DONDERDAG 13 MAART 69e Jaargang 1931 litim: Fin F. IIU DF IFElDFli., Walslnat58-GO. flissingen.Iilil. 10. PosliikuinitiiOI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws SPORT Gesprongen Kanden PUROL No.60 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 peT 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenet A i Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor1UU' r| gulden bij levens- 11 lange ongeschikt- J heid tot werken. r» f| A gulden bij dood rt A gulden bij verlies A Ra Bil door nIIII vaneen JUU een ongeluk. OllU hand, voet of oog. J 51 1 gulden bij verlies gulden bij verlies van li 151 van een /h 3 een duim 115 5J wijsvinger UU gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 20.07 21.48 Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 12 MAART. Verkiezing Prov. Staten. In den kieskring Hulst is nog een lijst in gediend voor den heer H. A. van Dalsum, no taris te Hulst, die reeds, vroeger in de Prov. Staten heeft zitting gehad en destijds ge woonlijk met de linkerzijde medeging. Ook is nog een lijst ingediend voor den heer Coppenolle, terwijl nog een lijst werd ingezonden waarop een viertal personen voorkomen tot geen bepaalde partij behoo- rende. De strijd is in den kieskring Hulst ditmaal zeer heftig geweest. Eerst in de kieskringen waar twee aftredende leden zoo'n plaats op de lijst hebben gekregen, dat zij alleen kun nen herkozen worden met een groot aantal voorkeurstemmen en nu afzonderlijke lijsten zijn ingediend zal door voorstanders van deze candidaturen veel schade worden gedaan aan de lijst der R-Kath. Staatspartij. De havenfeesten. Gisteren vergaderde de buurtvereeniging Paul Krugerstraat^-v. d. Manderestraat— de LannoystraatSingelweg (gedeeltelijk) Ro- chussenstraatDr. Ottestraat en Brouwe- naarstraat in het lokaal van de St. Vincen- tius aan de Brouwenaarstraat. Besloten werd de eenmaal toegezegde con tributie te blijven storten, tot en met Juli 1931. De geïnde en de nog ontvangen gelden zijn gestort op de Nutsspaarbank. Tevens werd besloten voor de kinderen uit bovengenoemde straten een feestje te orga- niseeren in Augustus 1931. Verdere plannen aangaande het kinderfeest zijn in bewerking en zullen later verder bekend gemaakt wor sen. Ouderavond O. L. school A. Gisterenavond werd aan bovengenoemde school een ouderavond gehouden, die, door het wisselvallige weer vnl., niet zoo druk be zocht was als gewoonlijk. Nadat de secretaris der oudercommissie de notulen der vorige bijeenkomst had voorgelezen, besprak de voorzitter, de heer F. G. Lemmers, in de eerse plaats de punten, welke daarin waren vastgelegd, nl. het rooken door kinderen waarover intusschen een brochure aan de cuders is uitgereikt en de heilgymnastiek, die, blijkens onderzoek door den schoolarts, zeer noodig is, als men in aanmerking neemt dat ongeveer 23 van de onderzochte kin deren lijdt aan verkromming of vergroeiing. Nu is het zoover gekomen, dat de heilgym nastiek gegeven wordt. In verband daarmee wekte spreker de oudercommissie op om in de Centrale Oudercommissie te werken voor een speelterrein om geleid spel te kunnen beoefenen. Veder deelde hij mee, dat dezen zomer gelegenheid zal worden gegeven om de edele zwemkunst te leeren, waarvoor door de Vlissingsche Zwemclub het initiatief is ge nomen. Eenige Interne aangelegenheden werden besproken en een moeder stelde de vraag of de kinderen, welke met Augustus op school waren gekomen, nog niet waren onderzocht door den schoolarts. Nadat een kopje thee was gedronken, waar voor de vrouwen der oudercommissieleden zorgden, verspreidden de aanwezigen zich door de school om een bezoek te brengen aan de klassen, waar het werk hunner kinderen te bezichtigen was en waar inlichtingen over gedrag, vlijt en vorderingen waren te ver krijgen. In onze Tüdinghal. Op 1 April bestaat de rijkspostspaarbank 50 jaar. Wij geven een portret van den te- genwoordigen directeur, den heer mr. J. H. C. Busing, die sedert 1913 deze functie be kleedt. Voordien was de heer Busing o.a. ge meente-secretaris alhier. De late sneeuwval stelde onzen fotograaf in de gelegenheid eenige pittoreske