500 300 25 eerste blad VRIJDAG IRIEK ICHT TLIJNEN VLISSINGEN DA No.49 69e Jaargang 1931 Uigave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening B6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws t 25 wollen kin- .sjesmuts by Van knipmes by Pie- dameshandschoen ;en bij antje .kelaarstraat 106 Koudenhoek roerse, Wal- bij Romijn, haakwerk met .enlioek 7 porte- an Loon. Breewa- elastingplaatje by >ruari. ,00 Vara. Gramo- jding. 10.15 Con- 11.30 Concert, st. 2.30 Schooluit- tet. 4.00 Vara. Or. oncert, orkest en Berichten van het 0 Politieberichten. V.P.R.O. Catechi- ien programma. aten. 11.20 Half- van dagen. 12.00 praatje. 3.15 Gra- solisten. 5.45 Le- Lezing. 7.45 Gra- „Vier dames Du. platen. 9.00 Vaz mplaten. ,35 Morgenwijding, (liedjes bij piano ncert en sopraan. Uitzending voor 5.35 Kinderuurtje, ichten. 7.00 Piano- 8.05 Concert, or- ichten. 9.40 Lezing, orkest en solisten, d Theme". 11.20- 15 M. 8.05 Gra- orkest en solisten. 4.05 Kinderuurtje, ten. 20 en 9.35 en 11.30 Joncert, orkest en annenkoor en or- iool-soli. Daarna aire muziek. 1.20 Orkestconcert. 4.00 Kinderuurtje, ijspel. 9.35—10.30 10—11.20 Lezingen. 15 Berichten. 1.20 rdracht. 3.50 Con- 00 Orgelspel. 8.20 en solist. 9.30 Be- >ncert. 772,3 te Toulouse. 734.8 te Steek ind van 27 Febr. 'estelijke wind, be- met regenbuien, derng in tempera- Febr. van Suez te Barbados an Tampico v. Port Soedan van Lissabon 3atavia naar Rott. 25 Febr. Malta Febr. te Antw. fan East London v. Rio de Janeiro ;br. van Hongkong (uitr.) 25 Febr. te ledenmorgen te 10 'ebr. van Suez ;br. te Mombassa Napels n. Tunis van Port Said r. van Beira ;e Manilla 7.48 9.23 20.41 22.15 ito's, Fietsen ligen. uur 6.03 6.04 ikelijkheden, enz. eraire avond, Nuts- ude Vriendschap" Liefdadigheids- Britannia, 2.30 uur. Kunstavond, Al£« d Hotel- Britannia, COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rigelanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct Be abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ' HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 27 FEBRUARI. Prov. Statenverkiezing:. pg candidatenlijst voor den kieskring II Vlissingen van de liberale staatspartij „de Vrijheidsbond" is als volgt samengesteld 1. J. C. Paap 2. H. B. J, Knoop, 3. mevr. G. Laernoes—Zoutman4. mr. P. M. W. J. van der Slikke 5. D. L. H. van Raalte 6. A. E, Dudok van Heel. Van samenwerking met den kieskring Mid delburg is afgezien. Wjj bouwen. Alhambra-Theater. Deze film van Joris Ivens draaide giste renavond voor het Instituut voor Arbeids- cntwikkeling De avond werd geopend met een woord van welkom aan de aanwezigen door den voorzitter van het Instituut, die ook dank bracht aan de firma de erven A. W. Smits, die de zaal zoo bereidwillig hadden af gestaan en die, na meegedeeld te hebben, dat de heer Harriot, bestuurslid van den Bouw vakarbeidersbond, een kort woord vooraf zou spreken, aankondigde, dat 7 Maart een voor stelling zou worden gegeven van het tooneel- stukFrank van Wezel's roemruchtige daden. De heer Harriot, alsnu de verhooging be-, tredend, wees op den naam en de desbetref fende zeer toepasselijke beteekenis. Hij her innerde aan het feit, dat op 1 Januari 1930 de bouwvakarbeidersbond 10 jaar in den te- genwoordigen vorm bestond. De oorzaak tot samensmelting, tot een „huwelijk", zooals spreker het eigenaardig uitdrukte, was de heerschende economische toestand, die een sterkere centralisatie noodig maakte. De ver rassing met een collectief contract, wier be palingen op verzet stuitten, was aanleiding tot een. staking, een uitsluiting, een vechten gedurende eenige maanden, welke strijd 760 duizend gulden kostte, waarvan toen slechts 100 duizend aanwezig waren. Solidariteit maakte het mogelijk 400 duizend binnen te krijgen, maar in 11 maanden tijd werd ge zorgd, dat het schuldcijfer verdween en er bovendien nog ruim 5 ton in de kas kwam. Bjj de samensmelting in 1920 telde de bond 22.000 vakarbeiders, maar een deel ervan dreef af naar de ongeorganiseerden met het gevolg, dat er slechts 