500 300 150 100 25 PHOSFERINE WOENSDAG 6 MEI ERICHTEN No. 106 69e Jaargang 1931 SERICHT TE VLISSNGEN Uitgave; Firma F. VAN OE VELBE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen lARTLIJNEN •NDA EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws SLECHTE EETLUST BUITENLAND 12.15 Berichten. 1.20 Lezingen. 3.50 Con. 20 Concert. 8.00 Vom loncert. 9.35 Berichtte INAIR VERBAND. ictie van het Vaticaan llende kerkelijke waar. p bepaalde tijden naar ;ion moeten luisteren hten van het Vaticaan 5 Mei 1931. uden groente- en fruit, gende prijzen besteed; witlof 1222 ct.snij. 1 4448 ct.roode kool per K.G.kipeieren 36 -31 ct., beiden per 10 35 ct.sla 58 ct., bei- stelen 12 ct.radijs -8 ct.prei 2y25 ct. n 1819 ct.rabarber 21 ct.tulpen 16—27 ct.flieren 5j/26 ct. hyacinthen 911 ct,, elie 1020 ct.zuring mandje tomaten 5 Mei 1931. narkt. den, 1361 magere run- talveren, 22 overloopers, runderen, 83 graskalve- n, 232 schapen of lam- :eiten. Koeien 4851, 42— 46—48, 40—43, 36 ct. 1, 33—34 ct.kalveren ,1/2, 40—50 ct. Prijzen 240455 stieren alveren 200315; -ƒ 260 hitten 95- 140fok nuchtere slacht nuchtere kalve- >eien 235440 pin- vaarzen 215285; bigen per week 1.25— en ossen kalmen han- 1 gisteren stieren tra iets lager dan vorige slechten handel, prijzen ;n kalfkoeien iets Willi- ets hooger schapen en :n prijzen als gisteren; idel, onveranderde prjj- elijken handel, prijzen el en prijzen als vorige alveren willigen handel, luchtere slachtkalveren sen moeilijk te handha- Uitvoering Christ. Ge- •eeniging „Hoop op Ze* Vriendschap", 8 uur. 15 Mei. Generale Gemengde Zangver- dag ert tgebouw, resp. 8 uur Vergadering „Gemeen- ig", „de Oude Vriend- 3.04 15.30 3.52 16.11 4.45 17.05 5.37 17.58 VUSSIINGSCHE COURANT [ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. /'Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- irige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger tand 770.3 te Janmayen. tand 748.5 te Lerwick, den avond van 6 Mei: luidelijke tot Zuid-Oos- alf bewolkt. Weinig of overdag. chuwingsdienst. t heden te 9.10 uur aaa sein neer. 3 Mei te Bremen Mei te Madras 3 Mei Finisterre 3 Mei te Cadiz. p. 3 Mei Fernando No- Mei van Londen 3 Mei te Port Soedan rnevelt" (thuisr.) 3 Mei 4 Mei v. Port Said 4 Mei van East London Mei te Marseille len" (thuisr.) 3 Mei van r.) 3 Mei v. Port Said lei te Liverpool >tt. van Japan e New-York van Rott. isr.) 4 Mei te Tanga Mei van Suez e Rott. van New-York 2 Mei v. Coconada p. 4" Mei Sagres 3 Mei van Alexandrië lei van Sabang vermakelijkheden, •ingen, enz. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 6 MEI. Bestrijding der huidige crisis en werkloosheid. Voor de voordracht welke gisterenmiddag door den heer J. P. J- Born, directeur van het Ned. Fabrikatenhuis te Utrecht, in Grand Hotel Britannia voor de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen werd gehouden, bestond veel belangstelling. De heer Born wees er in zijn gloedvolle rede. op, dat alle wetenschappen gedoceerd worden, behalve het Nederlandsch fabrikaat, hetwelk toch niet minder belangrijk is, al thans voor de huisvrouw, Neêrland's groot ste afneemster, bij wie alleen door de kennis der producten van nationale nijverheid, de liefde ervoor kan groeien. Vooral zij dienen op de hoogte te zijn van de voortbrengselen van eigen bodem. Er is een streven, waaraan de behoefte thans onmiskenbaar wordt gevoeld, teneinde de verschrikkelijke gevolgen van het steeds moeilijker vraagstuk der werkloosheid te be strijden. Spreker citeerde de uitspraken van vele vooraanstaande Nederlanders, o.a. van Neêr- grooten econoom, dr. Colijn, die zegt „De economische crisis zal niet alleen hevig, maar ook van langen duur zijn, omdat er nu eenmaal een volkomen verbroken evenwicht istusschen voortbrenging en verbruik." Van den burgemeester van Haarlem, die