EERSTE INGEZONDEN STUKKEN LAND- EN TUINBOUW BURGERLIJKE STAND IVO. 14 liitpave: Firma F. VAN aangesloten BRIEVEN UIT I dat het vervoer door de lucht van dergelijke producten meer en meer toeneemt en dat er reeds speciale vrachtvliegtuigen zijn ge bouwd. Vooral het luchtverkeer van aard beien en bloemen kan een goede toekomst hebben, omdat bij die producten zulke hooge eischen aan een snel en rustig vervoer gesteld moeten worden. Beide producten zijn thans reeds voor Schouwen en Duiveland van be- teekenis en het laat zich aanzien, dat ook voor de vestiging in deze gemeente van de tuinbouwschool en van het tuinbou~/proef - veld, die cultuur in deze streek meer en meer ingang zal vinden. Niet alleen echter land- en tuinbouw in den meest ruimen zin, maar ook handel en nijverheid zullen door de inrichting van een vliegdienst op dit eiland tot grootere ontwik keling kunnen komen, terwijl een zoodanige dienst tevens voor het postvervoer en het transport van dagbladen van groot nut zal kunnen zijn. Op den duur zal voorts het pas sagiersvervoer va- en naar het eiland een factor kunnen worden voor een rendabele exploitatie. Te meer bestaat daartoe alle hoop, waar dit vliegveld is gelegen in d5 middellijke nabijheid van een duinstreek, welke door haar natuurschoon haar weerga schier niet vindt. Zonder al te groot optimis me mag daarom de hoop worden gekoesterd, dat een eventueele vliegdienst er toe zal kun nen bijdragen om aan deze landstreek meer bekendheid te geven, het vreemdelingenver keer er aan te wakkeren, er een badhotel te vestigen en wie weet, welke toekomst er nog voor deze kustgemeenten niet is weggelegd. Aanvankelijk is er sprake geweest van de inrichting van een dienst uitsluitend naar Rotterdam en terug, maar blijkens ontvangen mededeelingen van de K.L.M. is in de laatste maanden het denkbeeld naar voren gekomen om een luchtverbinding RotterdamKaam- stede-Vlissingen in het leven te roepen. Feeds sedert meerdere jaren zijn ir op het eiland Walcheren plannen in voorbereiding voor een dienst VlissingenRotterdam. Door een combinatie van beide' projecten zullen beide eilanden m.i. zijn gediend. Intusschen, zooals bekend, dit jaar zal er onderzocht kunnen worden, welke route de voorkeur verdient en op welke wijze de financieele zijde van het vraagstuk zal kunnen worden opgelost. De opening van dit vliegveld biedt dus voor clit eiland tal van nieuwe vooruitzichten. Wil men dit tot werkelijkheid zien overgaan, dan zal het ook noodzakelijk zijn, dat op dit eiland zelf een eensgezinde cpt'mistische medewerking wordt getroffen. De bewoners van dit eiland staan bekend om hun voort varendheid en streven er naar om met hun tijd mee te gaan. Laat men daarom niet angstvallig zijn ten opzichte van het welslagen dezer plannen. Mogen er meerdere gemeente besturen en dit eiland worden aangetroffen, die niet zullen schromen om zoo noodig de plannen in den aanvang financieel te steunen en mogen de particulieren, die hetzij door hun werkkring, hetzij om andere redenen daar voor in aanmerking komen, daadwerkelijk blijk geven van hunne belangstelling en het goede voorbeeld volgen van enkelen hunner, die naar de dagbladen melden, reeds een eer ste zending hunner goederen per vliegtuig zullen doen geschieden. Mijn hartelijke gelukwenschen bied ik hier bij aan aan de Maatschappij tot ontginning Nieuw-Haamstede. Moge haar arbeid be kroond worden met rijke vruchten en moge zij er in slagen de productiviteit van den bodem in deze landstreek