300 25 rdt afgelost, 2S APRIL. EERSTE BLAD De le reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is! No. 9^: 69e Jaargang 1931 en f100.? >1 n.m. SOTTING «NEET" en, Trappen, enz., enz. Firma F. VAH SE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Tslaf. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De ontwikkeling der Vlissingsche havens in verhand met de Vlissingsche Handelsgeschiedenis, de laatste vooral in de Middeleeuwen. is f I SPECIAAL UITGEZOCHTE VIRGINIA'TABAK! A VIRGINIA Ook met kurk en goud vendien de .500... uni 1933, voor houdersi VAN ht 344/346 NK; NK teAlk- Groningen, Middelburg, verkrijgbaar, geschieden te chrijving, op J van Financiën, iEER. CHT l elkleeden e ruimen ze :he Jongens- vanat 1.20 ken vanaf f 1.50 skousen vanaf f0.60 f 0.10 thren 75—90 ct. f 1.20 aliteii f 3.38 ons koopt, leau. VLISSINGSCHE COURANT VAN BOVEN ;d worden ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3:80. Voör d'ë otvè- I rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5sct M. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerbuur.Koop en'Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct I De abonné's in 't bezit eener 1 Polis, zijn GRATIS verze- kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger I AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit drie bladen xr. Fransche, maar ook andere import vóór de jaren van beroerte, die een einde nam door Alva s verbod van uitvaart, uit vrees voor de Watergeuzen. Vlissingen krijgt in 1581 zijn lang begeerde nieuwe haven. De Prins koopt Vlissingen en Veere. Leycester komt hier aan. Hoe de Vlissingsche import in den loop der jaren toegenomen is, blijkt wel als we de lijst van schepen nagaan, die hier ankerage- j geld betaalden. Ik wees er reeds vroeger op, t dit geheven werd van de vreemde sche- 11, die in de havens van Walcheren anker- j den. De ingezetenen behoefden het niet te betalen, doch wel, wanneer him goederen aan vreemde kooplieden toebehoordendan wa- J jen deze goederen ook „onvrij" en moest er I liet ankeragegeld van worden betaald. Hierin I was een aanleiding tot fraude, want de thuis varende Walchersche schippers konden ge makkelijk „onvrije goederen ende coopman- schappen" op eigen naam verhandelen en zoo aan 's Graven recht ontkomen. Reeds in 1546 hadden de Middelburgers iets dergelijks aan de Vlissingers verweten. De retourvracht der Vlissingsche haring- I schippers (dit zijn geen haringvisschers) stond vaak op eigen naam, al behoorde ze I aan den vreemden koopman en was bp die Ij manier ..jyrü'hjlw.z. van tolrechten, I Uit bovenstaande blijkt dui.^clat, wat ik H nu ga mededeelen, geen volledig beeld geeft van den import, want we kunnen alleen na- gaan die schepen, welke hun ankeragegeld H voldaan hebben, dus wier lading aan vreem- delingen toebehoorde. En dan blijkt, dat in de jaren vóór den opstand, dus voor 1572, het aantal voor Vlissingen bestemde schepen, de 100 nauw kon halen, bijv. Jaartal i) •a <v 2 a "SS rn waarbij aantal uit Haven van afvaart (voor zoover bekend) 1567—1568 1568—1569 2 14 Dieppe 1, Caen 1. Calais 1, Dieppe 4, Havre 5, Rouaan 4. 1569-1570 83 25 36 Calais 4, Abbéville 1, Somme 4, Dieppe 22, Havre 3, Rouaan 2. 1570-1571 106 27 52 Calais 1, Boulogne 3, St.Valéry 1, Abbé ville 8, Somme 3, Dieppe 28, Havre 4, Rouaan 4, Caen 1, Cherbourg 1. Wanneer we nu echter een staatje ter ver vergelijking er bij zetten van de jaren van den opstand, voorzoover te onzer beschikking, waarbij aantal Jaartal i)l uit Haven van afvaart '3 0 (voor zoover bekend) |8 t 1 M S I8Mei 1579-231 8 19 Calais 2, St.Valéry H Mei 1580 1, Abbéville 2, Diep- pe 5, Honfleur 1, Rouaan 1, Caen 2, Olonne 1, lie de Ré 1, Oléron 1, Bor deaux 2. 