1000 500 300 25 EERSTE BLAD No. 61 69e Jaargang 1931 VRIJDAG liljiie: Firn f. VAN Dt VFIDi lr„ Wilslriil SI-HO, Tlissingen. lilil. 10. Postrekening Oiitl 13 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR Stads- en Provincienieuws GEMEENTERAAD VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreflende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meet 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen Gelet op artikel 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van JOHANNA MARCUS, geboren PELZERS, wonende te Vlissingen om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor de beneden-lokaliteit van het perceel Kanaalstraat No. 138. dat vanaf heden, gedurende veertien dagen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden inge diend bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 13 Maart 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. VLISSINGEN, 13 MAART. Verkiezing gemeenteraad. De verkiezing (candidaatstelling) voor den gemeenteraad is in het geheele land vastge steld op Dinsdag 12 Mei. De stemming is door Burg. en Weth. voor onze gemeente bepaald op Woensdag 17 Juni. Zomerdienstregeling Stoomvaart-Maatsch. „Zeeland". De zomerdienstregeling 1931 js vanaf 19 April tot en met 14 MeiVertrek Vlissingen 12.40; aankomst Parkeston Quay (Harwich) 19.10vertrek Parkeston Quay 19.45 aan komst Londen, Liverpool Street Station 21.15. Vertrek Londen, Liverpool Street St. 10.00 aankomst Parkeston Quay (Harwich) 11.25 vertrek Parkeston Quay 11.30aankomst te Vlissingen 17.30. Vanaf 15 Mei tot en met 3 OctoberVer trek Vlissingen 14.10aankomst Parkeston Quay (Harwich) 19.30vertrek Parkeston Quay 20.05 aankomst Londen, Liverpool Street St. 21.38. Vertrek Londen, Liverpool Street St. 10.00 aankomParkeston Quay (Harwich) 11.25 vertrek Parkeston Quay 11.50aankomst te Vlissingen 17.50. Gletschers. Concertgebouw. Over dit onderwerp heeft de heer J. Wil- tink gisterenavond een lezing gehouden voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Na ingeleid te zijn door den voorzitter begon spreker met de mededeeling, dat, waar te genwoordig Zwitserland zoo betrekkelijk ge makkelijk bereikbaar is. men uit eigen erva ring minstens eenmaal in zijn leven een gletscher zal kunnen gezien hebben. En dan is het wel aardig er iets over te weten. Hoe ontstaan gletschers Om op deze vraag ant woord te geven, wees spreker op het feit, dat, hoe hooger we op aarde stijgen, hoe kouder het wordt, wat eenigszins tegenstrijdig lijkt, maar het niet is. Wel komen we dan dichter hU de zon, maar in de eerste plaats is die nadering bij den afstand der zon van de aarde op 150 millioen K.M. zeer miniem, maar bovendien moet er op gewezen worden, <lat de verwarmende zonnestralen door de opperste luchtlagen dringen zonder van haar Warmte af te staan, terwijl de verwarmde aarde van haar temperatuur afstaat aan de onmiddellijk daar omheen gelegen luchtla gen. Elke 1000 M. nu brengt een tempera tuurverlaging van 5 a 6° mee en wanneer men in de Alpen boven de 2700 k 2800 M. is Sokomen heeft men de eeuwige sneeuw be reikt. Dit is een sieraad voor het Alpenge bied. zoowel met heldere lucht als bij zons- ondergang beschouwd, hetgeen spreker de monstreerde met een aantal lichtbeelden, die °ns landschappen uit de Alpen toonden, en °P welke projecties we deze dominéerende sneeuwtoppen steeds dichter naderden, "fyaar- er op gewezen werd, dat op de steile top- Pon de sneeuw niet kan blijven liggen. Door die steeds dichter nadering konden we bijv. ^nieten van het schitterend landschap, dat een tandradbaantje te bereiken is. waar- men in een tunnel aanlandt tot op een hoogte van ongeveer 35G0 M. en dan een veld van uren en uren uicgcsti ektheid voor zich heeft. Bij deze projecties waren er ook van de steile rotsen in de Dolomieten, die, niet bedekt met sneeuw, onophoudelijk afbrokke len en aan wier voet de brokken als puin- kegels neerlagen. Na een serie dezer beelden, waarbij ook verschillende gletschers geprojec teerd werden, stond spreker