leeo 500 300 25 EERSTE BLAD ^-No.46. 69e Jaargang 1931 DINSDAG lilini: firma F. 111 li ïftCE Jr. Mlisi! 5141, Vlissingen.Telel. 10. Pistrskming SS181 24 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen BUITENLAND - 6.20 ten. >rt. en 0.35 en 10.35 12.25 QrkestCOü- 7.20 Muzikaal aL 11.20 en 2.20 Or en Hansen. 9.35 Or- elspel, 9.05 Liederen- concert en solisten. 3 Lezingen. 11.50 Gra- richten. 1.20 Gramo- rachten. 3.50 Orkest- 7.20 Musikalisches •ichten. 9.35 Lezing en OVER DUITSCHE ONS. kan men bijna eiken ations een uitzending ach hooren. Over het sche luisteraars hier- ten, vooral omdat het van de B.B.C. overi- isseling biedt. De om- ider te Leipzig heeft ümatig Bach's canta- gelijkheid bestaat, dat 'ergenomen door alle jl ook de Oostenrijk- omroepmaatschap- leze uitzendingen aan jeven. Daar de pro- chillende stations ook ;n groote verscheiden- ik vroolijke uitzendin- hooren, zal hiertegen ;staan als bij de En- -PLAN" EN DE 1IROEP. che „vijf-jaren-plan" vorpen voor den zen- van Moskou is men w van een zender met LW., welk station dns zal zijn. Voorts zullen ouwd met een vermo- ht-en-twintig 10 K.W. iRTLIJNEN Febr. te Adelaide 21 Febr. Dakar ,ott. van Vlissingen Febr. Guardafui Febr te Suez 20 Febr Dakar Batavia van Rott. 21 Febr. van Ki- r.) 21 Febr .te Suez Febr. van Colombo nden" (thuisr.) 20 20 Febr. van Mo- p. 21 Febr. Suez 1. 21 Febr. Galle 9 Febr. Gibraltar 21 Febr. te South- br. te Barbados Febr. te Sjanghai huisr.) 17 Febr. van .18 Febr. Gibraltar Algiers v. New-York Febr. Perim an Batavia n. Rott. OERSEN 23 Februari 1931, des :el) oersen. ferkoopen. -ƒ 2.49% Londen rlijn 59.2359.25; Parijs 9.76—9.78 pier. 49 Ponden 12.0814 9.17—59f32 Belgi- -ƒ 34.90Fransche .RICHT id 769.2 te Clermont, d 748.8 te Audanes. avond van 24 Febru- Zuid-Westelijke tot ivelig tot halfbewolkt. g. Lichte vorst des ooi. E VLISSINGEN 5.03 5.45 17.30 13.20 Vuto's, Fietsen tuigen. ari uur 5.57 5.59 «DA makelijkheden, jiteraire avond, Nuts- Oude Vrieni^hap" VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.25; iedere regel meer 25 cent. Bil abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 - f repels 75 ct., kdere ref el meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 24 FEBRUARI. el Britannia, 2.30 uur, Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose Gisterenavond hield bovengenoemde ver eeniging in het voormalig Burger Weeshuis haar jaarvergadering. De voorzitter, do heer J. C. Paap, heette de aanwezigen welkom en deed de verblijden^ de mededeeling, dat het hard werken van een dames-comité tot vermeerdering van het le dental met veel succes is bekroond geworden. Niet minder dan 124.50 aan contributie per jaar werd bijeengebracht. Dit is een mooi resultaat en spreker brengt hiervoor harte- Ijjk dank. Na lezing der notulen der vorige jaarver gadering, werd door den secretaris, den heer dr. A. P. Smitt, het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij hét volgende ontleenen De totale sterfte is bij ons lager dan in het rijk en de meeste andere gemeenten, maar de t.b.c.-sterfte is relatief hooger dan op zeer veel andere plaatsen. De totale sterfte per 1000 inwoners was Vlissingen 7.9, Zeeland 9.5, het rijk 9 (1929 10.6). De t.b.c.-sterfte wasVlissingen 1.35, Zeeland 0.72, Friesland 0.65, Limburg 0.94, het rijk 0.75. De cijfers voor kankersterfte waren Vlissingen 1.30, Zeeland 1.5, Friesland 1.53, Limburg 0.86, het rylc 1.23. Van de 29 personen, die in 1930 bij ons aan t.b.c. stierven, waren 18 gevallen van longtbc., 5 van hersentbc., gevallen van tbc. van an dere organen. Het aantal consulten aan het Consultatie bureau bedroeg 646. Voor de le maal kwamen 125 personen, nl. 68 volwassenen en 57 kin deren. Van deze 125 personen hadden 57 geen tbc., 59 wel tbc., waren 9 dubieus. Een groet gedeelte dezer patiënten was door den huis arts gezonden. Van de oprichting af zijn thans 1482 perso nen