500 300 150 iOO 25 DINSDAG 24 MAART 91 N0.70 69e Jaargang 1931 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD H Stads- en Provincienieuws MARINE EN LEGER BUITENLAND mmwwmw *11 ©lt Jgp A:3P's AMANDELTJES"/ PUDDING 16.24 17.02 17.49 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct lliljra firma F. fiü Dl VflDEIr.. Bataat Sl-il, flissingtn. Iilil. II. Pasttatag tilll ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f-rebels 75 ct, iedere regel meej 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDgCHE QAOB1 APPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 2e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der Vsss$'Jst>gsffilïe"Scts«,J3a6S GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN, 24 MAART. De a.s. Provinciale Staten-verkiezing. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende publicatie van Burg. en Weth. om in verband met de weldra te houden Pro vinciale Statenverkiezing stipt aangifte te doen van alle verhuizingen binnen en buiten de gemeente, vestigen wij er de aandacht onzer lezers op, dat het tengevolge van het verzuimd hebben om aangifte te doen op het stadhuis nog steeds voorkomt, dat de aan wijzing in het bevolkingsregister niet over eenkomt met de werkelijke samenstelling der gezinnen en dat dit juist met het oog op de verkiezing van veel belang is. Afgescheiden van de straf, waaraan men zich onwillekeu rig blootstelt door niet voor de aangifte te zorgen, doe men alzoo zijn best om alle ver anderingen zoo spoedig mogelijk op de se cretarie te melden. Vooral ten aanzien van inwonende dienst- en werkboden en kostgan gers, ga men eens na, of reeds opgave ge schiedde. Onze veilige haven. Hedenmorgen ongeveer 6 uur is, wegens dikken mist, op de haven alhier gekomen het stoomschip „Archangel" van de lijn Herwich- Antwerpen. Het schip heeft hier 102 passa giers ontscheept en is later naar Antwerpen vertrokken. Een 35-jarig jubileum. Gisterenavond vierde de afdeeling Vlissin gen der Nat. Chr. Geheel-Onthoudersveree- niging haar 35-jarig bestaan met leden en genoodigden. Ds. E. H. Blaauwendraad opende deze feestvergadering ven sprak een flink propa- gandawoord. Voorts werd deze avond afge wisseld door muziek, zang en declamatie. De muziek werd verzorgd door een gedeelte van het bekende orkest van mej. W. de Hondt, en dat dit op prijs werd gesteld bleek vol doende uit de stilte waarmede het werd aan gehoord, alsmede uit het applaus wat telkens volgde op een gegeven nummertje de zang werd uitgevoerd door het onthouderszang koortje, terwijl de declamatie in goede han den was bij den heer Veen, propagandist der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., die ook een kort propaganda-woord tot slot sprak. De zaal, welke gezellig was ingericht met bloemen en palmversiering, welke gratis be schikbaar was gesteld door den heer P. van der Meer, bloemist alhier, was geheel gevuld met genoodigden. Verschillende afdeelingen en zustervereenigingen hadden zich doen vertegenwoordigen door het zenden van een afgevaardigde. De afdeeling kan zeker met genoegen op dezen avond terugzien. Ergerlijke baldadigheid. Gisteren werd geconstateerd dat een zon nescherm op den Noordzee-boulevard in brand stond. Men heeft door tijdig ingrijpen weten te voorkomen dat het vuur zich verder kon uitbreiden. Enkele weken geleden was eveneens een zonnescherm voor een winkel in het Bella- mypark in brand geraakt. Ook dezen brand werd in den beginne gebluscht. Het vermoeden ligt voor de hand dat deze branden ontstaan zijn door het achteloos wegwerpen van brandende sigaretten door opgeschoten jongers. Een zangersfeest. De ring Walcheren van den Bond van Christelijke zangvereenigingen in Nederland, zal op Hemelvaartsdag 14 Mei weder een zangersfeest houden op Westhove, waaraan 8 zangvereenigingen zullen medewerken. Geschil in landbouwbedrijf op Noord- en Zuid-Beveland. Zaterdag is te Goes een drukbezochte ver gadering van de hoofdbesturen der R.