1000 500 300 25 MAANDAG 2 MAART EERSTE BLAD No. SI 69e Jaargang 1931 Hm: Firn F. VAH DE ÏELDf Jr., Ilalslml 53-60, llissinp. Telet. III. Pislrikiiii) 6638/ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieu ws trouw zult mee- moeglijk babbeltje tweg Neen, daar- )ord. 'k Weet hem !aar Amsterdam is komen er nieuwe eens logeeren beelderige naam lit Een fijn bezit je er ook planten zoo'n neus heb ik verkeerd getee- c bij. Waarom laat n 't Zal van den wie weet of je e laat knippen tot Blijft vader dan er keurig uitzien graag zoo'n kiekje i mijn album. Dat lekje, niet jou zelf, n gelezen Annie's iar vrienden". Wat las ik niet, zooals boeken pas waren ezen omdat ik \ze ;t, keuren. Wel las ken, boeken, die jij >o prachtig en leer- moet je perst veel je er niet van ge- groote hond. Maar ar Hij springt wel veel te jzwaar om zou ik die Zeeuw- n zien. Hebben jul- en kanten mutsjes Pijn, dat (hij weer O wat ben ik rijtjes Ik bewaar lelie, lijk jje heusch Je bent me een be- je nu heusch, dat ie gezicht Teeke- iat je yiat allemaal 'n drijvende bloem ik er op 't oogen- p mijn tafel had. moeten bedwingen arnüammerstraat uur rijden van me 500 groot, moet je /atergraafsmeer en den'kant pp van oesterberg te gaan. ;hines zien en hoo rnaar diep onder i je die nare hoest net groen Prach- terbloemetjes in de lijken indruk maakt astapijt. Nu kun je oen, hè (Nu, even wel eens goed. llebolletje, je hebt lat door je zwierige mooie weer en de Ja, in Amsterdam ik ben er al heel nog vrij stil op de in den tuin ook n Ik houd er erg rocussen, die zoo'n stampertje hebben, zeker goed met je ieten, hè Hadden 'kHoop, dat je het n als een braaf aken. raadseltje is beter een plaatsje. Maar ien, in Amsterdam Wel kun je er de water (slaat tegen Neen, als de Am- willen nemen, dan rg of Zandvoort. kwam je dan aan het springen? 'k is gegaan. Heerlijk, strand wonen. Kun •uischen 'a, maar 't is veel aampje bedenkt. Ik weg helpen. Houd an eens over Bloe- Houd je veel van nan Juffertje Lees- dan p.s misschien laampje. Misschien dere ideetjes. - t Is wel een erg zullen het probee- )o'n bolleboos is om )m, hoor Waar ga tje heen Zorg nu rapport, j i dan wel voor een willen zien dansen, welkom I Ben jij O wat een mo- die lange jurk naar naar den schouw- veel van die lange ►or je kleintjes en de naald Mag je iets maken? leurt niet veel, dat :oede oplossers ont- rtje maar zuiniger m plan in een paar groeien, dat je van je nieuwe jumper- 6 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct p - De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oF oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARÜE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 2 MAART. Verkiezing gemeenteraad. Naar wij vernemen wenscht de heer M. Laernoes bij de a.s. periodieke verkiezingen voor den gemeenteraad, geen hernieuwing van zijn mandaat. De heer M. Laernoes heeft reeds in zijn antwoord op de Nieuwjaarsrede van den burgemeester medegedeeld, dat hij meent zijn taak, ook als lid van het dagelijksch bestuur der gemeente, aan jongere krachten te moe ten overlaten. Lief dadigheids-Matinee „Van het kindvoor het kind". Britannia. Een hoogst sympathieke daad was het van de leerlingen van Höfelein-Bekker's Muziek onderwijs een middaguitvoering te geven, waarvan de netto-opbre'ngst kwam ten bate van arme, aan tuberculose lijdende kinderen, en waardoor alzoo aan het motto „van het kind—voor het kind", voor volle honderd procent recht wedervoer. Het aankweeken en doen