^angifte- ting. PAAL TERREIN. WLAND Uw beste vriend DE CENTRALE GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN LIT DRAAD EN LllCHi OP van inkomen landeel in de winst is aar het bedrijf. Jve firmant intreedt in |voor de oude firman- van inkomen; voor al gewoonlijk wei een de hoegrootheid van werknemer ontstaat I inkomen. bede van dit onder- bmstenbelasting luidt, uivere opbrengst van gelden wordt bepaald rop zij zullen worden de gelden nog geen h, op vier ten honderd Bit artikel is duidelijk. Ijk niet belegde gelden aarhjksche zuivere op- (opbrengst van de be kt geld zullen worden bog geen bestemming, It op 4 berekend. |k niet belegde gelden omstandigheden af- het bedrag, dat men in kas heeft, is niet [lisend. wel de vraag of rijf een zoo groot kas- dus, die land verkocht 000 ontvangt en deze ei belegt, vormen deze jelegde gelden. ten plattelande, wo- vaar geen bank geves tar gewoon is belang en en die met het oog het geld zit", zullen lelijk onbelegde gelden op 1 Mei 5000 huur 5000 op 30 April „van eft van de 5000 de te geven. st 10 Mei, dan wel. (Woensdag vervolg.) n, opdat zoowel tram- lilisten zich daar veilig al voor ons, chauffeurs, want bekeuringen zijn niet altijd voorkomen, olffplein met recht een ngend om verbetering n komen en gaan over lus u begrijpt wel dat iet een auto passeeren m bonnetje te pakken oo van goeden wil. Het hauffeur of automobi- vergen, als hü eenige et je Wolffplein voorbij kens minstens een mi- de tram en z'n passa» overtuigd, dat de be- het eerste stukje heb- het mijne zullen le- put gedempt worden inkt! ;lpt spoedig, want wer- tijd •ecte belanghebbende. DEMPO - PAS OP ING IN BELGIE: meld, dat in een Brus- rematorium met colom- ondanks het feit, dat tel om de üjkverbran- ds sedert jaren in de de gebleven, omdat de i allen tijde hardnekkig Thans is in de Kamer 3 aangedrongen op ee nd wetsvoorstel in het t werd nog niet geno- DER FRANSCHE >NIEN. r de oorlogsbegrooting iet totaal der Fransche het overzeesche gebied een een vermeerdering kent 'p de begrooting .1 een vermindering van fken bij 1914 en van 16 j 1913, terwijl andere l aantoonen van deze lenigde Staten met 86 rdediging der Fransche ïgen bedraagt 522.000 ttannië er 810.000 op de 3.000. ?erbegrooting beloopt 8 en effectief van 100.000 der Schupo niet inbe- t van 150.uOO man be- militaire gewezen 8e' Dempo beste, brave jongen, Nu je 't leven binnenvaart, Waar je zoozeer naar verlangde, Maar dat mij veel zorgen baart, Moet ik ernstig met je spreken, Want al is je huid van staal, 'k Weet je hart is week en teeder, Kent nog slechts de kindertaal. Dempo knappe, beste jongen, Brave, mooie, krullejog, Eerst vooral vooral het eerste „Houd de vrouwen uit je zog", jjj met heel je prachtig lichaam, Schoon van romp en slank van leest, Bovendien nog jong en krachtig En een fonkelende geest, Krijgt verleiding, zonder einde, Slim gelegd door elke vrouw En genist geloof me jongen, 't Wordt een „strop" een „ankertouw" Zwemt er soms zoo'n mooie zeenimf Sluw, verlokkend, stuurboordzij, Wend dan asjeblief je steven En laveer haar strak voorbij. Want met al dat lief gedoetje 't Is wel leuk, dat west ik wel Blijkt zoo'n „lieve Zeeméérminne" Een onsmakelijk„Haaievsl". Ook kan ik geen vrouw bedenken Die je nuttig wezen kan. Om je kleeren te herstellen Wat weet nou esn vrouw daarvan. Wie kan jouw sokken stoppen, Wie een gaatje in je „hiel". Wie kan nou jouw „boorden" naaien Of een „knoopje" aan je „kiel". Niemand, immers, beste jongen, Daarom blijf maar vrijgezel. Stoor je niet aan vrouwspersonen, Jij weet zelf je vaargeul wel. Maar zeg jongen, heb ik nog iets, Iets wat ons aan 't harte ligt Jij bent Zeeuw echt „Zeeuw" geboren, Jjj zag hier het levenslicht. Hoofd en hand was jaren bezig Om uit hout en bonken staal Je „persoonlijkheid" te maken. Wat nu is.ja i-dé-aal 'k Weet wel, ook uit and're streken Kwam een deel van je orgaan Of v/el een voorname factor Voor je verd're levensbaan. Maar ook weet ik, flinke jongen, Dat je sterke ribbekast. Echt Zeeuwsch deeg'lyk in elkaar zit, Onverwrikbaar en muurvast. Heel je romp, je kop en hersens, Heel je ruggegraatcomplex, Sakkerloot, die mag er wezen, Ieder staat er van perplex. Zieje voelje ruikje Dempo, Weet je nu wat of ik wou Wat de Zeeuw ook graag wou willen, Net zoo goed als elke vrouw Dat wanneer je eenmaal weg bent, Aan den and'ren kant der Aard' En je zeemansoog mag rusten Op het „Oost" der wereldkaart. Dat wanneer je prachtig lichaam Voortsnelt door de tropenzee, En de tropennacht gedaald is Als een wonderschoone fee, Dat wanneer de sterren fonk'len, Zacht verschietend tint en kleur En de lucht u zinbedwelmend Zacht omringt met zoete geur, Dat wanneer het tropenleven U reeds klemt in zijne macht En u, alvergetend, wiebelt In zijn zijden donzen vacht Dat gij dan o schoone Dempo U herinn'ren zult den tijd, Toen gij aan den mond der Schelde Voor het eerst geboren zijt. Denk dè,n aan den kouden nevel En ook aan de Spaansche griep En ook aan de arme stakkerds Die u tot uw leven riep. H. v. W. wapende grensbeambten, die 30.000 in getal sun. Het rapport besluit, dat Frankrijk trouw is aan zijn politiek van vrede en aan zijn Vol kenbondsverplichtingen, en met omzichtig heid den éénjarigen diensttijd toepast als een ontwapeningspoging, die men bij de andere onderteekenaars van het pact niet opmerkt. AANSLAG OP ALBANIE'S KONING. Koning Zogoe van Albanië, die op het mo ment te Weenen vertoeft tot herstel van zijn gezondheid, woonde gisterenavond, vergezeld van eenige heeren van zün gevolg, een op voering bij van „Paljas" in de Weensche staatsopera. Toen hij na het einde der voorstelling het theater wilde verlaten, vuurden twee jonge lieden, vermoedelijk studenten, die den ko ning voor den schouwburg hadden opgewacht, verschillende schoten op hem af. De koning bleef ongedeerd één der heeren Van zijn gevolg werd echter gedood. De daders zijn gearresteerd. De politie heeft hog geen aanwijzingen omtrent hun nationa liteit en identiteit, Over den aanslag op koning Zogoe wordt hog het volgende gemeld Tegen half elf verliet de koning, vergezeld Van zijn gevolg en vier rechercheurs, den schouwburg. Toen de koning met eenige hee ren van zijn gevolg van den hoofdingang Wegreed, stapten zijn adjudant, majoor Lies Topollaj, en een tweede hoveling voor een zij- portaal in een auto. Nauwelijks hadden zij plaats genomen in den auto, of twee elegant gekleede jongemannen naderden den auto en losten verschillende schoten op de inzitten den. De adjudant zakte terstond ineen, terwijl de hoveling, die ernstig gewond was, een re volver trok en nog verschillende schoten op dén der daders loste, zonder hem echter te keffen. Is degene, die In moeilijke degen helpt. Sluit een le vensverzekering bij „De Centrale". De Centrale- Polls zorgt voor de Uwen langer dan Gij het kunt. „De Centrale" biedt U als een der soliedste Instellin gen een en al veiligheid! RIJNSTRAAT DEN HAAG De dader werd ter plaatse door de politie gearresteerd. De andere trachtte te ontvluch ten, maar werd achterhaald en eveneens ge arresteerd. Beiden werden door de politie verhoord. Bovendien werden nog twee Albaniërs ge arresteerd, die medeplichtig zouden zijn aan den aanslag. Hun identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Het betreft hier onge twijfeld Albaneesche emigré's. De aanslag was eigenlijk