in proclamatie o.a. vraagt„De voorkeur te geven aan goederen van Nederlandsch fa brikaat". Van mr. dr. Van Rijn, die zegt„Er is al lerminst reden om bij de pakken neer te zitten." Van prof. Nolens, die zegt dat hij zelfs te gen betrekkelijk hooge prijzen de voorkeur zou willen geven aan goederen van Nederl. iabrikaat. Van minister Ruys de Beerenbrouck „Naarmate de werkloosheid toeneemt, wordt de zorg van de overheid om de netelige ge volgen daarvan te lenigen, grooter en ver- antwoordelijker." Hij roemde de pers, die dagelijks zooveel kostbare ruimte afstaat ter bestrijding van de crisis. Hjj wees op het groote gevaar der werkloos- eid, hetwelk het krachtigste wapen is in de banden van oproerige elementen. De econo mische strijd eischt dat de gewesten van pa, waar kleinzieligheid, gebrek aan saamhoorigheid, haat en nijd den vruchtba ren bodem vormen voor inzinking en verval, het onderling eens zijn. Immers, voor Rusland is het goed visschen Ir. troebel water. De beste basis voor een gezond internatio nalisme is het goede nationale bewustzijn, waarvan de karakteristieke kenmerken zijn Liefde voor de moedertaal, liefde en gehecht heid aan eigen volk, naastenliefde, trouw aan bet vaderland en een levendig gevoel van solidariteit. Spreker wil niet uitweiden over vrijhandel óf protectie, waarschuwt ook tegen boycott en hetze tegen het buitenland. Hij wil den verbruikers leeren, tegenover het in andere lenden steeds groeiend nationalisme, met tomer hooger tolmuren, te stellen een daad van een in alle opzichten gerechtvaardigde zelfbescherming, nl. van voorkeur voor de Producten der nationale nijverheid, mits deze to kwaliteit en aesthetische verzorging niet onder en in prijs niet boven de buitenland se artikelen sttaan. De actie, het enthousiasme alleen, kunnen Verbetering brengen. Instructie van onderen aL Van de .huisvrouwen en aanstaande huis vrouwen moet het komen. Het vestigen van toonzalen met uitsluitend Nederlandsche producten, zooals het Nederl. fabrikatenhuis te Utrecht, het verspreiden van circulaires en brochures, het propagee- *en in pers en radio, het organiseeren van exposities en voordrachten in vele plaatsen Van ons land, het publiek voorlichten over de artikelen, welke in ons land gemaakt wor- depzóó het volksgeweten wakker schudden er bij de verbruikers op aandringen de Nederlandsche arbeiders in staat te stellen het brood voor henzelf en hun gezin door Seid te verdienen. Als een der beste middelen geeft hij lo- dat de vele afdeelingen der diverse ver dagingen van Huisvrouwen minstens één maal per jaar de gelegenheid bieden tot het bouden eener tentoonstelling van uitsluitend ^terlandsche merkenproducten, omdat de Nederlandsche naamlooze producten niet te onderscheiden zijn van de buitenlandsche naamlooze artikelen. 2o. Altijd weer opnieuw te vragen bij het doen hunner inkoopen naar Nederlandsche producten, in Nederland vervaardigd. Het moet langzamerhand onmogelijk worden, dat er gecoquetteerd wordt met de uit het bui tenland ingevoerde artikelen, welke Neder land overvloedig voortbrengt. Indien de huisvrouwen trotsch gaan op de producten van nationale nijverheid, dan zal het langzamerhand onmogelijk worden, dat men schoenen shoes noemt, schroeven screws, Tilburgsche stoffen onder het praedicaat Engelsch verkoopt en van fluweelstoffen eischt dat zij uit het buitenland afkomstig zijn. Er zijn duizenden voorbeelden, waarvoor wij ons moeten schamen. Spreker is overtuigd, dat de huisvrouwen het middel bezitten en zullen aanwenden om het Nederlandsche Staatsgezin te steunen en daardoor het eigen gezin te bevoordeelen, de werkloosheid te verkleinen, de belasting te verlagen, een einde te maken aan de zoo fu neste invoersaldi, welke zich sinds 1924 in stijgende lijn bewegen. Aan het einde van zijn rede wijst spreker op den