1000 500 300 150 100 25 Het Wiegek EERSTE BLAD ARTLUNEN TE VLISSINGEN ND A No. 42' 69e Jaargang -1931 DONDERDAG Firma f. f AH OE VELBE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 IQ FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincïenieuws BeIdt artikelen drong, had den docd is aangehouden en ter stitie gesteld. en, die elkaar goed n vrienden. Hoe noemt elkaar niet goed gezind Concurrenten, meester." JUBRIEK 19 Februari. 8.00 Avro. Gramo- «■enwijding. 10.30 Con- ncert, orkest. 2.00 Vrou- aicursus. 4.00 Zieken- ïg Hotel Centraal te rkest. 8.10 Lezing. 8.35 ).00 Concert, orkest. 12.00 Gramofoonplaten. 00 K.R.O. Gramofoon. Dameskoor. 10.30 Zie- R.O. Gramofoonplaten. lfuurtje. 12.00 Concert, daten. 2.00 N.C.R.V. Handwerkcursus. 3.15 .00 Ziekenuurtje. 5.00 Knipcursus. 7.00 Le- alfuurtje. 8.00 Concert, Lezing. 10.30 Vaz platen. 10.35 Morgenwijding. ;elspel. 1.30 Kerkdienst, cholen. 4.50 Orkestcon- 6.20 Lezing. 6.35 Be. jonplaten. 1.20 en 7.45 orkest, viool. S.20 Be- hten. 9.40 Lezing. 9.55 Dansmuziek. 12.20—12.25 1725 M. 8.05 en Gramofoonplaten. 8.20 Duvernois. 9.05 Concert, en. 6.20 en 9.35 en 10.35 aten. 12.25 Concert, or en. 7.05 Orkestconcert, orkest. Intermezzo twee berichten en tot 11,20 11.20 Orkestconcert, zang. 4.20 Kinderuurtje. 10 Declamatie en zang. :ert. 9.50 Orkestconcert. 338.2 M. 5.20 Orkest- irtje. 7.20 en 7.50 Gra- mcert, operette uitzen- aak. 338.2 M.5.20 ïo-soli. 6.20 Kinderuur- mofoonplaten. 8.20 Or- :auserie. ,40 Voordrachten. 11,20 .5 Berichten. 1.20 Gra ssen, lezingen. 3.50 Or- •drachten. 6.50 Orkest- iht en berichten. 8.30 hten, daarna tot 11.50 ONDENTIE ie rubriek „Ingezonden dien voor propagandis- welke strekking dan schrijven niet geplaatst Red. 16 Febr. v. Hamburg Febr. van Port Said p. 16 Febr. Gibraltar Rott. van Batavia br. van Havana Febr. v. Port Soedan 17 Febr. Dakar Febr. te Calcutta Febr. te Sabang 14 Febr. Perim 6 Febr. van Genua p. 17 Febr. Perim 17 Febr. te New-York p. 15 Febr. Las Palmas 15 Febr. v. Kaapstad 6 Febr. v. Port Soedan 17 Febr. Dover Febr. v. Mombassa Febr. van Bombay 2.32 14.56 3.02 15.24 3.30 15.52 Auto's, Fie'sen rtuigen. iruari uur 19 5.47 20 5.49 21 5.51 •eimakelijkheden, ngen, enz. ri. Concert, A.G.O* 15 uur. Muziek- en too* lissingsche Postfanfare, mnia, 8 uur. Tooneelgezt^chaP tgebouw, 8 uur, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. s ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere repel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Poiis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden oij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DÜÜR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Indische luchtpostzegels. In de Indische pers heeft het bericht de ronde gedaan, dat de Indische postadmini stratie het verplichte gebruik van luchtpost zegels voor per luchtpost te verzenden stuk ken zou opheffen, als faciliteit voor het pu bliek, maar dat eerst de binnenkort verschij nende luchtzegels van f 4.50 en 7.50 zouden moeten zijn opgebruikt. Dit bericht mist echter eiken grond, het gebruik van luchtpostzegels blijft ook in de toekomst verplicht. Over de te verschijnen nieuwe zegels ver nam het „Ned. Maandblad voor Philatelie" nog, dat zij naar een Indisch ontwerp ver vaardigd zullen worden en reeds bij Ensche de zijn besteld. De kleuren zullen, volgens het blad, zijn 30 cent donkerblauw, 4.50 don kergroen, 7.50 paars. Zakeiyke belasting op het bedrijf. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft heeft een adres aan den gemeente raad aldaar gezonden, waarin betoogd wordt dat de heffing van de zakelijke belasting op het bedryf één der factoren is, welke de werkloosheid daar ter stede veroorzaken. Nieuwe zaken worden over het algemeen üi die gemeenten gevestigd, waar geen zakeiyke belasting geheven wordt. De Kamer is ge sterkt in haar overtuiging, dat de werkloos heid door die belasting verergert, door een schrijven, dat de Kamer ontving van dé N.V. Van De venter's Glasfabrieken, waarin ver klaard wordt, dat dit bedryf gedurende het jaar 1930 slechts één machine in werking had, terwyi elders in vol bedryf gewerkt werd. In hoofdzaak kwam dit door de duur dere exploitatié in Delft, te wyten aan de zakelijke bedrijfsbelasting. De Kamer ver zoekt daarom nogmaals deze belasting af te schaffen. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Februari zijn in ons land aangegeven 5 gevallen van fcuiktyphus, 183 van roodvonk (Rotterdam 14. Amsterdam 33), 133 van diphtherie (Rotter dam 18, Arnhem 17, Amsterdam 13), 4 van nekkramp, 4 gevallen van poliomyelitis an terior acuta, 3 gevallen van encephalitis le- thargica, 1 geval van paratyphus (gastroen- teritische vorm) en 13 gevallen van dysen- teria bacillaris (Heerde 9). In dezelfde week is afgeleverd door de ent stofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 540 personen, te Rotterdam voor 73 personen en te Groningen voor 54 personen, totaal voor 676 personen. In de week van 8 tot en met 14 Februari zijn geen gevallen van encephalitis na inen ting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezodheid gebracht. A. B. Kleerekoper. De heer A. B. Klerekoper, die het laatste halfjaar in de verpleging „Villa Elisabeth" te Scheveningen vertoefde, is weer in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam in paviljoen 2 opgenomen, waar hy zich wederom onder be handeling van prof. Brouwer zal stellen, aldus lezen wy in „het Volk". De vernieling van Rembrandts Anatomische les. Gisterenmorgen vervoegde zich aan het bureau Leidscïieplein te Amsterdam een man, die meende in het gepubliceerde portret den dader te herkennen, die Dinsdag in het Rijks museum het schilderij De Anatomische les toet een byi heeft beschadigd. Een recher cheur ging met den man mee naar de Utrechtschedwarsstraat 108, waar de man zou wonen. Daar vernam hy, dat in genoemd huis woonde de familie Ancaux. De recher cheur schreef dit fonetisch op een papiertje cn toen de commissaris, de heer Hulseboom. den verdachte den op een papier geschreven uaam Ancaux liet zien want het was reeds gebleken dat de man heel erg doof was zeide hy „Er moet nog een e tusschen." Hiermede was dus vastgesteld, wien men voor had. Overigens biyft de man hardnek kig zwygen. De vader van den verdachte, die daarom werd opgeroepen, heeft zijn zoon herkend. Hy is geboren 7 November 1884 en Van beroep boekhouder. Ook dit beroep heeft verdachte erkend uit te oefenen. Echter heeft hy' in twaalf jaar geen werk meer gehad. °ok de vader begrijpt niet. waarom zijn zoon de daad heeft gepleegd Hij woonde thuis en leed daardoor geen gebrek. De byl, waarmee het schilderstuk is be werkt, is door den vader niet herkend. Hy had het voorwerp nooit eerder gezien. De commissaris van het bureau Leidscheplein roept daarom den winkelier, die de bijl even tueel heeft verkocht, op, om zich aan ge noemd bureau te melden. Het merkwaardige en voor de openbare kunstverzameling niet-onbedenkelijke van den toestand is thans, dat hij uiterlijk na drie dagen op vrye voeten zal moeten worden ge steld, omdat