omhoog te brengen. Maar bovenal mijne hartelijke gelukwen- echen aan het comité voor de instelling van den vliegdienst op dit eiland. Gelukkig dat er nog personen zijn, die durven aanpakken en doorzetten. Met groote toewijding en on- vermoeiden ijver is dit comité werkzaam ge weest ten bate van het algemeen belang en ik hoop van harte, dat het eerste succes, hetwelk dit comité thans met de opening van dit vliegveld heeft bereikt, binnen afzienbaren tijd gevolgd moge worden door een nog veel grooter succes, nl. regelmatigen luchtdienst van en naar dit eiland. Het is mij bekend, dat in het bijzonder de voorzitter van het comité, de heer Cock, zich zeer veel moeite en in spanning heeft willen getroosten en nog ge troost om de plannen te doen slagen en hem meen ik dus hier afzonderlijk hulde te mogen brengen voor al hetgeen hij reeds ten opzichte van deze aangelegenheid heeft gedaan. Ik eindig met het uitspreken van den wensch, dat de opening van het vliegveld „West-Schouwen", landbouw en tuinbouw, handel en nijverheid, vreemdelingenverkeer enz., tot grootere ontwikkeling zal brengen en in het algemeen zal bijdragen tot den bloei en de welvaart van het eiland Schou wen en Duiveland. De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, hield de volgende toe spraak Gaarne wil ik ook hier aan het Lucht vaartcomité Schouwen-Duiveland en aan de N.V. Nieuw-Haamstede mijne gelukwenschen aanbieden met deze officieele opening van het vliegveld „West-Schouwen" en mijn dank betuigen voor uw zeer gewaardeerde uitnoodi- ging om deze plechtigheid bij te wonen. Ik doe dit in de eerste plaats als voorzitter van het Walchersch Propaganda-comité voor de Luchtvaart, dat ik in November 1920 heb op gericht en waarvan de Commissaris der Ko ningin eere-voorzitter is. Verschillende leden van dit comité zijn tot hun spijt verhinderd tegenwoordig te zijn, ook namens hen spreek ik hier, om u ook van hunne belangstelling te verzekeren. Wij waardeeren uw Initiatief en uw durf en wenschen u geluk met de reeds behaalde re sultaten, wie had er vroeger aan kunnen den ken het geïsoleerde Schouwen zoo gemakke lijk en snel te bereiken als wij heden Vooral wenschen wij u toe, dat de andere plannen Van uw vliegcomité zich voorspoedig en gun stig zullen ontwikkelen, waarbij wij u verze- ren, dat wij in nauw overleg met de K.L.M. steeds gaarne bereid zijn, voor waar dit bin nen ons bereik ligt, uw plannen te helpen be vorderen. Wij hebben het echter zelve in deze finan cieel moeilijke tijden ondervonden, hoe groo te bezwaren het stichten van geregelde ver bindingen opleveren, ook omdat de vereischte garantiefondsen niet bijeen te brengen zijn. Ik heb u met opzet het stichtingsjaar 1920 van het Walchersch propagandacomitége noemd, om u aan te toonen, dat het pad aan ons, promotors van het luchtverkeer, met al tijd alleen over rozen gaat. Het vliegveld Vlis singen, dat 40 H.A. groot is, wordt algemeen geroemd. Met den heer Plesman. dis er reeds lang veel voor gevoelt, Zeeland in het Iucht- vaartverkeersnet op te nemen, heb ik steeds in nauw en aangenaam contact gestaan, maar toch zijn bij ons de bereikte resultaten nog poover het vliegveld Vlissingen is interna tionaal noodlandingsterrsin, het departement van waterstaat heeft er een prachtigen han gar gebouwd, wij krijgen geslaagde bezoeken van amateurvliegers, o.a. verleden jaar van de Aeroclub uit Rotterdam, maar het eenige begin van een meer geregelden dienst hebben wij verleden jaar eenige weken in het zomer