500 100 25 No. 69e Jaargang i 1931 MAANDAG Uitgave: Firma F. YM DE VELDE jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 13 APRIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende iristelijke Feestdagen Stads- en Pro vincienieuws SPORT VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 13 APRIL. De havenfeesten. De buurtcommissie Paul Krugerstraat en omstreken, heeft geen vrijheid gevonden f 25 aan den Oranjebond af te dragen. De leden verklaarden zich hier unaniem tegen. De buurtcommissie was van oordeel, aangezien H.M. de Konngin geen feestvertoon verlangt, dit verlangen te eerbiedigen, doch wekten de leden op allerwege te vlaggen en van zijn ge voelens uiting te geven. Door een bewoner eener straat, waarvan het buurtcomité geen bijdrage wilde geven voor den Oranjebond, werd den voorzitter van dien Bond een gift van 20 aangebo den in de verwachting, dat nog meerdere in gezetenen van Vlissingen dit voorbeeld zul len volgen. Vereeniging Rijwielpad Walcheren. 1926—1931. Indien er één vereeniging verdiende, dat aan haar eerste lustrum bijzondere aandacht werd geschonken, dan is het wel de V. R. W. O ja, geheel Vlissingen, wellicht geheel Wal cheren en velen daar buiten, ook uit den vreemde, weten dat zich sedert enkele jaren langs den onvolprezen binnenduinvost van Vlissingen tot Zoutelande een rijwielpad slin gert *als een lint van graphiet, waardoor een aan natuurschoon rijke, ontspanning en ge zondheid brengende brok van ons schoone eiland gemeen goed is geworden. Men komt er thans gemakkelijk op die vele lieve plekjes om te genieten van strand, duin, bosch en zee, om in een dolce far niente weg te mij meren evenals het pekelveld zich weglijnt in het verre verschiet, om te smaken die riante vergezichten van het zonbestraalde land schap, waarover een blauwe hemel koepelt. We hebben ze lief gekregen, deze heerlijke omgeving, die ons tot een waarachtige en goede vrienndin geworden is. Ook de fietser, die het pad als doortrek op zijn tocht be zigt, komt op plaatsen, voorheen, met zijn wiel, absoluut ontoegankelijk en profiteert al- zoo in dubbelen zin. Vooral in dezen tijd, waarin auto's en motorrijwielen stank- en stofverspreidend langs de wegen jagen, waar deert hij zijn pastorale rijwielpad. De vleu gelslag van onzen modernen tijd we leven snel, heeft den ouden toestand dra uit ons geheugen gewischt. We weten niet beter of het pad is er altijd geweest. Op dezen dag mogen we echter nog wel eens even in her innering toeven. Destemeer zullen we ons aanzienlijk bezit apprecieeren en er mede in stemmen, wanneer we hem, in wiens brein eenmaal de plannen van aanleg rijpten, den palm der eere reiken^ t> Onverdcdigbaar^z^n wel komen vast te staan het groote nut, gemak en voordeel van het rijwielpad, zoowel voor fietsers als voor voetgangers, al of niet vergezeld van andere vehikels. Bewezen is thans ook, dat het pad verbreeding behoeft, wil het zich afdoende aan de practijk aanpassen, zoodat we eer lang niet meer zullen gewagen van ons ver rukkelijk fietspad doch van onzen idealen fietsweg. wOc Doch daaxvooT zijn zeer veel-betalen^L-noo dig. Het mag dan ook een zeer sympathieke daad genoemd worden, dat enkele inwoners zich in comité vereenigden om te trachten een fonds tot dat doel te stichten en het le dental uit te breiden. De actie werd ingeluid en bracht als eerste resultaat 300 nieuwe le den. Men zal overtuigd zijn, dat daar nog wel een nulletje achter mag komen. Letterlijk iedereen benut het pad en daarom wekken "we nogmaals gaarne tot het lidmaatschap minimum slechts 0.50 per jaar .op. Bur gemeester en Wethouders van Vlissingen hechtten hun sanctie aan „een loterij ten bate van". De 1000 loten vlogen weg. Vele waardevolle prijzen werden gratis beschik baar gesteld. De firma Kaan in Middelburg schonk een heeren- of damesrijwiel „Trans- valia", naar keuze. Aan medewerking op dit gebied ontbrak het dus ook niet. Begunstigd door fraai lenteweder, werd Zaterdagmiddag een glorieuse propaganda- fietstocht, waaraan circa twee honderd sta