1000 500 300 25 DINSDAG 31 MAART EERSTE BLAD :rus?ahd 1 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN OE VELBE Jr.. Walstraat 5B-60, Vlissingen.TeleF. 10. Postrekening66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Stads- en Provincienieuws HET KONINKLIJK BEZOEK AAN VLISSINGEN. SI Sc cell «1© iScltcemem BUITENLAND 23.57 ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regei.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 repels 75 ct., iedere repel meei 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" VLISSINGEN, 31 MAART. De Koninklijke familie zal Vrijdag 17 April a.s. met den maiitrein van 12.38 te Vlissingen aankomen en zich te voet be geven naar het marine-emplacement aan de binnenhaven, waar de aanwezige op leidingstroepen zullen worden geïnspec teerd en het Wachtschip „Noord-Bra bant" en ook de gebouwen op dit terrein in oogenschouw worden genomen. Het bezoek hier zal duren van 12.45 tot 1.30. Weder te voet begeven H. M. de Ko ningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. de Prins zich dan naar de koninklijke wachtkamer in het station, waar het per soneel van het Nederlandsch Loodswe zen, onder leiding van den directeur, kapitein ter zee R. H. Arntzenius, ge legenheid zal hebben zijn opwachting te maken. Te 1.45 begeeft de vorstelijke familie zich aan boord van de motorveerboot „Koningin Wilhelmina", die aan haar gewone aanlegplaats zal liggen en aan boord waarvan zich dan reeds ongeveer 150 genoodigden zullen bevinden. Met de motorvéerboot zal een korte vaartocht op de reede worden gemaakt, om dan de nieuwe haven in te varen. Na een toe spraak van den Minister van Waterstaat zal H. M. een kort antwoord geven en daarop een gedenksteen onthullen, die later in den kaaimuur, waarbij de boot zal stil liggen, wordt aangebracht. Na deze plechtigheid vaart de boot naar haar aanlegplaats terug en debar- keeren de hooge gasten om vervolgens over de nieuwe keersluis te wandalen naar het zgn. Eiland, waar de „Oranje- bond" en het Eiland-comité in de gele genheid zullen worden gesteld hunne op wachting te maken. Te 3.10 wordt plaats genomen in de auto's om met een korten rit door de stad te 3.30 het in aanbouw zijnde ziekenhuis „Bethesda" te bereiken, waar de voor zitter van het bestuur, ds. J. S. Hartjes, een toespraak zal houden en H. M. de Koningin den gedenksteen zal onthullen, die een tekst zal bevatten. In het ziekenhuis wordt de thé ge bruikt, waarna naar het station wordt teruggereden, om te ruim 4 uur met een extra trein naar Den Haag terug te keeren. Opening nieuwe haven. Zooals bekend is zal H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Neder landen en H. K. H. Prinses Juliana, op Vrij dag 17 April a.s. onze gemeente bezoeken om in persoon de nieuwe buitenhaven te openen en een bezoek te brengen aan het in aanbouw zijnde ziekenhuis „Bethesda". In verband daarmede hield het bestuur van den Vlissingschen Oranjebond gisterenavond een buitengewone vergadering, waarin mede tegenwoordig waren de burgemeester en do algemeene voorzitter van de buurtcommissies, de heer M. Laernoes. Hoewel de beschikbare tijd van voorberei ding niet al te ruim is, oordeelde de verga dering het nochtans slechts natuurlijk, dat getracht worde den Hoogen Bezoekers zoo veel mogelijk een waardige ontvangst te be reiden en aldus getuigenis af te leggen van waardeering van dit Vorstelijk bezoek en van Vlissingens vanouds bekende Oranjegezind heid. Zoodra mogelijk zullen aangaande het be zoek en de daaraan verbonden plechtigheden nadere mededeelingen worden gedaan. Inmiddels wekt het bestuur van den Oran jebond de ingezetenen onzer gemeente reeds nu met aandrang op, zooveel mogelijk mede te