eerste BRIEVEN UIT BELGIE. —No. IC firma f. ?AH Stads-en Prov Kun je klcurcHf kleur dun dal RADIO-RUBRIEK kan. Iemand vertelde me van de week, dat hij in zy'n tuin al bezoek heeft gehad van een zwaluw. Allemaal teekenen, dat we spoe dig in den zomer zitten. Sneeuwklokje. Ja, een manolia ken ik wel. Die staat nu overal in bijna vollen bloei. Prachtig is zoo'n boom, hè Ja, hier in Am sterdam wordt het nu ook mooi. De muren van m'n huisje gaan alweer aardig schuil achter de klimplanten. Knuppeltje. Hartelijk welkom Nieuwsgierigje. „Lieve Nieuwsgierigje. Daar je je briefje aan mij hebt gericht, moet ik het van m'n vrouw ook zelf beantwoorden. Of ik wel eens vecht, vraag je? Nou, reken maar Ik mag het wel niet van m'n vrouw, maar ik doe het lekker tochJa, ik zal me daar op m'n bolletje laten zitten door andere honden Niks er van, hoor. Als ze met Prins willen vechten, zullen ze het ook voelen. Ik moet je van m'n vrouw nog zeggen, dat ze je een knap kind vindt en dat ze je wel graag als kokkinnetje zou willen hebben. Nu, ik vind het best. Als je maar zorgt, dat ik in de keuken af en toe wat van je te snoepen krijg. Dag Nieuwsgierigje. Een poot van Prins." Paddenstoeltje. Wat een fijn huisje 'k Zou er ook best eens willen wonen. Gaan jullie er van den zomer weer heen 'k Denk, dat jullie er door de heerlijke buitenlucht en de zon nikkertjes worden. Neen, dat boek van die Knalclub ken ik niet. Maar ik meen wel gehoord te hebben, dat het erg gezellig en grappig is. Madeliefje. Hokus, pokus, pasHokus, pokus, reusWeg met dien verkouden neus Heeft het geholpen Duinviooltje. - Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag Meisje, meisje, wat ga je al tot de dametjes behooren Vooral met al die mooie dingen, die je hebt gekregen, 'k Zou je wel eens zoo keurig uitgedost wil len zien. Je hebt het nu' aardig druk, want .ik denk wel, dat je vóór Pinkster met alles klaar wilt zijn. Je zult een echt Pinkster bloemetje lijken. Jannie Lijnberg. Maakt het poesje wel eens ruzie met het konijntje 'k Denk, dat poes het niet op de lange ooren van het ko nijntje en het konijntje het niet op den lan gen staart van poes heeft begrepen. Wat een geluk, dat die val uit het raam geen narig heden tot gevolg had. Danio Rerio. De Indische Zendingsten toonstelling Daar zal heel wat belangwek kends te zien zijn geweest. Fijn, dat je me er volgende week van vertellen gaat. Heb je niet vergeten Annetje een kaart te sturen Maar moeder zal haar wel bezocht hebben of mag dat niet op Zaterdag Kees van Steenkiste. Hartelijk welkom Rijmelaar. In Augustus, als je de aard appeltjes kunt rooien, kom ik eens een maaltje halen. Heb je dat S.B.O. zelf ont cijferd Ik vind het een mooie en ware be naming. Samen iets doen, richt altijd meer uit dan zich alleen inspannen. Krullebol. Natuurlijk mag je wel een beetje worden geholpen. Al doende leer je het zelf te doen. Ja, handwerken vind ik wel een prettige bezigheid, maar ik heb er erg weinig tijd voor. Voor wie zijn de pannelap jes bestemd? Voor móeder of blijven ze op school Doornroosje. Neen, echte nichtjes heb ik niet in Vlissingen wonen. Vfibl in Amster dam en zelfs heel dicht in mijn buurt. Eiken dag komen ze even aan om me goedenmorgen te zeggen. Ze jubelen al in de verte en Prins gaat dan al jankend bij de deur staan, want dan wil hij ze tegemoet rennen. Leuk, hè Prins geeft je een pootje terug. Lelie. Van harte welkomWat voor lelietje ben je Een witte, een roze of een oranje Zonneschijn. Neen, ik heb geen nieuwen mantel gekocht, 'k Heb er nog zooveel, die moeten eerst maar eens op. Wel een mantel pakje, waarvan je het manteltje ook in huis kan dragen. Misschien heb je zooiets al eens gezien. Heb jij je nieuwen mantel al aan gehad Blondkopje. Wat stelt het schilderijtje voor, dat jij hebt gekocht 'k Ben benieuwd aan wie je het hebt gegeven. Misschien hangt het wel in je eigen kamertje. Of heb je dat niet Zwartkopje. Neen hoor, Prins is niet zoo gauw beleedigd. Tegenwoordig snoept hij niet meer, maar vroeger, ja, toen bezondigde hij zich daar wel eens aan. Maar toen was hij nog erg jong en moest nog leeren wat hij wél en wat hij niét mocht doen. 