.P. 1000 500 300 25 lIKKE PHOSFERINE OSE Lijst 8 WOENSDAG EERSTE BLAD OVERSPANNING 69e Jaargang i Af3 A Lno.94. L- 69e Jaargang 1 1961 >p Lijst 8 )olitiek en iar moeten liberaal piddelburgsche bcij v. Stoomvaart I24 - lïtgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 22 A.PÏ^ML* Verschijnt dageiirks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen )e ontwikkeling der Vlissingsche havens in verband met de Vlissingsche Handelsgeschiedenis, de laatste vooral in de Middeleeuwen. 3e ontwikkeling der oude havens onder het Oranj'ehuis. BINNENLAND Stads- en Pro vincienieu ws El VLISSINGSCHE COURANT umen een degelijk enden. Het wordt zenuwhoofdpijn en htige kinderen, bij e die gevallen waar werkt degelijk en De Sanguinose is ing en algemeene 12 fl. f 21.-. rogisten. Den Haag. Middelburg-Rotterdam engelegen plaatsen April (23 !;27 28 30 v.Midd. v.m.unr 8 8 8 v.Rolt. vm.uuf 8 8 Itiën te bekomen lr.V. Transport- en Exp. h. Erven G. VOS, Telef, -52018. B. EENHOORN, Tel. 153 pOSTERHOUT, Tel. 282 TENHEK, Telef. 101. Abonnementsprijs Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. (Ifanco door het geheele rijk f 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3.80. Voor de öve- flge landen bij wekelijkscbe verzending 3.80, met Zondagsblad f 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffendeHuur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen De Prins van Oranje in de stad. Middelburg geeft zich over. Bevoor rechting der stad. Privilege van Prins Willem2 Maart 1574. De Zeeuwsche admiraliteit voorloopig prijzenhof te Vlissingen gevestigd. Handel op vijandelijk gebied toegestaan tegen licent. Elet lans na bet zich losrukken vara het he juk, namen de Vlissingers, wier epen zoo lang in die havens hadden gele- m, een rijkbeladen koopvaardijvloot, waar jan zij de beste schepen voor zich hielden I id men in het begin geen oorlogsvloot, wei- men schiep er een, bewapende zijn eigen -hepen, zijn haringschuiten en vol- Bor 1) had Vlissingen alleen weldra 150 larfcuigen uitgerust. Het waren vliebooten, let grooter dan veertig; honderd tot 140 ton, iwapend met zes, acht, tien tot twintig i gotelingen, bemand met ongeveer jel koppen als de scheepjes tonnen waren. Voor de stroomen waren de teudeschepen, platboomde vaartuigen, be- ;md, of de smakvaarfcuigen, die zonder loeite de zandbanken passeerden, op het werhoeóst den vijand besprongen en hem ©IdigQ slagen toebrachten. 2) Bekend is, hoe ook Vlissingen eerst onder ime t Seraerts, later onder Charles d® een krachtig aandeel nam in den kamp om Middelburg, dat 's Konings zijde hield, daar het altijd meer door den Souverein be gunstigd was, meer te verliezen had en steeds op handelsgebied de erfvijand der Vlissingers geweest Na een belegering van twee jaar, rbij het Walchersche platteland meer malen verwoest en gebrandschat werd, moest lelburg zich overgeven, nadat de Zeeu- onder Louis de Boisot, als admiraal van en Prins met het opperbevel belast, den Bsten Januari 1574 de Spaansche vloot onder e Glimes en Romero bij Roemerswaal ver- agen en verstrooid hadden. De tijding van deze overwinning iri „een reeselijken strijd", volgens niemand minder an Requesens zelf, woedender dan die bij «epanto 3), had de Prins te Vlissingen ver- lomen, waar hij reeds tevoren de vloot, daar erzameld, onder Louis de Boisot gesteld l. 4) Vermoedelijk was hij er toen sinds en opstand voor het eerst, wel zal hij, kort hij in Holland was „ayant délibéré de aire illecq sa sépulture" en er het knjgs- en ■chtswezen georganiseerd had, den Heer van atenburg naar Zeeland gezonden hebben, m aldaar mede