uitleven van een der grootste christelijke en maat schappelijke deugden„Liefde tot den naaste", is de dure plicht van de ouderen ten opzichte van de jongeren en zoo wordt door soortgelijke handelingen opbouwende arbeid verricht, waarvan de samenleving nu en in de toekomst de zegenrijke gevolgen moet onder vinden. De prettige kurzaal was dan Zaterdagmid dag geheel gevuld met een kakelende, kwet terende kinderschaar vergezeld van „groot publiek"wel een bewijs, dat men algeheel instemde met het beoogde doel. Met pope lende hartjes beidden de kleinen het moment, dat het doek open zou gaan en het spel van hun „tijdgenootjes" een aanvang zou nemen. En jawel. Er kwam beweging in het geheim zinnige gordijn, wat het podium afsloot. Nu ging het gebeuren De stemmetjes verstil den. Het groote oogenblik was echter nog niet daar. De leider van het instituut, de heer Theo Höfelein, verscheen, riep allen een har telijk welkom toe, bracht dank aan allen, die hun medewerking in eenigerlei vorm hadden gegeven om tot de organisatie enz. van dezen middag te geraken, drukte de hoop uit, dat het program, wat volgen zou, naar genoegen zou wezen en verzocht de grootst mogelijke stilte in acht te nemen, opdat de stemmen der jeugdige actrices en acteurs de zaal zou den kunnen bestrijken. Even later ging de voorhang toch heusch van een. Wat we toen zagen was een sprookje geltjk. In 'n kunstzinnig geënsceneerd milieu stond de geluksfee met hare gezellinnen, de Bruidsmarsch van Mendelssohn, waarbij het carillon niet vergeten was, weerklong en statig schreed de poppenbruidsstoet nader. Wat een snoezig bruidje Doch ze had geen bruidegom. En dat was toch noodzakelijk weende de geluksfee. Er kon echter alsnog in voorzien worden en achtereenvolgens kwamen er dan ook verschillende pretendenten ke tellapper, kleermaker, soldaten (keurig ge- costumeerd met vaandel en trom,) zeeman, dtef (met indrukwekkende gesnorbaarde gen darmen), landman, apotheker, bedelaar, die allen van hun talenten vertelden, maar ook alleen gewogen en te licht bevonden werden. °e bruid maakte haar excuses over de afwij zing, waarin het massaal optrekken van de aanbidders-schare geen verandering ver mocht te brengen. Verontwaardigd over zoo vel smaad gingen ze heen, terwijl de bruid besloot het maar zonder bruidegom te stellen. Was dit zangspel „De poppenbruiloft" van Cl. Ward wat zang, dans, parlando, costu- Weerlng, typeering en algeheele aankleeding betreft in één woord subliem, ook „Een visite to t poppenhuis", waarover we reeds meer dere malen schreven, was excellent. De pop- Pemnoeder, de geheele poppenfamilie, Japan- 5(toe pop, Negerpop, danspoppen, mode-da- wespoppen, de nurse met baby, dienstmeis jes. kok enz., allen waren in de snoezigste Pakjes gestoken en speelden hun rol aller voortreffelijkst. Allerliefst klonk ook het Watremains pianostukje. Beide spelen blijven geheel in de gedach- tonsfeer der kinderen, en zoowel voor uitvoe rden als kijkers, is de opvoering immer een Sroot succes. Door een vijftal leerlingen werd nog het ^tochtspel „De geleende koekepan" van Hen- arika van Tussenbroek voor het voetlicht fcebracht. Echt leuk hebben de kinderen deze P^Ppige geschiedenis van den op pannekoe ken belusten schoenmaker, Van Stappen, die met zijn vrouw den, voor buurvrouw als be looning voor het gebruik van de pan, bestem den koek oppeuzelde, en waarover vrouw Van Stappen zich danig boos maakte tot haar man heur op vernuftige wijze aan het spreken wist te