500 300 25 DINSDAG 7 APRIL. EERSTE BLAD (CRUSTARD No. 81 69e Jaargang 1931 lillivi: Firm F. 10 DE HEIDE It., Usltnl 58-60. Vlissingen. liltl. 19. PosInMng fSÜI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws m ïi®<siSï dl® %H©li (&A-3PÏ VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 7 APRIL. De Paschen. Het weerbericht voorspelde voor de Paasch- dagen niet veel goeds en Zondag is het den heelen dag slecht weer geweest. Het was met recht guur Paaschweer en de regen hoe weldadig ook voor het land heeft heel wat goede voornemens in letterlijken zin in het water doen vallen. Op den tweeden Paaschdag was het weer echter heel wat gunstiger. Wel was in de morgenuren de lucht nog grauw, doch later op den dag klaarde het op en hebben wij in elk opzicht een mooien tweeden Paaschdag gehad. Er is van dezen mooien voorjaarsdag volop geprofiteerd. Trams en autobussen zaten vol en per fiets werd door duizenden een uitstapje naar buiten gemaakt, alwaar volop genoten werd van het eerste ontlui kende groen. Ook aan strand en duinen was reeds een gezellige 'rukte waar te nemen. Vele vreemdelingen hebben gedurende de Paaschdagen ons mopi eiland bezocht en het blijkt wel dat Walcheren steeds meer in den smaak valt en vooral vele Engelschen een bijzondere voorliefde hebben voor een bezoek aan „Zeelands tuin". De reclame die de vereenigingen voor vreemdelingenverkeer maken, mist haar doél niet en wij vernemen reeds, dat ook voor het a.s. seizcen op een druk vreemdelingeribezoek sa\ kunnen worden gerekend, daar reeds veel contracten met verschillende reisbureaux zijn afgesloten. Een toenemend vreemdelingenbezoek kan niet anders dan rijpe vruchten afwerpen. Grand Hotel Britannia. Herleving. Aaschen Feest der opstanding Overwin ningsfeest van het leven over den dood Het licht zegeviert over de duisternis De nacht verzinkt, de morgen daagtA new created world springs up Sol Invictus, het Onover winnelijke Licht, wordt met jubeltonen en trompetgeschal begroet en geeft der mensch- heid de blijde zekerheid, dat op het lijden onherroepelijk de vreugde van den Paasch- morgen, de verheerlijking, volgt. Halleluja Sol, de Zon, de bron van licht en leven, is opgegaan. Wie de diepere beteekenis van dit gebeuren beseft, in wie(n) alzoo de Zonne wende en het Kerstfeest alsmede de Paasch- boodschap weerklank vonden, en wie dus niet behoort tot „Das Volk, das in Dunkelen wandelt" en het Groote Licht niet ziet, die zal zich bewust zijn, dat wij als menschen een grootsche taak te vervullen hebben. Schijnt de zon over goeden en kwaden, al dus allen en alles omvattend en verbindend, 't zij ons een spoorslag op te zoeken wat ver- eenigt, te overbruggen wat scheidt. Auferstehung De Zon is opgegaan. Na tuur herleeft. Boom en struik loopt uit. Knoppen zwellen. Het vogelenheir kweelt en kwinkeleert in 't geboomt'. En ook de mensch, die niet ontkomen kan aan dit pro ces van wedergeboorte, voelt zich als ver jongd, als herboren. Hij beleeft het wonder van den zonsopgang en richt daar naar zijn leven in. De exodus begint. Het tourisme neemt een aanvang. En inrichtingen, die de zen polsslag van den tijd verstaan en geroe pen zijn den eersten stroom op te vangen, zorgden gereed te zijnin haar eigen belang maar ontegenzeggelijk ook ter meerdere wel vaart van stad en land. Britannia heeft acht geslagen op de tee kenen des tijds. Het signaal werd begrepen. Na maanden van moeizame voorbereiding werden de poorten ontsloten. En ook ons mooie badhotel is opgestaan, is herboren. En evenals de pauw treffend symbool van dood en leven heeft het zijn oude kleuren afgelegd. In alle gangen, vestiaire, eerste en tweede étage zijn de donkere tinten vervan gen door een zacht-crême beschildering, wel ke een frisschen aanblik geeft. Meerdere veranderingen en verbeteringen werden aan gebracht. Honderden vierkante meters zeil imiteeren thans parketvloeren; bij dag en nacht verkondigt een practische verlichting de plaats van telefoon en toilettenver schillende van deze