op alles goede orde te stel- 5) ook waren door hem gouverneurs an Vlissingen, Veere en Zierikzee benoemd, ok stelde hij 4 en 15 Mei 1573 rentmeesters espectievelijk in Vlissingen en Veere aan an de domeinen en geconfiskeerde goederen in Zierikzee deed dit de gouverneur)maar ersoonlijk had de Prins er zich niet ver- Toch was de gouverneur van Vlissin- en reeds onderscheiden boven dien der ge toonde steden, want de 20 October 1573 be- oemde „thesaurier-generaal van den oor- °gh" over Zeeland moest den verschuldigden afleggen in handen van den gouverneur an Vlissingen. De Januari-dagen van 1574 reiden benut, om voorbereidende maatrege- ®n te treffen tot de bestuursregeling van ■eeland na de eventueele overgave. Toen dan ook den 18en Februari Mondra- >n Middelburg moest overgeven, regelde de ^"ins in Vlissingen de bepalingen der over men en deed 4 dagen later zijn intocht in le gedwongen stad. De nieuwe régeerings- regeling van 2 Maart is gedagteekend te Mid delburg. In Art. 25 wordt aan Vlissingen opgedra- ren uit te rusten „zesse cromstevens met zoo- 'eele heuden op de wacht, ende noch acht, cromstevens als heuden, zeylreedt in de laven"> deze laatste moesten „volcomentlyck °egetakelt ende geequipeerd" in de haven lijven als ze „noodich" zullen wezen. Zierik- ree leverde ook een contingent van 20 sche en. Veere een van 10. Öe belooning voor het moedig gedrag van issingen bleef niet uitwaren den 9en Ja- lu*ri reeds in een vergadering aldaar, voor leidende maatregelen getroffen tot organi se van het bestuur over Zeeland, met de jcuverneurs en gedeputeerden van Zierikzee, ccre en Vlissingen, den 2d en Maart kon de haar bsalag krijgen. Vrn nu af zal „het landt van Zeeland gedurende de tegenwoor dig beroerten", zoowel militair als burgerlijk bestuurd worden door de huidige drie gou verneurs met de gedeputeerden der drie onder hun gezag staande steden, terwijl als zevende lid een gedeputeerde uit Holland zitting zal nemen, weldra vervangen door den gedepu teerde van Middelburg. In dezen Raad zal desgewenscht ook toegang hebben de admi raal en mede stem hebben inzake de defensie „van den landen bi der see" betreffende. Maar den zelfden 2den Maart werd ook het Vlissingsche Privilege door Prins Willem tevens stadhouder en kapitein-generaal van Holland en Zeeland, West-Friesland en Utrecht uitgevaardigd, waarbij met één slag alle belemmeringen van Vlissingens groei en bloei, waaraan Middelburg zich kramp- achig had vastgehouden, werden weggeslagen of afgebroken. Men oordeeleart. 20 zegt„teneinde de stad beter geaccomodeert werde tot den han del en negotiatie soo van coopmanschap als van visscherie", staan wij de stad toe „te mogen maaken andere havens en vlieten, tot bergenisse van de schepen in welke havenen en vlieten sy luyden, benevens alle coopluy- den en visschers hebben en genieten sullen, als zij hebben in haare oude haven", verder mogen zy kranen plaatsen naar believen. Art. 21om deze havens en vlieten van alle gemakken te voorzien, zouden wij nu met een Variant kunnen zeggen, „en daaromtrent en beneffens" te kunnen timmeren (schepen nl.), mogen ze de stad uitbreiden. Art. 22 geeft vrijdom van tol in Brabant en Vlaan deren, in zooverre „het in onze magt is". Vlissingen zal mede stem hebben in de re geering (Art. 25). Alle visschers uit zee ko mende met hun vangst binnen de stad zullen geen tol behoeven te betalen (Art. 26) alle koopvaarders door storm of tegenwind ge dwongen, de havens binnen te loopen en geen last brekende, zullen tolvrij zijn, behoudens roertol en ankeragerecht (Art. 27). Vlissingen zal genieten het recht van kraangeld