500 300 25 DONDERDAG 5 MAART -s-N© .54 69e Jaargang 1931 )GST. ÏRSEN ICHT TLIJNEN DA VLISÜNGEN lillin: Firma I. HH DE HIDE Ir.. Ililslinl SD-iO, lllissiip. hiel. ID. Disireteiiii GE2GT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereenioinü „de nederlandsche daübladpers' EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws >nder toestemming weggebleven, ten :t schoonheidscon- js deel te nemen, :n Weth. van Am- recteur der H.B.S., onderzoek, ge- Holland voorloo- x)l te verwijderen). enis boel, eelijk mis, ivoel. uit, '.ureooi, steit, beslist, voor den tijd, gemist, meer de kroon, htig mee, persoon B. en W. belang erkend, ,ur op stang ent. ik maar 3 vindt ebaar schoone kind. gedrag acht miskend, Hes mag, ïolland bent. W. haar gauw, k>1 hergeeft, in zou, n heeft. P. GASUS. 4 Maart 1931, des sen. koopen. .49% 'Londen 59.2859.30 'arijs 9.779.78 ;r. '2 Ponden 12.10 0—/ 59.34; Belgi- 34.90 Fransche 768.8 te Janmayen. 750.3 te Valencia, ond van 5 Maart lit Oostelijke rich- lf bewolkt. Weinig ter overdag. .rt te Newcastle te Belawan 28 Maart Perim trt te Marseille art te Durban Maart te Mom- 3 Maart Ouessant >r.) 2 Maart 12 uur lart van Manilla !8 Maart Perim uitr.) p. 2 Maart Athene naar Con- ,rt van Zanzibar van Genua blaart van Sabang .rt te Durban kelijkheden, enz. Uitvoering kinder* „de Oude Vriend- ligde Tooneelisten, •ont geen nieuws", iroot Volkstooneel, voor Arbeidsont- iuw, 8 uur. e-amusante, revwo- nst naar Kracht". 8 uur. wc ring Johannes iging „Looft den 15 uur. RG. /avond, Ned. Reis- ïof, 8 uur. 1.42 2.21 14.11 14.48 to's, Pletsen Igen. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVIissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1— 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 5 MAART. Provinciale Statenverkiezing:. Naar wij vernemen heeft de heer M, W. Koster te Axel, aftredend christ.-hist, lid der Prov. Staten zich teruggetrokken van de voor den kieskring Hulst vastgestelde lijst en wenscht dus ook hij niet meer in de Staten terug te keeren. Alles wijst er al meer en meer op, dat een groote verandering van personen in de Staten zal plaats hebben, ook al ondergaat de zetelverdeeling over de partijen weinig of geen verandering. De loodsgelden. Dat de loodsgelden in Nederland in het algemeen te hoog zijn en daardoor onze ha vens minder good met de buitenlandsche kunnen concurreeren, kan de minister van defensie, blijkens zijn memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, met toegeven, al is het te betreuren dat de loodsgelden voor de Schelde nog steeds wor den geheven naar den gedeprecieerden papier franc in stede van naar den goudfranc. Voor Hamburg geldt een geheel ander systeem dan hier te lande, hetgeen mede brengt, dat het Nederlandsche tarief voer de schepen met grooten diepgang hooger, doch dat voor schepen met kleinen diepgang be langrijk lager is. I De loodsgelden vormen blijkbaar geen ern- stig beletsel voor de concurrentie. 6.13 6.15 De De Ruyterschool. Aan het verslag van de ,.De Ruyterschool" ever het jaar 1930 is het volgende ontleend De directeur, de heer S. Visser, bereikte op het einde van het cursusjaar den pensioen gerechtigden leeftijd en diende bij het be stuur een verzoek om ontslag in. Dit werd hem eervol verleend, doch tegelijkertijd ver zocht het bestuur hem nog eenigen tijd in functie te blijven om in de gelegenheid te zijn naar een geschikten opvolger om te zien. Een en ander had tot gevolg, dat de direc teur voor een jaar tijdelijk werd herbenoemd. Een oproep voor sollicitanten in verband met deze vacature werd inmiddels geplaatst. Aan de heeren F. L. B. W. van Exter, leer- aar in natuur- en werktuigkunde, en J. de Geus, leeraar in scheepswerktuigkunde, werd op hun verzoek eervol ontslag verleend, we gens vertrek naar elders, waardoor twee vacatures