-Kath. en Chr. landbouwarbeidersbonden met de af deelingen van die bonden van Zuid- en Noord-Beveland gehouden. Men sprak over de dreigende loonsverlagingen in den land bouw. Besloten werd die verlagingen niet te ac cepteeren, maar daartegen krachtig stelling te nemen, meldt „de Tel." De R.-Kath. en Christelijke bonden zullen eerst trachten door onderhandelen het geschil op te lossen. Des noods zal men arbitrage voortellen. Weigeren de landbouwers deze, dan zullen andere maatregelen worden toegepast. Binnen enkele weken zal opnieuw worden vergaderd. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 16 Maart is toegekend de zilveren eeremedaille, vertonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan M. A. van de Zande, opziener bij de visscherijpolitie op de Zeeuwsche Stroomen te Hansweert. Scheepvaartberichten. Gisterenavond is bij het binnenkomen der haven van Ter Neuzen de boot „Zeeland" van den Provincialen stooombootaienst aan den grond geloopen. Door de sleepboot „Siri- cramenten voorzien, op advies van den be- handelenden geneesheersinds de vorige week was de bisschop bedlegerig. De bedie- ningis als een maatregel van voorzorg be doeld. Reis van de „Van Galen" en de „Arend". Bij het departement van marine is bericht inkgekomen, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" op 23 Maart in de Congo- monding (Boma) is aangekomen. Hr. Ms. „Arend" is op 20 Maart te Para maribo aangekomen. Vice-admiraal H. p. Schippers f In den ouderdom van 86 jaar overleed te Nijmegen de vice-admiraal b.d. H. A. Schip pers, ridder 4e klasse der Militanre Willems orde ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw en groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau, begiftigd met de eeresabel. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse J. Walrave, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 1 April aan boord van het motorschip „Sibajak" uit Rotterdam daarheen vertrekken. De officier -.an gezondheid 2e klasse van het leger in Oost-Indië H. S Dahler wordt binnenkort bevorderd tot officier van ge zondheid le klasse. De cadetten in de Residenie, Met den trein van 11.12 kwamen gisterélP morgen aan het H.S.M. station te Den 280 cadetten van de Kon. Mil. Acadeijj^%lS| Huldiging van den heer J. E. van Tijen De huldiging van den heer Van Tijen, welke zal plaats hebben ter gelegenheid van zijn terugkeer m ons land, is thans defini tief vastgesteld op Zaterdag 28 Maart. De heer van Tijen wordt om vier uur op het vliegveld Schiphol verwacht, waar hü in gezelschap van zijn instructeur, den heer W. van Graft, zal aankomen. Laatstgenoemde vliegt hiertoe met het, vliegtuig „de Adelaar", hetwelk reeds verleden week per schip van uit Batavia werd aangebracht, den heer Van Tijen tot Keulen tegemoet. De terugreis wordt via de Waalhaven gemaakt, teneinde een tiental sportvliegers de gelegenheid te geven zich als een escorte bij „de Adelaar" aan te sluiten. Voor de huldiging heeft zich een comité gevormd, bestaande, uit vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor de Luchtvaart, de Nationale Lucht- vaartschool, de Eerste Nederlandsche Zweef Club, de Rotterdamsche Aero Club, het Co mité Vliegtocht NederlandIndië, de firma C. J. van Houten Zn., de firma H. Pander