van alle wijnen, die binnen de stad komen en opge slagen worden, waarvoor men vroeger steeds naar Middelburg moest, maar nu zullen de kooplui met hun wijnen en „coopmanschap- pen" mogen gaan en opslaan, waar zij wil len (Art. 31). Waar men tegenwoordig van de granen licentgelden betaalt, zullen die van Vlissingen evenals die van Holland vrij gesteld worden (Art. 32). Voorts mogen de Vlissingers zoutketen maken, waar het hun uitkomt, ter bevordering van de haringvisch- vaart (Art. 33). De visschers zullen hun vangst niet op stroom mogen verkoopen of op andere plaatsen tusschen Westkappeler hoek en Welsinger haven, maar zij moeten de visch brengen ten afslage binnen de stad (Art. 34). Daar de Vlissingers betoogd heb ben, dat „naar algemeen en natuurlyk recht de navigatie en ladingen by der zee eenen ygelycken en tot alle steden en plaatsen be hoorde toegelaten te worden", terwijl in vroe ger dagen Middelburg en. andere steden zich vermeten hebben de zeevaart en het laden te beletten, gelasten wij, dat van nu af, „die van Vlissingen haar schippers en zeevaaren- de personen deselve ladinge over zee zullen mogen doen" en genieten zoowel te Middel burg, Antwerpen als in andere steden en plaatsen „van den lande herwaarts over ter zee of op de rivieren gelegen", die op hun beurt dezelfde rechten te Vlissingen zullen genieten (Art. 35). Ook zullen die van Vlis singen mogen landen op het Vlacke en de reede van Arnemuiden, evenals de schippers van Middelburg en Arnemuiden, terwijl de schepen uit zee komende, geladen en het anker uitwerpend „tusschen Westkappeler hoek en Welsinger haven last brekende, bin nen Vlissingen de tollen moeten betalen" (Art. 36). Zooals men ziet waren alle slagboomen, die het handelsverkeer van Vlissingen belem merden, weggeslagen, evenals alle stapel rechten van Middelburg, waarvoor deze stad zoo lang had geijverd, alsof men nog in de Middeleeuwen zat. 't Was met recht „een nieuwe lente en een nieuw geluid" Een nieuwe tijd brak aan, maar tevens een tijd van zwaren druk, want nog was Zeeland niet vrij. Tholen en Zuid-Beveland waren nog in' 's vïjands handenZierikzee bleek een precair bezit Walcheren was voorloopig slechts een bol werk in den strijd tegen de Spanjaarden; van hieruit bedreigde men hun vitale belan gen, doordat men een beheerschende positie innam aan de beide Scheldemonden. Vandaar ook, dat bij hetzelfde regeeringsreglement van Zeeland, waar ik straks van sprak, ook be paald werd, dat de admiraliteitsraad te Vlis singen zou worden gevestigd deze admirali teit was al dadelijk het Zeeuwsche prijzenhof. Er werden „hulcken ende boots" uitgerust, ,om de goede avonture by der zee op de vyan- den te gaen zoecken", zooals het heet in het regeeringsreglement. Nu men een steunpunt had, volgde logisch de ordelijke regeling der admiraliteit; de Watergeuzen als zoodanig hadden afgedaan. De admiraal zou te Vlis singen zijn gevestigd, wel werd dit eerst den 22en September 1576 bij een nieuwe regee- ringsinstructie vastgelegd, toen een afzon derlijke ordonnantie op de zaken va nde ad miraliteit uitgevaardigd werd, maar toen werd voorgeschreven, wat in de praktijk wenschelijk was gebleken en dadelijk in 1574 was uitgevoerd. Zoo waren ook dadelijk reeds kapersbrieven uitgevaardigd. 