jaarlijkschen groei der Nederlandsche bevolking, waarop wij trotsch moeten zijn en vraagt de huisvrouwen te helpen voorkomen, dat in de toekomst ouders van groote gezin nen met schrik aan de volwassing van hun kinderen zullen moeten denken. Als de Nederlandsche verbruikers evenzoo- vele propagandisten worden voor de produc ten van eigen bodem, dan zal het getal werk- loozen zich weldra beperken tot hen, die den arbeid schuwen, maar dat is slechts een klein gedeelte. Ons land zal opnieuw tot grooten bloei ko men, de honger van velen zal worden gestild en Nederland zal de Nederlandsche huisvrou wen dankbaar zijn redding en uitkomst te hebben gebracht in dit moeilijke probleem der werkloosheid. Verder noemde hij nog de pioniers, die het Ned. Fabrikatenhuis hadden tot stand ge bracht, nl.Barafabrieken, Fabrieken „Het Weversgilde", Carp's Garenfabrieken, Ever- lastingfabrieken, Zonstoffenfabriek, Raco- f abri eken, Damlinfabrieken, P. J. B.-fabrie- ken (fa. Blom), Nijkafabriek, Kon. Verg. Ta- pijtfabrieken, Celotex, fa. Scholten Visser, N.V. Vettewinkel Zn., Lachapelle Parket- vloerenfabriek, N.V. Gerofabriek, Plateelbak kerij Zuid, fa. Rath Doodeheefver, fa. Boldoot, N.V. Eras-wollendekenfabriek, Glas fabrieken Leerdam, e.a, en stelde hen tot voorbeeld. Hij stelde het bestuur een gratis reis naar Utrecht ter beschikking voor een bezoek aan het Ned. Fabrikatenhuis en verzocht de aan wezigen bij een bezoek aan Utrecht niet te vergeten het Ned. Fabrikatenhuis te bezich tigen, hetwelk een krachtig pleidooi is voor onze nationale nijverheid. Daarna werden een beduidend aantal kost bare geschenken van bovengenoemde merken onder het publiek verloot, waarna de presi dente van de afdeeling Vlissingen van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, mevrouw Gasinjet, den spreker dankte voor zijn en thousiaste rede. De aanwezigen betuigden hun adhaesie door warm applaus. Het was een in alle opzichten goed ge slaagde middag voor het Nederlandsch Fa brikaat. Een frisch geluid, een nieuwe me thode. Gisterenavond heeft de heer Born zijn voordracht nog eens gehouden voor den R. Kath. Vrouwenbond, waarvoor eveneens veel belangstelling bestond. Zangklassen Chr. zangvereenigüig „Hosanna" Concertgebouw. Er waren gisterenavond wederom zeer ve len naar de Emmastraat getrokken ter bij woning van de uitvoering van bovengenoemde zangklassen de zaal, ofschoon niet eivol als andere malen, was toch zeer goed bezet. Als steeds is door belde zangklassen een schat van liedjes op keurige wijze (met lich ten vleugel- en harmoniumsteun) ten ge- hoore gebracht. Van het twaalftal van klasse A noemen we „De sterretjes" van Rennes en Rosenmüller's „God is machtig" (2 stemmig) uit de meer ernstige groephet luimige genre was vertegenwoordigd met „Mientjes spoorreis" van Lintmeter (echt dat tjoeke, tjoeke, tjoeke, tjoeke, mooi dat contrast in het derde couplet!), „Hei in de Mei" van Amory, ,3ellen blazen" van Herwaarden, „De glimworm" van Van Tetterode (mooi van dictie was „aan en weer uit" en „De veld muis" van Bernard Diamant (aller grap pigst De teksten van alle liederen zijn bijzonder in den geest der kinderen, zoodat ze deze met teekenen voordracht allerliefst wisten te zingen. Enkele solistjes toonden zich goede krachten in den dop, bijv. de vier uit „Nieuw leven" (een pracht-Rennesje de solistjes van Van der Bijl's „Da ant je Dom" en „Ma- riolijne" van N. v. d. Linden v. Snelrewaard Boudewijns. En hoe heerlijk was dat vragen en antwoorden door een knaapje en een meiske in „Wat kan ik doen van Cath. van Rennes. Bijna alle liedjes oogstten zoo'n bij val, dat aan enkele herhalingen niet was te ontkomen. En zulks ging weer met dezelfde animo en 't zelfde succes Klasse B begon met twee schoone liederen van Abt„Lofzang" en „Goede raad", die leeren en stichten. „In 's