Zn. en de firma Geo Wehry «Sc Co HET DÜITSCH—OOSTENRIJKSCH VERDRAG. Naar in politieke kringen te Berlijn ver luidt, worden de Zaterdag ingeluide diplo matieke besprekingen over het Duitsc-h Oostenrijksche accoord voortgezet. Curtius zal ook de gezanten van Italië en Engeland ontvangen, om hen over den stand van zaken us" werd direct assistentie aangeboden. Met behulp van deze sleepboot zijn de passagiers en de post aan den wal gebracht. Het stoomschip is later op eigen kracht vlot ge komen. Hedenmorgen 10 uur is in den Biezeling- schen Ham het geladen tankschip „Tunisia" van de firma Van Ommeren wegens den mist aan den grond geloopen. De sleepboot „Sirius" is direct ter assistentie uitgevaren. KOUDEKERKE. In een gehouden huishoudelijke vergade ring van de afdeeling der S.D.A.P. werden, naar „het Volk" meldt, de volgende candi- daten gekozen op de groslijst voor de gemeen teraadsverkiezing 1. D. Sanderse, 2. J. J. van Langeraad, 3. J. Schuitema, 4. A. M. C. Tho massen, 5. D. Gans, 6. M. A. Engelsma. GROEDE. Tot tijdelijk opzichter aan den weg Aar denburgSt. Kruis is benoemd de heer D. S. Frelier te Groede. Uit Groede meldt men ons, dat de werk staking te Nieuwvliet, welke op 2 Augustus 1930 werd geproclameerd op 21 dezer is op geheven. OOSTBURG. Tot onderwijzer aan de R.-Kath. school te Oostburg is benoemd de heer A. de Bruijne, thans onderwijzer aan de Sint Franciscus- school te Bergen op Zoom. IJZENDIJKE. Door de winkeliers-vereeniging te IJzen- dijke zal aan den gemeenteraad een adres worden gericht, waarin verzocht wordt om den tijd, die des Zondags kan vrijgesteld worden van sluiting, voor een jaar als proef tijd vast te stellen en wel des morgens 8 tot 12 uur. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Heinkens- zand de cand. A. de Wilde te Utrecht. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door ds. C. W. Keur te Oudewater. De St. Willebrorduskerk te Hulst. Binnen enkele dagen zal de onderhandsche aanbesteding plaats hebben van de restau ratie van het eerste deel van de St. Wille brorduskerk te Hulst, tot voor korten tijd ten deele in gebruik bij de Ned. Herv. kerk, thans in haar geheel bij de R. Kath. Kerk de kosten van dit eerste deel worden op on geveer 180.000 geraamd. Mgr. L. Schrijnen. Gistermorgen is de bisschop van Roer mond, mgr. L. Schrijnen, van de laatste sa Breda met den gouverneur kol. Van der Harst aan. Op het Stationsplein, waar een talrijk pu bliek wachtte, formeerde zich de stoet, welke voorafgegaan door de Kon. Mil. kapel en het vaandel der Academie naar het departement van defensie trok, waar gedefileerd werd voor minister Deckers. Vervolgens ging de stoet naar de Bilderdijkstraat, waar de oud- gouverneur van de K. M. A., de gepens. lui tenant-generaal G. G. van E verdingen, woont. Na het défilé voor den oud-gouver neur marcheerde de colonne naar de storm- school te Waalsdorp, waar de cadetten tijdens den duur der oefeningen zullen worden on dergebracht. LUCHTVAART Een ernstig vliegongeluk. Gisterenmiddag om 3 uur is de heer N, Brugma, wonende te 's-Gravenhage, met een Pandertoestel in de nabijheid van het vlieg- vel Waalhaven gevallen. Het toestel is te recht gekomen in de buurt van de trambaan bij den driehoek ten Zuiden van het vliegveld en werd volkomen vernield. De bestuurder werd onmiddellijk gedood. De heer Brugma was een leerling van de nationale luchtvaartschool en vloog den laatsten tijd al geregeld los. Omtrent het ongeluk wordt nader gemeld De student Brugma was sinds einde Janu ari jl. leerling van de nationale luchtvaart- school. Op 1 Februari begon hij vlieglessen te nemen