500 300 25 MAANDAG 4 MEI EERSTE BLAD No. 104 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma F. »AH DE VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieu ws SPORT len. 10.30 Zieken- hr. lectuur. 11.30 litieberichten. 12.15 Orgelconcert. 1.45 Sending voor scho ling. 3.15 Knipcur. (o Concert, orkest. Lezing. 7.15 Cau- 7.45 Gramofoon- Jrkconcert, solisten, gramofoonplaten. .55 Morgenwijding, ft, sopraan, strijk werk 1.20 Gramo- voor scholen. 2.40 fcello en piano. 3.35 ;ruurtje. 5.35 Be- [20 en 6.45 Lezing, ïrichten. 8.40 Toe- Derde bedrijf van Iziek. 6.25 en 11.20 Gra- Itconcert. 4.20 Con. !0 Orkestconcert en rna tot 11.20 Dans- Orkestconcert. 5.05 {ziekenuurtje. 6.05 :estconcert en zang. |uziek. 6.05 Gramo. peert en zang. 8.50 Jll.20 Orkestconcert, pg. 7.20 Orkestcon- (estconcert en zang. (tie. 9.45 Operette- 725 M. 7.05 en .mofoonplaten. 7.20 Tijdsein. 5.50 Gym- |nplaten. 9.30 Lezin- :n. 12.15 Berichten. 12.10 Lezingen. 3.50 iO Strijkconcert. 8.30 daarna dansmuziek. rOOR ZELFBOUW. (vervolg). Voor |erkte (volume-rege- ■aadweerstand nog lakeld wordt in den loogfrequentlamp. (of opheffing van de toestel (gillen) is wenden, terwijl het om de selectiviteit [weerstand heeft in Éde detectorlamp gevoeligheid te ver. t-versterkings- of adweerstand te ge- ianningapparaat be- gloeidraadweerstand |kt te worden, indien te gebruiken plaat- pn de gloeispanning sformator. zoo min mogelijk Ivorden, liefst geen equent-versterkings- rengt een extra af- s juist ons doel het minimum terug te zijn van bakeliet, Jraad stevig is be- zoodanig bevestigd (tact tot stand wordt weerstanden, met |d fibre gelegd, zijn waarde voor het ge- is 30 en 50 Ohm. peerstand is de zgn. pit is een weerstand 'bruikt wordt om de Jampen in het toestel liet een uitneembaren pdat men het toestel en onbevoegden het polang de handle niet Ispoelhouders kunnen ie soorten, namelijk ïontage op het front- poelhouders louders. zijn de spoelhouders lontpaneel. Het eenige |goed voldoet ia „Wal- is zoodanig, dat het Ize zijn voorzien van aking van de spoelen >men wordt. De uit- jcharniergewricht is felen, tenzij men het rbrugt met soepele tan beide zijden van ;n van verwisselbare toch geen spoelen op |en, wordt de 3-deelige uikt. iet frontpaneel op de De buitenspoelhou- een handle en knop. (et frontpaneel, zoodat Ïontpaneel te bedienen houdt een keurig aan- isselbare spoelen gc- l>e spoelhouder wordt maaktde goedkoop- js (Huth D.R.P.) Van |e is type 95 of 111 in §jn echter bruikbaar. ordt gebruikt in com- |eeligen inbouwspoel- [tennespoel. Ook vindt :hillende schema's mat ilbare honigraatspoe- fed worden voor onz« (rd door onzen radio* VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenen de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 4 MEI. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende (voorstel aan den gemeenteraad gedaan Ingevolge artikel 4 der Verordening op het IGemeentelijk Grondbedrijf moet na elk tijd vak van 3 jaren, de waarde van de in het bedrijf aanwezige gronden worden geschat. Aan deze bepaling is dit jaar gevolg ge- geven door een commissie van taxatie, be de uit de heeren W. L. Huson, J .de |Meij en M. H. van de Putte, daartoe benoemd in uw vergadering van 13 Maart jl. Uit de overgelegde schattingslijst blijkt, dat Ide waarde der op 1 Januari 1931 in het Grondbedrijf aanwezige gronden is geschat op ƒ580.947.86, terwijl de boekwaarde op dien datum 602.580.41 bedraagt. Bij de in 1928 gehouden schatting bedroeg Ide geschatte waarde der op 1 Januari 1928 in liet Grondbedrijf aanwezige gronden 537.15, terwijl de boekwaarde op dien |datum ƒ662.581.15 bedroeg. In verband met het bovenstaande hebben iwij de eer uw vergadering, overeenkomstig (het advies van de commissie voor het Grond- (bedrijf, voor te stellen de lijst der geschatte (waarde van de gronden tot een totaal bedrag (van 580.947.86 vast te stellen