300 25 EERSTE BLAD No.83: 69e Jaargang 1931 DONDERDAG lliljm: firma I. Ill SI ÏEIBI Ir.. Walslraat üt-SO, llissii!in.Ttl«IJ. PtslistaiuiKI! 9 APRIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Pro vincienicu ws BUITENLAND 81 heeft eie $ch eeiscN INGEZONDEN STUKKEN VLIS51K0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeh'uur enVerhuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—-5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREËNIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 9 APRIL. De havenfeesten. Gisterenavond hield de buurtcommissde WalstraatKleine Markt een vergadering bij den heer Machielse. In zijn openings woord zette de voorzitter, de heer A. J. van Ockenburg, uiteen, dat er een beslissing dien de genomen te worden over het al of niet- toekennen van 25 aan den Oranjebond. Kij gaf over dit punt het woord aan de aanwe zigen. Uit de besprekingen kwamen twee voorstellen tot formuleering, nl. eenvoudig het toekennen dier som en het toekennen van dat bedrag onder voorwaarde, dat het zou besteed worden aan muziek. Beide voorstel len werden bij groote meerderheid van stem men verworpen, zoodat deze buurtcommissie niets zal afdragen. Nadat de penningmeester, de heer F. van de Velde, den stand der kas had aangegeven, kwam van de bestuurstafel het voorstei om de beslissing van het bestuur te sanction- neeren, dat het innen der contributie had doen staken en in de tweede plaats om weer te beginnen met het ophalen ervan in de eerste week van Januari. Beide voorstellen werden goedgekeurd. N.V. Konniklijke Maatschappij „de Schelde" Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar een dividend uit te keeren van 6 (vorig 1 jaar 5 en aan aandeelhouders van de N.V. Nationaal bezit van aandeelen Kon. Maatsch. „de Schelde" 6/2 Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 letterzetters, 1 boekbinder, 1 mastieker, 6 grondwerkers, 8 opperlieden, 4 schilders, 10 timmerlieden, 1 verver, 1 wa- terbouwk. opzichter, 1 ijzervlechter, 1 man denmaker, 3 meubelmakers, l kapper, 1 schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 177 metaal bewerkers, 1 banketbakker, 1 broodbakker, 4 magazijnbedienden, 1 winkelbediende, 2 kell- ners, 15 transportarbeiders, 1 kantoorbedien den (w.o. 6 vrouwelijke), 1 huishoudster, 1 werkvrouw, 1 dienstbode, 5 stokers (trim mers) 11 varensgezellen en 56 losse arbei ders, 2 portiers enz. Totaal 336 ingeschrevenenvorige week 326 personen. Alzoo een vermeerdering van IC werkzoekenden. Een vocaal-concert. De R-Kath. daimeszangvereeniglng, direc teur de heer Adr. Hollaers, geeft morgen avond 8.15 uur een vocaal-concert in de „Oude Vriendschap". Van de sopraan-soliste, mej. Jans Bierma te Amsterdam, hebben wij zeer gunstige re censies gelezen. De „Maasbode" schrijft, dat zij op een concert te Scheveningen een gun- stigen indruk heeft achtergelaten. Haar stem is prachtig geschoold en de adem mooi be- heerscht. De „N.R.Ct." zegt dat mej. Bierma een mooie stem heeft, die groot genoeg bleek om de ruimte van de groote Concertzaal te vullen. Vele andere bladen prijzen de muzikaliteit van mej. Bierma, die over een stem van vollen omvang beschikt, welke gemakkelijk en zuiver aanspreekt. Op het concert van morgenavond zullen nog als solisten optreden mevr. Spaander man—Taat en de heer Adr. Hollaers, die hier voldoende bekend zijn. De vierde solist is mej. A. Anker, mezzo sopraan, leerlinge van den heer Hollaers. De muziekliefhebbers zullen zeker niet ver zuimen den kunstavond van morgen bij te wonen. Orkestvereeniging „Vlissingen". De orkestvereeniging „Vlissingen" is voor nemens Vrijdag 24 April a.s. een concert te heven in het Concertgebouw, alhier. Als ge woonlijk is het programma voor dien avond uitstekend verzorgd. Door gedurig oefenen der leden eenerzijds en onder de bekwame leiding van mevr. Brand—Bekker anderzijds, tracht bovengenoemde vereeniging het