1000 500 300 25 PHILIPS VRIJDAG 3 APRIL* EERSTE BLAD No. 79' 69e Jaargang i 1931 bwresche Stoomvaart Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE lr„ Matraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Pro vincicnieuws „ARGENTA" BUITENLAND llslraat 93 [raat B 62 STBODE Idag of dag en DLR LINDE, [ERKSTER l. GOETHEER, I Bovenwoning, tlectrisch licht prit 50. Huur-, lid. tl „Vliss. Crt." gemakkelijk, TtG, een Siga- szaak, 2 Een- J een Winkel- |enz. Meerdere s te bekomen WIJCK, Bel- Igen. pNING luwen Ewout- E.95 per week. feuken, zolder, INDERSE, HO- lETEN, Coosje Jaagt een |SJE, J uur. Zich aan Ivond tusschen heden tegen 1 DIENSTBODE 1 gevraagd. Vapsenberg, lalen JIMTE zalen geschikt, bevragen Ivraagd een FIETS ongeveer 10 Iweg 76. al „Vliss. Crt." LJR eoed droog, di- fi. Slechts 5. 5jn letters F. P., Jrant". [urg-Rotterdam gen plaatsen PASSAGIERS, [EN VEE v.Midd.|v.Roit. .m.uui vm.uut 8 8 8 8 8 8 bekomen Jansport- en Exp. >n G. VOS, Telef. HOORN, Tel. 153 HRHOUT. Tel. 282 ■EK, Telef. 101, VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 3 APRIL. Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen. Gisterenavond is een vergadering gehou den met de besturen van de buurtcomité's voor de havenfeesten 1932 in deze gemeente. De voorzitter, de heer M. Laernoes opende deze vergadering, heette allen welkom en noemde het een verblijdend teeken, dat allen aan den oproep gehoor hadden gegeven, met uitzondering van enkele leden van het cen traal comité, die bericht van verhindering hadden gezonden. Waar deze vergadering is belegd met het oog op het a.s. Koninklijk bezoek aan deze gemeente, meent hydat het het beste is het woord maar direct te geven aan den burge meester. Hierna zeide de burgemeester, dat hij met geen nieuws meer voor den dag kwam, want men heeft reeds in de courant de bijzonder heden omtrent het Koninklijk bezoek aan deze gemeente op 17 April a.s. kunnen lezen. Spreker heeft echter gemeend, waar de buurtcommissies zich hebben uitgesproken om de havenfeesten 1932 te doen slagen, de comité's in de gelegenheid te moeten stellen ook voor dit Koninklijk bezoek hare medewer king te verleenen. Deze medewerking meent spreker dat kan bestaan uit le. De kinderen uit de verschillende buur ten onder geleide van de comité's op te stel len aan den Singel om van nabij de Konink lijke familie een groet te brengen bij het ver trek uit deze gemeente 2e. te trachten zooveel mogelijk de vlaggen te doen uitsteken en vluchtige versieringen aan te brengen j 3e. een bijdrage van bijv, 25 per buur- comité te willen afstaan aan het comité voor ontvangst van de vorstelijke personen. Dit comité zal dan zijn het bestuur van den Vlis- singschen Oranjebond, als het aangewezen lichaam om te trachten de Koninklijke fa milie en bezoekers een blij venden goeden in druk van Vlissingen te geven. Waar Vlissingen bekend staat als de plaats waar vlug een feest in elkaar kan worden gezet, vertrouwt spreker, dat de buurtcomi té's zullen medewerken om ook deze gebeur tenis feestelijk te vieren al zal het dan ook uit den aard der zaak sober zijn. Het is niet mogelijk dat de Oranjebond voor de versiering van eenige gedeelten ter rein bij de haven zorg draagt en de kosten voor eventueele feestviering doet uit eigen middelen, aangezien de kasmiddelen niet toereikend zijn. Willen wij dus iets bereiken, dan moet het benoodigde bedrag gezamenlijk worden opgebracht. De heer M. Laernoes zegt dank aan den burgemeester voor zijn mededeelingen. Spr. verzoekt aan de buurtcomité's dit denkbeeld ter sprake te brengen in een vergadering en indien mogelijk vóór Donderdag 9 April a.s. mededeeling te doen van het bedrag dat voor dit doel zal worden afgestaan en of al of niet wordt deelgenomen aan de opstelling van de kinderen op den Singel op 17 April a.s. Spreker zegt nog dat hij in zijn commissie