500 300 25 WOENSDAG 4 MAART EERSTE BLAD No.53 69e Jaargang 1931 lillin: firma F. IH Dl HIDE Ir., Uitat SD-iO, Ilissiip.ltlil. 10. hüntatiqüllT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Pro vincienieuws Bij Hoofdpijn -§> VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVIissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2J0. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijk nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 rebels 75 ct., iedere repel meet 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen MB—UllimfM—B—BM— VLISSINGEN, 4 MAART. Verkiezing Prov. Staten. Door de proefstemming van Zondag 11. in de R. Kath. kiesverenigingen is in de ge combineerde kieskringen Middelburg, Vlissin- gen en Zierikzee de volgorde der Candida- ten voor de a.s. Statenverkiezing aldus vast gesteld 1. W. P. Edelman, Vlissingen 2. L. j Mes (aftr.)Middelburg; 3. A. den Boer, Zierikzee4. J. Lambermont, Middelburg. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 letterzetters, 1 boekdrukker, 1 mastieker, 11 grondwerkers, 6 metselaars, 13 opperlieden, 11 schilders, 1 steenzetter, 25 timmerlieden, 1 verver, 1 voeger, 1 water bouwkundig opzichter, 2 meubelmakers, 1 kapper, 1 kleermaker, 1 schoenmaker, 1 leer ling schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 160 metaalbe werkers, 1 boekbinder, 1 slagersleerling, 1 banketbakker, 3 bakkers, 2 magazijnbedien den, 1 kruideniersbediende, 2 kellners, 2 chauffeurs, 13 transportarbeiders, 12 kantoor bedienden (w.o. 5 vrouwelijke) 4 loopers, con cierges enz., 16 varensgezellen en 70 losse ar beiders. Totaal 369 ingeschrevenen, vorige week 353 personen. Alzoo een vermeerdering van 16 werkzoekenden. De Zending en het kind. Over dit onderwerp sprak gisterenavond de heer G. M. Laernoes te Semarang voor de Geref. Zenidingsvereeniging alhier, in het Jeugdgebouw der Geref. Kerk. Het doel van den spreker was niet allerlei beschouwingen te houden over de taak der Zending ten opzichte van de kinderen. Hij wilde alleen iets- vertellen over zijn ervarin gen in de Zendingsschool. Na een kort over zicht te hebben gegeven over de soorten van scholen, besprak hij het doel der zendings scholen. Wanneer de Kerk het Zendingsbevel van Christus wil volvoeren, doet zij dat door een hoofdddienst, de eigenlijke prediking van het Evangelie en door hulpdiensten, onder wijs, ziekenverpleging, lectuurverspreiding. De Zending heeft zich daarbij ook tot de kinderen gericht om ze te brengen tot Hem, Die gezegd heeft„Laat de kinderkens tot M\j komen en verhindert ze nietwant der- zulken is het Koninkrijk Gods." Daartoe zijn door de zending of op haar aandrang honderden scholen opgericht van allerlei soort. Spreker teekent dan den da- geljjkschen arbeid in de scholen, meer in het bijzonder op welke wijze de kinderen bekend gemaakt worden met het Evangelie, even eens hoe velerlei arbeid verlicht wordt, die direct of indirect met de school in verband staatinternaten, lectuurverspreiding, enz. Doel van dit alles is de zedelijke en religi- euse verheffing van het Inlandsche volk. Door eenige voorbeelden toont spreker aan, dat deze arbeid rijken zegen brengt. Ook de medische zending is een weldaad voor het kind, omdat ook hierbij allerlei middelen gebruikt worden, die het welzijn der kinderen beoogen, o.a. door opleiding van Inlandsche vroedvrouwen, door opname van kinderen in de ziekenzalen. Vaak zijn de zie kenhuizen toevluchtsoorden voor verlaten of verweesde kinderen. Op Java waren eind 1929 3862 bedden, waarvan 2115 in de zieken