op zijn misdrijf eenvoudige ver nieling een maximum-gevangenisstraf van niet meer dan twee jaar staat Het bevel tot in verzeker in g-stelling. Dinsdag door den commissaris van politie als hulp-officier van justitie tegen hem uitgevaardigd, is slechts tweemaal 24 uur van kracht, doch kan daar na door den officier van justitie nog met twee etmalen verlengd worden. Gisteren zou de man echter toch in elk geval opgesloten blijven. VLISSINGEN, 19 FEBRUARI. Het coöperatieve slachthuis te Vlissingen. In het laatste nummer van „de Vee- en Vleeschhandel" komt het volgende artikel voor In ons nummer van 30 December 11. wijd den wij een uitvoerig artikel aan het raads besluit der gemeente Vlissingen, waarbij de verhouding tusschen de gemeente en de coöperatie „het Slachthuis" besproken werd In „de Keurmeester", orgaan van den Bond van keurmeesters van vee en vleesch, van Januari jl. komt een beschouwing voor om trent hetzelfde onderwerp. Hoewel het zake- ïyk gedeelte van dat artikel geen nieuwe ge zichtspunten van algemeene beteekenis opent, achten wy het niet overbodig op een twee tal door den schrijver naar voren gebrachte punten de aandacht te vestigen. Het eerste betreft het keurloon voor ingevoerd vleesch. Dit is voor Vlissingen gesteld 'op 4 cent per K.G. De keuringsdienst staat van dit keurloon de helft af aan de coöperatie voor het ge bruik maken van het slachthuis voor die keuring. De schryver in „de Keurmeester" acht nu die regeling in strijd met het bepaalde bij art. 8, 2e lid der Vleeschkeuringswet en zegt, dat volgens dat artikel slechts rechten mo gen worden geheven tot zoodanige bedragen, dat het ingevoerde vleesch met niet hooger keurgeld wordt belast dan vleesch in dezelfde gemeente geslacht. Genoemde schryver citeert of leest het 2e lid van art. 8 niet goed. De betrokken zin snede van art. 8 luidt„mogen rechten slechts geheven worden tot zoodanige bedra gen, dat het ingevoerde vleesch niet hooger worde belast dan vleesch van in dezelfde ge meente geslachte dieren". Het gaat om de uitdrukking„niet hooger worde belast". De schryver in „de Keurmeester" is van meening, dat in deze alleen moet worden ver geleken het zuivere keurloon in de gemeente van invoer voor aldaar geslachte dieren. Deze meening is in strijd met de werkelijkheid. Voor zoover ons bekend wordt by de vaststel ling van het keurloon voor ingevoerd vleesch in plaatsen met een abattoir rekening gehou den met het slachtgeld voor in de gemeente zelve geslachte dieren. Dit slachtgeld is de vergoeding voor het gebruik maken van het slachthuis en voor de keuring tezamen. Men redeneert nu als volgthet vleesch van in de gemeente geslachte dieren is „belast" (zie art. 8 der Vleeschkeuringswet) zoowel met slachtrecht als keurloon en op deze gezamen lijke bedragen moet men het oog richten op de vaststelling van het keurloon voor inge voerd vleesch. Deze handelwijze heeft van hoogerhand geen bestryding ondervonden. In dit licht bezien, blijft dus nog over de beantwoording der vraag of het slachtgeld, verschuldigd voor het gebruik van het coöpe ratieve slachthuis, in dit verband op één ]yn kan worden gesteld met dat van een gemeen- teiyk slachthuis. Laatstbedoeld slachtgeld is opgenomen in een belastingverordening, het geen met het slachtgeld voor het coöperatieve slachthuis niet het geval is. Te Vlissingen heeft men dit slachtgeld opgenomen in de verordening ex art. 4 onder 3o der Hinderwet, waarin de voorwaarden, waaronder van het slachthuis gebruik kan worden gemaakt, zyn vastgesteld. Praktisch