Dus afgesproken Chief Whip! voortaan BUREAU VOOS BEROEPSKEUZE 21 MAART EERSTE BLAD ;IVo. es 69e Jaargang 1931 llilgm: firma f. Hl BE IfElBE Jr., ïi'alsfraat 58-60, Ilissingen. lalef. IB. Postrekening 6628? Iferscliiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Maar vandaag beginnen hoor, want behalve volmaakt van kwaliteit en smaak is het de beste voor Uw gezondheid l VIRGINIA Ook met kurk en goud KAMEROVERZICHT BINNENLAND Stads- en Provincienieu ws VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren/2.20 per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct dËT .F/ajOÉpL, en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f repels 75 ct, iedere repel meer 15 ct De abonné's in't bezit eener J gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies J CO gulden bij verlies J ft ft gulden bij verlies ft l—gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- ft|||| door van een lft|l van II lil vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voorheid tot werken. dlJ'lj' een ongeluk. (fUU hand, voet ol oog. IvU een duim lUU wijsvinger IJ%3 anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" CHIEF WHIP si ©raua®®8 iaeefl «Sc $cL©emem Dit nummer bestaat uit 3 bladen ^3®s33aj© «©^©Basses voor het 2e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. TWEEDE KAMER. Tot een debat over de benoembaarheid van de vrouw tot notaris is het gisteren niet ge komen. Nadat mevr. Bakker—Nort haar amendementen had verdedigd, wierp de voor zitter de barrière neer. Onverwacht kwam dit niet. Voor- en tegenstanders van de toelaat baarheid der amendementen hadden zich dan ook op een debat daarover geprepareerd en waren geladen met antecedenten en littera tuur. Eris over de quaestie van de al-dan-niet- toelaatbaarheid een geanimeerde discussie gevoerd, waarbij de voorzitter en mej. Katz terecht den nadruk legden op de wensche- lijkheid om de bevoegdheden van jegeering en Kamer scherp uit elkaar te houden. Mr. Van Schaik kon zich beroepen op den V.D. hoogleeraar in het staatsrecht mr. Kranen burg dr. Beumer speelde behendig en plaag ziek de heeren Oud, Van Gijn en Vliegen uit bij het debat pver het amendement van dr. De Visser op het klompen wet je van de hee ren Fleskens en Smeenkdr. Nolens advi seerde gemoedelijk tot intrekking van het amendement (aan welken raad geen gehoor werd gegeven) de heeren Knottenbelt en Vliegen vielen den president bij en mr. Mar- chant vond het gepast op hoonende wijze de namen van de vier rechtsche leden van de commissie van rapporteurs uit te roepen, om dat dezen in het voorloopig verslag den in de afdeelingen geuiten aandrang van sommige leden, voor benoembaarheid van de vrouw tot notaris hadden opgenomen, echter onder uitdrukkelijke mededeeling, dat andere leden meenden, dat een dergelijke bepaling buiten het kader van het onderhavige wetsontwerp valt. Waarom zoekt mr. Marchant toch zoo vaak in tegenstelling bijv. met zijn jonge ren fractiegenoot mr. Oud zijn kracht in het grieven zijner tegenstanders Het eind van de discussie was, dat de Ka mer met 49 tegen 20 stemmen de zijde van den voorzitter koos tegen waren de V.D., de S.D. op vijf na en een drietal enkelingen. Waarop mevr. Bakker—Nort nog denzelf den dag een initiatiefvoorstel in uitzicht stel de. Wat inderdaad de juiste weg is. Al vree zen wij, dat dit wetsvoorstel, zoo het al de beide zijden van het Binnenhof mocht pas- seeren, op het Plein zal stuiten. De woningwet is weer eens op de helling. De practijk heeft aanwijzingen noodzakelijk gemaakt ter zake van rooilijn, bouwverbod, uitbreidingsplan, schadevergoeding en streek plannen. Mr. Van den Bergh ving zijn betoog aan met hooggestemde lof te brengen aan de woningwet en haar ontwerpers Pierson en Borgesius. Anders dan mr. Van den Berg had dr. Vos lof voor de regeeiing, die met dit wetsont werp de woningwet op de hoogte van dezen tijd brengtde liberale spreker zal dan ook gaarne met deze herziening meegaan, welke terecht niet van het standpunt uitgaat, dat alle grondeigenaren speculanten zouden zijn en aan benadeeling van particulieren een eind maakt, terwijl de gemeenten in dit wets ontwerp vele middelen vinden in het belang der volkshuisvesting. Minister Verschuur wees nog eens op ver schillende verbeteringen, welke dit wetsont werp brengt en op het groote aanpassings vermogen van de woningwet, welke de minis ter een gelukkig monument van sociale wet geving noemde. Met de behandeling der amendementen is een aanvang gemaakt. Een aantal technische en redactioneele wijzigingen is na weinig of geen debat door den minister overgenomen, of met diens toestemming aangenomen, wij zigingen, welke wellicht beter in de sommis sie van voorbereiding dan in een openbare Kamervergadering tot overeenstemming had den kunnen leiden. Tentoonstellingen te Antwerpen en Luik. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij bevorde ring tot grootofficier in de orde van Oranje- Nassau dr. F. E. Posthuma te 's-Gravenhage. oud-minister van landbouw, nijverheid en handel, commissaris-generaal voor Nederland en voorzitter van de centrale commissie voor de deelneming van Nederland bij de wereld tentoonstelling voor koloniën, zeevaart en Vlaamsche kunst Antwerpen 1930 en mr. dr. W. F. J. Frowein te Heerlen, directeur-gene raal der staatsmijnen, commissaris-generaal voor Nederland en voorzitter van de centrale commissie voor de deelneming van Nederland bij de internationale tentoonstelling van in dustrie, wetenschappen en hare toepassingen Luik 1930 beroemd tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw A. Ruijs, consul-gene raal der Nederlanden te Antwerpen, lid van voornoemde centrale commissie voor de ten toonstelling te Antwerpen, en ir. W. H. van Leeuwen, te Delft, president-directeur der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, on dervoorzitter van den Nijverheidsraad, ad junct commissaris-generaal voor Nederland en onder-voorzitter van voornoemde centrale commissie voor de tentoonstelling te Antwer pen benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau ir. C. J. van Dusseldorp te 's-Gra venhage, lid der firma Heldring en Pierson, penningmeester van de centrale commissie en van het uitvoerend comité voor de tentoon stelling te Antwerpen, P. A. J. Moojer, te 's-Gravenhage, eere-voorzitter van den Bond van Nederlandsch-Indische kunstkringen, lid van de centrale commissie voor de tentoon stelling te Antwerpen, P. H. M. Regout, te Maastricht industrieel, ondervoorzitter van de centrale commissie en van het uitvoerend comité voor de tentoonstelling te Luik, F. J. H. Geraerts te 's-Gravenhage, referendaris bij het departement van arbeid, handel en nijverheid en bij bevordering S. Bottenheim te Amsterdam, misicoloog, lid van de cen trale commissie voor de deelneming van Ne derland, lid en gedelegeerde der bijzondere commissie voor de af deeling der muziek bij de tentoonstelling te Luik. benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau C. Vijghen te Luik, vertegenwoordiger aldaar van het uitvoerend comité voor de deelneming van Nederland bij de tentoon stelling te Luik. Vermakelijkheden in de stille week. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft ter kennis gebracht aan hen, die in het bezit zijn van een door hem verleende vergunning, waarin de voorwaarde voorkomt, dat op den Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, voorafgaan de aan den len Paaschdag geen muziek- en andere vermakelijkheden mogen worden ge geven, dat door hem is besloten om ook dit jaar genoemde voorwaarden weder buiten werking te stellen. Het maken van muziek op de openbare straat blijft echter verboden. VLISSINGEN, 21 MAART. Haven te Vlissingen. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer op de begrooting van waterstaat, wordt het volgende medegedeeld Het ligt in de bedoeling de exploitatie van de haven te Vlissingen op te dragen aan een N.V., waarin naast het rijk de gemeente Vlis singen, de provincie Zeeland, de Nederland sche Spoorwegen, de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, en eenige par ticuliere maatschappijen zullen deelnemen. In verband hiermede zal de medewerking van den wetgever worden gevraagd, waaromtrent nog overleg met de departementen van finan cien en justitie loopende is. In onze Tijdinghal. Het vertrek van de „Dempo" voor zijn eerste reis naar Ned.-Indië is door onzen fo tograaf in beeld gebracht. Ter herdenking van het feit dat het 100 jaar geleden was dat mr. Thorbecke be noemd werd tot hoogleeraar te Leiden, zijn bij het standbeeld van den grooten staatsman op het Rembrandplein te Amsterdam kransen gelegd. De jonge leeuwtjes te Amsterdam, die on der zoo buitengewone omstandigheden het levenslicht aanschouwden, zijn gisteren één jaar geworden. De leeuwtjes zien er levens lustig en monter uit. Wij geven nog een foto van het bruidspaar Guus Weitzel en Elly Zimmerman. Het jeug dige echtpaar wordt geluk gewenscht door Willem Vogt. „Im Westen nichts Neues". Allianibra-Theater. Zelden is een filmwerk met zooveel be langstelling tegemoet gezien als dat naay den meest gelezen roman uit de moderne oorlogs literatuur, den roman van Erich Maria Remarque .,Im Westen nichts Neues". De gevoelens van een steeds groeiend deel