NOOTJES De aardbeving in Midden= Amerika. GEMENGD NIEUWS n UIT DRAAD EN LUCHT Hedenmorgen 6.30 uur is van-Schiphol te Amsterdam de -PHA-'SR met post en lading naar Indië vertrokken, bestuurd door Beek man -en Blaak, terwijl zich nog aan boord bevinden de mecanicien Groosman en -de marconist Prost. Het toestel heelt I'91.7 K G. post aan boord en 28.9 K.G. ladhg. In de haven van Amsterdam zijn 't>*Vhs.-28 Nederlandsche koopvaardijschepen -c-ïigolegd, metende 168.293 bruto register tons, of rasp. 2 en 16.936 meer dan op 28 Februari. Be maand Maart is voor het crematorium te Velsen een recordmaand geweest; in die maand zjjn 71 verasschingen geschied. Tot nog toe was het grootste aantal per maand 54. In het eerste -kwartaal van dit .jaar heb ben 167 verasschingen plaats gehad, tegen 131 in hetzelfde tijdperk van verleden jaar. Woensdag is in den Wieringermeerpölder nabij sluis I in het aldaar bestaande can- tinegebouw naast het poststation een rijks telefoon- en telegraafkantoor geopend en in dienst gesteld. •Het korps brandmeesters te Roosendaal heeft unaniem ontslag genomen, omdat, steeds meer de indruk wordt versterkt dat van het college van Burg. en Weth. voor dit korps geen enkele medewerking is te ver wachten. Een 'Engelsoh ingenieur, die in Irak werk zaam was bij den aanleg van groote be vloeiingswerken, Stern, is op zijn bureau door twee ontslagen employés vermoord. -* In de munitiefabriek te Stadeln bij Fürth van de Rhsinisch-Westfalische Sprengstoff A G., vond hedenmorgen m een der gebouwen door tot nog toe onbekende oorzaak een explosie plaats. De twee arbeiders, die in het gebouw aanwezig waren, weFden gedood. Een groote brand heeft het raadhuis van Ottawa (Canada) in de asch gelegd. De ma- terieele schade is zeer groot. Het raadhuis was een gebouw van gerenommeerds histori sche schoonheid. De oorzaak is onbekend. Bank of England, Monfcaque Norman, is op geworpen, en een onderwerp van besprekin gen tusschen hem en den president van de Buitsche rijksbank, Luther, moet zijn ge weest. Norman acht het de belangrijkste taak cm de wereld-malaise te overwinnen het ontbrekende vertrouwen dat zich uit in een gebrek aan lust om credieten te ver strekken, te herstellen. Hij is van meening dat de reserve die de Amerikaans ohe geld markt zich op het oogènblik tegenover Euro pa oplegt, hoofdzakelijk aan dit gebrek aan vertrouwen moet worden toegéschreven. In dien men er in slaagt dit wantrouwen te overwinnen, zullen de Amerikaansche geld gevers hun belangstelling weer tot Europee- sche markten wenden. Norman gelooft nu, dat een goed voorbeeld hier een buitenge woon resultaat zou kunnen hebben. Hij wil daarom de poging ondernemen om de finan- cïeel-sterkste en rijkste mannen van Ameri ka een voorbeeld te laten geven van een crediet-actie, nadat zijn plan om oorspron kelijk ook Frankrijk hierbij te betrekken is mislukt. Deze rijkste Amerikanen moeten volgens Norman gemeenschappelijk uit eigen middelen een fonds van ongeveer 50 millioen dollar bijeenbrengen en storten op de bank voor de internationale betalingen. Op grond van dit credietfonds zal dan de bank bijzon dere bons uit kunnen geven tot het tienvou dige bedrag Van dit crediet, zoodat dit fonds tot 500 millioen dollar of 12y2 milliard gul den wordt. Langs dezen weg wil men de in dustrie die groote behoefte aan credieten heeft, deze credieten bezorgen. Daar de Fransche industrie dergelijke credieten niet noodig heeft en ook de Engelsche industrie niet het plan heeft om buitenlandsch crediet op te nemen, zal voornamelijk de behoefte aan crediet van de Duitsche en