tegen den koning' gericht. Deze vernam echter het verlofop der gebeurtenissen eerst, toen hij in zijn hotel was teruggekeerd. Nader wordt nog gemeld, dat de eene ge arresteerde is de artillerie-kapitein Agiskami, de tweede is de student Gjelossi, die eveneens Albaneesch officier zou zijn geweest. De ge ruchten, dat meer dan twee personen zouden zijn gearresteerd, ontstond doordat het vuur door het gevolg van den koning zoo krachtig werd beantwoord, dat men op het eerste oogenblik niet wist, wie van de schietenden den aanslag pleegde en wie uit verdediging schoot. SCHIETPARTIJ IN DEN RIJKSDAG. In de wandelgangen van den Rijksdag heeft gisterenmiddag een schietpartij plaats gehad. Een bejaard heer, die zich al eenigen tijd daar had opgehouden, loste plotseling op dl*. Külz 3 revolverschoten. Dr. Külz, die ongedeerd bleef, pakte den mail beet en leverde hem over aan enkele boden, die wa ren toegeschoten. Men nam hem de revolver af en waarschuwde de politie. WIJZIGING DER PERSWET IN DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren het wetsont werp tot wijziging van de perswet aangeno men, waardoor het niet langer mogelijk is dat door het onschèndbaarhei&srecht gedekte af gevaardigden tevens als verantwoordelijk re dacteur optreden. Tegen stemden de commu nisten en de leden van de landvolkpartij. De wet treedt 1 Maart in werking. MISLUKTE OMWENTELINGSPOGING IN PERU. Een gisterenmorgen ondernomen poging om de regeering omver te werpen is mislukt. De samenzweerders namen de vlucht naar Callao, waar zij door troepen werden omsingeld. De president vaardigde een proclamatie uit. waarin hij zegt dat zware straffen aan de opstandelingen zullen worden opgelegd. Te Callao is de staat van beleg afgekondigd. De moordzaa k~L a n s. Naar men weet, zal a.s. Maandag het gerechtshof te 's-Bosch een aanvang maken met de be handeling van de strafzaak tegen den gewe zen procuratie-houder J. G. O., verdacht van moord op zijn patroon Lans te Rotterdam. De „Nieuwsbron" van gisteren publiceert in verband hiermede het sensationeels be richt, dat een gedetineerde uit de Scheve- ningsche strafgevangenis is gedagvaard, om Maandag ter zitting van het hof onder eede te komen verklaren, dat een borstelmaker met wien hij in 1928 in de residentie samen woonde, den heer Lans met een ijzeren staaf heeft neergeslagen en vervolgens dit voor werp in tegenwoordigheid van dien gedeti neerde in Den Haag in het water heeft ge worpen. Brand in een restaura tiewagen. In den restauratiewagen van den trein die om 8.56 uur gisterenmorgen van Den Haag vertrokken was, brak even voorbij Delft een brandje uit, doordat de ketel der centrale verwarming was doorge brand. Treinpersoneel trok aan de noodrem om te voorkomen dat het vuur door de snel heid van den trein zou aanwakkeren. In den restauratiewagen waren gezeten het hoofd bestuur van het Roode Kruis, bij welk gezel schap zich ook Prins Hendrik en zijn adju dant bevonden. De trein kon na vijf minuten oponthoud de reis vervolgen, Door den mist. Tengevolge van den dichten mist is gisteren bij Swinde- ren nabij Hoogeveen een botsing geschied tusschen twee trams. De materieele schade is aanzienlijk. Een machinist werd uit de locomotief geslingerd en licht gewond. Het Duitsche stoomschip „Frankfort", een vaar tuig van ongeveer 1100 ton, op weg met stuk goed van Hamburg naar Rotterdam, is door den mist uit den koers geraakt en gisteren morgen bij Ter Heide gestrand. Het schip, dat evenwijdig met het strand ligt, is met den voorsteven tegen een der Westlandsche hoofden opgevaren. Vrijdagnamiddag hebben gleepbooten van L. Smit en Co.'s Internatio nalen Sleepdienst het schip vlotgebracht. De