1580—1581 284 19 28 Calais 2, St.Valéry 2, Somme 1, Dieppe 7, Fécamp 1, Havre 8.Honfleur 3, Rouaan 1, Caen 2, St. Gil les 1. 15811582 265 36 23 Calais 1, Somme 4, Dieppe 6, Fécamp 1, Havre 5, Hon fleur 1, Caen 1, Olonne 3, Maren- nes 1. 1582—1583 262 33 18 Calais 2, Abbéville 1, Somme 1, Dieppe 2, Caen 4, Cherbourg 1, Olonne 5, La Rochelle 1, Bor deaux 1. ^an Wijkt, dat het aantal buitenlandsche sc«epen de 300 reeds nadert per jaar, maar tevens, dat het aantal schepen uit Frankrijk slechts een klein deel betrekkelijk is van het aantal buitenlanders. De schepen uit Frankrijk en Bretagne voerden in hoofdzaak zout aan, verder wijn, maar zout was verre en verreweg de hoofd zaak. Het aangevoerde zout was het grof korrelige baaizout, dat in de bocht van Bourgneuf ten Zuiden van den Loiremond in enorme hoeveelheid gevonden werd. Afge meten naar „Sent" of „Hondert" een een- heidsmaat (404 Amsterdamsche maatjes), die voor de Baai met ongeveer 714 Hanze last gelijk staat ging het naar Zeeland, waar het door de „panneluyden" werd gezoden 2) en dan weder verder verhandeld. Maar behalve de buitenlandsche schepen, beoefenden de Vlissingers zelf ook de vracht vaart en handelna te gaan b.v. is nog naar den wijnimpost van 1565, dat schipper Geleyn Gillis, alias Leest, handelende voor Hueghe Joos, 1 okshoofd en 116*/, vat-3) wijn aan bracht (waarvan 29^ vat voor rekening van den schipper) uit Bordeaux. Zoo ook schip per Eewoudt Jans zone, 3 okshoofden en 79 vaten wijn met 2 okshoofden brandewijn, eigenaar was Locchum(?) uit Bordeaux ver der bracht schipper Huybrecht Cornelis sone uit Condado4) 33 vaten bastaard5), 9 vaten zure bastaard, 31 y2 vat romanie6), 2 /2 vat zure romanie, waarvan eigenaar was Jan de Villamonte, terwijl de bootsgezellen hadden 3 vaten bastaard5); 1 vat zure bastaard en de schipper zelf 1 vat romanie6) 6y2 vat bastaard en 3 vaten zure bastaard. Dan schipper Gillèyn Jans sone, uit Condado voor koopman Jacques Zwygher 1 vat ro manie, 3 v. en 3 okshoofden bastaard, voor Pieter de la Palma 30 vaten, 1 okshoofd bastaard, 13 /2 vat zure bestaard en 1 vat, 1 okshoofd romanie, voor Jean de Mosa, 3 v. bastaard, 7 vaten romanie, 1 b.7) zure roma nie, voor Jean de Mosa 3 v. bastaard, 7 vaten romanie en 1 zure romanie. Schipper Cor nelis Floris bracht uit Cadix mede, eigenaar Jan Deyn, 9/2 V. romanie 1 b.7) zure (ro manie) voor Wouter Fortz 9 kw.8) brande wijn, voor Oliver Corbau 55 v. romanie, 25 V2 v. zure romanie, voor Thomas Busch 3/2 v. romanie, 1 v. zure romanie, 2 v. 3 okshoof den brandewijn. Het volgend jaar (1566) staan genoteerd voor Bouwen Eeuwoudtszone van Vlissingen, afkomstig uit Condado4), eigenaar Pasquier de Villemonte, 86 f2 v. bastaard, 25 v. zure bastaard, 4 vaten arrope 9), 2 v. romanie en voor Jean de Mosa 2i/2 v. bastaard. Schipper Gommer Antheunis bracht van Charente, eigenaar Pier Ladale, 48 v. 1 okshoofd, voor hem zelf 2/2 vat. Schipper Pieter Pauwels bracht uit La Rochelle 88 y2 vat en voor hem zelf 1 vat, schipper Andries Walen uit La Rochelle 38 vaten (eigenaar Christoffel Peys). Schipper Jan Usen uit Charente, eigenaar Dirick de Vrieze, 132^ vat en voor Jan Tymans 1 vat en 3 okshoofden. Schipper Gommaar Jans sone bracht uit Bordeaux 1041/G vat en 3 okshoofden, eigenaar Consalo Hendriksone. Schipper Pieter Govaerts uit La Rochelle 15 vaten en 1 okshoofd, eigenaar was Laureys Ryser. Schipper Gilleyn Gillis alias Leest van Vlissingen bracht uit Bordeaux voor Hueghe Joos en voor hem zelf resp. 98 vaten en 3 okshoofden en 25 vaten. Schipper Anthonis Anthonusseuit Dieppe voor Cernelis Meys en Matthys in den Hoirn respectievelijk 2i/2 vat brandewijn en 11 vaten, 1 okshoofd wijn. In mijn pas uitgegeven werk over