500 300 150 25 fiets MAANDAG 20 APRIL EERSTE BLAD Ö9e Jaargang 1031 Oil|in: Firma F. VAK DE ÏELQEJl, Mslnit Si-it. Ilissiip. hid. It. Pnliikiu) EEItl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws BUITENLAND GEMENGD NIEUWS ■NO.92 VL1SSIN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop. Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 20 APRIL. Na het Koninklijk bezoek. De vereeniging „Het Eiland" heeft Zater dagavond de feestelijkheden nog voortgezet. Er werd een concert gegeven door het fanfa regezelschap „Oefening na den Arbeid" uit Ritthem. De uitvoering voldeed in alle op zichten en vooral de Kleppermarsch had een uitbundig succes. De voorzitter van het Eiland-comité, de heer F. H. Gazan, heeft na afloop van het concert aan den heer P. Mey- ers, directeur van „Oefening na den Arbeid" een mooie bloementuil aangeboden. Een spontaan applaus volgde hierop van de vele honderden personen die de uitvoering hebben bijgewoond. Op verzoek werd de kleppermarsch nog eens herhaald. In den loop van den avond werd naar de woning van den heer Gazan gemarcheerd en werd den voorzitter een mooi bloemstuk aan geboden, zulks namens de bemanning van het motorschip „Wally" en van eenige vrien den. De voorzitter dankte hartelijk voor dit blijk van belangstelling en gaf de verzekering dat de vereeniging „het Eiland" steeds haar beste krachten zal inspannen om eventueele feestelijkheden op het Eiland zoo goed moge lijk te doen slagen. Hij bracht een bijzonder woord van erken telijkheid aan allen die, op welke wijze dan ook, hadden medegewerkt bij de feestelijkhe den op jl. Vrijdag. Vele particulieren hebben bijdragen geschonken. Door „de Schelde" en de „Zeeland" werd materiaal beschikbaar ge steld, terwijl de transport-cololnne van het Roode Kruis tijdens het kinderfeest aanwezig to geweest om eventueel haar diensten te kunnen aanbieden. Na deze toespraak werd een serenade ge bracht aan kapitein J. Notebaard, wonende ir. de Kanaalstraat. Namens de feestvereeni- ging het Eiland werd de heer Notebaard ge luk gewenscht met zijn Koninklijke onder scheiding. De heer Notebaard dankte den voorzitter van het Eiland-comité voor deze door hem op hoogen prijs gestelde attentie. De feestelijke stemming duurde nog lang voort en het Eiland-comité heeft weer bewe zen dat het er uitstekend slag van heeft om volksfeesten te organiseeren. De havenfeesten. In ons nummer van Zaterdag hebben wij gemeld, dat het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" nog op de tent in het Bellamypark heeft gespeeld. Dit op een misvatting berus tende bericht moeten wij even rectificeeren. Na 9 uur heeft de „Postfanfare" in het Bel lamypark geconcerteerd en was nog aan haar uitvoering bezig, toen Z.K.H. de Prins een rijtoer door de stad maakte. Genoemde ver eeniging heeft toen nog het Wilhelmus voor den hoogen gast uitgevoerd. De Prov. Staten-verkiezingen. De Christ, hist, kiesvereeniging houdt he denavond 8 uur een openbare vergadering in het Militair Tehuis. Als sprekers zullen optreden de heeren mr. baron Van der Feltz te Middelburg en W. de Ridder alhier. Het onderwerp is de Provinciale Staten verkiezing. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. De Vereeniging voor Instrumentale Mu ziek, directeur de heer Theo Höfelein, geeft Dinsdag 28 April, des avonds 8.15 uur, een concert in het Grand Hotel ,3ritannia" Als solist zal medewerken de heer Sam Swaap te 's-Gravenhage. Aan den vleugel mevr. W. van Doorn—Van Lokeren Cam pagne. Wfj verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Uitvoering „Hosanna" uitgesteld. De uitvoering van het kinderkoor van ..Hosanna", welke morgenavond zou plaats hebben, is wegens familie-omstandigheden tot nader te bepalen datum uitgesteld. Kunst naar Kracht, Zaterdag gaf deze vereeniging een vroolij- hen avond in „de Oude Vriendschap". Van de gelegenhid tot dansen werd een gretig ge- fruik gemaakt. De ter afwisseling ten beste gegeven cabaretnummers vielen zeer in den smaak. De huiskapel onder leiding van Char les Haaze verzorgde lofwaardig de dans- en