onmisbare en dikwerf uitkomst brengende kamers werden ten ge rieve van de gasten bijgebouwd, zoodat thans per vier logeerkamers een dergelijke gelegen heid beschikbaar is op de eerste étage werd het boograam weggenomen, waardoor bereikt is dat het gerucht uit de concertzaal zich niefc meer voortplant naar de verblijven der gasten en waardoor de rust dus in niet ge ringe mate wordt verhoogd acht electrische klokken, ccrrespondeerend op een in het privé-kantoor van den directeur geplaatste op elke étage zegt een nummerbord, waar de diensten van het personeel gevraagd worden, alle kamers (ook badkamers, toiletten, enz.) moederklok, wijzen overal en steeds den tijd zijn hierop aangesloten bij nacht verstoort geen schelgerinkel de stilte, doch roode elec trische lampen waarschuwen den nacht wacht, die op voormeld bord weer aflezen kan, waarheen hij zich begeven moetalle kamers werden nieuw behangen, geschilderd en „bezeild", keurige nachtlampjes, die door hun practische constructie tevens als lees- lamp gebezigd kunnen worden, werden daar geplaatst, de laarzenknechts werden van een handig fluweelen kussentje voorzien, een snoezig garnituurtje met garen, naalden enz. vond op alle toilettafels een plaats (kleinig heden, doch men kan den reizenden vreem deling nooit genoeg van dienst zijn) in de noodverlichting werd voorzien door artistieks lampjes; schrijf-, lees- en ccnversatiezaal worden in een aparten vleugelvan het ge bouw ingerichtpit-rieten bloemenmanden met zachtkens wuivende palmen sieren de corridors en verleenen aan de comfortable hall een alleszins prettig aspect. Men zal be grijpen, dat deze metamorphose niet in een handomdraaien tot stand kwam. Den gehee- len winter vonden hier dan ook 30 vak lieden als timmerlui, metselaar?, behangers, smeden enz. een emplooi, zoodat wij vrijelijk kunnen zeggen, dat de eigenaresse, de stoomvaart-maatschappij „Zeeland"', flink heeft geholpen om het spook der verklccs- heid te bannen. Als geheel en in onderdeden maakt „Britannia" een buitengewoon fce- (viooï-cello-piano) zag zich het diner-concert opgedragen, hieraan stéllen we echter hoo- gere eischen. Hoogst gezellige danspartijen heeft „het zesde" ons. verschaft. Zeer op prijs werd het gesteld dat als besluit steeds het „God save the King" en het „Wilhel mus" ten gehoore werden gebracht. We mogen deze beschouwingen niet beslui ten zonder te vermelden, dat in gemeen schappelijk overleg een driemanschap de heer Kuijk, inspecteur van den buitendienst, de heer J. van Reenen, inspecteur van den ci- vielen dienst en de heer B. van Dijk Soere- wijn, directeur van Britannia onder goed keuring van den directeur der S. M. Zeeland, den heer G. Waller, de belangen van dit eerste rangs hotel behartigen, opdat het dienstbaar zij aan het vreemdelingenverkeer in het algemeen en aan de touristen in het bijzonder. En na, wat wij er van gezien heb ben met succes. Na nog gewezen te hebben op de zeer ver antwoordelijke positie van den directeur, die tot volle tevredenheid der gasten werkzaam moet wezen en ten opzichte van het uitge breide personeel over een flinke dosis tact moet beschikken, al vindt hij in zijn echtge- noote, mevr. Soerewijn, een krachtige hulpe en steun, nemen wij afscheid onder aanbie ding van onze beste wenschen voor het ko mende seizoen. Want een eminente exploi tatie van onze hotels, *de internationale ver zamelplaatsen bij uitnemendheid, opent wij de perspectieven, voor Vlissingen, als inter nationale havenplaats, in de tijden, die ko men onontbeerlijk. Kunst naar Kracht. Beide Paaschdagen bracht deze vereeniging in „de Oude Vriendschap" een zeer afwisse lend en aantrekkelijk programma met bui aandacht bij de hoogovens, de Bessemer peeren, de Siemens-Martin ovens, de giete rijen en de zware smeedpersen. Belangwekkend om te volgen is, in hoe korten tijd een heet blok smeltijzer wordt verwerkt tusschen de walsen tot platen, pro fiel- en staafijzer, terwijl het proces voor het maken van bandijzer nog veel vlugger