NOOTJES BINNENLAND Stads-en Provincienieuws 3) De beroemde Sir Philip Sidney was by teijn dood in 1587 opgevolgd door Sir William Russell, na 1590 was Sir Robert Sidney, broe der van Philip, er Gouverneur, wat hy bleef tot 1616, toen het pandschap eindigde by, de afbetaling der- door Engeland geleende gel den. 4) Zie M. Gargon, Walchersche Arkadia, blz. 152. "Ook in Noord- en Zuid-Holland zal naar alle waarschijnlijkheid de particuliere graan handel, zelfs rechtstreeks met den boer, bij dé uitvoering der Tarwewet worden inge schakeld. Gisterenmorgen om tien uur is de verleng- dè Laan van Meerdervoort voor het verkeer opengesteld. Deze langste straat van Den Haag vormt thans een rechten verbindings weg van de Zeestraat tot Kijkduin. m In de haven te Amsterdam zijn thans 33 Nederlandsche koopvaardijschepen opgelegd, metende 170.221 bruto register tons, of resp. 5 en 1928 meer dan op 1 April jl. Van deze schepen behooren 12 metende 94.802 tons tot de vloot van de stoomvaart-maatschappij „Nederland". Gisterenmiddag heeft een Fransche treiler in het midden van het Kanaal een walvisch van ruim 20 M. lengte waargenomen, die in de richting van de Engelsche kust by Has tings zwom. Later is het dier ook door per soneel van een loodsboot gezien. Uit Constantjne (Algiers) wordt gemeld, dat een autobus van den dienst Philippeville- Bone nabij laatstgenoemde plaats over den kop is geslagen. Vier passagier zyn gedood, vijf gekwetst. Te Barcelona is het gisteren by de viering van den lsten Mei tot botsingen tusschen de politie en communisten gekomen, waarby één persoon gedood en 11 gewond werden. Volgens een mededeeling van den Spaan- 6chen minister van financiën zal het voor malige koninklijke paleis te Madrid tot mu seum worden ingericht. VLISSINGEN, 2 MEI. Wijziging wet rykspostspaarbank. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de wet tot instelling eener rijkspostspaarbank (door de Tweede Kamer aangenomen 12 Maart jl.), Waren sommige leden van oordeel dat aan een verhooging van het maximum d^r jaar- lyksche rente, aan de ingeschrevenen by de rijkspostspaarbank uit te keeren niet be paald behoefte bestaatdoch nu eenmaal de mogeiykheid zal worden geopend om de ren tevergoeding tot 3 te verhoogen, behoort ide regeering ook daartoe over te gaan. Zy waren van gevoelen, dat er geen enkel feociaal belang wordt gediend met het forcee- ren van hooge renten. Zij konden zich er zeer goed mede vereenigen, dat in dit wetsontwerp geen bepaald rentetype dwingend wordt voorgeschreven, doch dat alleen een maxi mum wordt gesteld. Eindexamen zeevaartscholen. Öe minister van onderwys, kunsten en we tenschappen heeft in de commissie, die in £1931 wordt belast met het afnemen van de eindexamens aan de van rykswege gesubsidi eerde zeevaartscholen benoemd tot lid en voorzitter M. J. van Alphen de Veer, inspec teur van het nijverheidsonderwijs, te 's-Gra- venhage tot lid en ondervoorzitter P. Haver kamp, directeur van de zeevaartschool te Amsterdamtot lid en secretaris B. Holt huis, lid der commissie voor de stuurlieden examens, te 's-Gravenhage tot leden H. G. 