IliiljillilililllllllliiijlilljliitilHilllllllillllililllliillllillllllillliillilllillllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllliilllillllllllllllilllllillllllllillllllllllll Kieutue AvcnWcn van ccr StmpeSmans ONS WEEKPRAATJE. DAMSPEL PREDIKBEURTEN WEERBERICHT BURGERLIJKE STAND Yuansro» RADIO-RUBRIEK GEVONDEN VOORWERPEN STOOMVAARTLIJNEN AGENDA HOOGWATER TE VLISSNGEN '.icht op voor Auto's, Fietsen en Voertuigen. door G. TH. ROTMAN, Het Nederlandsche volk is over het alge meen gedwee, gezeggelijk en gewillig. Toen de tuinders affiches lieten aanplakken met den raad Eet meer tomaten I toen heb ben we zooveel tomaten gegeten, als maag en beurs maar toelieten. Het bakkersadvies van „Eet meer brood" volgden we met de zelfde gewilligheid op. We aten om dezelfde redenen meer bananen en fruit in het alge meen, verorberden vleezige biefstukken in bet begin van de maand of vette lappen op het einde er van, we dronken eiken dag één glaasje (buiten de stiekeme borrels) en v/erden allengskens gezonder en armer. Inderdaad, we zijn gedwee en gewillig, maar onze adviseurs moeten niet gaan over drijven. Wat de schoenfabrikanten nu van ons vergen, méér schoenen te dragen, gaat allé perken te buiten. Moeten we dan, be halve op onze voeten, ook op onze handen •gaan loopen Of moeten we ons vervormen tot duizendpooten Mogelijk bedoelen de heeren het niet zoo slecht en raden ze ons slechts om onze oude gelapten wat spoediger af te danken en door nieuwe te vervangen. Goed, maar wie helpt ons van onze ekster- oogen af Zoolang daar nog geen onfeilbaar middel voor is gevonden, zullen we onze oude sleetjes blijven dragen, tot ze uit elkaar vallen. Waór we bijzonder over gesticht zijn, dat Ï3 het besluit der Nederlandsche schoenfa brikanten om hun fabrikaten als producten van eigen bodem te doen herkennen. Wie voortaan C.W.S. gemerkte schoenen koopt, weet, dat hij het uitstekend Nederlandsch fabrikaat betrekt, de Nederlandsche indu strie steunt en de werkloosheid ten onzent helpt bestrijden. Alleen als het voorbeeld der Nederlandsche schoenfabrikanten algemeen gevolgd gaat worden, d.w.z. wanneer alle Nederlandsche producten als zoodanig ken baar worden gemaakt, kan eindelijk de actie tot steun aan het Nederlandsch fabrikaat effect gaan ressorteeren. Tot heden was het vrijwel gebruikelijk, dat onze fabrikanten hun artikelen onder allerlei uitheemsche namen en zonderlinge verpakkingen in den handel brachten, daartoe vaak bewogen door een even zonderlinge publieke voorkeur voor het product uit den vreemde. De nieuwe lente heeft een nieuw en grootsch leven in onze sportwereld gewekt. De Stadionmuren hebben getrild op hun grondvesten door de daverende toejuichingen der supporters van het Ndierlandsche elftal, dat het Belgische team mft een 3—2 neder laag naar moeder terugzond. We vinden het altijd aandoenlijk om op de gepubliceerde sportfotos' de facies te bestudeeren van het „begeesterde" publiek, gekiekt op het mo ment, dat het bruine monster het „vijande lijk" doel doorschoot. Wat schuilt er een ongekende intelligentie in de massaEn wat worden wij, koele Nederlanders, gauw vervoerd en ontroerd door gebeurtenissen, die onzen natlonalen roem en trots verhef fen 't Is inderdaad ook een geweldige ge beurtenis, van de voetbal-Belgen met 3—2 gewonnen te hebben. Voor zóó iets vergeet men graag alle maatschappelijke ellende en om zóó iets wereldschokkends mee te maken, offert men met liefde en pleizier z'n laatste tientje. Al zouden we het eigenlijk nog zoo lastig kunnen missen. We kunnen het ons zoo echt begrijpen, dat de Nederlandsche spelers na het tweede doelpunt tegen de Belgen elkaar omhelsden, In de armen sloten. Nóg zoo'n overwinning en ze zoenen malkander. Net buitenlandsch