1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 1© MAART EERSTE BLAD ■No. 63' 60e Jaargang 1931 Uitlui: firma f. IU 0! HIDE ir„ Halslint 58-60. Missaiiin.Ttlfl, III. Posiieieiiii MI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws niet te oud voor iie wil, mag mee- ieder dat prettig Ben je nog op eitje is niet goed. - elkaar komen te P even lang. Urk ïrs en Groningen jns op de andere e je ziet verschij- levend wekkertje. - Ja, ik heb ge- ipril naar Vlissin- een beetje dichter wel een kijkje ne- wordt de reis te liets uit Amerika lie zelf ook niet? ne een feest zijn nenmand er uit was geweest, had Welk meisje zong illie koor? adsel goed is ge- ens een plaatsje, t kan ik vooruit :ld hebben maar. >t. Welke helden- Lan Je popje zal aar nieuwe jurk. artelijk welkom eens gehad. Kun ;eft hier wel ge er gesneeuwd. Er nderen bekogelen ïeft er ook al een ar 't was gelukkig en ik een domoor vragen. Ja, nu jrder hebt vreteld aquarium te heb- >rzichtig met het n reik niet te ver al aan 't plaatjes Verkade's album en leerzaam zijn. wel eens willen Honderd Dat is tl wel vele malen het ruit van de ms niet meedoen lijk welkom Ben je Je raadseltje plaatsje. wel heerlijk zijn e luisteren. „Cal- dingen Je be- Heb jij al die ken alleen Dik imer, dat Gichel- ch niet een klein naar haar kijkt idseltje krijgt op jlaatsje, hoor e dan na het zin- je op je nieuwe zweven. Nog ge- jaardag. Was hij ookstel - Waar plukten den openbaren oorziehtig en met ren niet vernielt, trken, neen, daar n Heelemaal in il eens geweest? ik nog nooit ge- het bestaat, maar oeg om als raad- Trees je dan naar den fiets „zoo maar". raadseltje is wel >je geduld hebben moeite heb ik je niet een klein Je mag het wel moet je zorgen, wel van choco- •eest, had ik vast raadseltje is wel itsje. Je moet ge- die je instuurt, liggen en je ziet week verschillen, iteerd met groot iet een gezellige schrijf ik altijd, je en Mikimauw ;traat is een heel r wel drie kwar- Ja, in 't Rijks- ooie dingen zien. niet een klein n doek, dat een avondschool" van •oot. Dat laatste "an die moo'e, ben wtetöp een ;b ik veel te dje „Zaterdag"? Iseltjes zijn goed, ik leest mevrouw voor den vier- aar d~ hei" leest, nden, die nieuw waarom zou je tijd genoeg om jij ze maar ge- loeder zullen dat 1 ze opmonteren, ader nu m?t dat rechf_ W VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere-regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huui enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanviagen var 1— f irf els 75 ct., ii deie rej el meeilöct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 16 MAART. Lezing1 Christ. Besturenbond. Blijkens achterstaande advertentie zal de tweede lezing van ds. H. A. Wiersinga over de „Arbeidende Jeugd" voor den Christelij- ken Besturenbond plaats hebben Donderdag 19 Maart. Een jubileum. Gisteren mocht de heer A. P. Dekk-sr, pro curatiehouder by de firma P. J. Siegers Zoon alhier, den dag herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst bij genoemde firma trad. Dit jubileum is niet onopgemerkt voor bijgegaan en werd de heer Dekker door me vrouw Siegers met dezen dag geluk ge- wenscht, onder aanbieding van een blijvend aandenken, terwijl ook het personeel zich niet onbetuigd heeft gelaten. Van meerdere zijden mocht de jubilaris blijken van belangstelling ontvangen, waarbij ook de vele bloemstukken de vertolking van de gelukwenschen waren en werd van de ge legenheid tot complimenteeren een ruim gebruik gemaakt. Een afseheia. Zaterdag na het beëindigen van den werk tijd vsreenigden zich chefs n een groot deel