1000 500 300 25 VRIJDAG 20 MAART EERSTE BLAD No.67 69e Jaargang i 1931 litim: lima F. (AH IE KID! Ir., VilsM 58-ÉO, llissinp. lilil. 10. Pislnlinmj 00201 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VSSssmgsclieCcuran! GRATIS Stads- en Provincienieuws yigOMA. VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen aentvc «bonnes voot het 2e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN, 20 MAART. De arbeidende Jeugd. Gisterenavond had voor den Christelijken Besturenbond de 2e lezing plaats van ds. H. A. Wiersinga over de „Arbeidende Jeugd." Nadat de druk bezochte vergadering door den voorzitter, den heer J. Marijs, op de ge bruikelijke wijze was geopend, zeide ds. Wier- singadezen avond te willen behandelen de religieus© gedachtenwereld van de jeugd, waarover in het boek van pastor Günther Dehn bijzonderlijk wordt èehandeld. Spreker wees er op, dat wij hier niet te doen hebben metjongens en meisjes, die absoluut niets van den godsdienst afweten. In tegendeel, zij zijn gekomen uit een Chris telijk milieu, voor 95 gedoopt, hebben de 8-jarige confessioneele volksschool doorloo- pen en de catechisatie bezocht. Ds. Dehn heeft nu onder 2400 van deze jonge menschen een enquête ingesteld ten opzichte van hun religieus© leven en inzicht in godsdienstige vraagstukken. Aan deze werden vragenlijsten gezonden, die vrijwel alle nauwkeurig en eerlijk zijn ingevuld. Voor het overgroote deel der inge komen waren deze zeer teleurstellend. Er blijkt uit dat de invloed der landskerk de Luth. Kerk— absoluut verloren is en haar eeuwenlange zorg over de zielen niet meer begeerd wordt. Van eenig kerkelijk besef is geen spoor meer te vinden. Wel zijn de meesten nog lid geworden der kerk, maar de ibeteekenis daarvan is niet tot hen doorgedrongen. Men laat zich aannemen uit sleur of tra ditie en dit is niet allleen het geval bij de inzegening in de Luth. Kerk, maar evenzoo bij de socialistische wijdingsstond. Ook hier heerscht onverschilligheid. Wanneer men eenmaal lid is bezoekt men de kerk niet meer, daar men er niet meer voor voelt, en ouder geworden onttrekken velen zich. De afscheiding van de kerk heeft dan ook in Duitschland groote afmetingen aangenomen. Spreker ging vervolgens na de oorzaken welke tot dezen achteruitgang hebben geleid. Een groote factor is de schrikkelijke oorlog en de groote armoede, waaronder de Duit- sche arbeidersbevolking gebukt gaat. Hon derden antwoordden dat dit de oorzaken zijn dat zij reeds in hun jeugd het geloof aan God verloren hebben. Een andere factor is de verbreiding der populaire moderne wetenschap. De invloed daarvan is zeer groot, en talrijke jongens en meisjes schreven dat zij meer geloof hechten aan de evolutieleer dan aan de wonderver halen uit den Bijbel. Deze toestanden komen echter niet alleen in Duitschland voor, maar ook in ons land hebben deze factoren reeds wortel gescho ten, wat spreker met voorbeelden aantoont. Ook in ons land is de afval van de kerk, ook onder de jeugd, reeds zeer groot. Ten slotte wees spreker op de groote taak, die de Kerk en de Christ, vakorganisatie in dezen hebben te verrichten. Deze taak is zeer zwaar, maar beslist noodzakelijk. De Kerk zal zich nog meer dan tot nu toe hebben bezig te houden met de brandende vraagstukken, die leven vooral ook onder onze aankomende jeugd. De Kerk moet spreken, niet alleen als instituut, maar ook als organisme in haar jeugdvereenigingen en de jonge menschen bekwaam maken voor den geestelijken strijd die hen wacht. Ook de Christ, vakorganisatie heeft hier een taak. Het is verheugend dat het C.N.V. dit vraagstuk ernstig onder de oogen heeft gezien. Maar ook elk Christ, georganiseerd arbei der heeft de roeping op fabriek en kantoor zich te openbaren als Christen, om daardoor de jeugd te steunen. Voorts wees spreker op de groote taak van de ouders, van het gezin in de allereerste plaats, en zoo moeten wij.allen tesamen me dewerken om de jeugd ook in ons land te