muzi kaal peil steeds hooger op te voeren. De spel wijzer bevat werken van bekende en beroem de componisten. Mede door het engageeren van een bekend violist, den heer Boris Lensky.uit Amsterdam, heeft de vereeniging getracht, de concertbe zoekers te verplichten. Deze violist, die reeds meermalen met succes in de vereeniging op trad, zal zeker den concertavond met 'n keu rig programma opluisteren. Een bezoek aan dit concert is waarschijnlijk overbodig aan te bevelen. Nadere bijzonderheden zullen binnenkort per advertentie worden bekend gemaakt. Vreemdelingenbezoek. Aan de Belgische kustplaatsen vertoeven reeds vele vreemdelingen, voornamelijk En- gelschen. Een groot deel van deze touristen brachten heden reeds een bezoek aan den marktdag te Middelburg. In het geheel kwa men 800 passagiers met de prov. boot mede, w.o. ongeveer 200 schoolkinderen. Met extra-trams en touringcars werden zij van hier naar Middelburg vervoerd. Er werden 9 automobielen overgezet. De eerste vertooning van de Nederlandsche Oogstfilm. In het Schuttershof te Middelburg zal Maandag 13 April, des avonds 8 uur, de Ne derlandsche oogstfilm worden vertoond in een bijeenkomst, uitgaande van de af deeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging. De samensteller van dit nationale filmwerk, waarin ook Walcheren en Zuid-Beveland door menig aantrekkelijk tafereel zijn ver tegenwoordigd, de heer D. J. van der Ven, folklorist te Oosterbeek, zal daarbij op de hem eigen populair-wetenschappelijke wijze Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg. In een gehouden bestuursvergadering van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Middelburg, is in plaats van den heer H. J. G. Hartman, die vertrokken is, tot voorzitter der vereeniging benoemd de heer mr. J. Moolenburgh. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat .tc-n behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 4.65 en 4.G0. Besmettelijke ziekten. Gedurende de week van 29 Maart tot en met 4 April zijn in onze provincie voorgeval len 4 gevallen van besmettelijke ziekten, nl. 1 geval van roodvonk te Ramasetde en 3 gevallen van diphterie, en wel in ieder der gemeenten Heinkenszand, Kruinigen en Vlis singen 1 geval. Intrekking rijbewijzen. De minister van waterstaat brengt ter ken nis, dat bij vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen van 10 Maart aan Matthias Lechner, geboren 31 Januari 1901, monteur, wonende te Ter Neuzen, Tramstraat 24, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van drie maanden, welke termijn is ingegaan op 24 Maart. aankomst aldaar, zoo bereidwillig zal zijn, eenige nummers ten gehoore te brengen. Het vertrek van het Beursplein blijft be paald op 2.30 uur. Feestcommissie Rijwielpad „Walcheren". FRANSCIIE PERSCOMMENTAREN. De Fransche bladen blijven commentaar leveren op de aanstaande bijeenkomst van Mac Donald, Henderson, Brüning en Curtius op Chequers. Het socialistische blad „Populaire" laat zich zonder voorbehoud gunstig uit over deze bijeenkomst. Het blad brengt hulde aan de Engelsche regeering voor de wijziging die zij heeft gebracht in de traditioneele methode der diplomatie. De „Excelsior" gelooft niet dat Frankrijk zal worden uitgeschakeld en waarschuwt voor nervositeit. Frankrijk heeft geen reden om aan de solidariteit van Engeland te twijfelen. De „Peuple" vreest dat de besprekingen tusschen Engeland en Duitschland afzonder lijk, slechts in staat zijn den toestand nog meer te verwarren, doch waarschuwt tegen de agitatie van enkele bladen, die deze bij eenkomst verwerpen, omdat het initiatief daartoe niet van Frankrijk is uitgegaan. De „République" wijst er op, dat Briand heeft bepaald dat de Duitsch-Oostenrijksche douanekwestie eerst in den Volkenbondsraad moet worden besproken. Het blad wijst voorts op de afwachtende houding van Italië en betreurt de tegen Briand gevoerde campagne, waardoor Frankrijk