is er o.i. tusschen beide soorten slachtgeld zeer zeker geen verschil, beide zyn zij door den Raad vastgesteld. In dien de Kroon van meening blijkt te zyn, dat de Vlissingsche verordening (tot nu toe een unicum) niet in strijd is met letter en geest van art. 4, onder 3o der Hinderwet, dan zou den wij in het vaststellen van een keurloon van 4 cent voor ingevoerd vleesch te Vlissin gen nog geen stryd zien met art. 8 der vleeschkeuringswet. Verdar zegt de schrijver in „de Keurmees ter" het volgende omtrent de motieven der Vlissingsche slagers „Het is dan ook zuiver winstbejag, 't zij door dividenden op aandeelen: of verborgen onder de tarieven, wat thans de slagers drijft tot het stichten van zgn. openbare slachthuizen in eigen beheer". De schryver ziet hier, dunkt ons, over het hoofd, dat het eventueel gemaakte exploita tieoverschot van het slachthuis grootendeels wel het gevolg zal zyn der tarieven, m.a.w. dat deze winst niet anders is dan door de slagers zeiven te veel betaald slachtgeld. Ver der is de gemeenteraad bevoegd het tarief te verlagen, zoodat in de praktijk van winst ma ken in den gewonen zin wel geen sprake zal zyn. Opheffing: bureau van den rijkswaterstaat. In de vacature van hoofdingenieur van den rijkswaterstaat wegens overplaatsing van ir. W. H. Brinkhorst naar Utrecht, is niet meer voorzien geworden en werd hier tijdelijk een ingenieur geplaatst. Dit stond hiermede in verband omdat het in het voornemen lag het bureau van den rijkswaterstaat alhier op te heffen. Wy vernemen thans dat met ingang van 1 April het bureau van den rijkswaterstaat al hier zal worden opgeheven en naar Middel burg zal worden overgeplaatst. Een propaganda-kunstavond V.A.R.A.-orkest en Martien Beversluis. Concertgebouw. Het was een goed idee van den Arbeiders Radio Omroep om naast de vele steden- avonden, die door het geheele land een uit bundig succes hebben verworven, ook eens met zyn orkest en enkele andere medewer kers naar onze Scheldestad te komen, waar een groot deel van de radio-luisteraars de V.A.R.A. een warm hart "'toedraagt. Dat dit geen frase is bemerkten wy gisterenavond nog eens duidelijk teen wij de eivolle zaal van het Concertgebouw betraden, waar een echte prettige en geestdriftige stemming heerschte. Was het misschien voor velen een teleur stelling dat de voorzitter, de heer P. Pla- teeuw de mededeeling moest doen, dat de di rigent van het VARA-orkest, de heer Hugo de Groot, wegens ziekte niet in staat was mee te komen, zeer zeker zyn wy ervan over tuigd, dat de leiding van den len concert meester Harry Wiggelaar een ieder heeft bevredigd. Wy zagen in hem een knap en goed dirigent. De voorzitter deelde in zyn begroetingsrede o.a. mede, dat de afdeeling Vlissingen deze week haar 500ste lid inschreef, welke mede deeling- met gejuich werd ontvangen en hij vertrouwde van dit groot aantal leden dat zy ock in de toekomst er het hunne toe bij zullen dragen om dit aantal te vergrooten. Hierna kreeg hst V.A.R.A.-orkest gelegen heid het programma te openen doch het werd hiertoe niet direct in de gelegenheid gesteld, daar orkest en dirigent, by hun op treden, een ware ovatie in ontvangst hadden te nemen Het eerste nummer, het bekende werk van Franz ven Suppé „Ein Morgen, Mit- tag und Abend in Wien" werd op meester lijke wijze gespeeld en werd gevolgd door „Geschichten aus dem Wienerwald" van Joh. Strauss, dat evenals het vorige nummer nauwkeurig en verdienstelijk werd ten ge- hoore gebracht. Vervolgens werd Czardas uit de Opera „Der Geist der