MAANDAG 33 MAART 500 300 25 EERSTE BLAD H tlVo.öQ- 69e Jaargang £931 Uitgave: firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen '-mmmmjii Stads- en Pro vincienieu ws GEMENGD NIEUWS MOTJES VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Hl taK. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—f rejels75 ct., irdere rej.el meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor hot 2e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN, 23 MAART. Benoeming directeur van de De RuijterschooL Met ingang van 1 September a.s. is, behou dens goedkeuring door den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, be noemd tot directeur van de De Ruyterschool de heer P. Vijn, thans directeur van de zee-, vaartschool te Den Burg op Texel. De benoeming geschiedde na zorgvuldige overweging uit een 35-tal sollicitanten. Het speelwerk van den St. Jacobstoren. Aan het speelwerk van den St. Jacobstoren is een defect ontstaan, waardoor dat tijdelijk buiten dienst is gesteld. Het wordt met spoed in orde gemaakt. De Zuid-Duitsche mailtrein. De Zuid-Duitsche mailtrein die van Roo sendaal des avonds om 6.55 uur vertrekt, zal met ingang van dien zomerdienst te Roosen daal niet meer stoppen. Hierdoor vervalt voor Roosendaal de eenigste rechtstreeksche ver binding met Zuid-Duitschland. Het ligt in de bedoeling der spoorwegen dezen trein alsdan rechtstreeks te laten door- loopen van Vlissingen naar Boxtel, vanwaar hfj na een kort oponthoud doorgaat naar Venlo. Het traject Venlo-Keulen wordt even eens zonder oponthoud afgelegd. Inplaats van langs den rechter Rijnoever wordt dan langs den linker gereden, over Coblenz—Mainz, wat tot gevolg heeft, dat er verscheidene uren op dit internationale traject gewonnen worden. Een nieuw tramwachthuisje. Er is reeds meermalen op aangedrongen dat bij het eindpunt van de electvische tram aan het strand een wachthuisje zou gemaakt worden. Er is daar dringend behoefte aan zulk een wachthuisje naast de groote trap bij die, vooral in de zomermaanden, geregeld op de tram wachten. Men is thans begonnen met den bouw van zulk een wachthuisje oaast de groote trap du het strand. Kinderkoor „De Kleine Stem" 1916—1931. Concertgebouw. We hebben onzen tijd moeten verdeelen en zoo hebben we alleen de opvoering van het sprookjesspel in twee bedrijven van M. A. Brandts Buys Jr. „De boschduiveltjes" bijge woond. Dit kinderkoor, wat een afdeeling vormt van den Bond van Arbeiders Zangvereenigin- gen in Nederland, vierde zijn vijftienjarig bestaan, 't Was dus Zaterdagavond een f eest uitvoering, welke met een officieel gedeelte be gonnen werd. De voorzitter, de heer H. Mos, had in een korte toespraak dit heuglijk ge beuren herdacht en er op gewezen, dat het ledental sinds het tweede lustrum wel is waar is teruggeloopen, doch dat de goede geest en de prettige verhouding immer be waard zijn gebleven, wat den kinderen hier zoowel als elders, mede in verbarjd met de jaarlijksche vacantie-uitwisselingen nog steeds ten goede komt. Gelukwenschen waren ingekomen van de harmonieën „Ons Genoe gen" en „St. Caecilia", de mandolinevereeni- ging „T.O.V.I:D.O.'\ de revue- en cabaret club „Kunst naar Kracht", de accordeon vereniging „Crescendo" schonk een herinne ringsmedaille, het mannenkoor „D.O.U." een bloemenmand. De penningmeester, de heer W. Roelse, bood den directeur, den heer J. A. Sturm, een fotografietoestel aan. Voor de pauze zijn door de kinderen enkele liederen van H. J. van der Kraan en Theo van der Bijl gezongen, terwijl de heer B. Vleugels een drietal cello-soli„Salut d'amcur" van Elgar, „Gavotte" van Popper en „Traumerei" van Schumann, ten gehoore heeft gebracht, daarin aan de piano gesecun- deerd door mej. M. A. C. van de Volkere. De clou van den avond vormde de opvoe ring van „De Boschduiveltjes", een kinder zangspel wat wel zeer geschikt is voor een herdenkingsfeest, omdat het gelegenheid geeft de wederkeerenden tevens te onthalen. De verschillende