1000 500 300 25 RHEUMATIEK PHOSFERINE EERSTE BLAD No. sa; 69e Jaargang -1931 WOENSDAG Uitgave: firma F. VAH DE IfELBE Jr., Kfalstraat 58-60, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening66287 S APRIL* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De ontwikkeling der Vlissingsche havens in verband met de Vlissingsche Handelsgeschiedenis, de laatste vooral in de Middeleeuwen. Stads- en Provincienieu ws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit twee bladen V. De haringhandel de aanleiding tot handel in andere producten. - De Vlissingers treden als vrachtvoarders op en brengen „Oostersche" waren naar Frankrijk. - Toenemende handel ten koste van Middelburg. - Nieuwe havenplannen. Bij den dreigenden haringtol wilden de Mid delburgers zich zoo nog maar niet neer leg gen, want in September en October 1443 was een bode naar Vlissingen gezonden „om mit ten bailliu aldaer te sprekene van der poir- teren harinck, die aldaer gelet was." Ook zonden ze iemand in November naar West- kappel „an die wet aldaer" om „bi den goe den lieden van den wet alhier" te komen „om met hunlieden te sprekene van den harinc te Vlissinghe". Eveneens hadden ze datzelfde jaar een deputatie gezonden naar den hertog van Bourgondië in Brugge de heeren hadden met 's hertogen raad over den haringtol gesproken; 22, 24 en 30 October vergaderde de wetv „om te sprekene van den poirters harinck, die zy te Vlissinghen ghe- cocht hadden, daer men tollen af hebben wille". Zelfs in 1445, als de haringtol reeds een. door den hertog gepriviligiëerd feit is, kunnen zij hun leed niet verkroppen en con- fereeren erover met de goede lieden van Westkapelle, met de commissarissen van den hertog, doch alles tevergeefs uit den aard der zaak. In 1449 vond de Middelburgsche „wet" het noodzakelijk te vergaderen over het feit, dat enkele Middelburgsche poorters de snood heid hadden met „Ingelsce lakenen te Vlis singhen in die marct" te willen trekken. We kunnen er zeker van zijn, dat Vlis singen ook sterk vooruit ging door den machtigen invloed van de Heeren van Bor- selen van der Veere, die met al hun krachten er naar streefden him havens te laten pro- fiteeren van het wereldverkeer dier dagen, al verzette Middelburg zich ook nog zoo. Dat de Vlissingers in de eerste plaats de haring- visschers bij uitnemendheid waren, blijkt al heel duidelijk, als wij in de rekeningen van Middelburg in 1477 lezen, dat zij iemand naar Vlissingen, Zoutelande en Westkappel zen den om hun „visschers en scipluyden" mede te deelen, dat de Spanjaarden van plan wa ren met hunne koopvaardijschepen in de Wielingen te komen, en hun te verzoeken „dat hoire visschers ende scipluyden" naar hen zouden uitkijken en hen opwachten moesten „omme die inbringhen ende con- duyseren", m.a.w. deze zeelieden moesten als loodsen fungeeren en waren blijkbaar daar alleen toe bevoegd. Die haringvisscherij werd ook gekoppeld aan den handel. Wat was nl. 