ver loopt. Bij deze gelegenheid is het gemakkelijk om een verslag uit te brengen, want als wij ons oor te luisteren hebben gelegd, bleken alle aanwezigen opgetogen over hetgeen op het doek voor ons is vertoond. Hoe volmaakt de film ook moge zijn, toch bekruipt ons onwil lekeurig den wensch om bij gelegenheid veel eens in werkelijkheid te zien. Ontegenzeggelijk zal dan de indruk nog veel machtiger zijn, als wij de omgeving aan schouwen in het kleurenspel der vlammen en bij het uitgestraalde licht van gesmolten en gleiend heet materiaal. Waar het voor de betrokken vereenigingen de laatste samenkomst was voor den afgeloo- pen winter, zal de indruk zeker blijvend gun stig zijn. De arbeidende Jeugd. Blijkens achterstaande advertentie zal Donderdag a.s. de laatste lezing over „de Arbeidende jeugd" door ds. H. A. Wiersinga in het Militair Tehuis voor den Christelijken Besturenbond worden gehouden. Een afscheid. Zaterdag na beëindiging der werkzaamhe den verzamelde zich het personeel van de afdeeling ketelmakerij van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" teneinde afscheid te nemen van den heer L. Davidse, die na ruim haaglijken indruk èn door den strak volge houden stijl èn door de up-to-date hotel- accomodatie. Bij de aankomst der gasten wordt direct een goede daad verrichtal het personeel van hoog tot laag is aanwezig om inlichtingen te verstrekken en de vreemde lingen op hun wenken te bedienenbij de afreis zien we alleen den directeur, die af scheid neemt en „goede reis" wenschtalzoo geen buigen en knippen van kamermeisjes, liftboy enz. enz. Ongetwijfeld neemt Britan nia met zijn 142 kamers en logiesruimte voor 240 personen in ons hotelwezen een eerste plaats inop volle capaciteit*in den zomer vinden 60 personen er een werkkring. Voeg daarbij de enorme hoeveelheden levens- en genotmiddelen en alles wat verder met de exploitatie van een dergelijk grootbedrijf verband houdt, en men zal overtuigd zijn, dat ook Vlissingen en omgeving daarvan de. revenuen in menig opzicht trekken. Dat het schitterend aan den Boulevard, het strand en bij de duinen gelegen hotel, met zijn riant uitzicht over watersprei en Zeeland's tuin ook in deze dagen zeer in trek is, bleek wel hieruit, dat het reeds een vijftigtal gasten, deels Engelschen, deels „Hollanders" her bergde. Een voorname factor op reis is wel de ver zorging van den inwendigen mensch. Men behoeft niet direct een gastronoom te wezen, doch een feit is het dat ieder een zwak heeft voor een goede keuken. Ook in dit opzicht zal men hoogst tevreden zijn en uit een culi nair oogpunt beschouwd doorstaat de tafel in dit hotel zelfs met glans de critiek van den meest verwenden epicurist. Het restaurant brengt een tweetal nouveauté's. Als eerste dan„thé Britannia", bestaande uit een portie geurige thé, geaccompagneerd door schaaltjes met petits-fours, bonbons, sand wiches enz., alles zeer appetissant. Verkiest men een aperitief, een zilveren garnituur gevuld met gebrande amandelen, kaasstengel enz. dan zal het genot van het consumeeren van dit eetlust opwekkend middel in niet geringe mate verhoogd worden. Ook aan het amusement wordt de ver- eischte aandacht besteed. Gedurende deze feestdagen verzorgde een band, gevormd uit leden van het stafmuziekkorps van het 6e R. I., onder directie van den heer W. Jens op zeer verdienstelijke wijze het thé dan sant en de dansavonden. Een uitstekend en semble, wat het oude en moderne repertoire volkomen beheerscht. Rhythmisch vindt het bezwaarlijk sijn evenknie, het contact met het publiek wordt geen oogenblik verbroken en in het musiceeren, waarin door variatie in bezetting, rijke afwisseling wordt betracht, zijn de executanten onvermoeid. Vooral den leider, den excellenten schuif-trombonist, ons compliment. Xylophoon- en cello-soli bereidden den danslustigen eenige verade ming. Jammer dat dit slaginstrument niet stemde met de piano en de cellist, die ge voelvol speelt, te sterk vibreert. Een trio tengewoon succes voor het voetlicht. Vooral „De zingende Kamerzitting" en de platte- landsschets met zang „Klaas gaat sollicitee- ren" sloegen danig in. Wellicht geeft een volgende opvoering gelegenheid tot een meer gedetailleerde bespreking. Gezellige bals be sloten de uitvoeringen. Eerste Paaschdag was de zaal eivol, Maandag was de belangstel ling minder. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Maart 1226 inlagen gedaan tot een bedrag van 116.556.71 en 436 terugbetalingen tot een be drag van 84.779.31. In die maand werden 75 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aan tal spaarders steeg tot 6742 en hun tegoed tot 2.375.857.59. Er werden 79 spaarbusjes ter lediging aangeboden, inhoudende 1288.65 en met 6490 spaarzegels werd bespaard 324.50 welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Filmvertooming over Die Vereinigte Stahlwerke. Bovengenoemde film werd vertoond op Za- tedag 4 April des namiddags in de Alham- bra-bioscoop alhier. Deze had plaats voor leden en genoodigden der samenwerkende vereenigingen tot het houden van technische lezingen Middelburg-Vlissingen. De film is welwillend afgestaan door N.V. Ned. Eximpo, Nederlandsche Export en Import Maatschap pij te Amsterdam. De „film van kolen en ijzer" geeft een over zicht van de productie-methoden en de voor naamste bedrijven der Vereingte Stahlwerke Akt. Ges. De inleiding brengt gegevens omtrent lig ging en omvang der verschillende bedrijven. Deel I behandelt den mijnbouw en laat achtereenvolgens zienmoderne mijnschach ten, hefmachines, het delven van kolen, enz., de cokesproductie, de nevenproducten, gas, teer, benzol, enz., het winnen van erts en an dere grondstoffen. Deel II illustreert het hoogovenbedrijf en de ijzer- en staalfabrieken in verschillende Duitsche bedrijven. Deel III brengt de fabricatie van eindpro ducten in beeld, o.a. spoorwegmateriaal, wiel- stellen, wielbanden, klokken, ankers, masten, naadlooze en gelaschte pijpen, fittings, radia toren en ketels. Voorts materiaalonderzoekwezenhet ne men van proeven, chemisch en mechanisch onderzoek. Blik in het instituut voor mate riaalonderzoek. Hoewel voor velen der aanwezigen veel van het vertoonde niet geheel onbekend was, moeten wij toch erkennen, dat 't vertoonde alleszins waard was om te worden gezien. Wij staan verbaasd over de machtige en ver nuftige hulpmiddelen, waarmede kolen en ijzer voor de menschheid dienstbaar worden gemaakt. In het bijzonder trekt dat onze 38 dienstjaren den dienst met pensioen ging verlaten. Hij werd toegesproken door den hoofdbaas, den heer C. van den Berge, die als aandenken aan de prettige samen werking namens het personeel aan den heer Davidse een gouden horloge met ketting aanbood. Uit dit geschenk blijkt voldoende de hoogachting, welke het personeel don heer Davidse toedraagt. Met enkele woorden dankte de heer Da vidse voor dit mooie geschenk. Hij zal altijd met genoegen terugdenken aan de aangena me samenwerking en in het bijzonder aan dezen dag, welke voor hem onvergetelijk zal zijn. Teraardebestelling ïr. J. Boelen. Zaterdagmiddag had op de algemeene be graafplaats te Middelburg de ter aardebestel- ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer ir. J. Boelen, in leven hoofd directeur der gemeentebedrijven aldaar. Op de kist en aan den lijkwagen werdén een groot aantal kransen en bloemstukken medegevoerd, w.o. een van de gemeente Mid delburg een van de hoofden van takken van dienst, een van het personeel der bedrijven, een van den wethouder, mr. A. A. de Veer, en een van de vereeniging van directeuren van electriciteitsbedrijven. Bij hen, die in den stoet medereden of op de algemeene begraafplaats wachtten, merk ten wij o.a. op wethouder mr. De Veer (de burgemeester en wethouder Onderdijk waren uitstedig), den gemeentesecretaris, den ge meente-ontvanger, de directeuren van ge meentebedrijven en reinigingsdienstde commissaris van politie, voor zoover de dienst het toeliet de leden en ook enkele oud-leden van het personeel der bedrijven