500 300 25 CHIEF WHIP SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! iïïiToïiiiü 100% GENOT EN DE Vaikeiïheide Film 31 FEBRUARI EERSTE BLAD PTLIJNEN HD A No. 44 69e Jaargang 1931 E VLISSINGEN Firma f. VAK DE VELDE Lr., Walstraat 58-00, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen KAMEROVERZICHT BINNENLAND Stads- en Frovincienieuws fel. 5.35 Kinder- p5 Berichten. 7.05 7.40 Lezing. 7.50 kestconcert. 9.20 haal. 10.05 Dans- jing. 11.0512.20 M. 8.05 Gra- |prkest en solisten. Dansmuziek. 5.20 iin sec". 9.50 Con- ïenten. 20 Orkestconcert. ,en. 12.25 Orkest en7.20 Vroolijke tot 11.20 dansmu- hplaten. |12.05 Gramofoon- muziek en voor- ,10 Orkestconcert liica-soli. 7.20 Or- 9.15 Orkestcon- .35 Dansmuziek. |M. 5.20 Orkest en causerie. 7.50 'kestconcert, zang. 9.55 Vervolg con- Jnofoonplaten. 6.05 7.50 Gramofoon- ;n voordracht, 'oordrachten. 11.20 tordrachten. 1.20 •drachten. 3.50 Or_ ten lessen. 7.20 richten en daarna pruarL .50 Vara. Voetbal- iria. 9.30 Orgelspel. 112.00 Avro. Lezing. Boekenhalfuurtje. |>ouw. 4.00 Causerie. raz Dias. 5.00 Vara, orkest en gemeng- Ivro. Vaz Dias. 8.15 llrecital. 9.35 En- 10 Concert, orkest, len. IK.R.O. Morgenwij- lienst; 12.00 K.R.O. hng. 2.00 Literair [ubbelmannenkwar- .30 Ziekenhalfuur. Iienst. 7.45 K.R.O. pera Ariadne aut 3e pauze Vaz Dias. ,.20 Cantate no. 147 itje. 4.35 Pianoreci- ■,n Shakespeare. 6.29 EO Nieuwsberichten, ezzo-sopraan. 10.50 .725 M. 8.05 en en 4.20 Gramo- Idio-Paris. 8.20 Con- solisten, hoornbla- 6.20 Orkestconcert. ,25 Morgenwijding. §2.20 en 4.05 Orkest- ding. Daaarna be- Inuziek. I- 11.20 Orkestcon- koor. 7.20 Finsche ert. 8.35 Orkestcon- ,ting Finsche avond. Concert. 7.20 Be ling. 10.20 Gramo- 1.20 Orkestconcert. |)spel. 2.45 Zang en Orkestconcert. 5.20 bel. 8.05 Variété. 9.35 1.1.50 Dansmuziek. Rott. van Australië |;br. van Marseile Rott. van Bombay L9 Febr. te Genua p. 18 Febr. Perim iFebr. van Port Said jDr. van Yokohama 18 Febr. Perim ''ebr. van Colomb van Suez Febr. Dover tbr. te Kurachee akelijkhcden, ;en, enz. 1— Muziek- en too- ;ingsche Postfanfare, ■nia, 8 uur. 3.30 15.52 4.00 16.22 4.32 16.54 5.03 17.30 5.45 18.20 6.39 19.20 7.48 20.41 Èto's, Fietsen igen. uur 5.51 M 5.53 N 5.55 5.57 n 5.59 M 6.01 <1 6.OS 1* VLÏSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van i 5 repels 75 ct., iedere regel meer 15 ct 0e abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIülNü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 3 bladen TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Indische Begrooting. flet was geen fraai begin voor de Indische Begrooting, want te kwart over één was het quorum niet aanwezig, waarna de vergade ring voor een kwartier werd verdaagd. Toen de debatten aanvingen waren weinig leden aanwezig en de heer Cramer is niet degene die de animo er inbrengt. Hij voor ziet een tijdperk van ernstige reactie in de koloniale politiek o.a. als gevolg van den slechten financieelen toestand. Voor een pa niekstemming is geen aanleiding, meende hij, al is de toestand inderdaad niet gunstig. Zijn meening was dat meer naar den dienst der buitengewone uitgaven kan worden over gebracht, aangezien Indië rendabele objecten genoeg heeft, die de leeningen dekken. Op de gewon© uitgaven moet zoo min mogelijk bezuinigd worden. Alleen de militaire uitga ven moeten er aan gelooven, meende deze afgevaardigdedoch welv.aartspolitiek moet voortvarendheid toonen, opdat de bevolking bewaard blijve voor ontevreden stemming. Als die stemming slecht is, kan men in oor- bevaar toch niet op de bevolking reke- I nen. Het uitvoerrecht op petroleum wilde de beer Cramer verhoogen en tevens de vermo- is- en successie-belasting. De tekorten op de begrooting wilde hij kalm accepteeren, want ze zullen in volgende betere jaren her- steld worden. Over de volksbewegingen kregen wij weer hetzelfde