ingeschreven. Sputumonderzoek dat op het bureau zelf wordt verricht, had 32 maal plaats, en viel 18 maal positief uit. Pirquetsche reactie werd 67 maal uitge voerd, 34 maal met positief resultaat. Man- toux-reactie 4 maal, met negatief resultaat. Bezinkingssnelheid van het bloed werd 135 maal bepaald, microscopisch onderzoek van het bloed 121 maal verricht. Röntgenfoto's werden 32 maal vervaardigd op kosten van het bureau. In 16 gevallen was reeds Röntgenonderzoek verricht op kos ten van het A.A.W.Z. Bestralingsbehandeling had 10 malen plaats op kosten van het A.A. Z.W. De besmettingsbron der nieuw-ingeschre- ven patiënten kon worden vastgesteld 25 maal bij de ouders, 15 maal bij broers of zus ter, 24 maal bij anderen, kon in 59 gevallen niet worden aangetoond. Van de gezamenlijke bezoekers van het bureau werden opgenomen in een inrichting 32, in een sanatorium 12, in een zeehospitium 16, in gezondheids-kolonies 12. Tot Augustus 1930 werd een der patiënten in de Nazorg kolonie „Zonnestraal" verpleegd. Huisbezoek hadden op 1 Januari 1931120 gezinnen met 147 patiënten. In 30 dezer ge zinnen komt open tbc. voor. Het aantal huis bezoeken bedroeg 1624, het aantal bezoeken voor maatschappelijk werk 191. Huur toeslag werd 24 maal gegeven. Boven- ventilaties werden 5 maal aangebracht, ter wijl 4 maal horren verschaft werden en 1 maal een kamer werd bijgebouwd. In 35 ge vallen werd bereikt, dat de patiënt een af zonderlijke slaapgelegenheid kreeg. Wekelijksche toeslag aan de huisvrouw, telkens gedurende bijna het geheele jaar, werd 10 maal gegeven. De Ned. Herv. Diaconie en de Metaalbe- werkersbond steunden weder met een jaar- lyksche bijdrage, bestemd voor kinderuitzen- terwijl, als gewoonlijk, veel steun werd ondervonden van „Draagt Elkanders Lasten". De vereeniging „Goed Wonen" schonk 38 als opbrengst v&n haar 10-jarig jubileum. Ontsmettingen voor rekening der vereeni- hadden 19 maal plaats. Warme maaltijden werden, dank zij de of fervaardigheid van een aantal dames-inge zetenen, 990 maal verstrekt. Ook kreeg de vereeniging daardoor de beschikking over een belangrijke hoeveelheid kleeren en kin derspeelgoed. De Emmabloemcollecte bracht dit jaar bruto 1016.52 op. Door de belangrijke extra-subsidie, door den raad der gemeente toegestaan, kon veel meer gebruik worden gemaakt van de win- terverpleging op „Zonneveld" en bedroeg het aantal verpleeg dagen aldaar, door de ver eeniging betaald, niet minder dan 2550. De Nazorg blijft een moeilijk probleem, vooral ook voor de huisbezoekster. Het blijft moeilijk om passend werk te vinden voor hen die lang gekuurd hebben. Op de door de ge meente ingestelde gelegenheid tot nazorg vonden 4 patiënten telkens gedurende onge veer 6 maanden plaats. Met belangstelling wordt de geboorte van de Nazorgcommissie tegemoet gezien. Het jaarverslag gaf geen aanleiding tot opmerkingen. De penningmeester, de heer D. L. H. van Raalta, deed daarna rekening en verant woording over het financieele beheer. De ontvangsten en uitgaven bedroegen in totaal 10.308.39, met 'n nadeelig slot van 66.1514. Het vorig jaar bedroeg het nadeelig saldo 433.11 Door den voorzitter en uit de vergadering werd den penningmeester hulde gebracht voor het bijna geheel wegwerken van het nadeelig saldo. De penningmeester wees er op, dat dit jaar voor verpleging 23C0 minder moest worden uitgetrokken, doordat geen extra subsidie van de gemeente kan worden ver wacht en ock "van andere zijde minder sub sidie wordt ontvangen. De vereeniging zal dus dit jaar niet veel meer dan de helft van het vorig jaar voor verpleging kunnen uit geven. