Voor het kind wat des kinds is. PAR1JSCHE MODEBRIEF Maar men hoede zich voor overdrijving. APRIL-RIJMPJES. April doet wat hij wil. Een dorre April is niet des boeren wil. Maar Aprilregen komt hem gelegen. Met bloesem aan de boomen Mag April niet komen. Donder in April Veel goeds toonen wil. Aprilsneeuw is beter dan schaapsmest. April sneeuw mest, Maart sneeuw pest. Een natte April is des boeren wil. Al is Aprilmaand nog zoo goed Hij sneeuwt de boeren op hun hoed. Van den regen in April maakt Mei de bloemen. Wanneer April blaast in zijn hoorn Dan staat het goed met hooi en koorn. Uit de overgelegde begrootingen blijkt, dat met inbegrip van den klinkerweg langs de gebouwen en rioleering langs den dijk, van bestrating op het terrein, beplanting en af- rasting aldaar op een totaalsom van 179.000 zou moeten worden gerekend, docil waar de fundeering voor de bijgebouwen min der zwaar kan zijn dan voor het hoofdgebouw, kan dit verminderen tot 176.500. De instal- latiekosten voor het koelhuis zijn te rekenen op rond 35000 en voor toezicht enz. 5000, totaal dus f 216.500. De 8000 M2. grond zou den in het bedrijf moeten worden gebracht voor een koopsom van f 8500, wat tegen 4% over 40 jaar, aan rente en aflossing onge veer 750 zal kosten. Voor den directeur is 800 berekend, omdat verondersteld wordt, dat het hoofd van den keuringsdienst als di recteur van het abattoir wordt aangewezen. Voor electrischen stroom is 1600 en voor waterverbruik 5000 per jaar geschat. Voor steenkolen is uitgetrokken 600 per jaar. Wat betreft de inkomsten wordt er op ge wezen, dat alle Middelburgsche slachtingen (op enkele toegelaten huisslachtingen na) in het abattoir moeten geschieden en dus daar ook de keuringen dienen plaats te heb ben. De administraties van abattoir en van den keuringsdienst behooren streng geschei den te worden gehouden. Bij de inkomsten is in het slachtloon ook het keurloon verwerkt en moet dit weer aan den keuringsdienst worden uitgekeerd. Een invoerkeurloon is noodzakelijk voor het bestaan van het abat toir en Burg. en Weth. meenen dat dit 3 cents per K.G. moet zijn, In Middelburg zelf worden de laatste jaren ca. 1100 runderen geslacht en dit gemiddelde zal zeker stijgen en is dan ook gerekend op 1400 slachtingen per jaar. Voor vette en nuchtere, jcalyep, is 500.berekend en voor schapen, waarvan het aantal itt de laatste 7 jaar wisselde van 94 tot 349 stuks, is 150 aangenomen. Thans worden te Middelburg gemiddeld 1560 varkens geslacht, en 2000 stuks geslacht ingevoerd. Dit laatste zal ze ker verminderen en er is dus gerekend op 3000 stuks per jaar. Gezien de reeds ingekomen vragen van im porteurs van bevroren vleesch, mag zeker verwacht worden, dat van die zijde koelruim te zal worden gevraagd. Ook zonder slachtingen voor consumptie buiten Middelburg verwachten Burg. en Weth. een gunstige exploitatie. Ter beoordeeling van de voorgestelde slachthuistarieven (rund of paard) 10.50 varken, graskalf of vet kalf 5.50schaap f 2.50 nuchter kalf f 2 bok of geit 1.50 en 1 cent per K.G. voor vleeschwaren) leggen Burg. en Weth. een overzich over van de ta rieven in andere gemeenten met slachthuizen. Burg. en Weth. stellen ten slotte voor te heruiten tot den bouw van de slachtplaats met koelhuis c.a., een crediet toe te staan van 167.500, en 35000 voor de installatie en 14CC0 voor den klinkerweg en de riolee ring. da?: voor aan te gaan een tijdelijke leening van 216.500 te bepalen dat een invoerk: t:\oon wordt geheven en uit te kee pen aan clen keuringsdienst 4 voor rund of paard, 2.50 voor kalf of varken, 0.50 voor nuchter kalf, schaap of geit en verder enkele bestaande verordeningen in te trekken en die op gebruik van de centrale slachtplaats voor- lcopig vast te stellen tot de juiste kosten van den bouw bekend zijn. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Oostke.pcllo door ds. Th. G. Tonnin te Hoc-gmadc voor Schoondijke door ds. J. K. van den Brink te Westzaan. Bcroepingswerk te Rotterdam. In de gisterenavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente tr Rotterdam is beroepen in de vacature ds. J C. H. Scholten ds. W. A. B. ten Kate, predikant te Enschedé. Ds. w. A. B. ten Kate is geboren in 1890, werd tot hst predikambt toegelaten door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland en v/as van 1915—1920 predikant te Kolderveen, van 1920—1923 te Horsten, van 1923—1927 te Vlissingen en sedert 1927 te Enschedé. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam ds. G. Bouwmeester te Andel. Examens. Geslaagd voor het machinisten-diploma B de heer C. A. van der Peijl, leerling van de De Ruijterschool. Prof. ïr. J. J. I. Sprenger. Binnenkort is te verwachten de benoeming van ir. J. J. I. Sprenger van den dienst der plaats::: '.e werken te Rotterdam tot hoog leraar i de waterbouwkunde aar» de Tech msche Hoog -school te Bandoeng. Een open brief inzake de onderwijzers - salarissen. Het bestuur der Onderwijs-Centrale, waar bij aangesloten zijn het Ned. Onderw. Ge nootschap, de Unie van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland, de Vereen, van hoofden van scholen in Nederland, de Vereen, voor MULO, de Ned. Bond van lee raren en Ieeraressen bij het Nijverheidson derwijs, de Bond van onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs en de Vereen, van leeraren en onderwijzers in de lichame lijke opvoeding in Nederland, heeft zich tot den raad van ministers gewend met een adres in den vorm van een open brief, waar in gewezen wordt op het feit, dat de onder wijzers over de geheele linie ontevreden zijn over hun financieele positie. Het adres zegt, dat de dagelijksche arbeid der leerkrachten vóór alles opgewektheid eischt, dat de salarissen evenwel zoo zijn dat het gros der onderwijzers in fatsoenlijke ar moede leeft. De wijziging van 1928 heeft, zegt de open brief, geenszins verbetering gebracht. De leiding in dat jaar, dat „juiste verhou dingen" zou vaststellen, is geweest de „lei ding" van den directeur van het Centraal Bureau, terwijl de minister van financiën achter de coulissen die „leiding" inspireerde. De alles beheerschende factor, die besliste, was het „matig bedrag", die een behoorlijke uitkomst denkbeeldig maakte. Het stond van te voren vast, dat van het matig bedrag van 5 mlllioen gulden, voor de herziening be schikbaar, volstrekt niets ten goede zou ko men aan de 33.000 onderwijzers, wat betere classificeering in de ambtenaarsgroepen be trof. De onderwijzers zijn, wat de lengte der dienstjarenschaal betreft, de minstbegun- stigden gebleven. Da maxima der ambtena ren stegen van 100 tot 600 gulden, soms nog hooger, die der onderwijzers konden slechts 100 stijgen. Vast staat, zegt de open brief, dat lo. De onderwijzers zijn in 1920 onjuist nl. te laag geclassificeerd. 2o. De kortingen hebben hen in ernstiger mate getroffen dan de ambtenaren. 3o. De herziening van 1925 gaf geen be duidende verbetering. 4o. De herziening van 1928 heeft de ver houdingen te hunnen opzichte nog scheever getrokken. Verder wijst de Onderwijscentrale op de merkwaardigheid, dat een zestal centrales, waarvan bijna 50 niets met het bezoldi gingsbesluit te maken hebben, beschikken over de vraag, cf de onderwijzers, die er alles mee te maken hebben, tot het georganiseerd overleg toegelaten zouden worden. De open brief geeft als resumé van de meening van de Onderwijscentrale lo. dat de afwijzende houding der regee- ing bij de jongste begrootingsdebatten, spe ciaal t.o.v. de met nadruk naar voren ge brachte vei-langens der onderwijzers, de bij hen bestaande ontstemming, over- de achter uitzetting in vergelijking met de andere groepen van rijkspersoneel opnieuw sterk heeft doen gevoelen 2o. dat de wijze, waarop zij