begeleidingsmuziek. Werkloosheidsbesluit 1917. De gemeenten Colijnsplaat en Vrouwepol der zijn toegetreden tot de regeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. Het dreigend landbouwconflict op Zuid-Beveland. De onderhandelingen in het landbouw bedrijf op Zuid-Beveland bieden weinig uit zicht op succes. Een staking wordt waar schijnlijk geacht. Een sleepschip gezonken te Hansweert. Zondagavond half zeven is te Hansweert op merkwaardige wijze een schip gezonken, meldt „de Courant". Om dien tijd lagen in de kleine schutsluis vier sleepschepen met twee sleepbooten, die naar de buitenhaven wilden varen ter volbrenging van de reis naar Ant werpen. Het water was zakkende. De muren van de sluis loopen eenigszins schuin naar binnen toe, en het toeval wilde, dat de drie naast elkander liggende schepen beklemd ge raakten. Direct werden pogingen in het werk gesteld de schepen door wegtrekken te be vrijden en wel met behulp van 15 sleepbooten. Zij zaten echter onwrikbaar vast, zoodat er weldra geen beweging meer in was te krijgen. Het water viel steeds meer en de schepen werden ten slotte met kracht tegen elkaar gedrukt. Het ijzeren sleepschip „Linquenda", schip per Blok, groot 500 ton, geladen met grind, welk schip tusschen de twee andere beklemd zat, brak op twee plaatsen en zonk. Daar het zinken niet plotseling ging, konden de opva renden zich tijdig in veiligheid brengen. Hedenmorgen zijn vier pompbooten doende geweest, om het schip dat bij laag water bo ven komt leeg te pompen. Het schijnt echter zoodanig lek te zijn, dat het zonder te lossen niet omhoog te brengen is. Toen het vloed werd liep het schip weer vol. Op de hedenmiddag gehouden inschrijving waarbij vele bergingskantoren aanwezig wa ren, is de berging opgedragen aan de firma De Graaf en Koelman te Rotterdam. Door het gezonken schip is een ernstige belemme ring ontstaan in het scheepvaartverkeer. Tal rijke autoriteiten op scheepvaartgebied kwa men van deze zoo zelden voorkomende ge beurtenis een kijkje nemen. Het verkeer door de Westersluis blijft voor- loopig gestremd. Slechts de vloeddeuren kun nen worden gesloten, de ebdeur evenwel niet. Het verkeer dooi- midden- en Oostersluis vindt op normale wijze doorgang. De beide andere schepen hebben met eenige averij de reis naar Antwerpen kunnen voort zetten. Noodlandingsterrein Zierikxee. De kenmerken van het noodlandingsterrein Zierikzee worden, in verband met de aan staande opheffing van dat terrein, ver wijderd. De sluis van Ter Neuzen. De Antwerpsche correspondent van „de Maasbode" schrijft Naar gemeld wordt heeft het stadsbestuur van Gent het plan opgevat de Belgische parlementsleden uit te noodigen tot een reis naar Terneuzen teneinde dezen heeren de ontoereikendheid der sluis te Terneuzen aan te toonen, dit in verband met de voortduren de uitbreiding der Gentsche haven. De Gentsche correspondent van de „Gazet van Antwerpen" schrijft naar aanleiding van dit laatste o.m.„Het begint den Gentenaars ferm op de zenuwen te werken dat er van hoogerhand geen de minste reddende hand wordt toegestoken en de belangen der Oost en West-Vlaamsche bevolking, die toch wel die van gansch ons vaderland zijn, niet eens op den voorgrond gebracht worden. Wat schuilt daar nu eigenlijk achter Het is niet de tegenstand van Antwerpen, zegt de correspondnent. Het grootste deel der aangevoerde producten is voor de fabrieken van Gent en de provincie bestemd. Binnen enkele jaren zullen wij honderden fabrieken langs het kanaal GentTerneuzen zien op rijzen, die haar producten langs de Wester- Schelde en het kanaal moeten vervoeren. Ook Nederland biedt geen bezwaren. Het is de regeering te Brussel die zich ver zet. Zij verbindt dit vraagstuk met andere, welke daarmee niets heeft uit te staan. Dat de Gentsche stadsraad met die kwes tie ten zeerste bekommerd is, lijdt geen twij fel de stad die reeds met zulk groot deficit zit en nog altijd op het gouvernnment rekent, ziet dat het aan doovenmansdeur blijft aan kloppen, alhoewel men toch fle brandende kwestie zal moeten aangrijpen. Maar de Gent sche burgervaders, die ook