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld op een bedrag in ontvangsten en uitgaven ad 7314.15%met een post voor onvoorzien van 109.45%. De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden, de heeren J. C. Paap, M, J. Karts, J. de Meij en A. J. van Ockenburg, werden bij acclamatie herkozen en namen, voor zoover aanwezig, hun herbenoeming aan. De voorzitter-bracht een woord van harte- lijken dank aan de huishezoskstsr, m'j. Schuilsman en dr. Smitt, voor hun velen ar beid ten dienste der vereeniging verricht en hoopte, dat zij ook in dit jaar weder hun beste krachten aan dit werk zullen geven, waarna de vergadering werd gesloten. Motortrein VlissingenGoes. In verband met kenbaar gemaakte klachten over het herhaaldelijk overvol zijn van mo tortrein 3908 vertrek in richting Goes des na middags om 18.04, wendde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg zich tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen met verzoek aan dit euvel tegemoet te komen. Thans ontving de Kamer bericht dat maat regelen genomen zijn om in bedoelden motor- trein plaatsen vrij te houden voor reizigers die te Goes een verdere bestemming moeten volgen. De A.V.R.O. te Wissingen. Naar wij vernemen, zal de A.V.R.O.-staf op Donderdag a.s. feestelijk te Vlissingen worden ingehaald. Om 7 uur 's avonds vertrekt een autostoet van hotel „Zeeland" (bij het Station), voorafgegaan door het harmonie-korps „Ons Genoegen", welke onderstaande route volgt Prins Hendrikweg, Keersluis, Koningsweg, Aagje Dekenstraat, Glacisstraat, Schelde- straat, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat, Walstraat, Concertgebouw. In onze Tijdinghal. Bij den tocht van de „Dempo" waren ook verschillende fotografen aan boord, die vele opnamen hebben gemaakt. Wij etaleeren een foto van het moment dat het schip door den Rotterdamschen Lloyd wordt overgenomen en de vlag der maatschappij wordt geheschen. Op een andere foto zien wij den Commissa ris der Koningin in onze provincie, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die den kapitein van de „Dempo", den heer E. P. Ross, geluk wenscht met zijn nieuwe schip. Ook geven wij een interessant kiekje van het voorschip' van het mooie schip, terwijl de fotograaf ook aan de lunch een mooie opna me heeft gemaakt. Van den op 90-jarigen leeftijd overleden gep. luitenant-generaal F. de Bas, etaleeren wij het portret. Trekking Joodsche Invalide. In het lokaal „Mercurius" te Middelburg had gisterenavond de trekking plaats van 1010 prijzen van de Loterij Zeeland ten bate van „De Joodsche Invalide". Een drietal groote doeken in de zaal bevatten de op schriften „Als uw poging heeft gefaald, Hier opnieuw loten gehaald" „Het lotenspel helpt slechts vandaag, Het lidmaatschap helpt mij gestaag" en „Heeft het geluk tr uitgesloten, Geen nood, er zijn nog enkele lqten". Hiermede stond de zaal in het teeken van het reuzenwerk voor steun aan de stichting, waarin ongeveer 200 invalide personen ver pleegd worden, en voor het grootste gedeelte bedlegerige patiënten zijn, waar een 30-tal verpleegsters werken, waarin vanaf de op richting dr. Branseloo belangloos arbeidt en waar ook specialisten hun kennis geven ten bate vande invaliden en ouden van dagen. Maar niet alleen de doeken bewezen dit, ock de aanwezigheid van enkele der hoofd personen van dit werk, namelijk mevrouw Stranders—Wolff en de heeren S. L. Knap, H. Boas en H. van der Poorten was daarvan een bewijs. Met hen hadden op het podium plaats genomen de leden van het dagelijksch bestuur der afdeeling Zeeland, de heeren dr. L Weijl, M. H. Boasson en I. P. J. de Groot tf Middelburg, alsmede de heer Hiegenlich uit Vlissingen en de heer Polak uit Middel burg. Aanwezig was notaris W. Hioolen met zijn staf, terwijl rijks- en gemeentepolitie ook een oogje in het zeil kwamen houden. De zaal was geheel met belangstellenden gevuld, toen te acht uur de heer dr. L. Weijl als voorzitter van de afdeeling Zeeland allen welkom heette, waaruit de groote belangstel ling blijkt, maar alom in den lande is men benieuwd naar den uitslag. Spreker vfees er op dat hier de 3 e trekking wordt gehouden en er nog 8 moeten volgen, waarvan voor slechte een paar