Wojwoden" ge speeld, in welk muziekstuk nog weer eens bi zonder tot uiting kwam, wat een goed orkest vermag. Het machtige werk trof een ieder, 't was dan ook prachtig en boeiend van in houd. De Omroep-secretaris, de heer G. J. Zwert_ broek, die hierna het woord verkreeg, zeide dat de VARA heeft gemeend ook in dezen uithoek van ons land „acte de presencé" te moeten geven en wel in de eerste plaats om dat de luisteraars eens van nabij kennis ma ken met een groot deel der medewerkers van den radio-omroep, maar niet minder om al lerlei legenden den kop in te drukken, om te toonen, dat de V.A.R.A. geen hersenschim, geen droombeeld is. Er wordt nog maar al te dikwijls beweerd, dat het V.A.R.A.-orkest niet bestaat en dat men de luisteraars maar met een gramofoonplaatje tevreden stelt. Hetgeen na het laatste zendtydbesluit is bereikt stemt ons tot tevredenheid, ook by onze luisteraars. Het omroeprapport van de V.A.R.A., dat dezer dagen door de afdeelin- gen is behandeld, iets wat in geen enkele cmroepvereeniging gebeurt, vond allerwege instemming. Ondanks onze tekortkomingen zyn we ervan bewust, dat de V.A.RA. voor geen enkele andere omroeporganisatie uit den weg behoeft te gaan. Of we beter zijn, laten we ter beoordeeling aan de luisteraars, doch dat we met eiken omroep kunnen meten is een feit. Toen de V.A.R.A. meerdere zend tijd werd toegewezen, aldus spreker, schreeuw de de burgerlijke pers moord en brand nu zou de ellende in den aether pas beginnen, politiek en nog eens politiek zouden de pro gramma's aankondigen. Men zwijgt echter nadien als moffen. Was het niet goed, dan zou men dat ons wel vertellen. Wy wenschen 'n algemeenen omroep, doch niet op burger lijke manier, maar naar onze eigen inzichten. Op het gebied van wat de radio kan geven, trachten we den luisteraars steeds het beste aan te bieden. Ons groeiend ledental, dat momenteel 117.000 bedraagt (daverend ap plaus) getuigt, dat de massa dit begrijpt. On danks de ontzaggelijke malaise, niettegen staande de zeer slechte omstandigheden, waaronder de arbeiders gebukt gaan, groeit onze omroep als kool en dwingt respect af. Nu men niet over de kwaliteit van ons werk lean schrijven, valt men ons over den inhoud aan. Alles spant samen, dikwyls onder aan voering van de A.V.R.O., om ons in ons recht te beknotten. De liberalen schreeuwen, hun vertegenwoordigers in de Kamers blaffen, doch wanneer ze zelf door de controle-com missie in hun rede worden besnoeid, dan staan ze tegen diezelfde commissie, die de V.A.R.A. vooral moet treffen, op. Omdat de A.V.R.O. aan dit minderwaardig gekuip mee doet, is ze onze tegenstander. We wenschen ieder zyn benoodigden zendtyd, doch nimmer mag en zal dit ten koste van de V.A.R.A. gaan. Als de A.V.R.O. een week zendtyd krijgt, is dit eveneens voor de an dere omroepvereenigingen, dus ook voor de V.A.R.A., een week. Op grond van gelykberechtigdheid hebben wy een kwart van den zendtyd, roept spr. uit, en daarvan zullen wij nooit en te nim mer afstand doen. We hebben slechts één wensch, n.l. meer zendtijd en betere zenders. Door samenwerking zal dit kunnen verkregen worden, doch de A.V.R.O. wenscht dit niet, die sjachelt liever met buitenlandsche verte genwoordigers in Italië en Spanje, dan met eigen volk. De A.V.R.O. zegt de nationale omroep te zyn, doch ze leurt met de natio nale belangen, in welk verband spr. wijst op het gebeurde met de 1875 M. golf. De Christ., Katli. en wij verdedigen verbetering van de 1875 M. golf, de A.V.R.O. wil deze golf wel aan het buitenland overdoen