behouden. Op dit boeiende en ernstige referaat volgde nog een zeer drukke bespreking, waarna ds. Wiersinga met dankgebed sloot. Een expositie. In de meubel- en tapijtmagazijnen ,,'t Woonhuis", Bellamypark, wordt van heden tot en met Dinsdag 24 Maart een expositie gehouden van tapijten, welke vrij toeganke lijk is. De bedoeling is ook aan de beter© soorten meer bekendheid te geven. Er zal naast de bekende tapijten van de Kon. Vereenigde Tapijtfabrieken te Deventer, ook kennis kunnen worden gemaakt met de schitterende Kaschki en Korassan Tapijten. Prov. stoombootdienst. Met ingang van 1 April hebben Ged. Sta ten benoemd tot stuurman bij den Prov. stoomboordienst op de Westerschelde den heer P. J. den Outer, thans dekknecht bij dien dienst. Archief en Oudheidkamer te Middelburg. Aan het verslag, dat de gemeente-archiva ris van Middelburg, de heer dr. W. S. Unger, heeft uitgebracht aan Burg. en Weth. over 1930, ontleenen wij het volgende Allereerst herinnert dr, Unger aan het overlijden van den heer M. H. van Visvliet, die van 1890 tot 1901 archivaris was en deelt dan mede, dat in den toestand, der archief- lokalen geen verandering kwam. In de daar voor het vorige jaar aangebrachte kasten werden de van het Rijk in bewaring ontvan gen notarieele archieven 18111842 opge steld. Daar hiervan ten rijksarchieve in Zee land reeds een wetenschappelijke inventaris is opgemaakt, is de gemeente ontslagen van den plicht, hiervoor binnen den overigens door de vigeerende voorschriften vereischten tijd zorg te dragen. De materieele toestand der overgenomen stukken is uitnemend ver zorgd. Dit is niet het geval ten aanzien van de doop-, trouw- en begraafboeken, die mede rijkseigendom zijn en waaromtrent de archi varis binnenkort een voorstel aan Burg. en Weth. hoopt te doen. De inventaris van de archieven der gilden enz. werd in het verslagjaar afgedruktde beschrijving van de prentverzameling werd voortgezet. Afgedaan werden de rubrieken wereldlijke en geestelijke openbare gebouwen en huizen van particulieren. Het topografi sche gedeelte van den atlas is hiermede op nieuw geïnventariseerddat zulks niet over bodig was, moge blijken uit het feit, dat de catalogus thans ruim 1000 nummers telt, of vijfmaal zooveel als bij de verschijning van den catalogus in 1910. Zij is in het net ge schreven haar te doen drukken lijkt den archivaris niet urgent en moet nog slechts van indises worden voorzien. Door den bin der La Bruijeere werden de beschreven pren ten opgezet en voor zoover noodig hersteld. Behalve met bovengenoemde notarieele ar chieven werden de archiefverzamelingen ver rijkt met stukken, afkomstig van den secre taris Van Panhuys (c. 1830) overgedragen door den rijksarchivaris in Zeeland, akten van het college van justitie van 1811, in be waring gegeven door den archivaris voor noemd, terwijl van den secretaris van het Natuurkundig Gezelschap eenige oudere en jongere archivalia werden toegevoegd aan hetgeen hier reeds werd bewaard. De biblio theek van handschriften en gedrukte wer ken werd door aankoop en schenking, be halve met de gewone jaarverslagen en yer- volgwerken, vermeerderd met 26 nummers genoemd mogen worden een portefeuille met stukken van de voormalige Sociëteit der Zaagmolens, 18151806 en stukken betref fende de negotiatie-van den Helm Boddaert, 17661847, geschonken door mr. E. Fokker te 's-Gravenhage. „Lijst der wapens, die in de Ghoorkerk hangen" 16251733, geschon ken door jhr. J. van Reigersberg Versluys te Overveen en Notulen en Kasboek van het Middelburgsche Zeemansfonds 18561917, en eenige aandeelbewijzen in geliquideerde Mid delburgsche ondernemingen uit de 19e eeuw, aangeboden door de erven van wijlen den heer W. J. Sprenger. Het archief werd bezocht door 26 ver schillende personen, van wie 10 uit Middel burg en 1 uit het buitenland bovendien werden aan 24 personen, van wie 1 uit Mid delburg en 5 uit het buitenland inlichtingen verschaft over verschillende