500 Laat U niet wijsmaken DONDERDAG 19 MAART EERSTE BLAD Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws •No.66' 69e Jaargang 1931 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vl/ssingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et liljm: Firn F. Fit DE FUIF Ir., FlilsM 58-60, llissingen. Ml. 10. Ptslttkwn) 68181 ADVERTENTIEPRIJSVan I5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f repels 75 ct., iedere repel meer 15 ct De abonné's in 't tpezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen H. voor het 2e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der VltssmgscVie'6ouiian{ GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN, 19 MAART. Herdenking heldenfeit Jacob Hobein. Hoewel het feit dat het heden 100 jaar is geleden dat Jacob Hobein de eer van de Nederlandsche vlag heeft gered, niet op bij zondere wijze werd herdacht, is deze dag toch hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. Hedenmorgen werd namens het gemeente bestuur èen krans gehecht aan het monu ment van Jacob Hobein op de oude begraaf plaats. Op het lint, in de nationale kleuren, staat het volgendeHulde aan de nage dachtenis van Jacob Hobein. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen". Door de marine werd op eenvoudige, doch plechtige wijze hulde gebracht aan de nage dachtenis van den zeeheld. Daartoe begaf zich een detachement, be staande uit officieren, onder-officieren en matrozen der opleiding naar het graf.' Hier werd door den kapitein ter zee C. Ruhl, onder-commandant der marine, een krans aan den voet van het monument ge legd, waarop stond„Opvarenden Hr. Ms. Wachtschip Vlissingen 1931", waarbij de on der-commandant ongeveer 't volgende zeide Officieren, onderofficieren en overige man schappen van Hr. Ms. „Noord-Brabant", wij zijn heden alhier aan de laatste rustplaats van hem, die eenmaal de Nederlandsche vlag eens heeft gered. Thans wil ik volstaan met als hulde dezen krans op het graf te leggen en na terugkomst aan boord van het wacht schip hoop ik in een toespraak historische mededeelingen te doen over de heldendaad van Hobein. Na het neerleggen van den krans zeide de commandantJacob Hobein, wij zullen steeds uw schoone voorbeeld voor oogen houden. Hiermede was deze eenvoudige plechtigheid geëindigd en keerde het detachement weer naar het wachtschip terug. De kapitein ter zee Ruhl heeft na terug komst aan boord de matrozen van de oplei ding op het dek vereenigd en hun gewezen op de groote heldendaad van Jacob Hobein en dezen zeeheld als een voorbeeld gesteld aan de jeugdige schepelingen. Hoe zorg ik voor mijn man. Concertgebouw. Met bovengenoemd blijspel van Amerikaan- schen oorsprong in de bewerking van Con stant van Kerkhoven Jr., is gisterenavond de serie avonden besloten, welke het bestuur van A.G.o. dezen aan de leden heeft geboden. Van den inhoud van dit futiliteitje kunnen we ons in een paar woorden afmaken een jonge, getrouwde vrouw meent lijdende te zijn aan een, den dood veroorzakende, kwaal. Ze wil haar man, na haar dood, op dezelfde ma nier verzorgd zien als nu en kiest nu zelf voor hem een tweede vrouw, wat natuurlijk aanleiding geeft tot tal van verwikkelingen. Dat is alles. Geestigheid, in den zin van ech ten humor, waarin pit is, moet men in dit stuk niet verwachten, maar toch is er van den beginne af braaf gelachen, zoo^zelfs, dat waarschuwende „ssts" moesten gehoord wor den, daar anders niet verstaan kon worden, Wat op het tooneel werd gezegd. De rol der „lijdende" vrouw was by Sophie Stein in goede handen. Deze actrice heeft van de belachelijke rol der ingebeelde zieke, die leeft op dit drankje op het eene uur en dat poeiertje op het andere, een zeer natuurlijke creatie gegeven en daardoor meegeholpen om af en toe een onbedaarlijk lachen uit te lok ken. Ze vond in Jo Koster, die de vriendin en latere tweede vrouw van haar echtgenoot speelde, een waardige tegenspeelster, welke in de scènes met de zieke, bij deze laatste inner lijk in heftige mate jaloezie opwekte. Hoe kostelijk werd dat gedeelte der rol door So phie Stein gespeeld. Het meest hebben we qua spel genoten van de actie en gebaren van haar en ook van Jo Koster in die scène, waar bij de „afspraak" gemaakt werd, hoewel dat tooneeltje in het tweede en derde bedrijf, als Sophie haar volle minachting