VRIJDAG 20 FEBRUARI EERSTE BLAD ——No.4369e Jaargang1931 UitgaveFirma F. UK BE VELDE Ir., Walstraat 58-60, ïlissingen.lelei. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieüws HET KONINKLIJK BEZOEK AAN VLISSINGEN. RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 72.20 per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreflende Huur en Verhuur,Koop rige landen bij wekelijksche verzending 7 3.80, met Zondagsblad 7 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 f ret els 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in't bezit eener gulden bij levens- r*nf> gulden bij dood GGD gulden bij verlies iPfk gulden bij verlies 4 f|f| gulden bij verlies ftr gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- IIII lil lange ongeschikt- G|l|| door "{I lil van een |g|| van van een van eiken kerd tegen ongelukken voorheid tot werken. Crww een ongeluk. C0UU hand, voet ot oog. «OU een duim JIUU wijsvinger Lj%3 anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHL DAGB1 ADFEK'S" Dit nummer bestaat uit 2 bladen "VLISSINGEN, 20 FEBRUARI. Naar wij vernemen is het met het oog op de tijdsomstandig heden de wensch van H. M. de Koningin, dat voor Haar Konink lijk bezoek, blijk gevende van zoo groote belangstelling in de nieu we havenwerken, geen bijzon dere kosten zullen worden ge maakt, wat niet verhindert, dat de buurtcommissies op gepaste wijze een behoorlijke ontvangst zullen kunnen helpen bevorderen. De buurtcommissies zullen spoe dig worden bijeengeroepen voor het noodige overleg. De plannen voor een feestelijke opening van het nieuwe haven bedrijf der op te richten N. V. Haven van Vlissingen einde Augustus 1932, blijven onverkort bestaan. De dagelijksche besturen van de buurtcommissies zullen door den Burgemeester tot een be spreking worden uitgenoodigd op Vrijdag 27 Februari a.s. De havenfeesten. Gisterenavond vergaderde de buurtvereeni- ging Hobeinstraat, Kasteelstraat, Clijver- straat, Bouwen Ewoutstraat. Besloten werd de vereeniging in stand te houden, doch voorloo- pig de contributie op te schorten, in verband met de te nemen besluiten van het centraal- comité, inzake de houding van genoemd co mité bij het bezoek van H.M. de Koningin op Vrijdag 17 April a.s. Na vastgestelde besluiten van het centraal- comité zal wederom een ledenevergadering worden belegd om de verdere plannen te ont wikkelen. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat Zaterdag 21 Februari van half 4 tot 5 uur geopend is, zijn behalve de rolperforatie- zegels van Nederland en verschillende waar den van Ned.-Indië en Curasao verkrijgbaar de nieuwe zegels van Suriname van 3 cent, 6 cent en 7 /2 cent, de laatste twee resp. in oranje-rood en citroen-geel. Hoewel het zegel van 3 cent ongeveer dezelfde kleur heeft als het vroegere, dat in 1926 buiten gebruik ge steld vervangen werd door het zegel dierzelfde waarde in groene kleur, moet het als nieuwe zegel beschouwd worden, omdat de tint (geel bruin) anders is dan vroeger (bruingeel), maar vooral, daar het papier nu helderwit is, terwijl vroeger geelachtig papier gebruikt Was. A. G. O. Concertgebouw, Het is een goede gewoonte, door het be stuur van A. G. O. gevolgd gedurende de laatste jaren, om een der avonden te wijden aan de muziek, een gewoonte, die, blijkens bet bezoek, dat aan zoo'n avond ten deel valt, wel gewaardeerd wordt. De vijfde avond, die gisteren gegeven werd, was gewijd aan de instrumentale muziek en werd gevuld door bet optreden van het Székely-Trio, dat be stond uit de heeren Ludwig Kentner,(piano), Zoltan Székely (viool) en Paul Hermann (cello). Er wordt wel eens gezegd groote heeren laten zich wachten dit was ook hier bet geval, want deze kunstenaars verschenen eer nè, dan vóór half negen op het tooneel, zoodat het druk was in de zaal, toen ze op traden, waarbij de krakende stoelen hun aandeel leverden, maar bij hun verschijnen werd het stiller en spoedig was de zaal on der den indruk van de mooie muziek van het Trio g