krijgen, gespeeld. De schoenmakers leerling, de dokter en de klant waren ook aardig. Van den zang kweet men zich goed, en het duet je van het schoenmakersechtpaar mag wel apart genoemd worden, evenals hun samenspel. Het geduld van het jonge volkje is door het uitgebreide program nogal op de proef ge steld. Dat het goed rustig is gebleven, is dan ook wel te danken aan de buitengewoon boeiende manier, waarop alles is uitgebeeld en afgewerkt. De heer Höfelein mag met zeer veel genoegen op deze kinderuitvoering terug zien. Zijn leerlingen hebben enthousiasten, uitbundigen bijval geoogst, wat voor een groot deel aan zijn kundige leiding mag wor den toegeschreven. Doch ook zijn getrouwe helpsters, mevr. Höfelein-B-ekker benevens de dames Harder, Van der Schaaf, Hintze en Verhoeff de stille werksters achter de schermen verdienen in dit verband ver melding. Van de attracties werd in de pauzen een zeer ruim gebruik gemaakt, de kinderen toon den daarvoor zooveel liefhebberij, dat zij el kaar bijna verdrongen. De heer J. L. Buising en de diverse dames hadden daar ook veel af wisseling in aangebracht en de talrijke voor werpen, voor welker beschikbaarstelling den winkeliers dank betuigd moet worden, lokten mede tot deelname. Rest nog een woord van dank aan het adres van den directeur van Britannia, den heer B. van Dijk-Soerewijn, voor de gratis zaal en de loyale medewerking als steeds door hem be toond. De beschermvrouwe, mevr. C. van Woelde- ren-Sprenger en de burgemeester woonden de uitvoering bij, welke wel een flink bedrag voor de liefdadigheidsinstelling zal hebben afgeworpen. O. Kunstavond van de afdeeling Vlissingcn van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Marguerita Couperus. Britannia. Evenals in de wereldgeschiedenis heeft ons vaderland ook in de kunsthistorie een tijd van hoogen bloei en een tijd van diep verval gekend. Noord- en Zuid-Nederland zijn uit een muziek-historisch oogpunt als één geheel te beschouwen. Daardoor kunnen wij ook spreken van de Nederlandsche school (1450 1550), toen onze zangers naar Italië, Spanje, Frankrijk en Duitschland ontboden werden. Het kleinste hof on het buitenland had zijn eigen kapel, die hoofdzakelijk uit Nederlan ders bestond. Die tijd was het hoogtepunt der Nederlandsche muzikale ontwikkeling en te recht mogen we gewagen van de muzikale heerschappij der Nederlanders. Vermits het A.N.V. zich ook ten doel stelt het ten gehoore doen brengen van Nederland sche muziek, en de Vlissingsche afdeeling te dien einde Zaterdag een kunstavond had be legd, waartoe zij mevrouw Marguerite Coupe rus had uitgenoodigd, ligt het voor de hand, dat de kunstenares als punt van uitgang voor „het Nederlandsche lied in verschillen de eeuwen voorgedragen in de costumes van volk en tijd", koos de middeleeuwen. In die dagen zong men geestelijke liederen en leysen. Dat hieronder werkelijk zeer schoo- ne waren bleek wel uit het „Dry Coningen Liet", „Van Jesuken en Sint Janneken" en „Jesus's Dood", welke melodie heden ten dage nog in de Roomsch-Katholieke kerk, als „stemme van den Miserere" in gebruik is. De tweede groep behelsde liederen uit de 16e eeuw (plm. 1530 en later). Politiek éh godsdiensttwisten deden den volksgeest zich in tonen uiten. De „Nederlandsche Gedenck- Clanck" van Valerius bevat daarvan een uit gebreide verzameling. Uit dien bundel hoor den we den geschiedzang „Merck toch hoe sterek". Voorts droeg mevr. Couperus o.a. voor de minneklacht „Ghequetst ben ic van binnen", de