NOOTJES DE TOREN EN DE KERK VAN WESTKAPELtE VERBRAND IN DEN" NACHT VAN 14 OP 15 MAART 1831. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft bepaald, dat ook niet bederfelijke Jjlgoederen met alle snelgoederentreinen mogen vervoerd worden. Van 1 April af zullen tweede klasse slaap wagens tusschen Parijs en Amsterdam v.v. worden ingevoerd. Een reiziger le klasse heeft recht op één compartiment voor zich alleen, terwijl twee reizigers 2e klasse één compartiment bezetten. 0. Verreweg de rijkste gemeente in ons land is de gemeente Wassenaar, waar het ver mogen per hoofd der bevolking ruim ƒ20.000 bedraagt. Voor Den Haag bedraagt het 4800. De „Popoio di Roma" verklaart, dat de Paus bij gelegenheid van het Paaschfeest geen boodschap tot de wereld zal richten. Tengevolge van een ontploffing in een mijn te Launeston in Tasmanië werden vier mijnwerkers gedood, die zich op het moment van de ontploffing aan den ingang van de mijn bevonden. zij die zelf beheeren, verplicht is te zorgen, dat jaarlijks vóór 1 Maart en dit jaar vóór 5 April a,s.. de rupsennesten uit de daarop, daarin of daarlangs staande heggen, struiken of boomen worden weggenomen en onmid dellijk verbrand. Vlissingsche Amateurfotografenclub. Concertgebouw. Naast de wekelijksche werkavonden houdt bovengenoemde vereeniging ook haar demon stratieavonden, waarop, vaak door belang hebbenden, de een of andere nieuwigheid op fotografische gebied wordt behandeld. Giste renavond echter was een echt amateur-foto graaf aan het woerd, die in eenvoudige taal de gemeenschappelijke liefhebberij verdedig de tegen de aanvallen, welke er vaak op ge daan worden. De heer Linse toch begon met de stelling te bestrijden, dat de fotografie duur is. Ja, misschien in den beginne, als men den slag neg niet te pakken heeft of als men dcor verkeerde behandeling en niet overzich telijke rangschikking moet zoeken om een of anderen afdruk te vinden, maar wanneer men deze laatste verzamelt in een of meer albums en de positieven van onderschriften voorziet, zal blijken de collectie 'n aangename, ja vaak kostbare herinnering te zijn aan voorbije tijden. Hierbij dacht spr. nog niet eens aan gebeurtenissen in het persoonlijke leven, als het afstand doen van het vrygezellenleven met het gevolg van opbloeiende jeugd, maar meer nog aan iets, wat hij zelf had meege maakt. Hij heeft de uitbreiding van de elec- trische centrale vastgelegd vanaf 1919 en het was hem en den directeur dier inrichting een groot genoegen bij den overgang naar de Pzem de geschiedenis ervan in beelden waarvan enkele zelfs tot het niet meer be staande behooren aan dezen laatste te mogen aanbieden. Zoo krijgt de fotografie een documentaire waarde, die haar niet duur maar goedkoop maakt. Maar nog een niet te onderschatten waarde heeft de amateur fotografie, nl. dat ze niet is als andere lief hebberijen, zuiver persoonlijk is, doch als geexi andere gemeenschappelijke herinnerin gen en indrukken vastlegt, wat door hem en door een ander lid, den heer Van Westen, werd gedemonstreerd in een massa licht beelden van mooie punten en reisherinnerin gen, welke vergroot op het witte doek werden geworpen. Spreker behandelde ook nog even het toestel, waarbij hij eenigszins een voor keur vertoonde voor het instrument, waarvan de beelden konden vergroot worden en voor de stereoscopische camera, die beelden van groote diepte geeft. Maar spr. wees er ook op, dat nog een ander instrument noodig is voor goede opnamen, nl. dat, waarmee men kan berekenen, hoe lang de sluiter moet openstaan voor een behoorlijken indruk op de gevoeligeplaat. Naast de