Italiaansche industrie op deze wijze kunnen worden ge dekt. Dit project van den president van de Bank van Engeland heeft ook de toestem ming gevonden van Luther en het heet dat Norman in de eerstvolgende dagen nadere details over zijn plan aan de Engelsche fï- jaancieele kringen bekend kan maken. DE BEGROOTING VAN NEW-YORK. De begrooting van de stad New-York slaat alle steden ter wereld. De 48 staatsregeerin- gen der Unie zouden met deze begrooting een kalm leven kunnen leiden. De begrooting beloopt voor 1931 bijna 616 millioen dollar en blijft de stijging aanhouden als tot dusver dan wordt in 1933 de milliardgrens over- s -ïhreden. Sinds tien jaren is de schuldenlast gestegen met ruim 56.6 millioen dollar per jaar. de laatste zes jaren zelfs met gemiddeld 77.5 millioen dollar. Van 1921 tot 1931 is de geconsolideerde schuld van 1.3 op 1.61 mil liard dollar opgeloopen. En daar is het nog lang niet mee uit. Voor de eerste jaren zijn plannen ontworpen voor ondergrondsche spoorwegen, een nieuwen Hudsontunnel, scholen, gevangenissen, ziekenhuizen, biblio theken, musea, die op en om de 2 milliard geraamd worden. Alleen de nieuwe East River tunnel zal al 35 millioen dollar vragen. De inkomsten der stad bleven in 1921 slechts ten achter bij die der bondsregeering en gingen die der afzonderlijke staten verre te boven. Sinds 1921 zijn ze vrijwel verdub beld. Dat is vóór alles te danken aan de ge weldige uitbreiding van het aantal wolken krabbers en de even buitengewone uitbreiding van den woningbouw buiten Manhattan. Met andere woorden aan de grondbelasting. Het terrein waar nu Pershing Square Building op sterf. werd twee jaar geleden onbebouwd op 4.6 millioen dollar geschat, nu, na den jjouw op 8.8 millioen. Het terrein, waarop de Chrysler tóten staat, wis cp 5 ïhllliosn dollar getaxeerd, en kon als eigendom vr.n den fi lantroop Cooper, niet belast worden. Nu wordt het gebouw, dat een waarde van 12.5 millioen dollar heeft cok overeenkomstig be last. Uit de watervoorziening trekt New_York jaarlijks 24 millioen dollar. De verkeersmid- 'deten léveren tikt Veel op. Een vijfde van alle sclviiidên rust op de ondergrondsche spoor wegen* Circa de helft van de 620 millioen dollar aan uitgaven gaat heen aan loonen en sala rissen. Hét leger gsmeentepersoneei is groo- I ér dan hèt legér dér Verëénigde Staten. Daar is over het algemeen de partijpolitiek verant woordelijk voor. Ze schiep een overmatig aan tal baantjes, die heelemaal niet noodig zijn, maar die aan trouwe partij gangers worden toebedeeld. Ook de vaststelling van de sala rissen vertoont dit verschijnsel. In de klasse bureauperoneel bijv. loopt de schaal van 900 tot 7000 dollar, die der stenotypisten varieert tusschen 960 en 4000 dollar, een boekhouder geniet al naar mate hij meer of minder pro tectie heeft, 1009 of 6000 dollar. Pensioenen vraagt 22 millioen dollar. Pen sioengerechtigd zijn personen met 20 dienst jaren op 55-jarigen leeftijd. De pensioenen worden berekend naar het gemiddelde over de laatste vijf dienstjaren en kunnen vaak gröot rijn. Omtrent de aardbevingscatastrophe van Managua kan nog medegedeeld worden, dat de aardbeving van zuiver lokalen aard was. De in de nabijheid gelegen steden en dorpen hebben in het geheel geen schade opgeloo pen. Gisterenmiddag is de brand op verscheide ne punten-opnieuw uitgebroken, waardoor de enkele huizen, die aan volkomen verwoesting waren ontsnapt, in de asch zijn gelegd. De bevolking der verwoeste stad wordt door mi litairen uit de gevaarlijke zone gevoerd. Het bouwen van noodwoningen is buiten gewoon moeilijk in