sleepboot „Poolzee" heeft het aan den voor steven beschadigde schip naar Rotterdam ge sleept. Gisterenmiddag is in den Nieuwen Waterweg ter hoogte van de Nieuwe Matex bij Vlaardingen, de 36 ton metende melkboot „Hendrika" tijdens mist door de vrachtboot „Cromer" van de Harwichlijn overvaren. Het schip is onmiddellijk gezonken. De schipper van de „Hendrika", Huisman uit Spijkenisse, wist het anker van de „Cromer" te grijpen en zoodoende werd hü gered. De schippersknecht wist op een leege melkbus te komen en na eenigen tijd daarop te hebben rondgedreven ls ook hij opgepikt, zoodat geen persoonlijke ongelukken bij deze aanvaring zijn gebeurd. Gisterenmiddag te ongeveer half drie is een veerboot van den dienst Enkhuizen Stavoren in aanvaring gekomen met een klipperschip. De schipper en zijn gezin wer den op de veerboot overgenomen. Het schip is aan zijn lot overgelaten. Nader vernemen wij, dat het schip dat in aanvaring is geko men met een van de ponten van den veer dienst Enkhuizen—Stavoren, is „De Volhar ding", schipper v. d. Zande uit Lemmer. Het schip was geladen met ijzer en op weg van Antwerpen naar Groningen. De aanvaring geschiedde bij dichten mist, zoodat men niet dadelijk kon vaststellen of de schipper, zijn vrouw en zeven kinderen, hoewel het schip geen water maakte, aan boord konden blij ven. Veiligheidshalve is het gezin aan boord van de pont opgenomen, die daarna de reis naar Stavoren vervolgde. Ket schip werd aan zijn lot overgelaten. In Stavoren is hst schip- persgezin aan wal gegaan. De schipper is daarop met een Staversche jol de Zuiderzee opgevaren om zijn schip te zoeken en te zien, of hij weer aan boord daarvan kon gaan. Gisterenmiddag is op de Zuiderzee nog een tweede aanvaring geschied. De veerbooten „Van Hasselt", komende van Stavoren, en de „Van Wyck", komende van Enkhuizen, zijn bij zwaar mistig weer op de Ruggen in bot sing gekomen. De schepen kwamen naast el kaar te liggen en vier passagiers van de „Van Hasselt", die vreesden dat de aanvaring ernstiger gevolgen zou hebben, zijn daarop op de „Van Wyck" overgesprongen. De aan varing was echter van lichten aard. De schade is zeer gering. Alleen van de „Van Hasselt" is een stut van de verschansing ont zet. De beide veerbooten hebben op eigen kracht de reis kunnen vervolgen en kwamen met een uur vertraging op de plaats hunner bestemming aan. De passagiers, die op de „Van Wyck" waren overgesprongen zijn, in plaats van naar Enkhuizen, weer mee terug gevaren naar Stavoren. Te Numansdorp was een Engelsch postvliegtuig, komende van Londen, door den dikken mist genoodzaakt een. noodlanding te maken. Op een stuk bouwland werd vlot gedaald. Gisterenmid dag is tijdens zware mist de 36 tons melk boot „Hendrika" op den Nieuwen Waterweg ter hoogte van de Nieuwe Matex te Vlaar dingen onder den zuidwal overvaren door het uitgaande Engelsche stoomschip „Cromer" van de Harwichlijn. De boot zond onmiddel lijk. Schipper Huisman uit Spijkenisse wist het anker van de „Cromer" te grijpen en werd op deze wijze gered. De knecht is te water geraakt maar wist zich op een leege melkbus boven water te houden. Ook hü is behouden op het droge gebracht. Brutale overval te Keu- 1 e n. Gisterenmorgen haalde de boek houder van de firma Karlscheuer te Keulen een bedrag van ongeveer 4600 mark van de Bank. Op den terugweg hield dicht bij het station een auto bij hem stil, waaruit drie jongelui stapten, die onder bedreiging met hun revolvers het geld opeischten. De boek houder en een hem vergezellende jongste be diende trachtten te vluchten, waarop de roovers drie schoten losten. Terwijl de jongste bediende ongedeerd een heenkomen wist te vinden, werd