duurdere actinome- ters, waarvan hij er een paar op de bijeen komst liet zien, behandelde hij de, niet zoo prijzige belichtingsmeters van Ernemann, Nebo en Agfa en toonde op de vergrooting die hiervan op het witte doek geworpen, hoe deze belichtingsmeters behandeld moesten worden. De voorzitter der club was de tolk van de talrijke aanwezigen, waaronder zich ook eenige genoodigden bevonden, toen hij den spreker hartelijk dank zeide voor de gehou den causerie. Ned. Christen Vrouwenbond. Gisterenavond trad voor deze vereeniging op de heer J. Birza uit Aagtekerke met het onderwerp „Ibsen's Brand". Na de gebruikelijke opening door de pre sidente, mevr. Sanderse, ving de heer Birza zijn rede aan met Brand te teekenen als de godsdienstige strijder tegen de zonden van zijn volk, zooals hij die zaglaksheid, lichtzinnigheid en dwaling. Met hardheid en gestrengheid gaat hij zijn weg en denkt met geweld zijn volk te kunnen winnen om ten slotte toch zijn doel voorbij te streven. Hij stelt zich voor wereldheerscher te worden, maar door allerlei omstandigheden moet hij in zijn geboortedorp blijven, waar hij met zijn „alles offeren of niets" de menschen tegen treedt. Ook zijn moeder en zijn vrouw stelt hij deze eischen. De eerste, een gierige vrouw, moet afstand deen van haar rijke bezit, van al haar goud dat zij heeft. Tref fend en ontroerend schilderde de spreker den strijd van deze vrouw, hoe ze niet kan besluiten en daartegenover het strenge eischen van haar zoon alles moet u geven, alles moet u afstaan. Zij wil blijven genieten zoo lang ze kan en sterft zonder dat Brand, als zoon en als priester aan haar sterfbed komt. Van Brand worden ook offers ge vraagd. Zijn zoontje Alf wordt hem door den dood ontnomen. Maar h& yerjiardtzich weer, Zijn vrouw stelt hij den eisch hun gestorven kind volkomen los te laten, zelfs zijn kleer tjes moet zij vrijwillig aan een zigeunerin afstaan. Zij doet het, maar het kost haar het leven. Als Brand ook haar verloren heeft, heeft hij echter nog zijn werk. Doch ook dat ontvalt hem. juist op het moment, dat het tot volle ontplooiing zal komen. Dan vlucht hij weg uit zijn dorp en staat als een een zaam, gansch verlaten man op een berg, waar het hem in een droom door een on zichtbaar koor en een gedaante, waarin hij zijn vrouw herkent, duidelijk wordt dat aan zijn „alles of niets" iets ontbrak, nl. de lief de. Als hem ook dit neg gezegd wordt en hij zijn verkeerden levenswandel inziet, dan wordt hij door de neerstortende lawine be dolven. Te laat zag hij zijn dwaling in om "het aan zijn volk te verkondigen, maar juist op tijd cm zijn stervensure licht te maken. Onder diepe stilte werd deze ernstige le zing van den heer Birza over dit zoo mooie boek aangehoord en na gezamenlijk zingen van Gezang 274 2 sloot ds heer Birza deze samenkomst met dankzegging. Verbeteringen aan de mailbooten. Aan de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" is opgedragen het aanbrengen van verbeterin gen en uitbreiding in de tweede klasse van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland". De mailboot „Mecklenburg" is reeds naar de werf van „de Schelde" overgebracht. Het watervliegtuig DO S. Het watervliegtuig DO S is hedenmorgen 10 uur van hier naar Antwerpen vertrokken. Het zou neerstrijken op de Schelde, ter hoogte van de Kruisschans. Hedenmiddag zullen in tegenwoordigheid van de stedelijke overheid proefvluchten worden gedaan .waar aan de heer Lippens, minister van het vlieg- vezen, zal deelnemen. Een B.T.A. bericht uit Antwerpen meldt nog, dat de DO S op zijn laatst Zondagmid dag naar Dordrecht zal