voor 2 minder waardige korte golven. Wy willen, aldus spr., vrede in den omroep. Drie vereenigingen werken geregeld samen, alleen de A.V.R.O. onttrekt zich aan die sa menwerking. Wy hebben meerdere malen de hand gereikt, doch inplaats van die te grij pen, be-puwt de A.V.R.O. die. Zij die samenwerking wenschen, eindigt spr., zij die vrede wenschen in den aether, zy die 't onzinnige gedoe van 2 gelijke program ma^ op één tijdstip beu zyn, zy die verbe tering wenschen, zy scharen zich achter de V.A.R.A. Zijn boeiende rede, die regelmatig door di verse voorbeelden werd toegelicht, werd on ophoudelijk door applaus onderbroken. Hierna speelde het V.A.R.A.-orkest achter eenvolgens de ouverture „Der Calif von Bag dad" en Balletmuziek uit de Opera „La Gio- conda". In hei eerste nummer trof ons vooral de zuivei gespeelde cello-solo. Martien Beversluis, met gejuich begroet, ving zijn voordracht aan met het declamee- ren van een fragment uit Keizers Koelies „Slag aan het Skagerak". Gaaf en helder droeg hij dit fragment uit dezen ontzettenden menschenstryd voor. Het smartelijk omko men der manschappen, het kraken der wan den en bodems der schepen, daartusschen door het bulderen der kanonnen het opspui ten van massa's water, het schreeuwen en jammeren der gewonden, evenals het dobbe ren der vlotten en het klotsen der zee, werd door hem op een begaafde wijze voorgedra gen. Evenals een paradox op de tien geboden, waarin de tegenstrijdigheden van leer en doen wel fel werden belicht, oogstte dit een storm van applaus. Naast nog enkele soortgelijke gedichten, gaf hy nog eenige van andere strekking, waarvan de „Pakjesdrager" en de „Typist", wel het meest troffen. Ten derde male trad het orkest en nu voor het laatst ten tooneele. Het voerde de Ouver ture „Martha" en Balletmuziek uit de Opera „Faust" uit. Van dit laatste nummer vooral hebben we genoten. Een grootsche hulde werd hierna orkest en dirigent nogmaals gebracht, waarna het or kest de „Internationale" inzette, die door de geheele zaal staande werd meegezongen. Met dezen avond heeft de moderne arbei ders-beweging andermaal getoond, dat ook zij in staat is iets goeds, iets fijns te bieden, en vooral, dat dit door de arbeiders wordt begrepen en op hoogen prijs wordt gesteld. De overvolle zaal, de geestdriftige menigte, de telkenmale gebrachte ovaties, zyn hier voor wel het beste bewijs. In onze Tijdinghal. Het beroemde schilderij de „Anatomische les" van Rembrandt, behoorende tot de ver zameling van het rijksmuseum te Amsterdam, is ernstig beschadigd. Wij geven een repro, ductie van het schilderij, waarop wij de be schadiging hebben aangebracht, zooals deze ons door de politie werd aangegeven. Het ori- MoedeFS, geneest de gesmette deelen met Purol en houdt het huidje altijd droog met Purol poeder L— Vr bij Apoib. ea Drogisten. gineel beschadigd schilderij konden wy on mogelijk fotografeeren, daar dit beslist ver boden was. Van de carnavalspret te Bergen op Zoom hebben wy eenige opnamen gemaakt. Dit is het eenige carnaval in ons land, waar men gemaskerd op straat mag loopen. Onze fotograaf was tegenwoordig bij den wedstrijd Roode Duivels tegen de Zwaluwen te Brussel. Op onze foto het eerste doelpunt van de Belgen, Odijk in zweefvlucht. Aan het Centraal station te Amsterdam arriveerde de beroemde violist Frits Kreisler, die binnenkort eenige concerten in ons land zal geven. Wij etaleeren het portret van den heer An ton Averkamp, directeur van het conserva torium der Maatschappij ter bevordering der Toonkunst te