huizen van de Zending der Gereformeerde Kerken. Nu ook de Zeeuwsche Kerken haar eigen ziekenhuis in Magelang krijgen, kan ook daar met dat heerlijke werk worden begonnen. Spreker eindigt met de opwekking den ar beid der Zending te steunen door gebed en Saven. Soms lijkt die arbeid weinig bemoe digend. De kerstening van Indië lijkt soms zoo ver weg, tcch heeft men alle pogingen in het werk te stellen, middelen en wegen te zoeken, die leiden naar dit doel. Lezing Doopsgezinde Kerk. Gisterenavond hield in de Doopsgezinde Kerk ds. O. L. van der Veen een lezing over het onderwerp „Hoe is de godsdienst ont staan," Er bleek ook voor deze lezing groote belangstelling te bestaan. Spreker begon niet uiteen te zetten dat het onderwerp niet bedoelde den oorsprong van ónzen godsdienst, maar van den godsdienst in 'het algemeen, de oudste aanduidingen van godsdienst in liet menschenras. Aannemende dat er een ontwikkeling plaats vindt van laag naar hoog zullen wij dus de beste aan wijzingen vinden bij de nu nog onbeschaafde, de primitieve volken. Zekerheid bestaat er op dit gebied niet. Men kan niet bewijzen, maar slechts veronderstellen. Maar ook voor deze onderstellingen zijn vele gronden aan te voe ren. Intusschen zijn de geleerden het op vele punten niet met elkaar eens. Spreker kan niet anders doen dan één van de bestaande theorieën ontwikkelen. Hij beschrijft vervolgens het leven van den primitieven mensch, die nog weinig nadacht leefde bij den dag, slecht toegerust, te midden der natuur. Het trage denken van deze mensohen ondervond een sterken prik kel door den dood. Daaruit heeft zich lang zamerhand de voorstelling van een ziel ont wikkeld. Bij den dood, zoo meende hijwas er iets uit het lichaam verdwenen; Wat was dat Onder den invloed van andere ver schijnselen als schaduw, adem, bloed, spiegel beeld, echo en door de inwerking van den droom stelde hij zich dat voor als een mensch je in den mensch van ijle stof, maar niettemin machtig. Die ziel leefde voort en de mensch had alle reden om deze te vree zen. Want men dacht zich den doode afgun stig op de levenden en wraakzuchtig, want men schreef iederen dood, ook het natuur lijke sterven, aan geweld toe. De primitieve mensch spande zich daarom in om den boo- zen invloed van de dooden te ontgaan door zich te verbergen, de ziel te verjagen, door offers te bréngen en zichzelf te verwonden, door de lijken te binden of wra,ak te nemen voor den doode. Na v-erloop van duizenden of tienduizenden jaren ontwikkelt zich uit de doodenvrees de doodenvereering. Of beter de vereering die men steeds voor de dooden had gekoesterd, maar die teruggedrongen, .was dQpr,j2e_-vrees begint nu die vrees te overwinnen. Men meende dat de doode door offers verteederd werd, dat hij zijn familie- en stamleden niet in den steek zou laten. Men gaat hem be schouwen als vergelder van recht en on recht. En een volgende stap is om naast de zielen van de dooden losse zelfstandige gess ten aan te nemen. Uit de zielsvoorstelling ontwikkelt zich verder de gedachte dat alles bezield is, vervuld van „zielestof", en de be hoefte om zich daaruit hulp te verschaffen, om daarop in te wierken. De primitieve mensch maakt geen scheiding tusschen men- schen, dieren, planten en levenlooze voor werpen. Hy beschouwt alles of het menschen gold. Hij acht zich verwant aan de dieren of stelt ze boven zichzelf. Hij eert de planten- zielen en brengt hun offers en vereert ook verschillende levenlooze voorwerpen, die hij zich denkt als woning van een geest of ver vuld van een eigen ziel of