de boekhouder door een schot in de buik ernstig gewond. De roovers ont rukten hem de actetasch met het geld en gingen in de auto ervan door. De politie heeft maatregelen getroffen om de daders op te sporen. Overval op een Berlünsch station. Een brutale roofmoord is in den afgeloopen nacht op het station der ondergrondschen spoorweg Onkel Toms— Huette te Grunewald gepleegd. Tegen 1 uur in den nacht, toen het station nagenoeg ver laten was en nog slechts twee beambten en een caissière aanwezig waren, drongen zes gemaskerde en gewapende mannen de loket ruimte binnen. Terwijl enkele bandieten de twee beambten met revo vers in bedwang hielden, eischten de andere van de caissière toegang tot de kas, en toen dit geweigerd werd, sloegen zü het venster stuk en drongen naar binnen. Zij hebben ongeveer 100 Mark gestolen en zijn met hun bult ontkomen. -Britsche soldaten door Inboorlingen overvallen.— In de streek van Gambia heeft een troep on tevreden inboorlingen, die door het gods dienstig opperhoofd werd aangevoerd, een af- deeling Britsche soldaten aangevallen. In het gevecht werd een Engelsche officier gedood. Aan de züde der inboorlingen verloren vüf personen, waaronder de aanvoerder, het leven. Verscheidene arrestaties werden uitgevoerd. De schietpartij uit het raam. Omtrent de schietpartij, die gisteren uit het raam van een perceel aan de Strassburgerstrasse met een kanon plaats vond, weet de „Lokal Anz." nog te melden, dat de schutter zijn kanon vüf maal afvuurde. De vuurmond was door hem in een fabriek gekocht. Het kanon was gemonteerd op het onderstel van een kinderwagen de oud-offi cier, die geestelijk niet normaal was, werd In de buurt „De man van paragraaf 51" ge noemd. Zün aanvallen van verstandsverbijstering waren gewoonlijk niet gevaarlijk en kwamen op ongeregelde tijden voor. Reeds meermalen had hij er tegen gepro testeerd, dat hij als vervaardiger van een kanon niet over een schietplaats beschikte. Hü zou verklaard hebben, dat hü, als Krupp in Essen er een had, er ook aanspraken op kon maken. Weer een! De directeur van de Ultramarinobank te Lissabon, José Carlos Robella, is op verzoek van de Portugeesche autoriteiten te Parüs gearresteerd. Hü heeft een bedrag, dat in de millioenen liep, ver duisterd en was per auto naar Frankrijk ge vlucht. Bij zijn arrestatie was Robella in het bezit van 21.000 francs en een plaats voor den slaapwagen naar Berlün. DE „DEMPO" LIGT NOG OP DE REEDE VAN VLISSINGEN. Draadloos wordt van boord van het nieuwe motorschip „Dempo" van de Rott. Lloyd ge seind, dat het schip dat gisterenavond met een 300-tal genocdigden aan böord uit Vlis- singen vertrok naar den Nieuwen Waterweg, waar het schip hedenavond zou aankomen, terwijl onderweg de overdracht van de di rectie van de Kon. Mij. „de Schelde" aan de Rott. Lloyd zcu plaats vinden, tengevolge van den mist zich hedenmorgen nog steeds voor Vlissingen bevond. OP DE NOLLEPLAT GELOOPEN. Hedenmorgen is een Zweedsch stoomschip tengevolge van den mist op de Nelleplaat vastgeloopen. Eenige sleepbooten zün ter assistentie vertrokken. EEN KOTTER GEZONKEN. ENKHUIZEN. (V. D.) Tengevolge van den mist is gisterenavond op 300 M. ten N.W. van den vuurtoren „De Ven" de kotter P.K. 95, schipper S. Peereboom, op een klip ge- stooten en gezonken. De bemanning wist met de sloep den wal te bereiken en is te voet naar Enkhuizen gegaan. Slechts de mast van het schip stak boven het water uit. HALF DORP IN DE ASCH GELEGD. MADRID (V. D.) De geuverneur van Ma drid ontving gisterenmiddag een telegram uit Corpa bü Alkala, waarin hü op de hoogte werd gesteld van een geweldigen brand, die te Corpa woedde en waarin hem om onmid- dellüke