nog loten verkrijgbaar zijn. Spre'ifer brengt dank aan den heer Hioolen, die hst werk voor deze verloting geheel be langloos op zich nam, aan den heer De Groot voor het afstaan van de zaal en voor zijn vele werk als penningmeester. Eén man mist men echter en dat is de leider, de heer Gans, die door droeve familieomstandigheden ver hinderd is. Zij, die geen prijs zullen trekken, kunnen overtuigd zijn toch een steentje te hebben bijgedragen voor een zeer nuttig deel. Hierna las notaris Hioolqn het proces verbaal voor en kon tot de verloting worden overgegaan. Door een uitstekende organisatie heeft de notaris, geholpen», op lofwaardige wijze door mevr. Polak—Drielsma en mevr. M. J. Willemsen en zijn eigen personeel, kans gezien om in twee uur en een kwartier de 1010 prijzen te trekken. Het was zeker wel erg vlug, dat het tiende nummer reeds de hoofd prijs, het heerenhuis te Amsterdam was, en naar schatting ongeveer hst 50ste getrokken nummer de Essex-auto. Maar toch bleef ook voor de andere prijzen de belangstelling tot het einde toe groot. Aan het slot heeft de heer Boaz hartelijk dank en hulde gebracht aan den heer Hioolen voor deze prestatie en voor zijn belanglooze medewerking verdsr aan het bestuur van de afdeeling Zeeland en wel speciaal aan den heer De Groot en ock aan den heer Hiegen lich voor hun werk. Het is een prestatie ge weest al de loten te plaatsen. Van de 280.000 zijn er nog zeer weinigen over. Naar wij ver nemen is de hoofdprijs in Den Haag gevallen. Benoeming stationschef. De heer J. O. Dill, stationschef le klasse B te Nuth, vroeger te Middelburg, is met ingang van 1 Juni benoemd tot stationschef le klasse A te Rotterdam (Maas). SCHOONDIJKE. Bij Kon. beluit van 2 Februari is de bron zen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan J. van den Broecke, werkman in dienst op de boerderij van den heer P. LeenhoutsRisseeuw, te Schoondijke. KERK- EN SCHOQLNIEUWS Reglement op de predikantstractementen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van de rechtbank aldaar beves tigd, waarbij de Ned. Herv. gemeente te Oud dorp (Z.-H.) terzake van het verzet tegen den aanslag van den raad van beheer in het ongelijk is gesteld geworden, zoodat ook in hooger beroep het reglement op de predi kantstractementen wettig is verklaard. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Haarlemmermeer Oostzijde door ds. P. van Strien te Veere. Hulppredikers. In het (Gerf.) „Noord-Hollandsch Kerk blad" bepleit de redacteur urof. dr. F. W. Grosheide, het zoeken van een regeling voor het hulppredikerschap in de Geref. Kerken. Thans is, aldus schrijver, „een hulpprediker kerkrechterlijk een ondinghij is geen ambtsdrager en doet toch ambtswerkfi nancieel bestaat er voor hem geen enkele regelinghet is de vraag of er niet zegels voor hem geplakt moeten worden en in ge val van ziekte weet men niet hoe het moet. Schrijver meent, dat de hulpprediker ambts drager moet worden, ook al is het voor een bepaalden tijd en dat bij herziening der emeritaatsregeling ook aan hem moet wor den gedacht Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan een nieuw te openen Chr. Fröbelschool te Alkmaar is benoemd mej. P. Wisse alhier. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken behan deld M. A. v. d. B., 39 jaar, metselaar te Sluis, verdacht van mishandeling van V. de Clerck te Sluis op 30 November 11., 10 b. s. 10 d. ii. R. F. d. B., 48 jaar, werkster te Graauw, verdacht van diefstal van kussens en dekens te Graauw op 30 December 11., ten nadesle van A. M. van Vlierberghen, vrijgesproken. M. V., 33 jaar, hvr. C. S. te Sas van Gent. verdacht van beleediging van B. J. van Damme te Sas van Gent op 18 Januari 11., 10 b. s. 10 d. h. L. V., 35 jaar, landbouwer t£ Grijpskerke, verdacht van strooperij van zand met een wagen te Koudekerke, op 23 Januari 11., 10 b. s. 10 d. h. E. L., 45 jaar, werkman te Stoppeldijk