100 25 THE BLUF HAT VRIJDAG 27 MAART 500 300 150 EERSTE BLAD O HOLLAERS-VERBERKT No.73 69e Jaargang i 1931 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aicnnés V2<s$svB«gsalne'6ecaraBmt Stads- en Provincienieuws vm 4.95 SPORT BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct jt ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 repels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen mé voor het 2e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN, 27 MAART. De koelinstallatie voor het coöperatieve slachthuis te Vlissingen. In de te 's-Gravenhage onder voorzitter schap van prof. dr. W. H. Nolens gehouden vergadering van de rijkscommissie voor de werkverruiming, werd o.a. de volgende mede- deeling gedaan Ondanks de bemiddeling van de commissie en het feit dat de Nederlandsche fabrikanten zich voor deze opdracht veel moeite hebben gegeven, viel de opdracht voor een koelin stallatie voor het slachthuis ten behoeve van de Vereeniging tot exploitatie van een coöpe ratief Slachthuis te Vlissingen aan het bui tenland ten deel. Christ. Ambtenarenbond. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van bovengenoemden Bond haar elfde jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer P. Sinke, die in zijn openingswoord wees op den verblijdenden groei der afdeeling, die nu 37 leden telt. Na het jaarverslag van den secretaris, den heer W. de Wolf, waarin het werk in het afgeloopen jaar werd gereleveerd, voerde de heer Kurpershoek, bondsbestuurder, het woord, die wees op de vele moeilijkheden, welke de afdeeling 'n de eerste jaren heeft doorgemaakt. Spreker hoopt dat op de vol gende jaarvergadering het ledental tot 50 zal gestegen zijn en wees op het werk dat den Bond in de komende jaren wacht. Spreker hoopt dat spoedig meerdere gemeente-amb tenaren zich bij de afdeeling zullen aanslui ten. Namens de zusterafdeeling te Middelburg en den Chr. Besturenbond alhier werden felicitaties uitgebracht en werd de avond ver der gezellig doorgebracht. Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Vlissingen. Men deelt ons mede dat bovenstaande vereeniging voornemens is op Dinsdag 28 April a.s. in Hotel Britannia haar derde con cert te geven. Voor dit concert heeft zij zich verzekerd van de medewerking van den bekenden con certmeester van het Residentie-Orkest, den heer Sam Swaap, die o.a. het viool-concert van Mendelssohn zal ten gehoore brengen. Handelsbelang te Middelburg. In de gisterenavondgehouden vergadering van de middenstandsvereeniging Handelsbe lang te Middelburg, kon de voorzitter mede- deelen, dat de pogingen om een cursus voor étaleurs op te richten, veel kans van slagen gaan krijgen. Aan de Openbare Leeszaal kende de ver gadering een jaarlijksche subsidie van 15 toe. Een commissie werd benoemd, die zal trachten een weg te vinden om door het be stuur slechte betalers te laten aanschrijven en te dreigen de vordering aan het incasso bureau te geven en bij niet betalen hen op een zwarte lijst te plaatsen. Uitvoerig stond men stil bij de vraag of ƒ10 voldoende is als subsidie aan- de Ver eeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer. Het v/as speciaal de voorzit ter, die met klem betoogde, dat V. V. te wei nig pogingen doet om in samenwerking met Handelsbelang te werkenwaartegenover aanwezige leden juist zeiden, dat V. V. reeds tal van jaren veel voor de stad en dus ook voor den middenstand heeft bereikt. Het bleek, dat V. V. weder om verhooging der gemeentesubsidie heeft verzocht en niet tegenstaande geen steun is gevraagd, besloot de vergadering toch dit verzoek zeer krach tig te steunen. Do secretaris wijst er in zijn jaarverslag op, dat hij in zijn eerste verslag nog een tikje pessimistischer moet zijn dan zijn voorganger in diens laatste. De algemeene toestand van handel en industrie is er in 1930 niet beter op geworden. Ofschoon de ongunstige toestand van z^ken in den groot handel nog niet ten volle tot den