500 300 25 EERSTE BLAD «1 o uw a es9 heefff«I® 69e Jaargang 1931 DINSDAG Uitgaye: firma F. If AI BE HEIDE Ir., Walslraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Chris's! e Feestdagen Stads-en Provincienieuws ROMA ^fcOMA. iNO. 87: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct I4r ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARÜE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 14 APRIL. Het Koninklijk bezoek aan Viissingen. Zooa^s wij reeds eerder in ons blad meld den, zal de Koninklijke Familie aanstaanden "Vrijdag, 17 dezer, met den maüstrein van 12.38 uur alhier aankomen en zich allereerst van het station te voet begeven naar het ma rine-emplacement aan de binnenhaven, waar de aanwezige opleidingstroepen zullen wor den geïnspecteerd en het wachtschip „Noord-Brabant" en ook de gebouwen op het emplacement zullen worden bezichtigd. Het bézoek aldaar zal van plrn. 12.45 tot 1.30 uur duren. Vervolgens begeven H.M. de Koningin, Z. K.H. de Prins der Nederlanden en H. K. H. Prinses Juliana zich naar de koninklijke wachtkamer in het station, waar het perso neel van het Neaerlandsch loodswezen, on der leiding van den directeur, den heer R. H. Amtzenius, gelegenheid zal hebben zijn op wachting te maken. Te 1.45 uur begeeft zich de Koninklijke Fa milie aan boord van. de motorveerboot „Ko ningin Wilhelmina", die aan hare gewone aanlegplaats zal liggen en aan boord waarvan zich dan reeds ongeveer 150 genoodigden zullen bevinden. Met de motorveerboot zal een korte vaar tocht op de reede van Vlissingen worden ge maakt, om daarna de nieuwe haven in te varen. Met een korte toespraak van Zijne Excellentie Minister Reymer, Minister van waterstaat, die door H.M. de Koningin zal worden beantwoord, zal H. M. dan een ge- I denksteen onthullen, die later in den kade muur zal worden ingemetseld. Na deze plechtigheid vaart de boot naar hare aanlegplaats terug en debarkeeren de hooge bezoekers en begeven zij zich te voet over de Nieuwe Keersluis naar het Eiland, waar het bestuur van den „Vlissingschen Oranjebond" en het Eiland-comité in de ge legenheid zullen worden gesteld hunne op wachting te maken. Te 3.10 'uur rijdt de Koninklijke Familie In auto's van het Eiland door de Gravestraat en de Walstraat naar het nieuwe ziekenhuis „Bethesda", waar de voorzitter van het be stuur, ds. J. S. Hartjes, een toespraak zal houden en H. M. de Koningin een gedenk steen zal onthullen. Van het ziekenhuis wordt ten slotte langs den Singelweg, Koningsweg en Prins Hen- drikweg naar het station gereden, vanwaar de Koninklijke Familie per extra trein naar de residentie zal terugkeeren, Naar wij voorts van het bestuur van den Vlissingschen Oranjebond vernemen, zal op den dag van het koninklijk bezoek, te 8.15 uur een reveille door de stad met muziek van de harmonie „St. Caecilia" worden gehouden, waarbij zal worden gevolgd de route Vertrek Oranjestraat 8.15 uur, Emmastraat. Hendrikstraat, Gravenstraat, Dam, Dijk- straat, Van Spejjckstraat, Kanaalstraat, Van Galenstraat, Dijkstraat, Arsenaalstraat, Ma- rinebrug, Palingstraat, Flesschenstraat, Kou- denhoek, Sfceenenbeer, Groenewoud, Wal straat, Betje Wolfplein, Badhuisstraat. Bust. Glacisstraat, Scheldestraat, Kasteel straat, van Dishoeckstraat, Singal, Margrie tenlaan, Begonialaan, Bloemenlaan, Serin genlaan, Boschjeslaan, Paul Krugerstraat, Scheldestraat, Verkuijl Quakkelaarstraat, Hobeinstraat, Paul Krugerstraat, Badhuis straat, Coosje Buskenstraafc, Spuistraat, Paardenmarkt, Slijkstraat, Groote Markt, Breestraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Zeil- niarkt, Emmastraat, Oranjestraat. Voorts zal genoemde harmonie van 11.30 tot 12.30 uur concerteeren op de muziektent op het Eiland, terwijl 's avonds, aanvangende te 8 uur, openbare concerten zullen worden gegeven op vier verschillende plaatsen en welop het Eiland, in het Bellamypark, op den Steenenbeer en in de Bloemenlaan. Het bestuur van den Oranjebond