verband met het gebrek aan het noodige materiaal. Onder de doodea der aardbeving bevindt zich ook de Italiaansche consul. Twee dui zend menschen zijn dakloos en hun lijden wordt nog vergroot door het gebrek aan le vensmiddelen en geneesmiddelen. Men ge looft, dat de ambtenaren en beambten van de Britsche en Amerikaansche legaties onge deerd zijn. Een zekere Frederic Maurice is echter overladen, nadat zijn beide beenen door vallend gesteente verbrijzeld waren. De „Associated Press" seint uit het aard- bevingsgebied De toestand in Managua is ook thans nog hopeloos. De branden laaien steeds opnieuw op. Een bataljon Amerikaan sche pioniers, die met het graven van de lijn voor het kanaal door Nicaragua bezig waren, zijn thans de staande gebleven huizen in de gevaarloopende wijken aan het afbreken, teneinde het vuur in te perken. De ingenieurs zijn er nu ernstig aan gaan twijfelen, of het plan tot het graven van een kanaal evenwij dig aan het Panamakaival dwars door Ni caragua, ten uitvoer kan. worden gelegd, ge zien de omstandigheid, dat Nicaragua een aardbevingsgebied is. Naar Reuter nog meldt, keerden in den loop van den dag talrijke stedelingen naar Managua terrug, om onder de rookende puinhoopen te zoeken naar dierbare of kost bare voorwerpen. De regeering organiseert den aankoop van levensmiddelen ter kostelooze distributie on der de zestigduizend inwoners. Van verschil lende punten zijn een dertigtal vliegtuigen met medische hulp opgestegen, waarvan er reeds enkele te Managua zijn aangekomen. Volgens de laatste berichten hebben giste ren in den loop van den dag in Nicaragua nieuwe aardschokken plaats gehad, welke de nog niet geheel verwoeste huizen met den grond gelijk gemaakt hebben. De puinhoopen van de Engelsch-Zuid- Amerikaansche Bank, onder welks puinhoo pen zich in een safe enkele miilioenen moeten bevinden, zijn voor alle zekerheid opgeblazen. De waakzaamheid der straatpatrouilles heeft tot dusverre plunderingen kunnen voorko men. Naar het „Hbl." verneemt, is een oud-Am sterdammer, de heer A. Salomons, verbonden aan de Anglo American Bank in Nicaragua ongedeerd gebleven. Nader meldt de Associated Press" uit Managua, dat het reddingswerk op koorts achtige wijze plaats vindt. Geweldige moei lijkheden doen zich echter voor. Van tüd tot tijd worden nieuwe aardschokkèn gevoeld, welke telkens weer schrik onder de inwoners veroorzaken. Zoover is vast te stellen, is geen enkel ge bouw in de stad meer bewoonbaar. De meeste inwoners hebben gisterennacht gekampeerd in het park, aan de oevers van het Managua- meer en op de landwegen. Ook staatspresident Moncado, die gistereen uit zijn zomerresidentie terug is gekeerd, als mede verscheidene leden der regeering, heb ben den nacht in tenten doorgebracht. Men vreest dat wegens gebrek aan water een epidemie zal uitbreken, (Zie verder „Draad en Lucht") Ongelukken. Aan de FeJjen- oordkade te Rotterdam geraakte een 7-jarig jongetje te water. Het gelukte eerst na 20 minuten het ventje met een haak op het droge te haten- De levensgeesten waren toen reeds geweken, Een 54-jarige man is gisto renavond bij het oversteken van den Beukels. dijk te Rotterdam door een vrachtauto aan gereden en, gevallen. een schedelbreuk is hij in zorgwekkenden toestand in een zieken- nuis opgenomen. Te Rijnsaterwcude is 'n 7-jarig knaapje van een hooizolder gevallen en met het hoofd op den steenen vloer in den stal terecht gekomen. Zwaar gewond en in zorgwekkenden toestand is het knaapje naar het academisch ziekenhuis te Leiden overge. bracht. Een 59-jarige metselaar te Prin- senhage, die bezig was