bronnen van. in- Komsten zoeken, daar zij honderden mJUioe- nen voor hun haven uitgaven, houden van de korte pijn en niet van de langdurige. De Gentsche burgemeester en zijn Raad zijn de juiste meening toegedaan dat zoowel Nederland als Gent de nieuwe sluis verlangt. Het bouwen ervan moet aan de twee landen groote voordeelen verschaffen, daar de kleine Nederlandsche havens die op 't Kanaal lig gen, eveneens bedreigd zijn zooals Gent. Het bouwen was voorzien in voorgaande tracta- ten en het zou volstaan er de verschillende punten nader van te bepalen en uit te voeren. Waarom die overeenkomst' in aansluiting brengen met andere te regelen zaken tus schen onze Noorderburen, zooals het Schelde- regiem, onze verbinding met den Rijn en de Limburgsche waterwegen Moest de eerste stap tyorden gedaan voor de overeenkomst tusscherj Nederland en Bel gië, dan ware er reeds een doorn uit de voe ten. NatuuTlijk zullen er voor Terneuzen ze kere concessies gevraagd worden en wanneer die niet zouden schaden aan ons land, waar om zouden er geen toegevingen van weers kanten kunnen gedaan worden? Men zou ook tot een regiem van vóór den oorlog wil len terugkeeren, wat inderdaad reeds door het parlement in 1926 voerzien was. Om te eindigen wenschen wij onze parle mentsleden een goede reis naar de sluis en de beste verstandhouding bij de bespreking de zer kwestie in onze beide Kamers. Voor de stad Gent is het een kwestie van „to be or not to be I" SOUBURG. Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereni ging „Volharding" alhier een uitvoering in café „Tramhalte". De voorzitter heette alle aanwezigen welkom, inzonderheid den burge meester en mevr. Van Doornvan Lokeren Campagne, zoomede de aanwezige raadsleden. Dank bracht spreker aan donateurs en be gunstigers voor hun geldelijken steun, en aan den raad onzer gemèentë'voor de genoten subsidie, waarna hij de leiding gaf aan den directeur, den heer R. Besuijen. Na het voorstellen der leden, wat een mooi effect gaf, stond als no. l op het programma paard meisjes le klasse. Het werken dezer jonge da mes had een vlug verloop en was uitstekend. No. 3 brug adspiranten le klasse werd ook, behoudens enkele kleine foutjes, goed afge werkt. No. 5 laag rekstok, adspiranten 2e klasse, hoewel goed, kon toöh iets beter. Het turnen der dames aan hoogbrug en der hee ren aan rekstok en ringen was zeer goed. De strafoefeningen der meisjes le klasse en stokoefeningen der adspiranten le klasse wa ren heel aardig en vielen bij het publiek zeer in den smaak. Verder was dit ook het geval met „Elfendansje", door meisjes le klasse en Rhythmische oefeningen" door dames, terwijl ook de marmergroepen mooie standen te zien gaven. Het „Dragonderpaard", klucht in één acte, voor de pauze gegeven, werd leuk ge speeld en oogstte luid applaus. De hulde, in den vorm van bloemen, aan den directeur, was zeker verdiend. In „Vol harding" heeft Souburg een vereeniging die er zijn mag. Verder werden bloemen geschon ken aan den heer Huijsmans, als blijk van dank voor alles wat hij voor de vereeniging doet. Ook de adspirantenleider, het lid Klap, werd verrast met eenige van Flora's mooie kinderen, waar hij wel niet op gerekend zal hebben. Tenslotte zij nog vermeld dat op deze uitvoering voor het eerst de pianobegeleiding in handen was van den heer Doeland, lid der vereeniging, welke zich goed van zijn taak kweet. Een geanimeerd bal besloot den avond. BRESKENS. De candidatenlijst der af deeling Breskens van de SD.A.P. voor de a.s. gemeenteraads verkiezing luidt als volgtl. P. J. Notebaart (aftr.), 2. C. de Kruijter (aftr.)3. H. Brand, 4 J. Quaars, 5. A. J. Vermeulen. 