onderwerpen, o.a. betreffende het uurwerk van den stad huistoren, over welks huidige organisatie de beambte der gemeentewerken N. F. van Oost eenige gegevens verstrekte. In de vanwege de' commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Pu- blicatiën door dr. Z. W. Sneller en dr. W. S. Unger uitgegeven Bronnen tot de ge schiedenis van den handel met Frankrijk I 7531585, werden niet minder dan 133 stuk ken uit dit depot in extenso of regest op genomen. Mej. M. de Man publiceerde een vonnis inzake Portugeesche valsche munters in het Jaarboek voor Munt- en Penning kunde. Gegevens uit dit archief werden ver werkt in een artikel van den heer Abr. Mul der over de geschiedenis der Doopsgezinde gemeente te Middelburg. Het derde deel der Bronnen tot de geschiedenis van Middelburg in den landsheerlijken tijd werd ter perse gelegd en in 1931 zal dit werk het licht zien. Betreffende de oudheidskamer deelt de ar chivaris mede, dat voor den atlas aange kocht werden een viertal portretten van Middelburgsche predikanten. De Oudheidkamer verwierf acht schilde rijen nl.een portret .van Pieter Gaal (1769- 1919) door hemzelven een van diens echt- gsnoote Richardina Jacoba van Eps (1761- 1813) een van Anna Cornelia Gaal, geb. 2 Febr. 1795 een van Johanna Petronella Gaal, geboren 30 Mei 1800 een van Thomas Richard Gaal, geb. 22 Oct. 1801een van Ferdinand Gaal geb. 31 Dec. 1803, gest. April 1806 allen door Pieter Gaaleen van Joh. Petr. Gallé—Gaal, schilder onbekend. Deze schilderijen werden gelegateerd door mej. A. C. Gallé, dochter van laatstgenoemde, die 18 Mei 1930 op hoogen leeftijd overleed zij zijn, als specimen van bloeiend Middelburgsch fa milieleven uit het begin dèr vorige weeuw op gehangen in de voormalige schepenkamer, thans trouwkamer. Nog een schilderij werd ontvangen nl. van van het barkschip „De Colonist", van de reederij van Spoors en Sprenger, uit het midden der vorige eeuw, geschonken door de erven van wijlen den heer W. J. Sprenger. De beer F, Kluivingh schonk een fragment van de balustrade van het op 7 December 1929 afgebrande Grand Hotel een fraaie gehouwen engel in zand steen, die in twee stukken naar beneden was gekomen. Het aantal betalende bezoekers bedroeg 4381, tegen 5943 in 1929 en 5036 in 1928, na de geregelde stijging der vorige jaren een sterke vermindering, nl. van ruim 25 procent. Waar het algemeene vreemdelingenbezoek slechts 5 percent minder was dan het cijfer van 1929, kan hierin de oorzaak der verminderde belangstelling niet worden ge zocht. Toch was het ook dit jaar op de Don derdagen in het zomerseizoen somtijds druk genoeg, doch door de medewerking der beide bode's kon hieraan op bevredigende wijze het hoofd worden geboden. Van den beknopten Gids werden een aan tal exemplaren verkocht. Nederlandsch trekpaardenstamboek. In de „Eendracht" te Middelburg verga derde gisteren een aantal leden van het N.T.S. op Walcheren, onder voorzitterschap van den heer A. de Feijter, die met den heer S. Janse aan de bestuurstafel had plaats ge nomen. De voorzitter ziet in de nauwkeurigheid van de niet-talrijk opgekomenen, dat bij hen be langstelling bestaat voor de paardenfokkerij en betreurt het dat de heeren Hanken en Bom bericht van verhindering zonden, omdat hun aanwezigheid een middel zou zijn ge weest voor contact met de fokkerij op Wal cheren. Spr. vestigt de aandacht op een tweetal besluiten van het hoofdbestuur, die voor de paardenfokkerij ook op Walcheren van groote beteekenis zijn -en wel ten eerste de bepaling, dat dit jaar de inschrijving van veulens kosteloos geschiedt en ten tweede de goedkeuring en inschrijving van Beylly de Laboureur van den heer Koppejan. Op Wal cheren evenals overal komt goed fokmate- riaal steeds te pas en deze inschrijving voegt een hengst van hooge klasse aan Wal- cherens paardenfokkerij toe. Voor het eerste besluit verdient het hoofdbestuur hulde en spr. hoopt, dat in de practijk zal blijken, dat het hoofdbestuur