'k Had best mee willen doen met verstoppertje spe len. Zou Jo mij ook een fijn plaatsje hebben aangewezen Waterlelie en Teekenaar. O, o, wanneer wordt het dan toch eindelijk eens mooi weer, zoodat ik een fototje te zien krijg van onzen Waterlelie en Teekenaar Rozenknopje. Als jij en Riekie de nieuwe Jurken aan hebben, zullen jullie echt kin- deren-in-de-bloemetjes zijn. 't Is maar te hopen, dat het gauw mooi, warm weer wordt, zoodat jullie ze van moeder aan mogen doen. Hoe is het Woensdagmiddag gegaan op de zangles Zing je sopraantje of bas Die Riekie heeft ook haast om er bij te komen, hoor Neen Riek, dat gaat nog niet. Je moet eerst zoo groot zijn als Rozenknopje. Maar ik denk wel, dat Rozenknopje je thuis allerlei aardige versjes wil leeren. Verbeeld je, zeg Rozenknopje, toen ik Prins vertelde, dat hij een kluifje en een leverworstje van je zou krijgen als hij bij je kwam logeeren, wou hij dadelijk naar je toe. Nogal geen kleinigheid, hè Nu is hij vreeselijk boos omdat ik hem niet laat gaan. Maar hij wordt wel weer goed. Dat zul je eens zien als we straks gaan eten 1 Lezeresje. Dat is nog een late influenza. Neem je maar goed in acht, zoodat je spoe dig beter bent en nog van de heerlijke Mei maand kunt genieten. Vind je het zoo héél erg, dat anderen je schuilnaampje weten? Rozewitha. Hebben Jullie het tegen den Hansje Sokken, trek maar aan m'n rokken, trek maar aan m'n staart.. politie-agent gezegd Ik bedoel, dat jullie niet wisten, dat je niet op dat grasveld mocht loopen Dat lijkt me altijd beter dan een boos gezicht trekken en hard weghollen. Recht door zee en eerlijk voor de dingen uit komen, dat is altijd maar het verstandigste. Wat vind ik het fijn, dat je altijd zoo van die verhaaltjes geniet. Neen, 't is niet zoo erg moeilijk om ze te schrijven. Als je er maar plezier in hebt, dan gaat het bijna vanzelf. Sambo. Je hebt toch zeker wel gezegd, dat je niet wist, dat jc daar niet mocht spe len Onthoud het nu maar goed, anders zou het je heel wat balletjes kunnen kosten. Borduurstertje. Wat doe je met al die zijden vlindertjes, vogeltjes en bloemen Ga je er een kussen van maken Misschien heb je er tegen Sint Nicolaas of Kerstmis al zóó veel, dat je dit kunt doen en er vader of moeder mee kan verrassen. Dikkie Bigmans. Hartelijk welkom „Waar is het kluifje vraagt Prins. Jopie Slim. Nu ook je vriend Dikkie meedoet, moet je maar zorgen elke week present te zijn. Vlindertje. Je raadseltje is goed en krijgt op een keer eens een plaatsje. Wat een leuk postpapier. Weet je dat het Tyroler kindertjes zijn Pratertje. Ja, er wordt bij mij ook schoongemaakt, maar ik merk er zoo goed als niets van omdat kamer voor kamer een beurt krijgt en ik niet in de kamer kom, die net onder handen wordt genomen. Weet je wat, help jij moeder maar flink, dan is het des te eerder weer gezellig in huis. Maar niet met je mooie lakschoenen en zijden kousjes aan ,hoor Zangertje. Een acht Dat is een mooi cijfer Probeer het vooral te houden Goudhaartje. Als je me volgende week eens vertelt hoe oud je bent, zal ik je een paar titels van boeken opgeven. Is dat goed 'k Hoop, dat 25 Mei de zon extra schijnt. Als ik haar zie, zal ik het haar vragen. Is dat goed Gicheltje. Neen, Henriëtte Blaauw woont hier niet. Ik geloof in den Haag. Ze is een lieve, vriendelijke dame en als je haar kende, zou je vast net zooveel van haar houden als van haar boeken. Heb je „Loe en Jettie" al gelezen Of ik stelten kan loopen Vroeger kon ik het wel, maar nuAls ik er een paar had, zou ik het nog wel eens probeeren. Jan Choufoer. Neen Jan, dat raadseltje is weer niet goed, want wie zegt, dat die twee kaarsen tot het einde toe bleven branden? Leesgraag.