zielestof. En hij poogt op dat alles in te werken door magie, door toovenarij. Spreker geeft van een en ander verschillende voorbeelden. Tenslotte zegt spreker dat hij alleen de allereerste ontwikkeling kon teekenen. Er moest natuurlijk heel veel tijd verloopen eer zich uit dit zielen- en geestesgeloof de eigen lijke godsdiensten ontwikkelden. Men hoort wel eens beweren dat deze oorsprong van den godsdienst zou bewijzen, dat godsdienst een maaksel van. den mensch is, gedoemd om te verdwijnen, omdat het ingegeven is door de vrees. Maar dat is onjuist. Alleen de primi tieve vormen moesten verdwijnen. Evenzeer als bij die onbeschaafde volkeren de liefde reeds in ruwen vorm aanwezig is en niemand maar denkt te onderstellen dat die liefde eenmaal in de menschheid zal verdwijnen, evenzeer is het godsdienstig geloof in kiem aanwezig, als den mensch ingeschapen en heeft het zich in den loop der tijden tot hooger vorm ontwikkeld. Bridge-lezing. Gisterenavond had in de sociëteit „Unitas" de aangekondigde lezing plaats over den op bouw van het bridgespel, gehouden door den heer R. N. Haremaker, welke lezing uitging van den Bridgebond. Mede'was daarbij aan wezig de heer Lucardie, voorzitter van den Nederlandschen Bridgebond. Deze zette uiteen de motieven welke had den geleid tot het oprichten van den bond, en besprak het doel der vereeniging, nl. het hebben van een contact met verscheidene spelers, welke men anders niet ontmoet, daardoor hét beter leeren van het spel, waar door men er ook veel meer genoegen van beleeft. Daarna gaf de heer Haremaker zijn tech nische uiteenzetting over den opbouw van het spel. Daartoe had hij een handig samen gesteld scherm, waaraan kaarten van groot formaat waren opgehangen ter toelichting van de verschillende spellen. Het zou ons te ver voeren om een gedetail leerd verslag van het verhandelde te geven, hetgeen trouwens onmogelijk moet worden geacht, wanneer men mededeelingen uit de tweede hand zou moeten verwerken. Uit het ons meegedeelde mogen we veilig de conclusie trekken, dat wij vrijwel op het zelfde standpunt staan als de heer Harema ker. Gaven wij bijv. destijds in onzp rubriek als voorbeeld, dat het fout is, wanneer men opent op een zeer eenzijdig spel, bijv. boer achtste, de heer Haremaker toonde een zelfde voor beeld op het scherm en gaf er de fouten van aan. Vroegen wij destijds Is zoo'n spel dan niets waard zoo luidde het antwoord zeer zeker, wanneer de partner een bod heeft ge daan. Dan moet men zijn bod in de lange kleur overnemen. Hij toonde met twee spellen hetzelfde aan, nl. twee gevallen, waarin de partner op zulk een spel met had overgenomen en natuurlijk gestraft werd met eenige slagen down, om dat L alles uit eigen hand moet spelen. Zoo zouden wij door kunnen gaan, doch waartoe zou dit dienen? Wij mogen naar onze rubriek verwijzen, waarin wij er mis schien nog wel eens op terugkomen. Een ding willen wij nog naar voren bren gen. Wij eischen om te openen 5 slagen, waarbij eenige topkaarten, liefst niet alleen in de aangekondigde kleur. De heer H. gaat neg iets verder dcor te spreken van 5 a 6 slagen. Wij kunnen het hierbij laten en wat wij reeds in onze rubriek als verwachting hadden aangekondigd, nl. dat gezien de ru briek in de „N. Rott. Courant", de heer H. een gezellig causeur is, die het spel kent, werd volkomen beantwoord. Het betoog muntte' uit door helderheid, en de gekozen voorbeelden waren zeer leerrijk. Het auditorium, dat grooter had kunnen en moeten zijn, toonde zich zeer dankbaar, en de dank, gebracht aan den spreker, was