ontstonden,. In eerstgenoemde vacature werd voorzien door vaste benoeming van den heer B. G. Meijer, werktuigkundig ingenieur en leeraar i aan de Zeevaartschool te Terschelling. In de tweede vacature door vaste benoeming van I den heer J. W. van der Burgt, eveneens leer- aan de Zeevaartschool te Terschelling, traden in dienst resp. op 17 April en 1 September. De heer F. P. Roest, leeraar in radiotelegra- Iie, behaalde in Juli de akte N XVIa, waar door hij voor een vaste benoeming in aan merking kan komen. Een vaste benoeming volgde dan ook met ingang van 1 Augustus d'&.v. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de heer Roest de eerste in Nederland is, aan I Wen deze akte werd uitgereikt. Den heer J. W. T. M. A. Cramer, tijdelijk leeraar in de electrotechniek, werd met in gang van 1 December een vaste aanstelling verleend. De heer H. van Leeuwen slaagde in het afgeloopen jaar voor het eerste gedeelte der Rkte N XV, zeemanschap. De verbouwing van de oude werkplaats tot leslokalen kwam begin Maart geheel gereed. Alle nieuwe lokalen zijn inmiddels in gebruik Eenomen. In Januari werd aan de reeds bestaande bassen van de cursussen Koninklijke Paket- vaarfc-Maatschappij een nieuwe toegevoegd, waardoor het aantal klassen steeg tot 4, Waarin geplaatst waren 95 leerlingen. Gedurende het jaar werden nog 2 leerlin gen gezonden. Met goed gevolg deden examen voor het voorloopig machinisten-diploma 52 leerlin- gen; 2 leerlingen werden van de oplading ontslagen wegens afkeuring en 6 om diverse aMere redenen, op het einde van het jaar Jaren van eerstgenoemd aantal nog 37 leer den aanwezig. °°k deze maatschappij wenschte een aan- VanS te maken met een 2-jarige opleiding en 2on<l begin Mei daarvoor 55 leerlingen, die I Veelei werden over 2 klassen 4 leerlingen werden van de opleiding ontslagen om diver se redenen. Te samen met de één-jarige opleiding na men aan het einde van het jaar nog 88 leer lingen aan de lessen deel. In Juli werd van 14 leerlingen van het tweede cursusjaar van de Java-China-Japan lijn het eindexamen afgenomen, waarbij eenige leden van de commissie tot examinee- ren van machinisten aanwezig waren. De uitslag was, dat aan de 14 deelnemers een einddiploma kon worden uitgereikt. Voor de leerlingen van het eerste cursus jaar werd eveneens in Juli het overgangs examen gehouden. Van de 16 deelnemers werden 15 bevorderd tot het tweede cursus jaar. De niet bevorderde leerling werd wegens onvoldoende vorderingen in de werkplaats van den cursus ontslagen. In September werden voor den nieuwen cursus 21 leerlingen tosgelaten. Aan het einde van het jaar werden de les sen door 21 leerlingen in het eerste- en door 15 leerlingen in het tweede cursusjaar ge volgd. De tweejarige cursus voor stuurlieden telde in den aanvang van het jaar 8 leerlingen in de laagste en 10 in de hocgste klasse. Het rijkseindexamen werd in Juni en Juli gehouden ten overstaan van gedelegeerden van de centrale commissie. Aan 7 leerlingen kon een einddiploma B en aan 2 een eind diploma A uitgereikt worden 1 leerling werd afgewezen. Deze, volgt de lessen opnieuw in het tweede cursusjaar. Dé prijzen, beschikbaar gesteld door de vereeniging ter bevordering van het Zee vaart-onderwijs, bestaande uit een binocle en een boekwerk getiteld „De Nederlandsche Koopvaardijvloot in oorlogstijd", werden uitgereikt resp. aan de leerlingen W. A. van Loo en A. Pot. Van de 8 leerlingen der laagste klasse konden, na afgelegd overgangs-examen, 6 worden bevorderd tot de hoogste klasse. Niet bevorderd werden 2 leerlingen, die de lessen opnieuw volgen in de laagste klasse. De cursus begon in September met 9 leer lingen in de laagste en 7 in de hoogste klas. Met het instructie vaar tuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart werd door de leerlingen van het eerste cur