ballade „Van twee conincskinde- ren", waarin de trouwe liefde tot in den dood bezongen wordt, benevens het wel bekende „Naer Oostlant willen wij rijden". In de derde afdeelingmidden 17e eeuw, troffen vooral „Ik sag Cecilia comen", het grappige Vlaamsche „Schoon lieveken, waer waerdet gij" en het drinklied ,,'t Avont sullen wi vrolic sijn De eerste helft der 19e eeuw was vertegen woordigd met „Trommelaar met rooden mond", „Vensterliedeken" en „Vrijage in 1840", den tijd der luifelhoeden. Van de he- dendaagsche liederen vertolkte de kunstena res o.a. het siiblieme Rennesje „Als de ziele luistert", het innig-teedere „Als 't kindje wakker wordt" van Hendrika van Tussen broek en de buitengemeen geestig, heerlijk geteekende ,,'t Snoepwinkeltje" en „De school". Mevr. Couperus bezit de gave haar gehoor te boeien, door een expressieve voordvacht Haar geluid is helder en klankrijk. Ieder lied gaf zij in zijn eigen sfeer en maakte daarbij gebruik van wisselende costumeering, naar vrouwenfiguren uit schilderijen van beroemde meesters. Haar arbeid op het prachtige ter rein der folklore is ongetwijfeld meer belang rijk en wat zij ons uit dien schat heeft ge bracht was alleszins de moeite waard. Zij werd zeer goed begeleid door Henk Val kenier, die in de pauzen o.m. een compositie van den beroemden Noord-Nederlandschen toonkunstenaar Jan Pieterszoon Sweelinck (1562—1621), Siep's bekende oud-Hollandsche dansen en een „Valse Triste" van den begaaf den modernen toondichter Alexander Voor molen, verdienstelijk ten gehoore bracht. Het was een interessante avond. Het ge- bodene vond bij de niet talrijk aanwezigen onverdeelden bijval. Mevr. Couperus kreeg bloemen. O. Tewaterlating „Kota Nopan". Ondanks den regen was de belangstelling voor het te waterlaten van het motorschip „Kota Nopan", gebouwd aan de Kon. Maat schappij „de Schelde" alhier, Zaterdagmid dag nog zeer groot. Dit schouwspel heeft altijd 'n groote aan trekkingskracht voor het publiek, en het oogenblik dat een groot zeeschip voor het eerst zijn element kiest, is emotievol en wordt met spanning gadegeslagen. Hoewel de weersgesteldheid voor hst te water laten niet gunstig was, verliep dit toch goed, al moest om de noodige beweging in het schip te krijgen nog van locomotie ven-trekkracht gebruik worden gemaakt. Maart roert zijn staart. Maart is pas begonnen, of daar hebben wij reeds een eigenaardig staaltje gehad van zijn spreekwoordelijke buien. Van den laatsten dag van Februari af nam de eerste dag van Maart diens sneeuw er regen over, maar met toenemende kracht. In den nacht van Zater dag op Zondag was het een echt honden weer. Zondagochtend lag er een tamelijk dikke laag sneeuw. Even daarop brak de zon door en de sneeuw werd water. Het droop van alle da ken, de goten kregen dubbel zooveel werk en de straten dreven. De wolken scheurden even. Maar het was duidelijk te zien dat hun lust ongebroken was om weer samen aan het sneeuwen of het regenen te gaan en om hun Maartsche buien over het van water zatte land te gooien en des avonds kregen wij een nieuwe sneeuwbui. Wij hebben op den eersten dag van lente maand al meer sneeuw gehad dan in de af- geloopen wintermaanden. Christelijke Besturenbond. Aan het jaarverslag van den Christ. Be sturenbond alhier over 1930, uitgebracht door den secretaris, den heer F. Luijk, ontleenen wij het volgende Het jaar 1930 is voor de Christeijke vakbe weging een jaar geweest, waarin vele licht punten zijn waar te nemen. Het C. N. V. ging weer met enkele duizenden leden voor uit en kwam thans thans weer boven het hoogste aantal in 1921 bereikt. Ook het T. B. C.