vertrekken. Alhambra -Theater. Het eiland, der verloren schepen. De Cohen's en Kelly's in Schotland. Indertijd hebben wij met veel genoegen gelezen het bceiende verhaal over „The Isle of lost ships", dat de film verdienstelijk weergeeft. Het gegeven is zeer interessant. Het stoomschip „Queen", varende van New-York op Porto Rico, heeft aan boord als gevangene van den detective Jackson luite nant Howard, die verdacht wordt van moord op zijn vrouw. De geboeide gevangene ont moet een society girl, wier gevoelens echter bekoeld worden, wanneer zij hoort van welke misdaad hij beticht wordt. Het schip nadert de geheimzinnige Sara- gossazee dat groote stuk Atlantische Oce aan, waarvan verhalen en legenden gaan overzeewier en louter wrakken. De „Queen" loopt op een wrak en wordt door de beman ning verlaten. De drie interessantste schip breukelingen blijven aan boord en redden het veege lijf, doordat zij afdrijven naar het „Eiland der gezonken schepen". Ontsnapt aan het geweld der baren, vallen zij echter ten prooi aan een gezelschap schuimers, waaraan ieder goed woord ver speeld is. In dit afgelegen gebied leven een half honderd uitgestootenen, die erffeigen wet ten op na houden en slechts het recht van den sterkste erkennen. Die sterkste van allen is hun aanvoerder, Noah Beery, die de bende door de kracht van zijn vuisten in bedwang houdt. Onder die weinig menschelijke wezens zijn slechts twee vrouwen. Het is een traditie geworden, dat iedere vrouw, die als gevolg van een schipbreuk op het eiland terecht komt, dadelijk moet trouwen, om twisten te voorkomen. Doch ditmaal heeft een onge lukkige schipbreukelinge een Richard Leeu wenhart gevonden, die zelfs voor de brute kracht van den aanvoerder geen duimbreed wijkthij moge dan een gedetineerde zijn, die een vonnis achter den rug heeft. Zonder den moedigen beschermer zou het beschaaf de meisje geofferd zijn aan de schuimers, nu gelukt het haar redder haar voor dit lot te bewaren en kan het avontuur eindigen met een zeer sensationeele vlucht. Het spel der schipbreukelingen is verdien stelijk. Maar wat de film vooral bezienswaard maakt, is de creatie van Norak Beery als de aanvoerder der outlaws. Zelfs Lon Chaney zou hem dit niet verbeterd hebben Eén en al amusement is de filmklucht van ac Cohen's en Kelly's. Bij het bioscooppu bliek is het dualistisch ensemble overbekend en populair. Hun snaaksche en dolle invallen, hun onverbeterlijke mimiek bezorgen een zeer gezellig lachuurtje, dat ieder gaarne meemaakt. Thans zetten ze een speculatie op in plaids en begeven zij zich daarbij naar Schotland. Na veel mogelijke en onmogelijke situaties, waarbij vaak van ganscher harte gelachen kan worden, kunnen de beide vrien den weer naar huis teruggaan, den buidel goed gevuld en bovendien hebben zij nog leeren golfspelen ook. Prachtstemmen zingen een fraai duo uit de le acte der „Parelvisschers". Niet alleen de stemmen en de begeleiding, doch in het bijzonder is ditmaal ook de weergave te prij zen. De laatste was door de gunstige factoren zeer natuurlijk. Wij kunnen dit program aanbevelen. Voor al het hoofdnummer geeft ouderwetsche spanning. Met veel minder reclame dan voor ..Atlantic" wordt een schipbreuk gecreëerd, die voorgenoemde verre overtreft èn in techniek èn in élan. Verder gaat de schep ping van het eiland der drijvende schepen alle fantasie te boven. Men beschouwe eens ae aankomst van het nieuwe wrak en de vlucht in den onderzeeër onder wier en wrakken. Verbluffend deze techniek en ver beelding. Wat een regisseur, die zulk knap werk weet samen te stellen Verbluffend mm zie ?el£i „Luxor".theater. De