verzoekt ahe buurtcommissies dringend te willen zor gen, dat zij niet later dan 4 uur 's middags hiet de kinderen in goede orde staan opge steld op den Singelweg (gedeelte tusschen de Scheldestraat en de Van Dishoeckstraat) waar de Koninklijke stoet zal passeeren op den terugweg naar het station en het ver trouwt gaarne, dat, in het algemeen, de inge zetenen onzer gemeente, by het aanstaande hooge bezoek, van hun ingenomenheid en waardeering zullen doen blijken op dezelfde enthousiaste en hartelijke wijze, als waarop Wij dat hier vanouds gewoon waren. Het zij en blijft bij ons „Oranje boven De burgemeester noodigt de ingezetenen uit, om in verband met het bezoek van H. M. de Koningin op a.s. Vrijdag, van hun inge nomenheid te doen blijken door het uitste ken van vlaggen. De bureaux van alle openbare instellingen der gemeente zulxen Vrijdag a.s. van 12 uur des voormiddags af voor het publiek geslo ten zijn. De oproepingskaarten voor de Provinciale Statenverkiezing. Nu met de verzending der oproepingskaar- ten voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zee land, welke, zcoals bekend is, op 22 April a.s. zal plaats vinden, een aanvang wordt ge maakt, behoeven degenen, die voorshands geen kaart hebben ontvangen, zich daarover niet ongerust te maken, aangezien de ver zending, die per post geschiedt, stemdis- trictsgewyze plaats heeft en dus eerst lang zamerhand elk stemgerechtigde in het bezit eener oproepingskaart zal komen. Drie dagen vóór den dag der stemming zullen alle kaarten bezorgd zijn. Wie dan nog geen kaart mocht hebben ontvangen en meent er een te moeten heb ben, kan ter gemeentesecretarie (3e afdee- ling) daaromtrent inlichtingen verkrijgen. Post- en telegraafkantoor te Vlissingen In aansluiting op het vliegtuig van den luchtdienst AmsterdamBandoeng, dat 30 April a.s. uit Nederland zal vertrekken, zal doo den kapitein-vlieger M. P. Pattist een vliegtocht Nederlandsch Indië—Australië worden uitgevoerd, vertrek Batavia 11 Mei. De gelegenheid wordt opengesteld om dat voor hen toch alleszins belangrijke onder werp te komen luisteren. Spreker daarna het woord verkrijgende be gon met erop te wijzen, dat er allerwegen een strooming baan breekt om meerdere vrijheid, ook voor winkelpersoneel. Om aan dat ver langen tegemoet te komen is het werktijden besluit tot stand gekomen, doch hiermede nog niet tevreden, bracht men een wettelijke middagsluiting voor alle zaken tot stand te brengen. Om nu een duidelijk beeld te verkrijgen wat de komende winkelsluitingswet hieromtrent bevat, wil spreker enkele der voornaams te artikelen behandelen. Ie. wordt duidelijk gemaakt wat de wet onder winkel verstaat2e. openstelling daar van op werk- en Zondagen 3e. uitzonde ringsbepaling voor badplaatsen e.d. en ha venplaatsen, welke twee punten volgens spreker voor onze gemeente ten zeerste van belang zijn. Na hieromtrent uitvoerige inlichtingen te hebben verschaft, kwam de heer Van de Leeuw tot het meest bekende en bestreden artikel 6, waarbij hij voornamelijk den nadruk legde op de bevoegdheid (wat geheel iets an ders is dan de verplichting) van het gemeen tebestuur om een middagsluiting in het le ven te roepen. Waar Vlissingen een badplaats is en alles in in het werk stelt om vreemdelingen hierheen te trekken, eischt het algemeen belang z.i., dat zulks niet geschiedt, aangezien in de mid dag- en avonduren de meeste inkoopen zullen geschieden. De minister heeft indertijd duidelijk uit gesproken, dat in deze kwestie het algemeen belang het criterium voor een beslissing moet zijn. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Havenmeester van het kanaal door Walcheren. De minister van waterstaat maakt bekend dat de betrekking van havenmeester van het kanaal door Walcheren te Vlissingen na 1 Mei voorloopig onvervuld blijft. De technische ambtenaren van den rijks waterstaat te Vlissingen en te Middelburg zijn, ieder voor zoover het kanaal in hun dienst ligt, met de waarneming van het ha venmeesterschap belast. Accordeon-vereeniging „Crescendo". De eerste Vlissingsche accordeon-vereeni ging „Crescendo" heeft op het gehouden in ternationaal concours van accordeon-vereeni- gingen te Rotterdam een 3en prijs behaald met de vereeniging en een 3en prijs met het kwartet en als verst komende vereeniging een zilveren kruis, alles in de eerste afdeeling. Het kwart eeuwfeest van de stoomtram Walcheren. Eind Maart 1906 ontvingen verschillende ingezetenen te Middelburg een circulaire van den volgenden inhoud „Uitnoodiging tot een proefrit naar Domburg per Stoomtram Walcheren op Zondag a.s. Vertrek 1.15 Loskade. Het bestuur". Het was dien Zondag 1 April en de uit noodiging, waaraan velen gevolg gaven, bleek een goed geslaagde Aprilmop te zijn. Toch was het niet te verwonderen dat men er in liep, want de lijn was gereed, meermalen gewone- en aangeteekende Nederlandsche correspondentie met bedoelden tocht te ver zenden. Het luchtrecht verschuldigd voor het luchtvervoer Ned.-IndiëAustralië zal 1 per 20 gram of gedeelte van 20 gram bedragenvoor de kwijting van d i t lucht recht zal uitsluitend worden gebruik ge maakt van bijzondere Indische luchtpostze gels, welke na het gebruik van het vliegtuig uit Ned.-Indië weder buiten gebruik zullen worden gesteld. Voor de stukken, welke per vliegtuig van Nederland naar Australië ver voerd worden, is derhalve in totaal verschul digd boven de gewone porten en rechten t/m 5 gram 1.30 boven 5 t/m 20 gram 1.75 verder per 20 gram 1.75. Personen, die geen relaties in Australië hebben, kunnen hun correspondentie adres- seeren aan „The consulate General of the Netherlands, Kembla Building, Margaret- street, Sydney". Bedoeld consulaat zal voor de terugzending zorg dragen, mits het daar voor verschuldigde bedrag wordt bijgevoegd. - De zegels worden alhier verkrijgbaar ge steld aan het philatelisten-lóket ten post kantore, echter zullen zij bij uitzondering gedurende hun geldigheidsduur tusschen- tijds worden verkocht. Vereeniging Rijwielpad Walcheren. Onder groote belangstelling vond gisteren avond, onder controle vanuit het publiek, in Britannia de trekking plaats van de loterij, georganiseerd ten bate van het fonds tot verbreeding van het rijwielpad Vlissingen— Zoutelande. Daarna bleef men nog eenige uren gezellig bijeen, welke tjjd benut werd om middels attracties alsnog verschillende geschonken voorwerpen in klinkende munt om te zetten. De heer C. J. van der Eijk deed dit met zeer veel succes. Ter afwisseling werd de dans vloer beheerscht, waartoe „The Jolly Britan- naders" telkens verlokten. Ook deze „na- fuif" mag als buitengewoon geslaagd be schouwd worden. We vernamen nog, dat het ledental steeds wast. De welwillende lezer zal bemerkt hebben, dat het drukfoutenduiveltje ons in het vorig verslag deed zettenin den aanhef der 2e alinea „onverdedigbaar" instede van „onwe- derlegbaar" en in de 3e alinea „betalenden" inplaats van „metalen". De taak van het gemeentebestuur bü de komende winkelsluitingswet. De winkeliersvereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" alhier had gisterenavond voor haar leden een lezing georganiseerd, waarop de heer F. L. van de Leeuw uit Den Haag, bovengenoemd onderwerp zou behandelen. De voorzitter heette spreker welkom en dankte hem voor de bereidwilligheid dat hü is overgekomen, doch moest uiting geven aan zijn verwondering en spijt, dat zoo weinig leden-winkeliers waren opgekomen om naar reeds diverse wijzigingen aangevraagd en geeft aan de plaatselijke afdeelingen ten sterkste in overweging vooral met de ge meentebesturen over de uitvoering tijdig in overleg te treden. In aansluiting hierop sprak de heer Van de Leeuw den wensch uit, dat alle winkeliers zich bij de vereeniging zouden aansluiten, want in deze tijden vermag een krachtige organisatie heel veel. Nadat enkele oogenblikken gepauseerd was, werden de leden in de gelegenheid gesteld het een en ander te