de oude havens heb ik een staatje van 1566 gegeven van de Vlissingsche schippers met hun lading en den eigenaar, waarnaar ik den belang- stèllenden lezer verwijs. Er blijkt uit, dat de aanvoer van wijnen enz. hier geweldig was, maar duidelijk is het ook, dat deze wijnen niet geconsumeerd werden te Vlissingen, maar weder door- en uitgevoerd werden. Tevens heb ik daar de havens van afvaart vermeld, en dan ziet men, dat de Vlissing sche schipper niet alleen uit Fransche ha vens den wijn aanvoert, maar ook uit Spaan- sche havens, zooals Cadix, Condado, Gibral tar, Malaga. Ik wil nu volstaan met enkele schippers te Daar op de tabaksvelden zelf, waken eigen experts er met uiterste nauwgezetheid voor, dat uitsluitend de beste, speciaal uitgezochte bladen van volkomen gezonde tabaksplanten verscheept worden voor de fabrikatie van Uw Chief Whip, waardoor de grondslag gelegd wordt voor hun prachtsmaak en zuiverheid CHIEF WHIP ARDATH LONDON noemen, omdat dezen later bij de Geuzen- vloot, toen Vlissingen de zijde van den Prins koos, vaak een beroemden naam hebben ver worven. Behalve de reeds genoemde teekende ik aan Ewoud Pietersen Worst, Lijn Leest, Dirick Lanckstrate, Cornelis Altena, Jacob Langhestraete, Marinus Logiersen, Jan den Moor. Hun voorgangers hadden zich verdienstelijk gemaakt in den oorlog tegen Frankrijk in 15551558, immers in 1559 herinnert het schippersgilde in Vlissingen de regeering in Gouda eraan, dat haar gildebroeders, zoowel als andere burgers der stad hebben geholpen tegen de vijanden en vooral tegen de Fran- schen, waarbij zü 20, 25, 30 en soms meer oorlogsschepen hebben geleverd en wel zes of zevenhonderd prijzen hebben gemaakt, zoowel „schepen van oorlogh" als andere, en verzocht op grond daarvan verlof in alle ha vens der Nederlanden te mogen laden bij in- en bij uitvoer. 10) Wanneer men nu weet, dat aan de Neder landers, dus ook aan de Vlissingers, in 1570 en volgende jaren hét uitvaren verboden wordt, dan kan men nagaan, hoe de geest in Vlissingen was in 1572. Aan al dit vertier was een einde gekomen herleving en groei erna waren het onmiddellijk gevolg van de vrijmaking. Als men ziet slechts deze jaren staan ons ten dienste welk een vlucht de handel nam in 1579 en volgende jaren, be hoeft het ons niet te verwonderen dat, nu niets meer de uitbreiding van Vlissingen in den weg stond door het privilege van Prins Willem, weder het oude havenplan van 1545 ter sprake niet alleen kwam, maar ook werd ten uitvoer gebracht. De braakliggende grond van de verwoeste citadel werd uit den aard der zaak ervoor genomen en kreeg dus zijn oorspronkelijke bestemming terug. Dep 16en Augustus 1580 werd aan den thesaurier Manmaker het geld gevraagd, dat tot het doorsteken van de Nieuwe haven Potte- kaai in de nieuwe stad „aan de poorte t'Altena bij forme van leeninge bij de bur gers geligt" was. Den 15en Februari 1581 „werd geresolveert de watermolen t'Altena af te breken en de nieuwe haven door te steken" te graven dus. Den lOen Mei besloot men „kaarten uit te stellen tot 't delven der nieuwe haven". Dus in 1581 kwam deze nieuwe haven tot stand en werd ook geoutilleerd, want den 27sten Januari wordt gespuroken over de profijten van een nieuwe kraan op de Altenapoort. „Zijn excellentie en de stad half om half". Dat was ook bil lijk, want Zijn Excellentie had ook een deel van het werk bekostigd. Tusschen den Prins en Vlissingen waren de banden nauwer toe gehaald. De Prins, Heer van Vlissingen en Veere We zagen reeds vroeger, dat Koning Philips deze beide steden gekocht had de graaf van Megen had den 5en Augustus 1567 den eed van huldiging te Vlissingen afge legd. Adolf van Bourgondië, heer van Wacken zou in zyn naam in de Staten