1000 500 300 25 DINSDAG EERSTE BLAD ;ïVo. 64 69e Jaargang 1931 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS STILLEND BUITENLAND ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de geméenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct llilim: firma F. tU DE UlOE li„ Walstraat 5I-CII. missingea. Talel. I). PisliiltiigiBSIII 17 MAART ADVERTENTIEPRIJS: Van'1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreflende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—f rep els 75 ct., udeie repel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand. voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE 'NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 17 MAART. Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen. Bij het bestuur van het Zieken huis „Bethesda" is gisterenavond het bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Vlissingen op 17 April a.s., een gedenksteen hoopt te onthullen in het in aanbouw zijnde ziekenhuis aan den Koudekerkschen straat weg. Benoeming controleerend arts. Als gevolg van de benoeming van den heer A. P. Smitt tot gemeente-arts is door het bestuur van de afdeelingskas voor zieken geldverzekering, verbonden aan de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" tijdelijk belast met de geneeskundige controle dr. J. M. van den Hoek te Souburg. Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor alhier ge durende de le helft der maand Maart terug ontvangen brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenlandSchippersbeurs, te Akrum. Briefkaarten binnenlandMej. J. de Vliet, BuitenlandMevr. W. Bier, Gent. De circulaire van Ged. Staten van Zeeland over steunverleening aan werkloozen. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw gevraagd I. Heeft de minister na zijn mededeeling in de vergadering der Tweede Kamer van 12 Februari 1931, dat de circulaire van Ged. Staten van Zeeland van 29 Augustus 1930, no. 31, betreffende steunverleening aan werk loozen, gericht dan de gemeentebesturen in Zeeland, zonder de voorkennis van zijn excel lentie is uitgegaan en dat hij „gaarne bereid (is) te zorgen, dat ten deze in den vervolge op juiste wijze wordt gehandeld" met Ged. Staten overleg gepleegd Zoo neen, waarom nietzoo ja, wat is dan het resultaat n. Is de minister in elk geval niet van oordeel, dat een circulaire als de bedoelde, waarvan de strekking is eiken vorm van hulpverleening aan werkloozen naar de arm besturen af te schuiven, in strijd is met de opvatting, dat steunverleening en werkver schaffing onder leiding van het rijk en de gemeentebesturen behooren te worden gere geld, zoodat Ged. Staten van Zeeland de circulaire van 29 Augustus 1930 officieel be hooren in te trekken Een lezing met lichtbeelden. Voor de vereeniging „de Dageraad" zal Woensdag 25 Maart een lezing worden ge houden door den heer A. L. Constandse te 's-Gravenhage met het onderwerp„Hoe mensch «n aarde zijn ontstaan." De lezing zal worden verduidelijkt door ongeveer 60 lichtbeelden. Vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappü. Gisterenmiddag heeft het hoofdbestuur der Zeeuwsch Landbouwmaatschappij* verga derd in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg ter bespreking van het wetsontwerp-suiker- bietensteun en de uitvoering van de tarwe- wet. De voorzitter, mr. P. Dieleman, zeide, dat als er nog tijd was geweest voor de behande ling van de suikenbietensteunwet, men een groote vergadering zou hebben bglegd om het ontwerp te bespreken. Dit wetsontwerp be wijst bij vernieuwing, dat een behoorlijke ontwikkeling van het platteland en van den landbouw van een Nederlandsche regeering niet is te verwachten. De regeering staat on der invloed van den handel van de groote steden en dit was reeds in 1667 het geval, toen de Zeeuwsche landbouwers een zwakke po ging deden om verbetering te krijgen, doch zelfs een Johan de Witt blijk gaf, van den landbouw niet het elementaire begrip te heb ben en dezen onder een invloed van de groote handelaars in