plaatjes van de Amsterdamsche grachten te maken. Wij etaleeren een foto van het nieuwe stad huis te Hilversum, dat zijn voltooing nadert en welk gebouw geheel in modernen stijl is opgetrokken. Van de 24e Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht geven wij een overzicht in het groote gebouw aan het Vreeburg. Storing electrisch net. Gisterenavond omstreeks 7 uur werd de gemeente Middelburg plotseling in het donker gezet. Er was een storing ontstaan in het electrisch net. Onmiddellijk werden op tal van plaatsen, vooral in winkels, kaarsen voor den dag gehaald. De storing heeft evenwel slechts 7 minuten geduurd, zoodat het onge mak spoedig verholpen was. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Maart zijn in onze provincie de volgende gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomenfebra tyhhoïdea 1 geval te Ierseke, paratyphus (typheuze vorm) 1 geval te Middelburg, rood vonk 1 geval te Graauw en Langendam en Ter Neuzen, diphtherie 1 geval te Goes en te Heinkenszand. Het waterleidingvraagstuk in Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar „de Maasbode" verneemt, zijn nu de bekende circulaire van de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding-maatschappij, waar mede de aanvankelijk toegetreden gemeenten nog eens in de gelegenheid werden gesteld zich definitief erover uit te spreken of zij haar vroeger gegeven woord al dan niet ge stand wenschten te doen, in vrijwel alle ge meenteraden is behandeld de werkzaam heden van het bestuur der maatschappij om te komen tot een oplossing, voortgezet. Waar, door de beslissingen van de even be doelde gemeenteraden, de uitvoering van het oude groote plan voer het oogenblik onmo gelijk is geworden en, zooals bekend, ook het acht-gemeenten-plan door de weigering van Sluis en Biervliet niet kan doorgaan, gaat het Si KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oostkapelle ds. Th. J. Tonners te Hoogmade. Bedankt voor het beroerp naar Renesse c.a. ds. J. A. Swart te Kimswerd. De Protestantsche Zending. De gestadige jager wint. Het Zendingsbureau té Oegstgeest meldt ons Ook de eerste volle week van Maart is niet direct teleurstellend geweest. Er is onge veer 8000 ingekomen en als de volgende we ken daarbij niet achterblijven zouden wij geen reden tot klagen hebben. Maar wij moeten meer hebben dan dit ne gatieve, wij moeten reden hebben tot verheu ging over verrassingen. De inkomsten blijven, hoewel in mindere mate dan verleden jaar, toch nog te veel achter bij de geraamde be hoeften. Voor de credieten voor het tweede kwartaal, die in de komende week moeten worden uitgeseind is er bij lange na niet vol doende geld aanwezig. Daarom is het goed te herinneren aan de oud-Hollandsche wijsheid van het opschrift. Niet zoo nu en dan een ruk in de goede richting en dan weer stil stand, maar het gestadige meeleven en mee dragen kan vruchten /ah den Zendingsarbeid geven. Volksonderwijs. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs. Bij de inge komen stukken kon de secretaris mededeelen, dat dezer dagen het 200ste lid der afdeeling is ingeschreven en besloot de vergadering dit lid een bloemenhulde te brengen. Een der andere stukken betrof de mogelijkheidom een Volksonderwijsfilm te doen vervaardigen. voor den kamp tegen Boeimeer in Breda op 22 Maart. Goes won thuis van Nieuw-Borgvliet, ter wijl Boeimeer thuis door Nac 3 met het on even doelpunt werd geslagen. Vlissingen II kon het thuis tegen Zierikzee niet bolwerken en moest de nederlaag lijden. We hadden van de Vlissingen-reserves beter verwacht. Ook de Zeeuwen keerden met leege handen uit Terneuzen terug, hetgeen echter tegen de aanstaande kampioenen geen schan de is. Temeuzen steekt nu eenmaal ver boven de concurrenten uit. Middelburg II werd weer geklopt, ditmaal door Axel. Zondag a.s. worden gespeeld de wedstrijden AllianceDosko 2, BoeimeerGoes en Paars WitH.K.I. Verder WalcherenVlissingen II, ZierikzeeHulst, AxelMiddelburg II, Zeeu wenSinoto en TemeuzenZeelandia II. In de tweede klasse worden gespeeld de ontmoetingen BaronieR.B.C., BredaDon gen en Dosko—Middelburg. INSIDER. HollandBelgië. Voor den landenwedstrijd HollandBelgië die Zondag 29 Maart te Amsterdam zal wor den gespeeld, zijn thans reeds alle kaarten verkocht. Nederlandsch elftal A slaat B 43. Ongeveer vijf duizend personen hadden de felle koude getrotseerd en onzoomden het schitterend verlichte, V.U.C.