seizoen ba'-efd, toen het vliegtuig der K.L.M., dat in de seizoenmaanden op het traject Glymn :n Er'~*l°T>dOostende kranten be zorgt, eenige Donderdagen met veel succes passagiers van de Belgische badplaatsen van Oostende naar Vlissingen voor den beroemden Middelburgschen marktdag vervoerde, totdat de staking bij de K.L.M. deze zeer geslaagde proef helaas beëindigde. Toch is het mijne vaste overtuiging, dat er geen luchtlijntje be staat met grooter levensvatbaarheid, dan die Donderdagsche verbinding OostendeVlis singen wegens het zeer groote aantal beschik bare passagiers. Wij hebban beleefd de groote vlucht, die bat v?r''?-r der sn^^rwe^n, der fiats, van den auto heeft genomen, maar hoeveel kritiek en pessimisme is daaraan niet voorafgegaan In zulk een vóór-periode bevinden wij ons thans nog met het luchtvaartverkeer, maar wie deze helpt te doorstaan, verricht zeker nuttig pionierswerk. Zoo ook u hier op Schouwen, moge spoedig succes uw loon zijn, nl. luchtverbindingen met Rotterdam en Vlis singen. Gedachtig aan het oude spreekwoord „de eerste slag is een driegulden waard", wensch ik u daarbij echter geduld en veel be leid, d.w.z. beveiligt u door uwe plannen zoo soliede mogelijk te fundeeren door aanvan kelijke mislukkingen, die het bereiken van het noodzakelijk einddoel kunnen vertragen. En in dien zin wensch ik uw luchtvaartcomité spoedige resulaten toe, nl. om door onze ge meenschappelijke actie Zeeland aan te sluiten aan het geregelde luchtvaartverkeer. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Christ. Geref. Zendingsdag. Dinsdag 23 Juni wordt te Vlissingen een Chr. Geref. Zendingsdag gehouden. Als spre kers hopen op te treden ds. L. Holtrigter, van Maarssen ds. H. Hoogendoorn, van Zie- rikzee ds. H. Janssen, leger- en vlootpredi- kant te '-Gravenhage ds. S. van der Mo len, van Rotterdam—Centrum en ds. J. Tols-' ma van Zaamslag. Ds. J. L. Bleeker. Vrijdag herdacht de nestor van de Ev. Luth. predikanten in ons vaderland, ds. J. L. Bleeker te Ginneken, zijn 60-jarige ambts bediening. Johannes Lambertus Bleeker werd 20 April 1840 te Amsterdam geboren. Hij deed examen voor hulponderwijzer en was werkzaam op een kantoor van een groothandel in manu facturen. Het vroeg verscheiden van zijn vader was oorzaak dat de weg tot de studie hem eerst niet gemakkelijk was. In 1864 kon hij echter als student in de theologie aan het Atheneum te Amsterdam worden ingeschre ven en 30 April 1871 aanvaardde hij het pre dikambt te Brielle. In 1873 vertrok hij naar De Rijp, welke standplaats in 1877 met Wie- felstede in Duitschland verwisseld werd. In 1884 kwam de jubilaris weer in het vaderland terug en aanvaardde Let ambt te Wildervank, welke standplaats in 1886 met Middelburg verwisseld werd. Hier bleef ds. Bleeker tot aan zijn emeritaat, dat hem in 1921 verleend werd na een diensttijd van bijkans 50 jaar. Ds. Bleeker heeft zich op onderscheiden ge bied bewogen. Hij was eenige jaren lid van het hoofdbestuur van het Ned. Luth. Genoot schap voor In- en Uitwendige Zending en leeraar Hebreeuwsch aan het gymnasium te Middelburg, benevens bestuurslid van de Middelburgsche afdeeling van de Vereeniging Zondagsrustsecretaris van de afd. Middel burg van het Ned. Bijbelgenootschap en is lid van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Wie er spreken mag in een kerkdienst. In het „Weekblad van de Ned. Herv. Kerk" stelt een inzender de vraag, of het eigenlijk wel aangaat, dat in een wettige godsdienst oefening menschen zonder