levens strijd" van Adama van Scheltema ademt soortgelijken geest. Deze klasse zingt heel goed, en de jon gens, die zich de tweede stem zien toebe deeld, hebben zich werkelijk heel knap van hun partij gekweten. Flink zoo, dachten we menigmaal als ze vast inzetten. Dat deze klasse iets presteert bleek ook in het oolijke maar rake „Onze meester" van Lijsen (wat natuurlijk gebisseerd moest worden), het teere, lieve „Klein moederke" van Galesloot en Jan Mo-ks' frissche, opgewekte „Naar de duinen". Alle leerlingen hebben tot slot de cantate „Oud Hollands Nieuwe Tijd" van Cath. van Rennes uitgevoerd. Buitengewoon melodieuse muziek als 't Lied van Neerland, Insulinde en de Zee Echt Hollandsche kunst En hoe snoezig en fijn dat koor van de vogels door de kleintjes „Wij stemmetjes van den zo mertijd". Ook de „Bede" werd goed voorge dragen, terwijl het in den slotzang niet aan kracht ontbrak. Zeer treffend is hierin het vertrouwen in onze Landsvrouwe „Wilhel- ma van Nassouwe Een 'alleszins geslaagde uitvoering, waar mede de directeur, de heer J. W. Bommeljé, voor de zooveelste maal het bewijs heeft ge leverd, dat de beoefening van en het onder wijs in den zang bij hem in uitstekende han den is. De zangklassen boden hem uit erken telijkheid een fraai divankleed aan. De kra nige pianist Simon van der Meer (die zich patent kweet van de begeleiding en voor- en tusschenspelen in de cantate) ontving een pianolamp, de ijverige organiste, Marie de Ridder, een muziektasch. De aanwezigen be tuigden hun instemming met deze attenties en beloonden alle uitvoerenden den ganschen avond met spontaan applaus. De voorzitter, de heer P. J. Woltering, bracht dank aan den directeur voor het ge- bcdene, wekte op tot het lidmaatschap der zangklas^en en opende en sloot op de gebrui kelijke wijze. o. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 letterzetters, 1 boekdrukker, 11 grondwerkers, 1 metselaar, 2 opperlieden, 2 schilders, 11 timmerlieden, 1 waterbouwk.- opzichter, 2 ijzer-betonvlechters, 1 manden maker, 2 meubelmakers, 1 kapper, 1 schoen maker, 1 teekenaar bekend met werktuigkun. de en bouwkunde, 205 metaalbewerkers (w.o. 116 tijdelijk werkloos) 1 bakker, 1 tuinman, 1 kruideniersbediende, 3 chauffeurs, 2 kell- ners, 19 transportarbeiders, 17 kantoorbedien den (w.o. 6 vrouwelijke), l huishoudster, 1 werkvrouw, 1 dienstbode, 2 portiers, loopers, enz., 12 varensgezellen en 63 losse arbeiders. Totaal 368 werkzoekenden. Verder zijn 12 personen bij de werkverschaffing te werk gesteld. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Blijkens het overzicht over de maand April bedroeg het aantal bezoeken aan de leeszaal 495, nl. 73 van vrouwen en 422 van mannen. Voor April 1930 waren deze getallen resp. 683, 133 en 550. Uitgeleend werden 1759 banden aan 964 personen. Het vorig jaar 1686 banden aan 939 personen. Das Paradies und die Pert De zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" te Middelburg geeft Dinsdag 12 Mei, des avonds 8 uur, in de Concert- en Gehoorzaal aldaar, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, een uitvoering van Rob Schumann's „Das Paradies und die Peri", voor soli, koor en orkest. Als solisten zullen medewerken de dames Bets Mak van Waay—Dooreman, sopraan en Jo Immink, alt en de heeren Theo Bilthoven, tenor en Adriaan Rijbroek, bas. De generale repetitie op Maandag 11 Mei, des avonds half acht, is voor het publiek toegankelijk. De Heilige Bloedprocessie. De wegens het slechte weer op Maandag 31. uitgestelde Heilige Bloedprocessie te Brug ge, zal nu Zondag a.s. plaats hebben. In aansluiting op de provinciale boot van 7.30 zal een extra-tram loopen van Breskens naar Sluis, waarna een extra-tram naar Brugge vertrekt. De tram van Brugge vertrekt om 16.20 en geeft aansluiting op de boot van Breskens naar Vlissingen. Storing