'J. Uilkens, te Haarlem G. Seret, te Amster dam Van Wijck Jurriaanse, te Bussum Van Vollenhoven, te RotterdamC. Fock, te ^s-Gravenhage E. G. Wesselink, te Bloemen- daalP. L. de Vries J. A. Egmond en F. G. Doornbosch, te AmsterdamL. F. Steehou wer, te Rotterdam en H. C. Huizing en W. Polderman, te Groningen. Een nieuw drukprocédé. De N.V. Emmanuel Smeets Steendrukkery te Weert heeft een brochure uitgegeven over het Jean Berté Waterverfprocédé. In deze brochure wordt door den heer Nu- mann, leider der propaganda centrale van Philips' Radio, een interessante beschrijving gegeven van dit nieuwe procédé. Er komen •13 geïllustreerde pagina's in voor, die practi- sche voorbeelden geven van wat met dit hieuwe drukwerk is te bereiken. Met belangstelling hebben wy van deze brochure kennis genomen en wij twyfelen niet of dit waterverfprocédé zal beslist op gang maken. Voor reclame-doeleinden is het (byzonder geschikt. Niet minder dan 40 oor- spronkelyke waterverven kunnen worden ge bruikt, terwyl men bovendien tal van tinten kan verkrygen door over elkaar leggen der kleuren. Er ontstaan ook geen glimmende plekken, omdat de gebruikte verven niet olie houdend zyn. Het Jean Berté water colour process zal de moderne reclame ook in ons land zeker po- pulariseeren. Dit durven wy als vaststaand aannemen. N.V. Stoomwasscherij „Volharding" Singel 1 - Telefoon 50 - Vlissingen Verven Schoenen in alle kleuren. Het tweede lustrum van den Commissaris der Koningin. Den Commissaris der Koningin, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, werd in de gisteren gehouden vergadering van het college van Ged. Staten een bloemenhulde aangeboden, terwijl het oudste lid van het college, de heer J. A. van Rompu, den Com missaris geluk wenschte met het feit, dat hy 10 jaar het gewichtige ambt van hoofd der provincie vervult. Verkiezing gemeenteraad. De christ.-historische kiesvereeniging heeft de candidaten-lyst voor den gemeenteraad als volgt samengesteld 1. W. L. Huson (aftr.), 2. W. de Ridder (aftr.), 3. L. J. Pol derman (aftr.), 4. M. van der Beke Callen- fels, 5. A. Cappcn, 6. M. Dekker, 7. W. H. van Breen, 8. J. Looisen Sr., 9. S. .Roose, 10. W. Schmidt. Afscheid van mr. .Tan Smit als directeur van „de Schelde". In „de Ingenieur" van 1 Mei wordt ook melding gemaakt van het afscheid van den heer mr. Jan Smit als directeur van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Ir. R. A. van Sandick voegt daaraan het volgende toe Wy vermelden nog, dat Jan Smit geboren werd te Ridderkerk 19 Juli 1870. Als zoon van Arie Smit, den stichter van „de Schel de" en thans 86-jarigen eere-voorzitter van commissarissen, bracht hy zyn vryen tyd als schooljongen liefst door op de werf van „de Schelde". Maar hy kreeg geen technische- acadcmische opleiding, doch studeerde aan de ryksuniversiteit te Leiden in de rechten en toen hij het mr. voor zyn naam kon zet ten, behoefde hij niet meer Jan Smit X ge noemd te worden, zooals hy tot dusverre werd aangeduid, ter onderscheiding van de zoo heel vele familieleden, die ook Jan Smit heetten. Na korten tyd op een bank werk zaam te zyn geweest, werd aan zijn levens- wensch voldaan en hij kwam in 1899 aan „de Schelde", werd in 1902 adjunct-directeur en in 1908 directeur. In 1925 by het 50-jarig be staan van „de Schelde", werd hy ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw. Hy kan met groote voldoening terugzien op zyn technische loopbaan. Af deeling Walcheren Ned. Reisvereeniging Britannia. De avond, waarop de heer S. S. Smeding, hoofdredacteur van de „Midd. Courant" voor bovengenoemde vereeniging zou optreden, werd gisteren geopend met een woord van welkom door den heer Noest, die, zich rich tend tot den spreker, dezen dank zei voor de welwillendheid, waarmee hy van zyn be kendheid met Luxemburg wilde doen genie ten, maar die eveneens hem bedankte, om dat door zyn toedoen de heer H. H. Verbeek, op den vleugel begeleid door den heer J. Müller, eenige toepasselijke liederen zou doen hooren. De heer Smeding, zich aansluitend by de woorden van den heer Noest, die zoo juist niet alleen goede bekendheid met, maar ook groote liefde voor Luxemburg verrieden, ving aan met de opmerking, dat het hem meer dan buitengewoon genoegen deed om voor dezen kring van N.R.V.