susjaar, onder geleide van den leeraar J. F. Gugelot, van 23 tot en met 29 Mei een oefen tocht gemaakt op de Zq^wsche stroomen. Controle op de leerlingen buiten de school uren en op de kosthuizen wordt uitgeoefend door eenige leeraren. Door met de Nederlandsche Telegraaf Maatschap-ij „Radio-Holland" een overeen komst aan te gaan is aan de school de gele genheid geopend om voor genoemde Maat schappij opgeleid te worden voor Radio-tele grafist en Sainersmaat. Aan de voor deze maatschapij bestemde leerlingen, die van buiten komen, kan een vergoeding in de reiskosten gegeven worden. De cursussen voor scheepmakers, op ver zoek en op kosten van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" gegeven, werden voortgezet. De cursus voor teekenaars van diezelfde Maatschappij werd eveneens voortgezet. Aan één der leerlingen van den twee-jari gen cursus voor stuurlieden werd vrijstelling verleend van het betalen van schoolgeld. De school werd bezocht door 341 leerlingen in het geheel, n.l.in de Stuurlieden-afdee- lmgen 94 in de machinisten-afdeelingen 236 en in de Radio- en Seinersmaat-cursussen 11. Het grootste getal leerlingen, dat tegelij kertijd de school bezocht, v.was 264. Het aantal geëxamineerde candidaten be droeg len stuurman groote stoomvaart 4 waarvan geslaagd 3 2en stuurman idem 6 en 5 3e stuurman idem 20 en 15 2-jarigen cursus voor Stuurlieden 10 en 9 Radiotele grafisten 4 en 1 Machinisten-diploma C (pract. gedeelte) 4 en 2 theor. gedeelte 2 en 2 machinisten-diploma B 11 en 11diplo ma A 15 en 11 voorloopig-machinisten-di- ploma 52 en 52 en 2-jarigen cursus voor ma chinisten 14 en 14. Aan het einde des jaars bleven hunne stu diën vervolgen 49 leerlingen in de stuurlie- den-af deelingen 160 in de machinisten-af- deelingen en 8 in de radio-cursussen. Een sensationeel geval. Naar wij vernemen werd gisteren aan den commissaris van politie mededeeling gedaan dat ten opzichte van een ambtenaar alhier chantage was gepleegd door steuntrekken- den, die hiervoor op verschillende tijdstippen gelden hadden ontvangen. Bedoelde ambtenaar was hedenmorgen aan het bureau van politie ontboden om inlich tingen te verstrekken. Hij gaf den wensch te kennen te wachten tot de commissaris van politie, die op dat tijdstip afwezig was, op zijn bureau zou zijn teruggekeerd, teneinde ède zaak met den commissaris te bespreken. Gisterenavond laat had hij evenwel reeds een langdurig onderhoud met den commissaris op diens bureau gehad. Toen om circa 12.45 hedenmiddag een agent van politie in de v achtkamer kwam, bemerkte hij dat de bovènbedoelde ambte naar een eind aan zijn le yen had gemaakt. Onmiddellijk werden twee medici ontboden, die nog kunstmatige ademhaling toepasten, doch slechts den dood Van den betrokken persoon konden constateeren. De commissaris van politie heeft onmid dellijk het parket te Middelburg met het gebeurde in kennis gesteld. Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 Februari zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van diphterie, 1 te Goes en 1 te Grijpskerke, 1 geval van meningitis cerebrospinalis epide- mica te Middelburg en 1 geval van encepha litis lethargica te Zonnemaire. Diefstal van electricitelts-onderdee'.eji. Door de politie te Sluiskil" is aangehouden zekere L., electricien, wonende te Selzaete, werkzaam op de ammoniakfabriek te Sluis kil, die er van verdacht wordt in Februari van dit jaar een groot aantal electriciteits- onderdeelen van genoemde fabriek te hebben weggenomen. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. SOUBURG. Op Dinsdag 3 Maart werd door de Juliana- school te Oost-Souburg ouderavond gehou den. Vele ouders en belangstellenden waren gekomen om het werk der leerlingen, geëx poseerd in de leslokalen, te bezien en inlich tingen aan het personeel der school te vra gen omtrent de vorderingen der scholieren. Na afloop daarvan vereenigden zich velen in een der lokalen, waar thee werd rondge diend. Daarna gaf een der onderwijzers, de heer J. Maring, een inleiding over het onder werp Hoe voeden wij onze kinderen op Met aandacht werd deze belangrijke rede ge volgd, waarop eenige gedachtenwisseling volg de. Nadat de voorzitter van het Schoolbestuur de aanwezigen bedankt had voor hun aanwe zigheid, sloot het hoofd der school de bijeen komst met dankzegging. KOUDEKERKE. De Landbouwvereeniging hield gisteravond een vergadering in café Centraal. De voorzitter de heer A. de Lange opende de vergadering, die goed bezocht was, en be sprak het afgeloopen jaar, wat minder gun stig was en spoort alle aan moedig voorwaarts te gaan. Uit het verslag der financieele commissie bleek dat de inkomsten hebben bedragen 25.549. 52, de uitgaven 24.867.27, goed slot 681.25. Het aftredend bestuurslid, de heer Jan Jobse, werd bij acclamatie herkozen. Benoe ming financieele commissie over 1931 de heeren Jan Koole en A. Ovijn. Voor den ploegwedstrijd van den Z. L. M. kring Wal cheren werd f 5 verleend, en een aan de com missie tot veredeling van het rundvee werd f 15 toegezegd op voorwaarde de keuring te Koudekerke plaats heeft. De heer Siebenga hield een lezing over den afzet van onze landbouwproducten, waarin werden aangetoond de oorzaken dat wij door andere landen van de markt worden verdron gen, en de middelen worden aangewezen om de plaatsen te behouden, voornamelijk door gezamelijk optreden, goede waar te leveren, goed sorteeren en verpakken en leveren over de veiling, zoowel voor het binnen- als het buitenland. Na afloop werden enkele vragen gesteld die door spreker werden beantwoord. Hierop volgde een prachtige vertooning van een aantal lantaarnplaatjes, over de grond- aanwinning in de Veenstreken in Drenthe en Overijsel, de heidegronden en de doorbraken, Utrecht, Zuid-Holland en Brabant met bijv. Alkmaar zijn kaasmarkt, Utrecht de bebos- sching en de bewoning en bewerking en le venswijze in de Veenstreek, op de heide en in Brabant. Aan het slot bracht de voorzitter den heer Siebenga dank voor de verrassing met de lichtbeelden en de duidelijke uiteen zetting. Het bestuur der Boerenleenbank te Koude kerke benoemde tot directeur der bank den heer W. Verhage. GROEDE. Dinsdagavond gaf de muziekvereeniging „E.M.M.", in de zaal van den heer Lagendijk, haar voorjaarsconcert. In verband met de ziekte van den voorzitter, den heer Waelput, werd de' bijeenkomst geopend door den se cretaris, den heer A. A. de le Lijs. Zooals gewoonlijk was de opkomst van het publiek weer niet groot, doch zooals de se cretaris in zijn openingswoord zeide, zag hij geen vreemde gezichten, maar wel nieuwe le den, hetgeen toch ook een goed tesken was. Het programma had een vlot verloop en werd op enkele uitzonderingen na, vrij goed uitgevoerd. Een geanimeerd bal sloot den avond. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK IN BELGIE. Bij de behandeling der begrooting van bui tenlandsche zaken in de Belgische Kamer heeft minister Hymans een groote redevoe ring gehouden. De minister gaf vooreerst een uiteenzetting van den politieleen status van België sinds het onafhankelijk koninkrijk werd, met ge garandeerde neutraliteit, waarvan het even wicht door den oorlog werd verstoord. Het verdrag van Versailles heeft bij artikel 31 erkend, dat de verdragen, waarbij voor den oorlog het regiem van België werd bepaald, niet meer aan de tegenwoordige omstandig heden beantwoorden. Aan den anderen kant werd in de inleiding van het Rijnpact. onderteekend te Locarno, vijf jaar later de opheffing van het verdrag der neutralisatie van België vastgesteld. België heeft zich de lessen uit het verleden herinnerd, doch nooit kunnen gelooven, dat het, gezien zijn aardrijkskundige