't geval Wanneer de Vlissingers him haring wegbrachten naar Engeland, Frankrijk en de Oostzee, dan brachten ze als retourvracht waren uit die landen mede en knoopten con- nectie's aan. Zoo is het dan ook te verklaren, dat in 1475 de Middelburgers „zekere scepen met coorn bestelt hadden tot Vlissingen" en deze in hun stad hadden doen brengen. Wie een indruk wil krijgen van den steeds toenemenden handelsgroei van Vlissingen, is daartoe in do gelegenheid gesteld door de recente uitgave van de Bronnen tot de ge schiedenis van den Handel met Frankrijk (753—1585) in de gepubliceerde archief stukken vinden we althans gedeeltelijk den neerslag van dien handel, voorzoover het Frankrijk betreft. En dan blijkt, dat reeds, toen in 1470 Karei de Stoute gedurende den oorlog met Frankrijk aan zijn onderzaten den handel met dat land verbood, ook Vlissingen oen aanschrijving kreeg, maar reeds nog vroeger, nl. in 1451, waren Vlissingers de vrachtvaarders voor Engelsche kooplui, in dit verband noem ik „de Kateryn" van Vlis singen, schipper Cornelis Everbolt, die in Nor- mandië „2300 bushel (bushel 36 L.) tar we" geladen had om naar Londen te bren gen.*) Telkens treffen we protesten aan van de Middelburgers, die er over klagen, dat Vlis singers wijn aan den Middelburgschen stapel trachten te onttrekken, daarin blijkbaar ge steund door hun ambachtsheeren, zoodat bijv. in 1511 en 1524 een schrijven van den lands heer aan den heer van Veere en Vlissingen gaat. Hoe Vlissingen de haringmarkt bij uit nemendheid was, wordt wel heel aarebg ge ïllustreerd door de aanteekening van uitvoer recht, waarbij blijkt, dat er in diverse schepen naar Bordeaux en La Rochelle op één dag uitgeklaard worden 255last te Vlissingen, terwijl er slechts 37 /4 last te Mid delburg en 166% last te Veere genoemd wor den. In het jaar 1545 vinden we vermeld een 20 tal Vlissingsche schepen, alle handel drij vende op Frankrijk drie schepen behoorden aan Claes Thuenis' zone te Vlissingen en waren geladen met kolen en hop eveneens van Jan Antheunis zone en van Jan 'Nuys kolen, hop, teer en pekdeze alle gin gen naar Rouaan van Jan Meynaerts zone en Pieter Gillis zone gingen eveneens naar Rouaan 6 tonnen olie en 21 last en 11 tonnen pek en teer, van Pier Creyt 6 last teer en 2 last piek, eveneens van Pier Swyger pek en teer naar Dieppe. Door Adriaan Versterre van Vlissingen werden 4 „hondert zouts Brouage" 3) verscheept naar Londen, even eens door Joost Canoye „5 hondert zouts Brouage" 3) verscheept naar Londen, even eens „4 hondert zouts Brouage" ook naar nE- geland, verder zond Jan Smit in twee sche pen zout naar Engeland, Frans Boene, nog eens Stoffel Versterre en Jacob Pieter Faes- sone. De meesten waren kooplui en eigenaar, doch ook wel bevrachtten ze anderen. Interessant zijn deze voorbeelden van een enkel jaar, die toevallig bewaard zijn, maar die een verrassenden blik gunnen op den handelsomvang. Tusschen de regels door lezende kan men hier tevens concludeeren, dat dat pek en dat teer geen inheemsche producten zijn, maar weder op hun beurt ge haald uit de landen van de Oostzee, waarvan ik hier boven al uit vroegeren tijd een voor beeld gaf. We constateeren dus, dat de Vlis singers uit dien tijd handel dreven of althans vrachtvaart beoefenden op Engeland, Frank rijk en de Oostzeelanden. Juist uit dezen tijd dateeren dan ook nieuwe havenplannen. De beschikbare ruim te in de havens was blijkbaar te gering voor den handelsomzet. Ook in dezen tijd is er sprake van wat wij zouden noemen „onder kruiperij". De Heer van Vlissingen en Veere we zagen het reeds spande zich in om zijn havens tot bloei te brengen, blijkbaar huldigend de leerals het mijn onderzaten goed gaat, gaat het mij ook goed en zoo lag hij in 1536 met den keizer Karei V overhoop over zijn rechten op de havens van Veere en Vlissingen, Hij belette nl. 4) aan de