rollen en koren zaten er heel goed in, alleen moet er beter geluisterd wor den naar het aangeven van den toon. Aan ccstumeering en enscèneering was zeer veel zorg besteed, 't Was een leuk zicht al die dwergjes, met hun kaboutermutsen en baard jes er waren kleermakers, schoenpoetsers en schoonmakers en allen betoonden den spreekwoordelijken ijver van dit dwergen volk. Ze leefden gelukkig onder het bestuur van hun koning, tot op zekeren dag de boschduiveltjes, die vreeselijke wezens met horens en staarten, hun vrede en rust kwa men verstoren, bezit namen van hun huisje en den armen schildwacht tot hun bediende maakten. De al wij ze dwergenkoning wist ech ter te ontdekken, dat de duivels betooverde prinsen waren en dank zij de tooverspreuk werd de betoovering opgeheven. En de prin sen en kabouters vierden feest een ganschen dag en nacht. Heel aardig hebben *de kinde ren gespeeld en gezongen, zeer veel ijver en toewijding hebben ze aan den dag gelegd bij de vertolking van dit lieve kinderspel, wat trouwens in muzikaal opzicht niet gemakke lijk is. En de directeur èn zijn assistenten èn de leerlingen van het koor mogen trotsch wezen op deze prestaties, 't Was prachtig Mej. van de Volkere kwéet zich lofwaardig van haar lang niet gemakkelijke taak de verzorging van het pianoaccompagnement. De keurige bloemkorf, haar, met een woord van dank, door den voorzitter overhandigd, was dan ook een welverdiende attentie. De heer Sturm werd nog door een der koor leden toegesproken en mocht enkele fraaie souvenirs (koperen paraplubak en couran- tenhanger) in ontvangst nemen. Een weder woord volgde, waarop de kinderen een drie werf-hoera voor de „Kleine Stem" aanhieven. De zaal was zeer goed gevuld, het publiek was dankbaar en hoogst voldaan en gaf daarvan meerdere malen op ondubbelzinnige wfjze blijk. Een gezellig samenzijn besloot den welgeslaagden avond. O. Mandoline-Vercenigïng T.O.V.Ï.D.O. Britannia. Zaterdagavond gaf deze vereeniging haar tweede concert in dit seizoen. De vertolking van het aardige programma, dat verschillende nieuwe nummers bevatte, bewees dat er we derom met veel liefde, toewijding en accura tesse was gestudeerd en dat de directeur, de heer M. P. Ventevogel zijn ensemble uitste kend weet te leiden. De interpretatie getuigde van een mooie opvatting en gezonde muzi kaliteit, het samen ipel was wèl afgewogen en een fraai klankgeheel werd gevormd. Begon nen werd, der traditie getrouw, met een marsch „II Mandolino" van J. B. Kok. Daar na hoorden we een „Russische Fantaisie" van K. Wölki, muziek van een bijzonderen wee moed, welke onwillekeurig de klanken van een balalaika-orkest suggereerde. In de twee volgende werken, de van ouds bekende wals „Ueber den Wellen" in een arrangement van G. Jutri en een mazurka „Fleur de Bohème" van Maciocchi, kwam zeer duidelijk het ver schil in accentueering tot zijn recht. Ma- ciocchi's „Un soir k Madrid" vroeg in den Spaansclien dans om castagnetten, dit klank effect is juist het karakteristieke in deze folkloristische schildering. Voorts vermeldde de spelwijzer een wals uit „Fantaisie Histo- rique" van Gaiser en een fantasie oveT Bizet's „Carmen", gearrangeerd door Kempfendorff-Stein. De tooneelisten hadden zich de opvoering van het blijspel in één be drijf „Joost Uilenspiegel", door J. Broekhoff Bzn. tot taak gesteld. Er was een aardige belangstelling, die mid dels veel applaus haar waardeering over het gebodene heeft uitgesproken. O. Een film van den bouw van de „Dempo", Voor een aantal genoodigden en leden van het personeel van den Rotterdamschen Lloyd is in het W. B.