van Zeeland verschijnen, deze was weldra opgevolgd door Antonie van Bourgondië, die in 1572 nog trachtte te redden wat te redden viel. Ten gevolge van de troebelen waren de financiën van het markiezaat danig in de war, waar toe de Allerheiligenvloed in 1570 ook nog het zijne had bijgedragen. Een voorstel tot oplossing van de moeilijkheden werd nog door den Prins aangehouden in zijn desbe treffende apostille van 26 April 1579 advies van de Staten of Gecommitteerde Raden moest eerst worden ingewonnen. zoo ook wat den verkoop van Vlissingen betreft. Door het Hof van Holland werden Vlissingen en Veere respectievelijk den 27sten en den 29sten Juni 1581 aan Prins Willem toegewezen, die daar achtereenvolgens 10 en 8 Augustus is ingehuldigd. We kunnen er zeker van zijn, dat het de wensch der Vlissingers was, dat hun stad door den Prins gekocht werd. Zij hadden zelfs uit vrees, dat een ander de stad. zou koopen, zelf een zeer hoog bod van ƒ97.000 gedaanook hadden zij zelf den Prins ver zocht tot dezen maatregel over te gaan, ter wijl ze reeds in 1580 den Prins verzocht had den, een woning inu hun stad te bouwen.12) Zij hadden slechts hun bod gedaan „craig- nans qu'elle viendroit en main estrangière (brief 24 Juni 1581)13) In den eed, dien de Prins aflegt, op den 8en Augustus 1581, noemt hij zich „erfheer onser stede van Vlissingen", doch geen mar kies, deze titel van Heer van Vlissingen komt ook voor in den eed van den Baljuw, echter wordt in een verdeeling tusschen de drie Prinsen Philips Willem, Maurits en Frederik Hendrik wel degelijk gewag gemaakt van het markiezaat van Vlissingen en van Veere, dat aan Prins Maurits wordt toegewezen. Ant werpen had ook nog over den koop gedacht en Middelburg had zich heftig gekant tegen enkele der koopvoorwaarden. De Vlissingsch© vroedschap besloot bij resolutie van 17 Ja nuari 1582 den Prins een vergulde kop te geven ter waarde van 80014) waarschijnlijk zal deze hem aangeboden zijn, toen hij eenige weken in Vlissingen vertoefde om An- jou op te wachten, die ten slotte 10 Februari aan wal stapte met een schitterend gevolg van meer dan 100 Engelsche edellieden en Fransche hovelingen en honderden bedien den en volgelingen. Den 19den zeilde hij weer na 6 dagen met den Prins in Mid delburg te zijn geweest naar Antwerpen. Ditzelfde jaar en wel den 24sten Maart werd! door den Gouverneur der stad A. de Haultain de eerste steen van het Prinsenhuis gelegd (ten Z.O. van de Pottekadein 1747 ver brand) Nadat, van hier uit, Maurits naar dé Academie te Leiden vertrokken was.15) ging de Prins naar Brugge, waar hij een accoordt sloot met den magistraat van Vlissingen (31 Juli 1582) de impost van de wijnen dus ook van de nieuw opgerichte kraan zal tusschen heer en stad gelijkelijk verdeeld worden, de opbrengst van den haringtol zal de stad krijgen. Die wijntol was het cardi- nale twistpunt van Middelburg, dat nog altijd met taaie volharding zich vastklampte aan zijn wijnstapel, doch tevergeefs natuurlijk. Men heeft uit bovenstaande wijnlijsten reeds gezien, hoe belangrijk de wijnimport voot; Vlissingen was. Zooals bekend kwam de graaf van Leyces ter hier den 20sten December 1585, opge wacht door Prins Maurits, in de haVvii aan.16) waar hij feestelijk werd ingehaald en dadelijk met gevolg ter kerke ging. H. G. VAN GROL, Archivaris, 1) Rijks Geschiedkundige Publicatiën, Dl, 70, blz. 640 en volg. 2) Vgl. A. Agats, Der Hansische Baienhan- delHeidelberg 1904, Dr. Z. W. Sneller, Wal cheren 15e eeuw, blz. 95. 3) 1 vat 4 okshoofd. 4) Condado, in Spanje. 5) Bastaard, een soort zoete wijn. 6) Romanie zoete Grieksche wijn, ge noemd naar de stad Napoli di Romania op Morea,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1