grafelijke ambtenaren het heffen van het ankergeld, dit werd geheven van de vreemde schepen, die in de havens van Walcheren ankerden. De ingezetenen behoefden het niet te betalen, doch wel wanneer hun goederen aan vreemde kooplieden toebehoordendan waren deze goederen ook „onvrij" en moest er het ankeragegeld van worden betaald. Hierin was de aanleiding tot fraude, want de thuisvarende Walchersche schippers konden gemakkelijk „onvrije goeden ende coop- manschappen" op eigen naam verhandelen en zoo aan 's graven recht ontkomen. Een jaar of tien later, nl. in 1546, verweet Mid delburg aan de Vlissingers in antwoord op een Vlissingsche memorie, waarin dezen be toogden, dat ze hun haring gewoon waren te zenden naar Engeland, Frankrijk en „an dere quartieren" en dan daar in die vreemde landen retourlading innamen zooals „wijnen en andere comenscappe", dat ze onder één hoedje lagen met „uytlansche en onvrie luyden", dus met de buitenlandsche koopers, en daardoor den keizerlijken (lees grafelij ken) tol ontdoken. Hun lading stond dus op eigen naam ingeschreven en was op die manier „vrij", d.w.z. van tolrechten. Men voelt wel, 't was Middelburg niet zoozeer er om te doen, dat den keizer gegeven werd, wat des keizers was, dan wel, dat daardoor Vlissingen niet een bevoorrechte positie kreeg boven Middelburg en dezen metropolis een deel van zijn handel afkaapte. Inderdaad had de Vlissingsche Heer reeds het illustre voorbeeld tot dergelijke praotijken gegeven. Na den dood van Karei den Stoute in 1477 had men Maria het Groot Privilege af gedwongen, ook Holland en Zeeland hadden zich in dezen niet onbetuigd gelaten en had den o.a. haar genoodzaakt „alle nieuwe thollen" in te trekken, hiertoe behoorde ook „alle nieuwigheid in zake ankerage", zoodat in de ankerragerekeningen van toen af alle „scepen comende ende hueren ancker wer pende voir der stede van der Vere ende voir Vlissinge" ontbreken. Bovendien profiteerde de heer van Veere nog meer van Kareis dood. Zooals ik vroeger reeds uiteengezet heb, had den de Bourgondiërs desverlangd den koop van Vlissingen, Westkapelle en Domburg kunnen ongedaan maken door aflossing der gelden. Daar was niets van gekomen en nu maakte Wolferd van Borselen van de gelegen heid gebruik op 1 Mei 1477 den koop dezer drie plaatsen te doen bestendigen. Maria stond de heerlijkheden af „van nu voort aen tot eeuwelicken daegen, tot eenen onversterf- felycken erffleen" enz., waarvoor zij 5000 kronen toekreeg en hierin vond Wolferd rechtsgrond genoog in deze stad de betaling der ankerage te weigeren. Wat goed ging in deze verwarde tijden was ondenkbaar onder de straffe hand van Ka-el V, en dus vandaar het proces. Zooeven sprak ik reeds over de verwijten der Middelburgers in 1546 naar aanleiding van het ankeragegeld. Juist toen had de heer van Vlissingen en Veere nieuwe havenplan nen in verband met den groei van den han del en de visscherij. 't Behoeft ons niet te verwonderen dat Middelburg de schrik om het hart sloeg. Zij hadden de bui al zien aankomen, want in 1536 en wel 31 Juli had keizer Karei op vertoog van Middelburg een octrooi uitgevaardigd, omdat „diverse vasal- heeren" bedoeld is natuurlijk de heer van Vlissingen en Veere „alle middelen ghe- zocht hebben ende noch daghelix zoucken tot vorderinghe" van de omliggende steden „ende huerlieder particulier proffijt de vreemde coopluy tot herwaerts te trecken". Hierbij werd verboden, tusschen Arnemuiden en Nieuw-Vlissingen het maken, stellen, hebben of behouden van kaaien, opslagen of havens, en hoofden, om er koopmansgoederen op te* slaan, alsmede het doen van nering, het bouwen van huizen enz. enz. 5) H. G. VAN GROL, Archivaris. Vgl. Rijks Geschiedkundige Publicatiën Dl. 61, blz. 301. Vgl. Rijks Geschiedkundige Publicatiën Dl. 70, blz. 96, No. 186. 