eenig kerkelijk ambt toespraken houden „Burgemeesters, praesides van studenten gezelschappen, onderwijzers en verschillende anderen verheffen bij intrede of afscheid hun stem. Ik heb het zelfs bijgewoond, dat iemand, die tot een ander kerkgenootschap behoorde, namens een schoolbestuur rede voerde. Is er een grens Zoo ja, waar dan Heeft het kerkelijk niet evenveel grond, wan neer bij de intrede van een candidaat ge sproken wordt door den vertegenwoordiger van een studentenroeivereeniging als wan neer namens een theologisch gezelschap het woord wordt gevoerd?" Schrijver meent, dat al zulke toespraken veel meer aan tafel in de pastorie thuisbe- hoorenz.i. dient de grens zoo getrokken te worden, dat alleen predikanten en uit de ge meente een ouderling spreken, tenminste, zoo lang niet de zegen is uitgesproken. Examens. Te Rotterdam slaagde voor het examen Fröbel-onderwijs akte A mej. S. Duinkerke te Ierseke, leerlinge van den cursus voor fröbel onderwijs te Vlissingen. Opening Christ, school. Te Serooskerke (W.) is op 1 Mei de Herv. Christ, school, die een omzetting is der openbare school, met eenige festiviteit ge opend. Was het eerst de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, die het initiatief nam tot de omzetting der openbare school in een Herv. Chr. school, later is door de leden der opge richte schoolvereeniging een bestuur gekozen, bestaande uit de 5 volgende leden ds. A. T. de Kluis, P. W. M. Hoegen van Hoogelande, W. C. Allaart, L. Cornelisse en J. Muizelaar. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven HET VERSTOREN VAN VOGELNESTEN Talrijk zijn de klachten, welke ons jaar lijks in April en Mei bereiken over het uit halen van vogelnesten. Sommige correspon denten maken er melding van, dat meer. dan de helft der nesten met eieren of jongen verdwijnt. Een deel dier mislukkingen wordt natuurlijk veroorzaakt door de natuurlijke vijanden der vogels, doch een zeer groot per centage komt voor rekening onzer jeugd. Het zoeken en uithalen van vogelnesten zit velen jongens in het bloed en al te dikwijls wordt het neg door volwassenen vergoelijkt. Mag dat zoo blijven Er zijn gelukkig teekenen, die op verbete ringen wijzen. Op vele scholen en in vele gezinnen wordt er naar gestreefd, de roeke- looze vogelverdelging tegen te gaan en wij weten, dat op die wijze uitnemende resul taten bereikt worden. In sommige streken staat de schooljeugd zelfs gereed ieder nest te verdedigen. Wat op de eene plaats mogelijk Is, moet ook elders kunnen geschieden het komt er in de eerste plaats op aan. de belangstelling onzer jongens voor de vogels in goede banen te leiden. In de meeste gevallen is de jeugd er gemakkelijk van te overtuigen, dat het be schermen van vogels veel meer voldoening geeft dan het uithalen van nesten. Een verbod om nesten te zoeken zal mees tentijds niet tot het beoogde doel leiden veel meer heil is er te verwachten door be langstelling te tocnen in de speurtochten der kinderen. Enkele woorden kunnen dan in staat zijn de jongens voor de zaak van de vogelbescherming te winnen. Het percentage onzer jeugd, dat willens en wetens wreed is, is gelukkig maar klein Ook één enkel nestkastje kan de kentering in het jonge gemoed veroorzaken wie de vogels bezig ziet een nest te bouwen, de eieren uit te broeden en de jongen te verzor gen, zal niet alleen dat paar in zijn hoede willen nemen, maar ook alle andere. Er is alles voor en niets tegen te zeggen om de jeugd voor vogelbescherming te win nen. Zouden