-ers op te treden met deze lezing, wat geen gewone oratorische opening bleek te zijn, daar hij nog al tamelyk bekend was met het land, er buitengewoon veel liefde voor had, waarvan het een ver heugenis was er van te getuigen, maar ook om een heel byzondere reden. Moe en afge mat, aan den rand van een donker woud, vlak by een diepe rotsspleet gezeten, had spreker daar in Luxemburg gezeten, wach tende op de bus, die hem en zyn reisgenoote ter bestemder plaatse zou brengen. En een bus van de N.R.V. had hen gastvrij opgeno men en veilig, zonder hun moeite te verzwa ren, gedeponeerd waar ze verlangden te zyn. Vandaar, dat hy dezen avond als 't ware als een inlossing van een eereschuld beschouwde. Spreker zou geen touristische lezing houden, ten eerste, omdat het in Luxemburg overal mooi Is, maar ook omdat dit land wel de moeite loont om er meer van te hooren. Vandaar dat hy een en ander van de ge schiedenis zal laten hooren, waarna hij, daar hem door de vriendelyke hulp der Luxem- burgsche regeering, een serie lantaarnplaat jes ter beschikking zajn gesteld, beelden van schoonheid zal laten projecteeren uit dat land. Spreker zelf heeft niet altijd dat hoekje land, dat tegenwoordig zoo groot is als Dren te, gekend en hy deelde de „ontdekking" door hem ervan mee. Van dien tyd dateert zijn bemoeienis met dit land, dat hy op een voetreis van 9 dagen ontdekte en waarvan in de geschiedenis het eerst wordt gesproken omstreeks 300, toen de Alemannen en de Franken in het land vielen, waartegen een sterkte gesticht werd, wier naam den oor sprong was van den landsnaam. Ongeveer 700 stichtte de by ons ook bekende Wille- brordus de afody te Echternach. De geschiedenis vervolgend deelde de heer Smeding mee, dat in 1354 het graafschap verheven werd tot hertogdom en nadien on geveer 4 eeuwen onder vreemde overheer- sching is geweest. Het congres van Weenen bracht de sterke vesting Luxemburg een Pruisisch garnizoen, dat behouden bleef, toen in 1815 de periode van nationale onafhankelykheid aanbrak. De regeering kwam aan koning Willem I, aan wien het by wijze van persoonlijk bezit werd geschonken in ruil voor zyn Duitschc landen. Luxemburg bleef deel uitmaken van de Duit- sche tollinie, de vesting Luxemburg bleef be zet door een Pruisisch garnizoen, maar het werd onafhankelijk. Ondanks den daardoor geschapen verwarden toestand werd het Z.W- deel van Luxemburg, het myngebied goed ontwikkeld door -de economische verbinding met Duitschland, hoewel de tweede vermin king het gebied sterk Verkleinde. De geschie denis onder de Nederlandsche vorsten na gaande, wees spreker op den aanleg van het spoorwegnet, waarbij aansluiting aan het wereldverkeer werd verkregen, wat aanleiding gaf tot het ontstaan van het lied „De spoor trein", dat door de genoemde heeren op kos telijke wyze werd vertolkt. In 1867 werd de „eeuwige" onafhankelijkheid en neutraliteit van Luxemburg gegarandeerd door de groote staten en ook door Nederland. De grondwet werd in 1868 herzien en deze heeft tot op den huldigen tijd slechts verandering ondergaan door toevoeging van het algemeen kiesrecht. Door den dood van koning Willem III, die