Vlissisgsctio Courant Voer de Vrouw en liet Kind DERDE BLAD EEN GEBREIDE MEISJESJURK van de van Zaterdag 14 Maart 1931. No. 62. VAN AMSTEL EN IJ Op de Jaarbeurs v. d. Dameskro niek. Stands en attracties. Een Zeeuwsche inzending. Ruime plaats voor geestelijk en maatschappelijk werk. De diefstallen in het Cen traal Station. Tooneelcrisis nieuw gezelschap-V erkade. Er wordt, wanneer het over ouderdoms- verschijnselen gaat, wel eens gesproken van seniele aftakeling, een gezegde dat in de dagen van dr. Kuyper nog al opgeld deed. Maar Amsterdam kent een bijna 30-jarige, die ondanks het klimmen harer jaren er steeds fleuriger en jonger op wordt en in stede van ouderdomskenmerken te ver-* toonen, de incarnatie van de eeuwige jeugd lijkt. Dat is onze 29e Jaarbeurs van de „Dames kroniek". Ook haar geleidelijk verlies van de slanke lijn en steeds forscher wordend postuur voor velen het ontstellend moment waarop men de schoonheidsspecialiste gaat raadple gen schijnen juist deze 29-jarige te ver jongen en te flatteeren. De belangstelling in dit vrouwelijk wonder is dan ook enorm Maar ook de inzenders laten zich niet onbe tuigd. In ons uniek R.A.I.-gebouw Rijwiel- en Auto-Industrie), onlangs weer belangrijk uit gebouwd, troffen we onder de ruim 300 in zendingen ook weer vele goede bekenden van de lezers der „Vlissingsche Courant". De firma Van Nelle ontvangt er het publiek als naar gewoonte in een smaakvol paviljoen, rijkelijk versierd met plantengroepen en bloemen, en thee en koffie worden er als steeds gratis geoffreerd. Er zijn dames, die deze hoffelijkheid zóó zeer apprecieeren, dat zij heur bezoek zelfs vier k vijfmaal per middag herhalen. De of ficianten weten dit natuurlijk wel, maar heb ben blijkbaar het consigne onbeperkte gast vrijheid bovenal. Grootscher dan vorige jaren is ook weer het modepaleis van de firma Vroom en Dreesman, omgeven door artistieke galerijen waarin haar interieur-meubels worden ge- exposeerd. Men heeft hier het stadspubliek verrast met een buitengewone attractie een sierlijk aangelegden bloementuin, waarin ook veel tuinmeubelen, om de honderden wachtenden voor de groote showzaal een oogenblik te doen vergeten, dat we in het R.A.I.-gebouw zijn. Het optreden der gracieuze mannequins heeft hier natuurlijk de meeste belangstel ling. Er wordt op deze Jaarbeurs niet alleen véél interessants tentoongesteld, maar ook véél cadeau gemaakt. Een melange van phi- lantropie en reclame, waarbij het R.A.I.- irestaurant echter geen zijde spint. Zoo ziet men in den stand van Dönzel- mann's en Co.'s Graan- en Graanproducten Mij. «verschillende H.O.-gerechten toebereiden en het publiek wordt telkens in de gelegen heid gesteld zich van de smakelijkheid ervan te overtuigen, ontvangt bovendien nog een receptenboek cadeau. Iets verder is het de keurig gecostumeerde Frou-Frou-dame van „De Lindebqom", die u van uit haar paviljoen tegemoet komt ter kennismaking met Dickens-biscuit, het aller nieuwste product, waaraan een gratispremie van Dicken's volledige werken verbonden is. Nauwelijks zijn we hier gepasseerd of een charmante Zeeuwsche dame stopt ons eenige „babbelaars" in den mond. Het blijkt de hoof- sche representante van het paviljoen „In den 2oeten Inval", die vanuit haar smaakvol ge- etaleerden stand reclame maakt voor spe- ciaal-Zeeuwsche artikelen, bonbons en cho colade van de firma Diesch te Middelburg. Zij verwelkomt ons „bij onze komst uit Vlis- gingen" het hart trekt waar het niet gaan kan maar ras blijkt, dat we ietwat dichter in de buurt van de R.A.I. wonen. Wat haar echter niet belet ons met de bekende