telefoonnummers. Volgens opgaaf van den directeur der P.T.T. zijn van morgenochtend 5 uur tot morgen ochtend 10 uur de volgende telefoonnummers gestoord 343, 55, 369, 174, 68, 58, 225, 422, 457, 353, 120, 195, 461, 448, 177, 463, 478, 224, i, 442, 405, 462 467, 113, 481, 487, 208, 489, 397. Een gerechtelijke verkoop. Ter openbare burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd heden ver kocht, het destijds in beslag genomen Duit- sche stoomschip „Hedwig Fischer" van de Duitsche resderij „Schroder en Fischer" ge vestigd te Hamburg, thans liggende te Vlis- gen. Kooper werd de heer mr. H. van der Beke Gallenfels, advocaat te Middelburg, q.q. Duit sche reederij, voor de som van 18000. Goed afgeloopen. Gisterenmiddag is van een der autobussen van den dienst VeereMiddelburg onder weg r.aar Middelburg de achteras gebroken, waar door een der wielen van den wagen viel. De bestuurder wist den bus tot staan te brengen aan den kant van den weg. De inzittenden werden door elkaar geworpen, ruiten braken, doch wonder boven wonder werd niemand gekwetst. Een noodlanding. Hedenmorgen te kwart vóór elf heeft het militaire vliegtuig 300, komende van Soes- terberg en op weg naar Vlissingen, doordat een lek ontstond in de koelwaterinstallatie en de motor warm liep, een noodlanding moeten maken op een weiland nabij Nisse. De inzittenden, de le luitenant-vlieger Van Giesen en de 2e luitenant-vlieger Boo gaard, bekwamen geen letsel. Het toestel echter kwam in een greppel terecht en is ernstig beschadigd. Het moet ter plaatse worden gedemonteerd. Kortgeleden voelde ik dat mijn gezondheid slech ter werd en ik leed aan slapeloosheid en slechte eetlust en had nimmer trek in eten. Dank zij Utv zeldzaam versterkingsmiddel Phosferine heb ik nu weer een goede gezondheid herkregen en ik eet als een paard. Uw middel doet wonderen wanneer het iemand weer op peil moet brengen ..c. c. N (Origineele brief ligt tet inzage.) HET ALLERBESTE VERSTERKINGSMIDDEL Vanaf het eerste oogenblllc dat U Phosferine gebruikt zult U beter slapen, zelfvertrouwen en uithoudings vermogen herwinnen. Het laat U beter eten en U zult er even gezond uitzien als U xich voelt. Phos ferine wordt ook met succes aan kinderen gegeven. In Tablet- en Vloeibaren vorm tri drie grootten verkrijgbaar; f 1.-, 12.35 en f 3.75, de grootere verpakkingen zijn zeer voordeelig. Neemt een proef met Phosferine Health Salt. Het versterkende zout dat verstel kt terwijl het reinigt. Fabrikanten: PHOSFERINE (ASHTON8. PARSONS) Ltd LUDGATE HILL, LONDON, ENGELAND De 's-Gravenpoldersche kwestie. Reeds ongeveer een jaar loopt er een kwes tie tusschen het gemeentebestuur en Ged. Staten van Zeeland naar aanleiding van de weigering van den gemeenteraad om de gel den te voteeren voor de jaarwedde van den gemeenteveldwachter, zooals die door Ged. Staten is vastgesteld. Dit gaf aanleiding tot het niet goedkeuren van de begrooting. De gemeenteraad is van een een ander in beroep gegaan bij de Kroon. Thans vernemen wij dat de Kroon het beroep ongegrond heeft ver klaard. KOUDEKERKE. Door de anti-rev. kiesvereeniging zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld 1. F. de Rijke, 2. J. Lorier, 3. J. de Kroo Czn., 4. A. A. M. Goote, 5. P. Aarnoutse Jz., 6. G. Geschiere, 7. J. Maas Jzn., 8. A. van Wallenburg, 9. J. Simonse Jr., 10 C. Dekker Lzn., 11. L. van Vlaanderen. DE TAAL IN BESTUURSZAKEN IN BELGIE. In den Belgischen ministerraad van Maan dag is langdurig gesproken over het ontwerp op het gebruik der talen in bestuurszaken. Dit ontwerp zal, meldt de „Standaard", de volgende week worden ingediend. Het blad geeft de volgende bijzonderheden uit het ont werp Het erkent de eentaligheid van de plaatse lijke en gewestelijke besturen in het heele land, echter niet meer in de provincie Bra bant. Wat den eentralen staatsdienst