-fonds deed dit jaar weer veel goeds, en bracht verlichting der finan- cieele zorgen aan hen, die met deze gevrees de ziekte te kampen hadden. Het jaar 1930 had ook een donkere scha duwzijde, door de werkloosheid, die zich meer en meer uitbreidt en die voor velen gevoelige gevolgen zal hebben. Voor wat onzen Besturenbond betreft, is 't jaar 1930 een zeer goed jaar geweest. Het aantal leden ging in bijna alle organisatie's vooruit en bedraagt thans op 31 December 1930 1000 leden. Ook het aantal organisatie's is met 2 ver meerderd en bedraagt thans 14. Op 4 Februari werd een afdeeling opge richt van den Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst en begin Mei een afdeeling van den Ned. Christ. Kleermakersbond, Op 1 Januari 1930 bedroeg het aantal le den 929 en op 31 December 1000, alzoo een vooruitgang met 71 leden. De drie laatste vergaderingen waren ge wijd aan de belangen der werkloozen, waar uit een actie ontstond in samenwerking met de andere plaatselijke vakcentrales. De propagonda-vergadering op 14 Novem ber mag buitengewoon goed geslaagd heeten. Vervolgens worden in het verslag van ver schillende aangesloten organisaties mededee- ingen, waarvan wij o.a, memoreeren Het ledental van de Christ. Metaalbewer kers ging met 23 vooruit en bedroeg op 31 December 429. In den loop van dit jaar werd het collectief contract in de metaalindustrie afgesloten en alzoo de verkregen resultaten van de staking in 1928 vastgelegd. De voor naamste punten in dit contract zijn doorbe taling van dc Christ, feestdagen en een week -vacantie met behoud van uurloon. Voor de bouwvakarbeiders werden twee belangrijke punten contractueel vastgelegd, nl. het verkrijgen van 3 vacantiedagen en de premiebetaling voor de Ziektewet, welke ge schiedt door de patroons. Ook de Bakkersgezellen mochten eenige verbeteringen behalen. De afdeeling Personeel in Publieken dienst heeft reeds in het eerste jaar van haar be staan een hooge vlucht genomen. Bij de op richting telde zij 12 leden op 31 December 27 leden, alzoo een vermeerdering van 110 Uit het financieel verslag blijkt, dat de ontvangsten van den Besturenbond bedroe gen 500.54, de uitgaven 462.60, batig sal do 37.94. Het Bureau voor Rechtskundig Advies verstrekte 312 adviezen. De afdeeling Vlissingen van het T.B.C.- fond „Draagt Elkanders Lasten" telde op 1 Januari 1930 229 leden en op 1 Januari 1931 319 leden, alzoo een vermeerdering van 90 leden. De ontvangsten bedroegen 342.82, de uit gaven 338.45. Dit jaar werden 251 zakagenda's geplaatst, tegen 220 in het vorig jaar. Zuivelfabriek Walcheren. Vrijdagmiddag hield in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg bovengenoemde veree- niging haar jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer S. Simonse te St. Laurens. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overleden lid, den heer A. Poppe te Grijpskerke, die gedurende vele jaren zijnrt>este krachten als bestuurslid aan do coöperatie had gegeven. Spreker wijst op de onlangs opgerichte commissie voor land- bouw-coöperatie en spoort de leden aan het werk van die commissie te steunen, opdat de landbouwers op Walcheren elkaar beter zul len leeren begrijpen. Ook op het zuivelbedrijf drukt de tijd zijn donker stempel af. Over de werking van de fabriek kunnen we echter zeer tevreden zijn. De verstandhouding tus- schen