ligging, zijn klein grondgebied en zijn lange grenzen, steun en waarborgen zou kunnen missen. Het hoopte in het pact van den Volkenbond algemeene waarborgen te vinden in geval van niet uitgelokte aanvallen, doch de Belgische regeering meende waarborgen van steun en veiligheid te moeten zoeken. De minister besprak vervolgens het FranschBelgische militaire accoord van 1920. In zekere kringen, zelfs in België, zelfs in bevriende landen, heeft men het voorgesteld, alsof het een beperking onzer onafhanke lijkheid tengevolge zou hebben, alsof het aan het land lasten, uitgaven en een bepaalde politiek zou opleggen. Men heeft het in het buitenland, een verbond genoemd, dat van België een satelliet zou maken. Maar laten wij de zaak van naderbij be schouwen. Het accoord van 1920 bevat slechts militaire maatregelen van verdedigenden aard, vastgesteld door de hoofden van beide legers, in het vooruitzicht van de mogelijk heid eener gemeenschappelijke actie, onder nomen door beide staten om een niet uitge- lokten aanval vanwege Duitschland tegen één hunner af te weren. Het accoord eerbiedigt de autonomie van eiken staat. Onze politiek zal blijven de politiek van den vrede binnen het kader van ons statuut. Zij zal zich laten leiden door het edelmoedig en helderziend ideaal van Europeesche samen werking en verstandhouding, waarvan ds heer Briand de geleidelijke en langzame ver wezenlijking nastreeft met een bewonderens waardig begrip der practische behoeften en der zedelijke wetten van onzen tijd. In de verte blijven er voorzeker nog ge schillen bestaan, die oorzaak zijn van heime lijke moeilijkheden, en somtijds kan men ver ontrustende geluiden vernemen. België wil zich niet mengen in twisten en competities, waarmede zijn levensbelangen niet gemoeid zijn. Bevrijd van de bij overeenkomst opgelegde neutraliteit, blijft België voorzeker vrij, zijn daden te regelen volgens de omstandighe den en de noodwendigheden, maar de rich tingslijn zijner politiek kan nu reeds worden bepaald. België zal zich desnoods weten te verdedi gen. Getrouw aan zijn verleden, zijn tradi ties, aan zijn instinctmatige rechtschapen heid, zal het al zijn internationale verplich tingen nakomen. Het zal slechts de wapens opnemen om zijn grondgebied en zijn onafhankelijkheid te vrijwaren en om de door zijn statuut opge legde plichten te vervullen. HET VLOOT-ACCOORD. In het Engelsche Lagerhuis werden giste ren verschillende vragen gesteld met betrek king tot de Fransch-Italiaansche vlootover- eenkomst. Minister Henderson, die door zijn partij- genooten levendig werd toegejuicht, zeide in antwoord daarop, dat het hem verheugde, te kunnen mededeelen, dat, onder voorbehoud van de goedkeuring door de overige onder teekenaars van het verdrag van Londen, een oplossing is gevonden voor de vraagstukken, welke de vlootconferentie nog onopgelost had gelaten. Hij kon thans nog geen nadere mededee- iingen doen, daar de overeenkomst op het oogenblik door de Vereenigde Staten en Ja pan en de dominions wordt bestudeerd, doch hij verwachtte, dat de minister van marine de volgende week bij het dobat over de vloot- begrooting nadere mededeelingen zal kun nen verstrekken. Henderson zeide verder, dat de ontvangst zoowel te Parijs als te Rome zeer vriend schappelijk was geweest en. daar in beide hoofdsteden een levendige wensch voor een overeenkomst bleek te bestaan, was het mo gelijk de moeilijkheden te overwinnen, die zoolang het tot standkomen van de overeen komst verhinderd hadden. Overigens verklaarde Henderson, dat wel ke beperkingen ook tot stand mogen komen voor de vlootbouwprogrammas, het op poli tiek gebied bereikte wel van de grootste be- teskenis is. Door de thans ontworpen overeenkomst wordt de hernieuwing van den wedstrijd in den aanbouw van nieuwe schepen verhin derd. Een mislukking van