Zeeuw sche gulheid tot afscheid nog eenige babbe laars in den mond te stoppen. „In den zoeten Inval" wordt Amstel's burgerij ook nog tot deugdzaamheid vermaant. Wij lezen in zjjn antiek embleem„In 't quaet te vallen is eerst zoet. Doch het verandert ras in roet. Maar déze inval kan yder geryven. Gy geeft 't geld ik waar. Elck kan hier eerlijk bly- ven". Men heeft op deze bijna onafzienbare show werkelijk geen oogen genoeg. Terwijl we ons even ophouden bij de bühne, waar het inter nationaal damesensemble handig equilibreerfc en musiceert op eenwielige rijwielen, zien we, dat het publiek zich verdringt om de enorme stands van Ostermann en Co's Handel-Mij., de bekende vertegenwoordigster van de Hen- kelfabrieken. Een 10-tal dames demonstreert hier de Per- sil- en Hencopr^ducten. Zij wasschen, strij ken, mangelen, als werkten ze in een groote inrichting als „De Lelie" en niet in een ten toonstellingsgebouw. En om de propaganda nog aantrekkelijker te maken ontvangt het publiek fraai uitge voerde illustraties in kleurendruk, waarin een exposé wordt gegeven van de behandeling der goederen met de diverse waschprepara- ten. We vertoeven ook nog even voor het Mag- gi-paviljoen, waar ons bouillon en soep wordt geoffreerd en we tevens gelegenheid hebben de artistiek samengestelde show van het on neembaar aantal Maggi-producten te bewon deren. Maar inmiddels worden, we alweer ge wenkt door de koks van den Calvé-Delft- stand, die van uit hun voornaam wit-laké en goud-paviljoen onophoudelijk kostelijke spij zen en mayonnaise aandragen, alles bereid met de bekende olie dezer fabrieken. Hier blijkt, dat Maggi en Calvé in 't bijzonder goede bekenden zijn van 't damespubliek. In deze omgeving trekt voorts de stand van fa. Leupen en Zoon (Molenaar's Kindermeel en Alisons' Custard Powder) de aandacht. Men heeft ook hier gelegenheid met de ter plaatse genomen bak- en bereidingsproeven kennis te maken een reclame, die niet het minst wegens de fijne confitures die er bij verwerkt worden, letterlijk zeer in den smaak valt. Met ingenomenheid constateerden we, dat op deze 29e, waar uit den aard der zaak de materieel? belangen het meest gediend wor den, ook een ruime plaats is toebedeeld aan het geestelijk en maatschappelijk werk. Zoo vonden we er vele stands van liefdadigheids instellingen in Nederland, stands van de Jongeren Vredes-Actie, van den Vegetariërs- bond er zijn 300 millioen vegetariërs, lee- ren we daar diverse bonden voor Dieren bescherming, voor Joodsche Belangen enz. Waar de Jaarbeurs van de Dameskroniek iederen dag door,duizenden bezocht wordt kan ook deze propaganda niet anders dan vruchtdragend zijn. Besluiten we dit resumé van ons bezoek met een woord van waardeering voor het be langrijk werk van het jaarbeursbestuur en de „Dameskroniek", die ook in 1931 en dat nu reeds 29 jaren weder aan duizenden een even genoegelijke als leerzame attractie bezorgden en ons op de gewone hoffelijke wij ze in de gelegenheid stelden hun prachtig geslaagde show te overzien. „De roover eindelijk gesnapt" deze zucht van verlichting heeft hier menig Am sterdammer geslaakt, toen het bekend werd, dat de recherche na maandenlang speuren de hand had gelegd op een postconducteur van het bureau Centraal Station, in wiens woning voldoende materiaal werd aangetrof fen om hem de diefstallen te kunnen bewij zen. We hadden reeds eerder de aandacht willen vestigen op de vele geheimzinnige ver missingen in het C. S., maar door overvloed van stof bleef het berichtje in de pen. De oneerlijke beambte is wel heel dom en onvoorzichtig te werk gegaan door in