prins en het dansmeisje. Uit het journaal stippen we aan enkele opnamen van de Dempo, het troische zee kasteel, dat op onze koninklijke scheepswerf „de Schelde" zijn wieg zag staan. Na eenige typische teekenstaaltjes van Felix, the Cat, draait de eerste hoofdfilm, waarin zich een romantische Arabische geschiedenis afspeelt. Ingevolge de bij een der woestijnstammen geldende wet, wordt alle oorlogsbuit verdeeld. Een beeldschoon dansmeisje zal toegewezen worden aan den meest biedende, hetgeen den zoon van het stamhoofd heelemaal niet be valt, daar hij voor het lieve kind een vurige liefde heeft opgevat en die genegenheid be antwoord ziet. Na een poging tot ontvluch ting wordt het geval volgens de geldende zeden en gewoonten berecht, nadat de schriftgeleerden de wijze boeken hebben ge raadpleegd. De kooper en de vorstenzoon zullen zich met elkander in een tweegevecht meten en de overwinnaar krijgt het meisje tot vrouw. Onnoodig te zeggen, dat natuurlijk den zoon van het opperhoofd dit geluk be schoren is. Barry Norton speelt Voortreffelijk de rol van het vorstenkind Oellach. Schitterende bewijzen van rijkunst op prachtige paarden worden geleverd, tei-wijl voorts een witte Ara bische hengst, Almansor, geheeten, mede een rol, getuigend van prima dressuur, vervult. Een bijzonder mooie Fox-film, waarin opna men van de zandwoestijn de aandacht trek ken. Het tweede hoofdnummer ,X>e graaf de Monte Cristo" was niet gearriveerd. Inplaats daarvan werd Cohen en Kelly in Schotland" uit het Alhambra.program gedraaid, terwijl de bezoekers vrij toegang kregen tot een voorstelling, waarin Dumas' meesterwerk zal worden vertoond. De muzikale illustratie was zeer te loven en speciaal van de Schubert en Weber vertolking hebben we met recht genoten. Voor de blinden. Tot in alle hoeken was de groote Schutters hofzaal te Middelburg gisterenavond bezet, toen daar een herhaling werd gegeven van „De dans ter tijden", een overzicht van dan sen uit verschillende eeuwen, die ook op 1 September tijdens het avondfeest op de Markt zijn gegeven. De leiding der dansen, die werden uitge voerd door leden en adspiranten van „Me- dioburgum", berustte bij den heer Ch. J. Ma- zure, die van velen krachtigen steun onder vond en dit zeker niet het minst van den heer Joh. H. Caro en de ruim 20 dames en heeren, die onder zijn leiding voor zeer goede en passende muziek zorgden. Begonnen werd met de elegante Gavotte uit de 16e eeuw, volgde de krachtige scolpen- dans der Indianen, de stijlvolle menuet in Rococo, de maskerdans der Javanen, het typisch vertolkte rendez-vous en tot slot voor de pauze de Mimische dansen der Egyptenaren, die weder zulk een geheel ander cachet hebben. Na de pauze liet weer eerst het orkest zich hcoren, waarna de vroolijke levendige vlag- gendans dér meisjes bewondering wekte, het Boschsprookje en zeker niet minder de Hy- poose als bekend en pakkend werden werden vertolkt, terwijl de leuke Parade der Tinsol daten een waardig slot vormden van het uitstekende programma. Het succes was groot en welverdiend, te meer waar de opbrengst bestemd is voor steun aan de Zeeuwsche blinden. Vrijwillige voldoening van belasting, enz. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 72.84 te Hein- kenszand 324.82, 217.74, 182.27, 142.83, 43.25 en 28.16. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 29 Maart werd bij het bureau der Kamer opgaaf gedaan van de volgende wijziging: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg) N.V. Onroerende Goederen Maatschappij „Villa Marie", Domburg, Badhuisweg, het ver krijgen, vervreemden en exploiteeren van on roerende goederen. De zaak is verplaatst van Rotterdam naar Domburg, Badhuisweg. Uit- getr. comm.C. W. O. Lucardie, Rotterdam P. J. Lucardie Azn„ Oud Alblas en F. G. E. Bolomey, Heemstede. Uitgetr. dir.P. H. Ha- gedoorn, Den Haag. Nieuwe comm.G. de Pagter Jzn. Nieuwe directeur J. de Pagter Jzn., beiden te Domburg. De arbeid aan den weg tusschen Krabbendjjke en Krulningen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Kersten Kan de minister mededeelen of bij den aan te leggen weg tusschen Krabbendijke en Krulningen bijna uitsluitend menschen te werk gesteld worden uit Brabant Indien dit het geval is, is de minister dan bereid zijn invloed aan te wenden, dat zoo veel mogelijk werkloozen uit de streek, waar in het werk wordt uitgevoerd, te werk worden gesteld heeft de minister van waterstaat geant woord Bij het maken van de weg tusschen Krab bendijke en Krulningen zijn thans 35 grond werkers uit Noord-Brabant en 16 arbeiders uit de streek werkzaam. Aan den aannemer is verzocht om, wan neer meer arbeiders noodig zullen zijn, zoo veel mogelijk arbeiders uit de streek in dienst te nemen. Den aannemer kan niet de ver plichting worden opgelegd arbeiders uit de streek, waarin het werk wordt uitgevoerd, te werk te stellen. Niettemin is toezegging ge- De Westkappelsche bevolking werd in den nacht van 14 op 15 Maart 1831 opgeschrikt door klokgeklep en trommelslagen. Daar men leefde in de Belgische onlusten, meende men, dat er Belgen waren aangeland, doch spoedig bleek, dat de hooge toren der kerk in brand stond. Voor wij den brand en de wonderbare uit redding van 3 menschenlevens beschrijven, geven wij eerst in 't kort de geschiedenis van den toren met de tegenaangebouwde kerk. Vroeger lag Westkapelle, 't zoogen. Oud- Westkapelle, meer zeewaarts. Thans is dit geheel door de zee verzwolgen. In de 14e en de 15e eeuw verdween het eene gedeelte na het andere, zoodat de bevolking meer land waarts ging wonen. In 1458 werd de kerk, ge wijd aan Willebrord, afgebroken. Toen werd een hulpkerk gebouwd op 't einde der oude markt. Door 't leggen van een inlaagdijk, later de tegenwoordige zeedijk, in 1540, kwam Oud-Westkapelle geheel buitendijks te liggen. De genoemde hulpkerk heeft dienst gedaan tot 1470, toen meer landwaarts een nieuwe kerk met toren was voltooid. Werd het gebruikte deel der kerk in de 17e en 18e eeuw vrij goed onderhouden, de toren en het koor der kerk werden verwaar loosd. Op 22 Mei 1702 stortte zelfs de klok onder het luiden naar beneden. In 1817 kwam de toren aan het Rijk om er een kustlicht op te plaatsen. De kap werd er afgenomen en het bovenvlak werd gedekt met een sterk gemetseld verwulf, waarop de lantaarn kwam. De hoogte van den toren tot het bovenplat is bijna 38 M. De toren bestond uit ver schillende vertrekkenonder het verwulf was het lichtwachtersverblijf ingericht. Zoo als wij reeds meldden was er in den nacht van 14 op 15 Maart 1831 in den toren brand ontstaan. Oorzaak onbekend. Spoedig stonden de verschillende vertrekken in vuur en vlam. Brandende houtbrokken staken ook het on derliggende oliemagazijn aan. De brandende olie stroomde langs de trap naar beneden. Aan blusscben viel niet te denken. In de lichtwachterskamer boven in den toren waren tijdens het uitbreken van den brand di lichtwachter, zijn vrouw en nog een daan, dat, wanneer meer arbeiders noodig zijn, zij zooveel mogelijk uit bovenbedoelde streek in dienst zullen worden genomen. Het hypotheekkantoor en het kadaster te Zierikzee. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Krijger Is het juist, dat op zeer korten termijn zal worden overgegaan tot opheffing van het hypotheekkantoor en van het kadaster te Ziérikzée Indien ja, is de minister dan bereid mede te deden lo. welke overwegingen tot het besluit om bedoeld kantoor op te heffen, hebben ge leid, en 2o. of de minister zich vooraf er van heeft overtuigd, dat de belangen van de bewoners der eilanden Schouwen en Duiveland door de opheffing niet in meerder mate worden geschaad dan, met het oog op den eigenaar- digen geographischen toestand, toelaatbaar, althans billijk moet worden geacht? Heeft de minister van financiën geant woord De eerste vraag wordt ontkennend beant woord. De tweede vraag is hiermee vervallen. De aanvaring op de Westerschelde. Het Fransche sleepschip „Poitou", dat gis terenmorgen in aanvaring is geweest met een andere Fransche boot, is door de pomp- booten van Smits' Bergingsbedrijf drijvende gehouden. Het schip werd heden met vier sleepbooten van Smits' Bergingsbedrijf naar Antwerpen gesleept. De lading, die in in ruim 12 stond, 750 ton kalizout, is geheel verloren gegaan. Diefstal. Een dezer dagen werd op de terreinen van de ammoniakfabriek te Sluiskil ten nadeele van de onderneming een loodkabel ter waarde van ongeveer f 150 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. SOUBURG. Donderdagavond hield de landbouwver- eeniging alhier een algemeene vergadering in cofé Dorpzicht. De heer J. Kodde heette allen welkom, in zonderheid de heeren Flipse en Janse, direc teur en ambtenaar bij de coöperatieve in- koopvereeniging „Eiland Walcheren". In zijn openingswoord schetste spreker het afgeloo- pen jaar als een jaar van veel tegenslag. Stond in het begin van dit jaar alles er goed voor voorzoover het de veldvruchten betrof, de nazomer heeft veel bedorven, terwijl ook door de 'age prijzen die gemaakt werden van een crisisjaar kan gesproken worden. Waar wij hier meestal een gemengd bedrijf aantreffen is het niet zoo droevig gesteld dan daar waar de boer alleen op akkerbouw is aangewezen. Een lichtpunt was voor ons ook het veebedrijf wat loonend was. Spr. sprak den wensch uit, dat betere tijden mo gen aanbreken en wij moed moeten houden Vervolgens werden de notulen der voor gaande vergadering na voorlezing goedge keurd, waarna de secretaris-penningmeester verslag uitbracht, waaruit bleek dat alles bij elkaar genomen er geen tekort was. al kon dan ook geen batig slot verkregen worden. De financieele commissie bracht by monde van den heer A. Pouwer rapport uit betref fende het onderzoek van boeken en beschei den, wachter aanwezig. Zij konden onmogelijk de trap af en vluchtten naar het- plat, waar de lantaarn stond. Zü hadden de bedden mee genomen, welke spoedig de pas kwamen om erop te staan, daar de vloer tadjna gloeiend heet werd. Gelukkig was de boventrapopening afge sloten door een ijzeren deur, zoodlat de vlam men werden tegengehouden. Die menschen hebben doodsangsten uitge staan. Hun angstgegil weerklonk over het gansche dorp. Beneden stonden honderden menschen, totaal machteloos om iets tot redding te doen. Ieder oogenblik vreesde men, dat het gewelf zich zou begieven en de menschen in den vuurpoel zouden storten. Gelukkig is het zoover met gekomen. Na eenige uren was de toren geheel uitgebrand, maar door de brandende massa op den vloer was de steenen trap onbereikbaar en boven dien door de gloeiende hitte niet te beklim men. Intusschen riep men de ongélukkigen toe nog wat geduld te hebben. De neerge storte, nog brandende balken naar buiten te trekken bleek echter ondoenlijk. In de trap is op 8 i 10 M. boven den grond een lichtraampje van eenige d.M2. grootte. Men