werken om door het uitsteken der vlaggen en het aanbrengen van versieringen (voor namelijk langs de door de Hooge Bezoekers te volgen, nader bekend te maken route) van hun belangstelling en ingenomenheid blijk te geven. In aansluiting op bovenstaande verzoekt men ons nog mede te deelen, dat a.s. Don derdagavond 2 April, 's avonds te kwart over acht, in het Concertgebouw een spoedverga dering zal worden gehouden va i de besturen der buurtcommissies, waarin door den bur gemeester nadere mededeelingen zullen wor den gedaan. Opkomst dringend gewenscht. Het nieuwe kantoorgebouw van den provincialen stoombootdienst. Bij den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde is de laatste jaren veel gedaan tot verbetering van den dienst, in het bijzon der op het drukke traject Vlissingen—Bres- kens. De motorveerboot „Koningin Wilhel mina" maakte het mogelijk dat automobilis ten met hun voertuig heel wat gemakkelijker óe Westerschelde konden oversteken dan met de booten van het oudere type. Thans wordt een tweede veerboot gebouwd, de „Prinses Juliana", die van veel grootere afmetingen wordt dan de „Koningin Wilhelmina". Ook voor de lijn HansweertWalzoorden zal een nieuwe veerboot in de vaart worden gebracht. Deze is van een kleiner type. Te Breskens is voor enkele jaren een nieuw gebouw voor den stoombootdienst in gebruik genomen, dat een goede verbetering genoemd mag worden. Het kantoorgebouw aan de buitenhaven alhier eischte ook dringend verbetering. Het was zoowel in- als uitwendig onoogelijk en een afdoende oplossing was alleen mogelijk door een nieuw kantoorgebouw op te trekken. Thans is deze bouw gereed en hedenmid dag heeft de Commissaris der Koningin het nieuwe kantoor officieel in gebruik genomen. Het gebouw maakt reeds uitwendig een netten, degelijken indruk en zal als het oude is afgebroken en de terreinen er om heen ds vrijkomende ruimte ook voor een deel aan de provincie is gekomen, zal kunnen zijn voltooid, welke thans in gebruik is genomen. Het ligt in de bedoeling vrij spoedig met het afbreken van het oude kantoorgebouw aan te vangen. Een afscheid. Gisteren heeft de kapitein W. van den Hoek, districtscommandant der Kon. mare chaussee alhier, als gevolg van zijn benoeming tot adjudant bfj den inspecteur van dat wa pen, afscheid genomen van het personeel uit zijn district. Bij dit afscheid merkten wij o.a. op luite nant-kolonel H. L. E. G. J. Werner, comman dant van de le divisie van dat corps, de sub stituut-officier van justitie, mr. W. F. E. ba ron van der Feltz, de districtscommandant van de rijksveldwacht te Middelburg, de com missaris en hoofdinspecteur van politie al hier, alsmede de heer Lier, hoofd-opzichter van fortificatiën te dezer stede. Na de opstelling nam genoemde divisie- commandant het woord en schetste in kern achtige en gevoelvolle woorden wat de heer Van den Hoek voor het wapen had gedaan en hoe hij met het personeel had medegeleefd en wenschte hem ten slotte geluk met zijn benoeming. Kapitein Van den Hoek werd daarna toe gesproken door een der oudste brigadecom mandanten en vooral trof het ons te verne men, wat de heer Van den Hoek heeft gedaan voor een, aan eèn ernstige ziekte lij denden wachtmeester, die voor genezing naar het buitenland moest. Aan het slot van zijn rede bood hü den kapitein een cadeau en mevrouw Van den Hoek een bouquet aan. werd dit lezen geïllustreerd door lichtbeel den, deels van Rembrandt, deels van andere kunstenaars. Telkens ook klonk door de schemerdonkere kerk de zang van sopraan of bas, of ook de jonge zang van een klasse schoolkinderen. Kritiek op een dergelijke samenkomst past niet. Ze is belegd in de eerste plaats als een wijdingsure, al wordt gestreefd er