6) Den 2en Maart reeds was, zooals wij zagen., de zee macht als volgt samengesteld Vlissingen zou leveren 20 schepen, Zierikzee evenveel, Veere 10. Deze getallen spreken voor zich zelf, maar een deel dezer schepen was bestemd om de wac/it te betrokken op de stroomen en op zee, het andere deel bleef zeilreê in reser ve. Behalve deze rustte men „20 schepen van oorlooghe, varende op vrijbuyt" uit, waarvan Vlissingen er weder 5 zou leveren. Deze kaap vaarders zouden „de goede avontuere moeten gaan zoucken van Ingelants eynde West- waerts". In 1575 werden de getallen uitge breid, Vlissingen zou bijv. nog „vyff boots met een groot schip" leveren, (van de 21 booten en 5 groote schepen). Men had immers de handen meer dan vol, zoodat ook aan het particulier initiatief de kaapvaart werd over gelaten. De baten, er aan verbonden, waren grootreeder en scheepsvolk kregen ieder 35 van den buit. Alle handel was niet ver boden, men mocht zelfs wel „op Vlaanderen, Brabant, Hispaignen, Portugal! en andere landen, hem viantlyck dragende jegens Hol- landt en Zeelandt", handel drijven, mits men eerst ,,t' eeniger havene 't licent betaelt en passepoort gelicht had", „op verbeurte van schip en goet". In de twee jaren,waar van de notulen zijn bewaard (1575—1577), zijn er 258 schepen opgebracht te Vlissingen, terwijl de waren bijna zonder uitzondering werden beurtverklaard, waarna ze meest alhier wer den verkocht op de admiraliteitsplaats, nu bekend als de „Pauw". Het moeten betalen van de licentgelden te Vlissingen bracht op de reede natuurlijk veel vertier en de eigen handel stond absoluut niet stil. Men mocht alles uitvoeren, ook naar den vijand, het mes sneed immers van twee kanten, men kreeg licentgelden en de eigen nering en vracht vaart bloeide. Men bezat wel zóó de supre matie ter zee, dat men in 1575 nog eens na drukkelijk vastlegt, dat men gerust het zout kan uitvoeren, gemerekt de groote provisie, daervan nu in t lant wesende". „Van elck honderdt" 7) zout zal men 50 ponden grooten Vlaamsch betalen8) En zoo staat men ook wel na eenige aarzeling den haringuitvoer op 'svijands land toe. doch als importhavens waren alleen toegestaan ,,'t Gentse Tchas Sas van Gent) ende Biervliet, aldaer die van Vlaanderen dezelve visch zullen mogen comen halen" (29 Maart 1576). Biervliet, op een eiland gelegen, was nl. al onder Zeeuwsch bestuur, Sas van Gent was nog 's vijands land, maar met wederzijdsch goedvinden, importhaven voor Vlaanderen. Het practische van den maatregel voor de controle behoeft geen betoog. Met de Pacificatie van Gent, den 8en No vember 1577 geteekend, werd aan het verkeer tusschen de landen onderling geen beletsel meer in den weg gelegd. Vlaanderen en Bra bant behoorden nu bij de Unie, het Prijzen hof werd opgeheven, maar de licentgelden verdwenen niet, men kon de financieele baten niet missen, al kregen ze een ander karakter. En nu de directe geldelijke voordeelen In de besproken twee jaren bedroeg de netto opbrengst der prijsverklaarde goederen voor de gemeene zaak 72000 Vis., die der licen- ten 85000 Vis. Wel werd in 1584 een nieuw Prijzenhof opgericht, maar dit werd te Mid delburg gevestigd, 't was nu niet meer een provinciale, maar een generaliteitsaangele- genheid, waarbij de stadhouders als admiraal- generaal optraden. H. G. VAN GROL, Archivaris. 1) Bor, Nederl. Oorlogen, deel I, 392. 2) Van Meteren, Nederl. Hist., 76. 3) VgL P. J. Blok, Geschiedk. v/h. Ned. Volk, 2e druk, Dl. II, blz. 98. 4) Vgl. J. W. te Water, Inhuldiging van Prins Willem V, blz. 36. 5) Vgl. Dr. K. Heeringa, De Instructiën voor de gewestelijke regeering van Zeeland, in Archief Z. G. d. W., 1912. 6) Zie voor dit alles breedvoeriger mijn „Het Zeeuwsche Prijzenhof te Vlissingen" in „Bijdragen en Mededeelingen van het Histo risch Genootschap", Deel XXXVII, blz. 235 en volg. en „Het Zeeuwsche Prijzenhof te Vlissingen van de overgave van Middelburg tot na de Pacificatie van Gent" in Bijdragen voor Vaderl. Geschiedenis en Oudheidkunde 1916. 