assistentie werd verzocht. Toen de brandweer uit Madrid te Corpa arriveerde, stond het halve dorp reeds in vlam, zoodat de brandweer zich er toe moest bepalen het overige gedeelte tegen het vuur te bescher men. Eerst tegen den avond slaagde men er in den brand meester te worden. De mate rieele schade is zeer groot. In de algemeene opwinding kon niet direct worden nagegaan of er ook menschenlevens te betreuren zün. 15 DOODEN BIJ EEN SPOORWEG ONGELUK. ATHENE. (V. D.) Hedenmorgen vroeg kwam een gemengde personen- en goederen trein, die tusschen Calamata aan de Golf van Bessina en Tripolis den dienst onder- hudt, in botsing met een uit de tegenoverge stelde richting komende locomotief. Zoowel de trein als de locomotief reden met volle vaart en de botsing was zoo hevig, dat de beide locomotieven en 4 personenwagens ge heel werden vernield en in elkaar gedrukt. Ongeveer 50 passagiers werden gewond,waar van 15 zeer ernstig. Volgens nog niet beves tigde berichten zouden 15 personen om het leven zün gekomen. EEN BRUTAAL STUKJE. PARIJS (V. D.) In de gevangenis van de marinekazerne te Brest kwamen gisteren 4 marinesoldaten, die gemeenschappelük waren opgesloten, in opstand. Toen tegen midder nacht een der bewakers de ronde maakte en de 4 gevangenen in hun cel liet aantreden voor het appèl, wierpen zü zich op hem, staken een prop in zün mond en bonden hem aan handen en voeten. Zü sloten den bewaker in de cel op en namen de vlucht. Hun vlucht werd eerst geruimen tüd later ontdekt, zoodat de 4 soldaten gelegenheid hadden zich in veiligheid te brengen. EEN MIJNGASONTPLOFFING. AKEN (V. D.) Hedenmorgen tegen half 8 heeft op de 600 M. verdieping in den zuidelü- ken vleugel van de mijn Eschweiier reserve te Nothberg een plaatselüke müngasontplof- fing plaats gehad3 gangen, waarin 80 man aan het werk waren, werden door de ont ploffing getroffen. Volgens de tot nog toe ontvangen berichten zou het ongeluk tot de plaats van den ramp beperkt zün gebleven Van de naburige mün Maria gingen direct eenige reddingsbrigades de mün in. Tot nog toe konden 3 dooden en 4 zwaar gewonden worden geborgen. Het laatste bericht luidt, dat geen verdere reddingsmanschappen meer noodig zün. Men meent dan ook te mogen hopen dat het ongeluk geen grooteren om vang zal aannemen en dat de 70 ingesloten münwerkers geen gevaar loopen en binnen eenige uren bevrüd zullen kunnen zün. NOTHBERG. (V. D.) Het ongeluk in de mün Eschweiler Reserve bü Nothberg onder de gemeente Eschweiler heeft blijkbaar toch een greoteren omvang dan men aanvankelük dacht. De mijndhectie deelde hedenmorgen te 10 uur mee, dat tot nog toe 14 dooden waren geborgen. NOTHBERG. (V. D.) De directie van de mün deelt mede, dat van de slachtoffers bü de ontploffing reeds 25 dooden zün geborgen. Officieel wordt dit aantal bevestigd. Boven dien zün er 4 zwaar gewonden geborgen. De mijninspectie heeft onmiddelbjk een onder zoek in de mijn ingesteld. De reddingsbriga des zün nog aan het werk, doch volgens me- dedeeling van de myninspectie zouden nog 2 of 3 man in gevaar verkeeren. WOLKBREUK IN ARGENTINIË. NEW-YORK (V. D.) Tengevolge van een hevigen wolkbreuk duren de overstroomingen in Argentinië en speciaal in de buurt van Cordoba voort. De rivier Cumbre trad bui ten hare oevers en richtte groote verwoes tingen aan. Alle verbindingen, wegen en spoorwegen zün vernield en op vele plaatsen zün de huizen weggespoeld6 personen zün verdronken. REVOLUTIE IN PARAGUAY. NEW-YORK. (V. D.) Berichten uit Para guay, te Buenos-Ayres binnengekomen, be vestigen, dat daar de revolutie in vollen gang is. De revolutionairen hebben de stad Encarnacion bezet. De telegraafverbindingen zijn verbroken. VAN