der menschen ten aanzien van den oorlog, blij ken grondig te zijn veranderd. In de vroe gere heldendaden-literatuur komt een ten dens naar voren om den oorlog te beschou wen als een kweekschool voor moed en flink heid, die de menschen tot krachtige indivi duen zou stalen. Omdat zelfs nu de jeugd veelal nog opgevoed wordt bij de oude ro mantische, verwaten, eenzijdige literaire oorlogsbeschouwing, is het een plicht der ouderen, die zooveel bedierven, om daar te genover te zorgen voor de ware voorstelling van den modernen oorlog, welke voorstelling op later en leeftijd, wanneer een eigen gc- dachtenleven wordt gevonnd, als tegengif zal kunnen dienen. Die oude vóór-oorlogsche opvatting, vol chauvinistisch geschetter, heeft moeten wijken voor de gruwelijke waar- beid over den modernen oorlog. In dit ver band wijzen wij tsr vergelijking met de schreeuwerige ,,helden"-gedichten(!) van vroeger op de prachtige oorlogsgedichten van Martien Beversluis, verzameld in den bundel „Aanklacht" en op de laatste zin snede in Remarque's eerste boek, waarin de dood van den schrijver der aanteekeningen wordt gemeld en waaruit men begrijpt, dat „lm Westen nichts Neues" ons als een tes tamentvan een weldenkende, gevoelige men- schenziel wordt nagelaten, als een monument voor den vrede. Niemand minder dan prof. Francois, deze regeeringsdeskundige voor den Volkenbond, betoogde, dat realistische oorlogsschildering als in „lm Westen nichts Neues" en „Jan- ney's End" van zeer veel gewicht is, vooral om de geesten te ontwapenen, anders te lee- ren denken en den oorlog te voorkomen. Mocht de geesel van een nieuwen oorlog over Europa gaan, dan hebben wij allen daar schuld aan Vertelt niet French in zijn dagboek tegen over de voorstelling van de diner-speeches waarbij de soldaten glimlachend den dood in gingen, dat de oorlog één gruwelstuk was en de manschappen opgehitst waren tot de wreedste bloeddorst, dat er maar heel weinig kwartier wferd gegeven en niet werd geglim lacht, aan geen der fronten. Lazen wij niet kort geleden in onze courant, dat de soldaten- graven van den grooten oorlog zich zouden uitstrekken van Parijs tct de Japansche zee. Elke 13 seconden st'erf één mensch, als U en ik, een zoon van een moeder, een man van TE VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 24 MAART in het voormalig Burgerweeshuis aan da Badhuisstraat, van 7'/29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jon", gens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. een vrouw, een vader van een kind. Gedre ven door een geraffineerd stelsel van waan,, maar waarom En als men dan denkt aan die zee van ellende bij de overlevenden, ver minking innerlijk en uiterlijk, kan men dan onbewogen neutraal aan den kant blijven en moet men dan niet meehelpen, dat aan die zelfvernietiging van het beschaafde Europa een einde komt, alle sleur of drogredenen ten spijt. Een ieder moest bedwongen worden de ver filming van Remarque's boek te zien, te hooren. Wanneer ooit de macht der cinema tografie zich ten volle ontplooid heeft, dan is het door deze verbijsterende rolprent. Nim mer diende een film een schooner doel. De film is machtiger dan het boek, aangrijpen der, meedoogenloczer. Maar daardoor ook overtuigender. Velen zullen den indruk, die deze film op hen maakte, niet meer verge ten. Geen macht ter wereld zal kunnen be letten, dat de denkbeelden in Remarque's boek, wel en niet uitgesproken, denkbeelden, waarvan de verfilming ontzagwekkend moei lijk is geweest, op den duur tot de massa zullen doordringen. En wanneer eens de we reld, in haar geheel, toegankelijk zal blijken, voor het schoone ideaal, dat tot eiken regel van het boek inspireerde, dan zal men ook moeten erkennen, dat de film in geen gerin ge mate daartoe medewerkte. Het is heel mooi om de film in Engelanden Amerika tot de beste film uit te roepen, zooals wij in ons „Filmnieuws" meldden, doch beter zou men de bedoeling van den schrijver begrij pen, wanneer men eenparig besloten had, dat, inplaats van de zoovele schijnherden- kingen, elke bioscoop op den eersten Augus tus van ieder komend jaar deze film ging vertoonen ter waarschuwing tegen een licht zinnig drijven naar een herhaling van de tragedie aller tragediën, met welker werke lijkheid deze rolprent in een ondragelijke spanning concurreert. Niet beter is de strekking van de film samen te vatten, dan in het volgend citaat uit het tweede in-ware boek van Remarque „De weg terug". Dit voor hen, die nog moch ten vragen over de waarde dezer rolprent „Begrijp je 't niet Ze hebben in het

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1