3) Zout uit Brouage, bij La Rochelle „hondert zout", maat voor zout, te Amster dam 404 maten, vgl. Verdam, Mnl. Wdb. III, 540. 4) Zie Dr. Z. W. Sneller, Walcheren 15e eeuw, blz. 52 vlg. 5) Rijks Geschiedkundige Publicatiën LI. 54, No. 661. VLISSINGEN, 8 APRIL. De havenfeesten. In de gisterenavond gehouden vergadering van de buurtcommissie Steenenbeer, Wilhel- minastraat, Hendrikstraat, Emmastraat en Droogdok werd geen vrijheid gevonden om aan de contribuanten voor te stellen aan den Vlissingschen Oranjebond een bedrag van 25 af te dragen in verband met het bezoek van H. M. de Koningin aan deze ge meente en zulks mede op grond van het feit, dat de buurtcommissies geen enkele mede zeggenschap in het besteden van de afge dragen gelden zullen hebben. Den bewoners wordt verzocht om op 17 April a.s. zooveel mogelijk te vlaggen. Tevens werd besloten om het ophalen der contributie tot nadere aankondiging te sta ken. Jaardag Koning Albert van België. Ter gelegenheid van den jaardag van Ko ning Albert van België wapperde heden de vlag van dat rijk van het Belgische consu laat, het loodswezen en de loodsensocieteit. In onze Tüdinghal. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen-op-Zoom is op den tweeden Paaschdag een folkloris tisch feest georganiseerd. Wij geven van deze feestelijkheden een paar interessante kiekjes. Het portret van den heer ir. J. Boelen, den overleden hoofddirecteur der gemeentebedrij ven te Middelburg, hebben wij geëtaleerd. Den len Paaschdag werd te Amsterdam een drieling geboren bij de familie Portingen. Van de drie kleintjes is een foto gemaakt, welke men in onze Tijdinghal kan bezichti gen. Enkele sportgebeurtenissen zijn nog in beeld gebracht en zullen wel de bijzondere aandacht van de sportliefhebbers trekken. Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg. De Vereeniging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg geeft Woensdag 15 April, des avonds 8 uur, een concert in de Concert en Gehoorzaal aldaar. Als soliste zal daarbij optreden de bekende coloratuur-zangeres Hélène Cals uit Am sterdam. De generale repetitie op Dinsdag 14 April Is ook voor het publiek toegankelijk. Zeeuwsche Bondsdagen van Jongelingsvcreenigingen. In de „Prins van Oranje" te Goes werd Maandag 2en Paaschdag de Zeeuwsche Bondsdag van het Ned. Jongelingsverbond gehouden. De morgenvergadering werd geopend door ds. J. J. Homburg van Goes. De verslagen van secretaris en penningmeester gewaagden van grooten bloei. Nadat eenige piano- en orgelstukken ten gehoore waren gebracht, werd „de Zomer dag" in bespreking gegeven. In de middagvergadering trad op ds. A. ae Voogd van Vlissingen met het onderwerp „De zekerheid der opstanding". De rede maakte diepen indruk op de tal rijke aanwezigen. Verder werd de middag besloten met zang, piano en orgelspel, waar voor eerste krachten zich beschikbaar had den gesteld. De avondvergadering werd gevuld met het opvoeren van een tooneelstukje „Toch timmerhout" en een rede van ds. G. J. Derk- sen