Holland Zeeland dupeerde. Spreker gewaagde van het steeds grooter vormen aannemen van het vrijhandels- systeem, dat maakte, -lat bij iedere poging tot bescherming de regeering bestrijding onder vond. Ook thans is de regeering weer in ge lijken geest geadviseerd en dit omdat zij geen gebruik maakte van de inlichtingen der cen trale landbouworganisaties, doch weer staats commissies aan het werk stelde Het vrij goede advies var de commissie-Lovint werd te niet gedaan doo? de commissje-B~uin« er door de commissie voor economische aange. legenheden. En nu komt de regeering met een wet, die alleen wil voorkomen, dat men op de suikerbietenteelt meer verliest dan op den verbouw van gerst of andere producten. Het komt niet tot de hoog noodige prcductiebe- scherming. Spreker zou willen vragen of een boer nu heelemaal gek is, dat hij gaat ver bouwen een product waar veel werk aan is, terwijl hij er toch ook op verliezen moet en van een verhooging van den prijs geen voor deel kan hebben. Het eenige is, dat er bü de suikerbieten een voorschotje wordt gegeven als lokmiddel. Spr. meent, dat als in het wets ontwerp geen verbetering komt, de regeering het beter kan intrekken. Maar ook de coöpe ratieve suikerfabrieken hebben in deze kwes tie groot belang en daarom gaf spr. het woord aan den heer Van Bommel van Vloten. Deze refereerde zich aan een door hem in het „Zeeuwsch Landbouwblad" geschreven artikel, doch wees nog eens op het verloop van de totstandkoming van dit ontwerp-wet. Den Bond van Coöperatieve Suikerfabrieken is herhaaldelijk om advies gevraagd en hij heeft het dan ook niet onder stoelen of ban- koor" gedurende de Pinksterdagen te Spa vertoeven, om aldaar twee concerten te ge ven, onder leiding van den heer P. de Rooij alhier. Nog zijn uitgenocdigd het ,.Zuid-Beve- landsch a cappellakoor", directeur de heer Tamminga en „Medioburgum", directeur de heer Mazure met rhythmische en plastische dansen. Zeeuwsch Technisch Instituut. Tot waterbouwkundig teekenaar bij den dienst der Zuiderzeewerken standplaats 's- Gravenhage is benoemd de heer K J. Dent? te Middelburg tot buitengewoon opzichter bij den dienst der Zuiderzeewerken stand plaats Harlingen. is benoemd, de heer Th P van der Maas te Kats, beiden oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. N.V. Bank voor SchouwenDuiveland. In de te Zierikzee gehouden algemeene vergadering van de N.V. Bank voor Schou wenDuiveland zijn de jaarrekeningen over 1930 goedgekeurd. De netto-winst bedraagt ƒ21.600. Het dividend werd bepaald op 12 De heeren jhr. C. A. van Citters en mr. A Moolenburgh van Zonnemain werden als commissarissen herkozen. In de vacature- J. J. Bemeijn werd als commissaris gekozen de heer M. J. W. J3oogerd, Radium in Zeeland. Eenige ingezetenen te Goes, onder leiding van oud-notaris Pilaar, die reeds zooveel voor de Goesche ziekenhuisbeweging deed, hebben zich vereenigd, en een fonds ge- Na eenige bespreking werd aan Burg. en Weth een crediet verleend van 4500 voor aanschaffing van meubilair voor het nieuwe gemeentehuis daar de raming voor den verbouw wat tegengevallen was. Dit laatste kwam doordat Burg. en Weth. in het voor- loopig opgemaakte plan nog eenige wijzigin gen aangebracht hadden. Op voorstel van den heer Carels zal ook aan een vertegenwoordiger ter plaatse, die Burg. en Weth. onbekend was, prijsopgaaf voor de centrale verwarming gevraagd wor den. Bij de rondvraag vroeg de heer Carels, aan wie de schuld is. dat een woning in het Mo- lenwate; waarvooi reeds langen tijd geleden vergunning aangevraagd was, niet gebouwd werd Hierdoor zii eenige ambachtslui ge. dupeerd De schuld ligt, volgens Burg. en Weth. bij de diaconie der Ned. Herv. gemeente, die de voorwaarde gesteld voor den te bebouwen grond niet wenscht te aanvaarden. Afscheid, bevestiging en intrede. Zondagmiddag nam ds. E. van Asch af scheid van dc Ned. Herv. gemeente te Arne- muiden, met een predikatie over 1 Petrus 5 vs. 10 en 11. Na de prediking werden ver schillende toespraken gehouden. Door