van het personeel der machinefabriek, ten einde afscheid te nemen van hun collega den heer C. Mos, werkzaam in die afdeeling, die den dienst der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" met pensioen ging verlaten. De werkmeester de heer C. Kok herdacht de aangename samenwerking en vriendschap gedurende de 3G jaren, dat Mos in zijn afdee ling werkzaam is geweest, en overhandigde hem namens ingenieurs, chefs en personeel der machinefabriek een viertal zeer fraaie cadeaux, de hoop uitsprekende dat Mos en zijn familie daar nog zeer veel jaren plezier van mogen beleven en hem een goeds gezond heid en welverdiende rust toewenschende. Verkiezing gemeenteraad. Gisteren had de proefstemming onder de leden der R.-Kath. kiesvereeniging te Mid delburg plaats voor het samenstellen der of- ficieele groslijst voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. De uitslag was 1. L. J. Mes (aftr.), 2. J. A. M. Lambermont, 3. G. M. Mes. Motorcursus Z.L.M. Zaterdagmiddag had in een der lokalen van de Ambachtsschool te Middelburg de eindles plaats van den cursus in motorkennis 193031, uitgaande van den kring Walcheren der Z. L. M., waaraan de lessen worden ge geven door den heer E. Visscher. Met de commissie van toezicht uit den kring waren aanwezig als belangstellenden de heeren jhr. P. J. Boogaert, oud-voorzitter van den kring en J. H. Klarenbsek, direc teur van de Avondschool voor Nijverheids onderwijs. Verschillende heeren hadden be richt van verhindering gezonden. De tegenwoordige voorzitter, de heer mr. M, C. van der Minne, opende de bijeenkomst met enkele woorden en gaf daarna het woord aan den heer Visscher. Deze heeft al de leerlingen er waren er dit jaar niet minder dan 50, van wie 42 een diploma verwierven vragen gesteld, die over het algemeen zeer vlug werden beant woord, al is er natuurlijk verschil in aanleg tot leeren en spreken op een openbare les ook de zenuwen een woordje mede. Na de ondervraging nam de kringvoorzitter, mv. v. d. Minne, opnieuw het woord en richtte zich eerst tot den heer Visscher om hem dank te brengen voor de wijze, waarop hij den cursus leidt. Spr. hoopt nog vele malen met hem te mogen samenwerken. Er zijn leer lingen van zeer verschillende beroepen op den cursus en daarom zijn de gestelde eischen groot. Spr. hoopt later ook nog eens een ge wone les van een cursus te kunnen bijwonen. Voor verschillende leerlingen zal het diploma aanleiding kunnen zijn voor een^ betere sa larisontvangst in de toekomst. Ook voor de landbouwers is motorkennis van groot belang, omdat het hen in de toe komst zeker ook te pas zal kunnen komen. Hierna reikte spr. de diploma's uit aan de volgende cursistenJ. Kerkhove, J. School meester, W. Midavaine, L. v. d. Steen, J. M. Steendam, J. Maas, C. van Dalen, C. Hoezee, J. Heuseveld, C. Geldof, A. de Bakker, A. Thomassen, J. de Klerk, J. C. Westerveld. allen te Middelburg D. J. Guequierre, J. de Vries, K. Rcelse, J. Maes, J. van Hoorn, A. Visser, J. Gillissen, J. Huissoon, J. de Ruper, P. Geertse, A. Geijp, A. Brasser, J. Steketee, J. van Deijn, allen te Vlissingen D. Tange, J. Wisse, beide te Souburg P. Vreeke, J. Stoppels, L. Sturm, allen te Koudekerke A. Sinke, Biggekerks J. Verhage, Aagtskerke P. Hillebrand, St. Laurens (Brigdamme) J. Zandse, Wemeldinge A. van Houte, Kloe- tingeW. Bom, HaamstedeJ. Tolhoek, 's GravenpolderJ. Hirdes, Rilland A. van Osveren. Ierseke. Vervolgens nam de heer A. van Houte het woord en bracht namens de machinist-leer lingen, die den cursus gevolgd hebben aan de Z. L. M. en aan den heer Visscher dank voor de