13.000 overbleven, waar door heel wat aanvaard moest worden. Steeds dieper ging men den put in, maar in 1925 kwam er kentering in de daling met het ge val, dat in Januari 1930 de 24000 gepasseerd was, terwijl het aantal leden nu meer dan 27.000 bedraagt. Toch zijn „we" nog niet te vreden, want het besef moet komen, dat de plaats van allen is in de organisatie, die heel wat dingen heeft tot stand gebracht. In de eerste plaats de veiligheid-stelling eener va- cantie, dan de oprichting eener werkloos heidsverzekering, die reeds 8millioen besteed heeftde ziekenkas, die ons reeds 4 ton ge kost heeft en ten slótte, na den steun voor den ouden dag, de ontwikkelingscursussen zoowel voor de jeugd als voor den lateren leeftijd, waardoor verheldering en ontwikke ling worden gebracht. In alle opzichten bou wen wy, door den arbeider op hooger plan te brengen, dat hebben we eerst gedaan met de lantaarn, nu doen we het met de film. We. welke u zoo dadelijk te zien krijgt, de- ons streven, onze arbeidersbewe- Bulzen worden gelegd, dijken worden kanalen worden gegraven, de Zuiderzee wordt gedemptdat alles is uitge dacht door ingenieurs, maar wordt uitge dord door arbeiders. Aan deze film, vervaar digd door Joris Ivens, is meegewerkt door Kugo de Groot, den directeur der Vara, die dag aan dag de schouders zet onder het m°oie werk van de bevrijding der arbeiders klasse. Nu begon de film te draaien en gaf in logische volgorde en in prachtige beelden een overzicht niet alleen van de beweging der arbeiders, maar ook van den arbeid zelf het bouwen van een huis, waarvan we het heien dor palen, het optrekken der muren en het sluiten der bedekking zagen, met beelden en grafische voorstellingen, welke een duidelijk beeld gaven van de geschiedenis van den bouwvakarbeidersbond. We zagen den beton bouw, het metselen en ook de resultaten van den Nederlandschen bouwarbeid. In dit eer- sk deel hebben we ook pakkende projecties gezien van de hierboven vermelde opgerichte aWeelingen van den Bond en waren getuige van de uitingen van blijdschap op een jeugd ig in Arnhem. Het tweede deel was geheel gewijd aan de droogmaking der Zuiderzee, waarvan we, na een projectie van het plan, de dijken zagen opwerpen uit klei-leem, dat op een andere plaats in de Zuiderzee werd uitgebaggerd. Schitterende opnamen in het storten, zoowel van klei-leem als van zand van het beklee- den der dijken 't beteugelen der stroomen het maken en leggen van zinkstukken en het sluiten van het gat van Wieringen naar Me- demblik, maakten dit deel zeer imposant. Met een opwekking tot organisatie besloot deze rolprent, die prachtig muzikaal géïllu- streerd werd, in welke muzikale begeleiding de Internationale en het J.A.C.-lied eenige malen weerklonken, den avond, die een beeld gaf van het vernuft en van den arbeid, die gezamenlijk zoo'n grootsch werk aandurven en aankunnen. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Door de stichting van „het Groot Volkstoo- neel" door bovengenoemde vereeniging in sa menwerking met de „Vara", is het mogelijk geworden, dat niet alleen in de grootere plaatsen, maar ook in de provinciesteden wer kelijk goede kunst op tooneelgebied kan wor den gebracht niet alleen, maar dat daarmede ook gebroken wordt met het systeem, dat een stuk eerst maanden en maanden wordt ge speeld in de grootste plaatsen om daarna tot een tottmée door het land te besluiten. Nog kort geleden werd door den schrijver A. M. de Jong uit het bekende werk van zijn hand „Frank van Wezels roemruchte jaren een tooneelstuk getrokken, dat voor het eerst in Amsterdam voor een geestdriftig publiek werd opgevoerd. Reeds 7 Maart zal dit stuk nu hier ter stede voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling worden opgevoerd. Het mag verwacht worden dat van de ge legenheid, goéde kunst te zien tegen een entrée die voor een dergelijk groot bezet stuk laag kan worden genoemd ruim gebruik zal worden gemaakt. Voor dengene, die het boes niet heeft gelezen, moge onderstaande recen sie uit „de