hoofd zaak brieven met sigarettendoosjes en siga- rettenbons te bemachtigen, doch ten slotte is nu gebleken dat ook papierengeld hem niet onwelkom was. Een opluchting ook voor het overige personeel, nu men met beslistheid weet wie de dader is. Van zijn diefstallen zijn meestal uitsluitend kleine luyden de dupe geworden ouders of familieleden van militairen of van kinderen, elders werkzaam, varensgezellen, verzame laars e.d. Velen geven nog altijd de voorkeur kleine bedragen, al of niet gecamoufleerd, per brief te verzenden. Dit Is niet alleen ver boden maar ook onvoorzichtig, hoewel we hieraan onmiddellijk toevoegen, dat de om slachtige nieuwe postwissel-formulieren er alle aanleiding toe geven. Deze formulieren zijn bovendien te klein voor de invullingen die de post vergt en slecht te beschrijven. De oneerlijke beambte heeft naar men ons meedeelt zeer vermoedelijk nog geen maand geleden zijn slag kunnen slaan met een doos dure sigaretten, waarin ook geld. bestemd voor den milicien E. in de Adolfs- kazerne te Amersfoort. Deze vermissing, waarvoor ook de militaire autoriteit te Amers foort zich is gaan interesseeren, heeft op nieuw aanleiding gegeven tot een streng on derzoek, en het resultaat hiervan heeft mede geleid tot een aanwijzing in een bepaalde richting. De instructie zal wel uitwijzen voor welke belangrijke bedragen minder-gesitueer- den op deze wijze over langen termijn zijn be stolen. In verband hiermede vraagt men zich af of het niet gewenscht ware, dat de postadmini stratie elke bij haar ingediende en behoorlijk geformuleerde klacht over waarde-vermissin- gen, door middel van de pers ter kennis van het publiek bracht. Thans geschiedt dit alleen wanneer de po litie in 't geval gemengd wordt. Het publiek zal dan beter dan tot dusver gaan inzien, dat geld- en bonsverzending per gewonen brief niet meer van dezen tijd is. Nu de schouwburgkwestie voorloopig tot het verleden behoort wethouder Polak heeft met zijn „autocratisch" ingrijpen dan wel succes gehad, want in groote meerderheid heeft de raad zijn energiek optreden gesanc- tionneerd, o.i. zeer terecht trekt het de aandacht, dat de wethouder in zijn betoog liet uitkomen dat zijn bemoeiingen met het tooneelconflict nu de laatste zouden zijn. De heer Polak schijnt dus eindelijk ook beu van gemeentelijke bemoeiingen inzake kunst, waarvan de quintessens niet anders is dan dat de gemeente de financieele risico draagt en kunst naar het tweede plan verwezen ziet. Het gaat den schouwburgdirecteurs, als zoovelen, momenteel zéér slecht, zoodat wij zelfs voor de Koninklijke Vereeniging vree zen. Wanneer kunstlievende particulieren niet garandeeren, zien we binnenkort weer eenige gezelschappen verdwijnen. Maar dit alles belet blijkbaar niet, dat de heer Verkade Inmiddels weer bezig is een nieuw gezelschap te vormen (het A. T. bevindt zich nog in staat van faillissementWij maakten een maand geleden reeds melding van dit ge rucht. Thans komt „De Gids voor het Tooneel", welke wij zooeven ontvangen, dit gerucht be vestigen, onder mededeeling dat Verkade het Rika Hopper-thater zal bespelen. Audaces.... enz. Zou het geluk Inderdaad den stoutmoedige toelachen V Corres Pondent. APOTHEEK GEOPEND Zondag 15 Maart is de apotheek geopend van wijlen den heer S. J. ENGERING. Hen drikstraat. Onder redactie van TRUUS EYGENHUYSEN. VOOR DE VROUW Opvoeden. Het is ongetwijfeld waar, dat heden ten dage de kinderen met een heel ander oog bekeken worden dan vroeger. In het verleden en niet eens in het verre verleden kwam een kind. figuurlijk gesproken, altijd achter aan tegenwoordig