— De kleppermarsch Dien breng je dan zeker met een paar kleppers ten ge- hoore, is 't niet O, o, wat zal dat een lawaai geven als er een heele troep jongens meedoet. Jopie is hartelijk welkom Volgende week zal ik naar een briefje van haar uit kijken. Gelaarsde Kat. Gaan jullie nu lederen dag om vier uur naar den speeltuin Wat eullen jullie een pret hebben Mag ik ook eens op de wip Wie van de kinderen wil van Marietje van Oorschot plaatjes Paddenstoelen hebben in ruil voor plaatjes Zeewater-aquarium en Terrarium? Marietje wil graag haar album vol hebben en zonder hulp is zij bang, dat dit niet gaat. De schilder der ellende. Boule- vard-instanteneetje. België, Neder land en Scandinavië, In de Brusselsche „Galerie Giroux" houden de onafhankelijke schilders een „Salon du Printemps". Het evenement dezer tentoon stelling is de inzending van Raoul Lelong. Naast arbeiders en intellectueelen, in hun doen van allen dag, bracht hij de mode op het doek, de kleeding zooals wij, onbeholpen waarnemers, ze niet zien. Bij het ontleden en bestudeeren van zijn onderscheidene werken zou men geneigd zijn een artikel te gaan schrijven onder het hoofdDe wijsbegeerte der kleeding", naar den geest van Thomas Carlyle, in zijn „Sartor Resartus". Onder de vele opzienbarende doeken noem ik „Fa brieksmeisje", een teer kindergelaat, zonder de minste uitdrukking van vroolijkheid. Toch zou hier de zinnelijkheid der dikke lippen ontstellend werken indien er niet zooveel rechtschapenheid en goedheid was in dien blik, zooveel grootmoedigheid in de ronding en het samenspel der trekken, él waarborgen dat deze zinnelijkheid in het personnage on afscheidbaar is van liefde en barmhartigheid. Wat een heerlijke zielkunde in dit eenvoudig medaillon. Wanneer hij geen eigenlijke werklieden uit beeldt» doet Lelong intellectueelen poseeren N.V. Stoomwasscherij „Volharding" Singel 1 - Telefoon 50 - Vlissingen Ontvlekken en Oppersen van Heerencostumes k 2.25. die zijn handarbeiders waard zijndenkers, eenzamen, idealisten, opgaande in hun werk, met harst geen andere vreugde dan hun in spiratie en hun scheppingskoorts, veelal on bekend en miskend, te fier ei> te rechtscha pen om hun toevlucht te nemen tot reclame, aanstellerij en geschipper. Een schepping die aangrijpend van schoonheid is, draagt tot titel „Plattelandsche vroomheid" een boer, hoofd rechtop, de oogen ten hemel. Zijn ge bed is niet dit van een een bijgeloovige woes teling. Het karakter, het gelaat zijn die van een waardigen braven eenvoudeling, een in nig godsdienstig weten, geen schijnvrome fanatieker. Lelong zond ook de platen in welke hij vervaardigde voor de illustratie van de zenuwrijke en ontroerende verhalen van Guy d'Avroy, in den bundel „De cel". Het talent van den kunstenaar heeft zich daar innig verbroederd met dat van den romanschrijver. Deze beelden zijn als 't ware de samenvat ting, de kern van het tragische, het jammer volle, de bekoring of het wonderbare in deze wrange vertelsels, als zoovele levendige en gloedvolle weergaven van het leven der ont erfden en vogelvrijen. Een ziel, een fluidum straalt lichtend uit deze maatschappelijke wrakken. De schrijver van het boek moet zeker niet de laatste zijn om den arbeid van zijn medewerker op prijs te stellen. In „Can- dide" vertelde d'Avroy hoe Lelong er in ge slaagd was het decorum op te stellen, de ge baren uit te lijnen en de gedachten der per- sonnagen uit te werken. En deze werden door hem niet allen bezworen en gebonden, hij toonde ze in hun strijd tegen noodlot en ver holen machten of beschermd door goede geesten. Niets overtrof in plastische uitbeel ding de gevangene die in zijn cel gelaten zijn beroepsbezigheden