en sindsdien had hij ruim zes uren gevlogen met een instructeur naast zich. Daarna was hij op 18 Maart voor het eerst alleen de lucht ingegaan en had nu een zes tal solovluchten, in totaal twee tot drie vlieg uren achter den rug. Gisterenmiddag was hij aan het oefenen in het landen en Brugma had reeds twee malen een goede landing verricht. Bij een derde landing viel hij van een hoogte van ruim 100 meter plotseling in een draaiende beweging omlaag. Het toestel kwam terecht op de trambaan naar den Briel, eenige honderden meters Zuid-Oostelijk van het vliegveld, en werd volkomen vernield. Brugma moet op slag dood geweest zijn. Omtrent de oorzaak van het ongeval, dat uit de verte op het vliegveld Waalhaven was te zien wordt medegedeeld dat het toestel vlak voor de landing in een side-slip was geraakt, waarschijnlijk doordat de snelheid te gering was en de bestuurder de machine had „overtrokken". Deze manoeuvre, die bij landingen door ervaren vliegers herhaaldelijk gebruikt wordt om de snelheid snel te doen verminderen, had in geen geval door den leerling Brugma, met zijn nog zeer geringe ervaring, mogen worden verricht. Daarin moet men In de eerste plaats de oorzaak van den val zoeken. in te lichten. De minister van buitenland- sche zaken heeft de diplomaten reeds de vorige week tot deze bespreking uitgenoo- cigd. In bevoegde kringen wordt er op ge wezen, dat ook in Weenen door Frankrijk, Italië of Tsjecho-Slowakije volstrekt geen formeel protest is ingediend, doch dat er slechts navraag is gedaan, waarbij de diplo maten zich beriepen op persberichten van de vorige week. Zij hebben ook geen collec tieven stap ondernomen, maar zijn afzon- dierlijk ontvangen. Overigens staat men in Berlijnsche poli tieke kringen vrij rustig tegenover den in druk van de Duitsch-Oostenrijksche over eenkomst in het buitenland, daar men dezen voorzien had. Tegenover uitlatingen, dat Berlijn en Weenen het buitenland door een fait accompli verrast hebben, wijst men er op, dat het buitenland toch dadelijk inge licht is, zoodra de algemeene lijnen vast stonden en wel reeds twee dagen voor de kabinetten te Berlijn en Weenen tot een besluit gekomen waren. Opzettelijk heeft men vermeden vooraf pas het eigenlijke tol verbondsverdrag te sluiten. Meer tegemoet koming kon het buitenland eigenlijk toch niet verwachten. De bezwaren tegen de overeenkomst zijn in hoofdzaak ontleend aan het protocol van Genève van 1922, waarin Oostenrijk zich verbonden heeft, in overeenstemming met art. 88 van het verdrag van St. Germain, zijn onafhankelijkheid te handhaven. Deze ver plichting laat aan Oostenrijk echter uit drukkelijk zijn vrijheid ten aanzien van dou ane-tarieven, handelsovereenkomsten en vooral aangelegenheden betreffende zijn economisch regime. Vooropgesteld wordt daarbij, dat een enkelen staat niet een spe ciaal regime van uitsluitende voorrechten zal worden verleend. Nu is het tolverbond echter in alle handelsverdragen altijd be handeld als een uitzondering, waarover de betrokken staat uitsluitend zelf beschikken kan. Een dergelijke cluasule staat alleen in het DuitschFransche handelsverdrag, dat reeds gesloten was voor de Europeesche tol- unie een acute kwestie werd. Volgens het internationale recht heeft het ontbreken dezer clausule echter geen beteekenis, om dat de tolunie nooit in strijd is met de meest begunstiging. Daar bovendien Oostenrijk volkomen zijn zelfstandigheid behoudt, kun nen juridische bezwaren van deze zijde niet in het midden worden gebracht. De toestand die door het verbond ontstaan zou, is natuurlijk bijzonder met het oog op het protocol van Genève