goed heeft gezien. Komen de tot het doel der vergadering, zegt de voorzitter, dat de algemeene toestand der paardenfokkerij ietwat gunstiger tendenz vertoont. Zoowel de keuringen, die reeds zijn gehouden met vrij groote belangstelling als de verkoopen van fokhengsten en de berich ten over gehouden paardenmarkten, bewij zen dit. Uit een en ander blijkt, dat er meer vraag is en dat de prijzen voor goede bedrijfs- paarden merkbaar hooger zijn dan korten tijd geleden. Dat nog bedrijfspaarden van be- hooi'lijke klasse te koop zouden zijn voor 350 spreekt de voorzitter tegen. Ook de vraag naar jonge dieren is grooter geworden, terwijl h«t aanbod daarvan gering is. Ook op de jongste algemeene vergadering van het stamboek is er op gewezen, dat het aantal jonge dieren aanvulling verdient. Bij te ver wachten grootere vraag naar jonge dieren zullen de centra's, die daarvoor de aandacht op zich weten te vestigen, waarvan het eerst profiteeren. Spreker meent, dat men propa ganda moet maken voor het werkelijk enorm in kwaliteit toegenomen Walchersche paard en dit door het houden van een fok- paardendag. Een jaarlijksche veulenkeuring is voor het beoogde doel te bescheiden. Als de kring Walcheren van het N.T.S. in volle sa menwerking met Hippos zich dat doel voor oogen stelt dan is z.i. het resultaat een een voudige fokpaardendag verzekerd. Spr. stelde daarom voor le. De leden van den kring Walcheren N.T.S. spreken als wensch uit, dat dit jaar op Walcheren een eenvoudig opgezette fokpaar dendag worde gehouden. 2e. Om het slagen van een dergelijken fokpaardendag zooveel mogelijk te verzeke ren, zoekt de kring o.a. volle samenwerking met Hippos. 3e. Om met Hippos in contact te komen benoemen de leden uit hun midden een tweetal personen, die verbinding met het bestuur van Hippos zullen zoeken en dan ge zamenlijk die zaak voorbereiden. Met een kleine meerderheid vereenigde de vergadering zich met het uitspreken van de wenschelijkheid, dat een fokpaardendag zal worden gehouden. Algemeen was men van meening, dat dit dan in samenwerking met Hippos moet zijn. Ned. Reisvereeniging. Blijkens het jaarboek der Ned. Reisvereeni ging over 1931 telde de afdeeling Walcheren op 1 October 793 leden tegenover 777 op 1 October 1929. In het jaarboek wordt medegedeeld, dat van Maandag 13 tot Zaterdag 18 Juli een reis naar Walcheren zal worden gemaakt, waaraan op Woensdag 15 Juli een groote Belgendag is verbonden, met bezoek aan Brugge en Knocke. Scheepsbouw. Op de Noordzee heeft de goedgeslaagde proefvaart plaats gehad met de nieuwe stoomsleepboot „Cornelia", gebouwd door be middeling van den scheepsmakelaar P. A. van Bouchaute, te Ter Neuzen, voor rekening van den heer R. P. Meeusen, te Ter Neuzen. Deze boot, waarvan het casco is gebouwd op de werf van den heer W. Mulder, te Stads kanaal is lang 20.30 M. breed over alles 5.16 M. en hol 2.30 M. De voortstuwingskracht wordt ontwikkeld door een triple expansie stoommachine van 180/200 I.P.K., welke ge voed wordt door een cilindrisch liggende ke tel met een „Moriton" uitneembaar vuurka- naal en een verwarmde oppervlakte van 66 M2.machine- en ketelinstallatie zijn gele verd door N.V. machinefabriek „Bolnes", te Bolnes. Eenigen tijd geleden had de aflevering plaats^ van een dito boot, genaamd „Bona Spes II", gebouwd voor rekening van den heer H. Vermeulen, te Dordrecht. Beide booten zijn modern ingericht en voorzien van een ijssteven, zoodat zij kunnen dienen als ijsbreker. SOUBURG. Lijst van gedurende de le helft der maand Maart gevestigde of vertrokken personen. GEVESTIGD: J. J. van Akelijen en gezin, Nieuwstraat B 52, van Vlissingen. J. de Bart en gezin, Braamstraat B 42, van Vlissingen. H. Roest en gezin, Nieuwe Abeele C 252B, van Lekkerkerk. J. Aarnoutse, Tuindorp C 76a, van Vlis singen. Mej. S. W. Brouwer, Nieuwe Abeele C 262, van Koudekerke. A. Brasser, Burchtstraat B 349, van Breda. H. J. Lacor, Tuindorp D 8, van Middelburg. J. S"heele, Vrijburgstraat