500 300 25 DINSDAG 3 MAART EERSTE BLAD -NO.-528: 69e Jaargang 1931 EISEN CHT 'LIJNEN VLISSINGEN A lillin: Firma F. (Ill DE VELDE Ir, Mini 51-ID, llissiip. Islil. 10. PislnUiiiESIII Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Proviocienieuws RECHTSZAKEN BUITENLAND Jramof oonplaten. ector H. A. Bots. orkest en viool, n. 9.30 Vaz Dias. 5 Morgenwijding. 1.20 Orkestcon- inding voor scho- 15 Kinderuurtje. :hten. 7.00 Piano- Concert, kwintet, concert. 9.20 Be_ oncert, alt en or- c. M. 5.20 Gra- 7.20 en 7.50 Gra- orkest en solisten, rkestconcert. 7.20 8.50 Concert, or- ,5 M. 8.05 en rramofoonplaten. mofoonplaten. en 9.35 en 10.35 4.20 en 7.05 Or- ogramma. 1.20 Strijkconcert. 7.20 Concert, :n 11.50 Dansmu- (zingen enz. 11.50 ichten. 1.20 Gra chten. 3.50 Con- erette-uitvoering. daarna tot 11.10 Maart 1931, des en. oopen. .49% Londen 59.2559.28 ijs 9.76—9.78 Ponden 12.09— -ƒ 59.32 Belgi- 34.90 Fransche f66.7 te Akureyri. 42.8 te Röst. id van 3 Maart ellicht toenemen- elijke wind. Toe- weer regen of om het vriespunt er. gsdienst. enmorgen te 8 uur in neer. r. te Londen van Port Said te Genua tavia van Arast. !7 Febr. v. Genua n Rott. n. Java Febr. Gibraltar 'ebr. Perim. Febr. te Tanga van Suez uitr.) p. 27 Febr. La Faletto naar rt 7 uur te Mar- ir. van Catania ,ott. n. Calcutta 3.16 12.48 1.01 13.32 1.42 14.11 o's, Fietsen gen. uur 6.10 6.11 6.13 ïelijkheden, enz. ing Doop:g"riviü<?. Jitvoering kinder- „de Oude Vriend- igde Tooneelisten, nt geen nieuws"» root Volkstooneel, voor Arbeidsont- w, 8 uur. -amusante, revue- st naar Kracht"» 8 uur. oering „JohaU!1®-' ging „Looft oer. i uur. -voering Zangver- ioor Inspanning"» 8 uur, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuui,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGFSTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 3 MAART. Verkiezing Prov, Staten. De R.-Kath. organisatie in den Statenkies- kring Hulst heeft Zondag bij stemming de candidatenlijst als volgt vastgesteld 1. E. Kalle, Westdorpe 2. J. A. van Rompu (aftr.), Ter Neuzen 3. E. B. Dumoleyn (aftr.), Hon- tenlsse 4. Ch. Goossen, Sas van Gent5. L. F. M. van Waesberghe (aftr.), Hulst6. J. W. Vienings (aftr.), Clinge7. C. E. Ver- meersen, Hulst en 8. P. V. M. Vercauteren, Nieuw-Namen. In dezen kieskring werd een ernstige strijd gevoerd voor het naar voren brengen van arbeiderscandidaten en ook van een landbou wer. Aangezien te voorzien is, dat op de lijst vier candidaten zullen gekozen worden, zul len de aftredende leden, de heeren Van Waesberghe en Vienings plaats moeten ma ken voor arbeiderscandidaten. Deskundige gezichtsorgaan. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer J. Louwerier, oogarts, belast met het onderzoek van het gezichtsorgaan van belanghebben den ingevolge de Schepenwet en de Schip- perswet, te Vlissingen voortaan voor bedoeld onderzoek zitting zal houden van des voor middags 11 tot des namiddags 4 uur, Bad huisstraat 93. 4 Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over de maand FebruariHet aantal bezoekers aan de leeszaal bedroeg 702, DL' 145 van vrouwen en 557 van mannen.Voor Februari 1930 waren deze getallen resp. 659, 146 en 513. Uitgeleend werden 1892 banden aan 1024 personen. In Februari 1930 1762 banden aan 969 personen. AanwinstenAlekhine Mijn beste schaak partij. Bij ons in 't land der Saksers (stu diën, schetsen en verzen uit Saksisch Neder land). Buijsse De schandpaal. Van Calcar Over de psychologie van den angst. Colen brander Vestiging van het koninkrijk. Coo- lenHet donkere licht. Diferee Practisch viertalig woordenboek. Kraemer: In de bran ding van het leven. KuhmertFische im Fjord WeilDe zaak Dreyfus. AnetAriane, jeune fille russe. Jubileum mejuffrouw M. Verhage. Gisteren