artistiek ook wat goeds van te maken. In dit laatste is de vereeniglng wonderwel geslaagd. In mevrouw Belger vooral vond ze een fijne sopraan, wier stem zich uitstekend leent tot zulken zang. Ds. de Voogd eindigde met dankzegging, waarna de gemeente nog zong het bekende koraal Ps. 118 11. De melkprijs. Blijkens achterstaande advertentie heeft de Melkinrichting der Vereenigde Zuivelberei- ders met ingang van 1 April den straatmelk prijs gebracht op 10 cent per liter. Een soirée. De dansclub „Onder Ons" geeft Zaterdag 4 April haar eind-soriée in „de Oude Vriend schap". Medewerking zal worden verleend door het dans-duo Hennie en Cato Merks. Het „Schiedam's Volksblad" schrijft dat de liedjes, w.o. „de Punktroller", „Ode aan den wals" en „Met een afgezakt gezicht", buiten gewoon inslaan. Voeg daarbij de allerkeurig ste costuums, waarin het repertoire door de dames wordt gebracht, dan is het te begrij pen dat het publiek met dit tweetal zeer is ingenomen. Men zie verder achterstaande advertentie. 0 voor parkeerplaats in gereedheid zijn ge bracht, zeker nog beter tot zijn recht komen. Een paar treden voeren naar den ruimen hoofdingang, die toegang geeft tot een ves tibule, rechts waarvan zich de vrij ruime, van eiken meubelen voorziene wachtka mer bevindt, waar men beschut tegen weer en wind het vertrek der booten kan afwach ten en niet angstig behoeft te zijn tegen dat vertrek niet te worden gewaarschuwd. Een tusschendeur geeft toegang tot een achtergang, waar het oog direct valt op den tegel, voorstellende de eerste stoomboot, die naar Breskens en Ter Neuzen voer en de „Koningin Wilhelmina", de motorveerboot, welke tegel bij het 100-jarig bestaan door het personeel werd aangeboden. In deze gang treft men rechts het ruime kantoor der agenten aan, door flinke loket ten met de gang verbonden, en links de goe derenbergplaats, die voor dit doel veel ruimte biedt en waarin ook uitkomt de stookplaats voor de centrale verwarming. Naast de groote bergplaats is nog een kleine bestemd voor waren, die door hun hoedanigheid beter afzonderlijk kunnen worden opgeborgen. Een flinke breede trap voert naar de eer ste verdieping, waar wij eerst een bezoek brachten aan het evenals beneden practisch, maar met voorkoming van luxe, ingerichte kantoor, waar de klerken hun werk zullen verrichten en waarnaast zich een kleiner vertrek voor den walkapitein bevindt. Op deze verdieping heeft de directeur ook zijn vertrek, waar ook overdreven luxe is verme den, maar toch een meubileering is toegepast in overeenstemming met het ambt van di recteur. Deze kan nu op behoorlijke wijze bezoekers ontvangen, heeft goede bergplaat sen voor zijn bescheiden en heeft een ruim uitzicht over de beide aanlegplaatsen en bij helder weer kan hij de boot haast van Bres kens zien vertrekken en ook die van Ter Neuzen reeds spoedig zien aankomen. Ook hier *is evenals overal in Jiet gebouw de modernste Philips-verlichting toegepast en ook op het gebied van ramen openen enz. is alles volgens de eischen des tijds. Op deze verdieping bevindt zich bovendien nog een ruime, goed verlichte bergplaats, waarop kasten staan, in welke de kaartjes en ander materiaal voor de diensten op de Wester schelde zijn opgeborgen en waar dus de kler ken herhaaldelijk moeten zijn om hun werk zaamheden te verrichten. Een minder breede, maar toch makkelijke trap voert naar de tweede verdieping, waar op een ruime zolder het archief is onderge bracht in kasten, die tot in lengte van jaren kunnen worden gebruikt en welker ruimte zeker bij het tweede eeuwfeest nog niet te klein zal zijn. Het is zeker een belangrijk onderdeel van de geheele verbetering, die binnen een paar jaar, als ook de nieuwe ponton in