en deze waar de in de boeken van het Grondbedrijf over te nemen. Uit het voorstel van Burg. en Weth. aan Idtti raad is per abuis de volgende regel weg gevallen Ie verband met het aanschaffen van de Iauio-motorspuit zijn nog noodig 600 M. vlas- itang, waarvan de kosten bedragen 1296 en li stel koppelingen voor 163.20. Het totaal bedrag ondergaat dus geen ver- |mdering. De opening van de Ylissingsche haven. In het Lente-nummer van „Timotheus" komt een artikel voor naar aanleiding van de opening van de Vlissingsche haven op 17 April door H. M. de Koningin. Aan dit artikel ontleenen wij het volgende: Die opening is de sluitsteen geweest van een ontwikkeling, welke reeds in de 14e eeuw haar aanvang heeft gehad. Graaf Willem III heeft in 1308 „de portu in Vlissinghe" met privilegie gekroond zij had toen in kiem geen andere beteekenis dan de groote haven nu heeft. Immers de handelswegen tusschen het Midden-Europeesche achterland waarvan de Rijn de voornaamste verkeers- was, eenerzij ds en de Britsche eilanden anderzijds, liepen door de landstreken, gele gen aan de monding der groote rivieren Holland, Zeeland, Brabant en Vlaanderen. In 1443 kwam er een tweede uitbreiding onder Philips van Bourgondië in 1581 volgde een derde onder Prins Willem Iin 1613 een vierde onder Prins Maurits in 1873 een vijf de onder Koning Willem 3H. En thans was het Koningin Wilhelmina, die de grootste uitbreiding ingewijd heeft. Zij betreft een havenkom van 35 H.A. met een diepte van 12 Meter onder N.A.P., zoodat de groote zee papen onmiddellijk aan een 350 M. langen kademuur kunnen lossen of laden. Het geval t zoowat vijf millioen gekost, een kapi- kal, dat onder Gods zegen goed belegd zal blijken, want Vlissingen, nog altijd de eene kant van de brug over zee naar Engeland, altijd marinebasis, en sedert een halve *euw de stad van den grooten scheepsbouw (>.de Schelde"), blijft mogelijkheden bieden, dte de stad weer zullen kunnen herplaatsen ln de positie, welke zij eens ingenomen heeft als de eenige diepe, natuurlijke haven de ondiepe, zandige Nederlandsche Noordzeekust. Een helder exposé van de ge schiedenis der oude havens heeft de archi- varls van Vlissingen, de heer H. G. van Grol, samengesteld en is als feest-uitgave versche nen. Wie meer weten wil, leze dit belangwek- k®ö.de boek, een document van de verhouding Oranje-Vlissingen in den loop der eeuwen. Vlissingsche Athletiek-Vereenigïng „Marathon", Britannia. propaganda-avond, Zaterdag door deze Ver®eniging gegeven, kenmerkte zich door een groote belangstelling. De voorzitter van de Pers- en propaganda-commissie, tevens tech- leider van „Marathon", de heer D. Lap, Jracht in zijn openingswoord dank aan den Pprsemeester, den heer C. A. van Woelderen, de marineautoriteiteh, de heeren Gregory, Ruhl en Jolles, den kapitein der Kon. Mar. W. van den Hoek alsmede aan de politie en de pers voor den grooten steun, welken de vsreeniging steeds van hen mocht ondervin den. „Marathon" is geen hardloopersvereeni- ging, al bevordert zij met Boulevard-loop en wegwedstrijd de belangen van de badplaats, doch in de eerste plaats een gymnastiekver- eeniging, welke beoogt het lichaam geschikt te maken voor beoefening van alle takken van sport en athletiek. De gymnastiek kweekt gezonde lichamen en respect voor elkaar, en daarom hoopt spreker, dat deze uitvoering er toe bij moge dragen, dat velen zich als lid of donateur van de vereeniging aanmelden. Thans telt „Marathon" reeds 85 leden, waarvan een deel in twee trainingslessen één voor dames en één voor heeren een onafgebroken stroom vrije-, orde—, ademha- lings- en Zweedsche bankoefeningen heeft gedemonstreerd. Alle lichaamsdeelen kwamen daarbij achtereenvolgens in actie de uitvoe ring als zoodanig was in menig opzicht zeer goed (een enkeling was wel eens niet precies in de maat) en getuigde van naarstige oefe ning onder bekwame leiding. De