te hoorenafkeur van de huiszoe- kingen enz., afkeur van de houding der Re- geering tegenover den regeeringsgemachtig- de, die trouwens door vrijwel den geheeler. Volksraad is afgekeurd. De huidige politiek der Regeering leidt tot onrust, meende hij en hij ried den Minister aan zich te spiegelen 'aan hetgeen in Britsch-Indië is gebeurd. Een geheel ander geluid liet de heer Van Boetzelaer hooren. Hij was tevreden over het beleid van den Minister en betreurde het dat men in Indië nogal eens weifelend was in zijn houding. De hand die het roer vast houdt, kon wel wat vaster en rustiger zijn geweest. Het optreden van den regeerings- gemachtigde was ook al niet flink, vond hij - in tegenstelling met den heer Cramer. De houding van den gouverneur-generaal i deze afgevaardigde niet gelukkig ach- I ten. Het ingrijpen der Regeering in volksbe- I wegingen achtte hij juist. Om den financieelen toestand te verbete ren wenschte hij bezuinigingen toe te passen hoog© salarissen, op de dure medische faculteit der Hoogeschool enz. De verlofsre- geling kan ook herzien worden. In de eerste plaats hield de hoer Van Kempen een rede om de Regeering voor te iden hoe haar financieele politiek een speculatie is geweest, die mis is uitgekomen. •eger had hij daartegen gewaarschuwd rriaar de Regeering is op dezen weg door aap. Overigens is het bekend dat de hou- ding der liberalen heelwat nader staat bij van den tweeden afgevaardigde dan bij den eersten, die vandaag het woord voerde. Nieuwe studio van den K. R. O. Naar wij vernemen zal op 7 Maart a.s. in het gebouw aan de Emmastraat te Hilversum opening plaats hebben van de nieuwe «tudlo van den K.R.O. De inwijding zal geschieden door Mgr. J. H. G' Jansen, aartsbisschop van Utrecht. Nationaal congres voor vakopleidings vraagstukken. 75e voorbereidingen voor het nationaal con- gres voor vakopleidingsvraagstukken, dat ge organiseerd wordt door de Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor hand werkslieden in Nederland en dat in Augustus a*. te 's-Gravenhage zal gehouden worden, Aderen reeds belangrijk. Ge Grafelijke zalen op het Binnenhok zijn het congres beschikbaar gesteld, aan provincie en gemeenten is subsidie ge- VraaSd. een aantal vereenigingen verklaarden Zlch bereid medewerking, ook financieel, te Verleenen. Verschillende studiecommissies zijn gesteld en een speciale commissie van voor leiding, ook van de persaangelegenheden, ^taande uit de heeren ir. J. M. Steffelaar, de Kanter en G. E. E. Kuijntjes, is in drukke actie. Aan tal van vereenigingen en personen is gevraagd zitting te willen nemen in sub-commissies ten einde te beslissen over de keuze van praeadviseurs. De in studie ge nomen punten zijnbekwaamheidseisehen voor leerkrachten bij de vakopleidingin richting voor het avondnijverheidsonderwijs invloed van vakorganisaties bij de vakoplei ding, leermiddelencentrale, opleiding van ma chinisten ter koopvaardij, opleiding bij de binnennvaart, onderzoek van beroepsge schiktheid bij opleiding in vakschool of be drijf, resultaten van de nijverheids-onderwijs wet, vakopleiding aan volwassenen, vakop leiding in het bedrijf met aanvullend en aan passend nijverheidsonderwijs, voorlichting bij de keuze van beroep en vakopleiding, voor opleiding in de vakschool met aansluitende opleiding in het bedrijf, vraagpunten van vakopleiding en huishoudonderwijs voor meis jes, zeevaart-onderwijs. 