daar volgens de huiswet van het huis Nassau niet in de vrouwelijke lijn kon worden opge volgd, kwam daar aan de regeering Adolf I van Nassau, wiens, opvolger was zijn zoon Willem IV, gehuwd met Maria van Bragan- za, uit welk huwelijk.de volgende groot-her togin Maria Adelheid, wier troonsbestyging in 1912, als zynde volwaardig Luxemburgsche ze was in Luxemburg zelf geboren met grooten luister werd gevierd. En nu volgt de wereldoorlog, waarby zich het eigenaardige feit voordoet, dat het land, door een oorlog voerende macht bezet, door zyn onophoude- lyke, driemaal herhaalde protesten, na den oorlog weer onafhankelyk wordt. Uit dien bangen tyd haalt spreker eenige frappante staaltjes aan, hoe de Luxemburgers, wier sympathieën aan den kant der geallieerden waren, van hun toestand gebruik maakten om te manifesteeren en bewyzen te leveren voor die gezindheid. Na den oorlog werd door de groot-hertogin afstand gedaan van de re geering, daar zy zich niet ken schikken naar de opvatting eener moderne, constitutioneele regeering en ook omdat door de Duitschge- zindheid van het hof de onafhankelykheid op het spel stond. Haar opvolgster Charlotte huwde met prins Felix van Bourbon en dit huwelyk met een entente-gezinde droeg veel er toe by om de onafhankelijkheid te redden. Ondanks een volksstemming, die uitmaakte, dat het land zich economisch zou aansluiten by Frankryk, moest Luxemburg zich aanslui ten by België. Ten slotte gaf spreker een overzicht der 4 volksliederen, waarvan het laatste „Ons Va derland" de uitdrukking is der echt-nationale gevoelens, een bede om de onafhankelijkheid der Luxemburgers te behoeden, die geen Duitschers, geen Belgen, gee^ Franschen, maar alleen Luxemburgers willen zijn, welke liederen eveneens schitterend vertolkt wer den. Na de pauze ging de mooie collectie lan taarnplaatjes, welke door de regeering zyn beschikbaar gesteld en die slechts in New- York vertoond zyn en welke een mooi beeld gaven van landschap, ruïnes en kasteelen van het land, dat onder de Fransche overheer- sching bekend stond als „Département des forêts". Een hartelijk woord van dank aan spreker en medewerkers werd onderstreept door de aanwezigen. 1-Meifeest. Het door de S. D. A. P. en den Vlissing- schen Bestuurdersbond georganiseerde Mei feest is in elk opzicht goed geslaagd. 's Morgens vond een wandeling naar Sou burg plaats, waaraan Vele leden deelnamen en die, begunstigd door het heerlijke zomer weer, een waar uitstapje werd. In „de Oude Vriendschap" vond na school- tyd een feesteiyke bijeenkomst voor de kin deren der leden plaats, waaraan medewer king werd verleend door de zangklasse van „de Volksstem" onder leiding van den heer Machgeels en een goochelaar. Beiden hebben dén kleinen feestgangers eenige zeer aange name uurtjes bezorgd, zoodat er dan ook een prettige geest heerschtte. Het optredèn der zangklasse verwierf veel lof. 's Avonds precies acht uur werd een aan vang gemaakt met het afwerken van het het programma van de groote Meivergade ring. De belangstelling was zoo enorm groot, dat het Concertgebouw stampend vol was en bovendien nog heel velen moesten v/orden teleurgesteld. Nadat de A. J. C. een vaandelgroet had gebracht, tydens welke de geheele zaal spon taan staande de „Internationale" zong, open de de voorzitter van den plaatselijken raad uit S.D.A.P, en V.BR., den heer J. van der Peyi, de vergadering en verwelkomde de aan wezigen met hun nampps beide lichamen den Meigroet te brengen. De „Volksstem", onder leiding van den heer Bleekrode, opende het programma met het zingen van een drietal liederen, die keu rig werden uitgevoerd. Hierna kreeg de spre ker van den avond het woord, die in een duideiyk betoog de eischen der socialistische arbeidersbeweging behandelde. Hy verwierf met zijn goed gedocumenteerde rede een warm applaus. Het eerste deel van het programma werd hierna door een pakkend tableau van de soc.