kleinhandel is doorgedrongen, is het ook daar niet overal naar wensch, wat spr. door een beknopt overzicht uit de srtad en omgeving nader aantoonde, vooral in den brandstoffenhandel was men over den gang van zaken niet in alle opzichten tevreden. In de bouwvakken was nogal bedrijvigheid, mede veroorzaakt door den grooten brand op 7 December 1929 en dien van de „Vergenoeging". Voor den landbouw was 1930 een crisisjaar, wat ook op de resultaten van verschillende winkelzaken in de stad van invloed is. De bedrijfsresultaten bij de klein-industrie wa ren zeer ongeregeld. Verder vermeldt het ver slag een en ander over de groote industrie en wel over den Houthandel v.h. G. Alberts Lzn en Co., dat zij ontving o ladingen en 3 gedeeltelijke ladingen balkhout, 1 lading en 2 gedeeltelijke ladingen gezaagd hout. Er waxen 77 vaste werklieden in dienst, de za gerij en schaverij was het grootste deel van het jaar volledig in bedrijf, doch in de laat ste maanden van het jaar was dit minder het geval. Van andere zijde verneemt het be stuur, dat de houtbedrijven onmogelijk winst gevend zijn te exploiteeren. De Vitrite Works bericht, dat 1930 voor haar bedrijf een zeer slecht jaar was, op 31 December waren er 384 personen werkzaam tegen 657 op ultimo 1929. De ijzer- en kopergieterij Boddaert Co. werkte korteren tijd en met minder perso neel. Resumeerende kan worden vastgesteld, dat handel en industrie ook in Middelburg en omgeving in 1930 ernstig hebben geleden onder de gevolgen van de economische crisis, die over de geheele wereld heerscht, doch dat de toestand toch niet zóó ernstig mag worden genoemd, als de klachten die uit groothandelskringen worden vernomen zouden doen vermoeden. De secretaris hoopt, dat 1931 over de geheele linie verbetering zal brengen en dat het verslag over het volgend jaar gunstiger kan luiden. Wat betreft de vereeniging zelve meldt het verslag, dat het aantal leden op 1 Januari 1931 bedroeg 281 tegen 274 per ultimo 1929. Van het informatiebureau werd in 1930 maar matig gebruik gemaakt, het incasso bureau ontving geregeld opdrachten en doet dus voor de leden zeer nuttig werk. Fort Rammekens. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter algemeene kennis, dat het voormalig fort Rammekens onder Ritthem van 1 April tot 30 Juni gesloten zal zijn voor het publiek, met uitzondering van hen, die een aanbeveling van den directeur van het rijksbureau voor de monumenten zorg te 's-Gravenhage of van de Nederland sche Vereeniging tot bescherming van vogels, gevestigd te Amsterdam, kunnen toonen. Zeeuwsch Jongelingsverbond. Het Zeeuwsch Jongelingsverbond, afdee ling van den Ned. Bond op Geref. grondslag, zal Maandag 6 April, 2en Paaschdag, haar jaarvergadering houden in de nieuwe Geref. kerk te Goes. N.V. Stoomtram-Maatschappy Breskens Maldeghem. Aan het 44ste jaarverslag, loopende over 1930, van bovengenoemde N.V. is het volgen de ontleend Terwijl ln begin 1930 zoowel het personen- als het goederenvervoer de normale ontvang sten opleverden, vertoonde zich in de tweede helft van het jaar een sterke daling in de ontvangsten. De aanhoudende regenval en de Antwerpsche tentoonstelling deden het be zoek aan de Belgische badplaatsen ten zeer ste afnemen. De algemeene crisis deed zich ook in het bedrijf der N.V. gevoelen in den vorm van een afname van het goederenver voer. De directeur herinnert met groot leedwe zen aan het overlijden van den president commissaris der Maatschappij, den heer mr. dr. w. F. van Leeuwen. In de reserves kwam dit jaar geen veran dering. Het reserve- en vernieuwingsfonds is groot 247.051, het vernieuwingsfonds be doeld in de overeenkomst met den Staat 180.154. De gebouwen der maatschappij werden deugdelijk onderhouden en verkeeren in goe den staat. De baan met toebehooren werd regelmatig onderhouden én verkeert in goe den, bedrijfswaardigen staat. Voor de pensioenverzekering werd uitge geven f 5093, waarvan 3695 door de maatschappij