zeker meer dan verdiend. De heer Lucardie eindigde met op te wek ken tot het zich opgeven als l'"d van den T>önci;*irëfst nógTiet zich in een aicieeling vèr- eenigen. Deze laatste woorden willen wij gaarne onderstrepen. Door het vormen van een af- deeling van den bond zal naar onze meening het spelpeil zeer kunnen worden verbeterd tot groote vreugde van allen, die het beoefe nen. V/ij stippen nog aan, dat de eerste vergade ring van het opriehtingscomité werd gehou den in Augustus, terwijl de bond thans reeds 1150 leden telt. Luxor-Theater, Cabaret. De moord in de 10e straat. Geeft reeds de titel van het tweede hoofd nummer aan, dat de quintessens van het verhaal een moord en wel een uit heb zucht en met voorbedachten rade is, ook de kern van de eerste hoofdfilm, een Para mount, behelst een doodslag, zij het uit zelf verdediging. In beide gevallen spelen geld en vrouwtjes een voorname rol en wordt ge tracht politie en detectives de waarheid te onthouden. Dezen dienaren van het recht en het gezag, stuurt men echter niet met een kluitje in het riet en trots, alle intrige, komt de waarheid, met de bekende gevolgen van een filmhistorie, welke wij niet nader behoe ven te preciseeren, aan den dag. In beide films wordt verdienstelijk spel, door hoofd en bijfiguren gegeven, zoodat deze rolpren ten, geïnspireerd op de lage hartstochten van menschen van den zelfkant van 't leven, de aandacht gespannen houden. Er gaat een mooi bijprogramma. De muzi kale illustratie is te loven. De première avond kenmerkte zich door een flink bezoek. Vreemdelingen en arrestanten. In het afgeloopen jaar hebben aan het bu reau van politie niet minder dan 227 arres tanten verbleven. Hieronder waren 72 vreem delingen, die door de politie werden aange houden en over de grenzen des rijks zijn ge leid geworden wegens het niet bezitten van eenig bestaansmiddel en zgn. stowaways, die door passëerende stoomschepen alhier aan wal werden gezet en .aan de politie werden overgegeven. Uitgeleid werden 19 Duitschers, 9 Polen, 7 Letlanders, 7 Belgen, 6 Joego Slaviërs, 3 Pin nen, 3 Italianen, 3 Grieken, 3 Spanjaarden, 3 Russen, 3 Tsjecho-Slowaken, 2 Franschen, 1 Zweed, 1 Zwitser, 1 Roemeen en 1 Ameri kaan. Voorts vertoefden aan het bureau 28 nacht- verblijvers, die over het algemeen zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande waren of werk in deze gemeente trachtten te verkrijgen. Dezen personen, meestal een „zielig" soort menschen, werden na aan het bureau onderdak te hebben genoten, voedsel verstrekt, en heengezonden, waarna zij. in den regel, den volgenden avond weder bij een ander politie-commissariaat nachtverblijf verzoeken. Ten slotte werden voor ernstige misdrijven een 13_tal personen overgeleverd aan de ju stitie te Middelburg. Aanrijdingen. Het aantal gevallen van aanrijdingen waarvan de politie in 1930 kennis nam, was weder minder dan de voorafgaande twee ja ren en bedroeg 49. Het behoeft geen betoog, dat het werkelijk aantal belangrijk grooter is geweest, daar toch niet alle gevallen der po litie bekend worden. Dat het aantal verkeers ongelukken, waarvan er één in het afgeloo pen jaar met doodelijken afloop, in dalende lijn is, moet zeer zeker worden toegeschre ven aan een strenger optreden der politie, ais gevolg waarvan een respectabel aantal overtreders werd bekeurd. Daarnaast mag niet worden ontkend, dat langzamerhand het pu bliek wat meer aandacht gaat schenken aan de regels van den weg. Dit neemt evenwel niet weg, dat voorzichtigheid steeds blijft ge boden en nauwlettend de