- dem. Vrouwenclub afgesloten, waarvoor ech ter driemaal „gehaald" moest worden vanwe ge het stormachtig applaus, 't Was inderdaad ook een prachtige voorstelling. Na de pauze verscheen de Arbeiders sport bond ten tooneele en ondanks den slechts korten tijd van voorbereiding kunnen zoowel de leiders als de leden tevreden zyn over de resultaten. Dat het schoone en niet in de laatste plaats het nuttige werk, nl. lichaams ontwikkeling in den ruimsten zin van het woord, door de moderne arbeidersbeweging op prijs wordt gesteld, bewezen wel de geest driftige toejuichingen. Er werden door een vijftal groepen een aantal oefeningen gemaakt, die uitstekend werden uitgevoerd., De Jeugdafdeelingen, vereenigd in de A. J. C., die ondanks haar korte bestaan reeds vry wat leden telt, voerde hierna onder piano geleiding eenige aardige dansen uit. De tot slot vertoonde „Meiboom-dans" was daarvan wel de allermooiste. Niettegenstaande het programma een groot aantal nummers bevatte, werd alles zeer vlot ten beste gegeven en was de feestavond toch tydig beëindigd. Onder het zingen van strijdliederen ver lieten de massa aanwezigen de zaal, die voor dezen avond kwistig met groen en vlaggen was versierd, hier en daar afgewisseld met verschillende leuzen, die op diverse doeken keurig waren verwerkt- De socialistische arbeidersbeweging heeft hiermede dan ook dit jaar weer op voorbeel dige wijze haar grooten feestdag gevierd. Christ. Gemengde Zangvereenigïng „Hoop op Zegen". De Christ. Gemengde Zangvereeniging „Hoop op Zegen" (onderafdeeling van den Christ. Nationalen Werkmansbond), zal Don derdag 7 Mei, des avonds 8 uur, een uitvoe ring geven in „de Oude Vriendschap". Dit koor staat onder leiding van den heer J. C. F. van Kamer, die onlangs zyn diploma heeft behaald als koorleider. Het programma belooft heel wat, zoodat wel verwacht mag worden dat voor deze uit voering groote belangstelling zal bestaan. Alhambra-Theater. Mannenwerk. Onder de goede en aandachtige begelei ding van den heer Dreissen, wien het con cert-orgel wel toevertrouwd is, draait aller eerst een journaal, dat ditmaal geheel aan nieuws uit Nederland gewyd is, als de poe sen-tentoonstelling en die voor de suiker. In een grappige twee-acter wordt de aardigheid van een man, die voor vrouw speelt met lachsucces herhaald, terwijl een tweede film pje, waarin de bekende kindertroep met het parmantige negertje acteert, eveneens aan- stekelyk op de vroolykheid werkt. ,31yf in je eigen tuintje" is de veelzeggende titel, wat ook maar het beste is. Dan scheurt men zyn kleeren niet. Vóór de pauze ging als hoofdnummer zoo'n ouderwetsch-moderne, gezellige en sportieve cowboy-film „Mannenwerk". Inderdaad man nenwerk wordt er gepresteerd in ry- en vechtkunst. Een der twee helden heeft uit den oorlog een shell-shock overgehouden en niets blijkt beter om de verstoorde zenuwen weer normaal te doen functionneeren dan de strijd om een testament, op spannende wyze uitgeknobbeld tegeneen bende oplichters.Het goed recht en een lief vrouwtje, of liever twee lieve vrouwtjes, dragen de overwin ning weg. Na de pauze kwam