betreft, hier wordt de tweetaligheid bevestigd. Twee taligheid ook in het bestuur der provincie Brabant. De gemeenten der Brusselsche omgeving zijn tweetalig. Zij moeten in het Neder landsch de in die taal gestelde mededeelin- gen van de Vlaamsche gemeenten beant woorden en omgekeerd, wat Wallonië betreft. In de centrale staatsdiensten en in de dien. sten der provincie Brabant worden de zaken afgehandeld in de taal, welke door de gewes telijke diensten en de plaatselijke overheden gebruikt werd. Mededeelingen in het Neder landsch of in het Fransch van particuliere personen, worden in die taal beantwoord. De gemeenteraden van de Brusselsche om geving bepalen de taal, die in de diensten onderling en bij de briefwisseling met de hoofdbesturen moet gebruikt worden. Mededeelingen en bekendmakingen aan het publiek door de plaatselijke staats- en pro vinciediensten alsmede door de gemeenten, worden gedaan in de taal van de gemeente, doch zij zullen tweetalig zijn, indien 20 pro cent van de bevolking der gemeente de ver klaring aflegt, dat zij meestal de taal van de andere taalgroep gebruiken. Geen ambtenaar zal tot directeur van een der departementen benoemd kunnen worden, indien hij niet beide talen kent. ITALIE'S ANTWOORD OP DE FRANSCHE VLOOTVOORSTELLEN. Het Italiaansche .antwoord op de jongste Fransche vlootvoorstellen is te Parijs over handigd. Het eerste deel van het antwoord is een overzicht van de tot nu toe gevoerde onder handelingen. Het tweede deel is een critische analyse van de Fransche voorstellen en het derde bevat, de Italiaansche tegenvoorstellen, die vrijwel met de Engelsche overeenkomen. Rome is evenals Londen bereid op de conferentie in 1935 te beslissen of Frankrijk de schepen, welke in 1936 voor vervanging moeten dienen, reeds eerder op stapel mag zetten. De nota wordt momenteel op den Quay d'Orsay en door den Franschen minister van marine onderzocht. Door de pers wordt het antwoord scherp becritiseerd. De „Petit Parisien" verklaart, dat het En geland en Italië te doen is, om den huidigen voorsprong van de Fransche marine op de Italiaansche te niet te doen. De „Echo de Paris" raadt aan niet te voldoen aan het ver zoek van Engeland, om de onderhandelingen weer te hervatten, daar het beter is direct met Rome te onderhandelen, zoolang de so- sialisten in Downingstreet zetelen. HET VRAAGSTUK VAN DE SCHADE VERGOEDING. De president van de Duitsche Rijksbank, dr. Luther, heeft op een internationale club vergadering te Luxemburg over het vraag stuk der schadevergoeding gesproken. Hij verklaarde, dat onder de deskundigen steeds meer de overtuiging veld wint, dat de beta lingen voor de schadevergoeding storend werken op het geld- en economisch verkeer, aangezien deze betalingen geen economische doch politieke betalingen zijn. Het is ver keerd, indien men bij de bespreking van het vraagstuk der schadevergoeding de belasting in Duitschland met den belastingdruk in an dere landen vergelijkt en daarbij alleen re kening houdt met de gemiddelde belasting per hoofd der bevolking. Men moet rekening houden met de gemiddelde belasting per hoofd der bevolking en met het volksinkomen, dus ook met het gemiddelde inkomen van de afzonderlijke pe-sonen. Doet men dit, dan wordt duidelijk het onderscheid tusschen de belasting van een verarmd volk zooals het Duitsche en andere volken, die groote kapi- taalreserven hebben. De welgestelde landen zijn in staat de kleine inkomens vrij te stel len van belasting, doch in Duitschland kan dit niet geschieden. In Amerika zijn perso nen met twee kinderen vrijgesteld van belas ting, als het inkomen minder dan 18.000 mark bedraagt. In Duitschland daarentegen moet bij een dergelijk inkomen reeds 7000 mark aan belasting worden betaald. Voorts is er reke-*

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1