gelegenheid hun kennis uit te breiden en voor de wijze, waarop dit is geschied. Spr. bood namens de- cursisten den heer Visscher als herinnering een fraaie pendule aan en sprak de hoop uit, dat de Z. L. M. nog menig maal zulke cursussen mag dosn geven. De heer Visscher noemde de namen van enkele, die zich bijzonder op den cursus heb ben onderscheiden en zich in korten tijd veel kennis hebben eigen gemaakt, en daaronder zijn ook jongelui uit de landbouw kringen Dank bracht spr. aai den heer Van Houte voor zijn woorden en allen voor de klok, wa-ain hy wel eenige sarcasme aantreft, en een waarschuwing om steeds op rijd te ko men, maar nog meer om ook op tijd met de lesson te eindigen. Spr. hoopt, dat alle cur sisten nut van het geleerde zullen hebben en dat zij hun studie zullen voortzetten en zoo mogelyk motoren in werking zullen gaan zien. Zich richtende tot den heer jhr. Boogaert zegde spr. dat het niet prettig is iemand, met wien men 10 jaar aangenaam heeft samen gewerkt en die het initiatief nam voor de cursussen t zien heengaan. Hij hoopte, dat jhr. Boogaert nog meermalen als gast de eindles zal willen Vijwonen. -Tot den heer v. d. Minne richtte spr. een woord van welkom en zeide tot hem „Gaat zoo voort". De heer jhr. Boogaert bracht dank voor de tot hem gerichte woorden. De cursus is steeds een troetelkindje van hem geweest, ook al is het aantal deelnemende landbou wers niet groot. Ook al was er slechts één dan kan de cursus voor den landbouw nog nut afwerpen. De motor is alom doorgedron gen en daarom is het goed als men ervan op de hoogte is. De heer D. Tange betreurde het, dat de heer Van Houte voor een bepaalde groep cur sisten dank bracht, omdat alle dankbaar zijn voor. wat de Z. L. M. doet en spr. "heeft daar van ook op andere wijzen meermalen voor- deelen ondervonden en hoopte, dat men nog lange jaren in die richting mag doorgaan. Spr. bracht een „Lang leve de Z. L. M." uit. Den heer Visscher bracht spr. ook dank voor de wijze waarop hij de lessen leidde. Aan vankelijk vreesde spr. voor een goed resultaat gezien het groot aantal leerlingen, doch het is heel anders uitgekomen. Ten slotte dankte mr. v. d. Minne voor de tot hem gerichte woorden en sloot hij de bijeenkomst. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Bij de N.V. Boekdrukkerij en Binderij J. C. W. Altorffer te Middelburg, is verschenen de Catalogus van den historisch-topografi- schen atlas van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, beschreven door dr. W. S. Unger. In de inleiding deelt dr. Unger mede dat het logisch leek den atlas te verdeelen in de volgende vier hoofddeelen I. Kaarten en plattegronden II. Topografische prenten en teekeningen III. Historie en leven, zeden en gewoonten IV. Portretten en personalia. Uitvoering gevende aan dit programma wordt het eerste dier deelen den belangstel lenden in Zeeuwsche topografie geboden. Als aan den samensteller van den catalogus de gelegenheid wordt geboden, dan hoopt hij binnen afziembaren tijd ook de andere deelen te kunnen voltooien. De zoo zeer uitgebreide Zelandia Ulustrata zal dan een nieuwe be schrijving hebben gekregen. De catalogus heeft betrekking op de in 1863 door aankoop verkregen collectie kaar ten, prenten en teekeningen, Zeeland betref fende, die mr. J. Verheye van Citters sinds 1782, toen hij de collectie Busserus verkreeg, tot zijn dood in 1823, bijeengebracht. Wat het genootschap vóór 1863 had bijeengebracht op historisch-topografisch gebied, kreeg eerst beteekenis door den atlas van Citters. Van 3000 stuks in 1863 dijde de collectie uit tot 