stil bij de vraag hoe ontstaan de gletschers De sneeuw, die daar hoog op de bergen ligt komt naar bene den, welke beweging op drie manieren plaats grijpt, in de eerste plaats als beekjes en watervallenin de tweede plaats in den vorm van lawines, die donderend geweld maken en in de derde plaats als gletschers, die heel langzaam naar beneden „stroomen" de verplaatsing is vaak niet meer dan 25 k 40 M. per jaar en waarbij zich de eigen aardigheid voordoet, dat bochten even ge makkelijk genomen worden, als ware de glet scher een rivier, ook komen er vaak scheuren in tijdens de strooming, wat gepaard gaat met ontploffingen als kanonschoten zoo luid. Het aanzien van den gletscher is in den be ginne wit, maar naderhand van een schitte. rend blauwgroene kleur, wat veroorzaakt wordt, doordat de luchtblaasjes, die zich aanvankelijk bij de samendrukking van de tot ijs geworden korrelige sneeuw (firn) ver- toonen, weggewerkt worden. Langzaam daalt zoo'n gletscher naar beneden, die hoe bree der de ruimte is een des te breeder bedding aanneemt. Evenals bij beekjes en rivieren kunnen de gletschers samengroeien tot een geheel of gescheiden verder gaan en eenmaal beneden gekomen een tong van ettelijke K.M. lengte vormen. Gaat dit niet, dan vormen zich scheuren en barsten, welke spleten met een diepte van vaak tientallen M. zeer gevaarlijk zijn, wanneer ze zich vullen met versch gevallen sneeuw. Na tal van beel den geprojecteerd te hebben, wees spreker op een eigenaardigheid, nl. het voorkomen van brokken steen, die van de steile rotsen voor komen, welke afgebrokkeld zijn, kalmpjes met den gletscher naar beneden komen en zich als morenen, 't zij op den rand hiervan bevinden, 't zij door den gletscher heenzak- ken of wanneer 2 of meer gletschers geza menlijk den loop voortzetten zich midden op den gletscher bevinden, van welke gevallen spreker enkele plaatjes vertoonde. Na de lichtbeelden besprak de heer Wiltink nog even het ontstaan der hunnebedden, granietblokken, die met de gletschers uit de Skandinavische landen hierheen zijn geko men. De theorie nagaande, welke een verkla ring daarvan aangaf, eindigde spreker met de mededeeling, dat, mocht zoo'n gletscher nog eens voorkomen, men zich niet al te on gerust moest maken, daar in de eerste plaats de beweging zeer langzaam gaat, maar verder ook, dat de gletschers neiging vertoonen om steeds kleiner te worden. Nadat eenige vragen waren beantwoord, sloot de voorzitter mei dank aan den spreker voor zijn interessante voordracht, de niet drukbezochte bijeenkomst. Nutsspaarbank. Uit het overzicht van de Nutsspaarbank alhier over de laatste 5 jaren, blijkt dat werd ingelegd in 1926 711.258.69, in 1927 785.684.15, in 1928 863.195.32, in 1929 999.373.77 en in 1930 1.232.371.79 en terug betaald respect, ƒ629.873.41, ƒ635.251.93, 776.184, 869.790.06 en 995.509.52. Het saldo-tegoed aan inleggers verschuldigd be droeg respect, ƒ1.414.505.16, ƒ1.610.142.16, ƒ1.747.542.24, ƒ1.932.412.73 en ƒ2.232.213.07 en het gemiddeld saldo tegoed per inlegger 273.55, 248.45, 309.14, 322.28 en 339.19. Het totaal inlagen bedroeg 9471, 10221, 10394, 11431 en 13869 en dat der terugbeta lingen 4226, 4281, 4642, 4626 en 5190. Nieuw uitgegeven werden 432, 494, 541, 600 en 912 boekjes en geheel afbetaald resp. 283, 270, 283, 257 en 327. Op de scholen werd bespaard ƒ2097.61, 2160.62, 2057.69, 2236.44 en 2740.77 met spaarbusjes 6040.53, 6476.03, 7112.22, 8634.