met het afbreken van een tuinkamer bij notaris Essen, viel van plm. 3 M. hoogte en kwam met zijn hoofd op een hoop steénen terecht. Hij is aan de ge volgen overleden. De w e r k s t e r e n de porte feuille. Een veehouder te Reewijk vermiste sedert eenigen tijd geregeld bank biljetten uit een portefeuille, die hij onder zijn bed had verstopt. Hij riep de hulp der politie in, die hem den raad gaf de porte feuille op haar plaats te laten, doch de num mers der bankbiljetten te noteer en. Toen nu de zeventien-jarige werkster bij den veehou der gewerkt had, ontdekte deze, nadat -ze was heengegaan, dat uit de portefeuille een bankbiljet van vijf en twintig en een van tien gulden waren verdwenen. Hij stelde de politie van zijn bevinding terstond in kennis. Deze onderwierp het meisje aan een verhoor, zy bekende de 35 te hebben weggenomen en van te voren nog 85, in totaal dus 120. Tegen haar werd proces-verbaal opgemaakt. Lichte aardschokken bij T r i e r. Gisterenmorgen werden in Trier en omgeving aardschokken waargenomen. Ook uit het Greimarath zijn berichten ont vangen, volgens welk ook daar twee lichte aardschokken zijn waargenomen. Er werd te vens een onderaardsch gerommel geconsta teerd. Omtrent schade is niets bekend. Een w r aakmoor d. Gisteren middag werd de 50-jarige weduwe Anna Ra- cheahl in haar woning te Goerlitz door den 24-jarigen Martin Poneitz vermoord. De jon geman stond in betrekking tot de 18-jarige dochter van de weduwe, die dit echter niet goedkeurde. Met een mes kwam de jongeman de woning van de weduwe binnen en sneed haar de keel door. De vrouw werd in het ziekenhuis opgenomen, waar zij korten tijd later overleed. De dader werd op straat door de politie gearresteerd. Hoeveel is een „m i I i o e n" inwoners? Hoe dikwijls komen we op de aardrijkskundeles niet het begrip „drie millicen" of „zeven millioen inwoners" tegen En dan lezen we daar zoo overheen met de gedachte in ons hoofd „wanneer zou de bel gaan en we bedenken niet eens even bij ons zelf, hoeveel dat in werkelijkheid wel zou zijn. Zoo was er een tijd, die jullie gelukkig niet hebt medegemaakt en waarvan we de herinnering ook maar moeten verliezen, namelijk de tyd van den grooten wereldoor log, waarin wij iederen dag in de couranten lazen van zooveel en zooveel millioen solda ten, die aan dit of gene front lagen. Daarna kwam de tijd, dat de bladen ons voortdurend spraken over het aantal verminkten, dat on geveer 10 millioen bedraagt. Dat moeten we niet vergeten l Tien millioen menschen voor hun. leven verminkt, omdat zij zoo dom waren de wapens tegen elkaar op te nemen. Wat de oorzaak was en wie de aanstichter van de oorzaak was, laten we hier geheel in het midden, maar vast staat, dat tien millioen menschen verminkt van het wereldoorlogs- tooneel terugkwamen, niet medegeteld, zij, die voor eeuwig daar bleven. Laat ons daarom eens nagaan, wat één millioen personen eigenlijk beteekent en laten we daarom dit begrip in een anderen vorm overgieten, waar door het bevattelijker voor ons wordt. Welnu als wij 'n millioen soldaten op de gewone wijze, dat is naast elkaar (op linie), opstellen met 75 c.M. tusschenruimte tusschen elke twee soldaten, dan staat er een rij menschen voor ons van 750.000 meter, dus van 750 K.M., dat is 3 maal den afstand van Groningen naar Maastricht. Worden één millioen solda ten in „marschcolonne" opgesteld, d.w.z. als ze met vieren op een rij loopen, zooals we dat verleden jaar en vroegere jaren vaak hebben gezien (tegenwoordig loopen ze met drieëndan is die menschenmassa 300 KM. lang, hetgeen overeenkomt met 1 1/3 