in het overleg met de regeering zullen worden betrokken, niet afhankeijk behoort gesteld te worden van het oordeel der ambtenarencentrales 3o. dat, buiten eenig verband met de hui dige malaise, een opschuiving van de onder wijzers in de salarisschalen het eenig afdoen de middel is om in hun, uit maatschappelijk en onderwijskundig oogpunt, onvoldoende salarispositie verbetering te brengen. MARINE EN LEGER Blijkens een bij het departement van de fensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Arend" 30 Maart van Paramaribo vertrokken op de terugreis naar Curasao. Schout-bij-nacht C. J. E. Brutei de la Rivière, die bestemd is tot commandant der zeemacht te Willemsoord en in de stelling van Den Helder, zal 21 April die functiën aanvaarden. De schipper O. W. Drechsler, sergeant-tor pedomaker O. van Os, majoor-monteur T. J. G. van Dansik en sergeant-machinist J. Do- zie worden den 8en April tijdelijk geplaatst te Vlissingen bij afbouw O 13. De sergeant-machinist W. Reitsma wordt den 8en April geplaatst te Vlissingen bij af bouw O 14. De luitenant ter zee le klasse C. Meijer, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 7 April met de „P. C. Hooft" uit Amsterdam derwaarts vertrekken. De luitenant ter zee 2e klasse N. Kooreman, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 13 dezer geplaatst op 's Rijkswerf te Willems oord. De officier van gezondheid 2e klasse der zeemacht J. A. Leegsma, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 7 dezer aan boordv an het motorschip „P. C. Hooft" uit Amsterdam daarheen vertrekken. Kapitein C. Reynierse, van den staf by het I4e regiment infanterie te Middelburg, wordt 1 Augustus gedetacheerd by den vrijwilligen landstorm te Utrecht en belast met het be vel over het landstormverband aldaar. LUCHTVAART Be ramp van het luchtschip R 101. Uit de resultaten van het officieele onder zoek inzake de ramp van de „R 101", waar bij 48 personen het leven verloren, blijkt, dat sir John Simon en zijn beide assessoren tot de conclusie zijn gekomen, dat de oorzaak van de ramp te wijten is aan het verlies van een groote hoeveelheid gas, veroorzaakt door 1 rt slechte weer. Zij (vij'c-n op, dat hel mogelijk is, dat er in het omhulsel door wrijving scheuren zijn ontstaan en dat de gaskleppen zich nu en dan geopend hebben tengevolge van de schokkende bewegingen van het luchtschip wegens het buitengewoon slechte weer. Zij zijn echter van meening, dat het plot selinge en geweldige gasverlies, dat hierop volgde, een bijzondere oorzaak heeft gehad, namelijk het scheuren van het voorste ge deelte van het omhulsel. De leden van de commissie van onderzoek ontkennen beslist, dat de oorzaak van de ramp zou zijn toe te schrijven aan den zwak ken bouw van het luchtschip, of aan het weigeren van de controle-toestellen of aan een directen invloed van het slechte weer of aan onbekwaamheid van de bemanning. Verder zijn zij van meening. dat de vonk, die ontstoken werd door het verbreken van den electrischen stroom, hoogstwaarschijnlijk den brand veroorzaakte. Vliegongelukken. Een bombardementsvliegtuig van het 33ste escadrille der Royal Airforec is op het vlieg veld van Bicester, Oxfordshire, tegen een vlaggestok aangebotst en neergestort. De bestuurder en de mecanicien werden gedood. De machine was een der snelste toestellen en had bij een vroegere vlucht reeds een snelheid van 350 KM. per uur weten te be reiken. In de nabijheid van Emporia in Canada is een verkeersvliegtuig neergestort. Alle ne gen inzittenden werden gedood. Onder de slachtoffers bevindt zich de bekende voetbal ler Knute Reckne. PREDIKBEURTEN VRIJDAG 3 APRIL 1931. Goede Vrijdag. Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf 'ontvangen. Gereformeerde Kerk. 8 uur Ds. H. A. WIERSINGA. Christ. Geref. Kerk. (Kasteelstraat). 