het teleurstellend be richt, dat de hoofdfilm voorden avond »Een huwelyk uit wraak"' rriët den bekenden Blis ter Heaton door een of ander misverstand nog niet gearriveerd was. De kaarten blyven de geheele week geldig, zoodat men ten slotte dubbel kan genieten. Heaton is wel een gang waard. Als vervangster werd gegeven het eerste nummer uit het Luxor-Theater. Luxor-Theater. Vreemde lading. De eeregast. Een Wild-West geschiedenis heeft voor een zeker publiek steeds een groote aantrekkings kracht. Heerlijk zyn ze die vlieg-, ren- en knockpartijen, welke het vaste kenmerk zyn naast de vele, fraaie natuuropnamen. De stryder voor recht en billijkheid, en uitein- delyken triumfator is in deze film Fred Hu- mes. En evenals alle andere cowboy-stars is ook hy overwinnaar in de liefde, waarmede hy aanvankelijk slechts dacht te spelen. Als eenmaal het juiste pyltje zyn doel getroffen heeft, is er niet meer aan te ontkomenook niet door een ruiter, die overigens voor geen kleintje vervaard is. De tweede hoofdfilm is een P.D.C., welke bijeonder helder en mooi van fotografie is. Welk een byzonder bekoorlyke en schoone effecten worden er toch met het wit-zwart bereikt. Dit verhaal wordt beleefd aan boord van een jacht, wat inderdaad zooals de titel aangeeft een vreemde lading met zich voert. Een geheimzinnige geest zweeft met fluwee- len wiekslag over het schip, plotseling flik keren de lichten, de eene geheimzinnige ver- dwyning volgt na de andere, een spiritisti sche séance, gehouden in het kraaiennest, ontsluiert de geheimen en zuivert de on- schuldigen van alle verdenking. En de on misbare liefdesroman van twee menschen- kinderen wordt vervolgd tot een goed einde. Een film met goede rolbezetting als van Lee Patrice, George Barraud en vele anderen. In het voorprogram gaat een leuke kinder film „Blyft in je eigen tuintje", waaraan het bekende kindertroepje met Farina, den sproetenkoning enz. plus de noodige gedres seerde dieren medewerken. In het journaal treft het kunstwielrijden, terwyi de revue der sporten o.a. .giyden" in alle mogeiyke variaties geeft. De winterlandschappen zyn buitengemeen schilderachtig. Het muzikale deel is geslaagd. Vereeniging van handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland. Onder voorzitterschap van den heer W. Bosmon hield gisterenmiddag bovengenoem de vereeniging een algemeene vergadering op de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoe ging" te Middelburg. Van de ongeveer 100 leden der vereeniging waren er ruim 60 uit alle deelen van Zeeland ter vergadering op gekomen. Na goedkeuring der notulen der eerste al gemeene vergadering en de beslissingen in gunstigen zin over de toelating van een tweetal candidaat-leden, kwam aan de orde de toetreding tot de Landelijke Federatie van Vereenigingen van Handelaren in Akker, bouwproducten. De penningmeester, de heer A. Jeronimus, lichtte dit punt uitvoerig toe en wees er op, dat na de eerste vergadering regelingen zijn getroffen, die voorkomen, dat de handel bij de uitvoering der tarwewet is uitgesloten, in die vergadering heeft spr. reeds betoogd, dat het wenschelijk zou zyn, dat er een landelijke organisatie zou komen. Eerst heeft de ver- eeniging „De Rotterdamsche Korenbeurs" ge. tracht dit te bereiken door het stichten van afdeelingen, maar ook spr. achtte dit de minder gewenschte wijze van werken en het kwam tot een vergadering te Rotterdam on- der voorzitterschap van den heer T. van Heel uit Goes, secretaris der vereeniging, waarin ook