verkeersmaatrege len in acht moeten worden genomen. Baldadigheid. Alhoewel het aantal kinderen, dat aan het politieburaeu wegens het plegen van balda digheid is gebracht over het afgeloopen jaar niet zoo groot was als in 1929, mag toch niet worden gezegd, dat het plegen van straat schenderij in dalende lijn is. Niet minder dan 175 kinderen werden door de politie onder handen genomen en werd in 6 gevallen tegen kinderen terzake het opzettelijk vernielen van ruiten, het schieten met een windbuks op voorbijgangers en het schoppen van een poli tieambtenaar, die een jeugdig delinquent we gens het spelen van beldeurtje onderhanden wilde nemen, procesverbaal opgemaakt. Een groot deel der kinderen werd vermaand we gens het vernielen van ruiten, beschadigen van heesters en bloemen in de parken, stuk trappen "van^afrast'ërlhgèöf-afbreken" van jon ge boompjes, het bevuilen en bekladden van gevels en deuren, beschadigen van banken, het schieten met alarmpistolen om voorbij gangers te doen schrikken, klimmen over schuttingen, hekken en deuren vastbinden enz. Het voetballen heeft den ouders menige cent gekost, daar de jongens, elk terrein als voetbalveld gebruiken en in hun oiibesuisd spelen daardoor veelal den bal door een ruit trappen. Ergerlijk moet het genoemd worden, dat sommige kinderen met brandende lucifers wierpen naar voorbijgangers, terwijl het is voorgekomen, dat door onze jeugd brandende lucifers in een brievenbus werden geworpen, waardoor de poststukken werden beschadigd. Spuwen naar dezen of genen voorbijganger kwam ook eenige keeren voor. Alles bij elkaar genomen zijn dit gevallen, welke da vraag doen rijzen, of de kinderen niet te veel aan hun lot worden overgelaten en of de opvoe ding in deze moderne tijden niet te kort schiet. Het mag misschien verwondering geven, doch het behoort niet tot de zeldzaamheden, dat ouders, die hun kinderen van het politie bureau kwamen halen, omdat zij aldaar wa ren gebracht voor hun straatschenderij, in het bijzijn der kinderen, hun misnoegen te kennen gaven, dat hun zoontje d&arvoor naar 't bureau was gebracht. Hoe funest en onpae- dagogisch zulk optreden voor de kinderen is, laat zich gemakkelijk begrijpen. Een te groote vrijheid aan de kinderen geven, vooral des avonds het nog laat op straat spelen en gemakzucht van de ouders, is, zooals de erva ring opnieuw heeft aangetoond, van grooten invloed bij het in de hand werken van balda digheid. Ned. Reisvereeniging. De afdeeling Walcheren van de Ned. Reis vereeniging organiseert Vrijdag a.s., des avonds 8 urn-, in het Schuttershof te Middel burg een feestavond, waarin zal optreden het gezelschap van Jan van Riemsdijk. Men kan dus van te voren verzekerd zijn van een ge- zelligen avond. Na afloop wordt gelegenheid gegeven tot dansen met attracties. Om 2.15 na middernacht vertrekt een extra tram naar Vlissingen. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Agent Ned. Bank. Met ingang van 1 October is benoemd tot agent der Ned. Bank te Utrecht de heer mr. G. J. Sprenger, thans agent te Middelburg. Directe belastingen, enz. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belastin gen enz, A. F. van Walt Meijer verplaatst van het kantoor Doesburg naar het kantoor Goes. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders V spoedig helpen Mijnhardt's Hoofdpijn- poeders. Grieppoeders. Verkoudheids- poeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Vereenigingen. Met de „Staatscourant" no. 43 zijn verzon den afdrukken van de stukken betreffende de volgende vereenigingen Wijkvereeniging „I.K.L.", gevestigd te Middelburg (wijziging van de statuten) het ziekenhuis voor Schou wen en Duiveland te Noordgouwe, gevestigd te Noordgouwe (gewijzigde statuten) en het Groene Kruis, gevestigd te üerooskerke (W.), wijziging in de statuten. De sluis te Ter Neuzen. De Antwerpsche correspondent van „de Maasbode" schrijft Belgische bladen en vooral de Ant werpsche gaan voort met een campagne tegen afzonderlijke onderhandelingen tus schen Nederland en België over de sluis te Ter Neuzen. Het „Handelsblad", de „Morgen- post" en de „Neptune" trekken alle van leer tegen een dergelijken opzet. Het „Handelsblad van Antw." zegt o.m. f Men heeft dus goed begrepen hoe meer locale kwesties afzonderlijk kunnen behan deld werden, hoe welgevalliger dit aan onze' Noorderburen zal zijn. Dat gelooven wij graag Eerst de kwestie van Ter Neuzen (waar Holland evenveel be lang bij heeft als wij zelf) tegen het verlee- nen aan de Nederlandsche haven van al onze bijzondere spoorwegtarieven ten voor- deele onzer nationale zeehavens ingevoerd en wellicht ook nog tegen een verhooging der loodsgelden op de Schelde voor schepen met bestemming naar Gent. Voorts regeling van het probleem der Lim- burgsche waterwegen los van de andere hangende kwesties en natuurlijk op basis van zoogenaamde reciprociteit. In denzelfden geest schrijven de andere Antwerpsche organen. Volgens onze meening stellen zij zich op een verkeerd standpunt. De kwestie van de sluis te Ter Neuzen is een flinke troef in de handen van Nederland en een afzonderlijke regeling van deze kwestie zou het algemeen. Belgisch standpunt geenszins verzwakken. Het is onjuist te beweren, dat Nederland evenveel belang heeft bij de sluis te Terneu- zen as België, of beter gezegd als Gent. Het zijn de Gentenaren, die dringend om verbe tering vragen. Nederland kan in dezen rustig afwachten en wanneer België om algemeene diplomatieke redenen en mede door het ver zet van het concurreerende Antwerpen deze kwestie thans niet aandurft, dan valt de ver- antwoordeijkheid van het uitstel zeker niet op Nederland. Verlaging tram-tarieven. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maat schappij en de stoomtram HulstWalzoor- den, hebben met ingang van 15 Maart a.s. de tarieven voor het vervoer van goederen be langrijk verlaagd. KOUDEKERKE. Gisterenmiddag tegen 4 uur, verzamelden zich bij het transformatorhuisje de directeur de heer Slooves, de ingenieur de heer De Regt, de raad van bestuur, mr. dr. Graaf van Lijnden en de heer Vader, opzichter van de Pzem met den burgemeester en het dage- lijksch bestuur der gemeente en* verdere be langstellenden. De heer Slooves deelde mede, dat de werk zaamheden aan het electrisch net zoover ge vorderd waren, dat voor het dorp de stroom kon worden ingeschakeld en verzocht den burgemeester daartoe over te gaan. De burgemeester merkte op, dat het nog al lang had geduurd, maar het hem toch ver blijdde heden te kunnen medewerken aan de groote verbetering die de electriciteit overal brengt. Moge zij ook hier strekken tot bevor dering der welvaart van de gemeente. Na aan deze uitnoodiging te hebben vol daan, wenschte de heer Slooves den burge meester en de gemeente geluk met deze ver betering en hoopte dat er een groot aantal aansluitingen zullen volgen. De heer mr. dr. Graaf van Lijnden wensch te namens den raad van bestuur de gemeente geluk en hoopte dat met den tijd de kerk ook nog eens electrisch verwarmd mag wor den. De heer Slooves deelde mede, dat 17 aan-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1