vervult. Het is een schoen maker, over zijn werk gebogen, de leest tus- schen de beenen gewrongen, als in een schroefbank. Door het tralie-venster lacht de zon, eenige getuige van dit stille tafereel. En ver aan den einder, in een poëtisch verschiet wenkt de vrijheid, de schoone belofte. De lichtende gestalte schijnt te spreken„deze hier, nummer 129, milicien, deserteerde drie maal om den brandreuk van den heibegroei- den geboortegrond in te ademen. Hij was geen misdadiger, alleen maar een ongelukki geZal ik, door mijn verwantschap met deze ellende, hier niet eens aanlanden, vroeg of laat, onvermijdelijk De stem die gespro ken heeft rijst als een ziel uit de duisternis van den achtergrond. Het is de geest van den schilder die de beteekenisvolle woorden van het onderschrift zegt„Ik zal tot zijn cel terugkeeren. Ik zal van hem leeren schoe nen te maken en te leven zonder begeerte. Dan zal ik geen droefheid meer kennen, want alleen begeerte en ledigheid maken ons droef. Ik geloof dat het vermogen om alles te doen gevoelen, zelfs de leelijkheid en de ar moede, vermogen dat 't beste is in de gees telijke gaven van den schilder, bij niemand zoo treffend tot uiting komt als' bij Raoul Lelong, wiens werk in den „Salon du Prin temps", dan ook in de grootste belangstelt ling staat, omdat het in schepping geheel afwijkt van de oude en de hedendaagsche school en deze ver voorbij streeft. Raoul Lelong verstaat ten volle het rhythme der waarheid en wijl hij in zijn benauwendste visioenen nog plaats laat voor luister en pas sie, beheerscht hij volkomen de eeuwige wel sprekendheid der schilderkunst Brussel, vooravond 1 Mei. De lucht trilt van feeststemming. Morgen zal men het werk verlaten en Zondag vieren. Op den boulevard Ad. Max geven betoogers reeds een voorproef van wat het worden zal. Daar gaat een stoet, met roode vaandels en strijderszan gen. De arbeiders demonstreeren. En nieuwe groepen treden aanjongelieden met uni formpetten op. Zij betoogen tegen de houding van Minister Hij mans en eischen recht voor den Belgischen leeraar Moulin, die in Italië gevangen genomen werd. De studenten de monstreeren Uit de verte dreunt een zware zang„De Vlaamsche Leeuw". Op de gele velden der wapperende vlaggen dansen de -zwarte leeuwen. En.... de Vlaamsche natio nalisten demonstreerenMaar hun tegen standers volgen hen op den voet. Het zijn de leden der „Défense Wallonne" en van „La Wallonnie autonome", twee organisaties, die evenals de Vlaamsche nationalisten werken voor zelfbestuur voor Wallonië en Vlaande ren afzonderlijk, in één federatief Belgisch staatsverband. De demonstreerende Walen zingen de „Marseillaise", hun volkslied.... Uit de aangrenzende straten stijgt een geloei op. Het zijn de lieden der „Légion Natio nale", de zwartgehemde knuppelslagers van Nothomb. Thans is de straat aan de betoo- gende fascisten. Doch even is er respijt. De winkeliers laten vlug hun winkelluiken neer. Er wordt met steenen geworpen. De politie chargeert. Voorbijgangers vluchten. Op het terras van Café Cécil drommen toeschou wers saam. Tegen den muur gedrukt sta ik achter een groepje betoogers, door de knup pelslagei's uit het verband van den stoet ge dreven. Het zijn er van alle slagsocialisten en hun tegenstanders, de fascistenBorms- aanhangers en Moulin-demopstranten, Vlaamsche separatisten en Waalsche federa- tisten, radicalen en bezadigden, fanatiekers en dweepers, het Belgische volk in zijn groote geledingen vertegenwoordigdvan welke geen der vijf groepen van eenige sympathie voor België blijk gaf. De socialisten hekelden de regeering om hun conservatisme, de fas cisten om haar democratie, de Vlamingen om haar Waalsche „parti-pris", de Walen om haar Vlaamsche gezindheid, enz. En dat zijn nog slechts de kleine uitingen. Morgen, 1 Mei, komen de groote betoogingen los. Het bin- nenlandsch