van Oudelande over „Jeugd en. Geloof" benevens zang, orgel- en pianospel en decla matie. Aan elk lid werd een foto uitgereikt van de sedert enkele weken vertrokken ds. J. C. H. Kamsteeg, die Zeeland verliet, en secretaris van het N.J.V. in dit gewest was. De Zeeuwsche Gereformeerde Bond van Jongelingsvereenigingen hield haar „toog- dag" in de Nieuwe Gereformeerde Kerk te Goes, waarbij de opkomst zeer groot was. Met stille aandacht werd geluisterd naar het bezielend woord van dr. J. C. Rullmann van Wassenaar, die op treffende wijze schil derde, van welke beteekenis dr. Kuyper voor de Geref. jongelingen was geweest. Niet minder was de rede vands. R. E. van Arkel van Utrecht over „Jonathan". Ook dit opwekkingswoord maakte diepen indruk. „Voordat ik kennis maakte met Phosferine leed ik aan pijnen over mijn heele lichaam ert meer speciaal tijdens vochtig weer. Deze pijnen waren echte rheumatische pijnen, doch Phos ferine heeft ze heélemaal doen verdwijnen en ik leef nu gelukkig en slaap lekkerzonder de minste pijn Ik kan U verzekeren dat ik mij zeer goed gevoel krachtiger en meer energie bezit sedert ik be gonnen ben Phos ferine te gebruiken „S. W (Origineele brief ligt ter inzage.) HET ALLERBESTE VERSTERKINGSMIDDEL Vanaf fret eerste «ogenblik dat U Phosferlne gebruikt zult U beter slapen, zelfvertrouwen en uithoudings vermogen herwinnen. Het laat U beter eten en U ruit er even gezond uitzien als U zich gevoelt. Phos- ferine wordt ook met succes aan kinderen gegeven, In Tablet- en Vloeibaren vorm In drie grootten verkrijgbaarf 1.-, f 2.35 en 3.75, de grootere verpakkingen zijn zeer voordeelig. Neemt een proef met Phosferlne Health Salt. Het versterkende zout dat versterkt terwijl het reinigt. FabrikantenPHOSFERINE (ASHTON PARSONS) Ltd LUDGATE HILL, LONDON, ENGELAND Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere medaille in brons aan T. M. de Smaele, ar beider m dienst van den heer F. A. van Acker, landbouwer te Zwartenhoek (gemeente West- dorpe). SOUBURG. Zaterdagmiddag werd in café „de Zwaan" alhier de nationale tentoonstelling van hoen ders en Konijnen, uitgaande van de vereeni ging „Samenwerking bevordert welvaart" ge opend door den voorzitter der vereeniging, den heer Montfoort, die alle aanwezigen wel kom heette. Hartelijk dank bracht spreker aan de schenkers der eereprijzen en andere prijzen, vooral voor den bekergeschonken door den beschermheer der vereeniging den heer jhr. H. A. van Doorn. Het is aan deze schenkingen te danken, dat tot zelfs uit het hooge noorden, uit Groningen en Friesland werd ingezonden. Voorts bracht spreker dank aan allen, die, onder welken vorm ook, aan het welslagen van deze nationale tentoon stelling hebben medegewerkt en noodigde hij de aanwezigen uit de dieren te gaan be zichtigen. De uitslag der bekroningen was als volgt Hoenders: De bekers werden toege kend aan de volgende inzenders J. Mont foort te Souburg, voor hoogst aantal punten idem voor mooiste haan J. K. van Winrutn te Zwolle, voor mooiste hen J. M. Neels te Goes, voor mooiste haan (middenrassen) W. Siepman te Goes, voor mooiste hen J. Montfoort, voor mooiste haan (lichte ras sen) R. de Lange te Souburg, voor mooiste hen (lichte rassen) J. Montfoort, voor mooi ste toom lichte rassenJ, M. Neels, voor mooiste toom middenrassen dr. W. P. C. Bos te Winterswijk, voor mooiste krielhaan en idem voor krielhen. Leghorns wit, haan