-terrein te 's-Gravenhage. Nadat de ploegen zich hadden ingespeeld, ondernam na een kwartier Van der Heijden een snellen ren, welken hij met een hard schot besloot. Odijk ving den bal wel, maar sloeg hem in eigen doel. (10). Vijf minuten later drong Kluin plotseling naar doel op. Diepenbeek aarzelde en met thans nog slechts om de uitvoering van het plan-Oost, omvattende de gemeenten Ter Neuzen, Hulst en Sas van Gent. Vrijdag jl. vonden hieromtrent prelimi naire besprekingen plaats in den raad van commissarissen der oude maatschappij. Naar het blad van betrouwbare zijde verneemt, gaat het er om of de N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding-maatschappij zal worden ontbonden dan wel gereorganiseerd. In geval van ontbinding zou een geheel nieuwe maat schappij moeten worden opgericht om het drie-gemeenten-plan bovenbedoeld tot stand te brengen, wat beteekenen zou, dat men we derom voor al het voorbereidende werk zou komen te staan, hetwelk ook bij de oprichting van de oude maatschappij moest worden ge presteerd. Het laat zich dan ook begrijpen, dr.t er in het bestuur stemmen opgingen om de oude maatschappij doch dan gereorga niseerd natuurlijk te laten voortbestaan en deze met de uitvoering van het nieuwe plan te belasten. De vorige week werd deze kwestie aange houden. Hierover zal thans in een Vrijdagmorgen te houden tweede vergadering van den raad van commissarissen worden beslist, resp. zullen commissarissen beslissen of een voorstel tot reorganisatie dan wel tot ontbinding van de bestaande maatschappij aan de binnenkort te houden vergadering van aandeelhouders zal worden voorgelegd. Hoe deze beslissing ook moge uitvallen zal in elk geval bij de uitvoering van het plan- Oost met de toekomstplannen ook van West- Zeeuwsch-Vlaanderen rekening worden ge houden en dat met name de gemeenten Aar denburg, Breskens en Oostburg, die zich voor het totstandkomen van het acht-gemeenten- plan uitspraken, doch door de houding van Sluis' en Biervliet worden gedupeerd, niet zullen worden geschaad. De Belgische aanvallen op Oostburg in October 1830. De honderdste verjaardag van het afslaan der Belgische aanvallen op Oostburg in 1830 is onopgemerkt voorbijgegaan. Bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. firma A. J. Bronswijk te Oostburg is nu een-boekje ver schenen onder bovenstaanden titel, samen gesteld door dr. J. de Hullu. Daarin biedt hij tij wijze van herinnering een tweetal versla gen ter lezing aan, die op het gebeurde te Oostburg en in de naaste omgeving nu een eeuw geleden betrekking hebben. Er zijn twee rapporten in opgenomen, waarbij eenige aanteekeningen zijn gesteld, die ter verklaring van de rapporten kunnen strekken. Door bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel zal van deze geschiedkundige rapporten zeker met belangstelling worden kennis genomen. mits de afdeelingen voldoende financieel steunen. De vergadering besloot ook dit jaar weer een collecte te houden en méde te werken aan een streeklanddag, waarbij men hoopte, aat die ditmaal zoo mogelijk eens niet in Middelburg zal worden gehouden. Examens. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma koorleider de heer M. P. Ventevogel alhier. Het examen was uitgeschreven door den Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Nederland. Examens stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurlieden-examens, bedoeld in de schipperswet, zal, aanvangen de 8 April 1931, zitting houden te 's-Graven- hage, Carel van Bylandtlaan no. 5. De aan vragen, om tot de examens te worden toege laten, moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 23 Maart 1931. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden, om tot dit examen te wor den toegelaten, verwezen naar art. 7 van het bij besluit van 27 December 1907 vastgestelde reglement voor de stuurlieden-examens. RECHTSZAKEN Verduistering door advocaat. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd gisteren de zaak behandeld tegen mr. E. P. M., gewezen advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Mr. M. was in verzet gekomen van het door het Hof bij verstek gewezen vonnis, waarbij hij wegens verduistering is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal vroeg na het getui genverhoor vernietiging van het arrest van het Hof en veroordeeling van verdachte we gens oplichting twee maal gepleegd en wegens verduistering tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. VOETBAL. Eindelijk konden er dus weer eens een aan tal wedstrijden voor de competitie gespeeld worden. Hoewel de vorst dreigend bleef, viel het Zondag j.l., wat den toestand der velden betreft, nog al mee. De roodwitten keerden met een flinke over winning uit Bergen op Zoom huiswaarts. Nog twee overwinningen en het kampioenschap is een feit, onverschillig wat Alliance ook moge doen. 't Is in dit verband jammer dat onze stadgenooten a.s. Zondag competitie- rust hebben hoe meer de beslissing nadert, hoe meer spanning er komt. Vlissingen traine zich de eeislvagende dagen nog eens ernstig een onhoudbaren schuiver was de stand ge lijk. Korten tijd later benutte Schoemaker een voorzet van Van Gelder en met een harden schuiver gaf hij het B-elftal de leiding. Er ontspon zich nu een snel enthousiast spel, dat tot de rust zeer aantrekkelijk was. Beide partijen misten tal van kansen, terwijl de verdedigingen meester bleven van het terrein. Onmiddellijk na de hervatting begon het flink te sneeuwen, doch dit had geen in vloed op het spel. Na eenige minuten kreeg Van Heel een vrijen schop te nemen, welken Tap onhoudbaar inkopte (2—2). Het A-elftal werd nu veel sterker, doch uit een plotselinge doorbraak, geleid door den zeer snellen en goed spelenden Wels, bracht Schoemaker den stand op 23. Voormolen zag daarop kans een voorzet van Kammeijer juist op de doellijn in te zet ten. (33). In de laatste minuut loste Tap een plotseling'keihard schot, waar Odijk ver geefs naar dook. (4—3). Het was een snelle, goede wedstrijd vol spannende momenten. De V.C. Vlissingen. Gisterenavond hield de V.C. Vlissingen een algemeene ledenvergadering in het Concert gebouw alhier. Nadat de voorzitter deze vergadering ge opend had, herdacht hij eerst met weemoed het lid Bosschaart, dat zoo plotseling door den dood uit het vereenigingsleven is wegge rukt. Het speet hem, gezien het belangrijke punt van dezen avond „kwestie-trainer", dat de opkomst zoo matig was. Hierna werden de notulen voorgelezen, welke, behoudens eenige onbelangrijke op merkingen, accoord werden bevonden. Daarna kwam het belangrijke punt kwes tie-trainer aan de orde. Nadat de voorzitter dit punt had ingeleid, erop wijzende, hoe moeilijk het is, een bekwaam trainer te vin den, die geen abnormale eischen aan een vereeniging stelt, uitkomende in de 3e klasse K.N.V.B., stelde hij aan de aanwezigen de vraag, nu er waarschijnlijk iemand gevonden is, die de training van Vlissingen in de toe komst op zich zou willen nemen, of de leden hun goedkeuring konden geven, tot het aan stellen van een oefenmeester. Nadat hierover eenige vragen waren cpe- steld, is spontaan, met algemeene stemmen besloten, hiertoe over te gaan. Hierna volgde de rondvraag, welke weinig nieuws opleverde en vlug was afgewerkt. Een groote verrassing was het dan ook, toen na de rondvraag een der bestuursleden den oud-internationaal en oud-aanvoerder van het nationale voetbalelftal van België, den heer Van Halme binnenleidde. Na door den voorzitter te zijn voorgesteld, deelde de heer Van Halme mede, zeer ver eerd te zijn door het bestuur van de V.C. Vlissingen te zijn aangezocht als trainer van de Vlissingsche elftallen op te treden. ruwe en schrale huid, springen de lippen, verzacht men direct en geneest men spoedig met Doos 30, 60, Tube 80 ct. Ter kennismaking met en uit vriendschap voor Vlissingen, zeide hij, gaarne eenige we ken het oefenen van genoemde vereeniging op zich te nemen. Na het beëindigen van zijn voetballoopbaan bij