offensief tegen de Belgische een heid houdt onverzwakt aan. De zoo schoon in het Belgisch wapen geschreven leuze „Een dracht maakt macht" wordt door de actie van Walen en Vlamingen, socialisten en fascisten, tot een aanfluiting gemaakt. Wel mocht de afgevaardigde der Frontpartij, de heer Her man Vos, in „de Schelde" schrijven„België kan met de Spaansche les haar voordeel doen. Nog keert zich de Vlaamsche nationale beweging in haar scherpste uitingen niet tegen het Vorstenhuis. Ook hier lijken de gevestigde machten sterk genoeg om het te beveiligen tegen de aanspraken van den volkswil, dien zij blijven afwijzen. Maar heb ben zy de zekerheid nog dat zij, bij volhar ding in de rechtsweigering jiiet eens worden weggevaagd door een even vernietigende volksuitspraak, als nu te .Madrid over het oude regime gestreken werd en dat zij dan niet ook als ledepoppen onder den aandrang van het gebeuren worden bewogen Staat het werkelijk niet te vreezen dat zij ook hier het hoogste gezag met hun halsstarrigheid in het gedrang brengen en een populariteit, die in hun oogen mag gelden,.,als rook voor den ruk wind van den volkswil Jdoen verslinden." De einde 1930 te Oslo tusschen België, De nemarken, Luxemburg, Nederland, Noorwe gen en Zweden gesloten handelsovereenkomst, zal eerstdaags aan het Parlement ter goed keuring worden voorgelegd. In de Memorie van Toelichting zegt de Belgische regeering o.a., dat een zoodanige overeenkomst voor België van groote beteekenis is. Elke maat regel tot bevordering der stabiliteit in het ruilmiddel kan slechts voordeelig zijn voor een land dat, zooals België vooral van zijn uitvoer leeft. Daarbij komt nog, wat de om standigheden sedert eenigen tijd lieten voor zien, de jammerlijke mislukking der verleden jaar door de Kamer eenparig gestemde Europeesche handelsovereenkomst. Dank zij het accoord van Oslo zullen de beginselen dier handelsovereenkomst met zekerheid voortleven in het midden der kleine groep staten die getrouw gebleven zijn .aan een politiek van economische toenadering. De overeenkomst van Oslo legt de verplichting op om binnen zekere termijnen besprekingen te aanvaarden, op verzoek eenèr betrokken partij, alvorens nieuwe invoerrechten te hef fen. Bij de handelsovereenkomst van Genève konden in sommige gevallen tariefverhoogin- gen onmiddellijk toegepast worden, waardoor betrokken partijen voor een voldongen feit geplaatst werden. De overeenkomst van Oslo biedt dus meer waarborgen dan de mislukte handelsovereenkomst van Genève. Het ver drag heeft een aanvankelijken duur van 6 maanden en kan bij stilzwijgende hernieu wing van zes maanden tot zes maanden ver nieuwd worden. Een ander voordeel der over eenkomst van Oslo is, dat elke staat geen party zijnde, tot het verdrag, onder voorbe houd van goedkeuring der reeds aangesloten landen, kan toetreden. W. v, M. Maandag 4 Mei. Hilversum, 298 M. Algemeen programma. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Voordracht. 10.30 Gramofoonpla ten. 12.00 Concert, septet en gramofoonplaten 2.15 Lezing. 3.00 Concert, trio. 3.30 Vegetari sche keuken. 4.00 Vervolg concert. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Concert, septet en gramo- foonplatn. 6.40 Viool-recital. 7.15 Fotografie- cursus. 7.40 Gramofoonplaten. 8.00 Lezing. 8.30 Kamermuziek, solisten. 9.11 Voordracht. 9.45 Concert, orkest. 10.15 Vaz Dias. 10.25 Slot concert. 11.00 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Zieken- dienst. 11.00 Lezen van Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Uitzending voor scho len. 2.35 Vragenbeantwoording. 3.15 Knipcur sus. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Concert, orkest. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Lezing. 7.15 Cau serie. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoon platen. 8.00 Lezing. 