6000 in onzen tijd. De belangrijkste aanwinst werd in 1903 verworven, toen de opheffing der Teekenacademie de verzameling met 400 stuks deed toenemen. De naam „Zelandia Illustrata", welke de voormalige collectie-Busserus droeg, is- be waard gebleven. De verzameling draagt nog altijd dien naam. Mr. Lantsheer is in 1866 begonnen een catalogus op te maken toen hij in 1874 Zee land verliet zette de heer F. Nagtglas het werk voort en ook de conservator M. Fokker gaf supplementen in het licht. Inbraak te Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een inbreker of wellicht meer dan één, getracht zijn of hun slag te slaan. De heer A. A. de Wilde, aannemer, wo nende in de villa „Zorgvrij" aan den Ouden Vlissingschen weg, had Zaterdag met zijn familie de stad verlaten met de bedoeling heden een bezoek te brengen aan de Jaar beurs te Utrecht. De woning otond toen des nachts onbewaakt en het is wel Tan te ne men, dat dit. aan den ongewensiitsn gast bekend is geweest. Hoe het ook zij, toen de dienstbode Zondagmogen aan de villa kwam, ontdekte zij de sporen van inbraak en was de politie, na waarschuwing, spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Daar bij bleek, dat vermoedelijk éérst cetracht is door op het afdak aan de achterzijde der villa te klimmen, het glas-in-loodraam van de badkamer te vernielen, althans daaruit is een der glaasjes verdwenen. Dit schijnt niet mogelijk te zijn geweest. Een ver moedelijke tweede poging om binnen te ko men gelukte des te beter. De deur van de bijkeuken is aan de binnenzijde met een haakje gesloten en door nikken en trekken is dit haakje gebroken en kon de bijkeuken betreden werden. Toen stond de inbreker echter voor een afgesloten deur naar de keuken en deze heeft hij opengetrapt. Daar de overige binnendeuren niet waren afge sloten, kon hij toen makkelijk in de villa rondwandelen en voor zijn onderzoekingen gebruikte hij lucifers, tot hij later een kaars aantrof, die in de sloot voor de villa is terug gevonden. In de meeste kamers zijn kasten en laden onderzocht en alom lag de inhoud over den grónd en óp dé- tafel verspreid, waaronder voorwerpen, waarvan- men zou kunnen den ken, dat zy als een welkome buit moesten worden beschouwd. Ook werden ledige doos jes aangetroffen, maar door de afwezigheid der bewoners kon gisteren niet worden vast gesteld of er iets is ontvreemd en zoo ja, wat. Aan de brandkast werden geep sporen van geweld aangetroffen. De politie zette den ge- heelen dag het onderzoek voort, de familie werd gewaarschuwd en keerde gisterenavond laat te Middelburg terug. Toen de familie te Middelburg arriveerde, kon worden vastgestelu, dat weinig van waar de is ontvreemd en dat het om geld te doen is geweest, waarvan slechts een klein bedrag werd gevonden door den ongewenschten gast. Een gedenksteen onthuld. Als slot van de feestelijke opening van het nieuwe winkelpand der N.V. S. Wiener Co., te Middelburg, had Zaterdagmiddag om drie uur nog een korte plechtigheid plaats, in te genwoordigheid o.a. van de vertegenwoordi gers van het dagelijksch bestuur der gemeen te, de burgemeester, wethouder Onderdijk en de gemeentesecretaris, verschillende andere genoodigden en het personeel der firma. De heer A. van Leeuwen heette als oudste directeur allen welkom en wees er op, dat men vooral de aanwezigheid van het college van Burg. en Weth. en van de leden der fa milie Wiener zeer op prijs stelde, terwijl men overtuigd was, dat men een plechtigheid als deze niet zonder het personeel kon doen ge schieden. Spreker verzocht aan het zoontje van den heer P. Wiener