door de bevoegde Duitsche en Oostenrijksche autoriteiten overwogen en juist daarom kan worden vast gesteld, dat de juridische positie van Oos tenrijk en Duitschland zeer sterk is. EEN REDE VAN DEN BELGISCHEN MINISTER-PRESIDENT. De Belgische premier Jaspar heeft Zondag w>r,de katholieke unie te Luik een uitvoe- P,U0DIHCFABR:^J:Pt;//J*KCROHIHCEN rige rede gehouden over den politieken toe stand en de regeeringspolitiek, waaromtrent de Brusselsche correspondent van „de Tel." het volgende melde Hoewel België ernstige tijden doormaakt, wilde spreker alleen een pleidooi houden voor onverwoestbaar optimisme. Wat den buitenlandschen tosstand betreft, pakten zich enkele maanden geleden don kere wolken samen verwarring in Egypte, China en Britsch-Indië, wrijving tusschen Frankrijk en Italië, duidelijke bedreigingen \an revanche-gezinde partijen in Duitschy land, enz. Thans kan men zeggen, dat er cveral een opmerkelijke opheldering te con- stateeren valt en dat Europa zich herstelt. Desondanks blijft België, hoezeer ook de zaak van den vrede toegedaan, aandacht wijden aan zijn nationale verdediging, in dachtig aan de lessen' van 1914. Het geheele land dient verdedigd te worden en aan die kwestie verbindt de regeering haar bestaan. Ik zou onmiddellijk aftreden, aldus de pre mier, indien een meerderheid werd gevon den, die wil afzien van permanente verdedi ging der integriteit van België. Jaspar weidde verder uit over de houding zijner regeering tegenover de sovjets, die, geholpen door gedwongen arbeid en lage loo- nen, tot dumping in de westersche landen overgaan. Hierdoor wordt een aanslag ge pleegd op de arbeidersbevolking. In 1922 v/eigerde België officieele betrekkingen met de sovjet-regeering aan te knoopen en zoo lang Jaspar aan het bewind is, zal hij zich tegen relaties met de sovjets blijven ver zetten. Sprekende over de binnenlandsche poli tiek, wees spreker op hetgeen in de taal kwestie reeds tot stand is gebracht. Ten aanzien van de oplossing der hangende pro blemen toonde Jaspar zich optimistisch. Het is de heilige plicht der regeering om met begrip en gematigdheid te werken aan da nationale eenheid. Ten slotte sprak de premier de hardnek kige geruchten tegen over een uiteenvallen dier regeering. Eenerzij ds zijn weinig perso nen verlangend, om op het oogenblik de re- geeringsverantwoordelijkheid op zich te ne men, anderzijds wil het huidige ministerie niet den indruk doen ontstaan, dat in België niet geregeerd wordt. In de verleden jaar ge vierde eeuwfeesten zag de premier het ver langen van alle Belgen, om den bloei der natie te bevorderen. INTERNATIONALE BOND VAN VOLKENBONDSVEREENIGINGEN. De Internationale Bond van Volkenbonds- vereenigingen heeft op een te Parijs gehou den bijeenkomst een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het noodzakelijk is dat de definitieve ontwapeningsconferen tie tot werkelijke resultaten komt. Er moet rekening mede gehouden worden, dat de veiligheidskwestie door het sluiten van verschillende verdragen in een nieuwe phase is gekomen. Verder wordt in de resolutie gewenscht, dat de legerbegrootingen in verscheidene lam. den met /4 zal worden verminderd. Ook moe ten alle voorbereidingen getroffen worden, om de ongelijkheid weg te nemen, die ten aanzien van de bewapening in Europa be staat. Tenslotte vraagt de resolutie invoering van actieve Volkenbondscontrole op de bewape ning. DE FRANSCHE LEGERUITGAVEN. Behalve de 12 milliard francs uitgetrokken over het loopende jaar voor de Fransche oor- logsbegrooting en welke allen dienen voor uit-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1