len rossen deelnamen, gehouden. Aan het hoofd van den stoet,, waarin we een tweetal versierde karretjes opmerkten, reed een der comfortabele tourings-cais van de firma erven A. W. Smits, (belangloos aangeboden)waar in de marine-kapel onder leiding van den heer Ferré had plaats genomen. Alle velo's waren getooid met wit-blauwe vlaggetjes van den A.N.W.B. Onder de lustige tenen van de muziek vertrokken we om half van het Beursplein, en via een flink stadsgedeelte ging het naar Koudekerke, waar we door het mu ziekgezelschap „Voorwaarts", onder directie van den heer André J. Geijsen, dat op de muziektent was opgesteld, verwelkomd wer den met Sousa's „Blaze Away". De rust in dit vriendelijke dorp werd gekort met uit voering van verschillende nummers door bei de korpsen (de marine speelde o.a. nog „Sambre et Meuse"). Voort ging de tocht door Walcherens zonovergoten landouwen naar het deftige Middelburg, waar we op een der schilderachtige singels een pracht-gele- genheid vonden den geheelen wentelenden trein te overzien. Een massaal optrekken voor een mooi doel op een schoonen voor- jaarsmiddag, waarbij het glinsterende nikkel de gouden zonneflitsen in duizenden zilveren flikkeringen weerkaatste. De voorboden van de pecunia, welke in milden overvloed voor het pad zal vloeien Op de ruime Markt werd gepauzeerd en onder groote belangstel ling liet de muziek zich wederom hooren. Daarna leidde de weg door de „Kreek", om over de mooie kaden ten slotte te belan den op den Nieuwen Vlissingschen weg en over Abeele en Souburg om half 6 in de Scheldestad terug te keeren. 't Was een bij zonder geslaagde tocht, die overal veel aan dacht trok. Verschillende foto's werden ge maakt. De T. C. en E. H. vergezelden de pro pagandisten, aldus hun vredestaak vervul lend. Gelukkig behoefden zij niet daadwer kelijk op te treden. 's Avonds vond in Britannia een feest avond plaats, waarbij ook de burgemeester en mevrouw van Woelderen aanwezig wa ren. De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. P. van Krieken, sprak een wel kom' -woord tot de geheel gevulde zaal, deelde een en ander mede over de actie van het comité, wees op de groote medewerking aller wege ondervonden en bracht hulde en dank aan den burgemeester en den heer J. Louwer- se, voor alles wat zij voor het rijwielpad heb ben gedaan. Dank bracht spr. aan de firma Kaan, aan de directie van de „Zeeland", die een reis naar Engeland als verlotingsprijs aanbood en aan alle milde gevers, aan den heer Soerewijn voor de gratis zaal, aan de heeren Höfelein en Van der Steen en last not least aan den heer J. H. Freiboth, hoofd inspecteur der Dortmunder Union-Brauerei, de grootste brouwerij van Duitschland, welke ruim één millioen H.L. bier per jaar omzet en 70 van den import in Nederland levert, die q.q. 150.— schonk, opdat een flink pro gram voor het voetlicht zou kunnen worden gebracht. Over de vertolking van het program alle lof. L. O. gaf onder leiding van den heer Van der Steen wederom blijk in de gymnas tenwereld een goede plaats in te nemen, en aan kracht, lenigheid en sierlijkheid alsme de, op zijn tijd, humor te paren. Theo Höfe lein, dien we reeds jaren kennen als orkest en koorleider, verscheen thans als componist en wel van een vierstemmigen melodieuzen feestzang tekst van W(ijtenburg) en een „Rijwielpadmarsch", welke bij eerste auditie trof door het pittige ryhme en het zangrijke trio, wat vooral in de reprise, o.a. door de variaties en versieringen (fluit en clarinet) prachtig van klank genoemd mag worden. Beide composities oogstten zeer veel succes. Het orkest bracht voorts nog Flotow's be kende „Martha" ouverture ten gehoore. Van den heer W. Jens hoorden we een tweetal xylophoon-soli, o.a. „Teil" van Rossini met piano accompagnement van den heer Van Schijndelbeiden genoten zeer veel bijval. Een bijzonder prettigen indruk heeft de humorist Jan Brink uit Rotterdam gemaakt. Deze voordrachtkunstenaar is beslist origi neel en gaf inderdaad iets anders dan an ders. Met z'n kwinkslagen en liedjes schiep hij