6. J. van de Sande, 7. J. van den Heuvel, 8. H. de Baare. DE BINNENLANDSCIIE POLITIEK EN DUITSCHLAND. De Duitsche rijksminister van financiën Dietrich heeft in een besloten bijeenkomst van de staatsparty te Karlsruhe het woord gevoerd over de binnenlandsche politiek en over den financieelen toestand. Hij zeide o.a. dat diegenen die van het ver trek van de nationaal-socialisten uit den Rijksdag een nieuwe golf van opgewonden heid in het ryk hadden verwacht, zich ge ducht hebben vergist. De Rijksdag heeft de begrooting aanvaard en het staat vast, dat heb parlement hierdoor een gedeelte van zijn verloren positie terug heeft gewonnen. De Rijksdag heeft een historische daad vol bracht in het belang van het herstel van het Naar hei Kantoor op Verlaagde prijzen - Stokvis labrikaal vertrouwen in de politiek en van de hei-wor ding van het Duitsche bedrijfsleven. In enkele bladen is beweerd, dat het rijk van plan is een leening te sluiten. Daarvan kan, volgens Dietrich, geen sprake zijn. Er zyn wel is waar eenige moeilijkheden te over winnen, daar vele bedragen in het begin van het jaar moeten worden betaald, terwyi het geld slgchts geleidelyk in den loop van het jaar binnenkomt, maar deze moeilijkheden hoopt spreker uit den weg te kunnen ruimen. De regeering heeft overigens het recht be paalde uitgaven uit de begrooting te schrap pen aangezien ze er in geslaagd is in het afgeloopen jaar de begrooting met 14 milli- oen te verlagen, zal het haar ook wel moge lijk zyn nog meer te bezuinigen. De begroo ting zal dus in elk geval sluiten. Aan het slot van zijn rede zeide de minister dat de be striding van de werkloosheid het kernpro bleem van de Duitsche politiek is. DE TOESTAND IN SPANJE. De regeeringen van Bulgarye, Zuid-Slavië en Guatamala hebben de nieuwe Spaansche republiek erkend. De staat van beleg te Sevilla is opgeheven. Het leven begint langzamerhand weer zijn normalen gang te gaan. De procureur-generaal zal Berenguer in staat van beschuldiging stellen wegens de terechtstelling van de officieren, die deel hebben genomen aan den opstand te Jaca in December jl. De Baskische gemeenteraden willen zich schriftelijk met adressen tot de regeering te Madrid wenden, met het verzoek, om de autonomie der Baskische provincies goed te keuren. De Spaansche regeering wil trachten, de uitvoering van het plan tot proclamatie van een zelfstandige Baskische republiek met vredelievende middelen te verhinderen. De Baskische nationalistische partij hand haaft echter haar wensch om een eigen repu bliek binnen het kader van een confederatie van Spaansche landen te vormen. Ook is het plan, om gemeenschappelijk met Portugal een Iberischen statenbond te vor men, weer opgedoken. De Parysche bladen wijzen op het belang van het Catalonische vraagstuk voor de be trekkingen tusschen Frankrijk en Spanje. Men mag niet vergeten, dat Catalonië tot nu toe nooit een staatkundig begrip is ge weest, doch op een taalgemeenschap berust, welke niet tot Spanje beperkt blijft, aange zien dezelfde taal ook in Fransch Roussilon, in de Provence en verder nog in Languedoc gesproken wordt. Ook het Baskische gebied strekt zich over de Pyreneeën tot in Frankrijk uit. Naar uit Hendaye wordt gemeld, zyn bij de hertogin van Alba, toen zy bij Irun de Spaansche grens wilde passeeren, 650.000 pesetas in beslag genomen. Er werd haar evenwel toegestaan, haar geld op een Spaan sche bank te deponeeren. De douane-ambte naren verklaarden bevel te hebben ontvangen, den leden van de koningsgetrouwe Spaan sche aristocratie niet te mogen toestaan, met groote bedragen in Spaansch geld uit te wyken. Een ander lid der hooge aristocratie zou by het passeeren der grens ongeveer een millioen peseta's bij zich hebben gehad. Ook dit geld is in beslag genomen. In diplomatieke kringen te Madrid werd de mededeeling van den Franschen gezant, dat de nieuwe republiek door zyn land wordt erkend, met enthousiasme begroet. STAKING VAN TYPOGRAFEN TE BRUSSEL. Afgeloopen nacht om 12 uur is op alle drukkeryen te Brussel het werk neergelegd. Tot de laatste oogenblikken waren bespre kingen gevoerd om de staking te voorkomen. De arbeiders houden echter vast aan al hun eischenovereenstemming viel niet te verkrijgen. By het conflict zyn 2600 typografen be trokken. De Brusselsche kranten hebben intusschen aangekondigd, ondanks de staking toch te zullen uitkomen. Het voornemen schynt te zyn, de copy die op de redactie op de schrijfmachine getikt wordt, te laten cli- cheeren. Daar de clicheurs en de drukkers aan den arbeid blijven, zou op deze wijze het uitko men van de bladen gewaarborgd blijven. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. De bezorgdheid van de regeering over de groote werkloosheid er zouden niet min der dan zeven millioen werkloozen zyn I moge blijken uit het feit, dat de staatsscreta- ris voor arbeid thans een volledige reorgani satie van den werkverschaffingsdienst aan kondigt. Er zullen niet minder dan 48 regi onale bureaux worden ingericht ieder met 7 afdeelingen voor de voornaamste bedrijfs takken. Het verbrande Blucher- paleis, Het Blucher-paleis te Berlijn, dat voor het grootste deel verbrand is, en dat door het Amerikaansche gezantschap voor acht millioen aangekocht was, om het in October te betrekken, dateerde uit de achttiende eeuw. In de jaren 1869 tot '71 on derging het groote veranderingen., Maar schalk Blucher kreeg het in 1815 ten ge schenke van den staat. Ruim honderd jaren bleef het in het bezit van de familie Blucher. In 1888 wekte een proces sensatie, hetwelk de derde, meestal in Engeland wonende Furst Blucher,. tegen de stad Berlyn begon. Furst Blucher vroeg nl. schadevergoeding aan de stad Berlyn, omdat zij ter gelegenheid van de begrafenis van keizer Wilhelm I voor het front van het gebouw een tribune had op gericht, zoodat hem de mogelijkheid was ont nomen, de ramen van het benedengedeelte aan toeschouwers te verhuren. In het jaar 1922 werd het paleis aan een buitenlandsche bankinstelling verkocht. Na in verschillende handen te zijn overgegaan, was het thans in het bezit van het Ameri kaansche gezantschap. Een gestolen kunstwerk teruggevonden. Eenigen tijd ge leden werd groot opzien gebaard door de ar restatie van den kunsthandelaar Adolf Bauer in Weenen, die er van beschuldigd werd uit kloosters en kerken kunstschatten ontvreemd te hebben. Ook de politie te Berlijn was van de arrestatie op de hoogte gesteld evenals van het feit, dat tusschen 4 December 1930 en 12 Januari 1931 uit de St. Magdalenakerk te Weitensfeld in Karintie plotseling een waardevol stuk uit de 12de eeuw was verdwe nen de waarde werd door kenners op 33.000 schelling geschat. In den laatsten tijd nam de verdenking toe, dat het stuk naar Berlyn was gebracht en thans is de politie er inder daad in geslaagd het kunstwerk by een anti quair in de Wilhelmstrasse in beslag te ne men. Toen men daar een kist opende bleek, dat zij het kostbare stuk bevatte. Het onder zoek moet nog uitwijzen of Bauer den diefstal heeft gepleegd. Noodlanding in sneeuw storm. Een Duitsch vliegtuig, dat den geregelden dienst onderhoudt tusschen Mar seille en Genève, is boven de Jura in een hevigen sneeuwstorm geraakt. Aangezien het niet de luchthaven van Ge nève kon bereiken, heeft de bestuurder in de Fransche Jura een noodlanding gemaakt, waarbij de machine wegens het slechte lan dingsterrein beschadigd werd. Van de zes inzittenden bekwamen twee lichte verwondingen, terwijl de overige onge deerd bleven. De wereldscheepsbouw. Blykens het kwartaaloverzicht van Lloyd's Register waren ultimo Maart 1931 over de wereld 459 koopvaardijschepen van 1.999.866 bruto ton in aanbouw, waarvan voor Neder land 4 stalen stoomschepen van bruto 5565 ton, 41 motorschepen van 115.065 bruto ton. Wat de voorstuwingsmachines betreft, waren er 189 reciprocating van 200.865 I.H.P. in aan. bouw (in Nederland 6 van 6290), 51 turbines van 987.260 I.H.P., met olie gestookt 328 van 873.680 I.H.P. (in Nederland 28 van 92.231 I.H.P.) Van de in Nederland in aanbouw zijnde stoomschepen en motorschepen waren er 2 stoomschepen en 25 motorschepen van min der dan 2000 ton, 2 stoomschepen en 3 mo torschepen van 2000—3999 ton, 1 motorschip van 4000—5999 ton, 2 motorschepen van 6000 —7999 ton, 10 motorschepen van 8000—999 ton. Aan tankschepen waren in aanbouw over de wereld 95 van 761.603 ton (10 van 98.481 ton stoomschepen en 85 van 663.122 ton mo torschepen). Voor Nederland waren in aan bouw 11 motorschepen van 71.800 ton. Met den bouw begonnen en te water gela ten zjjn in het le kwartaal van 1931 begon-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1