Jammer, dat Piet van Kempen en Pijnen burg zich op de zesdaagsche te Parijs met de tweede plaats moesten vergenoegen, of schoon we ze toch dankbaar moeten wezen voor de wijze, waarop ze het rood-wit-blauw onzer natie hebben verdedigd, want een ieder is het er over eens, dat zy de beste renners waren en het meest gepresteerd hebben. Ze .verwierven trouwens ook het grootst aantal punten. Alléénze bleven één ronde by de Fransche overwinnaars achter. Dat schynt zoo te moeten by zulken „wedstryd". In Frankrijk wordt een Fransch rennerspaar •nummer één, in België een Belgisch team, in Duitschland, nou daar mag Pijnenburg de eer hebben, als hij die deelt met een Duit- scher. Die dingen regelen ze niet met de rennersbeenen, maar met zekere papiertjes, u weet wel, „aan toonder". Ze doen zelfs geen moeite meer om deze moderne sportmanieren te verbloemen, want in de verslagen kunt ge het lezen, hoe aan Van Kempen—pynenburg groote sommen geboden zyn om de eere plaats aan een ander koppel te laten, welke voorstellen met belachelijke tegenvoorstellen heetten te zijn beantwoord. De uitslag doet intusschen vermoeden, dat de gedane voor stellen tenslotte een meer..,, overtuigend karakter hebben gekregen. Toch hangen duizenden begeesterd dagen en nachten rond de baan om zulke sport te genieten en als ons nationaal koppel straks in het vaderland terugkeert, zullen we het weer toejuichen en bejubelen, zullen we met een brok in de keel van aandoening.,., het „Wilhelmus van Nassaue" zingen.... stelde een onderzoek in, men deed beroep op de herinneringen van den jongen soldaat en de heer Carluys kwam tot de overtuiging dat de onderofficier zyn zoon is. De jongen werd, tijdens^ den oorlog, naar Duitschland gevoerd. Hy bleef er tot 1925. In zijn vaderland teruggekeerd, trachtte hy te vergeefs zijn familie terug te vinden. Ont moedigd dacht hy dat zy niet meer in leven was. Hoe snel f 15 8 Si in secten. Deze vraag heeft men kort geleden door verschillende interessante proe- 4. Van hikkepaf van hikkepof O, Pimpelmans, dat wordt een „sof" Daar komt een groote stoomboot aan, Waarvoor hy plots opzij moet gaan Hy stevent met een sneltreinvaart Naar 't plekje van Hein Bakkebaard. (Nadruk verboden) ven, die in een zoölogisch Instituut genomen werden, trachten op te lossen. De „exami-- rtandi" kwamen in een donkere ruimte, waarin men een enkel venster opende, waar door het heldere daglicht naar binnen stroomdede insecten vlogen natuurbjk di rect op het licht af. Door middel van een speciaal uurwerk werd nauwkeurig de tijd gemeten, welke elk der dieren noodig had om een vooraf aangegeven afstand af te leggen. Het snelste vloog de tot de Sphingraten behoorende mot-soort, die het tot een snel heid van 15 M. per seconde bracht. Direct hierop volgde de paardenvlieg Tabanus ho- rlnus, met 14 M. per seconde. Ook verschil lende soorten glazenmaker, bereikten een groote snelheid. De snelheid van onze gewone huisvlieg werd op 2 a 3 M, per seconde vast gesteld. De snelheid der byen was zeer vari- eerend en dat was vooral afhankelijk van het feit of zy hun korf verlieten, ofwel er met honing naar terug keerden. De getallen be droegen resp. 3.7 en 2.5 M. per seconde. De lading honing, die het insect met zich draagt belemmert het insect in zyn bewegingen en vermindert aanzienlijk de snelheid. Geboorte in een vlieg tuig. Een der eenzame radiostations aan de Hudson-Ba ai ontving dezer dagen draadloos het verzoek, een zieken-transport- vliegtuig ter beschikking te willen stellen voor een vrouw, die haar bevalling wachtte. Het verzoek werd draadloos naar een der luchtvaartstations doorgegeven en binnen weinig tyd was een vliegtuig ter bestemder plaatse. De patiënte werd opgenomen en de terugtocht aanvaard. Na