de Zeeuwsche vereeniging aan- wezig was en daar bleek, dat Zeeland door de samenwerking met de Tarwecommissie een goed voorbeeld geeft, terwyl het elders nog niet op rolletjes gaat en de pogingen om zoo mogelijk den handel opzy te zetten nog niet van de lucht zyn. Er is dan ook kans, dat er nog hier of daar een centrale actie moet wor den gevoerd. Nu kan men als provinciale organisatie af- zonderlijk blyven staan en alleen zoo noodig ad hoc met andere overleggen, maar alleen by de uitvoering van art. 4 der tarwewet is het reeds gewenscht, dat een federatie ge- hoord wordt by de benoeming van de leden der in dat artikel bedoelde commissie. Het is daarom beter een centrale organisatie op te richten en toen te Rotterdam een federatie bestuur werd gekozen en de heer Van Heel bezwaar had daar in zitting te nemen, meende spr. niet te moeten weigeren. De kosten van aansluiting bedragen 1 per lid en iedere aangesloten vereeniging heeft 2 stemmen en bovendien nog voor iedere 50 leden één stem. De voorzitter zeide, dat het bestuur, be houdens goedkeuring de? algemeene verga dering reeds op toetreding tot de federatie heeft besloten en den heer Jeronimus en spreker als afgevaardigde heeft aangewezen. De heer Van Heel wees er op, dat de Fede ratie niet alleen in verband met de tarwewet is opgericht, doch ook in geval den handel in aardappelen, gerst, stroo of welk ander product ook in gevaar mocht komen. Men kan by de eerste geruchten maatregelen nemen en daarom zijn ook andere vereenigingen die speciaal een dier takken van handel omvat ten, toelaatbaar tot de federatie. Een vraag uit de vergadering gaf aanleidtas tot het antwoord van den heer Jeronimus, dat de bydrage van 1 uit de kas der ver eeniging kan worden betaald, omdat het hier een verplaatsing van onkosten voor het voe ren van actie geldt. Op opmerkingen waarom Groningen niet toetrad, zeide de voorzitter, dat Groningen reeds een overeenkomst trof en meende niet te moeten medewerken. Zeeland heeft ook wel een regeling, maar meent nu te moeten oppassen, dat er geen actie wordt gevoerd, die het verkregene weer zou schaden. Daar bij is de federatie niet opgericht voor 3 jaar, zooals aanvankelyk het plan was, maar voor 29 jaar. De Jeronimus zeide, dat men in Groningen de zaak niet zoo breed heeft ingezien. D« handel had altyd gehoopt, dat de regeering zich niet met hem zou bemoeien, waar nu dat wel het geval is, is organisatie geboden. Spr. vreest, dat Groningen ongelijk zal heb ben en dan toch nog zal moeten toetreden. Men zal zeker nog eens op toetreden aan- dringen, maar dat Groningen het niet doet, is voor Zeeland nog geen reden het ook niet te doen. Groningen telt maar 23 leden en heeft met het afzonderlijk optreden reeds gemaakt, dat er in de commissie van advies geen lid uit den handel zit, maar alleen uit de „Rotterdamsche Korenbeurs" en uit Gro ningen ieder een toegevoegd lid. Groningen zal tot de federatie moeten toe tjeden of geen stem in het kapittel hebben. Het voorstel tot aansluiting by de federatie nam de vergadering zonder hoofdelijke stemming aan. Vervolgens kwam aan de orde de behan deling van de tarwereglementen en deelde de voorzitter mede, dat een vergadering met de landbouworganisatie heeft plaats gehad, waardoor de handel, die oorspronkelijk er buiten was gehouden, nu is ingeschakeld in de regeling. Vooraanstaande personen op de vergadering 'te Rotterdam noemden hetgeen in Zeeland tot stand is gekomen van groot belang. De heer Van Heel heeft met den secretaris