uit Amsterdam, die met zijn echtgenoote en zuster de plechtig heid bijwoonde tot de onthulling van een ge denksteen over te gaan, die is aangebracht bij het begin van de trap tegenover het aquarium. De kleine baas voldeed aan het verzoek en trok een gordijntje weg, waardoor de fraaie marmeren steen te voorschijn kwam, die tot opschrift heeft„De oorspronkelijke gebou wen werden door den brand van 7 December 1920 verwoest en dit gebouw op 11 Maart 1931 in gebruik gènomen, ter herinnering waarvan op 14 Maart d.a.v. deze gedenksteen werd ont huld door Jan Dirk Wiener, oud 4 jaar, ach terkleinzoon van den oprichter der firma S. Wiener Co." Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In de Zaterdagnamiddag te Ter Neuzen gehouden vergadering werd tot voorzitter herkozen de heer J. A. van Rompu, tot voor zitter der 'Reeling grootbedrijf de heer P. A. Neeteson, tot voorzitter der afdeeling kleinbedrijf de heer J. M. Oggel en de hee ren L. de Feijter en A. de Vrieze tot hun plaatsvervangers. Ook werden de leden der byzondere commissies herkozen. De voorzitter gaf in een rede zijn meening omtrent verschillende belangen weer en een. resumé omtrent den economischen toestand, waaraan het volgende is ontleend De omstandigheden hebben jammer ge noeg ruimschoots bevestigd de overtui ging die ik reeds vorige jaren in mijn over zicht uitsprak, dat, ook indien kon gesproken worden van een opleving van handel en in dustrie in het algemeen, zoowel als van be drijven in het bijzonder, het mij toch toe scheen dat dit een seMjn-welvaart was, zon der vasten ondergrond, die weer even spoe dig kon verdwijnen als ze was opgekomen, en dat ik daarom het vorig jaar, toen ik in ver schillende opzichten op lichtpunten moest wijzen, meende te moeten spreken van een „getemperd" optimisme. Ik heb de vrees uit gesproken dat de crisis, die toen in de Ver- eenigde Staten zijn intrede had gedaa'n, niet zonder meer ook over ons land, over onze streek zou voorbijgaan, doch nimmer heb ik kunnen vermoeden, dat zij van zóó ingrijpen den aard zou worden, in het bijzonder voor het gebied onzer Kamer, waarvan de land bouw de voornaamste bron van bestaan uit maakt, nadat ik twee jaar geleden juist van een verlichting van den toestand had mee- nen te kunnen spreken, in verband met de toen zoo gunst\ge uitkomsten van dienzelfden landbouw, welke nu, ook in verband 'met de prijzen der landbouwproducten op de wereld markt. voor verschillende producten niet meer loonend is. en waarvan het de vraag is, of zij zelfs met niet onbeduidenden regee- ringssteun nog in staat zal zijn bepaalde hoofdproducten te telen. Wat het gebied der Kamer betreft, waren de gevolgen der depressie in den loop van het jaar nog niet zoo erg voelbaar, behou dens dan voor den landbouw, die ook reeds het jaar te voren, ondanks een bijzonder goeden oogst, door lage prijzen ongunstige resultaten boekte. De verwachtingen door velen wel in overdreven mate gekoesterd dat het in dustriecentrum door de vestiging der nieuwe industrie in zeer ruime mate blijvend zou bijdragen tot werkverruiming, werden aan het eind van het jaar, teen de eigenlijke ex ploitatie begon, niet vervuld. Vooral wekt het teleurstelling, dat ongeschoold personeel uit bet buitenland aan het werk wordt gehou den, met voorbijgaan van de Nederlandsehe werklieden, waarvan er nu talloczen werk loos zijn. De loodsgelden voor de haven van Ter Neuzen zijn nog steeds een kwestie zonder veel uitzicht op een gunstige oplossing, al zijn daarvoor in de Staten-Gensraal reeds herhaalde malen pleidooien gehouden. Eén