in zijn strijd voor de de verklarende folkloristische voordracht ge ven. Mevr. dr. Elise van der Venten Bensel zal de begeleidende muziek vertolken, welke niemand minder dan prof. dr. Julius Röntgen op dit werk heeft gecomponeerd, uitgaande van oude volksliedjes, zang- en danswijzen. Overal in binnen- en buitenland heeft dit werk stampvolle zalen getrokken met een enthousiast publiek. Te Kopenhagen, werd deze film waarin ook het Zeeuwsche volks leven in den oogsttijd prachtig vereeuwigd is in twee voorstellingen gegeven voor meer dan 4000 toeschouwers. In Praag, Rome, Berlijn, Brussel, Hamburg en Hannover trok deze film om de buitengewone folkloritische beteekenis de aandacht en zij werd op internationale congressen ten voorbeeld gesteld aan alle bij den Volkenbond aangesloten landen. Door allerlei omstandigheden bleek het niet mo gelijk eerder in Middelburg kennis te nemen van dit prachtige en leerzame filmwerk', dat voor het eerst in onze provincie vertoond is op 28 Maart 1927 ct de hoeve Westhof in de Bathpolders, waar destijds onder leiding van den heer W. Koning, directeur van de Bath polders, de interessante opnamen gemaakt zijn van het feestelijk koolzaaddorschen. Die merkwaardige Zeeuwsche première werd bij gewoond door den Commissaris der Konin gin in Zeeland, vele leden van Prov. en Ged. Staten, Zuid-Bevelandsche burgemeesters en tallooze autoriteiten op landbouw- en onder wijsgebied. De groote schuur met zijn amphi- theatersgewijze opgestapelde blokken geperst stroo bood een fantastisch schouwspel. Naar schatting ruim duizend personen hebben des tijds deze meest origineele filmvoorstelling, welke ooit in Zeeland werd gegeven, bijge woond en allen hebben daaraan gewis een aangename herinnering behouden. De Achterhoeksche oogstkermistafereelen met de komische boerendansen, de dramati sche scènes aan de Maas tijdens het Draak steken te Beesel, het Groninger koolzaad dorschen en niet het minst de treffende op namen van Zuid-Beveland en de Walcher- sche duinstreek bij Koudekerke en Valkenlsse brengen menig tafereel in beeld, dat folk loristische en weldra ook historische waarde bezit. Eevenals overal elders, zal het zien van dit filmwerk, waaraan 30.000 Ne derlanders hun medewerking hebben ver leend, voor de meesten een openbaring zijn en allen nader brengen tot het beter leeren kennen van het ons eigen Nederlandsche volk. Op veelzijdige wijze wordt dus door film, muziek, voordracht en album de belangstel ling gericht op onze Nederlandsche folklore in het algemeen en op de Zeeuwsche in het bijzonder. Zeeuwsche Confectie-maatschappy. Aan de algemeene vergadering der Zeeuw sche Confectie-maatschappij te Middelburg zal worden voorgesteld een dividend van 55 uit te keeren. BIGGEKERKE. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een op het stationsemplacement staande stapel vlas, vermoedelijk door kwaadwillig heid, verbrand. De brandweer rukte uit, doch kon weinig uitrichten tegen de vlammenzee. De stapel vlas was verzekerd op beurspolis. BRESKENS. Op Woensdag 6 Mei zal aan het gebouw von het prov. bestuur te Middelburg worden aanbesteed het maken van werken tot het verruimen van den mond van de haven te Breskens. Raming 159.000. GROEDE. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn door de R. Kath. kiesvereeniging candidaat gesteld 1. J. F. de Milliano 2. Fl. J. Go- vaert3. J. F. Taalman. Loop der bevolking over de maand Maart. INGEKOMEN: Joh. Dierings en gezin, van Oostburg. J. van den Broeke, van Schoondijke. J. de Kraker, van IJzendijke. J. Quaars, van Nieuwvliet. J. J. Buize, van Schoondijke. C. J. Stokkerman, van Oostburg. P. M. Stokkerman, van Oostburg. VERTROKKEN: J. Kerkhove en gezin, naar Zuidzande. C. Allaart, naar Winke. J. A. van de Lijcke, naar Nieuwvliet. J. Buize, naar Cadzand. J. den Decker, naar Nieuwvliet. C. de Bruijker en gezin, naar Breskens. S. B. de Pauw, naar Ter Neuzen. P. Marree, naar Nieuwvliet J. J. de Fouw, naar Oostburg. J. Riekwel en gezin, naar Schoorl. F. B. Verbuijt en gezin, naar Zuidzande. J. van Melle en gezin, naar Nieuwvliet. J. Datthijn en gezin, naar Zuidzande. Z. Cornelis en gezin, naar Nieuwvliet. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven VEREENIGING RIJWIELPAD „WALCHEREN". 1926 16 Februari 1931 Mogen wU, naar aanleiding van onze me- dedeeling van gisterenavond inzake onzen propaganda-tocht op Zaterdagmiddag a.s. nog even hierop terugkomen? Deze tocht zal niet tot Koudekerke zijn, doch als volgt luiden Vlissingen, Koudeker ke, Middelburg, Abeele, Souburg, Vlissingen. Tevens kunnen wij nog mededeelen, dat het muziekkorps van Koudekerke bij onze Europeesche Unie een spaak in het wiel wordt gestoken. De „Avenir" wijst de bemiddelingsrol van Henderson af, daar een bemiddelaar onpar tijdig moet zijn en dat is Henderson noch in de vlootkwestie, noch in het Fransch-Duitsch- Oostenrijksche geschil in zake de douane kwestie. Als Briand poogt de Europeesche Unie op te richten stelt hij zich boven de zuiver nationale belangen, doch Henderson houdt aan zijn Engelsche plannen vast. VOORBEREIDING DER PRESIDENTS VERKIEZING IN FRANKRIJK. Over de aanstaande presidentsverkiezing, welke op 13 Mei a.s. plaats heeft, zegt de „Echo de Paris" van Briand de verklaring te hebben ontvangen, dat hij zich niet candi daat wil stellen. Van de in aanmerking komende candida- ten moeten in de eerste plaats genoemd worden de senatoren Lebrun en Bérard, ter wijl ook de voorzitter van den Senaat, Paul Doumer, in aanmerkikng kan komen. Naar het blad verder mededeelt, zal Poin- caré in de eerste plaats de candidatuur van Lebrun steunen, doch als uit de verkiezings campagne blijkt, dat Bérard de geschikte man is, zou hij ook aan dezen zijn stem kun nen geven. ENGELSCHE BEZWAREN TEGEN DE FRANSCHE VLOOTPLANNEN. In sommige Engelsche bladen werden de moeilijkheden met de Britsch-Fransch-Ita- liaansche vlootovereenkomst niet zonder eenig leedvermaak aanvankelijk toegeschre ven aan een flater van Henderson, die Italië niet volledig medegedeeld zou hebben, wat öe Franschen bedongen hadden. Bij de uit werking der overeenkomst zou dit aan het licht gekomen zijn. De diplomatieke mede werker van de „Telegraph" geeft een andere voorstelling aan de zaak, volgens welke de schuld bij Frankrijk zou liggen, dat aan Groot-Brittanje een onaanvaardbaren eisch stelde. Het is de kern der getroffen regeling, dat tusschen Frankrijk en Italië tot 31 De cember 1936 geen wedijver in het aanbouwen van oorlogsschepen zal plaats hebben. Op de zen grondslag waren de mogendheden en niet in de laatste plaats ook Groot-Brittanje, tot offers bereid. De Fransche regeering heeft nu echter de stelling tot de hare ge maakt, dat het met den aanbouw van sche pen niet gebonden kon worden tot een da tum, later dan de eerstkomende vlootconfe- rentie, die volgens het verdrag begin 1935 bijeen moet komen. Zijn de resultaten van die conferentie voor Frankrijk niet bevredi gend, dan wil dit land het recht hebben on middellijk en zonder beperking aan het bou wen te gaan. Groo-Brittanje kon in een dergelijke be voorrechte positie van Frankrijk gedurende 1935 en 1936 niet toestemmen. Zoowel de Fransche als Britsche vloot zullen einde 1936 een aanzienlijk aantal schepen boven den leeftijd hebben, Frankrijk zou reeds voor de zen tijd geheel of ten deele met vervanging kunnen beginnen, maar Groot-Brittanje zou daar pas na 1936 een aanvang mede kunnen maken. Men meent, dat er een overeen komst voor zes jaar moet zijn of in het ge heel geen. Italië is het hierover met Groot- Brittanje eens. De vloot-commissie van het Fransche par lement, zoo schrijft de diplomatieke mede werker van de „Telegraph", schijnt vastbe sloten de Fransche regeering te dwingen een vloot te bouwen, die behalve in slagschepen bijna even sterk zou zijn