zal voorstellen het bedrag zoo hoog mogelijk vast te stellen. v De heer P. G. Laernoes zegt hoe meer geld voor dit doel zal worden afgestaan, des te meer op dien dag kan worden gedaan. Spr. zegt, dat het als een bijzonder iets moet worden beschouwd, dat de geheele Konink lijke familie Vlissingen bezoekt. Het ligt op den weg van den Oranjebond om de ont vangst goed te doen zijn. Waar alles binnen zeer korten tijd moet geschieden verzoekt spreker nog eens dringend om spoedig een beslissing te willen nemen voor een geldelijke bijdrage. De burgemeester stelde nog voor om te trachten den dag te openen met een reveille, bijv. van 8 tot 10 uur, dan wat rust, daarna het Koninklijk bezoek met de opening van de haven, het bezoek aan Bethesda, het op stellen van de kinderen bij het vertrek van de vorstlijke personen, dan weer rust en des avonds muziek op verschillende plaatsen in de gemeente en kan het zijn misschien ook nog een Uchtstoet met de kinderen. Dit laatste hangt natuurlijk af van de me dewerking der buurtcommissies. Door een der aanwezigen werd nog ge vraagd of het al bekend is of de fabriek „de Schelde" op dien dag vrijaf zal geven. De burgemeester zegt, dat deze zaak reeds onder het co? is gezien en met de directie zal worden h~—>rok3n. heer M. Laernoes doe nogmaals een beroep op de buurtcomité's om zoo spoedig mogelijk bericht te zenden omtrent de bijdra ge voor de feestelijkheden op 17 April a.s. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Inde maand Maart bedroeg het aantal be zoekers aan de Openbare leeszaal en biblio theek 491, nl. 76 van vrouwen en 415 van mannen. In dezelfde maand van het vorige jaar waren deze getallen resp. 710,158 en 551. Uitgeleend werden 1931 banden aan 1047 per sonen, in dezelfde maand van het vorige jaar 1848 banden aan 1002 personen. Een Zeeuwsche dag. De afdeeling Zeeland van den Bond van Christ. Geref. Jongelingsvereenigingen in Nederland zal Maandag 6 April (2de Pa- schen) in de Christ. Geref. kerk haar zesde afdeelingsvergadering houden. In de middagvergadering zal ds. Tolsma te Zaamslag een ouwekkend woord spreken. Een droevig ongeluk. Toen hedenmorgen een krantenbezorger bij de familie N. in de Verkuijl Quakkelaar- straat aanbelde, kreeg hy geen gehaor. Bij 't iopenen van de deur vond hij mej. N. ineen gezakt achter de deur liggen.. Dr. De Greef, die spoedig ter plaatse aan wezig was, kon slechts den dood constateeren. De vrouw is van de trap gevallen en is daarbij zoo ongelukkig terecht gekomen, dat zij een hersenschudding heeft bekomen aan de gevolgen waarvan zij kort daarop is over leden. Historisch Genootschap te Utrecht. Tot lid van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht, zijn benoemd de heeren B. J. de Meij te Ritthem, J. Adriaanse te Hulst en dr. D. -Schoute te Wassenaar, vroe ger te Middelburg. Een gouden doctoraat. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer mr. B. H. Carp, thans woonachtig te Oostburg, aan de rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechtsweten schappen. Gemeenteraad te Ter Neuzen. In de gisteren gehouden raadszitting com plimenteerde de voorzitter den heer J. J. de Jager, die vóór 25 jaar als raadslid werd be- eedigd en de laatste 8 jaar de functie van wethouder bekleed. Onder instemming der vergadering bood hij hem als zichtbaar blijk van waardeering een bloemstuk aan. De heer De Jager dankte voor de hem be wezen waardeering en sprak wederkeerig de hoop uit, dat, mogen misschien de leden van den raad ook wisselen, de gemeente nog lang zou mogen genieten van het bestuur van burgemeester Huizinga. Hij dankte ook voor de aangename samenwerking en den steun dien hy van den raad in zijn functie heeft mogen ondervinden. De heer De Bruijne feliciteerde hierop na mens den raad den burgemeester met de herdenking van zijn 64sten geboortedag. Hoewel Ged. Staten