gaat het onder alle om standigheden steeds vooraan. Om het korter te zeggenvroeger was een kind bijzaak, thans is het hoofdzaak. Alles draait om het kind en voor het kind is niets goed genoeg. Onder de leuze, dat de jeugd het volk der toekomst is, wordt deze een paradijs op aarde bereid. Menige volwassene zucht dan ook wel eens „Wat moet het heerlijk zijn om nü kind te wezen Het is verre van ons dien tegenwoordigen tijd, die aandacht en uiterste zorgen voor het kind af te keuren of belachelijk te maken. We kunnen ons om deze „eeuw van het kind" oprecht verheugen. De nieuwe opvoedings methoden juichen wij van harte toe en we noemen ze, zonder aarzeling, een grooten en belangrijken vooruitgang. Toch zit er aan dezen vooruitgang, aan die nieuwe opvoedingsmethoden een gevaarlijk kantje. Meer dan eens worden om het kind ander-en vergeten.-Zooals vroeger ter wiFe van volwassenen het kind in een hoekje werd gedrongen, zoo wordt thans dikwijls ter wille van het kind de volwassene achtergesteld. Vele ouders zijn een en al aandacht voor het kind, op hun ouderplicht valt niet het minste aan te merken, maar van eenige menschen- plioht is niets te bespeuren. Laatst trof ons hiervan een voorbeeld. Oma was jarig, op een dag midden in de week Een van haar oudste kleinkinderen kon haar niet komen gelukwenschen. Ansje ging namelijk op school en woonde een heel eind uit de buurt en vader en moeder stonden er op, dat ze 's avonds om zeven uur naar bed ging. Een zesjarig kind heeft een flinke dosis slaap noodig en moet 's morgens bijtijds opstaan, wil het op tijd op school komen. Oma zag dit alles volkomen in. „Natuurlijk, kinderen, dat begrijp ik bestzei ze tegen Ansje's ouders. „Maar komen jullie dan aan staanden Zondag den heelen dag De uitnoodiging werd verheugd aangeno men, maar het toeval wilde, dat Oma door een zeer bijzondere omstandigheid verhinderd was dien eerstvolgenden Zondag gasten te ontvangen. Haar broer vierde het een of ander jubileum en wilde natuurlijk niet, dat op het feestdiner zijn eenige zuster zou ontbreken. „Komen jullie dan den Zondag daarop verzocht Oma. „Je begrijpt, dat ik mijn broer niet wil teleurstellen. Het is een gelegenheid, die zich niet meer herhaalt." „Maar Ansje dan riepen de ouders. „Ansje herhaalde Oma, een beetje vra gend, omdat ze dien verschrikten uitroep eigenlijk niét goed begreep. „Zij zou v toch komen feliciteeren En ze heeft iets voor u gemaakt Oma zei toen, zeer terecht„Laat ze dan Zaterdagmiddag komen. Dan heeft ze geen school." „Dan is het handwerkje nog niet klaar. Ze is er nog mee bezig. We zijn e" wat laat mee begonnen en hebben gerekend op den Zater dagmiddag om er dan aan te werken en het af te maken." „Tjazei Oma. Maar opeens kreeg ze een ingeving. „Komen jullie dan een v; n beiden Zaterdagavond met haar, een uur of zes bijvoorbeeld, dan kan ze toch nog om acht uur in bed liggen en den volgenden morgen kan ze bovendien uitslapen." „Hoe komt u er bij riepen de ouders. „Kom, voor één keertjeaarzelde Oma. ,,'t Kind gaat 's avonds nooit uit Maar dadelijk volgde er beslist bovenop „Neen moeder, 't gebeurt nietBij ons is het orde en regelmaat. Om zeven uur moeten de Dit allerliefste jurkje, geschikt voor het voorjaar en den zomer, kan worden gebreid van katoen, zijde of half katoen half zijde. Het bestaat uit een kort, strak sluitend lijfje en twee over elkaar vallende ruime volants. Voor het lijfje wordt eerst van papier in de vereischte maten een uitslagpatroon ge knipt in den vorm als de teekening aangeeft. Men begint -bij A, den onderkant van het rugpandje, en zet daar zooveel