heerenleden gaven nog in een nummer springlat het be wijs, dat zij met succes een hindernis van aanmerkelijke hoogte, zonder gebruik van springplank, kunnen nemen. Bijzonder mooi van opstelling waren een tweetal athletische standen, waarbij alle soorten uit de ruime oefeningsstof gesymboliseerd werden (discus- en speerwerpen, kogelstooten enz. enz.). Met een humoristisch sportief zangnummer oogst ten enkele dames welverdienden bijval. Afwisseling in het program werd gegeven door „The Jolly Britannaders", welke band onder leiding van den pianist Jan Pot, ver schillende „Schlagers" zeer verdienstelijk ten gehoore bracht, en het optreden van den hu morist, den heer L. Volmer, die enkele liedjes ten beste gaf. Vooral op een uitvoering, waar de jeugd rijkelijk vertegenwoordigd is, dient een serieuse keuze uit een repertoire gedaan te worden. Wij geven den voordrager, wiens medewerking, blijkens het applaus, op prijs werd gesteld, in overweging wel met dezen factor rekening te houden. Hij werd door Jan Pot accuraat en muzikaal begeleid. De tweede voorzitter van den Zeeuwschen Athletiek Bond, dé heer R. van Roo, van Middelburg, die mede aanwezig was, heeft nog in een gloedvolle speech opgewekt om de sport en de athletiek in het algemeen en „Marathon" in het bijzonder te schragen. Hij refereerde daarbij aan het in artikel 4 van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie (K.N.A.U.) omschreven doel door beoefe ning van de athletiek in den ruimsten zin van het woord mede te werken tot de licha melijke ontwikkeling van het Nederlandsche volk aan het oude gezegde „mens sana in corpore sano" (een gezonde ziel in een ge zond lichaam) en de uitspraak van Dr. Kuy- per „Mannen van geest te zijn, wil niet zeg gen, dat ge er als een geest uitziet." Alle uitvoerenden hebben een flinke dosis applaus van de aanwezigen mogen incasee- rèn. Een recht gezellig samenzijn onder lei ding van den dansleéraar, den heer Corve- leijn, waarbij menig offer aan de lichtvoetige muze werd gebracht en „The Jolly Britan naders" zich andermaal niet onbetuigd lieten, besloot de uitvoering, welke ongetwij feld het rechte doel van „Marathon", een plaats innemende in ons leven en in de maatschappij, in het juiste licht heeft ge steld. Alhambra-Theater. Een huwelijk uit wraak. Buster Keaton, de man met het bevro ren gezicht. Hoeveel werelddeelen lachen om dezen man, die zelf nooit lacht, althans niet op het filmdoek. Hij deelt zijn geheim met Harold Lloyd en eigenlijk is het geen geheim meer, het is techniek. Dat deze ko mieken door de hevigste, de meest tragieke, de meest aandoenlijke scenes gaan, zonder te lachen, is een kwestie van beheerschen groo- tendeels en hun wereldsucces is van anderen aard dan dat van Chaplin of de beide Watts, wier gelaatstrekken althans iets an ders registreeren dan de eeuwige onaandoen lijkheid van Buster Keaton, of de eeuwige zelfgenoegzaamheid en zelfzekerheid van Harold Lloyd. Buster Keaton's wereldsucces is hiermede overigens niet geanalyseerd. Daar is ook de scenario-schrijver, en hoeveel aandeel heeft de acrobaat Buster Keaton in het succes van den komiek In deze serie ongelukken, die Buster Keaton in zijn film „Een huwelijk uit Wraak' ondergaat, is een bijna tragische lijn. Want in zijn trouwe liefde voor de theaterster Trilly zit zooveel van roerende hondenge negenheid, zooveel liefde en menschelijks, dat zij, ondanks den komischen inslag, ontroert. Wekenlang zit de arme broekenopperser in een geleende rok in de eerste rij stalles en bewondert uit de verte het mooie actricetje, Zijn schuchterheid overwinnend, weet hij als figurant op het tooneel te komen, waarmee een reeks komische situaties geopend wordt, welke eindigt met een huwelijk uit gekwetste vrouwen-jaloezie. De scene in de slaapkamer, die thans volgt, behoort tot de meest komische, welke het witte doek ver- toonen kan. Niet lang is de liefde