-Theater aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een film vertoond welke het ontstaan van de „Dempo", de nieuwste aanwinst van den Rotterdamschen Lloyd, in beeld bracht. Hoewel uit filmisch oogpunt deze rolprent, door Orion vervaardigd, niet geheel geslaagd genoemd kan worden, geeft zij toch een uit stekenden kijk op den titatenarbeid, welke moet worden verricht om een zeekasteel als de „Dempo" gereed te maken voor zijn "ele ment, meldt „dj Maasbode". Na een kijkje in Vlissingen werdm we ge voerd naar de buitengewoon geoutilleerde werven van de Kon. Mij. „de Schelde", waar in de teekenkamers de plannen voor het nieuwe schip op papier) werden gebracht. Uit een zee van vuur beginnen zich binten en spanten te kronkelen. Een guilotine- schaar snijdt met een enkelen slag de gewel dige ijzermassa op maat, kranen grijpen hen aan en brengen ze te bestemder plaatse. Langzaam begint het gevaarte van het schip zich te ontwikkelen. De ribben en wandplaten worden aangebracht en eindelijk ligt de reus zoover gereed, dat hij te water gelaten kan worden. Door een enèrm stootkussen van takkenbossen wordt het vaartuig, dat te veel „uitloop" heeft opgevangen en naar den steiger gesleept, waar de machines zullen vorden aangebracht. De meubelmakerij en beeldhouwerij al het beeldhouwwerk van de „Dempo" is uit de hand vervaardigd raken in actie om op tijd het vaartuig aan den Rotterdamschen Lloyd op te leveren en eindelijk heeft de proeftocht met een groot aantal genoodigden plaats. Als een overzicht van het prestatievermo gen van onze Nederlandsche scheepsbouwers en van wat de Rotterdamsche Lloyd zijn pas sagiers aan veiligheid en. comfort biedt, kan deze film in alle opzichten geslaagd hseten. Im Westen nichts Neues. Dat de belangstelling voor de film „lm Westen nichts Neues" buitengewoon groot zou zijn, was wel te begrijpen. Overal waar deze film vertoond wordt loopt het storm en dat is hier ter stede ook het geval. Tot a.s. Donderdag is het Alhambra-thea- ter besproken uitverkocht èn de directie heeft dan ook thans reeds besloten de film voor 7 dagen te prolongeeren. In onze Tftdingbal. De officieus© eerste paai voor de Ford fabrieken te Amsterdam is Zaterdag inge slagen. Er zullen in het geheel 600 palen van 20 meter in den grond moeten gedreven wor den. De Haagsche tasschenkoning in de Wage- naarstraat brengt een paar snufjes op tas- schengebied. Aan de zijkanten van de tasch bevindt zich onderaan een laadje voor siga retten en aan den anderen kant voor lucifers. Een propaganda-feestavond. De afdeeling Vlissingen van de vereeniging „Vouksonderwijs" houdt Vrijdag a.s. in het Concertgebouw een propaganda-fesstavond. Als spreker zal optreden do hqer W. By- molt te Amsterdam. Een plechtige teraardebestelling. Zaterdag had op de algemeene begraaf plaats te Middelburg de teraarde bestelling plaats te Middelburg de teraardebestelling den heer J. F. Bastiaanse, majoor der rijks- veldwacht en brigadecommandant te Mid delburg, die aldaar op 50-jarigen leeftijd is overleden. Rijksveldwachters droegen de baar graf waarts. Op de kist waren de helm en de sabel van majoor Bastiaanse neergelegd en boven dien eenige kransen, w.o. van de arrondisse mentsrechtbank van de deurwaarders en ambtenaren by de rechtbank en het kanton gerecht van den districtscommandant der ryksveldwachtvan het personeel van de rüksveldwacht te Middelburgvan het Mid- delburgsch politiekorps en van de afdeeling Walcheren van den Alg. Ned. Politiebond. Aan de geopende groeve voerde, voor de kist aan den schoot der aarde werd toever trouwd, allereerst het woord de heer mr. D. J. Wolfson, officier van justitie, die de onkreuk baarheid en plichtsbetrachting van den over ledene roemde en ieder ten voorbeeld stelde en de verzekering gaf dat men majoor Bas tiaanse niet zal vergeten. De heer mr. J. W. zyistra, de tweede spre ker, zeide dat de overledene niet zooveel met de rechtbank te maken had, maar wel met spreker als rechter van instructie. Steeds was hy, die spreker in het gebouw tot buurman had, bereid wenschen uit te voeren en spre ker zal zyn vriendeiyken morgengroet zeer missen. De heer A. E. van der Lély, districtscom mandant van de ryksveldwacht, die met de, familie het ïyk volgde, roemde ook zeer de plichtsbetrachting van den overleden en ver zekerde dat het heengaan van