maal den afstand Groningen—Maastricht 1 De eerste soldaten zouden dan bij Groningen staan, de laatste bij Namen in België. Deze massa heeft 62»/2 uur noodig om voorbij een bepaald punt te komen, als ze in den gewo nen gang gaan. Begint dus Maandagmorgen om zes uur de troep voorbij te trekken, dan trekt die onafgebroken tot Woensdagavond ongeveer 8/2 uur door. Dag en nacht zien we dus van Maandag in de vroegte, tot Woens dagavond de soldaten in denzelfden pas voor bijtrekken. Het gewicht van zulk een men schenmassa, geheel uitgerust, en dan iederen man op 100 Kilogram stellende, bedraagt 100 millioen Kilogram, waarvoor 250 treinen, elk uit 40 dubbele wagons bestaande, noodig zijn cm ze te vervoeren, d.w.z. met de locomotie ven mee, een trein van 85 K.M. lengte, dat is de afstand van Amsterdam over Haarlem naar Delft. Van arm Italiaan tot m i 1 1 i o n n a i r. BU prachtig weer en onder enorme belangstelling is de jaar- lijksche paardenren met hindernissen, de „Grand National" op de renbaan Aintree bij Liverpool gehouden. Dit was de harddraverij, waarop in Dublin een sweepstake, dat is een loterij op den uitslag van een paardenren, was georganiseerd, waaraan naar schatting een 20 millioen menschen in Groot-Britannië en Ierland en andere deelen van. het Britsche rijk en de wereld met heele, halve, tiende en 20-ste loten hadden deelgenomen. De trek king voor die loterij was reeds te voren ge schied, zoodat het groote financieele belang alleen nog bestond voor de persoon, die één van de mededingende paarden had getrokken. De 'sweepstake'/.had in haar geheel 1.755 963 pond sterling opgebracht. Het prijzengeld be droeg 1.181.915. pond sterling. Het verschil tusschen deze twee cijfers was het bedrag dat ten goede kwam aan de Iersche ziekenhuizen. De eerste prijs was 354.544 pond sterling, de tweede 177.272 en de derde 108.181 pond. Daarenboven waren er nog 83 prijzen van 1281 pond elk, en 360 troostprijzen van 1181 pond elk. De .uitslag van de rennen heeft dus nooit gedroomde rijkdommen bezorgd aan de win naars van de eerste drie prijzen. Het aantal paarden dat tenslotte aan de rennen deelnam was 43, maar slechts 12 kwamen over de eind streep. Een paard werd gedood toen het een gracht niet kon nemen en er inviel. De jockey kwam er met den schrik af. De winner werd het paard Grakle. Tweede was Gregalach en derde Annandale. Een Italiaansch koffiehuishoudstertje in Bafctersby, Londen, Scala geheeten, had het winnende paard in de sweepstake getrokken. De tien shillings, de prijs van het lot, was bijeengebracht door zijn groot gezin en fa milieleden, veertig bij elkaar. Deze menschen verdeelen dus onder elkaar een bedrag van ongeveer 4'/2 millioen gulden. Tegenover ver slaggevers gaf Scala uiting aan zijn vreugde over het geluk dat hem beschoren was ge worden. Hij hield van Londen, zeide hij, maar nog meer van zyn vaderland en hij zou dan ook met bekwamen spoed naar het zonnige Italië terugkeeren. De tweede en derde prijs vielen respectievelijk in Buffalo (Ver. Sta ten) en Claremont. Het Lagerhuislid der Labourpartij Somer- ville Hastings heeft aan den minister van binnenlandsche zaken, Clynes, verzocht, een onderzoek in te stellen naar de bronnen, waaruit de Engelsche winnaars in de Sweep stake te Dublin op den uitslag van de Grand National hun loten hebben gekregen, opdat een gerechtelijke vervolging tegen deze men schen kan worden ingesteld. Naar men weet, zijn loterijen in Engeland verboden. Inmiddels is men in Dublin reeds bezig met het organiseeren van een nieuwe Sweepstake op de Derby en zijn reeds ver scheiden duizenden