twee en een half uur landde het vliegtuig vlot op de plaats van bestemming, waar zich het ziekenhuis bevond. De vrouw, die als passagier was meegegaan, bevond zich echter niet meer al leen in de cabine. Gedurende de vlucht had zij het leven geschonken aan een kind. De toestand zoowel van moeder als kind was goed. Correspondentie en oplossingen te zenden ondei motto „Damrubriek" aan het bureau der „Vlissing.?che Courant", Walstraat 5860. RedacteurL. GOEDBLOE3? Jr. PROBLEEM No. 49. (Wedstrijd-probleem No. 5.) Auteur: Joh. Westerhof, Appingedam. Stand Wit 5 sóhyven en een dam op23, 24, 29, 30, 31 en dam op 1. Zwart 4 schijven en twee dammen op9, 15, 22, 26, dammen op 12 en 18. Wit speelt en wint. Oplossingen in te zenden vóór 14 April. OPLOSSING WEDSTRWDPROÖLEEM no. 3 Auteur; L. Goudsmit, Antwerpen. Stand Zwart7, 8, 10, 12/14, 16/20, 24. Wit27/29, 31/34, 36, 39, 43, 44, 49. Wit Zwart 34-80 24X35 29—23 18X38 44-40 35X22 27X9 14X3 43—39 38X27 31X4 en wint. Goede oplossingen ontvangen van P. Meijers, J, I. de Waal, P. Langendijk, M. 5. Krik-krak Het ongeluk is groot Hein Bakkebaard verkeert in nood Hy maakt een schuiver door de lucht. Hij slaakt een kreet, een snik, een zucht, Waarop hy naar beneden schiet, Tot op den bodem van den vliet. Maas, D. J. van Tuljl, P. F. Streefkerk, Corn. Spuy, C. van Biemen. C. Mos, Jac. Boo gaard, v. d. M„ Th. J. van Duyn, P. van den Broeke, Ch. de Reeper, allen te Vlissingen J F. Jacques, J. C. Walraven, F. van Eenen- naam, S, van Eenennaam, J. van Eenen- naam, allen te SouburgG. Stolk te Bres- kensP. Risseeuw, J. J. Poisonnier te Schoondijke. EEN MERKWAARDIGE PARTIJSTAND. De heer W. Haver uit Arnhem had onder staande positie uit een party, welke hij met zwart speelde tegen den heer M. Hendriks met wit, oud-lid der Vlissingschhe Damclub. Zwart zag hier, dat 1621 niet gespeeld kon worden, omdat wit dan de partij uit zou kunnen maken door Wit 32—28 42—37 29—23 35X44 43—39 49X20 20—14 14—10 10—5 5—37 44—39 37—48 48—39 39—50 I Een lastige combinatie, door het eindspel, dat zeer nauwkeurig moet worden gespeeld, om te winnen. Daarom is het des te fraaier, dat beide spelers dit alles hebben doorzien. Een sterk staaltje van damhersenontwik- keling. VRIJDAG S APRIL 1931. Goede Vrijdag. Gereformeerde Gemeene. (Glacisstraat). 7.30 uurLeeskerk. BRESKENS. 6.30 uurDs. KEERS. (H. Avonniaal). Hoogste barometerstand 770.3 te Karlstadt. Laagste barometerstand 747.3 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 3 Aprto: Matige, wellicht tijdelijk krachtige, Oostelijle tot Zuidelijke wind. Betrokken tot zwaar be wolkt. Waarschijnlijk eenlge regen. Zachter, vooral in het Noorden. van 28 Maart—April. ONDERTROUWD: J. J. de Ruyter, 30 J. en J. Hulbregtse, 27 j. J. van der Hoeven, 29 j. en J. Dekker 26 j. C. H. Klupper, 22 j. en H. J. Har- ting, 20 J. I. Lefeber, 22 j. en A. S. Maas. 23 J. J. van den Buuse, 21 j. en M. R Minderhout, 22 j. 6. Gelukkig steekt hij even later zyn waardig hoofd weer boven water Hij brischt en ploetert, plonst en plast, En klampt zich aan het bootje vast, Dat, door zoo'n groot gewicht bezwaard, Begint te steig'ren als een paard. (Zaterdag vervolg.) Passion" werd jl. Zondag uit het Concertge bouw uitgezonden. In de weken voor Pasohen, maar vooral op Goeden Vrijdag kan men over alle radio stations regelmatig uitzendingen van deat passies hooren. PUBLIEKE RADIO-ONTVANGST. In Frankryk en België vindt men in de groote steden vele publieke gehoorzalen voor gramofoonmuzlek, waarin men voor een klein muntstuk, uit eeai keurcollectie van platen, de gewenschte ten gehoore kan doen brengen. Thans heeft een ondernemend zakenman in Parijs een soortgfelijke inrichting voor radiomuzlek. Heeft men in de stad wandelend tyd over en