en 1398 door belanghebben den is bijgedragen, zoodat sedert den aan vang der verzekering in totaal werd gestort 74.440 door de maatschappij en 21.917 door het personeel. De winst bedroeg 2568 en de directeur stelt voor dit bedrag naar nieuwe rekening over te brengen. De opbrengst van het personenvervoer be droeg 66.351 (v.j. 75.594) en dit van 223.667 passagiers (250.879) of gemiddeld per dagkilometer 2.927 3#55). Het goederenvervoer feracht op 133.454 (v.j. 169.593) voor een vervoer van 97.917.625 (109.350.250) K.G. goederen, of ge middeld per dag f 1.363 1.551) en per dag kilometer 5.900 7.482). Het abonnements-personenvervoer bracht jt 1639 op, de huishuren en pachten 1154 en buitengewone ontvangsten en postvervoer 31.097, totaal met saldo AoPo ad. 1521, is dus 235.218. De exploitatieonkosten bedroegen een som van 185.997, de renterekening vorderde een uitgaaf van 44.508 reserve effecten en vorderingen 2143, en saldo 2568, totaal ook 235.218. De commissarissen moeten zich ook thans vereenigen met het voorstel om over het af geloopen jaar geen dividend uit te keeren. Blijft de landbouwcrisis aanhouden, dan zullen ook voor de maatschappij moeilijke tijden aanbreken, waaraan commissarissen hopen het hoofd te kunnen bieden. In de consolideering der bankschuld zal getracht worden te voorzien. Voorstellen daartoe zul len in de eertvolgende algemeene vergadering worden gedaan. Het rijk heeft een subsidie ter tegemoetko ming in de personcellasten voor 1930 toege kend van 16.600 en commissarissen hebben alle vertrouwen, dat dit ook over 1931 zal geschieden. Zij stellen -voor het aantal com missarissen van 4 op 5 uit te breiden. SOUBURG. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden alpacca potloodhouder op de Secretarie. BIGGEKERKE. Gisterenavond vergaderde de Chr. Hist, kiesvereeniging alhier in openbare vergade ring. Na opening door den voorzitter op de gebruikelijke wijze, heette hij de aanwezigen hartelijk welkom en gaf hy allereerst het woord aan den heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester van Westkapelle. Spreker behandelde voornamelijk de schei dingslijn tusschen links en rechte, nl. dat links niet en rechte wel rekent met de ordi nantiën Gods, ook in het staatsbestuur. Ook besprak hij de moeilijkheden op landbouw gebied en noemde eenige maatregelen welke in dezen crisistijd eenige verlichting zouden kunnen brengen. Als tweede srpeker kreeg het woord de heer W. de Ridder uit Vlissingen, die scherp be lichtte het verschil tusschen privaat- en col lectief bezit en *7e verhouding van werkge ver tot werknemer, waarbij hij de klasse- strijdleer ten zeerste veroordeelde. Ook toon de hjj aan, dat een algemeené arbeidsverdee- ling op een fiasco zal moeten uitloopen, om dat door de zonde die in -de wereld bestaat, het egoïsme in den mensch hoogtij viert en ons het gebod is gegeven, dat men in het zweet zijns aanschyns zijn brood moet ver dienen. Door den voorzitter werd aan de sprekers dank gebracht voor het gesprokene en werd de vergadering -nét dankzegging gesloten. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken Verduistering ,C. J. v. V., 31 jaar, kantoor houder bij de posterijen te Zaamslag, vrij- Overtreding motor- en rijwielwetF. V. J. M. d. P., 29 jaar, autoverhuurder te Stop peldijk, bevestiging vonnis waarvan beroep, 25 boete subs. 20 dagen hechtenis. Overtreding wapenwetF. de M., 27 jaar, landbouwer te Zaamslag, bevestiging vonnis waarvan appel, 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, met bevel tot teruggave van het in beslag genomen geweer. Overtreding motor- en rij wiel wetC. V. J. W., 33 jaar, ingenieur te Sluiskil, bevestiging vonnis waarvan appel met uitzondering straf, 50 boete subs. 50 dégen hechtenis. Schaking E. de K., 21 jaar, arbeider te Axel, thans in voorarrest, 4 maanden gevan genisstraf met aftrek voorarrest. Kantongerecht te Oostburg. De kantonrechter te Oostburg heeft ver oordeeld