vierde mejuffrouw M. Verhage, onderwijzeres bij de Hervormde school aan de Wagenaarstraat haar zilveren jubleum. In den namiddag verzamelden zich de on derwijzeressen en onderwijzers der school met de kinderen in het gymnastekokaal. Tal van bestuursleden en eenige der dames waren aanwezig. Nadat de kinderen de jubilaresse een lied hadden toegezongen, spraken de voorzatter en het hoofd der school, de heer De Jager, haar toe om haar geluk te wen- schen. De voorzitter sloot met dankgebed. Hierna werden de kinderen getracteerd. Tal van bloemstukken en de geschenken van bestuur en collega's gaven uiting aan de groote sympathie, die deze flinke onderwijze res terecht geniet. Een jubileum. 8 Maart a.s. zal het Zieken- en Ondersteuningsfonds, onderaf deeling van de afdeeling Vlissingen van den R. Kath. Volks bond, het feit herdenken, dat het vóór 40 jaar werd opgericht. Met het oog op de bijzondere tijdsomstan digheden zullen geen bijzondere feestelijk heden plaats vinden. Evenwel heeft zich een commissie gevormd, met het doel de heeren •F. C. Leenaerts, F. J. van Dierendonck en F. J- Krieger, die resp. 25, 20 en 20 jaar deel uitmaken van het dagelijksch bestuur, te complimenteeren. kaarvoor zal op Zondag 8 Maart van 12 t°t i.3o uur receptie worden gehouden in het Kath. Verenigingslokaal in de Nieuw- straat. Sportafdeeling C.K.W.O. De gymnastiekafdeeling van de C.K.W.O. werd gisterenavond uitgebreid met een af deeling voor heeren. Onder voorzitterschap van den heer C. de Zwart werd deze afdee- geïnstalleerd, Bereids gaven zich een ^-tal leden op, die onder leiding van den beer L. J. Jansen zullen oefenen. De adspirant-afdeeling zal binnenkort ge splitst worden, daar deze thans reeds 32 deel nemers telt. Ook zal tegen het voorjaar weer getracht worden een voetbalclub op te richten. In onze Tjtfdinghal. Van het te water laten van het stalen en- kelschroef motorvrachtschip „Kota Nopan" van de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft onze fotograaf enkele opnamen ge maakt. De afgetreden vlootvoogd in Ned.-Indië, de vice-admiraal Ten Broecke Hoekstra, is Za terdag te 's-Gravenhage teruggekeerd. Hij werd aan het station der Staatsspoor te 's-Gravenhage door verschillende autoriteiten verwelkomd. Het passagiers-stoomschip „Tambora" van den Rotterdamschen Lloyd is verkocht aan Frank Rijsdijk te Hendrik-Ido-Ambacht. Het schip op weg naar het schepen-kerkhof. Onze fotograaf maakte nog een opname van het ongeluk op dén onbewaakten over weg op de lijn GoudaDen Haag, waarbij de chauffeur werd gedood. Men ziet den totaal vernielden vrachtauto aan den spoordijk. Van verschillende sportgebeurtenissen eta- leeren wij interessante kiekjes. Zuivelfabriek Walcheren. In het verslag van de zuivelfabriek Wal cheren te Middelburg, opgenomen in ons vo rig nummer is een zetfout blijven staan, welke verbeterd dient te worden. Er staat dat de 5 obligatieleening nog 174.0C0 bedraagt Dit moet echter zijn 17.400. Een auto-ongeluk. Gisterenmorgen kwamen op den Noordweg onder de gemeente St. Laurens twee perso nenauto's achter elkaar gereden in de rich ting Middelburg. De eerste auto slierde ten gevolge van de gladheid van den weg uit en kwa-m in een sloot terecht, de tweede bestuur der moest alle krachten inspannen om geen ongelukken te maken, maar kon niet ver- hideren, dat zijn wagen tegen een boom aan reed. De inzittenden van den tweeden auto kwa men die der eerste onmiddellijk te hulp en wisten ook hen uit hun netelige positie te helpen, zoodat allen vrijwel met den schrik vrij kwamen. De eerste auto, die met een kraanwagen moest worden weggebracht, was ernstig, de tweede ook vrij ernstig beschadigd. Commissie tot werkverruiming op Noord- en Zuid-Beveland. In verband met