dur (Köchel no. 548) van Mozart en het Trio c dur van Brahms. Hoe deze mu ziek insloeg, bleek wel uit het applaus, dat oplaaide en overging tot een staande ovatie. Het deel na de pauze ging in met Trois Nocturnes van E. Bloch, waarvan de inzet tweemaal genoten werd. Nauwelijks toch hadden de eerste tonen van dit derde num mer van het programma weerklonken of de geluiden van kleedklopperij drongen in de zaal, waarvoor de heeren musici abdiqueer- den. Nadat de rust buiten was teruggekeerd, werd het genoemde nummer herbegonnen en gevolgd door het Trio van Ravel. Nauw waren de laatste tonen van dit laat ste nummer verstorven of het applaus klet terde door de zaal, bleef aanhouden tot de musici weer verschenen en veranderde toen in een staand toejuichen van het grootste deel der zaal. Voordat de uitvoering begon, werd van be stuurszijde meegedeeld, dat de zesde avond van dit seizoen gevuld zou worden door het Frits Bouwmeester-ensemble, dat op Woens dag 18 Maart voor de vereeniging zal optre den met„Hoe zorg ik voor mijn man een blijspel in 3 bedrijven van William Hope Crew, in de bewerking van Constant van Kerkhoven Jr., welke mededeeling met ge juich en gelach werd begroet. Luxor-Theater. In de advertentie in ons vorig nummer wordt abusievelijk gemeld dat Donderdag a.s. in bovengenoemd theater geen voorstelling wordt gegeven. Het theater is echter de ge heele week geopend en zal dus Donderdag ook een voorstelling plaats hebben. Zendingsfilm Borneo. Gisterenavond werd in de Nieuwe Kerk de Zendingsfilm „Borneo" vertoond. Ds. E. H. Blaauwendraad, die deze zendingssamen komst leidde, opende met gebed en het laten zingen van Psalm 86 5. In zijn inleidend woord wees spreker op de moeilijkheden, waarmede de zending te kampen heeft en wat er opgeofferd moet worden om het Evangelie te verkondigen. Op de film zien wij slechts den buitenkant en krijgen wij een beeld van land en volk. Een Duitsch Zen dingsgenootschap in samenwerking met de Nederlandsche Zendings-corporatie drijft er de zending. Spreker gaf een kort overzicht van het eiland Borneo, zijn bewoners, zeden en gewoonten. Ter inleiding van de film zong mevrouw Spaanderman—Taat, begeleid door den heer W. Schmidt, het zendingslied Hoort gij die stemme, roepend uit de verte", dat onder diepe stilte werd aangehoord en de talrijke aanwezigen geheel in de sfeer van de film bracht. Om een goed overzicht te krijgen begon de film met eenige aardrijkskundige kaart jes van het eiland Borneo te laten zien en toonde verder het leven en bedrijf langs de rivieren. De diamant-slijperij te Martapoera zouden we in deze wildernis niet verwachten, evenmin als de vele auto's, die we langs de wegen en velden zagen snorren. Het petroleumbedrijf te Balik Papan werd bezocht en op zeer duidelijke wijze werd een beeld gegeven van dit groote en uitgestrekte bedrijf. Hierna werden de rivieren met de rivier- stoombooten van de K.P.M., de zgn, „hek- wielers" verder opgestoomd naar het plaatsje Poeroea Tjahoe, dat 600 KM. landwaarts ligt. Op de heenreis zagen we prachtige Indische wildernis, die aan alle kanten de rivieren omringen en de film gaf ons een goed beeld van de inheemsche industrie, het maken van aardewerk en het weven van kleurenrijke kleeden. Het zendingswerk kregen wij te zien in het werk en den persoon van zendeling Reiter te Poeroek Tjahoe. Met hoeveel moeilijkheden had hij te kampen vóór hij zijn taak kon aanvangen. Als hij op weg gaat door de grootsche tropische natuur, zien wij hem worstelen met zijn boot door de rivieren, daar de stroomversnellingen en rotsblokken dikwijls groote behendigheid van de roeiers eischen. Toch gaat hij moedig voorwaarts en we zagen, hoe hij na een gevaarlijken en moeitevollen tocht het Evangelie aan de in landers brengt. De geestenvereering en het bijgeloof van de Inlanders werd op duidelijke wijze ver tolkt. De zending tracht door prediking, onderwijs en het helpen van zieken deze hei denen een hooger geestelijk begrip bij te