als de Britsche en sterker dan deze in duikbooten. Natuurlijk heeft Groot-Brittanje de waar borgbepaling van het vlootverdrag van Lon den tegen gevaarlijken vlootbouw door an dere mogendheden, maar slechts in den laat- sten nood kan daarvan gebruik gemaakt v;orden, daar in dit geval ook de Ver. Staten en Japan van dezelfde bepaling gebruik zul len maken en de wedstrijd in vlootbouw dan eerst recht beginnen zou. OFFICIEEL DUITSCH BEZOEK AAN ENGELAND. Het Duitsche rijksdepartement van buiten- landsche zaken heeft gisterenmiddag van den Duitschen ambassadeur te Londen mededee- ling ontvangen dat rijkskanselier dr. Brüning en dr. Curtius thans definitief zijn uitgenoo- digd op 5 Juni naar Londen te komen als gasten van de Engelsche regeering. Dr. Brüning en dr. Curtius zullen Berlijn Don-» derdag 4 Juni verlaten en Vrijdag te Londen aankomen. Van daar zullen ze in gezelschap van MacDonald naar diens landgoed Cher- quers reizen om aldaar het weekend door te brengen. Op Maandag 8 Juni zal de rijkskan selier door den koning van Engeland worden ontvangen. Maandagavond vindt tenslotte een groote otvangst op de Duitsche ambas sade te Londen plaats. Dinsdag 9 Juni wor den de rijkskanselier en de rijksminister van buitenlandsche zaken te Berlijn terugver wacht. Ze zuil *n op hun reis slechts door enkele hunner medewerkers worden verge zeld, namelijk door de deskundigen voor de vraagstukken, die te Londen en te Chequers zullen worden besproken. DE GODLOOZEN-PROPAGANDA IN DUITSCHLAND. De anti-godsdienstige propaganda in Duitschland heeft reeds treurige gevolgen gehad. In de kerk te Windmuehl bij Freiberg heb ben, naar de „Deutsche Allgemeine Zeitung" mldt, tijdens de Paaschdagen verschillende inbrekers huisgehouden. Alle altaarstukken werden uit elkaar ge worpen. In de sacristie werden de missaals verscheurd en de H.H. Vaten vernield. Een flesch miswijn werd leeggedronken. Hiervoor maakten de inbrekers gebruik van een kelk. De kerk werd daarna in de nabijheid van het altaar op gemeene en schandelijke wijze bevuild. Dat het den inbrekers alleen er om te doen was, de kerk te ontheiligen, blijkt uit het feit, dat geen enkele offerbus werd opengebroken. Ook m Nassau in het Ertsgebergte werd, naar het blad verder meldt, den tweeden Paaschdag in de kerk ingebroken. De inbre kers braken zeven offerblokken open en roof den den inhoud. In beide gevallen is men er nog niet in geslaagd, de daders te arrestee ren. HET HUWELIJK VAN DEN GRAAF VAN PARIJS. Ter gelegenheid van het huwelijk van den Graaf van Parijs was de kathedraal te Pa lermo prachtig versierd. Naast den bisschop- pelijken troon bevond zich een fauteuil voor koningin Amelie van Portugal, terwijl tegen over den troon drie zetels bestemd waren voor prins Karei van Bourbon en de ambas sadeurs van Engeland en België. Kardinaal Lavitrano ontving den bruidstoet bij de mid dendeur van de kathedraal, waar hij het vor stelijk paar met wijwater besprenkelde. Na de uitvoering van den bruilofsmarsch van Mendelssohn ging kardinaal Lavitrano over tot de inzegening van het huwelijk, gevolgd door het teekenen van de huwelijksacte. Daar na gaf de kardinaal zijn zegen en werd een plechtige mis gecelebreerd. De kardinaal sprak twee liturgische redevoeringen en een gebed uit. De bruidstoet vertrok vervolgens naar het paleis van Orleans, waar een déjeu ner plaats had. RUSSISCHE BESTELLINGEN BIJ DE DUITSCHE INDUSTRIE. De vroegere directeur van de Russische staatsbank Piatakoff is in opdracht van de sovjetregeering naar Berlijn vertrokken om daar de onderhandelingen over het plaatsen van de Russische bestellingen bij de Duitsche industrie en over de voorwaarden voor het Duitsche crediet van 300 millioen mark te voeren. De credietactie zal tot stand komen in den vorm van een overeenkomst tusschen beide landen. De Russische gezant te Berlijn

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1