500 300 25 PL0UV1ER VOOR UW OVERSCHOENEN DINSDAG EERSTE BLAD No.S®. 69e Jaargang i 1931 lliliait: Fiima f. HH BE VttDE Ir.. ftlstrul 58-60, ïlisajtn. Mil. 19. Postrekening 9B111 ÏO MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde. ingesteld door de vereeniüinü „de nederlandsche dagbi adders' Stads- en Provincienieuws BUITENLAND VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /I.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— t icjeb 75 ct.irdert rej. cl neet15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. 10 MAART. Verkiezing Frov. Staten. Heden had de verkiezing (candidaatstel- ling) plaats voor leden van de Prov. Staten. Door de verschillende partijen werden de lijsten ingediend zooals wij die geleidelik hebben gepubliceerd. In den kieskring Middelburg is door de communistische partij een lijst ingediend waarop alleen voorkomt C. Fondse te Mid delburg. De stemming is bepaald op Woensdag 22 April. Sneeuw en vorst. Uit alle deelen van Europa wordt melding gemaakt van buitengewoon hevigen sneeuw val en strenge vorst. Wij hebben daarvan zeker een restje gehad, want hedenmorgen lag er gen flinke laag sneeuw, zooveel zelfs dat voor den tijd van het jaar wij schrij ven toch reeds den lOen van lentemaand van een grooten sneeuwval mag worden ge sproken. Ook heeft het hedennacht nog flink ge vroren en een gedeelte van het kanaal bij de Keersluis was zelfs met een dun laagje ijs bedekt. Dat mag zeker ook wel als bijzonderheid gemeld worden voor bijna medio Maart. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Vlissingen. Maand Februari 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den Joop der maand, op spaarbankboekjes inge legd 54.470.47 en terugbetaald- 34.055.52 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaaldf 20.414.95 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 40. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal150 en afgeschreven nominaal - 11.350 Derhalve minder in- dan afgeschreven11.200 In onze Tydinghal. Zaterdagmiddag werd de tweede spanning voor de brug over de Bergsche Maas bij Kei- zersveer van de werf van Penn &n Bauduin te Dordrecht naar de plaats van bestemming gesleept. De minister van waterstaat trot seerde storm en koude om dit staaltje van durf en bekwaamheid bij te wonen. Onze driekleur wappert van genoegen en trots. Op den achtergrond ziet men de sleepbooten met hun ongewone vracht. In het Stedelijk Museum te Amsterdam werd Zaterdag de tentoonstelling van Itali- aansch© kunstnijverheid in tegenwoordigheid van den Italiaanschen gezant en den Pause lijken nuntius geopend. Van de helling van de Ned. Dok-Maatsch. te Amsterdam is Zaterdag het gouverne mentsschip, tevens mijnenlegger „Rigel" te water gelaten. Charlie Chaplin Is gisteren te Hoek van Holland aangekomen op zijn doorreis naar Berlijn. Wij kiekten den bekenden film-artist aan het station D.P. te Rotterdam. Een motortrcin op een stootblok gereden. Gisterenmiddag is de motortrein, die te 4.35 alhier aankomt te ver doorgereden en in botsing gekomen met een stootblok aan het einde der spoorlijn. De motor was reeds afge zet, zoodat vermoedelijk de rem heeft gewei gerd. Door de botsing ontstond een vrij he vige schok. Van de passagiers werden drie alhier wonende dames en een dame uit Lei den aan het gelaat gewond. De hier wonen den konden huiswaarts gaan, doch de dame bit Lelden begaf zich naar het St. Joseph ziekenhuis om tc worden verbonden^ Ook zij kon toen haar plan om met een dér avond- treinen naar haar woonplaats terug te kee- ren, ten uitvoer brengen. Een heer verloor door den schrik het bewustzijn, doch kwam weer spoedig bij. Het ongeval mag dus als goed afgeloopen Worden beschouwd. Een f eestvergadering. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Vlissingen der S.D.A.P. zal op Dinsdag 17 Maart, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw een feestvergadering worden gehouden, waarin als spreker zal op treden de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer. Ned. Christen Vrouwenbond. Voor den Ned. Christen Vrouwenbond wordt Vrijdag as., in het Militair Tehuis, des avonds 8 uur, een lezing gehouden door den heer J. Birza over het onderwerp „Ibsen's Brand". Een aanrijding. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur heeft op den hoek van de Molenstraat en het Bella- mypark een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder en een auto-vrachtwagen. Het. rijwiel werd vernield, terwijl de wielrijder ge deeltelijk onder den auto terecht kwam De wielrijder werd het politiebureau binnenge dragen, waar hij spoedig tot zichzelf kwam en bleek het dat hij geen verder letsel had bekomen. Schoorsteenbranden. In de laatste dagen werden door de politie meerdere schoorsteenbranden gebluscht, o.a. in de Breewaterstraat, Nieuwstraat, Sotte- gemstraat en Bonedijkstraat. Steeds vas de oorzaak roetaanlading. Het is een verschijnsel, dat zich steeds te gen het voorjaar vooidoet, dat schoorsteen branden ontstaan tengevolge van vuile schoorsteenen. Daarom is het wel aan te ra den, dat de schoorsteenen ook in den winter wijzigen als volgtverdeeling der overwinst reservefonds 10 met digri verstande, dat vooraf ten bate der extra-reserve zal worden geboekt een bedrag van ten| minste 5 van cie bij artikel 54, alinea 3, dei* statuten bedoel, de winst (bestaand percentage 25 pensi oenfonds 3 (4), commissarissen 12 (15), raad van toezicht 9 (KH/2), directie 17 (18), kantoorpersoneel 1 (onv.), aandeel houders 43 (26t/2). j Gewijzigde reglementen voor de kanton gerechten te Oostburg en Ter Neuzen. Oostburg. De gewone openbare terechtzittingen worden gehouden voor burgerlijke en handelszaken op eiken Dins dag, des voormiddags te 10 h voor buiten gerechtelijke werkzaamheden na afloop van de zitting voor burgerlijke en handelszaken voor strafzaken op den vierden Donderdag van elke maand, des voormiddags te 11.30 h. Op den Nieuwjaarsdag, den Hemelvaarts dag, de beide Kerstdagen en den verjaardag der Koningin worden geen zittingen gehou den. Dit reglement treedt in werking op 1 April 1931. Terneuzen. De gewone zittingen voor burgerlijke en handelszaken, alsmede voor buitengerechtelijke werkzaamheden in burgerlijke zaken, zullen worden gehouden des Vrijdags, te 2 h des nm. De gewone zit tingen voor strafzaken zullen worden ge houden des Dinsdag, te 11 h voormiddags, met dien verstande.dat in de maanden Juli en Augustus alleen op den vierden Dinsdag zit ting wordt gehouden. Op Nieuwjaarsdag, Hemelvaartsdag, de beide Kerstdagen, den tweeden Paaschdag, den tweeden Pinksterdag en den verjaardag OOSTBURG. Aan hst postkantoor alhier werd in den loop der maand Februari by de Rijkspost spaarbank ingelegd 9452-19 en terugbetaald 6351.28. derhalve meer ingelegd dan terug betaald 3100.91. Het aantal nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroeg 5. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjcs inge schreven nominaal 1000. IJZENDIJKEc Aan hst postkantoor alhier werd in den loop der maand Februari by de Rijkspost spaarbank ingelegd j 7646.92 en terugbetaald 5834.05 derhalve meer ingelegd dan terug betaald 1812.87. Het aantal nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroeg 12. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie cp staatsschuldboekjes afge schreven nominaal 250. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den heden de navolgende zaken behandeld C. S., 21 jaar, timmermansknecht te Oost burg, verdacht van hc'ing van geld te Oost burg, in September 11., 14 dagen gevangenis straf. H. W., 30 jaar, handelaar te Sas van Gent, verdacht van het besturen van een motorrij tuig, terwijl hem die bevoegdheid is ontzegd te Sas van Gent, 14 en 15 Januari 11., 40 boete subs. 40 dager, hechtenis. A. S., 36 jaar, metselaar «e Hulst, verdacht van mishandeling van zijn vrouw te Hulst op worden nagekeken, teneinde te kunnen con- stateeren of het niet gewenscht is deze te vegen. Scheepvaartberichten. Heden is binnengekomen het Noorsche stoomschip „Siak" van Demarara met een lading hout voor Mddelburg. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 100 en 46.06. Het auto-ongeluk by het Wolfaartsdyksche veer. Het onderzoek van den keuringsdeskundige heeft uitgemaakt, dat de remmen van den auto, die gisteren by Wolf aartsdijk in de Zandkreek is gereden, niet behoorlek werk ten. Hierdoor is de auto door de reeling ge reden, waarvan de deuren behoorlijk waren afgesloten. Het slachtoffer van het ongeluk, de heer Schippers te Oostburg, werd eerst 20 minu ten nadat de auto te water was gereden, op gehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De heer S. laat een weduwe met 8 kinderen achter. Een kind verdronken. Gisteren is het 9-jarig zoontje van de fa milie N. te Kortgene, in de kom dier gemeen te te water geraakt en verdronken. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. De directie van de Insulaire Hypotheek bank te Zierikzee deelt mede, dat het, in verband met de bepaling van art. 65 der sta tuten noodig is opnieuw over te gaan tot de uitgifte van aandeelen. Er worden uitgegeven 125 aandeelen, elk groot 1000, waarop 10 te storten. De aandeelen hebben aanspraak op het volle dividend, uit te keeren over het boekjaar 1931 en volgende boekjaren. Aan deelhouders hebben op deze nieuwe aandee len recht van voorkeur in evenredigheid van hun aandeelenbezit. De koers van uitgifte bedraagt 180 Mocht door aandeelhouders niet voor 125 aandeelen worden ingeschreven, dan zullen de overbijvende aandeelen worden gesteld ter beschikking van vrije inschrijvers tot den koers van 200 In een mededeeling van aandeelhouders deelt de directie nog mede, dat deze binnen kort zullen worden opgeroepen tot een ver gadering, waarin aan de orde zal worden gesteld het voorstel van commissarissen en directie om de percentages der winstverdee- ling, bedoeld bij artikel 54 der statuten, te van de Koningin worden geen zittingen ge houden. Dit reglement treedt in werking op 15 Maart 1931. SOUBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd ge durende de maand Februari bij de Rijks postspaarbank ingelegd 8269.76 en terug betaald 7157.37, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1112.39. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 11. KOUDEKERKE. Aan het hulppostkantoor alhier werd ge durende de maand Februari bij de Rijks postspaarbank ingelegd 2778.50 en terug betaald 250.03, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2528.47. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 7. BRESKENS. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Februari bij de Rijkspost spaarbank ingelegd 9314.92 en terugbetaald 4585.13, derhalve meer ingelegd dan terug betaald 4729.79. Het aantal nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroeg 4. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes afge schreven nominaal 1000. Gisteren gaf de afdeeling Breskens van den Bond van Staatspensionneering in het Su- majo-gebouw een goed geslaagden feest- en propaganda-avond, die door velen bezocht werd. Spreker was mevrouw Van den Broe- ckede Man uit Aardenburg, terwijl de Too- needclub uit Schoondijke eenige tooneelstuk- jes opvoerde. De jonge afdeeling mag met voldoening op dezen avond terugzien. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen 1587 kiezers voor. GROEDE. Aan het hulppostkantoor alhier werd ge durende de maand Februari op de Rijks postspaarbank ingelegd 3871.55 en terug betaald 2096.49, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1775.06. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 5. SCHOONDIJKE. Aan het hulppostkantoor alhier werd ge durende de maand Februari bij de Rijks postspaarbank ingelegd 6895.16 en terug betaald 952.45, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 5942.71. Het aantal nieuw uit gegeven spaarbankboekjes bedroeg 2. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven 1000. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes b-drceg 2. 28 en 31 Januari 11., 1 week gevangenisstraf. N. K., 59 jaar, werkman te Middelburg, verdacht van diefstal van een hamer te Mid delburg op 2 Februari 11.. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. G. J., huisvr. P. H., werkvrouw, 44 jaar, te Zaamslag, verdacht van beleediging van C. Jansen te Zaamslag op 7 Februari 11., f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. d. V., 38 jaar, timmerman te Vrouwe- polder, verdacht van verduistering van een ijzeren klem te Vrouwepolder in 1929 en 1930. ten nadeele van L. Schoe, f 15 boete suos. 15 dagen hechtenis. P. B., 65 jaar, werkman te Vlissingen, ver dacht van mishandeling van A. von Staedel te Vlissingen op 11 Febrauri 11., 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. A. W., 32 jaar, koopman te Goes, verdacht van beleediging van een politieagent te Goes op 12 Februari 11., 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. G. O., 33 jaar, granietwerker te Middelburg, verdacht van mishandeling van R. Casetta te Middelburg op 10 Februari 11., 15 b. s. 15 dagen hechtenis. F. v. H-, huisvr. A. d. B., 55 jaar, te Sas van Gent, verdacht van mishandeling van R. de Smet te Sas van Gent op 14 Februari li.. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Moordaanslag op zyn vrouw. Voor het gerechtshof te 's-Bosch heeft gisteren terechtgestaan een man, die op 24 Augustus te Heerlen, na het plan te hebben beraamd zijn echtgenoote van het leven te berooven en daarvoor in België een revolver te hebben gekocht, een schot op 8 M. afstand op haar heeft gelost. Verdachte zeide een ongelukkig huwelijk te hebben, waarvan zijn schoonmoeder de schuld was. Hij had op haar gemikt om haar schrik aan te jagen. De vrouw van verdachte deed mededeelin- gen over de slechte behandeling., waaraan zij van de zijde van haar man blootstond. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank te Maastricht, nl. 2 jaar gevangenisstraf. Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel te3en slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon. F .w-iri..."■jg.m.uti,i»».n.1 i i'i ■«■men— der marine te Willemsoord deze officier wordt met 22 April 1931 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Van Speyck" is de officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse C. A. Vos, met 16 Maart 1931 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gel derland" de officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse H. L. J. de Jong is met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum aan bcord van dien bodem geplaatstmet 1 April 1931 wordt de luitenant ter zee der 3e klasse R. M. Crommelin geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam met 7 April 1931 wordt de kapitein luite nant ter zee K. van Aller belast met het bevel over het vliegkamp de Mok en de luitenant ter zee der le klasse J. A. Gouw eervol van dat bevel ontheven met 28 April 1931 wordt de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse A. J. zie en met 18 Mei 1931 de officier van den marinestoomvaartdenst der 2e klasse A. J. Krom geplaatst te Vlissingen. Bij Kon. besluit van 5 Maart is, met ingang van 31 Maart1. benoemd bij het wapen der Koninklyke marechaussee, tot kolonel de luitenant-kolonel J. Alma, commandant der 2e divisie van het wapen 2. den kolonel J- Alma, voornoemd, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. LUCHTVAART Een EngeLsch zeilvlieger neergestort en gedood. Voor de eerste maal heeft de Engelsche zeilvliegsport een doodelijk ongeval te boeken. In de nabijheid van Harcenden in het graaf schap Hertsfordshire, stortte een toestel van ruim 20 M. hoogte naar beneden, waardoor de bestuurder werd gedood. Bij den start was een nieuwe methode gevolgd, die door den vlieger zelf was uitgedacht. De kabel werd om een windas gelegd, die met behulp va a den motor van een automobiel snel werd in gehaald, waardoor het toestel een snelheid van ruim 30 K.M. kreeg. Het steeg toen tot een hoogte van 20 M., waarna het plotseling loodrecht naar beneden viel, aangezien de vlieger niet tijdig de controle over zijn toestel kreeg. MARINE EN LEGER Mutaties bij de marine. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van gezondheid der le klasse L. Hendriks, dienende bij de marine kazerne te Amsterdam, den 21 Maart 1931 ter beschikking gesteld is de luitenant ter zee der le klasse H. Pitlo met 2 Maart 1931 geplaatst bij het comman - dement der marine te Willemsoord en belast met de betrekking van adjunct chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helder is de officier van den marinestoomvaart dienst der le klasse H. Dollekamp, met 9 Maart 1931 geplaatst bij het commandement DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN BELGIE. In een commentaar op de debatten over de buitenlandsche politiek schrijft het Brussel- sche „Laatste Nieuws" Welke opinie men ook is toegedaan ten opzichte van het Fransch-Belgisch accoord en ten opzichte der omstandigheden, waar onder hetzelve is gesloten, dient men te er kennen, dat België opnieuw geïnspireerd wordt door de wetten van het evenwicht, waarvan 's lands bestaan afhangt. Het Fransche imperialisme, zocals dit zich eer tijds jegens ons land openbaarde, is iets, waaraan men niet meer kan gelooven. Wan neer, van den anderen kant, de Duitsche republiek zich weet te handhaven en den Hitleriaanschen stuwingen de kop wbrden ingedrukt, dank zy den gemeenschapsgeest, welke zich in Europa kenbaar begint te ma ken, dan zal ook het Duitsche imperialisme kunnen worden beschouwd als iets, dat tot het verleden behoort. Voorts gaat het blad de rol na. welke de kleine naties kunnen spelen, om den defi nitieven vrede te verzekeren, een rol. welke uiteraard vrij beperkt is. Het vervolgt dan In afwachting van dien vrede, hebben deze kleine naties niet het recht zich over te ge ven aan illusies en haar verdediging te ver- waarloozen. Zooals overigens ook de meeste socialisten toegeven, kan de eenzijdige ont wapening der kleine naties het gevaar slechts doen groeien, zonder in een enkel opzicht den vrede in de hand te werken. De meest overtuigde pacifist, die rekening houdt met den werkelijken toestand van Europa en met de geografische ligging van

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1