brengen. Een kijkje in een school en inter naat gaf ons hier eenig idee van. Met kapitein De Quant, militair gezag hebber van Poeroek Tjahoe, gingen we nog even de rivier de Barito op en dit deel van de film toonde weer de groote gevaren die de rivieren in deze streken met zich brengen en de schoonheid van de Indische natuur. Na een heidensch doodenfeest te hebben bijgewoond, waarbij bijgeloof en geestenver eering weer ten duidelijkste zichtbaar waren, was het eiland Borneo bezichtigd en hadden wij een goeden indruk gekregen van het moeilijke Zendingswerk. Ter opluistering bracht mevr. Spaander man in de pauzes eenige keurig gezongen liederen ten gehoore, welke geheel in den geest van den avond waren. Ds. Blaauwendraad bracht dank aan mevr. Spaanderman voor de wijding en stemming, welke zij aan dezen avond had gegeven en hoopte dat het heerlijke zendingswerk in veler hart verdiept zal zijn. Na gezamenlijk zingen sloot ds. Blaauwen draad deze bijeenkomst met gebed. Een tunnel onder de Wester-Schelde Men schrijft uit Zeeland aan de „N.R.Ct." Enkele personen uit onze provincie hebben overwegen, of het technisch en financiee' mogelijk zou zijn, een vaste verbinding tot stand te brengen tusschen Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, ter vervanging van de provinciale bootdiensten tusschen deze ge deelten van Zeeland. Naar aanleiding van deze overwegingen heeft een ter zake kundige een tunnel voor het verkeer in twee richtin gen onder de Westerschelde ontworpen en een financieele basis voor dit plan opgezet. Blij kens dezen opzet zouden de kosten van aan leg niet veel meer bedragen, dan de gekapi taliseerde jaarlyksche tekorten van de ex ploitatie der stocmbootdiensten op de Wester schelde, van welke t korten het rijk 80 voo** zijn rekening neemt, en de provincie 20 De tunnel, die een lengte van 4200 M. zou hebben, is gedacht tusschen Hoedekenskerke en Terneuzen, een van de weinige plaatsen in de Westerschelde, waar zich geen geulen en zandbanken bevinden. De kruin van den tun nel zou volgens het ontwerp ten minste 10 meter beneden het laagste waterpeil komen, zoodat de tunnel aan de scheepvaart geen moeilijkheden in den weg zou leggen. Het plan bevindt zich nog in eerste sta dium van voorbereiding. Verwacht wordt ech ter, dat spoedig een comité in het leven zal worden geroepen om te trachten het te ver wezenlijken. Belgische arbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeenteraad te Westdorpe heeft met- algemeene stemmen een voorstel aangenomen om een verzoek te richten tot den minister over de kwestie der vele te werkgestelde Bel gische arbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan den minister zal verzocht worden om ten aanzien van de buitenlandsche arbeiders de zelfde maatregelen te treffen, als thans in België voor de Nederlandsche arbeiders wor den getroffen. Aan alle Zeeuwsch-Vlaamsche gemeenten zal adhaesie worden gevraagd in dezen. SOUBURG. Ly'st van ingekomen en vertrokken personen gedurende de le helft der maand Februari 1931 INGEKOMEN: Mej. P. M. Scheffers, Tuindorp D 19, van Goes. Mej. P. Provoost, Pad weg B 42H, van Dom burg. Mevr. R. C. J. Layendecker—Hosselet, Groote Abeele A 244, van Vlissingen. A. Brasser, Burchtstraat B 349, van Vlis singen. H. van Eijkeren, Abeelsche weg A 252, van Zeist. VERTROKKEN: P. J. Faasse, Vlissingsche straat B 298, naar Middelburg. J. de Smit, Kanaalstraat A 52, naar Ned.