Bastiaanse in het geheele korps met groote droefenis is vernomen. De heer P. Dorst, majoor der ryksveld wacht te Numansdorp, vertolkte namens de leden van het korps wat in Bastiaanse wordt verloren en bracht ook namens de ryksveld- wachtvereeniging, die hy vertegenwoordigde, een laatsten groet aan den afgestorven ka meraad. Ten slolie voorde het woord de heer J. W. Perrels uit Veere, lid van het hoofdbestuur van den A.NP.B., die mede namens de af deeling Zeeland en de onderafdesling Wal cheren deed uitkomen hce ook in die veree niging het verlies wordt gevoeld. S cheepvaartberich ten. Het Zweedsche stoomschip „Axel John son" is gisterenmorgen tijdens dikken mist by Bath omhoog gevaren en later door Bel gische sleepbcoten vlotgesleept. De gcederenboot „Eugenie" van de reederij Braakman te Rotterdam is gisterenmorgen eveneens omhoog gevaren bij Stavenisse. De boot was geladen met stukgoederen en op weg van Gent naar Rotterdam. De boot zit met laag water geheel droeg. Booten van dezelfde reederij zijn in de nabijheid om te trachten de boot bij laag water vlot te slee pen. Door Hoogenboezem en Van der Tak's ber- gingsmaatschappy te Wemeldinge is het stoomschip „Alfa", dat op 10 Maart jl. is ge zonken in het Mastgat op een diepte van 23 meter gevonden. Wrakstukken van de stuur- stElling zijn opgehaald. Op het wrak is een boei gelegd. De fraude by De Kanter en Hordijk's Bank te Goes. De rechtbank te Middelburg heeft thans een bevel tot gevangenhouding verleend te gen J. A W. v. R., directeur van De Kanter en Hordijk's Bank te Goes, die wegens by de bank gepleegde fraude in hechtenis was genomen. R. Koole Zoon's Bank te Zierikzee. Aan de vergadering van aandeelhouders der R. Koole Zoon's Bank te Zierikzee zal worden voorgesteld over 1930 een dividend van 6 pCt. (vorig jaar 7 pCt.) en op de winstbewyzen 200 (onveranderd) per stuk uit te keeren. Werkloosheidsbesluit. De gemeente Noordgouwe is toegetreden tot de regeling, vervat in het werkloos heidsbesluit 1917. BRESKENS. De heer Portielje, inspecteur by Artis te Amsterdam, gaf Zaterdagavond voor de Ver eeniging voor Volksontwikkeling een lezing met lichtbeelden over het leven der leeuwen in Artis en in de wildernis. Het was een zeer interessante en leerrijke lezing, die door veel belangstellenden bijge woond werd. OOSTBURG. De afdeeling Oostburg der S.D.A.P. heeft de candidateniyst voor de a.s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad als volgt vastgesteld 1. L. van Ginkel 2. A. W. Duininck 3. J. Leenhouts 4. Jac. Verplanke 5. J. Cauwels; 6 J. M. Verploeg 7. W. van de Voorde. De moordaanslag in den trein. Nader verneemt „de Maasbode" nog De getroffene J. H. is 38 jaar, koopman, wonende te Eindhoven. De verdachte v. d. E. bekent, dat hy met J. H. samen gereisd heeft van Oss naar Den Bosch, terwijl er niemand anders in den coupé zat. Hy ontkent echter J. H. gestoken te hebben. Overigens is er uit hem geen enkele verklaring te krygen. J. H. heeft Vrijdagavond na aankomst van den trein in Den Bosch uit Oss nog uit den trein kun nen stappen maar zakte toen op het perron in elkaar. Hy werd toen onmiddellyk naar het ziekenhuis overgebracht. Vrydagavond wees hij v. d. E. als den dader aan. Hedenmorgen zeide hij, dat v. d. E, het niet gedaan heeft, maar dat het maar een lolletje was. De steek aan den hals is toegebracht met het mes van den getroffene zelf. De verwondingen blyken niet van zulk een ernstigen aard te zijn als aanvankelijk werd gedacht. Een scheepsramp. Het stoomschip „Montclair" van de Canadian Pacificlyn, dat van St. Johns (Newfound land) naar Glasgow onderweg was, is by dikken mist, in de Firth of Clyde, tegenover het eilandje Little Combray op de rotsen geloopen. Een ander schip heeft later de 200 passagiers van boord gehaald, die in het dorpje Little Combray voorloopig zijn onder gebracht. De kapitein en 40 man van de équipage zijn nog aan boord gebleven, maar het schip heeft een groot lek en begon na In de