de F.C. Brugge te Brugge (wij willen hier even memoreeren, dat deze zeer eervol is en dat deze speler 46 maal als spil voor het Belgische elftal is uitgeko men) zal hij, met genoegen definitief als trainer voor de V.C. Vlissingen optreden. Aandachtig luisterden de aanwezigen ver der over hetgeen Van Halme over de voet balsport te vertellen had. Vooral zijn uiteen zetting hoe men een groot voetballer kan worden, was interessant. Voor sommige spe lers misschien geen aangename muziek, vol gens ons evenwel een eerste vereischte. Wat wij dan ook van dezen eminenten voetballer vernamen, kan niet anders dan gunstig voor de V.C. Vlissingen zijn, mits na tuurlijk alle leden hun volle medewerking in deze verleenen. Na de leden gewezen te hebben op het be langrijke van het trainer-steunfonds, hetwelk tijdens deze vergadering is opgericht en ook allen, die iets voor de voetbalsport gevoelen op dit fonds attent te maken, sloot de voor zitter deze, voor de V.C. Vlissingen zoo be langrijke vergadering, na nogmaals den heer Van Halme hartelijk dank te brengen na mens bestuur en leden, dat hij deze verga dering heeft willen bijwonen. Wij brengen hulde aan het bestuur van V.C. Vlissingen, die het zoover heeft weten door te voeren, dezen zeer sympathieken aan voerder van het Belgisch elftal en eerste elf tal-speler van de F. C. Brugge, welke vèr- eenigxng uitkomt in de eere-afdeeling van den K.B.V.B. naar Vlissingen te krijgen. Wij hopen dan ook, dat de heer Van Halme nog vele jaren zal mogen arbeiden in het belang van de voetbalsport in het algemeen en voor Vlissingen in het bijzonder. INSIDER. LUCHTVAART Het vliegveld bij Haamstede. Het vliegterrein nabij Haamstede op het eiland Schouwen-Duiveland is thans onge veer gereed, aldus wordt aan „de Tel." ge meld. Dit vliegveld, groot ongeveer 25 H.A ligt te midden van een prachtige duinstreek en groote complexen tot voor korten tijd braakliggende geestgronden van prima kwa liteit, die met de meeste energie ontgonnen worden. Was het daar ter plaatse voor een jaar ongeveer nog een groote woestenij, thans zijn reeds honderden hectaren in cultuur gebracht. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de streek zich 'ontwikkelen tot een vruchtbaar tuinbouwcentrum. Een vliegveld met het oog op 'n luchtver- binding, hetzij rechtstreeks naar het buiten land of via Rotterdam, was dan ook strikt noodzakelijk. De N.V. Nieuw-Haamstede, eigenares van circa 500 H.A. grond, waarin begrepen het vliegveld, heeft de zaak eener giek aangepakt en geen moeite of geld ge spaard om een en ander in den kortst moge- lijken tijd voor elkaar te krijgen. Het ligt in de bedoeling, dat op 4 Mei a.s. het vliegveld voor het luchtverkeer wordt opengesteld. Op dien dag zullen vele genoodigden en autori teiten zich ter plaatse kunnen overtuigen van hetgeen daar in wording is. De belang stelling is reeds zeer groot, bij kens het aantal adhaesiebetuigingen. Van 4 Mei af zal de K.L.M. een tweedaagschen vliegdienst (voor- loopig alleen op Maandag) openen. Het is niet mogelijk nu reeds met zekerheid te zeg gen of een dusdanige nationale luchtlijn zich op den duur zal kunnen handhaven. Een garantiefonds is gecreëerd, om den dienst voorloopig althans in stand te kunnen hou den. Meer zekerheid bestaat aangaande de vooruitzichten betreffende het vervoer door de lucht van tuinbouwproducten en een sterk toenemend vreemdelingenverkeer. Wat het eerste betreft, verwacht men een intense cultuur van tuinbouwproducten, kasgroenten, üruiventeelt, bollen en bloemenkweek, aard beien, enz., waar de gronden zich speciaal voor eigenen en in verband daarmede een geregeld vrachtvervoer. Verder bestaat het voornemen villa's en een eerste-rangs hotel met golfterrein en tennisbaan te bouwen voor zakenlieden uit Rotterdam, die hier hun week-end komen doorbrengen. De duur van het traject Waalhaven—Haamstede bedraagt ongeveer 20 minuten, terwijl thans een dag reis vereischt is. Onnoodig te zeggen, dat een en ander een uitkomst voor het eiland is, vooral in die gevallen, waarin snelvervoer noodzakelijk is.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1