steken op als het patroon aangeeft. Men breit met den zandsteek, dat is 1 recht, 1 averecht met bij eiken toer één steek verspringen. Bij B zet men aan weerszijden zooveel steken op als de lengte van de mouwtjes ver- eischt. Bij C verdeelt men het werk in tweeën. Men breit, afgemeten op het papieren pa troon, tot aan de halsopening, kant daar een aantal steken af voor den hals en breit de naald verder uit. Het eerste ^gedeelte der ste ken brengt men over op een lossen draad. Op het tweede gedeelte gaat men verder en breit tot aan D. Hier wordt de helft van het aantal afgekante halssteken weer opgezet. Bij E kant men de steken af voor de mouw, waarna men voortbreit tot aan F, waar het halve voorpandje wordt afgekant. De andere helft van het lijfje wordt op dezelfde wijze gebreid. Vervolgens naait men de zijkanten en de mouwtjes dicht, waarna de steken aan den onderkant van het lijfje op drie lange naal den worden verdeeld. Met de vierde naald wordt in het rond gebreid. Om de juiste wijdte van de volant te krijgen, breit men den eersten toer als volgt1 steek breien, draad omslaan, 1 steek breien, draad omslaan, 1 steek breien, draad omslaan enz. De volant wordt eveneens met den zandsteek gebreid. Is de eerste volant lang- genoeg, dan worden de steken afgekant. Opnieuw werden daarna de steken aan den onderkant van het lijfje opgenomen voor het breien van de tweede volant, waarvoor het aantal steken op dezelfde wijze wordt ver kregen als voor de eerste. De mouwtjes worden op dezelfde wijze van een smal volannetje voorzien. De halsopening en de volannetjes worden met een afstekende kleur gegarneerd. Men haakt hiervoor een teer vaste steken en een picotje. Het split van het lijfje sluit met lus jes en knoopjes. B C f^Oü vJ D (jouvj v/OO'RPA'Ü» e F kinderen in bed liggen. Of het nu Zaterdag of een anderen dag is, komt er niet op aan." Oma dacht aan haar eenigen broer, Oma dacht aan haar kleinkind, geen van beiden wilde ze teleurstellen, maar ze wist geen oplossing en hoopte toen maar, dat de ouders van Ansje tot het redelijk inzicht zouden komen, dat de voor de hand liggende uitkomst was om nog Zaterdagsavonds Ansje haar handwerkje te laten brengen. Oma wachtte, Oma had Ansje's lievelings- taartjes in huis gehaald, maar al wie er dien Zaterdagavond kwam, Ansje nietAnsje en haar ouders kwamen een week later, maar het handwerkje bleef achterwege en er werd geen woord over gerept, zeer tot ontsteltenis en verdriet van Oma, die zich nu herhaalde lijk afvraagt of Ansje's ouders misschien denken, da ze een handwerkje van haar zes jarig kleinkind niet op prijs stelt. Er zijn nog heel wat meer voorbeelden van volwassenen, die gekrenkt worden ter wille van het kind. Wie zijn oogen te kost geeft en het oor te luisteren legt, zal ze in eigen omgeving stellig opmerken. Heel wat woorden zijn er al gebruikt om ouders te waarschuwen voor de overdreven liefde en toegevendheid voor hun kinderen van den kant van grootoudei's en ongetrouwde en kinderlooze tantes. Stellig zijn deze waar schuwingen hier en daar noodig. Maar even noodig is het om te waarschuwen tegen het zóó streng doorvoeren van den ouderlijken plicht en nieuwe opvoedingsmethoden, dat dit ten koste van anderen gaat, hetgeen tevens het gevaar oplevert van bij de kinderen egoïsme te kweeken. Een practische mode. De mantel op de lange avondjapon. Vroeger, dat wil zeggen een jaar of twee, drie geleden, had de vrouw, die 's avonds wel eens uitging, slechts één avondmantel noodig. Er waren er natuurlijk, die er meerdere be zaten, maar noodzakelijk was dit niet. De japonnen waren