week van 16 tot 21 Maart zijn in ons land uitgesproken 64 faillissementen. Het ledental van den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden bedroeg op 1 Januari 1929 9133 en op 1 Januari 1931 12.413. Uit de verschillende bondskassen werd in 1929 in totaal uitgekeerd 85.293.98 en in 1930 88.347.96. Op 31 December 1928 was in ce gezamenlijke kassen f 172.299.10, op 31 De cember 1930 f 305.058.54. Een zeer groet verschil in temperatuur tus- schen het Noorden en het Zuiden van ons land viel Zaterdag waar te nemen. Te Gro ningen stond de thermometer op 34 graden, dus maar even boven het vriespunt, terwyl Maastricht 48 graden aanwees. Het Amsterdamsche Concertgebouw-orkest met het koor van Toonkunst zal in Mei, on der leiding van dr. Willem 'Mengelberg, te Brussel een uitvoering geven van de Mattheus Passion. In een te Arnhem gehouden vergadering van baksteenfabrikanten is besloten den steexiprys opnieuw met minstens 1 per 1000 te verhoogen. Door den directeur van de Ned. steenkolen mijnen is aan de N.V. Spoorijzer tc Delft de levering opgedragen van 2400 mijnwagens. De fabrieken der stoomspinnerijen en we verijen, veerheen S. J. Spanjaard te Borne, zijn weer 5 dagen per week gaan werken, nadat sedert begin Januari slechts é/2 dag per week was gewerkt. De weduwe Tjaden—Postema te Groningen hoopt Zondag 29 Maart haar 102en jaardag te herdenken. De sneltrein. Brussel—Bazel is Zaterdag morgen 11 uur by Namen ontspoord. De lo comotief kantelde en de postwagen werd voor het grootste deel verbryzeld. Geen der reizi gers bekwam echter noemenswaardig letsel. In Noord-Staffordshire in Engeland zijn Zaterdag twee lichte aardschokken gevoeld. Er werd geen schade aangericht. f Het aantal werkloozen in de Ver. Staten bedraagt volgens officieele opgave thans 6.050.000. Het werkelyk aantal is echter veel g'.ooter en bereikt bijna 7 millioen. een uur reeds bedenkelyk over te hellen. Het zal verloren zijn als het met hoog water niet afgebracht kan worden. Een politieinspecteur doodgeschoten. De inspecteur van politie, Curtin te Tipperary, is door een onbekende doodgeschoten. Men gelooft met een wraakneming te doen te hebben. Curtin trad n.l. kort geleden in een proces op als getuige tegen vier lieden, die wegens onge oorloofde militaire oefeningen waren aange klaagd, doch tenslotte vrygesproken werden. De nauwkeurigste klok van de wereld. Een klok uit kristal, die het summum van nauwkeurigheid moet zyn, werd, kort geleden, de nationale academie in Washington getoond. Volgens de verklaringen van prof. Ernst Brown van de Yale-universiteit verliest de aarde by haar omwentelingen, in sommige jaren een seconde, terwyl zij in andere jaren, weer evenzooveel tyd wint. De nieuwe klok is zoodanig gereguleerd, dat ze onafhankelijk is van de kleinste aard schokken, van de zwaartekracht en andere storingen, die de nauwkeurigheid van de slin geruurwerken beinvloeden. Men gelooft, daarom, dat het met dit ap paraat mogelyk zal zyn, de lichtste onregel matigheden der aardbewegingen en de juiste norm vast te stellen, van den tyd, welke door de aarde verloren of gewonnen wordt. De stryd tusschen de Oceaanstoomers Ondanks de groote malaise op scheepvaartgebied gaan de groote scheepvaartmaatschappyen voort in hun nay ver het grootste oceaanschip te be zitten. De Cunardlijn heeft thans een 73.000 ton schip op stapel te Clydebank met een lengte van 1018 voet (ruim 300 M.) De Fran- sche Mij. de St. NazairePonhoet heeft ech ter een nog grootschcr plan, nl. staat er een schip van 1100 voet te St. Nazaire op stapel, dat het ontzaglijke bedrag van 750 millioen francs zal kosten. Met welke voorzorgen zoo'n schip geconstrueerd wordt, kan alleen al hieruit blyken, dat een model van het a.s. schip minutieus zuiver nagebootst van 6 M. lengte geregeld geprobeerd wordt in een bas sin, waarin stormen en ruwe zee worden op gewekt, om te bestudeeren, hoe dit model

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1