C 97, van Bosch- kapelle. VERTROKKEN: J. M. van der* Wart, Vlissingsche straat B 263, naar Vlissingen, J. Bakker, Vlissingsche straat E 55, naar Leiden. W, de Voogd en gezin, Oranjeplein A 33, naar Middelburg. J. Strijd en gezin, Nieuwstraat B 63c, naar Vlissingen. J. Steenhart, Kanaalstraat A 50, naar Cadzand. J. van Scharvendijk en gezin, Nieuwe Abeele C 264, naar Goes. Gevonden voorwerpen. Fietstasch met sleutel bij Marijs, Ritth. straat A 131 portefeuille met Engelsch geld bij Duijvekot, Nieuwstraat B 98 rijwiel plaatje bij Van Deventer, N.Vliss. weg C 211; kindertaschje bij Hendriks, Marnixplein C 54, KOUDEKERKE. Oi'ivo'vi t-rrden op uitnoodiging van de christ.-hist. kiesvereeniging alhier als frazcMa/sIXKiml Deze drie woorden „smaakt als room", geven precies weer, hoe fijn de smaak wel is var» de bekende AiJ-P* RQ MA- PUDDING! Daarom moet ook uw pudding, steeds zijn: m PUDDINOFABRtAO-PÖCA/C-GROMINÜEN sprekers op de heeTen W. de Ridder uit Vlis singen en mr. W. J. Woldringh van de? Hoop, burgemeester te Westkapelle. Na de gebruikelijke opening door den voor zitter, den heer Smit, sprak deze er zijn vreugde over uit dat de opkomst boven ver wachting was en heette de aanwezigen ert bovenal de sprekers hartelijk welkom. Allereerst gaf hij het woord aan mr. Wol dringh van dér Hoop, die in hoofdzaak heft thema behandelde „Beginsel boven belangen- politiek". -Spreker drong er bij de aanwezigen; vooral op aan het beginsel hoog te houden en de eigen belangen steeds op de tweede plaats te stellen. Aan de hand van eenige zeer practische voorbeelden toonde hij aan, dat men toch een bepaalde groep kan steu nen in malaisetijd en tevens het algemeen, belang kan dienen. De tweede spreker, de heer W. de Ridder, besprak allereerst de economische en sociale verhoudingen van dezen tijd om vervolgens een blik te werpen op de werkzaamheden in het afgeloopen vierjarig tijdperk van de Prov. Staten en het college van Ged. Staten en be sprak hierna achtereenvolgens het ver- keersvraagstuk, zoowel te water als te land, het instituut der schoolartsen en het werk- loosheidvraagstuk, alles in provinciaal ver band. Hij besloot zijn rede met de aanwezi gen op het hart te drukken, dat hoe de ma laise ons ook aangrijpt, wij steeds h e fc lichtpunt in het oog moeten houden, nl. dat God onze Leidsman is die alles bestuurt. Na beantwoording van enkele vragen sloot de voorzitter met dank aan de sprekers en drukte de aanwezigen op het hart voor de Provinciale Staten die personen te stemmen, die het beginsel boven het belang stellen en met God en zijn gebod ook in het staatkun dig leven rekening houden. BIGGEKERKE. De heer P. Dekker, sedert 1904 lid van den gemeenteraad en sedert 1914 wethouder dezer gemeente, heeft aan de anti-rev. kiesvereeni ging medegedeeld, dat hij voor een plaatsing op de candidatenlijst voor de nieuwe verkie zing, niet meer in aanmerking wenscht te komen. GROEDE. Het voorloopig door het gemeentebestuur vastgestelde bevolkingscijfer, naar aanleiding van de 11e algemeene tienjaarlijksche volks telling is, dat op 1 Januari 1931 in de ge meente Groede woonachtig waren 1145 man nen en 116 vrouwen, alzoo 2309 zielen. SCHOONDIJKE. In de vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken Een schrijven van den directeur-generaal der P.T.T., houdente mededeeling, dat de derde (middag) postbestelling in deze gemeen te overeenkomstig het verzoek van Burg. en Weth., zal worden ingevoerd. Inmiddels is hieraan reeds sedert de eerste week van Fe bruari 1.1. uitvoering gegeven. Een schrijven van mevr. D. J. Odink Quist, waarin zij mededeelt ontslag te nemen als lid van den Raad. Het bekende adres van Westdorpe inzake het niet in Nederland doen te werkstellen van buitenlandsche arbeiders. Deze stukken werden alle voor kennisge ving aangenomen. Een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, berichten-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1