7.30 uur Preeklezen. Evang. Luth. Kerk. 5.30 uur Da. L. C. DUFOUR, van Groede. (Bediening H. Avondmaal). Doopsgezinde Kerk. 7 uur Da, O. L. VAN DER VEEN. Avondmaalsviering) SOUBURG. Ned. Herv. Kerk. 6 uur Ds. L. C. SPIJKERBOER. (Bediening H. Avondmaal). Gereformeerde Kerk. 7 15 uur Ds. J. C. J. KUIPER. RITTHEM. 7 uur Dr. H. VAN O YEN. KOUDEKERKE. 9.30 uur Ds. R. TEN KATE. (Bediening H. Avondmaal). 7 uur De heer P. D. MIDDELKOOP. Directeur „Kinderzorg" te Middelburg. (Dankzegging). 'T ZAND. 7 uur Ds. R. TEN KATE. (Bediening H. Avondmaal). WISSELKOERSEN Noteering van heden, 1 April 1931, des nam. 2 uur (niet-officieel) Chèqüe-koersen. Koopen en Verkoopen. New-York 2.48%—2.48% Londen 12.11%12.12 Berlijn 59.4059.43 Brussel 34.6734.69Parijs 9.75—9.77 Bankapier. Dollars 2.47—2.49% I Ponden 12.10— 12.13 Marken 59.3259.50 Belgische Francs 34a.6034.90 Fransche Francs 9.73—9.81. RADIO-RUBRIEK Donderdag 2 April. Hilversum, 298 M. Avro. 8.00 Gramofoon. platen. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Gramo- foonplaten. 11.00 Voorlezen. 11.30 Concert, solisten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 Con cert, kwartet. 2.30 Lezing. 3.00 Pianoconcert. 3.30 Loetafoon-programma. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Zang. 5.15 Zang. 5.30 Kamermuziek. 6.00 Ensemble „Musica". 6.15 Zang. 7.00 Concert, orkest. 8.45 Oratorium „Der Tod Jesu", koor, orkest en solisten. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Voor dracht. 10.45—12.00 Gramofoonplaten. Huizen, 1875IVL 8.00 K.R.O. Gramofoon platen. 10.00 N.C.R.V. Dameskoor. 11.00 Zie- kendienst. 11.00 KR.O. Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politie berichten. 12.15 Concert, trio. 1.45 Gramo foonplaten. 2.15 Handwerkcursus. 3.15 Vrou wenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 'Con cert, orkest. 6.30 Knipcursus. 6.45 Zang. 7.30 Politieberichten. 8.00 Uitvoering van de Zeven Kruiswoorden, van Jos. Haydn. Koor, orkest en solisten. Na afloop Vas Dias en gramo foonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel. 1.30 Kerkdienst. 2.20 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.00 Piano spel. 7.20 en 7.45 Lezing. 8.05 Concert, orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Pianospel. 10.20 Hoorspel. 11.00 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie- DE KLEEREN ZIJN ER VOOR HET KIND. Kinderen hebben het hard tegenwoordig, wordt wel eens beweerd. Ze hebben bijna geen jeugd meer. De school legt al jong beslag op ze. Ze moeten hard leeren, veel huiswerk ma ken, blokken voor examens Dat is natuurlijk alles wel waar, maar te gelijkertijd wordt er toch ook wel veel voor het kind gedaan. We willen hier nu niet eens spreken over openlucht-scholen, vacantie- kolonies en dergelijke nuttige instellingen. Maar als we alleen maar eens nemen de kleeding onzer kinderen wat een verschil met vroegerHoe let men er tegenwoordig op, dat de kleertjes prettig en gemakkelijk zitten, dat ze licht zijn en practisch en bo vendien nog aardig en smaakvol. Ja. ze moe ten óók door de kinderen zélf leuk gevonden worden. Vandaar de versiering met grappige beestjes, kruisjes, zoompjes en allerlei dingen uit het kinderleven een streven, dat men soms wel eens wat te ver doorvoert. De kleine Monique, het eenige dochtertje van een on zer vrienden, heeft bijv. een slaapkamertje, dat o.i. te veel van het goede heeft gekregen. Elk gebruiksartikel is als het ware een grapje. Het lampje naast het bed stelt een potsier lijke mijnheertje voor onder een parapluie, de kleerhangers zijn alle getooid met een poppekopje.haar hoed je zet ze op de staart punt van een hoogge- rugde poes, het stoel- kussen is geborduurd met een boer die ach ter een gans aanloopt. Het zelfde motief vin den we terug op de lampeen vierkante houten kroon, waarvan op elke hoek een boer tje staat met een gans De nachtzak is een Pierette-kop met een