bestendig van duur, want als Trilly hoort, dat haar man een arm broekenpersertje is, vlucht zij. Na tal van hachelijke avonturen wordt zij echter zoo zeer ontroerd door Elmer's moed en toewijding, dat zij Inziet haar eenvoudigen, doch zeldzaam trouwen echtgenoot werkelijk lief te hebben. Een medaille van verdienste. De medaille van verdienste van de Maat schappij van het Nut van het Algemeen is toegekend aan mej. P. Büijs, wegens 40-jari gen dienst bij de familie Van der Beke Cal- lenfels alhier. Deze onderscheiding werd door den voorzitter van het departement, den heer J. C. Paap, met een toepasselijk woord aan mej. Buijs uitgereikt. De verkeersdag op Zaterdag 6 Juni a.s. In de gelederen van de vrijwillige verkeers- inspectiën is een levendige actie merkbaar voor den op 6 Juni a.s. te houden Verkeers dag. En terecht het aantal verkeersonge vallen neemt toe. Dè dagbladen gewagen schier eiken dag van aanrijdingen en onge lukken met doodelijken afloop. Als een ge lukkig verschijnsel mag intusschen worden beschouwd, dat de meeste ongevallen te wijten zijn aan eigen onvoorzichtigheid, aan het niet inachtnemen van de regelen van den weg. De meest elementaire wegkennis moet den weggebruiker nog worden bijgebracht. En daarom is een ééndaagsche grootsche propa ganda voor de naleving van de regelen van den weg op haar plaats. Het buitenland is in deze richting reeds voorgegaan en kent zijn verkeersweken en verkeersdagen. Voor ons land echter is een groote landelijke re clame, cp één dag, voor veilig verkeer, iets nieuws. De Bond voor Vrijwillige Verkeers- inspectiën in Nederland zal in dezen de be hulpzame hand bieden. Zoo zal dan Zaterdag 6 Juni voor ons land staan in het teeken van een streven voor veilig verkeer. Jeugdige inbrekers. De drie jeugdige personen te Middelburg, die Vrijdag door de politie aldaar zijn aan gehouden wegens inbraak in het kantoor van de A. P. C. en die Zaterdag aan de ju stitie zijn voorgeleid, zijn thans naar het huis van bewaring overgebracht. P. T. en T. Met ingang van 16 Mei a.s. is de telefoniste le klasse J. Louwerse verplaatst van het post- en telegraafkantoor te Goes naar dat te Middelburg. Een schuur verbrand. Zondagavond te 11 uur is de schuur, toe- behoorende aan den heer Wisse te Domburg, afgebrand. De bewoners konden niet voorkomen dat 5 stuks hoornvee, een hit en een geit in de vlammen omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Teraardebestelling J. W. Perrels. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. W. Perrels, in leven agent van politie te Veere en bekend oud heidkundige, naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Tegen 2 uur vereenigden zich voor het sterfhuis een groot aantal leden van de af- deeling Zeeland van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond, die hun oud-afdee- lingsvoorzitter en hoofdbestuurslid de laat ste eer kwamen bewijzen, terwijl enkele hun ner, die als dragers zouden fungeeren naar binnen gingen en klokslag 2 uur de kist naar buiten droegen, om vervolgens aan den lijk wagen een aantal kransen en bloemstukken te hangen, w.o. van de gemeente Veere, van den A.N.P.B., van het hoofdbzestuur en van de afdeeling Zeeland van die organisatie. Nog merkten wij onder de van particuliere zijde gezonden stukken er een op van den vroegeren burgemeester, jhr. H. A. van Doorn en mevrouw Van Doorn. Achter den lijkwagen volgden de leden van den A.N.P.B. met de heeren H. de Groot, com missaris van politie te Zutphen en A. P. Schreuder, inspecteur van politie te Soest, beiden leden van het hoofdbestuur. De depu tatie voerde het omfloersde vaandel mede. In de volgrij tuigen hadden behalve de fa milie o.a. plaats genomen de burgemeester, de heer H. Dronkers en de predikant dr. G. J. Weijland. Het vertrek van het sterfhuis werd reeds door velen gadegeslagen en ook waren er vele belangstellenden op het kerkhof te