nagenoeg alle ouders en opvoe ders het niet ernstig betreuren, indien hun kinderen zich aan eieren of jonge vogels ver grepen Zou de meeste schade niet aan de kinderziel geleden worden Willen wij onzen jongens maatschappelijke deugden bijbrengen, schoonheidsgevoel bij hen ontwikkelen, wij zullen dan krachtig stelling moeten nemen tegen vernietiging van weerlooze schepselen, een ruwheid, een flin- ken jongen onwaardig. Maar er is nog meer. Klachten over rup sen, over insecten en over slakken zijn aan de orde van den dag. Wie vogelbescherming bevordert, bindt daarmede tevens den strijd tegen deze plagen aan. Indien ieder, aan wiens zorgen kinderen zijn toevertrouwd, waakt tegen het verstoren van vogelnesten, zal ongetwijfeld een ernstig kwaad beteugeld kunnen worden, hoe diep het ook geworteld moge zijn. In het belang van de jeugd, van de vogels en van land-, tuin- en boschbouw doen wij daartoe een beroep op het Nederlandsche volk. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Dr. A. E. H. SWAEN, Voorzitter. J. DRIJVER, Secretaris. Amsterdam, 30 April 1930. Heerengracht 540. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en "bloemtuinkeuken en kelder.) (Ie helft Mei.) In 't begin dezer maand is het de tijd van bieten zaaien. Men doet het wel vroeger, in AprU reeds, maar de planten schieten dan eerder door. Zaait men later, dan is de kans groot, dat de bieten klein blijven. Men doe het daarom nu. Zaai op rijen, het zaad komt dan 't best onder den grond, en geef den plantjes een onderlingen afstand van pl.m. 10 c.M. In de eerste helft dezer maand worden ook wel boonen gelegdstam snij- en slaboonen, en ook reeds stokboonen. Alleen echter om een deel van den oogst, als het lukt, wat vroeger te hebben. Is de grond nog koud en nat, het weer guur, de nachten vriezend, dan vertrouwt men nog geen boonen aan den grond toe, want deze houden van warm, mild weer alsdan komen ze vlug en gezond boven de aarde, terwijl ze anders óf wegblijven óf voor den dag komen met kwade harten. Toch, bi? wijze van proef, is het wel aardig, om een deel der boonen te leggen, en, als ze opko men, bij te verwachten vriezend weer 's nachts te dekken. Dit kan het best geschieden door een bloempot over de plantjes te plaatsen. 10, 11 en 12 Mei zijn de nachten der IJshei- ligen, van Mamestus, Pancratius en Serva- tius, die in één keer al onze verwachtingen kunnen te niet doen. Over 't boonen leggen (poten) en verdere behandeling spreken we dus nader. Zie uw wortelbedden eens na, of uitdun nen noodig is. Allicht wel, want de plantjes moeten vrij van elkaar staan, en dit is na het opkomen zeker niet het geval. Houdt u van kleine peentjes, laat de plantjes dan staan 3 A 4 c.M. van elkaar, wenscht U ze grooter, geef dan een afstand van 5 6 c.M. Wie het uitdunnen voor den eersten keer doet, ge bruikt allicht niet de noodige voorzichtigheid en trekt ook plantjes los, die moeten blijven staan. Voorzichtig dus Men doet goed het dunnen toe te passen, zoodra de plantjes bo ven den grond komen, en, althans op hooge gronden, die spoedig uitdrogen, de aarde na het dunnen wat aan te drukken. Zijn er on der U liefhebbers van cichorei't is een ge zonde en naar veler smaak ook aangename groente. Men weet, dat de wortel, geroost en gemalen, als surrogaat voor koffie, als bij voegsel wordt gebruiktde bladeren worden 'n gebleekten toestand als sla genuttigd, 't Is nu de tijd om te zaaiende grond moet te voren diep omgewerkt en goed gemest zijn, evenwel moet geen sterke