- Indië. F. J. Ratelband, Wissel C 139, naar Apel doorn. KOUDEKERKE. De directie van de Pzem verzoekt ons op name van het volgende In uw blad van 14 dezer komt een bericht voor betreffende de lezing over electriciteit te Koudekerke door den heer de Regt. Een tweetal rectificaties zijn hier zeker op hun plaats. Vermeld staat, dat de prijs van electrici teit iets hooger is dan verlichting met gas. Dit is juist, als wij alleen de verbruiken in aanmerking nemen. Houden wij ook rekening met kosten van gloeilampen voor electrici teit en kousjes voor gas, dan is de electrici teit niet iets duurder dan gas, doch juist iets goedkooper. Verder staat vermeld, dat, gezien het groote aantal woningen op den Vlissingscheweg bij goede aansluiting zonder garantie electrici- teits voorziening kan plaats hebben. Dit is niet juist, garantiestelling moet er buiten de kom altijd zijn deze krijgt evenwel een for- meele waarde bij een verbruik hooger dan 15 van de aanlegkosten, daar dan de lei- dinghuur vervalt. Rechtbank tc Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken Overtreding JachtwetJ. A. K., loods te Ter Neuzen. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 15 of 15 dhts. P. D. v. d. V., 44 jaar, visscher te Terneu zen. Vernietiging vonnis waarvan hooger be roep. Vrijspraak. L. v. C., 46 jaar, jager te Axel. Vernietiging vonnis waarvan hooger beroep, 40 of 10 dhts. met verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomen geweer en patronen. L. v. C., 46 jaar, jager te Axel. Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 60 of 10 dhts., met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geweer, 20 of 5 dhts. D. G., 46 jaar, visscher en P. D. v. d. V., 44 jaar, visscher, beiden wonende te Terneu zen. Voor ieder Vernietiging van het vonnis waarvan appèl. Vrijspraak. H. F., 31 jaar, jager en koopman te Brus sel. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. Overtreding Reglement op Rivieren en Ka nalen C. L. B., 41 jaar, schipper te Ierseke. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Tweemaal 25 of 2 maal 10 dhts. Overtreding Motor- en RijwielwetJ. A. W., 41 jaar, rijwielhandelaar te Zaamslag. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. Goederen onttrokken aan beslag E. O. L., 32 jaar, landbouwer te Overslag. 4 maanden gevangenisstraf. Een valsche munter. De rechtbank te Breda heeft gisteren den koopman J. A. S. uit Ginneken, die terecht had gestaan wegens het vervaardigen en uit geven van valsche rijksdaalders, welke hij op de kermis te Beek bij Breda in omloop bracht, veroordeeld tot 2y2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. D8 eisch was 5 jaar. Oplichting. Voor de rechtbank te Breda heeft terecht gestaan J. B. B., van beroep winkelbediende te Bergen op Zoom, ter zake, dat hij te St. Annaland oplichting heeft gepleegd, door van aldaar wonende eenvoudige menschen, die in geldelijke moeilijkheden zaten, geld aange nomen en ten eigen bate aangewend te heb ben. Verdachte bekende alles. Het O.M. eischte 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Een oneerlijke postbeambte. De rechtbank te Haarlem veroordeelde een voormaligen postbeambte uit Haarlem, die in September 11. uit een postzak 16000 ont vreemd had, tot tien maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. Valt een windbuks onder de bepalingen der wapenwet De vorige week heeft voor de rechtbank te Alkmaar terecht gestaan in hooger beroep W. O. te Wieringen, die betrapt was, toen hij een meeuw met een zwaar kaliber windbuks had geschoten. De kantonrechter had verdachte veroor deeld wegens overtreding van de Wapenwet, doch de rechtbank hoorde t-oen een getuige deskundige, die concludeerde, dat een wind buks geen wapen was. De officier was van oordeel, dat de ouderwetsche terminologie, die spreekt van een windbuks als een wapen, no^ van toepassing is en eischte 5 boete subs. 5 dagen hechtenis met inbeslagneming van het wapen. De rechtbank heeft het vonnis behoudens de uitlevering van de windbuks bevestigd. De doodslag te Hardegarijp. Het O.M. bij het gerechtsrof te Leeuwarden heeft tegen P. H., 21 jaar, arbeider te Bergum, wegens medeplichtigheid aan doodslag op den heer J. v. d. Veen te Hardegarijp, vijf jaar ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank te Leeuwarden had hem veroordeeld tot 10 jaar. Bij Kon. besluit van 18 Februari is a. be paald, dat Hi'. Ms. torpedobootjager „Van Nes", bestemd voor den dienst in Neder- landsch-Indië, op een door den minister van defensie te bepalen datum