en J. F. van 21 jaar, arbeider te Stoppeldijk, verdacht van mishandeling van A. Mei te Stoppeldijk op 20 Junuari 11. De eerste 20 b. s. 20 d. h. en de tweede vrijgesproken. C. P. v. d. P., 37 jaar, slager te Ierseke, verdacht van mishandeling van E. Pekaar te Ierseke op 26 Januari 11., 15 b. s. 15 d. h. E. R., 21 jaar, werkman te Middelburg, ver dacht van verzet tegen de politie te Middel burg op 25 Januari 11., 15 b. s. 15 d. h. en één maand gevangenisstraf voorwaardelijk. M. P., 65 jaar, huisschilder te Middelburg, verdacht van diefstal van eieren te Middel burg op 29 Januari 11., ten nadeele van P. Lampert, 25 b. s. 25 d. h. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens rijden met een motorrijtuig, zonder dat het is voorzien van één of meer platen, waarop aangegeven fabriek, fabrieks- nummer enz. van het rijtuig J. J. de W. te Goes f 0.50 b. s. 1 d. h.fietsen zonder licht L. v. K., Biggekerke 5 b. 5 d.h.een rij wielpad buiten noodzaak berijden anders dan met een rijwielK. v. B. te Vlissingen 10 b. s. 10 d. h.rijden met een motorrijtuig op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebrachtM. de B. te Kruiningen 5 b. s. 5 d.h.A. K. te Mid delburg 10 b. s. 10 d. h.idem met een rij wiel op zoodanige wijze en met zodanige snel heid, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebrachtJ. B. te Middelburg f 10 b. s. 10 d. h.straatschenderij L. v. E. te Nieuw- en St. Joosland, ontslag van alle rechtsvervolging een valschen naam opge ven M. A. G. te Middelburg 15 b. s. 15 d. h. dronkenschap op den openbaren weg bij tweede herhaling binnen een jaar nadat de eerste veroordeeling wegens herhaling onher roepelijk is geworden C. A. P. te Vlissingen 14 d. h.idem, terwijl nog geen jaar is ver- loopen sedert zijne vroegere veroordeeling wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden J. de R. te Vlissingen 3 d. h.zon der daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen op eenig weiland P. de P., te Koudekerke vrijspraak niet zorgen, dat in zijn onderne ming een arbeidslijst wordt opgehangen M. G. B. te Middelburg, geen straf toegepast in verband met de geringe beteekenis van het feit en de omstandigheden, waaronder het is begaan overtreding arbeidswetW. J. R. te Middelburg 0.50 b. s. 1 d. h.als eigenaar van vee, dat verschijnselen van een besmette lijke ziekte vertoont hiervan niet terstond kennis geven aan den burgemeester der ge meente, waar het vee zich bevindtJ. J. A. te Middelburg 75 b. s. 50 d, h.in de provincie Zeeland, rapen van schelpdieren aan den voet der dijken M. G. en J. v. B., beiden te Ar- nemuiden, ieder f 0.50 b. s. 1 d. h.overtre ding warenwetL. v. M. te Oostkapelle 3 b. s. 3 d. h. en 20 b. s. 20 d.h.te Middel burg in het openbaar wateren buiten de bak ken K. v. d. B. te Middelburg 1 b. s. 1 d.h. De moordzaakLans. Bij de verdere behandeling van de moord zaak—Lans voor het gerechtshof te 's Bosch kwam het gisteren tot een incident tusschen getuige Hermans, inspecteur van politie te Rotterdam en den verdediger mr. Kokosky, zooals dat bij de vorige behandeling van deze strafzaak ook reeds is voorgevallen. Mr. Kokosky zeide o.m., dat getuige een schandelijk onderzoek had ingesteld nopens de zaak. De president protesteerde en verbood den verdediger het onderzoek schandalig te noe men. „Het Hof zal toch wel constateeren of het onderzoek schandalig was", zeide mr. Kokosky. „Dat zal het Hof nietverzekerde de pre sident. De verdediger„Ik heb uit het onderzoek uitgemaakt, dat u niet bij de politie thuis hoort." Getuige Hermans „Dat zullen mijn supe rieuren wel uitmaken:" Het publiek schatert, terwijl het tusschen getuige Hermans en mi*. Kokosky nog gerui- men tijd heftig toegaat. j Getuige A. Commijs, agent van politie te Rotterdam, heeft het lijk van den heer Lans overgebracht. Op een desbetreffende vraag zegt getuige, dat het verdwenen mesje er bij het zoeken niet