ponden sterling voor dit doel uit Engeland ontvangen. Een kostbaar kapsel. Een Londensche dame, miss Lucy Clayton, heeft dezer dagen haar prachtige goudblonde krul len verzekerd voor niet minder dan twaalf duizend gulden. Zij is een 22-jarige manne quin, die in verband met haar goed figuur en knap gezichtje, doch vooral wegens haar zeld zaam mooi haar in trek is b:j de groote mode-firma's te Londen en Parijs. „Mijn haar", zoo vertelde zij den verslaggevers, „heeft mij reeds herhaaldelijk aan goede be trekkingen geholpen, en het is dan ook niet meer dan natuurlijk, dat ik het verzeker. De polis dekthet leelijk worden van het haar door ziekte, door ongevallen tijdens hqt kap pen en door brand". En miss Clayton voegde er aan toe, dat mannequins met lang haar thans meer in trek zijn dan ooit, daar de ontwerpers het beter in overeenstemming achten met de tegenwoordige langerokken-mode. Belangrijke praehigto- rische vondst in Tirol. In wetenschappelijke kringen te Weenen heeft een vondst, welke men in Tirol gedaan heeft, buitengewoon veel opzien gebaard. In de buurt van Innsbruck waren arbeiders bezig een weg aan te leggen. Bij het graven stoot ten zij op gedeelten van een menschelijk ge raamte. Men stelde de geologische afdeeling van de Innsbrucksche hoogeschool op de hoogte van de vondst en prof. dr. Klebelsberg ging met een paar andere deskundigen de plek bezichtigen. Men stelde vast, dat de grondlaag, in welke het skelet zich bevond, ongeveer zes duizend jaar oud moest zijn. Men heeft hier dus klaarblijkelijk overblijf selen van een menschelijk wezen gevonden, dat ongeveer vier duizend jaar vóór Christus in Tirol geleefd heeft. Vertegenwoordigers van de Innsbrucksche en de Weensche unversiteiten en van de anthropologische afdeeling van het groote natuurhistorische museum te Weenen zul len de leiding van de opgravingen op zich nemen. EVENTJES LACHEN JongemanJe hebt prachtige blauwe oogen. Meisje Die zal jij direct ook wel heb ben. Daar komt m'n verloofde aan en die is bokser. Denk toch eens aan, wat verschrikke lijk De vrouw van Gerritsen is slaanwan- delaarster, vertelde meneer X„ geheel uit het lood geslagen, Jonge, Jonge, en dat terwijl ze drie auto's hebben, meende zijn vrouw, meewarig 't hoofd schuddend. PAASCHLEUT. De feestdagen, die een zoo prettige en dus gewenschte afwisseling brengen in het pro zaïsche alledaagsche leven, worden ook in den regel gevierd met een of andere verrassing, die uit de keuken afkomstig is of heet te zijn. De feestveugde onzer voorvaderen openbaar de zich voor een goed deel in eten en drin ken en het nageslacht heeft deze gewoonte in eere gehouden. Kerst- en Paaschbrooden zijn vrij algemeen bekend en bijzondere ge rechten voor de feestdagen keeren hier en daar elk jaar terug. Gedeeltelijk hebben ook die buitengewone nummers op het menu een bij-beteekenis. Reeds de Witte Donderdag, welke in het Duitsch „Grün Donnerstag" heet, kenmerkt zich in sommige streken in Duitschland nog door speciale gerechten. Op dien dag willen sommigen bepaaldelijk iets groens eten, een volksoverlevering, die in verband wordt gebracht met den naam, hoe wel o.i. ten onrechte. Maar waar men op dat gebruiken van iets groens staat, gelooft men ook vast en zeker, dat degene, die er zich aan houdt, het heele jaar gezond blijft en altijd geld in den zak zal hebben. Prei, sla, spina zie, boerenkool, raapstelen staan daar bij zonder in de gunst. In Neder-Oostenrijk heet het, dat wie op den Paaschmorgen „op zijn nuchtere maag'" honing gebruikt, het heele jaar beschut is tegen den beet van dolle honden. In Bohe- men wasschen de boerenknechts zich op Paaschmorgen zwijgend in stroomend water en werpen er even zwijgend een stuk brood met honing in, om 't water vfjj te houden van ongedierte. Ook op den akker wordt brood met honing gelegd tusschen het jonge koren. De Paascheieren brengen volgens het Z.