bracht 3 ladders by het raamp je. Eenige mannen beklommen de ladders om te trachten de menschen een voor een door het raampje te halen. Dit gevaarlijke werk gelukte. De vrouw en een man werden aldus gered, doch de derde persoon, door angst ge dreven, wist zich nog zelf te redden door de trap af te loopen en door de vuurmassa heen te springen. De kerk was intusschen ook ïn brand ge raakt en werd totaal vernield, niets nalaten de dan eenige muurbrokken. Van rijkswege werd de toren dadelijk op nieuw ingericht. De kerk werd echter niet meer opgebouwd. Het pakhuis van den ambachtsheer diende eerst tot hulpkerk. Den 9den November 1834 werd een nieuwe kerk aan de Zuidstraat in gewijd. Zij dient nog tot kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. d. M. BronK. Baart, Westkapelle, hare bevol king. De heer Pouwer werd by acclamatie her benoemd als lid der financieele commissie, op dezelfde wijze werden benoemd de heeren J. Kodde en W. Louwerse tot afgevaardigde naar de algemeen*» vergadering der Z.L.M. Voorts werd besloten met de musschenbe- perking op denzelfden voet voort te gaan, evenzoo om zich ter beschikking te stellen van de leden ter bestrijding van de horzel- plaag bij jong vee. Besprekingen van verschillenden aard had den hierna plaats, waarna de vergadering werd gesloten. BIGGEKERKE. Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een samenkomst gehouden, be legd door de afdeeling Vlissingen van het Ned. Bijbelgenootschap. Ds. E. H. Blaauwen- draad van Vlissingen zette het doel der sa menkomst uiteen, ds. H. A. Wiersinga van Vlissingen sprak over het onderwerp „De Bijbel in Indië", terwijl ds.Van der Waa al hier sprak over „De Bijbel in het huiselijk gebruik". De belangstelling was matig. Vrijdagavond werd de elndles gehouden van den landbouwcursus in bemestingleer, welke onder leiding van den heer W. Spin- naay te Middelburg is gegeven. De cursus is door 19 personen gevolgd. Na het beëindigen der les werd het woord gevoerd door den heer ir. Stevens, ryksland- bouwconsulent en den heer L. Simonse, bur gemeester, als voorzitter van den raad van toezicht. Namens de cursisten werd den heer Spln- naay dank gebracht door den heer Z. Roelse voor de aangename en onderhoudende wijze waarop de lessen werden gegeven. ZOUTELANDE. Donderdagavond vergaderde de antt-rev. kiesvereeniging alhier ter opmaking van de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. Genoemde lijst is als volgt opge maakt 1. H. Maas2. Jac. Koppejan Ezn. 3 F. de Witte4. A. Jobse5. Job Wisse 6. P. Geschiere. Hierna werd nog uitvoerig gesproken over samenwerking met andere partijen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De bijbel in 642 talen. Het Britsch- en buitenlandsch bijbelge nootschap heeft met einde Januari 1931 den Bijbel thans uitgegeven in 642 talen. In het laatste jaar zijn er niet minder dan 12 nieu we vertalingen gereed gekomen. De laatste die gereed kwam is die in de taal der Kok- was in den Kongo. MARINE EN LEGER By beschikking van den minister van de fensie zyn met 16 Maart de luitenants ter zee der le klasse J. B. H. Blom, P. B. M. van Straelen, W. Harmsen, de luitenant ter zee le klasse marine-reserve R. Borst, de luite nants ter zee 2e klasse J. P. van Doord, H. C. Ackermann, J. K. Muller, A. J. Quanjer, jhr. A. N. A. van Adrichem Boogaert, J. H. van Rosevelfc, W. van Haaften, de officier van den marinestoomvaartdienst le klasse N. M. de Vos, die der 2e klasse M. A. W. Bos en de officier van gezondheid le klasse S. van Dam overgeplaatst aan boord van Hr.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2