7) Maat voor zout, te Amsterdam 404 ma ten, Verdam Mnl. Wdb. III, 540. 8) Geen wonder, dat de Duitsche koopman klaagt, vlg. Kölner Inventar, II, S 422. Het vervallen van vergunningen- Bij de Tweede Kamer is een vierde nota van wijziging ingediend, betreffende het wets ontwerp houdende bepaling tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken. De voorgestelde wijzigingen houden ver band met de in werking treding van de ge wijzigde Gemeentewet op 15 April 1931. O.a. wordt de datum van 1 Mei 1932, waarop ver gunningen, vóór 1 Mei 1904 en bijzondere vergunningen, verleend aan vennootschap pen, zedelijke lichamen of aan besturen van deze, vervallen, een jaar verschoven, omdat anders de tijd voor regeling en afwikkeling van bestaande vergunningen te kort zou zijn. „Ik voel m(7 verplicht mijn groote waardeering uit te spreken voor de buitengewone versterkende werking van Phosferine. Het is voor mij van on schatbare waarde geweest in tijden van hard werken. Ik heb nimmer van tevoren een middel gekend dat overspannen zenuwen zoo vlug tot rust brengt. Ik kan het dan ook ten sterkste aan bevelen aan hun die aan zenuwachtigheid en overspanning lijden." „F. F. R (Origineele brief ligt ter inzage.) HET ALLERBESTE VERSTERKINGSMIDDEL Phosferine verslerklhetheelemenschetijkelichaam en zorgt voor gezonde zenuwen. Het wordt met veelsucees ook aan kinderen gegeven. Phösferlne heeft onschat bare voordeelen, het maakt U gezond en houd U gezond I n Tablet- en Vloeibaren vorm In drie grootten verkrijgbaar; f 1.-» f 2.35 en f 3.75, da grootere verpakkingen zijn zeer voordeelig. Neemt een proef met Phosferine Health Salt. Het versterkende zout dat versterkt terwijl het reinigt. Fabrikanten: PHOSFERINE (ASHTON& PARSONS) Ltd LUDGATE HILL, LONDON, ENGELAND Zeeuwsche en Zuiderzee-mosselen, Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft den minister van financiën de volgen de vragen gesteld Is het den minister bekend, dat op betrek kelijk groote schaal consumptiemosselen uit de Zuiderzee op de Zeeuwsche gronden, met name in den Val van Zierikzee, worden aan gevoerd en vandaar als Zeeuwsche mosselen worden verkocht? Acht de minister dit geen gevaar voor de Zeeuwsche mossel en voor het bestaan van den Zeeuwschen mosselkweeker, die hooge pachten moet betalen Is de minister bereid, maatregelen te ne men tegen het uitzaaien van consumptie mosselen van Zuiderzee op Zeeuwsche gronden VLISSINGEN, 22 APRIL. Verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. De „Vlissingsche Oranjebond" zal op Don derdag 30 April a.s., den verjaardag van H.K. H. Prinses Juliana gedenken in een feestelijk samenzijn van de leden der vereeniging en enkele genoodigden in de groote zaal van ,3ritannia" alhier. De heer ds. H. Janssen, leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst, te 's-Gra- venhage, zal bij die gelegenheid als feestre denaar voor den Oranjebond optreden, terwijl voorts welwillende medewerking zal worden verleend door de zangvereeniging „Hosanna", het orkest van mej. M. de Hondt en de sport- afdeeling der Chr. Vereeniging voor Kunst, Wetenschap en Ontwikkeling (C.K.W.O.) De samenkomst vangt aan te 8.15 uur. Aan elk lid van den Oranjebond zullen twee bewijzen van toegang worden toegezon den, waarvan een voor het lid zelf en een voor een lid van diens gezin. Uitreiking der diploma's Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Gisterenavond had de uitreiking der diplo ma's plaats van bovengenoemde inrichting. Nadat directeur, leeraren en leerlingen zich met de commissie van toezicht op dit onder wijs