- Duitsche volksgeloof geluk aan, zij Worden over het huis geworpen en op de plaats, waar zij neerkomen, ingegraven, omdat zij den bliksem afweren. Neemt men zoo'n ei mee naar de kerk, dan kan men er doorheen alle heksen zien. Ook kan men iemand als heks herkennen, wan neer men zich met een Paaschei op een kruispunt van wegen plaatst. In sommige streken laten de bewoners op Paaschmorgen hun maal in de kerk Wijden er. ook bestaat in de Zuid-Duitsche bergstre ken nog het gebruik van een gemeenschap - pelijken maaltijd, waarvan een schaap den hoofdschotel levert. Het zout, dat op Paaschmorgen gewijd is, geldt in vele streken als een uitstekend mid del tegen veeziekte en ook tegen enkele ziek ten der menschen. Brood met rozynen of krenten schijnt een zeer geliefd Paaschgerecht te zijn en het draagt op verschillende plaatsen verschillen de namen. De schalen der Paascheieren worden hiel en daar bewaard en met wijwater gevuld, als beschutting tegen slecht weer, maar in het Holsteinsche worden ze fijngeslagen, opdat geen heks er zich in verschuilen kan. Uit alles blijkt, dat vroom gebruik, bijge loof en heidensche overlevering vermengd zijn. WANNEER HET PASCHEN IS Voor hen, die willen weten wanneer het de eerstvolgende jaren Paschen zal zijn, geven wij de volgende data voor Paschen in de 20ste eeuw. Men ziet hoe grillig de Paasch- dagen verspringen Maart 24 25 1951 26 1978 1998 27 28 1948 29 1964 1979 30 1986 1997 31 i991 April 1 1945 1956 2 3 1983 1988 4 5 1942 1953 6 1958 1969 7 1996 8 9 1944 1950 10 1966 1977 11 1982 1993 12 1998 13 1952 14 1968 1974 15 1990 16 1995 17 1938 1940 18 1965 1976 19 1987 1992 20 21 1946 1957 22 1946 1984 23 24 25 1943 1994 1960 Bovendien kan Paschen nog vallen op 22 Maart. Dit had het laatste plaats in 1818 en dit zal weer gebeuren in 2285. Een „allerlaatste" Paschen (25 April) ïs het ook zeer zelden. Na 1943 in 2038, 2190 etc. Later dan 25 April kan Paschen niet zijn. DE TARWEWET. 's-GRAVENHAGE. (C. G.) Naar wij ver nemen is de commissie van advies, ingevolge art. 4 van de Tarwewet 1931, als volgt sa mengesteld Lid en voorzitter ir. S. L. Lou- wes te Zwolle, leden K. I. B. A. de Coster te 's-Gravenhage, mr. dr. R. W. graaf van Lynden te Koudekerke, prof. dr. ir. G. Min- derhoud te Wageningen, mr. J. A. van Sons- beek te Amsterdam, C. Th. Moors te Nieuw- Vosmeer, D. Ubbens te Oldenzijl, J. Jilgenga to Utrecht, J. Laan te Bloeraendaal, F. J. van der ReUt te Made, J. P. Meurs te Alkmaar, H. R. Hetzel te 's-Gravenhage, A. C. G. Schuiten te Rotterdam en J. A. E. Verkade te Zaandam. Adviseerende leden, toegevoegd aan deze commissie zijn: A. Boonstra te V'agenin- gen, L. Snappert te Amsterdam, J. K. F. Kraan te Rotterdam, J. L. van Walbeek te Dordrecht, J. c. A. Nieboer te Groningen, A L. van Eek te Zevenbergen. Wij vernemen dat alle berichten omtrent den datum van inwerkingtreding der Tarwe wet voorbarig zijn. EEN NATIONALE HERDENKING. 'S-GRAVENHAGE. (VD.) Met den minis ter van Staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den Raad van Ministers als eere-voorzitter heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt een nationale herdenking voor te bereiden van het view', euwfeest der geboorte van Prins Willem Zwijger op 24 April 1933.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2