wil men dien nuttig en aangenaam beste den, of wil men alleen maar even de beurs berichten hooren, dan stapt men dezen win kel binnen en kan voor een kleine vergoeding het programma van 't gewenschte radiosta tion beluisteren. GETROUWD: J. Hazewold, 28 j en T. M. de Voogd, 26 j. J. G. de Kiviet, 24 j. en C. F. H. van Graafeiland, 24 j. S. G. Zijp, 26 j. en J. G. van Bokhorst, 20 j. BEVALLEN: C. de Bruyne, geb. Peijcker, z. A. J. E. van Gessel, geb. Haaze, d. G. A. C. Lind ner, geb. Sirks, z. F. L. Kuijck, geb. Lig- termoet, z. A. A. W. du Pont. geb. Somo- nis, z. J. D. Ottens, geb. Schuurman, d. Ph. P. Verblauw, geb. van Driel, d. M. Tavenier, geb. Brosens, z. (levenloos). OVERLEDEN: L. de Zanger, 71 j„ man van E. Weij. J. Slabbekoorn, 74 j. vrouw van J. Klooster man. L. M. van Voor en, 72 j., vrouw van P. C. Maas. Vrijdag 3 April. Hilversum, 298 M. 9.00 Vara. Gramo- foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor dracht. 10.30 Zikenuurtje. 11.30 Gramofoon platen. 12.00 Avro. Concert, orkest en solisten. 2.00 Kamermuziek, kwartet. 280 Gewijd kwartiertje. 2.45 Concert. 4.00 Vara. Orgelspel. 480 Voor de kinderen. 5.15 Concert, bariton en piano, en gramofoonplaten. 6.00 Concert, orkest. 6.50 Actueel allerlei door het N.V.V. 7.05 Slotconcert, orkest. 8.15 V.P.R.O. Kerk- uitzending. 9.30 Concert. 11.0012.00 Vara. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. 8.30 N.C.R.V. Morgen wijding. 1080 Ziekendlenst. 11.00 Gramofoon platen. 12.00 Politieberichten. 12.30 Concert, solisten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.00 Concert en solisten. 4.30 Kinderuurtje. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Cause rie. 7.00 Gramofoonplaten. 7.15 Politieberich ten. 7.30 Kerkdienst. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Con cert en solisten. 11.00—11.30 Gramofoonpla ten. Daventry, 1554.4 M. 10.50 Berichten. 11.05 Kerkdienst. 3.50 Orkestconcert, alt en tenor. 580 Lezing. 5.50 Vioolrecital. 6.20 Concert, kwintet en solisten. 7.50 Wagner-concert. Or kest'en solisten. 8.50 Berichten. 9.05—10.20 Vervolg concert. Parys, „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 en 1.25 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.29 Tooneel. 9.50 Orgelconcert. Langenberg, 473 M. 6.20 en 10.50 Gra mofoonplaten. 12.20 Kamermuziek. 3.50 Ves perconcert en solisten. 6.00 Gramofoonpla ten. 7.30 Duitsch Requiem voor soli, koor en orkest. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 2.20 Orkestconcert en voordracht. 7.20 Kerkcon- cert. 9.05 Cembalo-soli met pianobegeleiding. 9.20 Orkestconcert en solist. Brussel, 508.5 M. - 5.20 Gramofoonplaten. 6.05 Concert en voordracht. 7.05 Gramofoon platen. 8.20 Concert, zang en voordracht. 338.2 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Concert. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert en soliste. Zeescn, 1635 M. 8.10 Morgenwijding. 10.20 Orgelconcert. 11.20 Orkestconcert. 1.20 Ge varieerd programma. 3.50 Orkestconcert. 5.20 Lezingen. 6.55 Concert. 9.20 Berichten, PASSIE-MUZIEK IN DEN OMROEP. Reeds in de 5e eeuw werd in Frankrijk door priesters in de katholieke kerk, of op het marktplein het leven van Christus ver- aanschouweiykt. Vooral de Lijdensgeschiede nis maakte hiervan een belangryk deel uit Langzamerhand werd het gewoonte om in de week voor Paschen op deze wijze de iy- densgeschiedenis voor te dragen. Oorspron kelijk werden alle deelen van deze „Passies" door a cappella-koor gezongen. Door protestantsche componisten werden ook dergelijke werken geschreven. Hierbij werden echter de woorden van Christus, van den evangelist, van de discipelen e.a. door solisten gezongen. By de protestantsche passies hield men zich oorspronkeiyk streng aan den