een allergenoeglijkste sfeer en menigen lachstorm wist hij te ontketenen, 't Zij hier reeds gezegd, dat hij het bal, wat onder zijn leiding stond, tot iets aparts wist te maken. Na de afwerking van het gevarieerde pro gram, wat door de aanwezigen met veel waardeering ontvangen was, besteeg de bur gemeester het podium om als voorzitter van het hoofdbestuur van de V.R.W. in hartelijke bewoordingen dank te brengen aan de actie ve commissie onder voorzitterschap van den heer Van Krieken. Het streven had zijn volle instemming en gaarne verklaarde hij zich accoord met de waardeering uitgesproken aan het adres van den volijverigen secreta ris-penningmeester van het hoofdbestuur, den heer Louwerse. Voor de bloemenhulde, zijn echtgenoote in den aanvang gebracht, betuigde de heer Van Woelderen eveneens dank. Vermits de commissie bewezen heeft, dat de belangen van het rijwielpad haar zeer ter harte gaan en zij met vrucht haar krach ten daaraan wijdt, meende de burgemeester goed te doen zich van de blijvende mede- wkerking van deze heeren te verzekeren. Met zijn voorsts! om bij de eerstvolgende verkiezing de heeren J. P. van Krieken, P. Eiff Jr., A. R Muller, B. J. H. van D'jk Sec- rewijn, M. Th. Höfelein, A. C. Hildernisse, J. L. Buising, C. J. van der Eijk en A. C. Jansens candidaat te stellen voor het be stuur der afdeeling Vlissingen, gingen alle leden onder applaus mede. Een gezellig samënzijn, opgeluisterd door een band van 6 R. I. en onze Jolly Britan- naders, waarbij menig offer aan Terpsichore werd gebracht en middels diverse attracties en Amerikaansche verkoopingen getracht werd de kas te stijven, besloot den feest avond. Waar de blanke top der duinen Schittert in den zonnegloed, En de Noordzee, vriend'lijk bruisend, Neêrlands smalle kust begroet. Daar ligt ook Vlissingen. Daar ligt een specifiek Holland's duin landschap. Daar ligt een bekoorlijk strand- en zee gebied. Daar ligt ook een fietspad, wat dit El Dorado toegankelijk maakte voor iedereen. Het smaakvolle program gaf er eenige in- stantané's van. Dit pad eischt verbreeding, vanwege den wassenden stroom fietsers, wandelaars, touristen en dagjesmenschen, die rust, genot, gezondheid, levenslust en verpoozing zoeken. „De Kampioen" schreef over klaploopers Laten wij Vlissingers deze uitlating logen straffen Wordt lid van de V. R. W. Openbare muziekuitvoeringen. Door Burg. en Weth. is de volgende rege ling vastgesteld van de muziekuitvoeringen in de muziektent aan den Boulevard Evert- sen, die in het Bellamypark en die op de Achterplaats der voorm. kazerne Willem m, Tuinstad en Steenenbeer, alhier, gedurende het jaar 1931. Tuinstad Vrijdag 17 April van 810 nm. „Ons Genoegen". Steenenbeer Vrijdag 17 April van 810 nm. „St. Caecilia". Bellamypark Vrijdag 17 April van 910y2 nm. „Postfanfare". B Donderdag 30 April „Ons Genoegen". S Vrijdag 22 Mei „Ons Genoegen". S Zondag 7 Juni „Postfanfare". S Zondag 14 Juni ,St. Caecilia". A Zondag 21 Juni (Morgenconcert) „Ons Genoegen". S Zondag 21 Juni „Ons Genoegen". S Vrijdag 3 Juli „St. Caecilia". S Zondag 12 Juli „Postfanfare". S Vrijdag 24 Juli „Ons Genoegen". S Zondag 2 Augustus „St. Caecilia". S Vrijdag 7 Augustus „Ons Genoegen". A Zondag 16 Augustus (Morgenconcert) „Ons Genoegen". S Zondag 16 Augustus „Ons Genoegen". S Vrijdag 21 Augustus „St. Caecilia". S Maandag 31 Augustus „Ons Genoegen". B Maandag 31 Augustus „St. Caecilia". S Zondag 6 September „Postfanfare". N.B. S Boulevard Evertsen (Strand). B. Bellamypark. A. Achterplaats v.m. kazerne Wil lem III (ochtendconcerten). De maildienst der maatschappij „Zeeland" Met den a.s. zomerdienst op de spoorwegen zullen zoowel in de Noord- als de Zuid- Duitsche mailtreinen 3e klasse rijtuigen loo- pen. Dit is een verbetering waarop reeds ja ren is aangedrongen. Men was nu, wanneer men een behoorlijke aansluiting met het buitenland wilde hebben, altijd verplicht minstens 2e klasse te reizen, omdat in de internationale treinen, welke aansluiting ga ven op de mailbooten, geen 3e klasse rijtui gen liepen. Alleen