de Buiten haven zal liggen, als de hal, die nu tot de pontons tcegnng geeft, zal zijn afgebroken en Vervolgens sprak de substituut-officier van justitie met waardeering over de wijze waar mede het parket met den heer Van den Hoek had samengewerkt, terwijl eveneens woorden van waardeering werden gesproken door den commissaris van politie en den districtscom mandant van de rijksveldwacht. Nadat kapitein Van den Hoek den sprekers dank had gebracht, sprak de nieuw benoemde districtscommandant, de le luitenant W. G. F. A. van Walt Meijer, het personeel toe. Hij deelde met eenige welgekozen woorden en onder verwijzing naar het terzake gesprokene, mede, dat ook zijnerzijds op volle medewer king kon worden gerekend. Een gezellig samenzijn besloot dezen, voor velen onvergetelijken, dag. De voor deze gelegenheid aangebrachte versiering was uitgevoerd door de firma Van der Meer alhier. Nieuwe avonturen van mijnheer Pimpelmans. In ons nummer van heden wordt een aan vang gemaakt met een nieuwe geïllustreerde kindervertelling van G. Th. Rotman, getiteld „Nieuwe avonturen van mijnheer Pimpel mans". De vertelling wordt driemaal per week op genomen, nl. Dinsdag, Donderdag en Za terdag. Wü twijfelen er niet aan of de kinderen zullen met spanning deze nieuwe avonturen van mijnheer Pimpelmans volgen. In onze Tydinghal. Van de werf der N.V. Kon. Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam is te water gela ten het vrachtschip „Reael" voor de N.V. Kon. Paketvaart-maatschappij te Amster dam. Van de huldiging van den heer Van Teijen op het vliegveld Schiphol te Amsterdam, heeft onze fotograaf enkele mooie opnamen gemaakt. De vice-admiraal Quant compli menteert den heer Van Tijen. De voetbal-wedstrijd NederlandBelgië ls in beeld gebracht. Enkele mooie spelmomen ten zullen wel de bijzondere aandacht trekken van de geregelde bezoekers van onze Tijding hal. De wijdingsavond in de Nieuwe Kerk. De wijdingsavond door de Ver. voor In wendige Zending in de Nieuwe Kerk belegd, was tamelijk goed bezocht. De leider, ds. de Voogd, opende met uitspreken van het vo tum, waarna hij de samengekomenen ver zocht te zingen het koraal Jezus, uw verzoenend sterven Blijft het rustpunt van ons hart. Na gebed en inleidenden zang van mevr. W- Belgerden Boer las de leider de schrift gedeelten, die op de lijdensgeschiedenis be trekking hebben in zulk een volgorde, dat ze een aaneengesloten geheel vormden. Telkens Propaganda voor de coöperatie. In een gecombineerde besturenvergadering van de coöperatie „de Broederband" en den Vlissingschen Bestuurdersbond, die tevens werd bijgewoond door twee vertegenwoordi gers van den coöperatie-raad, werd, naar „het Volk" meldt, in beginsel besloten tot sa menwerking over te gaan, ten einde de pro paganda voor d? coöperatie intensief te gaan voeren. Er zal een comité van actie worden benoemd. Buitengewoon opzichter-teekenaar. Met ingang van 1 April is benoemd tot bui tengewoon opzichter-teekenaar bij het wa terschap „Het stroomgebied van de Aa" te 's-Hertogenbosch de heer J. H. J. Buning. Consulaatwezen. Bij Kon. besluit is de heer J. Mees erkend en toegelaten als consul van Hongarije voor de provinciën Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Candidaten der S.D.A.P. te Middelburg. Door de S.D.A.P. te Middelburg is voor de verkiezing van leden van den gementeraad de volgende lijst definitief vastgesteld 1. J. Onderdijk, 2. W. P. Cornelisse, 3. P. Ph. Paul, 4. J. Mondeel, 5. J. Wondergem, 6. Chr. Bank, 7. L. J. Geers, 8. L. A. Bouw man, 9. L. J. P. Sulkers, 10. E. de Priester. Een bazaar. In het Schuttershof te Middelburg wordt tot Donderdag a.s. een bazaaT gehouden, ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt elkanders Lasten". Deze bazaar werd gisterenavond geopend met een toespraak van ds. D. Ring- nalda. Hij zeide dat men in de stille week geen bazaar organiseert op uitbundige, maar op gepaste wijze. Spreker hoopt dat er veel verkocht zal worden, maar speciaal dat een door een liggende patiënte in vier jaren ge maakte sprei een flinken prijs' zal opbren gen, omdat de helft voor haar en de andere voor het fonds bestemd zal zijn. Ds. Ringnalda ging ten slotte voor in ge bed. De opening had hiermede plaats gehad en het was tevens tijd, dat ook het publiek kon worden toegelaten, waarbij wij er nog even aan herinneren, dat de toegang gratis is. Direct heerschte er in de zaal een opge wekte drukte, werd er aan de vele stands met handwerken, luxe- en huishoudelijke voor werpen, rookartikelen, fruit en dergelijke goed verkocht tot reeds van de grootste stuk ken toe. Naamlooze vennootschappen. Met de Staatscourant no. 62 zijn verzonden siktuten van de. naamlooze vennootschap „Fabriek voor Houtbewerking „la Vitesse' (de Vaardigheid) voorheen S. van der Peijl te Goes. de fijne custard met ee*\ zaAje IJAi-VANILLESUIKER in. l&cLar pak/ ■INGFABR:jfr7PfifoWGR0NINGEN Een been afgekneld. Gisterenmiddag is de 45-jarige schipper van het mosselvaartuig „Philipine 45" bij Wemeldinge, met een zijner beenen tusschen de koppeling van den motor geraakt. Het been werd gedeeltelijk afgerukt. De schip per is in zorgwekkenden toestand naar het R. Kath. ziekenhuis te Goes vervoerd. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 28 Maart is aan de kantonrechters-plaatsvervangers H. E. Bee- laerts van Emmichoven en T. J. Sikkens, in het kanton Zierikzee, op hun verzoek als zoo danig eervol ontslag verleend, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Vliegveld Westen-Schouwen. Het luchtvaartcomité Schouwen-Duiveland heeft gisteren officieel bericht ontvangen, dat op 4 Mei het vliegveld Westen-Schouwen bij Haamstede door '"en Commissaris der Konin gin in Zeeland zal geopend worden. Dien dag zullen 15 vliegtuigen op het veld landen. Lijken aangespoeld. Zondag jl. is onder de gemeente Sas van Gent een lijk opgehaald uit het kanaal, dat bleek te zijn van den fabrieksarbeider R-> wonende te Maldeghem (België), die sedert 16 Februari tijdens de carnavalsfeesten werd vermist en vermoedelijk tengevolge van dronkenschap te water is geraakt. Gisteren werd eveneens uit het kanaal onder de gemeente Sas van Gent een lijk cpgevischt waarvan de identiteit nog niet nader kon worden vastgesteld. SOUBURG. Woensdag 1 April zal alhier het Emma- bloempje aangeboden worden. Wanneer men weet, dat de opbrengst ten bate komt der. tuberculosebestrijding, de vreeselijke ziekte, die zoo menig jong leven verwoest en ten grave sleept, kan het wel niet anders of de opbrengst zal Woensdag verblijdend zijn. Mogen morgen velen, zeer velen, met een Emma-bloempje getooid zijn en hierdoor een steentje bijdragen aan het groote werk de bestrijding en overwinning dezer gevreesde, ziekte. GROEDE. De nieuw gebouwde R.-Kath. school te Groede zal op 1 Mei a.s. geopend worden. ZUIDZANDE. Op de groslijst voor candidaten voor den gemeenteraad werden door de S.D.A.P. ge plaatst J. le Roy Sr., Jet de Lijser, A. Ver- buijt, J. Duininck, C. de Groote en L. do Jager Sr. het DtrrrscH—oostenrijksch ACCOORD. De Oostenrijksche tdee-kanselier, dr Sclio- ber, heeft in een persconferentie mededeelin gen gedaan over de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Allereerst memoreerde dr. Schober hoe Oostenrijk, door den nood gedwongen, er toe gekomen is dezen eersten stap te zetten op den weg der economische aaneensluiting, na-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1