Toorts" een overzicht zijn van de hoofdinhoud van het stuk. Daarin schrijft Piet Bakker„In geen ja ren heb ik zoo adembenemend, zoo tot ziek wordens toe gelachen als om A. M. de Jong's soldatenspel. Ik hoorde gewichtige tooneel- kenners wenkbrauwfronsend beweren, dat dit eigenlijk geen stuk, doch een serie tafereelen was. Maar ik heb zoo gelachen.dat me de ge legenheid ontbrak om te merken, of ze gelijk hadden. Achteraf schoot me evenwel te bin nen, dat Frank van Wezel een stampvolle zaal schouwburgbezoekers bijna vier uur lang tot den hoogsten graad van medeleven heeft opgevoerd. Dan moet er toch wel een tikje „tooneel" in deze „serie tafereelen" zitten. Tooneel of niet, mijn wangen waren kletsnat en als ze eens opdroogden, gloeiden ze van verontwaar diging en opstandigheid tegen het beestach tige onrecht, dat De Jong geeselt." En hij besluit o.m.„We hadden het gevoel, weer gemobiliseerd te zijn. Dit teekent De Jong's kunstenaarschap, want alleen met rake dialogen komt men er niet. Het teekent ook het kunstenaarschap van Bouber en zijn kameraden. Zooals hijzelf, Jan Lamaire, Lu cas Wensing en Anton Burgdorffer, om een paar van de allerbesten te nemen, den soldaat speelden, zou de meest fantastische veldbonk hun niet verbeteren. Het Groot Volkstooneel heeft met de vertolking van dit volksstuk zichzelf overtroffen". In achterstaande advertentie vind men na dere bijzonderheden omtrent tijd, plaats en prijs. Van het Westelijk front geen nieuws. De N.V. De Vereenigde Tooneelisten, zullen Vrijdag 6 Maart, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw een opvoering geven van het Nederlandsch tooneelwerk „lm Westen nichts Neues". „Patrimonium". Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van „Patrimonium" haar 49e jaarverga dering in het Militair Tehuis, welke gced be zocht was. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het bezoek aan de ledenvergade ringen belangrijk beter was dan het vorige jaar. Verschillende sociale onderwerpen op deze vergaderingen werden behandeld. Het ledental bedraagt momenteel 86. Het financieel verslag gaf aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 821.67, met een batig saldo van 282.98. Het legaat voor werklooze leden heeft een bezit van 2330.80. In de naaste toekomst zullen uit dit fonds meerdere uitgaven gevor derd worden, al is op het oogenblik het aan tal werklooze leden nog niet groot. Er waren in het afgeloopen jaar zeer wei nig zieken. Het saldo van het Zieken fonds bedroeg 1451.40. Door de heerschende griep is hst aantal zieken thans grooter. Van de bibliotheek werd een druk gebruik gemaakt. Het aantal boeken bedraagt onge veer 400, w.o. verschillende studieboeken. Uit de kas „Hulp in Nood" werd aan enkele leden of weduwen van leden een ondersteu ning verstrekt. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren J. de Bruijne, C. J. Mommaas en H. Ch. V. Sbrel. Tenslotte werden nog plannen besproken tot feestelijke viering van het 50-jarig be staan der afdeeling in het volgend jaar. De steunregeling voor werkloozen te Middelburg. De dpor den gemeenteraad te Middelburg vastgestelde, zoo noodig, onder voorbehoud van toekenning van rijksbijdrage, in te voeren steunregeling voor werkloozen, bepaalt een uitkeering aan gehuwden en kostwinners van 13 per week, vermeerderd met 1.50 per gezinslid boven 2 personen, alles tot een ma ximum van 19 aan kostgangers, niet in het gezin inwonend 10 per week aan re glementair nog niet rechthebbenden, dubbel uitgetrekkenen en ongeorganiseerden, voor zoover gehuwd of kostwinners 11, vermeer derd met 1.50 per gezinslid boven 2 perso nen, alles tot een gezamenlijk maximum van f 17 en aan kostgangers van deze categoriën f 8. Als verdiensten op het gezinsinkomen in mindering worden gebracht, wordt daarvan 3 vrijgesteld. Vryz.