ONZE BOEKENTAFEL Jaartallen en overzichtskaarten der vaderlandsche geschiedenis. G. Naeff, s-Gravenhage In. het voorwoord wordt medegedeeld dat het leeren van jaartallen voor verschillende kinderen op de lagere scholen en ook voor een deel der leerlingen van het meer uitge breid lager, middelbaar of gymnasiaal onder- wüs een moeilijk ding is. Door den heer F. B. Ogteip zün nu jaar tallen en overzichtskaarten samengesteld en iedereen die zich de juiste jaartallen in het geheugen wil terugroepen, zal dit op zeer gemakkelüke wijze kunnen doen door het raadolegen van deze jaartallen en overzichts kaarten. Een toelichting geeft alle gewenschte inlichtingen, o.a. over de indeeling der kaar ten, welke zeer practisch is gekozen. De regesringsvormen, de regeerende per sonen, de gevoerde oorlogen, bijzonderheden op het gebied van godsdienst, schilders, schrüvers en componisten. Men kan al deze wetenswaardigheden in enkele oogenblikken te weten komen. De prüs van de uitgave bedraagt slechts 50 cent. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 21 Februari, 12 uur. De Amsterdamsche Beurs besloot de week op zeer kalme wijze en de koersen ondergin gen maar weinig verandering. De grootste belangstelling trokken enkele Amerikaansche fondsen als Anaconda's, die iets lager golden. De overige Amerikaansche Shares hadden een verdeeld voorkomen. Op de locale markt waren het vrijwel de Philips, die omzetten van eenige beteekenis te aanschouwen gaven. De koers, die aanvankelük iets naar boven liep, daalde later tot beneden het laagste peil van gisteren. Unie Levers bleven op peil, evenals Aku's en Kuechenmeister Acoustiek- aandeelen. Voor Koninklijken bestond wat vraag, waardoor, de noteering eenigszins aantrok. De Amerikaansche soorten golden iets hooger. Rubberaandeelen lagen buiten de belangstelling en verkeerden lichtelük in reactie. Tabakken lagen wederom vast in de markt. De Sumatrasoorten behaalden weder om een avance. Scheepvaartaandeelen en Mijnwaarden bewogen zich geheel op den achtergrond. Prolongatie 1 MARKTBERICHTEN Vlissingen, 21 Februari 1931. Op de gisteren alhier gehouden groente en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Poters 2 ct.Brederode 34 ct.uien iy2~ 2i/2 ct.koolraap 22j/2 ct.spruiten 24—42 ct.kroten li/24 ct.wünpeeën l'/23 ct. kleine peeën 4—5 ct.witlof 1330 ct. bruine boonen 1218 ct.roode kool 44i/2 ct.schorseneeren 20 ct., alles per K.G. boerekool 25 ct.roode kool 2—3 ct.sa- voüe kool 2—7i/2 ct., alles per stukselderie 517/2 ct.prei 37i/2 ct., beiden per bos spruitkoppen 13—16 ct.andü'vie 109 ct. veldsla 51—108 ct., alles per kist of mandje. STOOMVAARTLIJNEN „Baloeran" (ultr.) p. 21 Febr. Perlm ,.Chr. Huygens" (uitr.) 20 Febr. van Genua „Enggano" (thuisr.) 20 Febr. van Marseille „Edam" (uitr.) 19 Febr. te Vera Cruz „Grüpskerk" (uitr.) 20 Rebr. te Kaapstad „Kota Radja" (thuisr.) 19 Febr. v. Djeddah „Kota Inten" (thuisr.) 20 Febr. v. Singapore „Nieuwkerk" (thuisr.) p. 20 Febr. Ouessant „Orania" (thuisr.) 20 Febr. van Montevideo „Oostkerk" (uitr.) 20 Februari te Gnua. ..Patria" (thuisr.) 19 Febr. van Marseille „Rotterdam" 19 Febr. van Gibraltar naar Algiers „Soekaboemi" (uitr.) p. 20 Febr. Sagres „Tapanoeli" (uitr.) 19 Febr. van Bombay „Tjerimai" (uitr.) 20 Febr. v. Southampton Wissekerk" (uitr.) 18 Febr. van Zanzibar WEERBERICHT Hoogste barometerstand 764.1 te Dyon. Laagste barometerstand 722.9 te Janmayen Verwachting tot den avond van 22 Febru ari Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelüke wind. Zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien. Tüdelüke opklaringen. Later iets kouder.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 3