kort, ze reikten even over de knieën en werden dus geheel door den mantel van normale lengte bedekt. Tegenwoordig echter zijn alle avondjapon nen, zelfs die voor jongemeisjes lang. Ze rei ken alle tot, zelfs wel eens over de enkels. De meest voor de hand liggende oplossing zou zijn een even lange avondmantel, een mantel van fluweel of brocaat, die dus tot of over de enkels valt. Maar een dergelijke mantel, al is hij ongetwijfeld practisch en warm, heeft iets kolossaals, iets massiefs, hetgeen met sommige japonnen niet altijd een voordeelige combinatie vormt. Er zijn zeer markante robes van crêpe satin, velours en taffetas, waarop een lange avondmantel goed voldoet, maar er zijn ook toiletjes van sub tieler weefsel en met een zeer lichte coupe. Een „massieve" avondmantel zou hiermee geen gelukkig geheel vormen. Zulke fragiele japonnetjes vragen een drie-kwart of een korten avondmantel, die natuurlijk met de tint van de robe moet harmonieeren. Om de vrouw niet te noodzaken bij iedere avondjapon ook een avondmantel aan te schaffen, hebben de couturiers er iets op gevonden om van een kort avondmanteltje, een recht jasje dus, dat tot de heupen reikt, in een oogenblik een langen mantel te maken. Hiervoor moet aan het korte jasje alleen maar een klokvormige volant worden aan gebracht, die natuurlijk in overeenstemming moet zijn met het jasje. Is het jasje van velours, dan moet ook de volant van velours zijn. Is het jasje van brocaat en gegarneerd met velours, dan kan voor de volant even eens velours worden gebruikt. Deze volant wordt aan de binnenzijde op het jasje ge knoopt of er op gemaakt. Voor één prijs, namelijk voor den prijs van een langen avondmantel, heeft men hier dus een kort jasje voor subtiele japonnetjes en een langen mantel voor markanter robes. In den sinaasappeltijd. Napolitaine. Wilt ge, nu de sinaasappelen vrij goedkoop en sappig zijn, Napolitaine maken, zoodat ge spoedig, wanneer dit noodig is, een ver- frisschende drank kunt bereiden Gebruik er dan het sap voor van 8 sinaasappelen, het sap van 2 citroenen, het schilletje van één citroen, 4 d.L. bessensap, 14 d.L. water en 200 gram suiker. Laat het citroenschilletje langzaam aftrek ken in het warm wordende water. Doe er de sviker bij, laat deze er in oplossen en zet het mengsel op een koele plaats om koud te worden. Voeg er dan het bessensap, het sap van de sinaasappelen en dat van de citroenen aan toe en zeef dit mengsel tweemaal door een flanellen doekje. Doe de Napolitaine in een schoone, goed gekurkte flesch. Bewaar de drank echter niet langer dan 8 a 10 dagen. Meisjesmantels. Voor het voorjaar. Straks, als de Lente weer haar intrede heeft gedaan, moet zusje noodzakelijk een nieuwen mantel hebben. Die van 't vorig jaar is haar natuurlijk te klein geworden. (Vreemd, je ziet bijna niet, dat de kinderen groeien, maar zoodra het aankomt op het passen van kleeren van het vorig jaar, merk je, dat ze een flink eind opgeschoten zijn.) Maar wat zal het nu eens wezen 't Is hoog tijd om er aan te gaan denken. We kunnen nog wel sneeuw- en hagelbuien verwachten, maar er is evengoed kans op een mooie, zon nige Lente. Bovendien krijgen de naaisters het nu voortdurend drukker en wie dus te lang wacht, zal mogelijk nog in Mei met een wintermantel moeten loopen. Laken niet te dik, maar ook niet te dun, omdat de stof er anders zoo verfomfaaid gaat uitzien en diagonaalstof zijn voor meisjesmantels uitstekend geschikt. Deze weefsels treft men aan in alle kleuren. Hel dere, sprekende tinten, naast zacht groen,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 9