was. Later is het voor den dag gekomen. Getuige heeft ook een tijd na den moord een vijl bij verdachte in beslag genome 1. Hedenmorgen om tien uur werd de behan deling der zaak voortgezet. Aan een overzicht van het „Vad." over den eersten dag van het proces, ontleenen wij het volgende Wanneer we het gebeurde op den eersten zittingsdag van deze vierde behandeling van de moordzaak Lans nog eens even onder de loupe nemen? dan treft daarbij allereerst het feit, dat, evenals bij elke vorige behandeling een sensationeele getuigenverklaring, waarvan in vorige instanties geen sprake was, ten too- neele is verschenen. (Gisteren zelfs twee te gelijk). Wij bedoelen de verklaring van den te Scheveningen gedetineerden getuige Van Oostveen. Het is in juridische kringen een bekend feit, dat over het algemeen plotseling op doemende verklaringen van gedetineerden met de grootst mogelijke voorzichtigheid die nen te worden behandeld. De zucht naar „een vrije dag" is in dit verband reeds menig maal duidelijk gebleken, en al kan dit uit den aard der zaak op grond van de simpele verklaring van Van Oostveen, thans natuur lijk niet worden vastgesteld, en wij zullen de laatsten zijn, om de gedachte er aan te sug- gereeren, toch is het alleszins verklaarbaar, dat het Hof het verzoek van den verdediger om de zaak te schorsen, van de hand wees. In hoeverre het Hof overigens eenige waar de toekent aan Van Ocetveen's verklaringen, zal eerst later kunnen blijken de afwijzing van het verzoek van mr. Kokosky alleen, geeft hierep o.i. nog geen antwoord, want immers kan het Hof hierop altijd nog terug komen, om aan het einde van de zitting over dit onderdeel een nieuw onderzoek te ge lasten. Heeft het Bossche Hof hiermede dus dezen eersten daj reeds getoond van plan te zijn, by de getuigenverklaringen in deze'vertroe belde zaak, de grootste omzichtigheid in acht te zullen nemen, ook oen aanzien van vroeger reeds gehoorde getuigen is dit ten zeerste noodzakelijk. We bedoelen hiermede, voor wat betreft de gebeurtenissen van gisteren, de verklaringen, van de drie dames Lans. Wie dat geheele, ingewikkelde proces in al zijn geledingen heeft meegemaakt, zal met ons, den indruk niet hebben kunnen onderdrukken, dat bij de dames Lans van den aanvang a. de vaste overtuiging heeft voorgezeten, dat verdachte werkelijk de dader is van den moord op hun echtgenoot en vader. DE VERDEDIGING VAN BELGIE. Generaal Hellebaut, die geijk men weet, te gen de Belgische versterkingsplannen is, zet zijn campagne voort. Hij heeft in de afgeloo- pen week andermaal te Bergen een rede ge houden, waarin hij zijn meening opnieuw ontwikkelde en o.m. verklaarde dat het ver dedigingssysteem der regeering enkel en al leen gericht is tegen een bedreiging uit het oosten, welke eventueel ook over Neder - landsch grondgebied zou kunnen komen. Tegen Nederland zijn deze vestingplannen niet gericht en wanneer Antwerpen wordt versterkt is het niet cm zich tegen Neder land te verdedigen. Op de Zuidergrens is er slechts één enkel fort van Namen, dat een inval komende uit het Zuiden, zou kunnen hinderen, terwijl geen enkele verdedigingslinie is voorzien om bij een dergelijke gebeurtenis tegenstand te bieden. De oud-generaal verklaarde voorts dat het dwaas zou zyn tot de neutraliteit van 1914 terug te keeren. Wij moeten op onze gealli eerden kunnen rekenen en met alle buren militaire overeenkomsten sluiten teneinde in den geest van het volkenbondpact de waar borgen voor vrede en veiligheid te versterken. Het is noodig om het militair accoord met Frankrijk aan te vullen, door overeenkom sten met Nederland en Engeland, hetgeen terzelfdertijd de argumenten van degenen, die het Fransch-Belgisch accoord om anti- Fransche redenen bestrijden, zou te 'niet doen. Het is van het hoogste belang, dat België zich met Nederland verstaat over de verde-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1