het werkloosheidsvraagstuk ten plattelande is op initiatief van ir. C. Stevens, adjunct-inspecteur der werkver schaffing te Goes, een commissie tot werk verruiming op Noord- en Zuid-Beveland in het leven, geroepen, waarin zitting hebben ge nomen de heeren J. C. Schuilwerve, burge meester van KortgeneJ. Ermerins, burge- beester van Baarland S. J. de Regt te Wis- sekerke C. P. Vogelaar te Krabbendijke A. van Loenhout te Ovezande F. Bax te Roo sendaal C. J. van Unninlc te Zevenbergsche HoekP. Stokman te UtrechtJoh. van Melle, P. Ohamuleau en ir. J. Versteeg te Goes. Deze commissie stelt zich ten doel te on derzoeken, welke objecten voor werkverrui ming, als verbetering van wegen, grondwer ken ten behoeve van een verbeterden wateraf voer of anderszins op deze eilanden voor uit voering in aanmerking zullen komen. De commissie stelt zich voor bemiddelend en adviseerend op te treden en deze werken te laten uitvoeren door de desbetreffende autoriteiten. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naai* inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 183.33, on der letters N. N.Oosfcburg 6.70. Ligplaats en schutten le Terneuzen. In antwoord op een desbetreffend verzoek ontving het hoofdbestuur van Schuttevaer bericht van het ministerie van waterstaat, dat de gevraagde verbetering van ligpaats bij de Middensluis te Ter Neuzen niet in over weging genomen kan worden, vermits de aanzienlijke kosten niet evenredig zouden zijn aan de belangen, welke gediend zouden worden. Aan de binnenvaart wordt onder bepaalde omstandigheden reeds gelegenheid gegeven door de Westsluis te schutten, voor zoover de belangen van de zeevaart zulks toelaten. Uit breiding kan hieraan niet worden gegeven. SOUBURG. Gisteren ontstond in het Tuindorp alhier in een woning een schoorsteenbrand, die met hulp van politie en bewoners met eenige moeite gebluscht kon worden. In de kiosk bij de tramhalte alhier zijn ait baldadigheid een paar ruiten ingegooid op Zondagavond jl. De politie doet onderzoek. BIGGEKERKE. Zondagavond sprak in de Ned. Herv. Kerk, alhier ds. Van Voorst Vader te Middelburg voor de plaatselijke afdeeling van de stich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Naar aanleiding van Mattheus 10 8a „Geneest de kranken", behandelde spreker het werk van deze inrichting. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld. GROEDE. In een eind der vorge week te Grcede ge houden bijeenkomst van de werkgeversorga nisatie in het landbouwbedrijf, met de plaat selijke besturen van de neutrale en R. Kath. werknemersvereenigingen, welke werden bij gewoond door hoofdbestuursleden van beide v.erknemersvereenigingen, zijn uitvoerig be handeld de loonen en arbeidsvoorwaarden, waardoor de werkgevers bereid zijn de werk nemers dit jaar te laten werken. Er is geen overeenstemming bereikt en de onderhandelingen worden hiermede als ge ëindigd beschouwd. Momenteel is dus in Zeeuwsch-Vlaanderen, meldt de „Midd. Ct." de beslissing gevallen, dat de werknemers in het landbouwbedrijf dit jaar niet zullen wer ken voor de loonen die de werkgevers hebben aangeboden, zoodat een algemeens landar beidersstaking in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren onafwendbaar is. IJZENDIJKE. De alhier gehouden tentoonstelling van het tuberculcsa-museum heeft groote belangstel ling getrokken. Door dr. Hermans is op dui delijke wijze het doel der tentoonstelling uit eengezet. De bezoekers van de tentoonstel ling hebben van pleegzusters alle gewensch- te inlichtingen ontvangen, zoodat alle bezoe kers hoogst tevreden de tentoonstelling heb ben verlaten, die in alle opzichten goed ge slaagd mag hosten. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het inge haald worden door een motorrijtuig J. F. te Westkapelie 10 b. s. 10 d. h.als bestuur der van een rijwiel in een bocht binnen de bebouwde kom niet de rechterzijde van den weg houden N. V. te Oost- en West-Sou burg, 5 b. s. 5 d. h.rijden met een motor rijtuig zonder dat het is voorzien van een of meer platen, waarop zijn aangegeven fabriek, fabrieksnummer enz.J. de V. te Zoutelande 1 b. s. 1 d. h.rijden met een motorrijtuig zonder rood achterlichtC. P. J. te Middel burg 2 b. s. 2 d. h.idem zonder voorlich ten W. de K. tKoudekerke f 5 b. s. 5 d. h. idem zonder achterlicht en zonder nummer met letter P. C. C. te Goes, L. B. te Ginne- ken, J. K. W. R. te Rotterdam, ieder 5 b. s. 5 d. h. rijden met een voertuig zonder spie gelI. B. G. te Middelburg, geen straf toe gepast fietsen zonder lichtJ. V. te Seroos- kerke f 0.50 b. s. 1 w.t.H. A. T. te Grijps- kerke, A. W. te Middelburg, ieder 5 b, s. 5 d. h. P. D. te Middelburg, R. C. B. te Middel burg, ieder 0.50 b. s. 1 d. h.A. V. te St. Laurens 5 b. s. 1 w.t. M. W. te St. Lau rens, teruggave aan zijn ouders zonder toe passing van straf rijden met een motorrij tuig zonder geldig rijbewijs C. P. J. te Mid delburg 10 b. s. 10 d. h.met een rijwiel rijden op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebrachtJ. M. te Arnemuiden 5 b. s. 5 d. h.J. R. te Oostkapelle, vrijspraak idem met een motor rijtuig op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebrachtJ. O. te Vlissingen 5 b. s. 5 d. h.rumoer verwekken, waardoor de nachtrust kan worden verstoord D. C. van M. en C. v. S., beiden te Vlissingen, ieder 15 b. s. 15 d. h.dronkenschap C. D. te Serooskerke f 5 b.s. 5 h.C. v. S. te Mid delburg 10 b. s. 10 d. h. door misbruik van gezag opzettelijk uitlokken de overtreding dieren noodeloos arbeid doen verrichten op pijnlijke wijze A. C. N. te Nieuw- en St. Joosland f 75 b. s. 75 d. h.een dier noode loos arbeid doen verrichten op pijnlijke wijze A. C. N. te Nieuw- en St. Joosland 25 b. s. 10 d. h.overtreding art. 35 lid 2 arbeidswet A. D. te Grijpskerke 10 b. s. 1 d. h.idem art. 68 arbeidswetJ. L. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d. h. als hoofd en bestuurder van een onderneming niet zorgen, dat in zijn onderneming geen arbeid wordt verricht in strijd met het bij de arbeidswet bepaalde, bij herhaling J. M. S. te Vlissingen ontslag van rechtsvervolgingals hoofd en bestuur der van een onderneming niet zorgen dat in zijn onderneming geen arbeid wordt verricht in strijd met het krachtens de arbeidswet be paalde (rustdagbesluit voor toonkunstenaars in bioscopen) bij tweede herhaling J. M. S. te Vlissingen 2 maal 0.50 b. s. 2 maal 1 d. h.als vader van leerplichtig kind niet zor gen, dat dit de school geregeld bezoektW. M. té Vlissingen f 1 b. s. 1 d. h.idem bij herhaling J. M. te Middelburg 20 b. s. 20 d. h.in de Zeeuwsche stroomen op voor hem verboden plaats visscherij uitoefenen L. V. te Veere 1 b. s. 1 d. h. overtr. regle ment op de wegen en voetpaden Ch. F. te Vrouwepolder j 2 b.s. 2 d.h.ter plaatse waar men zijn werkelijke woonplaats overbrengt niet uiterlijk binnen twee weken na zijn aan komst een verklaring aan 't gemeentebestuur doen, met overlegging van het getuigschrift in art. 5 K. B. van 27 Juli 1887 vermeld A. S. te Serooskerke 1 b. s. 1 d. h. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens voorwerp (auto) onbeheerd op den openbaren weg laten staan R. J. te Vlissingen 2 maal 1 b. en 2 maal 1 d. h. G. R. van R. te Vlissingen en H. L. te Middel burg f 1 b. s. 1 d. h.dronkenschap P. de N., te Vlissingen 15 b. s. 15d. h. De moordzaak-Lans voor het Bossche gerechtshof. De wijze, waarop deze zaak is behandeld zegt de „Haagsche Post" heeft ons en velen met ons aanstoot gegeven. De hoogst onwelwillende wijze waarop de president van het Bossche Hof de zaak-Lans heeft behandeld, waarop hij vragen stelde, redelijke verlangens van den verdediger af wees, ongepaste opmerkingen tegen getuigen losliet en het deed voorkomen alsof bij voor baat de schuld van den verdachte boven allen twijfel vast stond, dit alles had den schijn, dat mr. Sasse van Ysselt aan de Bossche tra ditie geen afbreuk wilde doen. Wij zullen weerstand bieden aan de verlei ding om hier de vreemdsoortige uitlatingen van den president te citeeren, welke wij met dat doel in de verslagen hadden aangestreept. Zij liggen trouwens voor ieder die lezen kan voor het grijpen. Wij zullen slechts dit ervan zeggen Naar onze opvatting van recht kan een verdachte, tegen wien 20 jaar gevange nisstraf is geëischt hoe ernstig ook het misdrijf zij waarvoor hij terecht staat volle aanspraak maken op een behoorlijk, onbe vooroordeeld, onpartijdig en objectief onder zoek. De opmerking van den verdediger, dat verschillende punten, die ontlastend kunnen zijn voor den verdachte, in Den Bosch niet zijn belicht, zal ieder objectief beoordeelaar helaas moeten beamen. Hetgeen voor de Bossche rechtspleging niet als een compli ment kan gelden. De strijd om het versche kadetje. Voor den kantonrechter te Amsterdam is behandeld de zaak tegen den heer Staal, di recteur van hotel Suisse in de Kalverstraat, wegens overtreding van de Arbeidswet. Het gaat hier om de kwestie of de keuken van een hotel ook moet beschouwd worden als een broodbakkerij in den zin der wet. Het O.M. waargenomen door mr. Kist aller eerst het woord verkrijgende, behandelt vier punten. Hij komt daarbij wat de dagvaarding betreft tot de conclusie, dat deze niet kan worden nietig verklaard. Wat het feit betreft, mag worden aangenomen dat dit is bewezen, want zoowel aanklager als beklaagde verkla ren, dat er in de keuken van het hotel brood gebakken is. Wat de strafbaarheid van het feit betreft, meent spr. dat het gedeelte van de keuken waar het brood wordt gebakken mag beschouwd worden als een broodbakkerij. Daarom acht spreker het feit strafbaar. Wat de strafmaat betreft vraagt spr. een boete van 0.50 of een dag hechtenis. Door den verdediger werd uitvoerig be toogd dat een keuken niet valt onder het be grip fabriek of werkplaats. Art. 68 van de Arbeidswet bepaalt dit uitdrukkelijk. Afgaande op het spraakgebruik heeft men in het hotel te maken met een keuken. In dien men zou aannemen dat deze keuken een bakkerij is, dan zijn alle personen werkzaam in die keuken bakkers en geen koks. Op grond van de uitdrukkelijke uitzonde ring, in de wet genoemd, betreffende keukens, meent de verdediger dat vrijspraak meet volgen. Op een vraag van den kantonrechter wordt door den heer Staal, directeur der N.V. Hotel Suisse verklaard, dat Nederland het eenige land in Europa is, waar 's morgens in de hotels geen versch brood aan de gasten kan worden voorgezet. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op 7 Maart. HET VLOOTCONTRACT. Uit, naar het schijnt, welingelichte bron. verschijnen in de Japansche pers de volgen de bijzonderheden over het te Parijs en Ro me gesloten vlootaccoord Frankrijk krijgt een tonnemaat van 80.000 aan duikbooten, Italië van 50.000 ton. De status quo in kruisers met kanonnen», van 20.3 c.M. wordt gehandhaafd. Aan lichte kruisers en torpedojagers zal Frankrijk 136.000 ton, Italië 20.000 ton heb ben. Aan kapitale schepen zal Frankrijk twee linieschepen van 23.000 ton bouwen als te genwicht tsgen de Duitsche pantserschepen, „in zakformaat", terwijl Italië twee kapitale schepen met minder tonnemaat zal bouwen. Men uit de vrees dat Engeland het noodig zal achten, zijn tonnemaat aan duik booten te vermeerderen, ten einde tegen de vermeerdering van