reeds zeer vlug zijn geweest om aan den gemeenteraad van Zaamslag een afwijzend antwoord te zenden op zyn verzoek tot herziening der jaarwed den van burgemeesters, secretarissen, ont vangers en wethouders, besloot de raad op voorstel van den heer Scheele met 8 tegen 3 stemmen zich eveneens tot Ged. Staten te richten met hetzelfde verzoek. Aangenomen werd het voorstel tot het bouwen van 6 arbeiderswoningen voor het gemeentlijk woningbedrijf te Sluiskil. Naar aanleiding eener informatie van Ged. Staten pp welke motieven de raad bij de vaststelling der begrooting het voorstel tot het aanschaffen eener nieuwe auto-motor- brandspuit met een capaciteit van 1800 L. per minuut heeft verworpen, was opnieuw ingezonden een voorstel van Burg. en Weth. om tot aanschaffing eener nieuwe spuit over te gaan, met een uitvoerig technisch rapport van het bestuur der brandweer, waarin met nadruk er op gewezen werd dat met het aanwezige bluschmateriaal niet in alle dee- len der kom met vrucht een eventueele brand zal kunnen worden bestreden. Na breedvoe rige bespreking besloot de raad met 7 tegen 4 stemmen voor die aanschaffing aan Burg. en Weth. een crediet te verleenen van 9600. Besloten werd tot conversie van geldlee- ningen aangegaan in het belang der volks huisvesting, tegen een rente van 4j/2 In antwoord pp een vraag van den heer Colsen gaf de voorzitter te kennen dat er voor Burg. en Weth. geen aanleiding is tot bijzondere maatregelen om te verkrijgen te werkstelling van in de gemeente wonende werklieden bij de industrieën te Sluiskil, om dat zij de overtuiging hebben, dat er te dien aanzien geen aanleiding is tot klagen. Onze werklieden worden bij het te werk stellen niet vergeten. Wat betreft het werken van Belgische ar beiders aan rijkswaterstaatswerken zal aan den directeur der aibeidsbeurs verzocht wor den bij het departement van waterstaat aan te dringen op het opnemen van een bepaling in de bestekken, dat voor het uitvoeren der werken alleen Nederlandsche arbeiders in aanmerking zullen komen. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Bedet over den slechten toestand der gemeentehaven werd geantwoord, dat deze kwestie onder de oogen zal worden gezien. Wit-Gele Kruis in Zeeland. Mgr. Hopmans heeft tot geestelijk adviseur van den Prov. bond van het Wit-Gele Kruis in Zeeland benoemd den zeereerw. rector A. van Jole te Hulst. SOUBURG. Lijst van in deze gemeente gedurende de 2e helft Maart gevestigde of vertrokken personen. GEVESTIGD: P. M. Marys en gezin, Braamstraat B 39, van Koudekerke. H. P. de Smidt, Braamstraat B 23, van. Schoondijke. A. Snijders, Nieuwe Abeele C 262, van Vlissingen. VERTROKKEN: Mej. N. Meijers, Marnixplein C 61, naar Serooskerke. W. S. Pouwer en gezin, Ritth. straat B 389, naar St. Laurens. A. W. JobseAarnoutse, Ritth. str. B 385, naar Ritthem. C. Kasse, Kanaalstraat A 72, naar Veere. P. Boogaard en gezin,., Spoorstraat A 1^5, naar Vlissingen. J. Post, Oranjeplein A 161, naar Vlissingen. J. van Belois, Wissel C 128, naar Goes. J. M. Smoor, Vliss. straat B 291, naar Oost- burg. P. Hyman, van Turahoutstraat E 20, naar Breezand. J. A. Essing, Nieuwe Abeele C 252, naar Serooskerke. A. J. Davidse, Groote Abeele A 242, naar Ede. Gedurende de Paaschdagen wordt In de concertzaal „de Zwaan" een tentoonstelling gehouden van pluimvee en konijnen. BIGGEKERKE. Door de anti-rev. kiesvereeniging alhier is de volgende lijst van candidaten voor de ge. meenteraadsverkiezing opgemaakt1. D. Coppoolse (aftr.)2. J. Janse (aftr.)3. P. Pol derman, 4. J. Lampert Pz., 5. Joh. Dekker, 6. L. Verhage Pz., 7. J. van Keulen, 8. M. Mon- terman. WESTKAPELLE. Gisterenavond was alhier in Evangelisatie lokaal een openbare vergadering belegd van den Chr. Besturenbond te Vlissingen, ten einde te trachten een afdeeling op te richten van den Chr. Fabrieks- of Transportarbei ders- of