te Rotterdam zal worden in dienst gesteld b. met dien datum het bevel van genoemden bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee E. A. Vreede. De luitenant ter zee le klasse C. J. baron van Asbeck en de officier van den marine stoomvaartdienst le klasse W. N. Bart, die aangewezen zijn voor den dienst in Oost-In- dië, zullen 18 Maart met het motorschio „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd hun bestemming volgen. De luitenant ter zee le klasse O. R. F. Im- mink wordt binnenkort van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, hier te lande terug verwacht. De luitenant ter zee le klasse P. Rouwen- horst, wien vergund is uit Oost-Indië te re- patrieeren, wordt 27 dezer aan bcord van het stoomschip „Johan de Witt" te Genua ver wacht. Met ontslag uit den zeedienst 1 Maartoppcrziekenverpleger J. J. van Kessel, sergeant-konstabel C. Pieterse, kor poraal-machinist M. Noest, stoker le klasse N. Dijksoorn, matroos 2e klasse J. J. de Vroe, marinier 2e klasse A. J. van Baar. 3 Maart: sergeant-konstabel J. W. Mijnhart.. 6 Maart: opperschrijver A. van Popering. 9 Maart: majoor-schrijver P. M. Delhaije, bootsman J. Sijbesma, majoor-torpedist M. J. van den Heuvel. 12 Maartopperkonstabel L. Greiner. 16 Maartopperschipper P. Vader. 24 Februa i lesrling-vlicstuignmker A. van der Waal. De reserve 2e luitenant C. H. van Ameron van het 14e regiment infanterie komt 23 Fe bruari a.s. in werkelijken dienst voor den tijd van 21 dagen tot het bijwonen van de ver- volgoefeningen te Bergen op Zoom. Wegens het heerschen van de griep zullen de mitraillisten van het 3e regiment infan terie te Bergen op Zoom niet deelnemen aan de schietoefeningen in de legerplaats bij Harskamp welke aldaar van 23 tot 28 dezer door de Ve serie worden gehouden. De griep onder de militairen te Arnhem. In aansluiting op vorige berichten kan nader worden gemeld, dat de griep onder de militairen te Arnhem op onrustbarende wijze toeneemttct zelfs de cantine van het mili tair hospitaal is als ziekenzaal ingericht. Op last van den chef van den militairen ge neeskundigen dienst aldaar mogen geen troe penverplaatsingen plaats vinden eveneens zijn alle uitrukkende diensten afgelast en ver blijven de te Arnhem gelegerde militairen dus overdag in de kazerne, alwaar de dienst hier op geheel is ingesteld. Ook uit Ede en Harskamp werden vele mi litaire patiënten naar Arnhem vervoerd, het geen er op wijst, dat ook daar deze ziekte in beduidende mate heerscht. Tot op heden draagt deze griep-epidemie geen kwaadaardig karakter, hoewel tempera- tuurverhoogingen zelfs tot 40 graden geen uit zonderingen zijn. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copic wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Gelieve mij voor den laatsten keer een plaatsje in uw veelgelezen blad af te staan. Het „Werkloozen-comité" acht het motief, waarop de afwijzing voor de werkverschaf fing of crisissteun berust, aan te vechten. Mij is echter uit betrouwbare bron gebleken, dat de commissies, die bovenbedoelde zaken behandelen, zoo npartjjdig mogelijk zijn samengesteld en m.i. is het een onmogelijk heid, dat zij dan willekeurig te werk kunnen gaan, zelfs al zouden enkele leden dit trach ten te doen. Wat punt 3 betreft, hierover hebben zij veel geschreven, doch ontkennen of weerleggen doen ze mijn bewering niet, van „sommigen" geven zij het zelfs toe. Daar het geacht comité dus wel degelijk met eenige feiten bekend is (volgens hun ingezonden stuk) heeft het volstrekt geen nut meer, dat ik hun de feiten van „simmi- gen" nog eens voor den geest-haal. U, Mijnheer de Redacteur mijn oprechten dank. Nog een „Ingezetene". (Wij sluiten hiermede de discussie over deze aangelegenheid. Red.) LUCHTVAART Een ernstig vliegongeluk. De industrieel Empy Darts is gistéren op Roosevek Field met zijn metalen glijvliegtuig komen te vallen en was op slag dood. Davis was78 jaar Hij had een uitvin-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1