de Fransche tonnemaat een tegenwicht te verkrijgen, in welk geval het noodig kan zijn dat Japan eveneens van. zijn recht volgens het daarop betrekking hebbende artikel van het tractaat van Lon den gebruik maakt. Mussolini heeft zich als volgt uitgelaten; tegenover den correspondent van de „Daily; Herald" te Rome Ik wensch mijn tevredenheid uit te spreken, over het in zake de vlootkwestie getroffen accoord tusschen Italië, Groot-Brittannië en Frankrijk en over de vrije en hartelijke be spreking, die ik met Henderson en Alexander heb gevoerd. De aanwezigheid te Rome van deze vooraanstaande vertegenwoordigers van Groot-Brittannië laat een aller besten indruk achter. Eens te meer is de traditioneele vriendschap tusschen Italië en Groot-Brit tannië, een vriendschap die diep wortel in de 1 geschiedenis heeft geschoten, aan den dag getreden. Zij heeft een nieuwen dienst bewe zen aan de zaak van den vrede. Het aan vaarden van het vlootverdrag door Italië en. Fi ankrijk zal een gunstige uitwerking hebben, op de betrekkingen tusschen de onderteeke- naars van het verdrag, doch ook op die tus schen alle andere landen en op den economi- schen toestand in de geheele wereld. Ik mag met beslistheid verklaren, dat Italië zijn. plicht heeft gedaan. Er is geen twijfel moge lijk, dat hot vijfledig vlootverdrag de bcsfc mogelijke voorbereiding is van de algemeene ontwapeningsconferentie. UIT DE FRANSCHE EN ENGELSCHE PERS De geheele Fransche pers is uitermate te vreden over het resultaat van de Engelsch- Fransch-Italiaansche vlootbesprekingen en daarbij wordt de nadruk erop gelegd, dat de voornaamste waarde der bereikte overeen komst niet slechts bestaat in een definitieve vastlegging van de tonnage-cijfers van Frankrijk en Italië, doch voornamelijk in de politieke toenadering tusschen Italië en Frankrijk, welke het thans eindelijk mogelijk maakt, de nog onopgeloste vraagstukken in een geest van samenwerking te regelen. Het „Journal" schrijft, dat men van Fran sche zijde ernaar moet streven, Italië weer binnen den kring der voormalige geallieer den te trekken, teneinde op de komende ont- wapeningsconferetie een machtig eenheids front tegen de Russische en Duitsche ont- wapeningspolitiek te vormen. Volgens de „Echo de Paris" zou de totale tonnage der Fransche vlx>t tusschen de 630.000 en 640.000 ton bedragen. De totale tonnage der onderzeebooten der Fransche marine zal geen radicale vermindering on dergaan. Het verschil tusschen de Italiaan- sche en de Fransche vloot zal ongeveer 150.000 ton ten gunste van Frankrijk bedragen. De „Petit Parisien" verklaart, dat men te gelijkertijd met een vlootovereenkomst en een politieke verzoening te doen heeft. De voor waarden, waaronder de overeenkomst tot stand is gekomen, zijn voor Frankrijk gun stiger dan de pers aanvankelijk heeft willen, gelooven. De bereikte overeenkomst ten aanzien van. de bewapening ter zee wordt door de Engel- sche pers algemeen als een gebeurtenis van de grootste politieke beteekenis beschouwd. De „Daily Express" rekent erop, dat de of- ficieele onderhandelingen tusschen Parijs en. Rome, over de Tunis-kwestie thans ten spoe digste zullen worden voortgezet. Ook acht men het zeer goed mogelijk, dat de vlootover eenkomst in economisch opzicht gunstige re sultaten zal hebben, waarbij in de eerste plaats aan de Fransche leeningen voor Italië wordt gedacht. Voor de komende ontwapeningsconferentie achten de bladen de overeenkomst van zeer groote beteekenis. De „News Chronicle" betwijfelt, of men thans reeds een overzicht heeft van het to tale resultaat der onderhandelingen. Het blad zegt, dat men zich moet afvragen, of men Frankrijk toch niet misschien op onder-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1