ouder ling B. Schroevers werd namens kerkeraad en gemeente een afscheidswoord tot den ver- trekkenden leeraar gericht. Door de gemeen te werd ds. Van Asch staande toegezongen Psalm 124 4. De belangstelling was zeer groot. ken gestoken, dat het wetsontwerp hem zeer tegen viel. Maar toch was dit aanvankelijk nog minder tijdens de onderhandelingen. De bond heeft nu verleden week nogmaals een adres gezonden. Spreker is verheugd, dat men toch bieten zal blijven zaaien, vooral de coöperatieve boer. De heer S. J. Gast zeide, dat men te weinig merkt van den regeeringssteun en bracht hulde aan hen, die er zich voorspannen om verbeteringen te krijgen. Van de politieke partijen moest spr. niets hebben. Het platte land, boeren en arbeiders hooren z.i. bij el kaar. Spreker keurde het af, dat men de le den der suikerfabrieken niet tijdig bijeen heeft geroepen om over het wetsontwerp te spreken. De geheele georganiseerde bieten- verbouwerswereld moet naar Den Haag trek ken om te protesteeren. De voorzitter meende, dat men de politieke partijen buiten de besprekingen moest laten. De heer Nieuwenhuizen zeide, dat als de wet wordt aangenomen, de regeering alleen kan zeggen, dat het haar gelüEfc is, werkver ruiming te houden. Spr. betreurde het, dat de regeering niet het rapport-Lovink heeft gevolgd. Men moet nog eens protesteeren en dan afwachten of de regeering het aandurft, het suikerbieten verbouwende deel van Ne derland naar den grond te helpen. Spr. is van meening, dat loonsverlaging niet achterwege kan blijven. Al was het idee der commissie- Lovink gevolgd, dan zou het bedrijf nog slechts juist loonend zijn geweest. Nu is het voordeel alleen voor de arbeiders, die aan het werk kunnen blijven. Bij de verdere besprekingen kwam o.a. naar voren de wenschebjkheid, nog eens met de fractieleiders te gaan praten. De voorzitter voelde allereerst voor een adres aan regeering en Kamer, waarin nog eens met argumenten het groote bezwaar van het ontwerp wordt aangetoond en wordt gevraagd het te wijzi gen in den geest' van het rapport-Lovink, en zoo dat het bietenverbouwen loonend wordt. Een voorstel om er aan toe te voegen dat men anders liever het ontwerp zag ingetrok ken, achtten verscheidene aanwezigen ge vaarlijk voor lien, die zullen moeten verbou wen onder alle omstandigheden volgens hun lidmaatschap der coöperatieve suikerfabrie ken. Deze toevoeging werd met 15 tegen 9 stemmen en 2 blanco verworpen. Met het K.N.L.C. zal overleg worden ge pleegd over de mogelijkheid en de wensche lijkheid van het ook persoonlijk bewerken van Kamerleden. Ir. J. Siebenga, de algemeene secretaris, gaf daarop een toelichting over de uitvoering van de tarwewet. Het bleek, dat de Z.L.M. bereid is, in dezen met de confessioneele landbouwvereenigingen in Zeeland samen te werken tot het vormen van een tarwevereeni- ging. Het Westkapclsche dameskoor naar Spa. Op uitnoodiging van den directeur der zgn. $pafeesten zal „Het Weslkapelsche dames sticht tot aankoop van een flinke hoeveelheid radium. Dit kostbare element, dat 150 de milligram kost (anderhalve ton de gram is van zeer groote vaarde bij de genezing van diverse ziekten, vooral bij gezwellen. Tot nu tóe was geen radium in Zeeland aanwezig en moesten de patiënten verre reizen doen, zelfs naar België, teneinde behandeld te kun nen worden. Bankdirecteur aangehouden. Naar wij vernemen heeft in verband met de vermoedelijk gepleegde fraude aan de Kanter en Hordijks Bank te Goes, de justitie te Middelburg thans eveneens doen aanhou den de directeur dier Bank W. v. R., thans te Rotterdam verblijvende. BRESKENS. Gisterenavond kwam de gemeenteraad in vergadering bijeen. Afwezig was de heer No- tebaart. Naar aanleiding van het eenigen tijd ge leden ingekomen verzoek van bewoners van de Nieuwe Sluis om hun wijk van electrisch licht te voorzien en waarover het gemeente bestuur bij de Pzem inlichtingen ingewonnen heeft zal thans onderzocht worden of het mogelijk is, dat de firma Van Melle daar stroom kan leveren. Het