in den Zuid-Duitschen mailtrein liep sedert den vorigen zomerdienst een 3e klasse rijtuig. Nu met den a.s. zomerdienst ook 3e klasse passagiers van de vlugge verbindingen kun nen gebruik maken, is daarom voor de mail booten der stoomvaart-maatschappij „Zee land" een toenemend verkeer in de 2e klasse te verwachten. In verband hiermede zullen de 2e klassen op deze booten een belangrijke verbetering ondergaan. Deze verbetering wordt uitgevoerd door de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", Heden is de „Mecklenburg", waarop deze verbeteringen het eerst werden aangebracht, weer in de vaart gekomen. Wij hebben ons kunnen overtuigen, dat de accomodate voor de 2e klasse passagiers hierdoor belangrijk is verbeterd. Op het achterdek dat tot nog toe voor sloependek diende, is een geriefelijke glazen beschutting aangebracht, waar de passagiers op gemakkelijke banken tegen wind en weer beschut zijn en dus volop kunnen genieten van de heerlijke zeereis. Er is daar minstens plaats voor enkele honderden passagiers. Bij mooi weer kan men op dek zitten en hebben dus c?k de 2o klasse passagiers daar, rustig Naar buiten op een S®»* Verlaagde prijzen - Stokvis fabrikaat gezeten op stoelen of banken, gelegen heid om van een zonnebad te genieten. Het is wel te verwachten dat het aantal 2e klasse passagiers belangrijk zal toenemen, omdat het comfort voor deze passagiers zeer zeker in ruime mate is verhoogd. Nu ook de tarieven voor de „Zeeland"- booten zullen worden verlaagd, mag voor den a.s. zomer zeker wel een druk verkeer wor den verwacht. Naamlooze vennootschappen. Met no. 69 der „Staatscourant" zijn ver zonden afdrukken van de naamlooze ven nootschap mantelmagazijn „de Duif", voor heen onder de firma A. Beekman te Middel burg. Beëedïgïng. Ter openbare burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd heden de heer J. Terpstra, candidaat-notaris te Hoogeveen, beëedigd als notaris te Middelburg, zulks in de plaats van den heer A. de Neeling, die elders werd benoemd. A. Dekker f Te Veere is overleden de heer A. Dekker, oud-opzichter van den polder Walcheren te Westkapelle, die daar tal van jaren deze be trekking heeft bekleed. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Verdronken. Zaterdag jl. is het ongeveer 2-jarig zoontje van de familie v. d. H. te Oostkapelle, spe lenderwijze, in een tegenover de woning ge legen sloot met water geraakt en jammerlijk verdronken. I.uchtverbinding met SchouwenDuiveland Op Maandag 4 Mei heeft de officieele ope ning plaats van de luchtverbinding Schou wen—Duiveland met Rotterdam en Amster dam. Daartoe is te Haamstede een vliegveld aangelegd. Het eerste vliegtuig is gecharterd door de firma W. Merle, Zierikzee, die een zending waren naar Rotterdam expedieert en per zelfde gelegenheid een andere zen ding laat overkomen. Inbraak met bedreiging in een hofstede. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Baarland ingebroken in de hofstede, bewoond door de weduwe G. S. met haar dochter. Met een ijzeren koevoet heeft de inbreker getracht een der deuren te forcee- ren. De man heeft daarbij enkele schoten uit een revolver gelost op de bewoonsters, doch deze schoten troffen geen doel. De dochter vluchtte daarop door een andere deur, waarna de man het huis binnendrong. Met de revolver in de hand dwong hij de bejaarde vrouw de plaats aan te wijzen, waar zij haar geld had geborgen, hetgeen zij ech ter hardnekkig weigerde. Daar inmiddels hulp kwam opdagen ging de man ijlings op de vlucht, waarbij hij zijn rijwiel achterliet. De politie heeft een onderzoek ingesteld, meldt „de Courant". GOES. De stemming voor leden van den gemeen teraad is alhier vastgesteld op Woensdag 17 Juni a.s. RITTHEM. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk over schot van den heer M. Barentsen, burgemees ter van Ritthem, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een aantal kransen dekten de baar, die door de gemeenteraadsleden graf waarts werden gedragen. Aan de groeve sprak eerst de gemeente secretaris, de heer J. Vader, mede namens den waarnemenden burgemeester en den veldwachter. Hij herdacht in het bijzonder het vele goede, dat burgemeester Barentsen voor de gemeente gedaan heeft. De wethouder P. J. de Pagter, sprak na mens de gemeenteraadsleden en wees op de goede verstandhouding en de aangename sa menwerking, die steeds bestaan heeft tus- schen den burgemeester en de gemeente raadsleden, waardoor hun arbeid vruchtdra gend kon zijn. De heer H. M. van de Putte voerde het woord als voorzitter van de Boerenleenbank, waarvan de overledene van de oprichting a£ een zeer actief bestuurslid is geweest. Namens de vereeniging voor Christelijk lager onderwijs sprak het hoofd der school d3 heer B. J. de Meij. Daar de burgemeester in het onderwijs veel belang stelde, kon het schoolbestuur en het hoofd der school steeds op zijn medewerking rekenen. Dr. H. van Oyen, die reeds in het sterfhuis woorden van troost tot de familie had ge-* sproken, ging voor in gebed. Een zoon van den overledene dankte mede namens de familie, de sprekers voor de eer; aan zijn vader bewezen. Zoowel van uit de gemeente zelf, als daar buiten was er veel belangstelling. O.m. waren, op de begraafplaats aanwezig de waarnemend burgemeester en de secretaris van Oost- en West-Souburg, de urgemeester van Nieuw en St. Joosland en de burgemeester en ds secretaris van Vrouwepolder. Door de Chr.-Hist. kiesvereeniging zullen als leden van den gemeenteraad candidaat gesteld worden de heeren 1. W. Boogaard, (aftr.), 2. P. J. de Pagter (aftr.), 3. Joh. de Visser (aftr.), 4. Joh. Cevaal, 5. J. de Pagter (aftr.), 6. K. de Visser, 7. P. Cevaal Wz„ 8. A. de Visser, 9. L. Koole, 10. M. Kwekkeboom. De aftredende heer J. Lijnse en J. Me- liefste wenschen niet meer in aanmerking ts komen. BRESKENS. De stemming voor de verkiezing van lederi van den gemeenteraad alhier is bepaald op 9 Juni a.s. Naar avy vernemen zal de Maatschappij voor Buurtspoorwegen te Oostende dit jaar ten gerieve van haar reizigers een gids uit geven, bevattende alle plaatsen langs de kust van Calais tot Middelburg. Eerste en tweede Vlaamsche Jaarbeurs. De Jaarbeurs, die dit jaar alhier van 2 tot 19 Juli a.s. gehouden wor^t, mag zich wel in de bijzondere belangstelling van de Zeeuwsch- Vlaamsche industrie verheugen. Was eenigeti tijd geleden al te voorzien, dat in de twee voor exposeeren bestemde gebouwen niet alle stands een plaats konden krijgen en heeft het bestuur van Vreemdelingenverkeer toen reeds een derd.e gebouw bijgehuurd, thans komt het weer voor dezelfde moeilijkheid te staan. Bijna alle beschikbare standsruimte, in totaal plm. 800 M2. is verhuurd, zoodat het bestuur te beslissen krijgt den termijn van inzending der aanvragen om standplaats te sluiten, dam wel ten gerieve der exposanten nog een ge-* bouw te huren. Naast de verschilliende stands, die een vol-* ledig beeld geven van wat Zeeuwsch-Vlaan deren economisch voor Nederland is, komt er ook een inzending van de Nederlandsche Jaarbeurs, een van de gemeente Breskens en. een van de Breskensche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het bestuur heeft zich reeds in verbinding gesteld met de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer en zal de beschikking krijgen.over reclamemateriaal voor geheel Nederland, ter-* wijl zeer waarschijnlijk ook de Nederland* film der A.N.V.V. vertoond zal worden. Een gratis stand heeft de Middelburgschö Blindpnvereeniging, die ook exposeeren zal, ontvangen. Het bestuur heeft verder nog besloten tem tijde der jaarbeurs een winkelweek met daar aan verbonden etalagewedstrijd te organisee* ren en tracht in samenwerking met de ver eeniging „Flcralia" ook een gevelwedstrijd ts houden. VOETBAL. Het Zuiden. Ie klasse. 's-Bosch B.V.V.Noad 7—7 Valkenswaard De Valk—M.V.V. 3—2 Tilburg Longa—Wilhelmina 5—2 Eindhoven Eindhoven—Willem II 84 3e klasse A. AxelAxel—Sinoto 3—1 Middelburg Zeelandia II—Walcheren 1—2 Middelburg De Zeeuwen—Vlissingen 1—2 Ter Neuzen Ter Nvuzeu—Zierikzee 5—

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1