33e conclusies door deze subcommissies ge nomen, worden door een speciale, deskundige voorbereidingscommissie behandeld en daar na aan het congresbestuur voorgelegd. De heer Mathol de Jongh te 's-Gravenhage is secretaris der voorbereidings-commissie en als bijstand van den algemeenen secretaris van het congresbestuur G. E. E. Kuijntjes is benoemd de heer mr. E. P. Uittenbroek te Leiden. Reeds is van zooveel zijden medewerking toegezegd, dat verwacht mag worden, dat het congres zal slagen. Onderscheidingen, Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw W. Ruys, lid van de firma W. Ruys en Zonen, oudste directeur van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam. VLISSINGEN, 21 FEBRUARI. Provinciale Statenverkiezing. De centrale vergadering van den kieskring Zierikzee der Chr. Hist. Unie stelde definitief candidaat voor de Provinciale Staten 1. G. van Duin, Zierikzee2. Dr. J. H. van Eldik, Noordgouwe 3. B. C. de Mul, Zierik zee 4. M. den Boer, Haamstede 5. M. Wan del, Nieuwer kerk6. W. J. van Schelven, Zierikzee7. M. Krijger, Bruinisse 8. A. J. Padmos, Renesse 9. jhr. L. van Citters, Haamstede10 C. M. de Pooten, Zierikzee. Vergadering van den gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad zal niet gehouden worden op den laatsten Vrijdag van deze maand, doch op Vrijdag 13 Maart. Zangvereeniging „Looft den Heer". Dinsdag 10 Maart as. wacht ons in het Vlissingsche muziekleven een bijzondere ge beurtenis. Voor het eerst zal in onze stad Passionsmuziek van den grooten Bach wor den uitgevoerd, wel een bewijs tot welk een hoogte de beoefening van de toonkunst thans gestegen is. Onder leiding van Theo Höfelein zal „Looft den Heer" de Johannes-Passion vertolken. Als solisten treden op Jo Vincent, Suze Luger, Louis van Tulder, Max Kloos (de Bach-zanger van Nederland) en Adriaan Hollaers. Behoeven we wat het vocale betreft aan deze namen niets meer toe te voegen, ook aan het instrumentale deel van het mach tige werk werd de vereischte aandacht be steed. Het orkest bestaat uit evenwichtig bezet strijkquintet, twee fluiten (w.o. de heer A. S. J. van Kesteren), twee hobo's (leden van het Concertgebouw-orkest Mengelberg te Amsterdam, w.o. de heer G. Blasschard), piano en orgel. Als bijzonderheid zij mede gedeeld, dat de firma van den Burg uit Amersfoort speciaal voor deze gelegenheid een pijporgel plaatst en wel hetzelfde instru ment wat voor de Bach-concerten in Naarden wordt gebezigd. Het orgel zal bespeeld wor den door den heer Th. C. Ferwerda, organist te Middelburg. Waar de Passion in onze Groote Kerk ten gehoore wordt gebracht, vertrouwen we, dat aan Bach's meesterlijk werk wèl recht zal wedervaren. Dames-Vereeniging „Eerste Hulp". „Transport-Colonne" van het Ned. Roode Kruis. Evenals vorige jaren geven deze samen werkende vereenigingen ook thans weer een uitvoering en wel op Donderdag 5 Maart a.s. in het Grand-Hotel „Britannia". Voor een afwisselend program is zorg gedragen enkele zangnummers, waaronder één uit te voeren door dubbel-kwartet, een tweetal tableaux, strijkmuziek onder leiding van mej. W. de Maandag a s. 8 uur, Nieuwe Kerk. fSSjr* Toegang 25 cents Kaarten aan de Kerk verkrijgbaar. Hondt, een blijspel „De Luitenant en zijn op passer" van onzen stadgenoot, den heer H. L. Frenks benevens practische voorbeelden van het werken van het Roode Kruis in vredestijd. We twijfelen niet of voor dezen avond zal wederom een flinke belangstelling bestaan. Men steunt er een menschlievende beweging mede en geeft tevens uiting aan zijn waardeering voor het belangelooze ar beiden en streven van deze vereenigingen in het belang van de samenleving in het alge meen en van hen, die hulp of steun bij on geval behoeven, in het bijzonder. Alhambra-Theater. De vier Jantjes. Wij houden wel van zoo'n flink opgezette, amusante film-operette als „De vier Jantjes" (Hit the Deck). Er is weer een keur van vroolijke en prachtige tafereelen, waaronder een typisch vlootmilieu, er wordt gedanst door het beroemde ballet „The Ziegfeld Fol lies", er zingt een koor van 264 zangers, hon derd dansgirls en -boys vertoonen een be wonderenswaardige beenentraining, 200 ne gerzangers zingen het Schlagerliedje „Oh, Hallelujah", er zijn voortreffelijkheden van lieve meisjes in bekoorlijke costuumpjes