Utrecht, die gisteren zijn 70ea jaardag herdacht. Dierenbescherming. „De Oude Vriendschap Gisterenavond hield de afdeeling Walche* ren van den Bond van Politie-ambtenaren iit Nederland een openbare vergadering, waar in de heer Hoogstra, dierenarts uit Middel burg, een lezing hield. Na ingeleid te zyn door den waarnemenden voorzitter, vin? spreker aan met de mededeeling, meer in verband met het door de vereeniging nage streefde doel, art. 1 der wet van 8 Juli 1874 tot regeling van de uitoefening der veeart- senijkunst, aan z.i. gewettigde critiek te on-* derwerpen. Dit artikel luidtUitoefening der veeartsenijkunst, waaronder de wet het ver- leenen van genees- en heelkundigen raad of bijstand van vee als bedryf verstaat is alleen geoorloofd aan hen, die, na afgelegd examen hier te lande, een akte van bevoegdheid tot die uitoefening hebben verkregen. Tegen dit lid is geen gegronde critiek uit té oefenen. Anders is het echter het geval met het tweede lid, dat luidt Uitoefening der verloskunst van het vee en het doen van heelkundige operatiën op ge zond vee zijn, met uitzondering van inenten, aan ieder geoorloofd. Waar de wet in art. 20 onder vee verstaat i „eenhoevige dieren, herkauwende dieren, var kens en honden" is het iederen leek, of hij verstand heeft van den anatomischen bouw dezer dieren, geoorloofd bovengenoemde be werkingen te verrichten en waar de wet een, volgens spr. zeer dubieuse bepaling geeft van, inenten en deze bewerking, door een invoer van verschillende serums uit het buitenland ten zeerste wordt bevorderd, terwijl de han deling, in de uitzondering genoemd, zeer moeilijk te bewijzen valt, is het duidelijk, dat van de handhaving dezer uitzondering in dé practijk weinig terechtkomt. In zijn heele rede liet spr. duidelijk uitko men, hoe onnoemelijk veel leed den dieren: wordt aangedaan door het „cureeren" van het vee door „Jan Rap en z'n maat", die veelal, zoo niet altijd hun practijken uitoefe nen zonder totale of plaatselijke verdooving, waarvan de dierenartsen zooveel mogelijk ge bruik maken. De heer Hoogstra beperkte zich ditmaal tot een tweetal handelingen, nl. het castreeren en het coupeeren van den staart bij paarden en van staart en ooren bij de honden. Na aan gegeven te hebben, dat men onder castree ren, het ontmannen, het onwerkzaam maken der zaadballen verstaat, gaf spr. aan, dat deze operatie geschiedt om verschillende re denen uitsluiting voor de voortplanting van bepaalde mannelijke dieren (b.v. afgekeurde hengsten), het meer en ongevaarlijker bruik baar maken en ter bevordering van den- groei. In den breede besprak spr. deze be werking, welke kan geschieden met en zon der behoud der zaadballen, terwijl hij er na drukkelijk op wees, dat de dierenarts door z\jn kennis van den anatomischen bouw in staat zal zijn bijkomende omstandigheden als een niet vermoede breuk of een zakken der ingewanden te verhelpen, wat door zijn on volledige kennis den castreur onmogelijk is. Door het onoordeelkundig werken van deze laatsfcen wordt aan deze zeer gevoelige deelen. van het lichaam veel smart veroorzaakt. Als tweede punt besprak de heer Hoog stra het coupeeren van staarten, wat hij een noödeloos kwellen noemde, daar hefc slechts een modegril is of veroorzaakt wordt door de eischen gesteld bij tentoonstellingen of keuring van dieren voor het stamboek. Ook van deze bewerking, die slechts geoorloofd is by ziekelijke afwijkingen of bij optredende staartzweren, gaf spr. de behandeling aan,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1