grooten kraag enz. Ook in dingen die des kinds zijn moet men maat weten te houden. MAAKT UW BYOUTERIEEN ZELF. Bij ieder toilet z'n eigen byjoux, z'n pas sende sieraden, die er het effect van verhoo- gen of die er zoo geheel mee in harmonie zijn, dat men zich het een zonder het ander niet voorstellen kan Gelukkig behoeven de versierselen niet echt te zijn, zoodat de tegenwoordige mode niet ruïneus is.r-Maar we moeten eerlijk be kennen dat sommige byjoux in aanmerking genomen, dat ze niet echt zijn, toch nog een aardig prijsje kosten, vooral wanneer men eens iets bijzonders en minder algemeen wenscht. In de Fransche metropool waar de vrouwen bijzonder handig zyn en bijna elk toilet-on derdeel zelf maken, worden ook heel veel van deze byjouterieën zelf vervaardigd. Bij een bleekroode japon kiest men bijv. een ketting, bestaande uit groote rood kristallen bollen, wit kristallen schijfjes en een groot aantal heel kleine, fijne kraaltjes in beide tinten. Men neemt zeven stevige draden, rygt daar, over een lengte van ongeveer 8 cM., de fijne kraaltjes aan, waarbij men zorgt dat de kleur wit domineert. Vervolgens haalt men den bundel draden door de opening van een kris tallen schijf, waarna door die van een rooden bol, vervolgens weer door een schijf, waarna men opnieuw begint met de fijne kraaltjes. Als de ketting lang genoeg naar zin is, haalt men de draden van beide zijden tezamen door een motiefje of door twee schijfjes met een rooden bol en werkt tenslotte den ketting af met een lange kwast van de kleine kraal tjes. Wie nog onthouden heeft, hoe ze als kind margrieten-armbandjes reeg, kan deze kunst nu goed te pas bren gen en bijv. bij een groene japon een groenen kralenketting maken, waarin witte Margrietjes prijken met gele hartjes. Wenscht men een ket ting van heel groote bollen, zoo kan men gewone houten bollen koopen en die „over trekken" met snoertjes heel fijne kraaltjes in de gewenschte kleur, waarbij men de naald telkens door de ope ning heen en weer steekt. Wie geen passende byjouterieën wenscht bij z'n toilet, het niet mooi of te duur vindt, kieze diamanten of pa rels. Een parelketting met dito oorhangers staat altijd fijn. Laten we u echter hierbij vertellen dat parels dik wijls flatteuser zijn wanneer ze een paar centimeter onder, dan wanneer ze op of vlak onder bet oorlelletje hangen. EEN EIGENAARDIGE CORSAGE. Horloges behooren tegenwoordig ook al tot de byjauterieën. En het nieuwste op dit ge bied is een uurwerkje, ingesloten in een heel klein en fijn geëmailleerd doosje, dat dienst doet als gesp van eeh ceintuur of öafc men in plaats van een bloem, in hét knoopsgat draagt. WILHELMINE. Parüs» „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 en 1.25 en 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Orkestconcert. Pianomuziek. 9.50 Concert. Langenberg, 473 M. 6.20 en 9.35 en 11.30 Gramofoonplaten. 12.35 Orkestconcert. 4.20 Vesperconcert en solisten. 5.20 Gramofoon platen. 7.20 Concert. 7.50 „Die St. Jacobs- Fahrt", daarna berichten en concert. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 1.50 Concert en solisten. 2.35 Zang. 7.20 Concert. 7.35 „De Koopman van Venetië" 9.15 Vocaal concert. 9.45 Or kes* concert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.20 Concert. i Cramofoonpiatsn. 8.20 Con cert. 338.2 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Koor zang. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestcon cert en zang. Zcesen, 1635 M. 5.40 Berichten. Lezin gen. 11.20 Gramofoonplaten. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Lezingen. 3.50 Concert. 4.50 Voordrachten. 7.20 Hoorspel. 8.10 Berichten. 8.20 Symphonyconcert. 9.40 Berichten. 