is met Amerika het land met de mooiste, meest verzorgde vrouwen, doch de leelijkste man nen er is vaart, geestdrift, vroolijkheid. „Hit the Deck" is de tweede operette uit gebracht door de pas opgerichte Radio Pic ture Corp. De eerste heette „Rio Rita" en was een doorslaand succes. Óp de Amerikaansche vloot zijn er al even veel Smith'en als elders en rond de verwar ring om de echte daarin te vinden, speelt de aardige, losse intrige zich af, wanneer de Pacific-vloot haar reis rond de wereld be ëindigd heeft. Jack Oakie is de echte Smith, die ten slotte een blij levenslang krijgt van his darling Polly Walker, een schat van een leuk meisje, waar wel vele Smith'en van overal mee zouden willen strijken, al blijkt ze ook arm te zijn. Vergelijkenderwijs gesproken is „Hit the Deck" beter, al is het 100 revue-operette en absoluut geen film in engeren zin, waar door ondertusschen het amusement er vaak niet minder op wordt. Het tweede en derde bedrijf is geheel in natuurlijke kleuren, wat van het goede niet te weinig is. Van de leuke songs, speciaal voor de film vervaardigd, noe men wij „Keeping myself just for you", „Harbour of my heart" en „Smith". Een buitengewoon goed intermezzo, buiten alle verband, is het Hallelujah door het neger koor. Dat is werkelijk de moeite zeer waard en kunnen wij u bijzonder aanbevelen. Het bij program geeft sport, een journaal en een lollig Amerikaansch flauwigheidje. De twee musiceerende filmpjes zijn zeer ori gineel. Een zeldzaam handige jongleur met een geweldige training heeft een violist, die voor hem niet onderdoet, wat men toe zal geven, wanneer men ziet, dat de vioolstok niet noodig is en goed te vervangen door een speelkaart, een flesch of een lucifer. Wie doet dit na Luxor-Theater. Pas getrouwd. Voel mijn pols Na een goed verzorgd voorprogramma met twee journalen, teekenfilm en grappige twee- acter, wordt een Paramount-schaterprogram gedraaid, wat den meest chronischen zuur muil beslist van uithangbord verwisselen doet. In de eerte hoofdfilm dan, welke zich groo- tendeels aan boord van een mailstoomer af speelt, gebeurt het dat twee personen van denzelfden naam en voorletter doch van verschillend geslacht, een pas gehuwd paar tje, waarvan het vrouwtje lichtelijk tot ja- louzie geneigd is,, benevens een gelukzoeker en z\jn versmade liefdes-vlam, doorloopend in de meest compromitteerende situaties ge bracht worden. Vlot en gezellig wordt deze geschiedenis, waarin Ruth Taylor en James Hall de gelijknamige personen zijn, gespeeld. En de zaal schudt van het lachen bij de ver wikkelingen en wederwaardigheden in deze rolprent, welke ten slotte natuurlijk tot een dubbel huwelijk leiden. Het tweede hoofdnummer is evenzoo dol vermakelijk. Hier is het hoofdzakelijk Bebe Daniëls, die het publiek de lachstuipen op het lijf jaagt. Geheel „bacteriën-vrij" groot gebracht door een oom, slaaf van de eubi- stiek, geassisteerd door dokters, verpleegsters, pillendoosjes en drankjes, zoekt ze op haar een-en-twintigste jaar rust in een haar toe- behoorend sanatorium, gelegen op een afge- legen eiland, wat door een bende dranksmok kelaars als operatiebasis is ingericht. Wat dan volgt is zoo oer-komisch, dat een na vertellen er slechts afbreuk aan doen zou. Doch op één scène willen we wel de aandacht vestigen, nl. het bezwijmen van de smokke laars door de zich verspreidende chloroform, opgenomen met langzaam werkend apparaat. Daar dit wellicht op de toeschouwers zou kunnen overslaan, verdient het aanbeveling zich uit te rusten met een of andere neutra- liseerende zelfstandigheid, al kan het overi gens geen kwaad, dat men eens lacht dat zijn lever er van schudt of tot men een bezwij ming nabij is. Lachen is nu eenmaal gezond. En van dit probate middel bevat deze film een flinke dosis. Bebe Daniëls is in deze rol prent in één woord onbetaalbaar, terwijl