zich in een der leslokalen hadden veree- nigd, nam de wethouder van onderwijs, de heer G. van Westen, het woord. Hij bracht dank aan heeren directeur en leeraren voor de moeite, die ze zich gedurende dit winter halfjaar hebben getroost, waarbij tevens en vooral een dosis geduld moest getoond wor den. Hij wees er op, dat de tijd, die besteed moet worden aan het handhaven der tucht, afgenomen moet worden van dien bestemd voor het leeren. Spreker wenschte er op aan te dringen een goed gebruik te maken van den diploma's, daar in den regel de mensch zelf de maker is van zijn fortuin, en stipte aan, dat deze leerlingen hebben getoond te willen werken voor hun betere positie. Alvo rens te gaan tot het uitreiken der diplom ma's wenschte spreker nog een kleine op* merking te maken, naar aanleiding van wat hij zooal eens gemerkt heeft, als hij door hetJ straatje ging, nl. dat de jongelui zich watt meer moesten inspannen om de burgerlijke beleefdheid in acht te nemen. Uit de mededeelingen, die daarop volgden' en waarin gewezen werd op de mogelijkheid om door te leeren, welke in Middelburg en ook aan deze inrichting bestaat, bleek, dat 2 leerlingen doorziekte niet aan het eind-exa men hadden deelgenomen, 1 afgeweaen was en 36 geslaagd, waarvan 9 met lof en 16 met een prijs. De directeur, de heer De Wilde, kreeg nu het woord, en, herinnerend aan het spreek woord, dat men bij het scheiden der markfc de kooplui leerde kennen, d.w.z. de goede era de minder goede eigenschappen van hen, wees hij er op, dat in de laatste weken hett karakter zoo sterk voor den dag is gekomen. Vooral de minder goede waren naar voren gebracht in den vorm Van onverschilligheid en in het toonen van nu is de dwang weg, laat nu de zaak maar waaien. Hij waar schuwde ten sterkste voor deze uiting eh raadde aan, dit niet voort te zetten. Gelukkig kon hij daartegenover het voorbeeld van an deren plaatsen, die meer dan hun plicht ge daan hadden door te komen en te trachten' het niet afgewerkte te voltooien. Hij raadde aan om verder te leeren, want de tijden van malaise van heden zullen eens eindigen en dan hebben de werkers een voorsprong. Spr. wees er tenslotte op, dat deze jongelui veel hebben opgeofferd en dat ze tevreden kunnen zijn over hun arbeid, gezien de resultaten van dit eind-examen. Maar, en hier wees de heer De Wilde met nadruk op, de grondslag is hiermee pas gelegd, de strijd om 't bestaan is nog niet uitgestreden en die zal slechts ten goede kunnen worden uitgestreden als daarop verder wordt voortgebouwd. Met het uitspreken van den wenschblijft oppassend en denk nog eens aan de school, besloot spre ker zijn tóespraak. Een der leerlingen, J. J. Notebaart, was de tolk voor de scheidende klasse bij het bedan ken van directeur en leeraren. Hij eindigde met het instellen van een driemaal hiep, hiep, hoera voor de school. Met een handdruk namen de leerlingen afscheid van hun leeraren. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs 5-jarigen cursus 1930—31. Geslaagd voor het eind-examen L. M. Bakker (1, p) L. BosselaarJ. D. Broeke (p) J. Crucq (p) A. J. J. van Deutekom (p) P. C. DuineP. C. FlessebaaljeI. Ge- schiere M. L. J. v. d. Graaff (1, p) D. J. Guequièrre (1, p) C. Hollébrandse J. Hek huis (1, p) L. Huiszoon (1, p) C. A. Janis- se S. Jelderda (p) C. de KrakerL. M. Koets Ch. Kokelaar Ph. J. Kokelaar (1, p) J. J. Luwema J. P. van Loenen J. J. Note baart (p) J. v. d. Plasse H. Reinhout (l,p) J H. v. d. RunstraatCh. L. de Reeper (p) J. S. Roest (1, p) M. c. van Sprang SchuitW. Swint (1, p) P. H. van Soelen i

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1