wegens Art. 18 VleeschkeuringswetM. d. J. te Breskens, vrijgesprokenmet motorrijtuig rijden waarvan de breedte met inbegrip der lading meer bedaagt dan 2.35 M.A. J. J. te Groede 7 b. s. 7 d. h.met motorrijtuig rijden zonder dat dit is voorzien van deug delijk en nauwkeurig werkend stuur C. de G. te IJzendijke 8 b. s. 8 d. h.met motor rijtuig rijden zonder rijbewijs A. H. B. te Hoofdplaat 10 b. s. 10 d. h.met motor rijtuig rijden zonder dat nummer en letter behoorlijk zichtbaar is en zoodanig verlicht is als door den min. van waterstaat is voorge schreven O. F. Ph. S. te Breskens 2 b. s. 2 d. h.art. 22a RijwielwetJ. J. L. te Bres kens, vrijgesproken een dier noodeloos ar beid doen verrichten op kwellende wijze A. L. G. te Maldeghem (B.) 25 b. s. 25 d. h. P. v. D. te Breskens, vrijgesproken met mo torrijtuig rijden onder zoodanigen invloed van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het motorrijtuig naar behooren te sturen G. d. T. te Eede 250 b. s. 50 d. h. met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den duur van 9 maanden art. 22a RijwielwetI. C. te Biervliet, vrijgesproken een dier noodeloos arbeid doen verrichten op pijnlijke en kwel lende wijze W. K. te Breskens 25 b. s. 30 d. h.venten zonder vergunningR. V. N., gedom. te Stevensweert, ontslagen van rechts vervolging wettelijk als getuige opgeroepen, wederrechtelijk wegblijven V. d. P. te Oost burg 2 b. s. 2 d. h.met motorrijtuig, dat bestemd is om buiten de wegen te worden gebruikt, rijden zonder dat de wielen van dit motorrijtuig zijn* voorzien van een gladden metalen band, waarvan de breedte geringer is dan 10 c.M.A. J. H. te Schoondijke 10 b. s. 10 d. h.in een lokaliteit vraarvoor verlof is verleend sterken drank in voorraad heb ben, tweemaal gepleegdK. de G. te IJzen dijke, 2 X /40 b. s. 2 X 20 d. h.als hoofd en bestuurder van een onderneming niet zor gen dat in zijn onderneming geen arbeid wordt verricht in strijd met het by of krach tens 1919 bepaalde gepleegd ten aanzien van 2 personenJ. C. de F. te Sluis, 2 X 1 b. s. 2 X 1 d. h.zich h* kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevin den J. D. T. te Sluis 7 b. s. 7 d. h.met motorrijtuig rijden en van plan zijnde van richting te veranderen geen duidelijk teeken geven R. H. te Brugge (B.), E. C. te Heijst (B.), A. C. en O. d. B., beiden te Brugge (B.), G. S. te Dudzeele (B.) en M. F. v. S. te Wa tervliet (B.)allen tot 5 b. s. 5 d. h.in de kom der gemeente Sluis als bestuurder van e^n paard en voertuig staan op een wagen die in beweging is P. J. R. te Sluis 3 b. s. 3 d. h.te Groede reukverspreidende stoffen op straat werpen F. J. D. te Retranchement 4 b. s. 4 d. h.met motorrijtuig rijden zon der goed achterlichtA. V. te Biervliet 3 b. s. 3 d. h.G. v. B. te Eecloo (B.) 2 b. s. 2 d. h.met rijwiel rijden zonder rem F. H. te L. (B.) 6 b. s. 6 d. h.met rijwiel rijden zonder lichtJ. P. V. te Breskens, A. Ph. J. v. d. V. te Biervliet en A. P. A. te Zuidzande, allen 3 b. s. 3 d. h.S. C. te Cadzand, A. F. te Breskens en E. M. v. V. te Oostburg, allen 5 b. s. 5 d. h.L. P. en Th. P. d. R., beiden te Oostburg, ieder 2 b. s. 2 d. h.met motorrijtuig rijden zonder rijbe wijs J. d. G. te Schoondijke 4 b. s. 4 d. h. als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering het rijbewijs vertoonen A. H. te Oostburg 3 b. s. 3 d. h.C. B. K. te Sluis 5 b. s. 5 d. h.met motorrijtuig rijden, bij kruispunt van wegen verkeer van rechts niet den voorrang gevenA. J. G. te Breskens 20 b. s. 20 d. h.in de gemeente Breskens als geleider van een wagen met korten dissel niet naast de bespanning gaan en de streng tot bestuur van dien wrgen vast houden J. H. v. H. te Groede 3 b. s. 3 d. h.; J. Q. te Breskens 3 b. s. 3 d. h.met motor rijtuig rijden zonder dat dit voorzien is van minstens twee onafhankelijk van elkander krachtig werkende, onder bereik van den be stuurder bevindende remmen L. D. te Heijst (B.) 12 b. s. 12 d. h.art. 22a Rijwielwet A. K. te Breskens vrijgesproken met motor rijtuig rijden zonder lichtP. L. te Groede 5 b. s. 5 d. h.met motorrijtuig rijden op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid dat de vrijheid en de veiligheid van het ver keer worden belemmerd en in gevaar ge bracht L. J. R. te Middelburg 8 b. s. 8 d. h. Zyn nicht doodgestoken. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te recht gestaan een 70-jarige mandenmaker, die op 2 Januari 11. in de Vinkenstraat te Rotterdam een vrouw heeft gedood. Volgens de dagvaarding heeft hy de 62- jarige J. E. Prins zwaar lichamelijk letsel toegebracht met een mes, ten gevolge waar van de vrouw is overleden. Verdachte ver klaarde dat hij al vijftig jaren bij deze juf frouw, die nog. een nicht van hem is, heeft ingewoond. Tijdens een ruzie (den laatsten tijd waren er nog al eens moeilijkheden), had llllllIIL'iiljilIjliiiiüiliillliilliiiiliHllljllülll VRAAGT EN DRAAGT EEN NIEUW MODEL HOED AANBEVELEND, EST" WALSTRAAT 78 *^8 ZIE ONZE ETALAGE lüiilil hij een mes gegrepen en daarmede de vrouvfl gestoken. Het O.M. eischte wegens zware mishande ling met doodelijken afloop, den leeftijd vari verdachte in aanmerking nemend, een jaar; en zes maanden gevangenisstraf. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ger. Kerken. Tweetal te Rotterdam ds. G. Bouwmeester te Andelst en ds. J. de WaanJ te Rijnsburg. Zwemmen. Ten stadhuize te Am sterdam werden gisterenmiddag de zwem-» sters, die in Zuid-Afrika zulke groote triom«* phen vierden, officieel ontvangen. De zwem sters, de dames Braun, Grendel, Oversloot evL Huibers waren vergezeld van het dagelijksch betuur van de zwemvereeniging „het IJ", de heeren Blitz, voorzitter van den N.Z3., mr, Claesens, secretaris en mevr. Triebeis, pen* ningmeesteresse. Bovendijien was tegenwoor- dig het echtpaar Braun. Door wethouder S. Rodrigues de Miranda! werd het gezelschap en in het bijzonder de zwemsters welkom geheeten namens het ge meentebestuur. Namens de zwemvereeniging „het IJ'* dankte de voorzitter, de heer Blitz voor dei charmante wijze, waarop het gemeentebe- stuur de zwemsters had ontvtngen. Hierna werden thee en ververschingen ge serveerd en bleef men nog eenigen tijd in aangenamen kout bijeen. HET DUITSCH—OOSTENRIJKSCH ACCOORD. De Parysche correspondent van de „Man chester Guardian" meldtBriand heeft aan.* gedrongen op een gemeenschappelijk protest te Weenen van Engeland, Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije. Henderson heeft echter geweigerd zich bij een dergelijk protest aan te sluiten. De Ita-. liaansche regeering heeft hetzelfde gedaan, met het gevolg, dat het protest achterwege is gebleven. In een hoofdartikel zet de „Manchester Guardian" uiteen, dat logischerwijze de Vol kenbondsraad niet beslissen kan, of de tol- unie een verbreking der voorwaarden tot de leening van 1922 beteekent, zoolang de nieu we tarieven niet zijn vastgesteld. Het oordeel hangt niet enkel af van de nauwkeurige ken nis van alle details van het geheele plan, doch ook van het getal der in aanmerking komende staten. Het argument, als zou elke tol-unie een prijsgeven der eigen souvereini- teit van een land beteekenen, hoeft niet ern stig te worden opgenomen. De Senaatsfractie der Fransche republi- keinsche Unie (Millerand-Poincaré)heeft zich gisteren met de Duitsch-Oostenryksche overeenkomst bezig gehouden en een resolu tie van den volgenden inhoud aangenomen De fractie staat eenstemmig op het stand-* punt, dat een toegeven der mogendheden inzake een zoo ontegenzeggelijke schending der. verdragen, als de Duitsch-Oostenryksche tol-unie is, ernstige gevolgen voor den Euro-, peeschen vrede zou hebben. De fractie rekent op een krachtige houding der regeering en keurt haar pogingen tot afweer van dit ge vaar goed. In het Engelsche Lagerhuis heeft sir Austen Chamberlain als zyn meening te, kennen gegeven, dat Groot-Brittannië en de

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1