en ha-at uitstort over de vriendin alsook over haar echtgenoot, kostelijk van gebaren was bij de twee vrou welijke rollen. Wanneer we nu nog vermelden, dat Doll Bouwmeester het kittige dienstmeisje aardig getypeerd heeft, kunnen we afscheid nemen van de vrouwenrollen, die coquet wer den weergegeven. De hoofdrol, die van „afspraak makende" man, was in vertrouwde handen bij Jan van Dommelen. Deze tooneelspeler, dien we reeds meermalen hier hebben zien optreden heeft van deze rol, waarin niets „verklapt" mag worden, een schitterende creatie gegeven. Hoe prachtig was zijn tegenspel in de scènes als de afspraak gemaakt wordt en in die, waarin hij met de vriendin juist genoeg mag zeggen om den echtgenoot „op stang te ja gen", om deze platte uitdrukking eens te ge bruiken. Frits Bouwmeester speelde de rol van echtgenoot op voorbeeldige wijze en toonde goed de fragiliteit zijner „lijdende vrouw" te begrijpen o.a. in dat afscheidstoo- neeltje met haar in het eerste gedrijf. Hij, zoowel als Van Dommelen gaven elkaar in tegenspel niet veel toe, waarbij wij vooral het oog hebben op dat tooneeltje, als de echtge noot tevergeefs tracht het „misverstand" te onderkennen om het te kunnen oplossen. Gaaf was ook zijn spel met zijn zwager, die uitgebeeld werd door Adolf Rijkens, vroegere en latere verloofde der vriendin. Te dwaas om alleen te loopen werd daardoor de situa tie dezer laatste,"die nu verloofd was met den man eener andere vrouw, die nog niet gestor ven was en tegelijk ook met den broer dezer vrouw. Een scène tusschen man en vrouw, grappig van opzet en vertolking, brengt bleek dat de ontvangsten bedroegen ƒ2646.31. Hieronder is een bedrag van 903.13, afge dragen aan de nieuwe vereeniging door het stads-comité, en aan contributie der leden 1111.80. De uitgaven vedroegen 2492.03, alzoo een goed slot van 154.28. Nadat de voorzitter ook den penningmees ter had dank gezegd voor zijn gehouden fi nancieel beheer, werden tot het nazien der bescheiden van den penningmeester benoemd de heeren Mathjjssen, Van Thiel Berghuijs en Bode. Vervolgens werd het huishoudelijk regle ment vastgesteld. Daar het vaak voorkwam dat daartoe niet gerechtigde kinderen toch op het speelterrein aanwezig waren kinderen van wie de ouders geen lid waren werd besloten dat aan alle kinderen der leden pennningen zul len worden verstrekt, zonder welken penning niemand op het speelterrein wordt toegela ten, en welke zichtbaar op het terrein moet worden gedragen. Naar aanleiding van enkele klachten werd besloten dat de kinderen met geen messen op het terrein mogen komen, ter voorkoming van ongelukken. Uit den boezem der vergadering werd ver zocht aan de Erven firma Smits den dank over te brengen voor de mooie en gezellige bioscoopvoorstelling door haar gegeven aan de kinderen der leden, aan welk verzoek door het bestuur gaarne zal worden voldaan. Nadat de voorzitter de hoop had uitgespro ken, dat de binnenkort weer te houden le denvergadering beter bezocht zal zijn van de 210 leden waren slechts een 30-tal aan wezig werd de vergadering gesloten. In onze Tijdinghal. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht Is een aardige sensatie waar te nemen geweest, nl. de zingende kellners. Wij hebben al een bok ser die zingt, maar tot op heden was de sen satie van kéllner ons vréémd, die terwijl zü aan het bedienen zijn, naar het podium stap pen en zingen. En dan, wat het voornaamste is, nog goed ringen ook. Het zijn vier obers uit het Jaarbeurs-restaurant, die tusschen Hel Plaaishespreksii voor 's werelds grootste ANTI oorlogsfilm IM WESTEN NICHTS NEUES (VAN 'T WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS) is in vollen gang en wel van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur aan het Theater. dat het reeds uitverkocht is, dit is NIET WAAR ZATERDAGMIDDAG, ZONDAGMIDDAG en MAANDAGMIDDAG is er nog zeer veel plaats en wordt er ook het volle avond-programma ver toond. Ook voor de avond-voorstellingen is er nog zeer veel plaats. Toegang boven 18 Jaar. Si schijnbare verwijdering tusschen deze twee en als dan de echtgenoot zich aan drank te bui ten gaat, de opheldering tusschen zwager en vriendin een feit geworden is en de verzoe ning tusschen man en vrouw aanstaande is, zakt het gordijn bij de vraag der echtgenoote, gesteld aan den oom Hoe zorg ik