leden, bestuur en directeur is goed, terwijl de omzet der producten over het alge meen stijgende is en de kaasbereiding uit stekend geslaagd mag heeten, zoodat thans deze afdeeling nog is uitgebreid en daardoor in 't vervolg minstens de dubbele hoeveel heid melk per dag zal kunnen worden ver- kaasd. Uit de jaarrekening, welke onveranderd werd goedgekeurd, blijkt dat het afgeloopen jaar een winst is gemaakt van 13.368.74, welk bedrag geheel is bestemd geworden voor af- en bijschrijvingen. De gebouwen, machi nes, filialen en verdere inventaris staan thans te boek voor 186.000. De 6 obligatieleening, welke nog 113.000 groot was, werd geheel afgelost. In de plaats daarvan is een 5 annuiteitsleening groot 100.000 bij de diverse plaatselijke coöperatieve Boerenleenbanken afgesloten, waardoor de leening dus 13.000 kleiner werd. Ook werd 1000 afgelost van de 5 obligatieleening, welke thans nog 174.000 bedraagt. Voor de geldleening per 31 De cember 1930 groot 81.000 en waarop 4500 was afggelost, aangegaan by de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, kon een lagere rentevoet worden verkregen, terwijl het saldo tegoed van de rekeningcourant bij de Boe renleenbank te Oost- en West-Souburg 2232.74 bedroeg. Verwerkt werden in het afgeloopen boek jaar (69.476 L. van een naburige fabriek in begrepen) 3.880.584 L. melk, waarvoor een bedrag van 303.801.04 werd uitbetaald. De vereeniging ontvangt de melk der koei en van 134 leden en ruim 70 contractleve ranciers. Tengevolge van de Coöperatiewet 1925 was een herziening der statuten noodig. Deze werden in de maand November in een bui tengewone algemeene vergadering aangeno men. Ze werden afgedrukt in de Staatscou rant van 21 Januari 1931. De werkverschaffing te Goes. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van arbeid, handel en nij verheid de volgende vragen gesteld Willen de ministers laten onderzoeken, of het waar is, dat de gemeente Goes het aan leggen van nieuwe straten, plantsoenen enz., laat verrichten door het Burgerlijk Armbe stuur Indien de voorafgaande vraag bevestigend moet worden beantwoord, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat de bedoelde werken rechtstreeks of zijdelings vanwege de ge meente moeten worden uitgevoerd, zoodat' 't daarvoor o.m. bij collectief contract bepaalde loon moet woi*den uitbetaald, en zijn de mi nisters bereid te bevorderen, dat de gemeente deze werken niet als objecten voor werkver schaffing aan het Burgerlijk Armbestuur overdraagt Weten de ministers, dat een der gevolgen van de door de gemeente Goes gevolgde ge dragslijn is, dat de tewerk gestelde arbeiders ook naar het oordeel van den Raad van Arbeid niet volgens de Zi^tewet verze kerd behoeven te zijn of kunnen zijn en is het waar, dat dientengevolge arbeiders, die ziek werden, terwijl zij bij het aanleggen van nieuwe straten, plantsoenen, enz., in dienst van het Burgerlijk Armbestuur, geen zieken geld op den grondslag der Ziektewet is uit betaald Zijn de ministers bereid tegen het in voor gaande vraag gestelde, indien dit waar blykt te zijn, maatregelen te nemen of te bevorde ren Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het jaarverslag over 1930 der Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee is het volgende ontleend Het bedrag der in omloop zijnde pandbrie* ven is in 1930 ondanks de ongunstige tijds-* omstandigheden met bijna twee millioen gul den toegenomen. Op 31 December was slechts een onbeduidend bedrag door