-dem. kiesvereenigïng te Middelburg In de gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg van den Vrijz. dem. bond werden het jaarverslag van den secretaris, dat, omdat geen verkiezingen in 1930 gehouden zijn, kort was en dat van den penningmeester goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren mr. A. J. van der Weel, I. A. Willemsen en P. Wisse. Na bespreking van de bij 6c a.s. Provinciale Statenverkiezing te voeren actie, had een voorloopige bespreking plaats van de gemeen teradsverkiezing, waarbij bleek, ,dat van de beide aftredende leden, mevr. De Graaf door de wijziging in de Gemeentewet, waardoor echtgenooten van personen, die zelf geen zit ting mogen hebben in den gemeenteraad, ook worden uitgesloten van het raadslidmaat schap, niet meer in den raad zal kunnen te- rugkeeren. Samenwerking tusschen Zeeland en de A.N.Y.V In hot jongste nummer van „Ons Neder land", orgaan der Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, wordt in herinnering gebracht dat het op 12 Februari jl. 10 jaar is geleden dat de heer G. Houtekamer te Kloe- tinge benoemd werd tot secretaris der Goesche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. Dit is ongetwijfeld wel een der belang rijkste- daden dezer vereeniging geweest. Want van dien dag af ging van Zeeland op propagandagebied een enorme stuwkracht uit. Dat de samenwerking tusschen Zeeland en de A.N.V.V. op zoo prettige, succesvolle wijze geschiedt, is hoofdzakelijk te danken aan de opgewektheid en de energie van dezen beminnelijken Zeeuw. Wat de heer Houte kamer in zijn vrijen tijd voor het vreemdelin genverkeer gedaan heeft, zal blijken van blij vende waarde te zijn. In het belang van V. V. en A.N.V.V. beide hopen wij, aldus Schrijft het bovengenoemde orgaan, dat de heer Houtekamer nog vele jaren zijn functie op dezelfde enthousiaste en intelligente wijze zal kunnen blijvtn waarnemen. Vreemdelingenverkeer te Middelburg. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren te Mid delburg, bracht de secretaris, de heer mr. P. C. Adriaanse, het jaarverslag uit, waaruit o.a. blijkt, dat in 1930 totaal 1931 personen uit het buitenland het informatiebureau bezochten, van wie 1214 hun handteekeningen in het register plaatsten. Het aantal Nederlanders bedroeg 1281. Het ledental klom van 383 tot 442. Met dank vermeldt de secretaris den financieelen steun, die in 1930 van de ge meente en ook weer van de Kamer van Koophandel is ontvangen. De vereeniging gaf het album „Middel burg" uit, dat in honderden exemplaren over de geheele wereld is verspreid. De voorraad Nederlandsche, Fransche en Duitsche folders moest worden aangevuld en zijn weer ruim schoots verspreid. Een prachtwerk van den heer Strengholt over Zeeland, dat binnen kort verschijnen zal werd finnancieel ge steund. Vooral tijdens de wereldtentoonstel ling te Antwerpen is veel reclame gemaakt. Jammer dat de ingestelde autobusdienst Ant werpenMiddelburg niet het verwachte re sultaat had. Ook voor de oranjefeesten maak te dfe vereeniging veel reclame. Eindelijk kwam gelukkig de verlichting van het stad huis tot stand en ook de carillonbespeling werd voortgezet, terwijl de ringrijderij weer succes had al was het bezoek iets minder dan vorige jaren. Aan het slot van het verslag brengt de secretaris hulde aan den eminenten voorzit ter, den heer H. J. G. Hartman, voor wat hij gedurende 40 jaar als gestuurslid voor de vereeniging heeft gedaan en wiens steun en krachtige leiding men zal moeten ontberen nu hij heen gaat uit Middelburg. Het verslag werd goedgekeurd evenals de rekening van den penningmeester, den heer mr. H. Doorenbos. De vice-voorzitter, de heer mr. M. C. van der Minne, bood den heer Hartman onder instemming der aanwezigen het eerelidmaat schap der vereeniging aan, wat deze gaarne aanvaardde. Ten slotte richtte de heer Van der Minne zich met zeer waardeerende woorden tot den heer Hartman, die de ziel van Vreemdelingen Verkeer was en bood hem als herinnering twee fraaie etsen aan. De heer Hartman dankte voor de woorden en voor het geschenk en zeide steeds gaarne voor de vereeniging te hebben gewerkt, al was het niet altijd even aangenaam. Spreker hoopte, dat ook in de toekomst steun zal worden ondervonden en men niet zooals nu zich op de malaise beroepend, zal terug trek ken als lid. Maar ook de gemeente moet krachtig steunen. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren H. C. Wielandt en L. baron van Randwijck. De sluis te Ter Neuzen. Het lid van den gemeenteraad te Gent, de heer Edm. de Groote schrijft aan de Brussel- sche „Standaard", dat men in de regeerings- kringen het leven der Gentsche haven al te roekeloos in gevaar brengt, door de onder- hardelingen betreffende het bouwen van een nieuwe sluis te Ter Neuzen uit te stellen. Er bestaat, zoo zegt hij, een internationaal jxak- taat, betrekking hebbende op het kanaal GentTer Neuzen, waardoor het voldoende is toelating te vragen om een nieuwe zeesluis te bouwen, zooals dit trouwens in 18951902 is gedaan. Het Nederlandsch gouvernement is volledig op de hoogtedirigeanten en bevol king zijn de zaak genegen de plannen zijn gereed, de gronden aangekocht er moeten maar enkele kleine regelingen en rechtzettin gen gebeuren van het Schelde-regiem hoeft men niet te spreken, het komt er zelfs nieü rechtstreeks bij te pas. De heer De Groote schrijft verder, dat gansch het land baat vindt bij een voorspoe dige ontwikkeling van de Gentsche haven. De belangen dezer laatste, zoo meent hij, mogen dus niet blindelings geofferd worden of ondergeschikt blijven aan die van Antwer pen. En al verklaart hij zeker te zijn, dat de bevolking van Gent nog wel wat geduld wil oefenen, het kan toch niet in het oneindige blijven duren met deze aangelegenheid voor al als de Belgisch-Nederlandsche kwestie in haar huidig stadium blijft, schijnt er z.i. wel nooit kans te komen op een nieuwe sluis te Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd aangenomen een wijziging van art. 6 der bouwverordening, ten bate van het bouwen van woningen op eenza me plaatsen, en besloten de concessie ten bate van Radiodistributie verleend aan de N.V. Zuid-Ned: Radiodistributie maatschappij te Vlissingen over te schrijven op den heer P. C. Oorschot aldaar. Vastgesteld werd een verordening tot het heffen van een recht voor het ruimen van privaatputten en -tonnen, terwijl Burg. en Weth. mededeelen, dat zij voor aansluiting van beerputten op de rioleering een wijziging der rioolbelasting zullen voorstellen. De in de vorige zitting door den raad vast gestelde steunregeling voor werkloozen werd ingetrokken en een nieuwe vastgesteld, over eenkomstig het van wege den Minister ge zonden model. Daarbij werden, met het oog op de belangen der groote gezinnen op voorstel van den heer Hamelink de normen verhoogd, en deze be paald voor transport- en bouwvakarbeiders op 24, voor fabrieksarbeiders op 22 en voor landarbeiders op 15. Tegen die wijzi ging van den norm stemden de heeren Bedet, De Jager, Scheele en Dekker. Nadat de heer Hamelink een motie had voorgesteld en op grond der besprekingen weer had ingetrokken, werd vertrouwen uit gesproken, dat het Burgerlijk Armbestuur, nu volgens de regeling van den Minister de arbeiders boven de 60 jaar van de steunrege ling worden uitgeschakeld, voor de werkloo zen van 60 tot 65 jaar een steunregeling zal willen treffen overeenstemmende met die door den gemeenteraad vastgesteld voor de werkloozen die onder de regeling zijn opge nomen. Thans werd een definitief besluit genomen .voor het garandeeren eener leening van de vereeniging „Werkmansbelang" ad 30.000 voor het bouwen van 9 kleine middenstands woningen. Het raadsbesluit inzake aangaan eener geldleening voor de vernieuwing van de be strating der Grenulaan en den Schoolweg werd gewijzigd, van 57.000 in 60.000, in verband met de hoogere kosten, dier vernieu wing. De heer Colsen bracht ter sprake het wer ken van Belgische werklieden op de fabriek te Sluiskil en vraagt, of er naar het voorbeeld van Hulst geen verzoek aan de regeering zou zijn te richten, om, evenals België met Ne derlandsche werklieden doet, die ze terug stuurt, ook het binnenkomen der Belgische werklieden te beletten. De heer Hamelink zou dat een bedenkelijk standpunt achten, evenals