Chr. Bouwvakarbeidersbond. De voorzitter van den Chr. Besturenbond, de heer J. Marys, opende de vergadering en zette het doel, waartoe deze. bijeenkomst "was saamgeroepen, uiteen. De heer Van der Steen, hoofdbestuurder van den Chr. Transportarbeidersbond, zette daarna het nut en de noodzakelijkheid der Chr. vakbeweging uiteen'. Uit de besprekingen, die hierna volgden bleek, dat het 't meest gewenscht was dat de aanwezigen zich aansloten by den Christ. Bouwvakarbeidersbond, waarvan dan ook een afdeeling werd opgericht met aanvankelijk 13 leden, met kans op spoedige uitbreiding. Als bestuursleden werden gekozen de hee ren D. Verhulst, A. Gabriëlse en J. Gabriëlse. ZOUTELANDE. Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad. Afwezig was de heer Maas. Ingekomen was een schrijven van den kring Walcheren der Z.L.M., waarin de wenschelykheid werd betoogd can de keurloo- nen en slachtrechten te verlagen. Tot ver laging van slachtrechten in deze gemeente bestaat geen aanleiding, aangezien deze Teeds zoo laag mogelijk zijn gesteld. Besloten werd om in samenwerking met ge noemden kring te streven naar verlaging der keurloonen en voorkoming van de voorgeno men heffing van invoerkeurloon door de ge meenten Middelburg en Vlissingen. De rekening over 1931 van de gezondheids commissie te Veere werd goedgekeurd en evenzoo de begrooting voor 1932. Het kohier der hondenbelasting 1931 werd vastgesteld. Vervolgens werd een verordening vastge steld tot afwijking van de bepalingen in de winkelsluitingswet. In deze verordening wordt o.a. verboden het venten in den tijd dat de winkels gesloten moeten zijn en in de maan den Mei, Juni, Juli, Augustus en September mogen de winkels tot 10 uur 's avonds ge opend zijn. Hierna kwam de electrificatie aan de orde Burg. en Weth. stelden voor a. in de kom een ondergrondsch net aan te leggen. De kos ten hiervan zullen voor de gemeente f 3870 bedragen, terwijl een bovengrondsch het zon der kosten voor de gemeente wordt aange legd b. de straatverlichting te electrificee- ren en hiervoor een contract met de Pzem te sluiten. Ook hier werd ondergrondsche geleiding voorgesteld. De kosten van de straatverlichting zullen na de electrificatie jaarlijks ongeveer 100 meer bedragen af gezien van de kosten van aanleg, die ongeveer 1260 zullen bedragen. Er zal dan echter een lantaarn meer geplaatst worden en het dorp zal per jaar langer tijd worden verlicht dan tot nu toe geschieddec. elf lampen te plaatsen voor de straatverlichting, brandduur tot 10 uur 's avonds. In de maanden Mei tot en met Augustus wordt geen verlichting ge geven. Ir. <je Regt van de Pzem, gaf de gevraagde inlichtingen. Na uitvoerige bespreking werden de voor stellen van Burg en Weth. aangenomen. De heer Koppejan stemde tegen het voor stel inzake de straatverlichting onder b. Aangezien de heer Verhage aandrong op een ondergrondsch net ook voor den Duinweg, zullen Burg. en Weth. hierover met de Pzem onderhandelen, daar ir. De Regt niet kon mededeelen, welke houding de Pzem hierte gen over zal aannemen. Verder werd beslo ten 25 M2. grond aan de Pzem te verkoopen voor den houw van een transformatorhuisje voor den prijs van 2.50 per M2. Voor de financiering van de genoemde be sluiten is ongeveer 5200 noodig. Besloten werd hiervoor aan te wenden f 4939.27, be schikbaar door verkoop van grond in 1930 en 1931. Het restant ad 260.73 zal uit de ge wone middelen worden bestreden. In verband hiermee werd de begrooting gewijzigd. De rondvraag bracht geen belangrijke za ken naar voren. BRESKENS. Door het te scherp nemen van een bocht sloeg de auto van den heer M. over den kop. Wonder boven wonder kwam de chauffeur er zonder letsel af, de auto werd nogal bescha- RECHTSZAKEN De roofmoord te Cuyk. De rechtbank te 's-Boch deed gisteren uit spraak in de zaak van den roofmoord te Cuyk. Op 30 Juni van het vorige jaar werd de zwerver B. Tap vermoord in een schuur. Als verdacht van dezen moord hadden terecht gestaan de zwervende dichteres B. M. en de 58-jarige zwerver D. van D. De rechtbank veroordeelde beide verdachten ieder tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. De eisch van het O.M. had geluid tegen Van D. acht jaar en tegen vrouw M. 12 jaar gevangenisstraf. MARINE EN LEGER De bevolen plaatsing te Vlissingen van den schipper O. W. Drechsler is ingetrokken ter wijl de bootsman L. Hekelbeeke den 8en April bij afbouw O 13 te Vlissingen wordt geplaatst. Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen", op reis van Curacao naar Ned.-Indië, is 1 ApriJ te Kaapstad aangekomen. Alles is wel aan boord. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier-vlieger der 2e klasse M. T. Eikerbout, den 7en April 1931 geplaatst bij het vliegkamp de Kooij. De serg.-konstabel G. J. Noordermeer wordt overgeplaatst van de „Van Speijk" naar de „Gelderland", De marine-vliegdienst. De minister van defensie heeft, mede naar aanleiding van het ongeluk te Loosdrecht, een commissie benoemd, die hem zal. advi- seeren over de vraag, of de voorschriften, welke thans voor den marineluchtvaardienst van kracht zijn, gelet op de eischen van den dienst, geacht kunnen worden, een zoo veilig mogelijk bedrijf te waarborgen, dan wel of zij herziening behoevèn. De commissie is samengesteld uit de heeren mr. G. Kirberger, raadsheer in den Hoogen Raad en voorzitter van den marineraad, voorzitterkapitein ter zee J. C. Fl. Hoog- V>S5* kaas, lid van den marineraad, en kapitein ter zee F. J. Heeres, commandant van het Kon, instituut der marine in Den Helder. Als se cretaris is aan de commissie toegevoegd de heer J. N. de Ronde, ambtenaar bij de scheepvaartinspectie. Aangezien de commissie wellicht getuigen van het ongeluk te Loosdrecht wil hooren, die thans in Oost-Indië vertoeven, zal ver moedelijk met het onderzoek eenige tijd ge moeid zijn. By Kon. besluit is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend a. op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den reserve luitenant-kolonel P. Volbeda, van den stall van het wapen der infanterie, aan den re serve-kapitein J. C. Scheffer, van de school* compagnie van den motordienst, aan den reserve luitenant-kolonel H. Bierman, van het 14e regiment infanterie, en aan den re* serve-kapitein J. H. Grijzen, van het 2e re giment infanterie b. aan den reserve majoor H. H. Hubenet, van het 11e regiment infan terie, aan den reserve directeur officier van gezondheid 2e klasse C. J. H. Tempelmans Plat, en aan den reserve militairen apotheker le klasse J. van den Bergis benoemd tob reserve luitenant-kolonel bij het 14e regiment infanterie de eervol ontslagen reserve luite nant-kolonel H. Bierman, voornoemd. De korporaals titulair van het 3e en 14e regiment infanterie, sedert 21 Maart jl. in dien ramp aangesteld, worden 8 April e.k, bevorderd. HET DUITSCH-OOSTENRIJKSCH ACCOORD. Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" zou Briand en zyn departement beginnen in te zien, dat het verbieden van de tariefunie tusschen Oos tenrijk en Duitschland, hoe gaarne zij daar een veto op zouden willen leggen, wettelijk toch teveel moeilijkheden zou opleveren en dat zij beginnen te begrijpen, dat het heele- maal niet zeker is, dat het Hof in Den Haag een tariefunie tusschen deze landen als een inbreuk op het leeningsprotocol van Genèv® zou beschouwen. Vandaar, naar hij verneemt, Briands voor-t stel om op de vergadering van den Bonds raad een ruimere economische federatie voor te stellen, waar de twee betrokken landen, samen met andere, als Frankrijk zelf, deel van zouden kunnen uitmaken. Op die wijze zou Frankrijk de betrokken landen op de proef stellen in hoeverre een bepaling, dat}

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1