voor mijn man met het eenig mogelijke antwoord van den laatste om te huilen. Dit blijspel, rijk aan scènes, die gelegenheid bieden aan de optredenden hun schitterende spelkwalitieten te vertoonen, ondanks, ja vaak door de onmogelijke toestanden, heeft veel bijval geoogst bij de goed opgekomen le den der vereeniging. De inhoud van het stuk was niet veel bijzonders, maar het spel was prachtig. Het applaus, dat herhaalde malen weerklonk, was ruim verdiend, het lachen werd natuurlijk opgewekt door dit blijspel, waarvan de ensceneering in de puntjes was verzorgd. Vereeniging voor Kinderspeeltuinen. Gisterenavond hield de Vereeniging voor Kinderspeeltuinen alhier haar jaarvergade ring in de Oranjeschool aan de Bloemenlaan. De voorzitter, de heer J. Louwerse, heette de aanwezigen welkom op deze eerste jaar vergadering van de vereeniging. Hij wees er op, dat dit verslagjaar een periode omvat van 14 maanden. De notulen van de vorige vergadering wer den door den secretaris, den heer G. Sandi- ford, gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat inzake een eigen clublokaal nog geen beslissing door Burg. en Weth. is genomen. Spreker zegt, dat aangezien het reglement nog moet worden vastgesteld, de bestuursver kiezing in een weer spoedig te houden ver gadering zal worden gehouden. De heer L. van Oorschot heeft de Vereeni ging vertegenwoordigd op het gehouden con gres van speeltuinvereenigingen in Neder land. Door dit congres zullen de statuten voor alle vereenigingen gelijkluidend worden vastgesteld De secretaris bracht nu het jaarverslag uit, waarin de voorbereidende werkzaamheden en de ingebruikneming van den speeltuin werden gememoreerd. Den geheelen zomer hebben talrijke kinde ren van den speeltuin gebruik gemaakt en voorriet deze zeer zeker in een behoefte. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn opgewekt^verslag. Uit het jaarverslag van den penningmees ter (over 14 maanden), den heer D. Heijboer, het serveeren door, laten hooren, dat zij ook nog iets anders kunnen, tot groot vermaak van het publiek. Aan het bureau verkeerswezen te Amster dam wordt aan ter opleiding zijnde agenten aanschouwelijk verkeersonderri jht gegeven met behulp van een daartoe vervaardigde maquette. Wij geven nog een foto van den nieuwen wolkenkrabber van het gemeente electrici- teitsbedrijf te Rotterdam, welk gebouw lang zamerhand gereed komt. Verlaging van den broodprijs en verhooging van den aardappelprijs. Alhier is de prijs van het brood met 2 cent verlaagd eiji bedraagt thans 14 ct. per 8 ons. De prijs der aardappelen is echter nog steeds stijgende en is nu gebracht op 12 cent per kilo. Uitvoering van de tarwewet. Het „Hbld." doet nog nadere mededeelingen omtrent de uitvoering van de tarwewet. In Zeeland, met Groningen de belangrijkste fcarweprovincie, komt een commissie van ze ven personen, welke dezer dagen zullen wor den aangewezen door zeven kringen, die daartoe zijn uitgezet door een gecombineerde besturenvergadering der resp. organisaties. Die zeven kringen zijnOost-Zeeuwsch- Vlaanderen, West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Walcheren, Schouwen en Duiveland en Tholen en Phi- lipsland. De laatste vier zullen aangewezen worden door de betreffende kringen van de Zeeuw- sche Landbouw-Maatschappij. De vertegen woordigers voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal aangewezen worden door den Chr. Boe renbond van Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deelOost-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aan gewezen door de R.-Kath. organisatie en Zuid-Beveland door den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Afd. Walcheren Ned. Chist. Reisvxedeeniging De af deeling Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging hield gisterenavond te Mid delburg een goed bezochte jaarvergadering onder leiding van den voorzitter den heer J. H. Klarenbc-... De jaarverslagen van secre taris en penningmeester gaven reden tot te vredenheid. Hierna hield de heer mr. L. van Andel een lezing over zijn reis naar Rome en Napels, het vorige jaar met de N.C.R.V. gemaakt. Met lantaarnplaatjes en kaarten op het doek vertelde hij over het vele, dat hij gezien en genoten heeft in die plaatsen, waarbij niet vergeten werd een beklimming naar den krater van den Vesuvius. Waar deze