lichtpunt is misschien, dat ook de groote Nederlandsehe havens, Amsterdam en Rot terdam zich deswege gaan roeren. In den loop van het jaar zijn de losplaat sen te Ter Neuzen uitgebreid met een paar honderd meters kademuur, een verlenging van de steigers der zgn. nieuwe kade, welke zeer te stade zal komen. Evenwel gaat ons verlangen uit naar de uitvoering van het van wege den rijks waterestaat ontworpen plan voor het maken eener nieuwe kanaaihaven, wegens de dringende behoefte die bestaat aan uitbreiding der los- en laad-, maar ook vooral van opslagplaateen. Met de uitvoering van het eerste gedeelte van dat plan, zou de haven van T^r Neuzen voor een afzienbaren tijd geholpen zyn. Thans moeten voortdu rend verzoeken om plaats voor lossen en op slaan van koopwaren worden afgewezen. Voor de haven van Ter Neuzen bleef even eens onopgelost de kwestie der speciale spoor wegtarieven, een zaak, waarbij we geheel af hankelijk zijn van met de Belgische regee ring te voeren onderhandelingen. Er zijn teekenen die er op wijzen, dat Gentsche belanghebbenden, toen zij bij hun eigen regeering geen troost vonden, hebben getracht Nederlandsehe belangstellenden voor hun belangen te interesseeren. Daarbij werd het belang dat Nederland zou hebben bij een nieuwe en groote sluis, wel wat te sterk be licht, en is dat ook onder het oog gebracht. Een andere zaak die onze belangstelling had, nl. die van kanaliseering van Zeeuwsch Vlaanderen, is nog geen stap verder geko men en de huidige toestand zal daarvoor wel niet gunstig zijn, evenmin als dit het geval zal zijn voor het tot standkomen van de nog nader ontworpen plannen voor uitbreiding der tramlijnen in ons gewest. De stoombootdienst op de Westerschelde onderging verschillende verbeteringen, ter wijl nog eenige van groote beteekenis in uit voering zijn. Voor wat betreft het materieel zij aangestipt het bestellen eener tweede groote veerboot voor den dienst Vlissingen— Breskens, het besluit der Staten om ook een dergelijk schip, zy het van kleiner afmeting, tc bouwen voor Walsoorden—Hansweert, de verbeteringen aan het steiger te Walsoorden door een vierde getijbrug en het aanbrengen van losse kleppen, en tenslotte het maken eener nieuwe aanlegplaats met ponton en brug te Hoedekenskerke, welk werk werd aangevangen. Verkregen werd een aanmer kelijke verlaging van het vrachtgoederen ta rief, dat nu onlangs nog is gevolgd door een aanzienlijke verlaging van het tarief voor het overzetten van auto's, en invoering van eendaagsche retourbiljetten met 33 kor ting op de gewone vracht. Al is hiermede nog niet aan alle wenschen voldaan, zoo blijkt toch,dat we steeds gaan in de goede richting. Komende tot de resultaten van het haven bedrijf zij medegedeeld, dat de bedrijvigheid over het algemeen iets minder was dan het jaar te voren. Die bedrijvigheid hangt ook af van de soort der lading, de eene vergt veel, de andere weinig werkkrachten. Er kwamen binnen 196 zeeschepen, met een inhoud van 151.162 reg. tonnen en 2858 bin nenvaartuigen met een inhoud van 580.652 reg. tonnen lading, terwijl 2588 binnenvaar tuigen metende 655.064 reg. tonnen van Ter Neuzen met lading vertrokken. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het totaal van het havenver- keer (in- en uitvoer) te Ter Neuzen (w.o. Sluiskil) ter zee 521.086, langs de rivieren 733.299, samen 1.254.385 tonnen, welke cijfers ever het jaar 1929 waren resp. 722.816,555.974, samen 1.278.790 ton. Van over zee werd min der aangevoerd hout, steenkolen en ijzer, terwijl ook minder waren de uitvoer van steensoorten en gemengde ladingen. Hoewel de vaart voor de groote zeevaart gedurende ongeveer 2 weken geheel gestremd v;as, hetgeen op het verkeer wel van invloed, was, gingen de cijfers van het havenverkeer voor Gent weer omhoog. Er kwamen binnen 3040 zeeschepen, met 'n inhoud van 2.660.184 reg. tonnen, tegen 2935 schepen metende 2.424.446 reg. tonnen in het jaar te voren. Voor Sas van Gent kwamen binnen 46 zee schepen, met een inhoud van 42.330 ton. Was het aantal schepen het dubbele van het jaar te voren, de tonneninhoud was ongeveer gelyk. Met betrekking tot de haven van Ter Neu zen valt nog het belangrijke feit te relevee- ren, dat, als gevolg van de overname van de lijn der spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen op het Belgisch gedeelte door dien Staat, het deel dier lijn op Nederlandsch ge bied is overgenomen door de spoorwegmaat schappij MechelenTer Neuzen, een oplos sing, die ook dezerzijds steeds is voorgestaan. De handel te Ter Neuzen ondervindt daar van het gemak, daar het gebruik van het spoorwegemplacement door twee maatschap pijen voortdurend aanleiding gaf tot wrij ving en moeilijkheden, waarvan niet zelden de handel de dupe werd. Naar aanleiding van de mededeelingen over de onder leiding van Ged. Staten ge houden verkeersconferentie, bracht de heer Van Goethem ter sprake hst bijna geheel ontbreken van verband tusschen den dienst van de spoorwegen in de richting Hulst en Sas van Gent, waardoor het locaal verkeer ten zeerste gedupeerd wordt. Van wege het Bureau werd medegedeeld, dat dit ook reeds meermalen een punt van beraadslaging heeft uitgemaakt en ook pogingen om verbetering t& krijgen zijn aangewend. De spoorwegen richten hun dienst in naar de aansluitingen in België. Er zou thans, nu de spoorwegen in één hand zijn, een nieuwe póging kunnen worden aangewend. Daartoe werd besloten. Goedkeuring werd verleend aan een schrij ven van het Bureau aan den minister van financiën, in zake een voorgenomen reorga nisatie van den dienst der directe belastin- fen, invoerrechten en accijnzen, die ge splitst zou worden. Voorzien wordt, dat daar uit ongerief voor den in Zeeuwsch-Vlaande ren van groote beteekenis zij nden internatio nalen handel zou ontstaan. Dringend is ver zocht, indien de reorganisatie ondanks de daartegen van verschillende zyden aange voerde bezwaren zou doorgaan, in verband met de geografische ligging van Zeeuwsch- Vlaanderen daar toch zeker een inspecteur der invoerrechten en accijnzen te vestigen. Steun zal worden verleend aan het adres der Rotterdamsche Kamer om voor het op nemen van postpakketzendingen naar het buitenland in de Handelsstatistiek geen nieu wen last op den handel te leggen, aangezien de opbrengst van het statistiekrecht toch reeds zoo ruim overschrijdt de uitgaven voor die statistiek. Scheepvaartberichten. Gisterenmiddag om 3 uur liep op den Oost berm der Oosthaven te Ter Neuzen de motor- spits „Infatigable" bij het op de haven ko men aldaar door den ebstroom omhoog. De sleepbooten „Raymond" en „Sirius" waren direct ter plaatse. Nadat deze booten V/2 uur zoowel voor als achter getornd hadden, kwam het schip, dat reeds geheel uit zijn vlot zat, vlot. Veevervoer Zeeuwsch-Vlaanderen. Als gevolg van gepleegd overleg tusschen de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen en de Nederlandsehe en Belgische spoorwegen, zijn verbeteringen in het leven geroepen voor het vervoer van vee naar en vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen van en voor de groote veemarkten in het centrum en elclers

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1