versche bemesting toegepast worden, en mag de grond ook niet al te geil zijn, want dan krijgt men te zware wortels, die vertakken en zijspruiten maken. Uitdunnen tot op plm. 7 c.M., zal later noo dig zijn. In November rooit men de wortels, de bladeren worden een paar centimeter bo ven den wortelhals afgesneden, en dan be waart men de wortels in den grond of in den kelder. Dus in 't donker, maar in de lucht, dus niet als Brusselsch witlof, dat van de t afgieten wordt docr een aardlaag. Wel meet bij cichorei het licht zooveel mo gelijk afgesloten worden, om de uitspruiten der "daderen bleek te doen blijven. Wat aan gieten is gewenschtde bewaarplaats moet ook eenigszins warm zijn. De zich nu ontwik kelende bladeren leveren de gewenschte groente. Men zietde chichorei is een 2-ja- rige plant. Denkt u er om, uw erwten en peulen te verzorgen, als ge die vroeg gelegd hebt Ik bedoel, om ze tijdig aan te aarden, d.w.z. de aarde rondom den voet wat op te hoogen, waardoor de plantjes steun krijgen en beter tegen de rijzen opklimmen. De erwten, die al hooger gaan, moeten geholpen worden, door dun touw of wit katoen er langs te spannen. Doet men dit niet tijdig, dan kan het gebeu ren, dat de wind de stengels kraakt. Al gauw spant men dus een draad, en als de planten zoo ongeveer anderhalven voet groot zijn een tweede. Dat touw kan later, na het oogsten, worden afgenomen en dus bij een volgend ge was opnieuw worden gebruikt. Tegen het midden van deze maand kan de koude kas ontruimd worden. De planten, die daarin zijn overwinterd, zooals Phormiums, Laurier en Laurustinus, Azalea's e.a. kunnen nu wel naar buiten. Toch moet het weer nog gunstig zijn, cf men moet de planten nog eenige dagen onder de boomen kunnen zetten, zoodat ze langzaam aan de lucht gewennen. Wanneer de kas leeg is, dan moet ze eens flink gereinigd worden. Glaswerk, houtwerk, kortom alles moet afgenomen worden, zoo dat al 't ongedierte, dat zich daar mogelijk gedurende den winter gevestigd heeft, ver wijderd wordt. Al spoedig zullen de planten goed worden, waarmee men de kas gedurende den zomer kan opsieren, zooals Gloxinia's, als ze in bloei zijn, Coleussen, en enkele en dubbele Knolbegonia's. De laatste vooral zijn hiervoor geschikt. Het luchtenten slotte willen we er u even op attent maken, dat het om dezen tijd, vooral onder het glas, zeer warm kan worden, zoodat luchten noodzakelijk is. Wordt dit vergeten, dan zullen de bloemen en groenten verbranden. Snij- en slaboonen kunnen flink hoog gelucht worden en men mag ze niet eer dichtleggen vóór de zon van de ramen af is. Van bloemkool- en wortel- bakken moeten de ramen nu afgenomen zijn. Meloenen en komkommers, zoo ook de bloem bakken, moeten nu ook al flink gelucht wor den, terwijl de bloemen al langzamerhand naar buiten gebracht kunnen worden. Ook in druiven en perzikenkassen dient aan het luchten gedacht te worden, naarmate het \yeer warmer wordt. RITTHEM. Over de maand April 1931. ONDERTROUWD: L. Cevaal, 31 j. en J. Breel, 28 j. BEVALLEN: M. Polderman, geb. Boogaard, z. OVERLEDEN: L. Marijs, 64 j., wed. van J. Marijs. M. Barentsen, 58 j., man van W. Cevaal. BIGGEKERKE. Over de maand April 1931. ONDERTROUWD: A. Harpe, 23 j. en A. Wijkhuijs, 24 j. GETROUWD: C. de Regt, 21 j. en P. C. Geldof, 21 j. J Lampert, 25 j. en N .de Witte, 24 j. BEVALLEN: L. Alewijnse—de Buck, z. P. Polderman Koppejan, z. W. van Keulen—Koppe- jan, d. L. Sinke—Zachariasse, d. A. Vos—Wielemaker, z. G. Caljé—de Bree, d. W. DingemanseJoziasse, d. OVERLEDEN: R. Koppejan, 1 dag. ZOUTELANDE. Over de maand April 1931. BEVALLEN: J. Ovaa, geb. van de Woeste ij ne, z. P. Janse, geb. Louwers, z. GROEDE. Over de maand April 1931. GETROUWD: P. W. Jacobs, 23 j. en J. P. Salomé, 21 j. J. P. Wijffels, 25 j. en L. J. de Hartelaere, 21 i, BEVALLEN: C. R. M. van de Waeter, geb. van de Vy. ver, d. K. Poppe, geb. de Peijter, d, OVERLEDEN: C. M. Tack, jd., 79 j. RADIO-RUBRIEK Dinsdag 5 Mei. Hilversum, 298 M. Avro. 8.00 Grarno- foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Gra mofoonplaten. 11.00 Concert, viool, piano en zang. 12.00 Kwartet en gramofoonplaten. 2.30 Lezing. 3.00 Knipcursus. 4.00 Viool-recital, 4.30 Kinderuur. 5.30 Orkest. 5.15 Lezing. 6.45 Lezing. 7.00 Engelsche les. 7.30 Lezing. 8.00 Lezing. 8.20 Omroeporkest. 8.45 Voorlezing, 9.15 Vervolg concert. 9.45 Lezing. 1.15 Vaz Dias. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Gramofoon platen. Huizen, 1875 M. K.R.O. 8.00 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig half. uurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert, trio. 1.15 Gramelan-muziek. 2.00 Vrouwenuur tje. 3.30 Gramofoonplaten. 4.00 Concert. 5.00 Causerie. 5.10 Concert. 6.30 Lezing 7.00 Cur sus schriftverbetering. 7.30 Politieberichten. 7.45 Verbondskwar tiert je. 8.00 Concert, orkest. Tooneel. 9.00 Vaz Dias. 11.00 Gramofoonpla ten. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Orgelspel. 12.20 Orkest concert. 1.15 Televisie. 1.25 Uitzending voor scholen. 3.50 Orkestconcert. 4.35 Kinderuur tje. 5.20 Lezing. 5.35 Nieuwsberichten. 6.00 Pianospel. 6.20 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 Or kestconcert. 7.20 Lezing, daarna concert. 8.20 Berichten. 8.40 Lezing. 9.00 Vaudeville-pro gramma. 10.00 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.25 en 9.35 en 11.30 Gramofoonplaten. 4.20 en 7.20 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 4.20 Orkestconcert. 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Concert, orkest, trio en zang. 328.2 M. 4.20 Orkestconcert. 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Concert, orkest en so. listen. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. 7.05 en 11.50 en 12.25 en 5.20 Gramofoonplaten. 7.20 Orkestconcert. 8.05 Vervolg concert. 8.50 Con cert, orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Orkestcon cert. 2.20 Orkestconcert en voordracht. 7.20 Orkestconcert. 7.40 Tooneelspel. 9.05 Liede- renvoordracht. 9.35 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gym nastiek en gramofoonplaten. 9.30 Lezingen. 11.50 Gramofoonplaten. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonplaten. 1.50 Lezingen. 3.50 Con cert. 4.50 Lezingen. 7.50 Militair concert. 9.50 Lezingen en berichten. Daarna concert. WEERBERICHT Hoogste Barometerstand 768 te Yanmayen. Laagste Barometerstand 744 te Den Helder. Verwachting tot den avond van 5 Mei: Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt hedenmorgen om 8.50 I uur aan alle posten „Weest op uw hoede". STOOMVAARTLIJNEN „Aagtekerk" (thuisr.) 1 Mei te Hamburg „Bovenkerk" (uitr.) 2 Mei van Colombo „Buitenzorg" 2 Mei van Batavia n. Rott. „Djambi" (uitr.) 2 Mei van Suez „Flandria" (thuisr.) l Mei van Bahia „Grijpskerk" (thuisr.) 2 Mei te Antw. „Heemskerk" (thuisr.) 1 Mei van Marseille „Indrapoera" (uitr.) p. 2 Mei Perim „Jagersfontein" (uitr.) 30 April van Suez „Johan van Oldenbarnevelt" (thuisr.) 1 Mei van Singapore „Kangean" (uitr.) 2 Mei van Suez „Kota Inten" (uitr.) p. 2 Mei Perim „Kota Agoeng" (thuisr.) 