9.50 Derde acte van „Parsifal". PRIMA MATERIALEN VOOR ZELFBOUW. Variabele condensatoren. In dit artikel bestaat een enorme verscheidenheid van con- stuctie, doch helaas zijn de meeste fabricaten slecht gefabriceerd. Een goede variabele con densator herkent men aan de volgende con structie-bijzonderheden De draaibare platen moeten van stevig ma teriaal vervaardigd zijn, bijv. dik koper. Dun ne platen verbuigen spoedig tijdens het mon- teeren en veroorzaken sluiting, met als ge volg kraakgeluiden by de afstemming. De draaibare platen van een prima variabelen condensator zijn overbrugd, d.w.z. onderling met elkander verbonden door een brug. Zoo doende worden de platen onderling op gelij ken afstand gehouden. Ook de lagering is van veel belang, d.w.z. hoe de as bevestigd is. De gang moet soepel zijn over de geheele schaalverdeeling, niet te stijf, doch ook vooral niet te los. In het eerste geval is de afstemming lastig en in het laatste geval valt de condensator vanzelf uit zijn stand door de zwaarte der platen. Heel goed is het ook indien tusschen de draaibare platen een soepel snoertje (en de aansluitklem daarvoor) is bevestigd om van een prima contact verzekerd te zijn. Dit kan men desnoods zelf aanbrengende verbindingen soldeeren. De waarde van een afstem-condensator moet voor omroepontvangst, dus het lange en kortegolf gebied, 500 cM. zijn. De Duitsche va riabele condensatoren zijn 500 cM., de Engel- sche en Amerikaansche 450 cM. (0.0005 Mfd Als regel is 450 cM. ruim voldoende, doch voor enkele inbouw spoeleenheden wordt 500 cM. vereischt. Indien het zelfde toestel moet dienen voor omroep- en ultra-kortegolf-ontvangst, zooak bijvoorbeeld Peeters' schema Super Serie nr. 9, het zgn. Passe-Partout-schema, dan moei de secundaire condensator, die bij ultra-kor- tegolf ontvangst voor afstemming dient niet grooter worden genomen dan 250 c.M. Voor terugkoppeling worden condensatoren van 250 c.M. gebruikt. Als serie-condensator, ter verhooging der selectiviteit een middel dat slechts zeer weinig baat heeft in den antennekring een condensator van 250 cM. Bij gebruikmaking van zgn. „trommelscha len" voor afstemming moet één links en één rechtsdraaiende condensator gebruikt, wor den. Hiervoor is de condensator met uit- schuifbare as zeer geschikt. Bij de rechts draaiende condensator schuift de as aan de voorzijde uit, by de linksdraaiende aan de achterzijde. De condensatoren draaien dan tegengesteld. De aansluiting voor de draaibare platen is by iederen condensator op het metalen huis aangebracht, voor de vaste platen op een ring van isolatiemateriaal. De draaibare platen worden steeds met „aarde" verbonden, nim mer met een roosterverbinding van de lamp. Sluiting of slecht contact in een variabelen condensator controleert men het eenvoudig ste met een accu-gelijkrichter. Indien de accu in lading staat, wordt de verbinding van plus accu met plus gelijkrichter onderbroken, d.w.z. de draad wordt van plus accu genomen en verbonden met de draaibare platen van den condensator. Van de vaste platen wordt dan een verbinding gemaakt naar plus accu. Indien de condensator van minimum ge draaid wordt, dus de draaibare platen lang zaam tusschen de vaste platen schuiven, mag men de gelijkrichterlamp niet zien branden. Op de plaatsen, waar dit wel het geval is, maken de draaibare platen contact met de vaste en is de condensator dus onbruikbaar. WEERBERICHT Hoogste Barometerstand 772.2 te Hapa- randa. Laagste Barometerstand 747.0 fce Irafjord. Verwachting tot den avond van 2 April Zwakke tot matige later toenemende Ooste lijke tot Zuid-Oostelyke wind, aanvankelijk helder tot lichtbewolkt, later toenemende be wolking, droog weer, iets zachter. A li fc NU A van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Zaterdag 4 April. Soirée Dansclub „Onder Ons", „de Oude Vriendschap", 8 uur. 'oridag 5 en Maandag 6 April. Cabaret- en tooneel-uitvoeringen „Kunst naar Kracht", „de Oude Vriendschap", 8 uur.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6