8.20 Kerkconcerfc, solisten. Na afloop persberichten en gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 9.55 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Concert, sopraan, strijk kwartet. 12.25 Orkestconcert. 1.20 Gramo. foonplaten. 1.50 Uitzending voor scholen. 2.40 Dansmuziek. 3.05 Concert, cello en piano. 3.35 Orkestconcert. 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Be richten. 6.00 Pianospel. 6.20 en 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. 8.20 Berichten. 8.40 Toe spraak. 9.00 Pianospel. 9.20 Derde bedrijf van „Siegfried". 10.35 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.25 en 11.20 Gra mofoonplaten. 12.25 Orkestconcert. 4.20 Con cert, orkest en sopraan. 7.20 Orkestconcert en zang. 9.20 Berichten. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Brussel, 508.5 M. 4.20 Orkestconcert. 5.05 Gramofoonplaten. 5.20 Ziekenuurtje. 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M. 4.20 Dansmuziek. 6.05 Gramo. foonplaten. 7.20 Orkestconcert en zang. 8.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M11.20 Orkestconcert. 2.50 Orkestconcert en zang. 7.20 Orkestcon cert, pianosoli. 8.10 Orkestconcert en zang. Voordracht. 9.10 Declamatie. 9.45 Operette muziek. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. 7.05 en 11.50 en 12.25 en 5.20 Gramofoonplaten. 7.20 Tooneel. 8.50 Concert. Zeesen, 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gym nastiek, daarna gramofoonplaten. 9.30 Lezin gen. 11.50 Gramofoonplaten. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonplaten. 2.10 Lezingen. 3.50 Concert. 4.50 Lezingen. 7.50 Strijkconcert. 8.30 Hoorspel. 9.35 Berichten, daarna dansmuziek. PRIMA MATERIALEN VOOR ZELFBOUW. Variabele weerstanden (vervolg). Voor regeling van de geluidssterkte (volume-rege laar) doet de gloeidraadweerstand nog dienst, indien hij geschakeld wordt in den gloeidraadkring van de hoogfrequentlamp. Ook ter vermindering of opheffing van de genereerneiging van het toestel (gillen) is hij op deze wijze aan te wenden, terwijl het tevens een middel vormt om de selectiviteit te regelen. De gloeidraadweerstand heeft in den gloeidraadkring van de detectorlamp nog nut om de grootste gevoeligheid te ver krijgen. Voor laagfrequent-versterkings- of eindlamp is geen gloeidraadweerstand te ge bruiken. In het plaatspanningapparaat be hoeft dan slechts een gloeidraadweerstand (van 6 of 8 Ohm) gebruikt te worden, indien de gloeispanning van de te gebruiken plaat- stroomlamp lager is dan de gloeispanning van den gebruikten transformator. In het toestel moeten zoo min mogelijk weerstanden gebruikt, worden, liefst geen óf één voor de hoogfrequent-versterkings- lamp. Elke weerstand brengt een extra af stemknop mede en het is juist ons doel het aantal knoppen tot een minimum terug te brengen. De beste weerstanden zijn van bakeliet, waarop het weerstandsdraad stevig is be vestigd. De glijveer moet zoodanig bevestigd zijn, dat een prima contact tot stand wordt gebracht. De porceleinen weerstanden, met weerstanddraad op rood fibre gelegd, zijn niet aan te bevelen. De waarde voor het ge bruik in radio-toestellen is 30 en 50 Ohm. Een zeer practische weerstand is de zgn. zekerheidsschakelaar. Dit is een weerstand van ca. 15 Ohm, die gebruikt wordt om de gloeispanning voor alle lampen in het toestel te verminderen. Hü is met een uitneembaren handle uitgevoerd, zoodat men het toestel buiten bedrijf kan zetten en onbevoegden het niet kunnen aanzetten zoolang de handle niet in den Schakelaar staat. Spoelhouders. De spoelhouders kunnen we onderverdeelen in drie soorten, namelijk a. spoelhouders voor montage op het front- paneel b. driedeelige inbouwspoelhouders c. vaste inbouwspoelhouders. De meest gebruikelijke zijn de spoelhouders voor montage op het frontpaneel. Het eenige merk, dat op den duur goed