en vele andere personen, die ambtshalve of op andere wijze met den overledene in aanra king kwamen. De vereeniging van directeuren van elec triciteitsbedrijven was vertegenwoordigd door den heer ir. H. Streefkerk, directeur der PZEM, die van directeuren van waterleidin gen door den heer Meijer, directeur te Dord recht en de vereeniging van gasfabrikanten door den heer J. J. van der Jagt, directeur te Vlissingen. Alvorens de kist aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, trad de heer mr. De Veer naar voren en zeide, dat hij wegens de afwe zigheid van den burgemeester bij de groeve van den directeur der gemeentebedrijven met enkele woorden wilde getuigen van groote dankbaarheid voor hetgeen de overledene in zijn volgens menschelijk inzicht te kort, maar toch zoo werkzaam leven voor de ge meente heeft gedaan. Nog niet ten volle 12 jaar heeft hij deze taak vervuld. Bij den aanvang vond hij althans een deel in min of meer verouderden toestand. Hij begon met het aanbrengen van verbeteringen en hij heeft de gasfabriek en de waterleiding op de hoogte van den tijd zoowel technisch als {yhiiee. pakje. A.JPÏ AMANDELTJES"/ PUDDING PUDD1NCFABR: A J POLA-K' IROH1HCEN financieel gébracht. Met ijver en energie gaf hij zich hieraan en tegelijkertijd gingen van hem uit de zoo belangrijke ontwerpen voor waterleiding en electriciteit voor geheel Walcheren. De tweede spreker, de heer mr. M. G. W. van der Veur, gemeentesecretaris, zeide na mens alle hoofden van takken van dienst, dat men diep verslagen stond door het over lijden van Boelen, men had hem nog zoo gaarne vele gezonde en gelukkige jaren toe- gewenscht. Vriend aldus spreker wij danken je voor de trouwe kameraadschap in zoo'n groote mate van je ondervonden. De heer J. Muller, hoofdboekhouder der bedrijven, verzekerde namens het geheele personeel, dat men zeer onder den indruk is van het heengaan van den hoofddirecteur en dat men steeds een dankbare en aangename herinnering aan hem zal bewaren. De zoon van den overledene dankte hen, die aan het graf van zijn vader hadden ge sproken en alle aanwezigen voor de laatste eer den overledene bewezen. Uitvoering Tarwewet. In de gehouden vergadering werd het be stuur van de gewestelijke tarweorganisatie van Zeeland als volgtsamengesteld Iz. P. van der Weele, Colijnsplaat, voorzitter C. P. Vogelaar, Krabbendijke, vice-voorzitter C. Franse, Kleverskerke W. L. Klompe, Tho- len A. E. Langenhorst, HulstJ. C. van Langeraad, DreischorA. H. de Milliano, Waterlandkerkje en Ir. J. Siebenga, Land- bouwhuis, Goes, secretaris. Benoeming opzichters. Tot opzichter bij de verbetering van den weg AardenburgSt. Kruis is benoemd de heer D. S. Frelier te Groede tot waterbouw kundig opzichter-teekenaar bij den Prov. Wa terstaat in Noord-Holland de heer P. Bod- dingius te Goes tot buitengewoon opzichter bij den Prov. Waterstaat van Zeeland de heer B. J. van Ooteghem te Breskens tot dage- ljjksch opzichter bij de uitvoering van werken aan den Sabina Hendrikapolder te Dintelsas de heer C. G. Vreugdenhil te Bruinissetot waterbouwkundige bij den Rijkswaterstaat in het arrondissement Goes de heer A. A. J. Verhagen te Goes tot buitengewoon opzich ter bij den Prov. Waterstaat in Zuid-Holland, standplaat-s 's-Gravendeel, L. J. van Welle te Kats. RITTHEM. Eenigen tijd geleden is de prijs van het bfood van 13 cent gebracht op 11 cent. Thans is ook de melkprijs aanmerkelijk verlaagd. Hij was 11 cent de L. en is thans 9 cent geworden. ZOUTELANDE. INGEKOMEN J. de Kroo, van Koudekerke. J. Flipse, van Aagtekerke. VERTROKKEN P. Dingemanse, naar Rotterd?,m, BIERVLIET. Opgave van ingekomen en vertrokken per sonen over de maand Maart. INGEKOMEN M. v. d. Mersch, van Watervliet (B.) M. de Visser en gezin, van Axel. I. S. van Waep, van IJzendijke. M. J. van Lare, van Schoondijke. M. Stuijvaert, van Watervliet (B.) C. de Waele, van Hoofdplaat. I. C. de Kramer, van Nieuwerkerk. C. L. Pilaet, van Hoofdplaat.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1