Richard Arlen, William Porvell en de overige artisten een excellente vertolking van hun rollen geven. Een uitstekend programma, treffend muzi kaal geïllustreerd, wat wij ieder aanraden te gaan zien en doorleven, die gulle, oprechte vroolijkheid mint. Valkenheide-film. Maandag a.s. wordt in de Nieuwe kerk al hier de Valkenheidefilm vertoond. Wat is Valkenheide Dat is het opvoe dingsgesticht voor jongens uitgaande van de Ned. Hervormde kerk. Daar zijn al heel wat jongens geholpen wier leven schipbreuk dreigde te lijden. Men denkt dikwijls, dat deze opvoedingsgestichten heel weinig resultaat opleveren maar daarin vergist men zich ruim .70 van de Valkenheide-jongens kwam terecht De film vertoont de levensgeschiedenis van zulk een Valkenheide-jongen. Liefdadigheids-matinée „Van het Kindvoor het Kind", Naar wij vernemen zullen de leerlingen van Höfelein—Bekker's muziekonderwijs op Zater dag 28 Maart a.s. in „Britannia" een matinée geven ten bate van arme tuberculose-kinde- ren. Uitgevoerd zullen worden een drietal zang spelen, nl. „een visite in het poppenhuis" van De Waard, „de geleende Koekenpan" van H. van Tusschebroek en „de poppenbruiloft" van De Waard. Nadere bijzonderheden zullen per adver tentie worden bekend gemaakt. Industrie- cn huishoudschool Middelburg, afdeeling Vlissingen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de tentoonstelling der afdeeling Vlissingen van de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg, op Donderdag 26 Februari van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Het aantal deelneemsters aan de cursussen neemt steeds toe en heeft dit jaar al een bij zonder hoog cijfer bereikt. Wel een bewijs TE VLISSINGEN. Zitting op as. DINSDAG 24 FEBRUARI in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van 1/29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jon gens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. van het nut der instelling en van de groote sympathie, die zij van de zijde der Vlissing sche vrouwen en meisjes ondervindt. De cursisten spreken steeds met lof over de prettige lessen en de kennis en handig heid in naaien, verstellen en het vervaardigen van kleedingstukken, die zij zich op de cur sussen eigen maken. Velen volgen eenige cursussen na elkaar, opdat zij zich op verschillend gebied thuis gaan voelen. Op de tentoonstelling zijn alle werkstuk ken in het afgeloopen half jaar vervaardigd te bezichtigen. Wij wekken dus gaarne alle belangstellen den op tot een bezoek, dat zeker de moeite waard is. Tijdens de tentoonstelling bestaat ook ge legenheid zich op te geven voor de nieuwe cursussen. Stukken voor den gemeenteraad van Middelburg. Onder verwijzing naar de in de gesloten trommel ter visie liggende sollicitatiestukken, bevelen Burg. en Weth. voor een benoeming tot commandant van de brandweer aan don heer H. Bierman, gepenisonneerd luiten an c- kolonel en commandant van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm, verband Zeeland. De tot heden nog niet genoemde voorstel len voor de op Woensdag a.s. te houden raadsvergadering laten wij hier in het kort volgen, om waar noodig er in het volgende nummer uitvoeriger op terug te komen. Een voorstel om den grond, die aan den Noordsingel is aangekocht van de N.V. Zaad- handel en Boomkweekerijen der firma wed. P .de Jongh te Goes en groot 5455 M2. bouw rijp te maken en voorloopig perceelsgewijze in te deelen, waarvoor een crediet wordt ge vraagd van 13.000. Voor het uitdiepen van de riool watergang Middelburg—Veere wordt een crediet ge vraagd van f 27.000, waaronder 24.500 als werkloon. Hiervan neemt het rijk de helft of rond 12.250 voor zijn rekening, en wellicht de provincie ook nog 10 Voor het uidiepen van de vesten vanaf Poelendale tot de Seisbrug wordt 46.000

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1