le pr. J. Montfoort idem hen, le pr. J. Montfoort, 2e pr. J. Koo- leLeghorns patrijs hen, 3e pr. M. Vader leghorn Duckwin haan, le pr. J. Montfoort, 2e pr. J. J. Antheunisse te Middelburgidem hen, le pr. J. Montfoort, 2e pr. J. J. Antheu nisse, z.e.v. C. A. Maldegem te Souburg Leghorn koekoek haan, 2e pr. J. J. Antheu nisse idem hen, le pr. R. de Lang te Sou- bure, 2e pr. J. J. AntheunisseRijnlander" haan, le pr. C. Hoogesteger te Souburg idem hen, le prijs dezelfde Rhode Island Reds hen, 2e prijs dezelfde Wyandotte wit hen, le pr. S. Jansen te NieuwlandSussex hermelijn haan, le pr. J. J. Kooleidem hen, le pr. dezelfdeOrpingtons haan, le pr. J. K. v. Winrum te Zwale idem hen, le en 3e pr. dezelfde Koekoek Plymouth Rocks haan, le pr. J. M. Neels, 2e pr. W. Siepman, beiden. Goes, 3e pr. P. C. de Schipper te Hoofdplaat idem hen, le en 3e pr. W. Siepman, 2e pr. J. M. NeelsBarnevelders haan, le pr. J. A. v. Dorssen te Goes, 2e pr. R. de Lang Minorca zwart hen, 2e pr. S. Jansen niet genoemde rassen haan, 3e pr. W. v. d. Brand, Schaars- bergenidem hen, le pr. S. JansenHol- landsche kuifhoen haan, le pr. L. J. A. Hoo- geboom te Middelburgidem hen, le pr. dezelfde, 3e pr. J. MontfoortZilver Duck win Hollandsche hoen hen, le pr. J. Mont foort Java zwart haan, 2e pr. W. Verlinde te Veere Java wit haan, le pr. J. J. Antheu nisse Sabelpoot hen, le pr. J. Montfoort Sibricht goud hen, le pr. dr. W. P. C. I^os, 2e pr. L. J. A. Hoogeboom idem zilver haan, 2e pr. L. J. A. Hoogeboomidem hen, le pr. dezelfdeWyandotte zwart hen, le pr. J. Montfoortidem wit hen, 3e pr. dezelfde niet genoemde rassen haan, le pr. dr. W. P. C. Bosidem hen, le pr. dezelfde toornen hoeders 1—2 leghorns partijs, 2e pr. C. Hoogesteger; Leghorns Duckwin, le pr. J. MontfoortPlymouth Rocks, le pr. J. M. NeelsZilver Duckwin Holl. haan, le pr. J. Montfoort, Konjjnen:De bekers werden behaald door J. Montfoort, voor hoogst aantal pun ten P. S. Hoekstra te Beers (Fr.) voor mooiste konijn aller rassen A. Faas te Biervliet, voor mooiste Weener P. S. Hoekstra, voor mooiste konijn groote rassen Jac. Engels te Leeu warden, voor mooiste konijn middenrassen H. Siegers te Vlissingen, voor mooiste konijn kleine rassen Duvekot te Souburg, voor mooiste voedster met jongen groote rassen J. Montfoort, voor mooiste voedster met jon gen middenrassen Verlinde te Veere, voor mooiste voedster met jongen kleine rassen P. Poppe te Vlissingen, voor mooiste nest met jongen groote rassenB. B. Span te Leeu warden, voor mooiste nest met jongen mid den rasseniedem kleine rassenJ. Mont^ foort, voor mooiste nest Chichila konijnen. De prijzen werden werden als volgt be haald Groote rassen Haaskleur ram, oud, e.v., E. H. Schoof, z.e.v. J. Goud te 's Heer- Arendskerkeidem ram, jong, le pr. A. J, Bertou, te Oostburg, 2e en 3e pr. J. Goud idem voedster, oud, le pr. dezelfdeidem jong, le en 2e pr. dezelfdeIJzergrauw ram, jong, le pr. B. F, Brandsen te Woerden Wit Vlaamsche reus ram, jong, e.v. A. Krane te Zuidzande, le pr. Van de Ameele de Meijer te Zuidzande, 2e pr. W. Hendriks te Leeu warden, 3e pr. J. Zijlstra te Breda, z.e.v. C. J. Stouthamer te Rotterdam, e.v. A. J. de Visser te Oostburgidem voedster, oud, le pr. M. Vader, 2e pr. N. C. But, beiden te Souburg idem jong, le pr, C. J. Stouthamer, 2e pr. A. Stouthamer te Kamperland, z.e.v. G. Koot te

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1