beroepschrift van den heer M. de Jonge tegen het besluit van Burg. en Weth., waarbij hem een bouwvergunning geweigerd werd, werd door den raad afgewezen. Besloten werd totc aankoop van eenige woningen in den Oesterput en aan den Boulevard. Besloten werd tot aanleg van een nieuwe algemeeno begraafpla: ts, en hiervoor eenige stukken grond te koopen. Het aanleggen zal door werkloozen geschieden, het rijk draagt hiervoor 25 in de aanlegkosten bij. De heer De Kruijter zou gaarne zien, dat de nog niet-uitgetrokken werkloozen daaraan te werk gesteld werden. Hij diende het voor stel in om deze te werk te stellen en de in een vorige vergadering getroffen regeling voor de tewerkstelling eenigszins te verande ren. Men zou hen dan een week kunnen la ten werken, de daarop volgende week kunnen zij dan uit hun hun kas trekken en zoo ver volgens een week arbeiden en trekken. Zij zouden dan een gemiddeld weekloon van f 12.50 hebben, terwijl, mocht de huidige regeling niet veranderd worden, zij, indien ze uitgetrokken zijn en dus dan maar om de andere week te werk gesteld worden, slechts een gemiddeld weekloon van 7.50 verkrijgen. Zijn voorstel werd met algemeene stemmen verworpen. Aangenomen werd het voorstel van den heer Lijk, om Burg. en Weth. machtiging te geven van de regeling af te wijken, terwijl de raad den wensch uitsprak, dat de niet-geor- géniseerden en de georganiseerden, wat de verdiensten betreft, op één lijn gesteld wor den. Ds. H. M. Sasse, overgekomen van 's-Hee- renberg, deed Zondag in de Overtoomkerk zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Als bevestiger trad op dr. W. A. Hoek, aldaar, die tot tekst had gekozen 1 Kon. 22 14 b. Ds. Sasse deed zijn intree met een predikatie over Lukas 17 21b. Ds. A. J. Wormgoor, overgekomen van Bus- sum, werd Zondagavond bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage. (vacature-dr. J. P. de Bie) in den dienst bevestigd door dr. L. J. van Leeuwen aldaar. Deze had tot tekst gekozen het eerste gedeelte van Openbaring 1 16. Na het zingen van Gezang 36 1 en 2 ging spreker over tot bevestiging. Hierop verzocht ds. Van Leeuwen aan de gemeente den nieu wen predikant toe te zingen Psalm 134 3, waarna ds. Van Leeuwen in dankgebed voor ging. Met het zingen van Psalm 29 6 was deze plechtigheid, waarvoor zeer groote belang stelling bestond, ten einde. Kerkelijke ontslagkwestie. Te Wassenaar zou, volgens een uitvoerig schrijven in het „Vad.'\ het ongevraagd ont slag, dat aan prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine als hulpprediker bij de Ned. Herv. ge meente aldaar gegeven is, niet uit persoon lijke motieven voortvloeien, maar een gevolg zijn van richtingsverschil. Kerkeraad en pre dikant zijn confessioneel, de hulpprediker is ethisch. In de benoeming van prof. Slotema ker voor den tijd van één jaar, welke termijn stilzwijgend met ongeveer een half jaar werd verlengd, zou destijds de kerkeraad bewilligd hebben,om althans voorloopig een kerkelijken strijd te vermijden. Het ontslag wordt nu een voorspel genoemd van komenden feilen ker kelijken strijd, waar de ethischen in getal de sterkte der confessioneelen hoe langer hoe meer naderen. „Stille week". Te Utrecht heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aan vereenigingen van maat- schappelijken aard een verzoek gericht in de week vóór Paschen geen vergaderingen of feestavonden te houden, opdat de overden king van 's Heeren lijden niet door allerlei samenkomsten worde afgeleid. Geref. Kerken. Aangenomen het beroep naar Oostburg door Th. P. Potman, cand. te Naaldwijk. Een erfenis voor den Paus. Uit Rome wordt bericht, dat de „Tribunia" den dood meldt van Thomas Pate te Livorno, kamerheer van den Paus. II t blad deelt ver der mee, dat de overledene zijn gansche for tuin ten bedrage van 10 millioen lire aan den Paus heeft vermaakt. Examens. Voor het examen als machinist, diploma A zijn geslaagd de heeren A. C. van Malland, leerling van de De Ruijtex*school en C. A. Buijze te Middelburg. Slijmoplossend (n Doozen 20 en 30 cenl Bij Apoth. en Drogisten Het diploma voor d-en cursus in motorkennis uitgaande van den kring Walcheren van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, is nog uitgereikt aan den cur-ist R. A. Visser alhier. Bij het te Utrecht gehouden examen voor koorleider, ingesteld door den Bond van Christ. Zangvereenigingen in Nederland, zijn nog geslaagd de heeren P. J. Lamain te Meliskerke, A. Kousemaker te Hansweert, M. Haartsen te Wolfaartsdijk en P. G. Brak man te Axel. Tot onderwijzeres aan de Christ, school te. Herkingen is benoemd mej. J. Lampert te Vrouwepolder. Academische opleiding aan vrouwen. Aan de ouders van vrouwelijke leerlingen van H.B. scholen, gymnasium of lyceum, die dezen zomer haar einddiploma hopen te ver krijgen en plannen koesteren voor een studie aan een der hoogescholen, willen de Ned. Vereen, voor vrouwen met academische oplei ding en de Vereeniging van academisch ge- vormde christenvrouwen, gaarne inlichtingen verschaffen. Zij meenen die hulp te moeten aanbieden, omdat voor vele ouders het moei lijk is zich op de hoogte te stellen van een studie en voc uitzichten. Waar zij nu leden tellen ender alle faculteiten, zich gemakkelijk met zusterverenigingen in het buitenland in verbinding kunnen stellen en bovendien de vrouwelijke studentenvereenigingen tot sa menwerking bereid vinden, is het mogelijk adressen te geven van personen, bij wie men betrouwbare inlichtingen kan krijgen. Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat zij zich beperken moeten tot de academische opleiding. Wil men in het algemeen inlichtingen hebben over beroeps keuze vcor meisjes, zoo wende men zich tot het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid te Den Haag of tot de adviesbureaux voor be roepskeuze, zooals die in iedere stad bestaan. Bovenstaand aanbod tot het verstrekken van inlichtingen geschiedt namens de Ned. Vereeniging "an Vrouwen met academische opleiding mej. dr. J. Reudler, Jozef Israëls- plein 17, Den Haag. en namens de Vereeni ging van academisch gevormde Christen vrouwen mevr. dr. R. C. S. Kruyswijk-Ham- burger, Mathenesserlaan 384, Rotterdam. EEN NIEUWE VLOOTCONFERENTIE. Blijkens mededeeling van den Britschen draadloozen dienst heeft de Engelsche regee ring de Vereenigde Staten van Amerika, Ja pan, Frankrijk en Italië voorgesteld de con ferentie ter definitieve vaststelling van de nieuwe Europeesche vlootovereenkomst a.s. Donderdag te Londen aan te vangen. Aan deze conferentie zullen deelnemen Engeland minister Henderson, de Eerste Lord der admiraliteit Alexander en Craigie, van het ministerie van buitenlandsche zaken. Vereenigde Staten De Londensche ambas sadeur Dawes en Dwinght Morrow. Japan De Londensche gezant Matsoldaira. Frankrijk Massigli van het ministerie van buitenlandsche zaken. Italië Rosso van het ministerie van bui tenlandsche zaken. Iedere delegatie zal vergezeld zijn van des kundigen. De conferentie heeft ten doel de nieuwe vlootovereenkomst in overeenstemming te brengen met het verdrag van Londen. Ook ten opzichte' van de technische overeenkom sten zijn nog wijzigingen mogelijk. DE BOUW VAN DEN DUITSCHEN PANTSERKRUISER. De voormalige Fransche minister-president en burgemeester van Lyon, Herriot, hield gis teren te Neuville een rede, waarin hij o.a. sprak over het organiseer en van den vrede. Hij verklaarde, dat het Duitschland gelukt was een pantserkruiser te bouwen, waarmee zich geen enkel schip ter wereld kon meten. Dat deze kruiser gebouwd kon worden binnen het kader van het vlootprogram, dat door het verdrag van Versailles vcor Duitschland was goedgekeurd, achtte Herriot het beste bewijs voor het feit, dat het verdrag van Versailles Frankrijk slechts valsche veiligheidsgaran ties verschaft. De vrede moet in iéts anders gezocht worden dan in het eerbiedigen der verdragen. Bovendien achtte Herriot het merkwaardig, dat het Italiaansch-Fransche vlootverdrag juist aan een uitbreiding der

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1