vragen, waarop door den spreker van repliek werd gediend. Daarna sprak hij nog eenige oogenblikken over het automaten-wezen en bracht de voor. aeelen hiervan in het licht, aangezien in het algemeen 't streven bestaat den verkoop door middel van deze automaten ook na winkel sluiting, vrij te laten. Na er op gewezen te hebben, dat het z.i. ten zeerste van belang is den middenstand in diverse politieke colleges vertegenwoordigd te hebben, eindigde hü zijn zeer interessante en aandachtig gevolgde lezing en bracht de voorzitter hem dank voor zün heldere uit eenzetting. Christ, zangvereenïgïng „Hosanna". De Christ, zagvereeniging „Hosanna", di recteur de heer J. W. Bommeljé, zal Dinsdag 21 April, des avonds 8 uur, een uitvoering geven in het Concertgebouw. De uitvoering wordt gegeven door het uit twee klassen bestaande kinderkoor en zullen deze klassen laten hooren, welke liederen zij naast het theoretische gedeelte geleerd heb ben. Hoewel het zeer moeilijk is altüd wat nieuws te geven, is de vereeniging hierin vermoedelijk toch wel geslaagd. Voor de keuze der liederen is weer geprobeerd dat gene te geven wat aan hun leeftijd past. De lste klas (van 8—11 jaar) zingt werkjes van Theo van der Bijl, Bernard Diamant, L. A. Tetterode en niet te vergeten Catharina van Rennes op gedichten van Rie Cramer David Tomkins enz. Zeggen u de titels als „Sterretjes" „Glimworm en Veldmuis" niets De middelklasse staat op een ander peil deze geven twee- en drie-stemmige liederen van Abt, Lijssen, Morks e.a. Tot slot zal de cantate „Oud-Hollands Nieuwe tijd", woorden van J. D. C. van Dokkum, muziek van Catharina van Rennes ten gehoore worden gebracht en wel door het geheele koor. - Het bestuur van „Hosanna" hoopt dan ook dat evenals vorige jaren weer velen zul len komen luisteren immers het hooren van frissche kinderstemmetjes op zichzelf is reeds muziek en het kan misschien aan leiding zün dat ouders, wier kinderen nog geen zangschool bezoeken, na afloop der uit voering ze op zoo'n zangschool doen. „Ho sannazal zc met open armen ontvangen. was er proef gereden en het was dan ook op 14 April van dat jaar, dat de maatschappü haar dienst kon openen. Heden is het dus 25 jaar, dat de trammen personen en goederen van Middelburg en Vlissingen langs de duin dorpen naar Domburg en terug vervoeren. De tijden zün er niet naar om grootsche feesten op touw te zetten, maar toch hebben bestuur, directie en personeel, gemeend het eerste kwart-eeuwfeest niet ongemerkt voor- by te moeten laten gaan. Het personeel heeft gezorgd, dat voor de gebouwen en het kantoor op het emplacement te Koudekerke een feestversiering van groen, bloemen en wimpels was aangebracht en voor het kantoor tevens een poort en bovendien aan het begin der straat een groote eerepoort met opschriftN.V. Stoomtram Walcheren 14 April 1906—1931. Heden wappert van de gebouwen de vader- landscLe driekleur, de ry* tuigen zün versierd. Alvorens morgen op de herdenking, die hedenmiddag plaats zou hebben, terug te ko men, willen wü heden een korte historische herinnering geven. Op 21 October 1897 had in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg een vergadering plaats en werd aan een commissie, bestaande uit wylen de heeren A. Lantsheer, J. A. Zip en J. L. Grüber opgedragen te trachten te komen tot een tramlijn van Middelburg over Koude kerke en Westkapelle naar Domburg met een zütak van Koudekerke naar Vlissingen. Het kwam ten slotte tot een concessie-aan vrage, die 21 September 1901 door Ged. Staten van Zeeland werd verleendtevoren hadden op 16 Juli 1901 de Provinciale Staten reeds een bijdrage in de oprichtingskosten toegekend van ƒ250.000. Op 8 April 1903 verleende de Tweede Kamer een renteloos voorschot van ƒ250.000, wat op 24 April door de Eerste Kamer werd bekrachtigd. Op 15 Mei van het zelfde jaar werd te Vlissingen de N.V. Stoom tramwegmaatschappij Walcheren opgericht en op 23 October werd daarop de Koninklüke bewilliging