hypothecair© debiteuren ten achter. Bij 59 leeningen werd 67 pet. of minder ('ft laagste was 43 pet.) van de getaxeerde waard© op hypotheek verstrekt. Van de in 1930 ge sloten 198 leeningen, tot een totaal bedrag van 5.759.475, werden zonder verplichte af lossing 13 posten aangegaan tot een bedrag van 335.375 de schatting van de voor deze dertien leeningen verbonden huizen bedroeg 513.333, zoodat gemiddeld 63 pet. der ge taxeerde waarde werd verleend. Op de 185 leeningen, gesloten met verplichte aflossing, samen groot 5.424.100, moet jaarlijks 111.449 worden afgelostde schatting van. de voor deze 185 leeningen verbonden onder panden bedroeg 7.582.881, zoodat op die posten gemiddeld 72 pet. op hypotheek werd- verstrekt. De gemiddelde rente-marge bedroeg op 31, December 1930 voor hypotheken 5.334 pet., voor pandbrieven 4.801 pet. Het verschil be draagt 0.533 pet. In het afgeloopen jaar werd aan 4y2 pet. pandbrieven ingekocht 393.850 en aan 5 pet. idem 378.850 terwijl ingevolge de gehou den nummertrekking 23.650 4i/2 pet. pandbrieven a pari werden verzilverd en 40.600 41/2 pet. pandbrieven werden omge wisseld in 5 pet. stukken. In totaal is verkocht f 2.514.550 4y2 pefc. pandbrieven en 675.500 5 pet. idem. Op 31 December 1929 was aan pandbrieven gecreëerd voor 31.307.500. In 1930 werd gecreëerd aan 4i/2 pet. en 5 pet. pandbrieven voor f 2,445.000 gevende een totale creatie van 33.752.500. Op 31 December 1929 bedroeg het bedrag der vernietigde pandbrieven 12.078.950. In 1930 zijn vernietigd 406.500. Op 31 December 1930 waren in portefeuille 258.300, zoodat op dien datum in omloop iwas voor 21.008.750 of bijna twee millioen gulden meer dan een jaar te voren. De winst- en verliesrekening over 1930 toont aan, dat de netto-winst f 128.861 (v.j. 96.039) bedraagt. Hiervan komt 186 aan twee aandeelhou ders voor onverplichte volstorting van zes aandeelen, f 29.438 (v.j. 21.575) aan het re servefonds, 4.710 (v.j. 3.452) aan het pen sioenfonds en is na aftrek van belasting, voor aandeelhouders beschikbaar 39.593. Indien hierbij 406 gevoegd wordt uit de dividend- reserve, kan 20 pet. (onv.) dividend worden uitgekeerd. Dividend- en tantièmebelasting vorderen samen f 6966. Waterschappen, Bij Kon. besluit is benoemd in de provincie Zeeland tot plaatsvervangster van den dijk graaf van den Zuidvlietpolder, N. J. M. van Oweren-de Jonge, te Wolphaartsdijk. De nieuwe schutsluis te Ter Neuzen. Het „officieele Belgische communiqué", dat Vrijdagavond aan de Belgische bladen werd' verstrekt, moet toch wel een wonderlijken indruk maken, aangezien dit gebaseerd is op „veronderstellingen" en ten slotte afdaalt tot „vermoedens" als zouden Ter Neuzensche kringen de hand hebben gehad in publicaties die in Nederlandsche bladen zijn verschenen, naar aanleiding van een schrijven van het lid van den gemeenteraad te Gent, den heer Edm. de Groóte, aan de Brusselsche „Stan daard". Uit laatstgenoemd schrijven blijkt duidelijk genoeg, hoe men te Gent over de kwestie denkt. De belangen van Gent en Antwerpen loopen in de aanhangige vraagstukken niet parallel. Het door Antwerpen begeerde ka naal is immers voor Gent, dat toch reeds korter bij den Rijn ligt dan de Scheldehaven van geen beteekenis. De belangen van de zich sterk uitbreiden de scheepvaart op Gent eischt dringend de voorziening waarom de belanghebbenden in die stad vragen. En naar het zich laat aan zien is die voorziening te bereiken. Van die

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1