voldoet in „Wal dorp". Deze constructie is zoodanig, dat het contact steeds goed isze zijn voorzien van handle's, waardoor aanraking van de spoelen bij het instellen voorkomen wordt. De uit- bouwspoelhouder met scharniergewricht is minder aan te bevelen, tenzij men het scharniergewricht overbrugt met soepele snoertjes en soldeert aan beide zijden van het gewicht. Om de vele voordeelen van verwisselbare spoelen te behouden en toch geen spoelen op het frontpaneel te hebben, wordt de 3-deelige inbouwspoelhouder gebruikt. Deze wordt achter het frontpaneel op de grondplank gemonteerd. De buitenspoelhou- ders zijn voorzien van een handle en knop. De koppen komen op het frontpaneel, zoodat de spoelen vanaf het frontpaneel te bedienen zyn. Het frontpaneel behoudt een keurig aan zien, terwijl toch verwisselbare spoelen ge bruikt worden. Dit type spoelhouder wordt in twee uitvoeringen gemaaktde goedkoop ste is die in blauwe doos (Huth D.R.P.) Van veel solieder constructie is type 95 of 111 in grijze doos. Beide uitvoeringen zijn echter bruikbaar. De vaste spoelhouder wordt gebruikt in com binatie met den driedeeligen inbouwspoel houder, nl. voor de antennespoel. Ook vindt deze toepassing in verschillende schema's met ingebouwde onverwisselbare honigraatspoe len. Vragen op radiogebied worden voor onz® lezers gratis beantwoord door onzen radio redacteur W. Peeters. abonnementsprijs Franco door het geheels jrige landen bij wekelijks De abonné's in 't bezit j Polis, zijn GRATIS kerd tegen ongelukken AANGESLOTEN Dit nummer besta Voorstellen aan den Door Burg. en Weth. voorstel aan den gemeent Ingevolge artikel 4 der IGemeentelijk Grondbedri; Ivak van 3 jaren, de wa-j (bedrijf aanwezige grondei Aan deze bepaling I geven door een commiss ide uit de heeren |Meij en M. H. van de Put in uw vergadering van 1 Uit de overgelegde scha Ide waarde der op 1 ■Grondbedrijf aanwezige ■op ƒ580.947.86, terwijl de |datum ƒ602.580.41 bedraa Bij de in 1928 gehoude |de geschatte waarde der |in het Grondbedrijf 537.15, terwijl de |datum 662.581.15 bedroe In verband met het b< Iwij de eer uw vergader ■het advies van de commis bedrijf, voor te stellen de Iwaarde van de gronden 1 I van 580.947.86 vast te st e in de boeken van het nemen. Uit het voorstel van n raad is per abuis de gevallen In verband met het Jaito-motorspuit zijn nog ■slang, waarvan de kosten IV, stel koppelingen voor Het totaal bedrag onde ■tndering. De opening van de In het Lente-numm< t een artikel voor nat I opening van de Vlissi: April door H. M. de Kon Aan dit artikel ontleen* Die opening is de slu: I een ontwikkeling, welke l r aanvang heeft geha heeft in 1308 „de portu I ztfn privilegie gekroonc i geen andere beteefc I haven nu heeft. Imme: I tusschen het Midden-Eur Iwaarvan de Ryn de voi I ader was, eenerzij ds en anderzijds, liepen door |?en aan de monding I Holland, Zeeland, Brabai In 1443 kwam er eer I onder Philips van Bourgo I derde onder Prins W 1 vterde onder Prins Mauri I ds onder Koning Willem I hat Koningin Wilhelmi I uitbreiding ingewijd he< I havenkom van 35 H.A. I Meter onder N.A.P., z. I schepen onmiddellijk aan 1 todemuur kunnen lossen I heeft zoowat vijf miïïioe I toal, dat onder Gods in, want Vlissingen, I tont van de brug over I altijd marinebasis, I jeuw de stad van den j '"de Schelde"), blijft ïr 6 de stad weer zullen Ilr* de positie, welke zij e< 1 als de eenige diep aan de ondiepe, zan< I Noordzeekust. Een helde: I .scij|eden^ der oude hav s van Vlissingen, de 1 samengesteld en is als Jen. Wie meer weten wil tori.de boek, een documen °ranje-viissingen in der VUssingsche Athlet „Marath De propaganda-avond, ereeniging gegeven, keni froote belangstelling. D Pers- en propaganda-con totfi leider van „Maratl in zijn openings^ heester, den heer

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 12