verkregen. Met bovengenoemde drie heeren, Jos. van Raalte, mr. M. Jac. de Witt Hamer en W. H. de Bruün van Melis- en Mariekerke en C. L. van Woelderen. Het dagelijksch bestuur werd gevormd door de heeren Lantsheer, Grüber en Zip. Nog voor de opening van den dienst in 1906 overleed de heer van Woelderen en werd vervangen door wijlen den heer J. G. Erme- rins. Tot directeur was benoemd de heer jhr. V. C. van Noort, doch deze werd kort ,na de opening van den dienst reeds vervangen door den heer J. P. Bakker, die op 1 Mei a.s. 25 jaar in dienst der maatschappij zal zijn. De locomotieven waren heden gekroond en de bussen rijden met vlaggen tooi. Talrijk zün de bewüzen van belangstelling. Een schat van bloemen is keurig opgesteld in het kantoor beneden èn boven in de wo ning van den directeur. Namens het personeel is door den heer J. Mes, als aandenken met dit jubileum, den A7P' maaktaif Zoom! Deze drie woorden „smaakt als room", geven precies weer, hoe fijn de smaak wel is van de bekendeA'Ï'P*ROM&« PUDDING! Daarom moet ook uw pudding. PUDDINGFABR-jVJ-^O/^WL-ÜR0NIN0EN directeur een prachtige klok met speelwerk aangeboden. Hedenmiddag te 3.30 uur komen het da gelijksch bestuur, commissarissen en genoo digden, waarbij aan de maatschappij het portret van wijlen den heer A. Lantsheer zal worden aangeboden. Hedenavond wordt het versierde terrein electrisch verlicht. Te 7.30 uur brengt het muziekgezelschap „Voorwaarts" een serena de, waarna het geheele personeel met de muziek een tournee maakt door het dorp. Na afloop geeft de directeur aan het per* soneel een gezelligen avond in het vereeni- gingsgebouw, waarbij de heer C. de Ruüter uit Vlissingen is genoodigd, terwyl de muzi kanten in het repetitelokaal worden ont haald. Om half twaalf rijdt een extratram in de richting Domburg voor het personeel en bus sen brengen de gasten naar Vlissingen en Middelburg terug. Gemeenteraadsverkiezing te Middelburg. Gisterenavond vergaderde de anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Middelburg tot het vaststellen van de candi- datenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Deze lüst luidt1. mr. A. A. de Veer (aftr.), 2. W. A. den Hollander (aftr.), 3. mr. L. van Andel, 4. J. F. Heemskerk 5. A. D. Littooy 6. Chr. de Bruin 7. K. Helder, 8. J. W. Kögeler, 9. J. S. Hoek en 10. P I. Roth. De heeren J. A. Vertregt en Chr. Hondius die met de heeren de Veer en den Hollan der aftredend zijn, stellen zich niet herkies baar. De vrijwillige brandweervereeniging te Middelburg. Kort na den hevigen brand van 7 Decem ber 1929 kwam het te Middelburg spontaan tot oprichting van een vrijwillige brandweer vereeniging met ongeveer 100 leden. Deze vereeniging heeft rapporten uitgebracht, maar is nimmer erkend. Gisterenavond hield zy' een ledenvergade ring en daarin zette de voorzitter, de heer H. A. Eiklaar, uiteen hoe noch het bestuur, noch Burg. en Weth.,noch de nieuwe brand weercommandant rekening wenschen te houden met het bestaan der vereeniging. Na ampele discussie vereenigde de vergadering zich met het voorstel van het bestuur om de vereeniging te ontbinden, nu er toch geen plaats voor haar in de nieuwe brandweer organisatie zal zijn. De Nederlandsche Oogstfilm. Voor de afdeeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging werd gisterenavond in het Schuttershof te Middelburg de Nederland sche Oogstfilm vertoond. De heer D. j. van der Ven heeft deze film op zeer onderhoudende wijze toegelicht en de aanwezigen hebben dankbaar genoten van deze zeer prachtige film. Wü hebben in ons nummer van 9 April reeds een uitvoerige beschrijving van deze folkloristische film opgenomen. Het Oost-Indisch Huis te Middelburg. Naar wij vernemen is het oude grisaille schoorsteenstuk met Mercuriusbeeld, ver vaardigd door den kunstenaar M. J. Geer- aerts (midden 18e eeuw), hetwelk geplaatst is in den monumentalen schoorsteen van het

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1