zulks het geval zou zijn als men werklieden uit een andere gemeente zou wil len beletten hier te komen werken. Als dit werd doorgevoerd, dan zou ten slotte ieder op zijn eigen gemeente zijn aangewezen. Ook de voorzitter moet in dit opzicht tot omzichtigheid aanmanen en zou geen optre den der regeering willen verzoeken. België heeft, evenals ons land, het recht om een vreemdeling, die geen werk meer heeft, en zonder middel van bestaan is, over de grens te zetten, maar overigens moet men niet uit het oog verliezen, dat er in België nog dui zenden Nederlanders werken. Iets anders is het, dat bij de 1'Azote zou kunnen worden aangedrongen op het bij voorkeur in dienst nemen van Nederlandsche arbeiders, zooals dit vroeger met gunstig resultaat bij de di rectie der cokesfabriek is geschied. Scheepvaartberichten. Giterenmorgen 11 uur is op den Oostberm der Westhaven te Ter Neuzen het Engelsche stoomschip „Gripvast" omhoog gevaren. Het stoomschip is met behulp van de sleepbooten „Raymond" en „Charles" vlotgetrokken. De positie van het schip was zeer gevaarlijk, daar het door den Noord-Westelijken winl geheel dwars op de steenen zat en daardoor gevaar bestond voor breken. Het schip was ledig van Poole en bestemd naar Gent. BIGGEKERKE. Woensdag vierde de afdeeling Biggekerke van den Chr. Nat. Werkmansbond haar zil veren jubileum in de Ned. Herv. kerk. Na het zingen van Ps. 118 7, 8 heette ds. C. van der Waa, de voorzitter van de afdeeling, inzonderheid welkom den heer Broen, pro- padandist van den Chr. N. W. Bond. Hij herinnerde eraan, hoe er voor 25 jaar een krachtige actie van den bond in onze pro vincie uitgegaan is, waaraan deze afdeeling haar ontstaan heeft te danken, die in al dien tijd niet ongezegend heeft gearbeid. Als spr. overgaat tot de behandeling van zijn onderwerp„De beteekenis van den Chrt. Nat. Werkmansbond in ons gemeentelijk leven", zegt hij, dat deze bond tegenover het streven de kerk er buiten, de leus hoog houdt de kerk erin. Hij licht toe hoe hij dat bedoelt. In het persoonlijk leven is de mensch geneigd niet met God, de onzichtbare wer kelijkheid te rekenen, doch met het zichtbare. Gelooven is echter, dat men afziet van het zichtbare en vertrouwt op God. Met ver schillende voorbeelden wordt dit duidelijk gemaakt. Ditzelfde geldt ook in het maat schappelijke leven, waar velen alleen met het stoffelijke en zichtbare willen rekenen en niet met God en zijn woord en het geestelijke willen afhankelijk doen zijn van de uitwen dige omstandigheden. Hieruit vloeit voort het betrekkelijke van de geestelijke en zedelijke waarden en den klassestrijd. De consequentie ervan wordt gezien in Rusland, de proeftuin van het communisme. Een ernstige waar schuwing voor ons Weest op uw hoede Naast en met de kerk op haar terrein en wijze neemt de Werkmansbond op zijn ar beidsveld positie tegen deze stroomingen. Het is derhalve van groote beteekenis, dat in onze gemeente, aan wie 't moderne leven niet onbe roerd voorbij gaat, de Werkmansbond den ar beider wijst óp de gevaren, die hem bedreigen en die een bewarende, opvoedende kracht uit oefent, wat spr. nader uitwerkt, terwijl hij eindigt met den wensch, dat de afdeeling in kracht moge toenemen. Daarna spreekt de heer Broen over „Vra gen van den dag". Te midden van het woe lige leven is het noodig ons af te vragen Beteekent ons christelijk vereenigingsleven iets in dezen tijd Gaat er kracht van ons christendom uit Laten wij die vragen met hun beschamend antwoord oprecht bespre ken. Ons past diepe verootmoediging, want ons christendom beteekent zoo weinig, daar het maar al te zeer losgemaakt wordt van Christus. Vervolgens hebben de Werkmansbonders op een jubileum zich af te vragenzijt gij uwe verplichting nagekomen om mee te werken tot den bloei van onze Ned. Herv. kerk Onze aloude vaderlanösche kerk, hoewel met gebreken en deswege door velen miskend, is nog altijd waard gesteund te worden. Op het terrein van de sociale beweging for-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1