1 Mei van Belawan „Marnix van St. Aldegonde" (uitr.) 1 Mei v. Genua „Merauke" (uitr.) 2 Mei te Soerabaya „Menado" (thuisr.) p. l Mei Kaap del Armi „Nieuw Amsterdam" 2 Mei van New-York n. Rotterdam „Randfontein" (uitr.) 1 Mei van Zanzibar „Springfontein" (thuisr.) 2 Mei te Dar-es- Salaam „Sembilan" (uitr.) 2 Mei te Port Said „Waalkerk" (thuisr.) 2 Mei te Suez ..Westerkerk" (uitr.) 1 Mei te Kaapstad „IJselkerk" (thuisr.) 2 Mei te Alexandrië AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Donderdag 7 Mei. Uitvoering Christ. Ge mengde zangvereeniging „Hoop op Ze* gen", „de Oude Vriendschap", 8 uur. Woensdag 13 en Vrijdag 15 Met Generale repetitie en concert Gemengde Zangver eeniging, Concertgebouw, resp. 8 uur 8.15 uur. HOOGWATER TE VLISSNGEN Mei Dinsdag 5 Woensdag 6 3.04 3.52 15.30 16.17 VL abonnementsprijs I Franco door het geheel rige landen bij wekelijk De abonné's in 't bezit I Polis, zijn GRATIS kerd tegen ongelukken Dit nummer besta De Havei Scheveningen heeft I eenige dagen op zijn h< ■blommetjes buiten gezet. uitdrukkingen welke er Itaal voor feestvieren ei Istaan, zijn hier toepassel Over de Kroningsfeest leen boekje van een Fran Ideze feesten had meeg [daarin dat „le jeu le pli [land is osse-osse-osse. Zo Ibeteekenis van dat I bracht het in verband m Het meest nationale ve Iveningers is nog altijd os [achter de muziek van [Men zegt dat die muziek ■meisjes „gek" maakt. Da: ■„stapel" geworden zijn ii aanleiding .tot ■opening van de tweede bi I beurtenis die gewichtig ki ■van het gevolg is de opbl [rijbedrijf. Intusschen Licht op voor Auto's, Fietsen en Voertuigen. Dinsdag Woensdag Mei 5 8.01 Het was bij het officiet feest, culmineerend in d< de geheele Koninklijke In een groote sold familie ontvangen en we: ringen gehouden, die de geschiedenis van de totst ie haven nog eens releve [punten lieten rusten. He lit1- die veel te volle tent j in den doezel raakte tocht met de gepav< jlfel aardig. Het terrein lenorm breed zoodat [menschen konden toesch ook wel op de been [vriendelijk om heel goec ;'n best was. De duii [dichte haag menschen bt [kijkers gewapend een int allen hebben gehad. De netten-percola was uit oude tijden toen op straat eens versierd wa smaakvol. Aardig deden Scheveningsch costuum en de echte Scheve: ®et hoogen hoed aan Het was cr gemoedelijk '"reedzamen Scheveningsc lenaars vormden de hui daal door de feestvierend lejegend. Dat is vroeger feest, want in het diepst ie Scheveninger toch eige de „stadsmenschen". Hij raardig afstammeling var De verkiezingen voor de afgeloopen. Wat ons heest frappeert zijn stemmers en der thuisbl kiezers, waarvan blanco stemden en bijna niet opkwamen, dus aan de verkiezingen temmers zijn natuurlijk J® den stemplicht naar ir anders waren thuis natuurlijk ook nog 'lotte maar een keus doen haal op het stembureau rïanco-stemmen eigenlij I •hfóers, de zetels worden tato Van de verhouding De politici verdiepen Wiegelingen over de oor "O-stemming en de thuisb gemeen verschijnsel is Moeite van beschouwing v land gaat over een i •slag geven voor het Eerderheid. Het stelsel - Jiging heeft ^erschotten-berekening 0>"~ ïn der kiezers dan de bedoeling ,et Percentage van 15 e Tweede Kamer, dan eU een gansch andere en kunnen vormen en sunnen geven, ij ^Hen ons niet ver e motieven er voor grilligheid kunnen zïin en naarmate toeneemt, nemen leder iets anders en ontevreden is d( de pr ma zie de 1 ooi

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6