^1 en 11.970.81 en met spaarzegels enz. ƒ2097.61, ƒ2160.62, ƒ2057.69, ƒ2236.44 en 2740.77. Het totaal der reserve van de spaarbank bedroeg resp. in deze 5 jaren 232.151.32, 255.961.56, 278.268.96, 278.917.36 en 326.422.40. Winkelnieuws. Hedenmiddag werd de tweede na den groo- ten brand in de Langedelft te Middelburg herbouwde zaak geopend, nl. die van den ijzerhandel der firma D. de Jager Jr. Deze winkel is volgens de moderne opvattingen herbouwd. Aan de eene zijde is de afdeeling ijzerwaren, gereedschappen snz. onderge bracht en daartegenover de afdeeling huis houdelijke artikelen en de cassa. Enkele tre den voren naar show rooms, waar alle arti kelen in ontelbaar --iantal zoo geschikt zijn, dat men makkelijk keuze kan doen, waarbij een modelkeuken een eerste plaats inneemt, maar ook in verder gelegen afdeelingen vordt gedemonstreerd hoe men nuttige za ken moet benutten. Van de afgebrande gebouwen op 7 Decem ber 1929 zijn dus thans 3 herbouwd, want de winkel van de firma Wiener is opgetrokken op de terreinen waar vroeger de zaken van deze firma en van den heer Oosterhuis wa ren gevestigd. Tooneel te Middelburg. Enkele dames en heeren te Middelburg hadden een vijftal jaren geleden het Middel- burgsch Tooneèl-comité opgericht, om in den winter, bij wijze van abonnements-voorstel- lingen, goede tooneelgezelschappen, waarvoor anders de kosten te hoog zijn, naar Middel burg te doen komen. Dit comité heeft, na ge durende vijf winters te hebben gewerkt, zijn taak neergelegd. Na de Woensdagavond ge geven voorstelling van Hélène heeft een com missie uit de geabonneerden in het bijzonder den heer W. Hioolen, die leider van het co mité was, gehuldigd en hem 'n souvenir aan geboden. Ook de beide damesleden kregen een herinnering. Intusschen wendt men reeds pogingen aan om een nieuw comité te vormen, opdat Mid delburg niet geheel van goede tooneelvertoo- ningen verstoken zal blijven. Scheepvaartberichten. Hedenmorgen tegen half 7 werd op de Wes- terschelde het Fransche sleepschip „Poitou" aangevaren door een Fransche zeebout. Het sleepschip kreeg zware averij en de schipper besloot naar de haven van Hansweert terug te keeren. Tengevolge van de botsing is op het achterschip een lamp op een kacheltje omgevallen met het gevolg dat er brand ont stond. Met levensgevaar kon de schipper uit het brandende achterschip zijn vrouw, die daar ziek lag, redden. De schipper zelf liep lichte verwondingen op. De spoorweg Gent-—Ter Neuzen. Het Belgische Kamerlid De Backer heeft aan den minister voor de verkeersmiddelen de vraag gesteld, of de Belgische staat er aan denkt, de spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen over te nemen. Minister Lippens heeft op deze vraag ontkennend geantwoord. Ernstig ongeval. Gisterenmiddag heeft op de terreinen van de Amoniakfabiek te Sluiskil een zeer ern stig ongeval plaats gehad. De arbeider, zekere H., woonachtig te Axel, was bezig met het verrichten van arbeid nabij een centralen kolentransporteur, toen op een gegeven mo ment een schop welke hij in zijn handen had, door een drijfriem werd gegrepen en H., die de schop stevig vasthield, werd medegesleurd en terecht kwam tusschen de drijfriem en een trommel. De man werd zwaar verwond en is in bedenkelijken toestand opgenomen in het ziekenhuis te Sluiskil. i SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen belastingplaatje, bij Wijsveld, Tuindorp D 9 een damesschoen, bij Arnoys, Braamstraat B 111 een geldige 10-rittenkaart, bij postkan toor Souburg een huissleutel, bij Secretarie. RITTHEM. In de Chr. School werd gisterenavond de ouderavond gehouden, welke zeer goed be zocht was. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, dhr. F. de Groo, wees deze o.a. op het groote voorrecht, dat wij in ons -land hebben, n.l. dat de ouders naast de chr. op voeding in het gezin ook de chr. opvoeding en het chr. onderwijs in de school hebben. De onderwijzer de heer H. C. A. Varel, sprak over de godsdienstige opvoeding, zoo wel in 't gezin als op de school. Het hoofd der school, de heer B. J. de Meij. gaf in een cau serie een kijkje in het dagelijksch schoolle ven der kinderen. Van de gelegenheid om het schriftelijk werk der leerlingen te bezichtigen werd door allen gebruik gemaakt. Met veel belangstel ling werd alles bekeken. Een en ander werd afgewisseld met gezang en tractatie. Zoo'n ouderavond bindt huisgezin en school nauwer aaneen tot welzijn van het kind. Door de Anti-Rev. Kiesvereeniging is in haar laatste vergadering voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing de volgende candidatenlijst vastgesteld 1. H. M. van de Putte (aftr.), 2. C. Wisse Pz., 3. A. Fange, 4. K. Louwerse, 5. L. Koppejan. BIGGEKERKE. De afdeeling Biggekerke van de Z.L.M. hield Dinsdagavond haar jaarvergadering onder leiding van den heer L. Simonse, die in zijn openingswoord een terugblik wierp op het voorbije jaar, dat zooveel leed en zorgen heeft gebracht, al mogen wij. die veelal een gemengd bedrijf hebben, dankbaar zijn in te genstelling met enkel graanbedrtfven De prijzen van het vee waren goed en de op brengst der zuivelproducten was, hoewel te rugloopend, nog loonend. De toekomst voor 1931 is somber en als tarwe- en bietenwet ons niet helpen, ziet het er donker uit. Uit het verslag van den secretaris-penning meester bleek, dat het ledental van 81 op 83 was gekomen. De rekening sloot met een goed slot van 34.46. Ir. Siebenga hield hierna een lezing over het onderwerp „Mededeelingen crisis-aange legenheden". Na in het kort het ontstaan en verloop der crisis te hebben gememoreerd, stond spreker stil bij de pogingen door de landbouwersorganisaties gedaan om door hulp van regeeringswege hét hoofd eenigs zins boven water te kunnen houden en wat tot heden hiermede is bereikt. Het tarwe- wetje, het aardappelmeel- en het suikerwetje werden besproken, en naar aanleiding hier van gestelde vragen beantwoord. Door den heer Philipse, directeur van de coöperatie „Eiland Walcheren" werden mede deelingen gedaan aangaande zaaigraan en kunstmeststoffen, waarna de vergadering werd gesloten. GROEDE. Het jongetje dat gisteren onder de ge meente Groede, door een auto werd aange reden, is hedenmorgen in het ziekenhuis te Oostburg, alwaar het werd opgenomen, aan de bekomen verwondingen overleden. BIERVLIET. Loop der bevolking over Februari. IngekomenM. M. Versprille van IJzen- dijkeL. M. Scheerens van OostburgM. J. Michielsen ?an Vlissingen. VertrokkenJ. J. Bruggeman en gezin naar IJzendijkeJ. J. de Krijger en gezin naar HoofdplaatM. L. Hamelinck naar WaterlandkerkjeP. de Meijer naar Sluis A. Ja. van der Velde naar Breskens J. van der Velde naar Hoofdplaat. IJZENDIJKE. Loop der bevolking over Februari. IngekomenJ. M. den Hollander van Schoondijke A. van Overloop van Brugge C. de Donze van Groede C. M. de Wever van SchoondijkeJ. J. Bruggeman en gezin van BiervlietJ. M. de Wever van Hoofd plaat. VertrokkenS. M. Bruinooge naar Aar denburg W. de Blaeij naar Schoondijke M. Versprille naar BiervlietP. J. Ver- meersch naar GentAdr. HogerheidHille- brand naar MiddelharnisA. Wille naar MiddelharnisC. L. Swartelé naar Bres kens A. Sneeks naar Dongen A. J Ge- vaert en gezin naar Sas van GentL. M. de Paepe naar WatervlietH. Staelens naar St. Kruis. WATERLANDKERKJE. Tot ontvanger dezer gemeente is benoemd de heer F. A. van Rosevelt te Schoondijke. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken Zware mishandeling B. T. V., 29 jaar, werkman te Vlissingen, in voorarrest, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorar rest. Mishandeling A. C. B-, 24 jaar, werkman en C. M. 53 jaar, arbeider, beiden te Hein- kenszand, voor ieder f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. DiefstalG. v. d. M., 33 jaar, koopman te Herwijnen, vrijspraak. Overtreding motor- en rijwielwetP. J. v. W., 54 jaar, brouwersknecht te Hoofdplaat, bevestiging van het vonnis waarvan beroep met uitzondering van de opgelegde straf 20 boete subs. 20 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 4 maanden. Abortus W. P. A. W., 35 jaar, zonder be roep, wonende te Vlissingen, in voorarrest, 8 maanden gevangenisstraf met aftrek voor arrest. Onrechtmatig voeren van den titel „TelefunkenServiceStation". Tegen den radiohandelaar v. d. B. te Sit- tard, die zich, zonder daartoe gerechtigd te zijn, als Telefunken-Service-Station voor deed en deze benaming in advertenties ge bruikte, is uit dien hoofde een strafvervol ging ingesteld krachtens artikel 328 bis van het Wetboek van Strafrecht (z.g. oneerlijke concurrentie) De rechtbank te Maastricht deed 9 Maart uitspraak en veroordeelde v. d. B. tot een boete van 50, te vervangen door 50 dagen hechtenis. Zitting van Vrijdag 13 Maart, des middags 2 uur. Voorzitter de heer C. A. van Woelderen. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de heeren Andriessen wegens familie-omstandigheden en Poppe, wegens ziekte. De notulen van de vorige vergadering wer den goedgekeurd. Hierna werden verschillende mededeelin gen gedaan, w.o. goedkeuring door Ged. Sta ten van genomen raadsbesluiten, en van een schrijven van den heer A. P. Smitt, houden den aanneming van zijn benoeming tot ge meente-geneesheer, tevens internist in het gasthuis. Ingekomen waren verschillende jaarversla gen, welke in het gemeenteverslag zullen worden opgenomen. Door de stoomvaart-maatschappij „Zee land" was een bezwaarschrift ingediend te gen haar aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf over 1930. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Van C. J. Blok te Oost- en West-Souburg was een inschrijvingsbiljet ingekomen om den boomgaard aan den West-Souburgschen weg te pachten voor 12 per jaar. Dit verzoek werd voor één jaar goedge keurd. Het werkloozen-comité had een adres in gezonden om verhooging der uitkeeringen vanwege het Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter stelde voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heer Van Oorschot meende dat er een rechtsgrond is voor dit verzoek. Er zijn men sehen die door de maatschappelijke verhou dingen gekomen zijn in den put waarin zij zitten. Deze menschen dienen meer geholpen te worden dan wat het armbestuur deed. Wat deze menschen vragen is zeer billijk. Hij wilde het adres zenden aan hét Arm bestuur om daarover te beslissen. De heer De Meij vond het verkeerd dit adres nu voor kennisgeving aan te nemen. Hij wilde de zaak eens nauwkeurig onder zoeken. Hü heeft voor het werk van het Armbestuur niets dan lof. Het adres zou hij in handen van Burg. en- Weth. willen stellen om prae-advies. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. geen bezwaar hebben op het adres advies uit te brengen. Alzoo werd besloten. 9 De hoofdstembureaux voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad werden als volgt samengesteld a. in het hoofdstembureau van kieskring I (Trouwzaal Gemeentehuis)waarvan de Bur gemeester ambtshalve voorzitter is, tot leden, de heeren G. J. Fros, J. de Meij, D. A. Dron- kers en J. M. van Linschoten. Tot plaatsver vangende leden, de heeren M. J. Hemmekam, J. C. Paap en H. von Brucken Fock. b. in het hoofdstembureau van kieskring II (Gymnastieklokaal schoolgebouw aan de Bouwen Ewoutstraat)tot voorzitter de heer M. Laernoes, tot leden de heeren P. F. Auer, A. Rorye, J. J. van der Jagt en P. J. Haaze. Tot plaatsvervangende leden de heeren P. L. Abrahamse, J. F. Op den Zieke en J. J. Klij-^ berg. c. in het hoofdstembureau van kieskring III (Gymnastieklokaal schoolgebouw aan de Groote Markt) tot voorzitter de heer M. J. Harts, tot leden de heeren G. van de Putte, W. L. Huson, A. C. van Hal en P. G. Laer noes. Tot plaatsvervangende leden de heeren J. J. Krijger, E. Andriessen en G. R. E. van Raalte. De stembureaux voor de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, de Prov. Staten en van den gemeenteraad werden als volgt samengesteld Stemdistrict 1. (Trouwzaal Gemeentehuis). De burgemeester, ambtshalve voorzitter, G. van Westen, plaatsvervangend voorzitter, G. J. Fros, le lid, A. J. van Ockenburg, 2e lid. Plaatsvervangende leden W. Cremer, J. J. Pervoost, E. Montfoort, F. Landsman, H. von Brucken Fock en J. P Louwerse Jr. Stembureau 2. (Gymnastieklokaal school gebouw Wagenaarstraat). J. C. Paap, voor zitter, L. P. van Oorschot, le lid, A. E. Du- dok van Heel, 2e lid. Plaatsvervangende le den Mej. J. H. Gasille, J. Post, C. Dommisse Tz., Cl. de Jonge, G. J. J. Kuijpers en I. de Jonge. Stemdistrict 3. (Leslokaal Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, Rioolstraat). W. L. Hu son, voorzitter, D. L. H. van Raalte, le lid, A. C. de Baare, 2e lid. Plaatsvervangende

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1