Zandijk, o.w. wij opmerkten oud-burgemeester jhr. H. A. van Doorn, den rijksarchivaris in Zeeland, den heer mr. A. Meerkamp van Embden en den voorzitter van de afdeeling Walcheren van den Christelijken Bond van Politie ambtenaren, van welke organisatie ook ver schillende leden aanwezig waren. Toen de droeve stoet op de begraafplaats was aangekomen en de kist onder eerbiedige stilte aan den schoot der aarde was toever trouwd, trad burgemeester Dronkers naar voren, en zeide met eenige schroom aan deze groeve het woord te voeren, omdat hij nog zoo kort in de gemeente verblijft en daardoor nog niet ten volle de waarde kent van de verdien sten van hem, dien men weg brengt. Toch ge tuigt spr. namens het gemeentebestuur van Veere, dat de gemeente een zeer groot verlies heeft geleden door het overlijden van den heer Perrels, die een groot aantal jaren op zeer gewaardeerde wijze de belangen der gemeente heeft gediend en die zich door noesten ijver en zelfstudie een groote kennis had eigen gemaakt. De tweede spreker, de heer mr. Meerkamp van Embden, zeide dat het hem een behoef te is en het hem gepast lijkt aan deze groeve den heer Perrels met een enkel woord te her denken als geschiedkundige en archivaris. De overledene vereenigde hoedanigheden in zich, die hem zoo geschikt maakte voor zijn zelf gekozen taak op historisch gebied, dat zijn liefde had. Met vurigen ijver had hij zich een groote kennis eigen gemaakt van het archief der gemeente Veere en zijn vriendelijk ka rakter deed hem steeds gereed staan om an deren voor te lichten. De derde spreker was de heer H. de Zeeuw uit Veere, die zeide gedurende 44 jaar met den overledene vriend te zijn geweest. Steeds hooger is Perrels in zijn achting gestegen, zulks door zijn mooi en edel karakter, nim mer heeft spr. vergeefs een beroep op hem gedaan. Het was een harde werker. Als spr. zijn lichten uit deed, brandden die bij Per rels soms nog uren en reeds vroeg was hii weer aan den arbeid. Veel heeft hij in het belang van de plaats gedaan. De heer H. de Groot, penningmeester van den A.N.P.B., zeide, dat Perrels toen hij ver leden jaar in het hoofdbestuur voorstelde een vaandel aan te schaffen om bij begrafenissen mede te nemen, zeker niet zal hebben ge dacht, dat dit vaandel voor het eerst op zijn begrafenis zou worden gebruikt en zeker ook niet, dat hij tegen 1 Mei ontslag nam als hoofdbestuurslid om zijn werk aan jongere krachten over te geven, dat men op 2 Mei reeds aan zijn graf zou staan. De heer R. A. Avink uit Middelburg, voor zitter van de afdeeling Zeeland van den A.N. P.B., bracht namens alle leden en oud-leden van die afdeeling een laatsten groet aan den trouwen kameraad en bondsmakker. De laatste spreker was dr. G. J. Weyland, die niet alleen als predikant maar ook als vriend van 35 jaar lang, enkele woorden wijdde aan den heer Perrels, die oorspron kelijk een eenvoudig man, zich heeft gemaakt tot iemand, die alom geëerd en bemind werd op zijn gaven van hart en verstand. Het overlijden van Perrels, is weer een bewijs hoe het leven plotseling kan worden afgebroken en spr. waarschuwde er voor zich gereed te houden de levenspoort door te gaan. Met een kort gebed besloot dr. Weyland. De heer P. A. Perrels dankte mede namens de familie allen voor de laatste eer zijn diep- betreurden vader bewezen. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is de gouden eeremedaille der Oranje Nassauorde toegekend aan mej. L. G. A. Verheijen, hoofd van de Christelijke bewaarschool te Zierikzee. Werkloosheidsbesluit. De gemeenten Eikerzee en Ellemeet zijn toegetreden tot de regeling, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917. Coöperatieve vereenigingen. Met de „Staatscourant" no. 84 zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffende de Coöperatieve Boerenleenbank te Klooster- zande (gemeente Hontenisse). SOUBURG. Door de Christ. Historische kiesvereeniging alhier zijn voor de gemeenteraadsverkiezing als candidaten gesteld M. Arendse Mzn., N. Cysouw, J. van Soelen, J. Jongepier, P. C. Dobbelaar en P. Louws. De heer A. de Visser wenschte niet meer in aanmerking té komen. ZOUTELANDE. Door de kiesvereeniging „Gemeentebelang" is de volgende candidatenlijst opgemaakt voor de gemeenteraadsverkiezing 1. J. Ver- hage Wzn., 2. H. Huygens, 3. P. L. Fran- cke, 4. G. Sturm Sr., 5. G. Bergsma en 6. S. Wijkhuijs. Ingekomen Pieter de Haas en gezin van Olst. Gerdina Beverwijk van Den Haag. VertrokkenMaatje Dingemanse, naar Vlissingen. GROEDE. Loop der bevolking over de maand April. INGEKOMEN: D. van Hanegem, van Retranchement. J. Donze en gezin, van Hoek. A. en K. W. Talkie, van Schoondijke. M. B. de Gardeijn en gezin, van Breskens. J. de Groote, van Waterlandkerkje. P. J. Faas en gezin, van Rochester (N.A.) C. L. Vermeire en gezin, van Schoondijke. A. Cruson, van Schoondijke. E. E. Spinnewijn, van Oostburg. M. F. van Groothaert, van Ter Neuzen. VERTROKKEN: S. Butlervan Dale, naar Oostburg. R. de Fouw en gezin, naar IJzendijke. Iz. Voogdt, naar Zuidzande. P. J. Ekkenbus, naar Schoorl. Fr. Wolfert, naar Anna Paulowna. C. A. Temmerman en gezin, naar Schoon dijke. B. Spreen en gezin, naar 's-Gravenzande. RECHTSZAKEN Een traangaspistool een vuurwapen. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van P. J. Ver- brück aldaar, die zgn. traangaspistolen had ingevoerd en die weigerde deze bij de politie aan te geven als keurwapen, omdat hij deze niet als zoodanig beschouwt. De kantonrech ter heeft op grond van verklaringen der des kundigen geoordeeld, dat een traangaspistool is een vuurwapen en heeft den importeur veroordeeld tot 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis. Het ligt in de bedoeling deze principieele kwestie in hoogste instantie te laten uit maken. RITTHEM. Door Burg. en Weth. is de stemming voor leden van den gemeenteraad bepaald op Woensdag 17 Juni. VOETBAL. BelgiëNederland 42. Omtrent den internationalen voetbalwed strijd België—Nederland, welke gisteren te Antwerpen werd gespeeld, ontleenen w« aan het „Utr. Dagbl." het volgende Te 3.34 uur trappen de Belgen af. Zij zijn dadelijk voor het Hollandsche doel waar een corner niets oplevert en een schot van Helle mans door Van der Meulen schitterend wordt gehouden. De eerste aanval door Holland wordt door Tap geleid, maar Adam schiet naast. Van Kol doet zeer onzeker en Andriessen moet de. achterhoede steunen. Van Heel is er direct goed in en hij heeft zijn vleugel volkomen in zijn macht. Een schot van Van den Eynde slaat Van der Meulen het veld weer in. Gedu rende het eerste kwartier zijn de Belgen be slist sterker. Hun aanvallen zijn beter opge zet, terwijl de Hollandsche aanvallen stran den op de stevige Belgische backs, die wei nig moeite hebben met het vrij onsaamhan- gende spel der onzen. Na 18 minuten krijgt Tap een corner te nemen, welke goed voor het doel wordt ge plaatst. Als de keeper uitloopt is Andriessen er bij en schiet keihard in. Maar Voorhoof raakt den bal met zijn arm. Scheidsrechter Hansen kent een penalty toe die door Van Kol laag wordt ingetrapt. (01). Er is groet enthousiasme bij de duizenden Hollanders. Niet ontmoedigd leggen de roode duivels er nog een schepje op. Hun overwicht in het spel wordt nog grooter en Van der Meulen krijgt druk werk. Voorhoof krwgt een pracht kans, maar het schot gaat naast. De weinige aanvallen der Hollanders worden onderbro ken door overtredingen, waarbij de beslissin gen van den scheidsrechter nogal aanvecht baar zijn. Aan den anderen kant krijgt Voor hoof weer een kans, doch hij mist door naast te schieten. Na een half uur spelen gaat de strijd weer gelijk op. Adam is actief en zet eenige malen goed voor zonder dat het binnentrio van de kansen gebruik weet te maken. De scheids-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1