Bijbeltekst. Zelfs de titels boven de hoofdstukken werden door het koor gezon gen. Een zeer goed voorbeeld hiervan is Heinrich Schütz* „Mattatis-Passion", die door de Avro op Goeden Vrijdag zal worden uit gezonden. Bach heeft met deze opvattingen geheel gebroken. In zijn passies heeft hij een vorm gekozen, die zeer veel weg heeft van de opera, met koren, aria's, duo's enz. Zijn „Matthaus- VER ANT W OORDELIJ KU E ID VOOR DEN OMROEP. Steeds meer brengt de radio nieuwe moei lijkheden voor de jurisprudentie met zich. Een dezer moeilijkheden is o.m. de verant woordelijkheid voor het voor de microfoon gesproken woord. De gouverneur van de provincie Quebec in Canada heeft thans een bepaling gemaakt, waarby de directeur van het oraroepstation verantwoordelijk wordt gesteld voor hetgeen voor de microfoon ten beste wordt gegeven. Hierdoor is de directeur van een zendsta tion verantwoordehjk gesteld voor de even- tueele beschuldigingen van laster, die blij kens dezen maatregel nogal eens schijnen voor te komen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat als gevonden is gedepo neerd Een zakmes huissleutelhandbe schermer van rijwielvulpenhouderkin- derportemonnaie met inhouddamestasch met inhoud en stuk lood, en dat inlichtingen re bekomen zyn omtrentEen zilveren vul potlood bij Bareman, Spuistraat 66boven R. Kath. gebedenboekje bij Borgs, Papaver laan 2 nikkelen heerenpolshorloge by Ar- noy, Braamstraat B 111 te Souburgkinder- portemonnaie met inhoud by Bareman, Spuistraat 66jongensmuts bij Boone, Ver- kuyl Qakkelaarstraat 41paar dameshand schoenen by Alewynse, Marinestraat 35; zil verent?) horloge met ketting bij Van de Velde, Beursplein 3imitatie zilveren broche met steentjes bij Van de Velde, Paul Kru- gerstraat 52; muts by Bakker, Breewater- straat 18speelkonijntje bij Abrahamse, Koudekerksche weg B 186 zilveren rijgpen by Vogelenzang, Verkuijl Quakkelaarstraat 113ceintuur van damesmantel by Verplan- ke, Groote Markt 18kinderhandtaschje by Groen, Lambrechtsenstraat 20 doosje met houtschroeven bij Den Burger, Bonedijke- straat 4; wollen kinderhandschoentje bij Van Houte, Palingstraat 34 (2 X bellen) ring met sleuteltjes by Van Belzen, Lam menstraat 27 plm. 100 bonnen by Goed hart, Crocuslaan 5alpacca vulpotlood by Laporte, Anjelierenlaan 121lorgnet in étui bij Clarisse, Nieuwstraat 25bovenwerk mansbroek bij Bakker, Nijverheidstraat 5 en rijwielbelastingplaatje (los) bij Linders, Noordstraat 47. „Abbekerk" (uitr.) p. 1 April Perim „Baloeran" (thuisr.) 1 April van Colombo „Bondowoso" (thuisr.) 1 April van Padang ,.Chr. Huygens" 1 April v. Bataria n. Amst. „Dempo" (uitr.) p. 1 April Suez „Grijpskerk" thuisr.) 31 Maart van Tanga „Insulinde" (thuisr.) p. 1 April Kaap del Armi „Jacatra" (thuisr.) l April van Singapore „Kota Radja" (uitr.) p. 1 April Sagres „Merauke" (uitr.) p. 31 Maart Suez „Nieuwkerk" (uitr.) p. 29 Maart Las Palmas „Oldekerk" (thuisr.) 1 April te Genua „Oostkerk" (uitr.) 31 Maart te Sjanghai „Radja" thuisr.) 31 Maart te Belawan „Riouw" (thuisr.) 1 April van Singapore „Rotterdam" 1 April van Monaco naar Gi braltar „Sibajak" 1 April van Rott. naar Batavia „Springfontein" (uitr.) 1 April van Wal- vischbaai „Statendam" l April te Rott. v. New-York „IJselkerk" 31 Maart v. Sydney n. Rott. van publieke vermakelykheden, vergaderingen, enz. Zaterdag 4 April. Soirée Dansclub „Onder Ons", „de Oude Vriendschap", 8 uur. Zondag 5 en Maandag 6 Aprfl. Cabaret- en tooneel-uitvoeringen „Kunst naar Kracht", „de Oude Vriendschap", 8 uur. Vrijdag Zaterdag April 3 4 1.19 1.58 13.43 14.22 April uur Vrydag 3 7.05 Zaterdag 4 7.06 Zwart 16—21 23X41 41X32 18X40 25X34 34X43 19—23 23—28 28—32 32—38 38—43 43X34 34—40 40—45

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 7