nogal dure reis niet door ieder gemaakt kan wor den genoten wij in gedachten ervan. In de pauze werd thee geschonken en te gelijk werden de aftredende bestuursleden de heer Klarenbeek en mej. Pieterse, resp. voorzitter en penningmeesteresse, met groote meerderheid herkozen. Na de pauze volgde nog een verrassing van den heer Groenenberg, in den vorm van een klein filmpje over de Italiaansche reis. Het stadhuis te Veere. Voor de zoo hoog noodige restauratie van het bekende fraaie stadhuis te Veere is door de gemeente en door de -provincie Zeeland ieder 10.444 beschikbaar gesteld en ook het rijk zegde medewerking toe. Toch zal het bedrag nog niet voldoende rijn en de burge meester, de heer H. Dronkers, heeft er zich daarom voor gespannen een comité bestaande uit vooraanstaande personen te vormen, om te trachten van vereenigingen en particulie ren gelden voor dit doel bijeen te brengen. Aan den Commissaris der Koningin zal het eere-voorzitterschap worden aangeboden. Fraude bij de De Kanter Cc, Hordqk's Bank. Wij hebben reeds gemeld, dat de heer J. A. W. v. R., directeur van de gefailleerde De Kanter Hordijk's Bank te Goes, te Rotter dam is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg is gesteld. Nader verneemt de „Goesche Crt", dat de heer Van R. reeds Zaterdagmorgen vroeg, te halfzeven „van rijn bed gelicht" is, en onmid dellijk op transport naar Middelburg gesteld werd. De heer v. R. zou, volgens het onderzoek der justitie, eveneens medeschuldig aan, in elk geval op de hoogte van, de gepleegde «mal versaties moeten zijn. Begin vorige week werd den handelsreiziger De E., uit Middelburg, een actentasch met papieren ontvreemd, die hij eenige minuten onbeheerd in de op de Markt te Goes staan de autobus had achtergelaten. De politie al daar wist spoedig uit te vinden, dat de acten tasch door een reizend koopman weggeno men en in een logement aldaar voor één gulden verkocht was. Eveneens werd de „koopman" spoedig aangehouden, die voor gaf Z. de W. te heeten, doch wiens werkelij ke naam waarschijnlijk J. C. A. R. luidt en die uit Heumen afkomstig is. Intusschcn bleef de inhoud der tasch zoek, totdat deze, door één der agenten, uit de haven opgevischt werd. Hoewel voor een vreemde van geen belang, vertegenwoordigen deze papieren voor den eigenaar toch een waarde van ruim veertig gulden. Een wagen in een sloot gereden. Gisterenmiddag half vijf reed een wagen met paard bespannen op den weg nabij Kwadendamme. De wagen werd bestuurd door J. van 't Westeinde, inwoner van Kwa dendamme, terwijl voorts op den wagen was gezeten Ch. Timmermans, paardenkoopman te 'sHeer Arendskerke. Er werd vrij woest gereden, waardoor in een bocht de wagen in de sloot terecht kwam. Ch. T. kwam onder den wagen terecht en werd levensgevaarlijk gewond opgenomen. Hij moest naar het R.-K. ziekenhuis te Goes worden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Men. vreest voor zijn leven. Opgevischte papieren. De laatste dagen deden geruchten dë ronde, dait in de haven te Goes papieren op gevischt zouden zijn, die betrekking moesten hebben op de gepleegde malversaties bij. De Kanter en Hordijk's Bank. Wat het opvis- schen dezer papieren betreft, was men goed ingelicht, doch omtrent den aard der zaak vergiste men zich. De juiste 'toedracht luidt als volgt ZOUTELANDE. Gisteren werd te Zoutelande ten overstaan van mr. P. Loeff, notaris te Koudekerke, pu bliek verkocht een perceel weiland, waarop schuurtje en kippenhok, groot H.A. 0.50.60, gelegen aan den Langendamschen grintweg. Kooper de heer Jac. Kopejan Czn. te Zoute lande voor 1642, en een perceel bouwland, onder Westkapelle, aan den aarden weg naar Houtenburg, groot H.A. 0.47.00. Kooper de heer E. Kopejan, Mcenweg Zoutelande, voor 920. GROEDE. Voor een matig opgekomen publiek werd in de zaal van den heer Lagendijk alhier de film vertoond van den Bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm. Nadat de heer P. G. Laernoes uit Vlissin gen de vergadering had geopend en de aan wezigen hartelijk welkom had geheeten, zette hij in het kort het doel en streven van den Bijz. Vrijw. Landstorm uiteen, welk in stituut thans 70.000 leden telt over geheel Nederland. Na beëindiging van zijn rede, die voorzeker aller aandacht trok, vooral toen hij

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1