de onderhande lingen zou de atmosfeer voer de ontwape ningsconferentie, die het volgend jaar te Genève zal bijeenkomen, bedorven hebben. DE BELGISCHE SOCIALISTEN EN DE ONTWAPENING. De algemeene raad der socialistische partij heeft als conclusie van het debat over de kwestie der ontwapening met 41 stemmen tegen 4 en 4 onthoudingen een resolutie aan genomen, zeggend, dat een der doeleinden, die de Belgische Arbeiderspartij nastreeft, de strijd is tegen den oorlog en voor de organi satie van den vrede. Om deze oogmerken te bereiken, schrijft zij in haar program le. op internationaal ge bied een gemeenschappelijke en onmiddellijke actie voor een progressieve gelijktijdige en gecontroleerde vermindering der bewapenin gen, als gevolg van contractueele verbinte nissen en met het doel om te komen tot al gemeene ontwapening, wanneer de organisa tie van den vrede aoor de democratie stevig genoeg zal zijn om de algemeene veiligheid te verzekeren cl. alle militaire toerustingen overbodig te maken 2e. op nationaal gebied, van nu af aan en onafhankelijk van alge meene, uitgebreider overeenkomsten, beper king der bewapening van België tot een peil, dat voldoende is om in overeenstemming met de internationale verplichtingen van het land het evenwicht der bewapeningen aan den Rijn te verzakeren. De beperking zal te vens moeten gelden de militaire uitgaven, het materiaal, dat in gereedheid gebracht wordt voor den oorlog, den diensttijd, die in geen geval langer zal mogen zijn dan 6 maanden en het aantal beroepsmilitairen. DE KIESRECHTHERVORMING IN ENGELAND. Het Engelsche Lagerhuis is gisterenavond begonnen met de kiesrechthervorming. Sir Samuel Hoare vroeg namens de conservatie ven verwerping van artikel 1 van de wet, waarin het voorstel behandeld is tot het in stellen van de alternatieve stem. Hij zeide, dat de oude verkiezingsmethode, eenvoudig, goed en goedkoop was en dat eigenlijk nie mand naar de invoering van de alternatieve stem verlangde. Bij invoering van deze bepa ling zou de verkiezing niet meer in één dag kunnen afloopen en de kiezer, die nu ten minste zijn keuze maakte tusschen de can didaten, zou voortaan voor de verdere keuze gesteld worden om bovendien nog het minste van twee kwaden aan te duiden. Spreker hoopte, dat de regeering de alternatieve stem aan een vrije stemming in het Huis zou over laten, zonder eenige politieke gevolgen, want als zijn inlichtingen juist waren, was er in de arbeiderspartij zelf maar een lauwe be langstelling voor deze nieuwe wet. Sir Herbert Samuel (liberaal) verdedigde de invoering van de alternatieve stemming omdat alleen daardoor de wenschen van het kiezerskorps gerespecteerd konden worden. Hij herinnerde aan het feit, dat de liberalen met 22 procent der uitgebrachte stemmen, amper 10 procent der afgevaardigden in het Huis verkozen hadden gekregen en aan deze onbillijkheid zou de alternatieve stemming voor een zeer groot deel een einde maken. Bovendien was het in strijd met alle gezonde democratie dat meer dan de helft der dis tricten door minderheidscandidaten verte genwoordigd waren in dit Huis. Na het debat is het eerste artikel van het ontwerp kiesrechthervorming, over de alter natieve stem, aangenomen met 277 tegen 251 stemmen. HET HUWELIJK VAN DEN ITALIAANSCHEN KROONPRINS. In enkele bladen verscheen dézer dagen een sensatiebericht, aan de „Welt am Mon- tag;" ontleend, waarin melding gemaakt werd van een „feitelijke verbreking" van het huwe lijk tusschen kroonprins Umberto en prinses José en van plannen toe echtscheiding. De „Maasbode" heeft te Rome geïnfor meerd en kan 'deze details absoluut tegen spreken. De onwaarheid ervan blijkt reeds uit de omstandigheid, dat prins en prinses op het punt staan, gezamenlijk een tocht naar Tripolis te maken.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1