der tarwecommissie de concept-reglementen ontworpen en lichtte deze uitvoerig toe. De voorzitter wees er vervolgens nog eens met klem op, dat het zeer noodzakeiyk en ge- wenscht is, dat de handel als tusschenschakel gehandhaafd blyft. De heer Maartense uit Middelburg bracht den heer Van Heel dank voor hetgeen hij heeft tot stand gebracht. Tot leden van de commissie van bijstand voor zoover betreft de door de vereeniging te benoemen personen, werden gekozen de hw- ren Van Heel met 50 en Bosman met 48 der 62 uitgebrachte stemmen en tot hun plaats* vervangers de heeren L. Duvekot Czn. te G<# met 44 en J. Ribbens te Zierikzee met S5 stemmen. De vyfde door het bestuur aanbe* volene, de heer F. Klaassen uit Breskens had 26 stemmen, de overige stemmen waren over verschillende leden verdeeld. Voor lid van den raad van beroep koos d« vergadering den heer Jeronimus met 35 stem men en tot zyn plaatsvervanger by herstem ming den heer K. met 37 van de 63 Tot leden van de rekening werden Poley, Desson en By de rondvraag worden gegeven zichte van den zitfcer de vergadering aller opkomst en van behandeling Sc ster cc ai Ron k over oogst voo X der v N.V. Zeeuwsche Midd Blykens het verslag (1 Maart 1930—28 Ff dit jaar gunstig en g verderen vooruitgang staand bedrag aan brieven is gestegen Voorgesteld wordt wed te keeren en het resei ƒ503.627.92. Aangezien het bedra brieven het tienvou maatschappelyk kapiti grooting van dit laatj de statuten dienove: worden, van welke g bruik is gemaakt om g vast te stellen. De aa jn voor 562 aandeelen het kapitaal, doch slee den toegekend, zoodat minstens één aandeel maatschappelyk kap ƒ2.250.000, waarop verj 19 aandeelen zyn volgc len zyn verdeeld ovei die van 1 tot 30 aand zitten. Tot 1 Maart 1930 leeningen tot een bedr In dit boekjaar werde ningen tot bedrag vai 3514 leeningen en is in dit boekjaar ƒ5 ƒ28.058.091.20, op 29 Ff 1439 leeningen tot een waarbij nog van de overgenomen Maas-1 ƒ130.160, is totaal ƒ20 leeningen varieert van grootste bedrag, nl. tegen 5 pet. De gemi boekjaar gesloten 5.2444 pet., en van all< Het bedrag der u steeg van 19.151.100 j.109.750 van de Maas- men 21.024.650. I I 120.885.63. Gemeenteraadsverkie: De Christ.-Hist, kiesv burg heeft tot candidatf raad gesteld de heeren derFeltz (aftr.), A. S. J. H. Bybau, J. M. Hart G. K. A. Nonhebei, J. Het aftredende lid de Bich niet meer voor een baar gesteld. Co5p. Credlet-, Spaar- Zeeland te 1 Volgens het verslag bedroeg aan het einde en depositorekening rente voor spaargelden Bchotrekening bedraagt Verdeeld over 43 voors De winst bedroeg 91 dividenduitkeering is van 5/2 pet. Tot voorzitter van d tterd gekozen de heer Inbraak te IV Gisterenmorgen ontf per A.P.C. „de Automaa op het stationsemplacei Ongenoode gasten hadd de deur aan de zyde va tpoorweg zich toegang der. Daar was een gat stootte men op een twe men het werk op. Er ws De politie hield gisterer de drie jeugdige persom 15 jaar oud, die bekenc jjot plan te hebben gel Pm geld te bemachtige daarvoor reeds een yzei deze inbraak heeft geb buit hebben de jeugdige vra-t echter straffen wef voorkomen. Het drietal justitie voorgeleid. Telefoonkant Naar het „Hbld." vai beemt, zal het telefoon nenkort ook des Zonda °P«ngesteld worden. Vliegveld H baandag 4 Mei, des vliegtuig met een K-L.M, aan boord op Ken neerstrijken, teneli to Koningin, de leden Sieger en mr. Van Di poster, den heer Van de Veer, lid der Eerste Voorzitter der Kamer

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2