500 300 150 100 25 DINSDAG EERSTE BLAD ~No. 40 69e Jaargang 1931 BRIEK RTLIJNEN IRICHT E VLISSINGEN D A Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelel. ID. Postrekening 66287 17 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieu ws RECHTSZAKEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER INGEZONDEN STUKKEN LUCHTVAART LAND- EN TUINBOUW februari. Avro. 8.00 Gramo- iwijding. 10.30 Con- praatje. 11.15 Con- orkest. 2.00 Half- nipcursus. 4.00 Gra. jstudiemuziek. 4.45 amofoonplaten. 5.30 .20 Concert, octet. :uziekhalfuur, volks omroeporkest. 9.40 10.15 Concert, or- uiting Concordia te K.R.O. Gramofoon platen. 11.30 Gods- 'rioconcert. 1.30 Gra- renuurtje. 3.00 Knip. amofoonplaten. 6.00 idskwartiertje. 6.45 7.15 Lezing. 7.45 tf.C.R.V. Evangelisa- muzikale medewer, —11.30 Gramofoon- 10.35 Morgenwijding. ;pel. 1.20 Orkestcon- or scholen. 4.50 Or- uurtje. 6.20 Lezing, ïofoonplaten. 7.20 en orkest en tenor. 8.20 .eert. 9.20 Berichten, rmuziek. 11.0512.20 1725 M. 8.05 en ,50 Gramofoonplaten. ).05 Gramofoonpla- 6.20 en 9.35 en 10.35 en. 12.25 Orkestcon- ;n. 6.45 Zang en toe- ndbal. Intermezzo 11.20 en 2.20 Or- oncert en zang. 9.25 >0 Dansmuziek. 38.2 M. 5.20 Gra- eruurtje. 7.20 en 7.50 Concert, orkest, zang ;0 Orkestconcert. 6.05 50 Gramofoonplaten. ng. Voordrachten. 11.20 Berichten. 1.20 Gra- g. 3.50 Orkestconcert, i/astenavondbal. 9.20 ibr. van Marseille 13 Febr. Ouessant Febr. van Port Said :br .te Barbados br. van Bahia an, van Colombo 13 Febr. Perim Febr. te Genua nde" 13 Febr. te Ba- te Port Natal :tr.) p. 14 Febr. Cape 3 Febr. van Dakar Febr. te Chefoo jenos-Ayres v. Amst. Febr. van Suez 4 Febr. van Colombo Batavia van Amst. id 764.4 te La Coruna md 735.8 te Thors- avond van 17 Febru- htige Zuid-Westelijke wind. Betrokken tot ,ater sneeuw- of ha- wingsdienst. ledenmorgen 8.35 uur Hoek van Holland— uw hoede i I. 1.34 13.55 2.04 14.28 2.32 14.56 3.02 15.24 \uto's, Fietsen •tuigen. iari uur 5.43 5.45 5.47 5.49 makelij kheden, gen, enz. Concert, A.G.O., uur. - Lezing over dieren- Oude Vriendschap"» BURG. - Buitengewoon con- ïg „Tot Oefening ett eert- en Gehoorzaal» VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en dè gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd. tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBL.ADPERS,; Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 17 FEBRUARI. Centrale anti-rev. kïesvereeniging. In de laatst gehouden vergadering van4 de centrale Vlissingen van anti-rev. kiesvere nigingen sprak de voorzitter, de heer G. van de Putte, in het bijzonder een woord van welkom tot den oud-minister, den heer Van Dijk, en opende daarna de gelegenheid tot het doen van vragen stellen, waarvan door de vergadering een druk gebruik werd ge maakt. Verschillende vragen die gesteld wer den, werden door den heer Van Dijk op zeer duidelijke wijze beantwoord. Voornamelijk liepen deze vragen over het tarwewetje, sui kerwetje, verzoek om adhaesie-betuiging Giessen-Nieuwkerk, de autonomie der ge meenten, en hoe men staat tegenover de kerstening van Indië. Aan het einde der vergadering dankte de voorzitter den heer Van Dijk voor zijn leer zame uiteenzetting, en het zoo op hoogen prijs gestelde behandelde. De vergadering werd door den heer Van Dijk met dankgebed gesloten. Een schip te water gelaten. Het vrachtschip „Kota Nopan", op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier in aanbouw voor den Rotterdamschen Lloyd, al Zaterdag 28 Februari te water worden ge laten. Augustinus. Gisterenavond hield dr. Van Bemmel, pred. te Hoorn, voor een talrijk gehoor zijn- aangekondigde voordracht in de Luth. Kerk met als onderwerp „Augustinus in zijn be- teekenis voor ons". De bijeenkomst werd geleid door den heer Van den Bos, voorzitter van „Maarthen Lu ther", die na gebed spreker en de vele aan wezigen een hartelijk welkom toeriep. Spreker gaf een korte samenvatting van de sfeer, waaruit Augustinus stamde. Afrika is het land, waar Augustinus werd beïnvloed in groei en karakterAfrika, dat volgens Mommsen „een eerste rol speelt in de ont wikkeling van het Christendom, dat in Syrië ontstaan, door Afrika Wereldgodsdienst ge worden is." Spreker teekende ons Augustinus in zijn geboortestadje Thagaste straks in de „Grosstadt" Karthago, het „Parijs" der Oudheiddan in de wereldstad Rome, waar Augustinus, de schrijver van den Gods dienst, onder den indruk kwam van de „Al omtegenwoordigheid" van den Romeinschen Staat. Wij leerden kennen Patricius, den paga- nist, Monica, de bigotte Christin, Ambrosius, den bisschop-edelman, Augustinus' geestelij ken vader. De nieuwste beschouwingen over Augusti nus' bekeering in het tuintje te Milaan, zoo wel als over den invloed van Manichaeïsme en Neoplatonisme werden ons niet onthou den. We leerden Augustinus kennen, die ..winkelier in woorden" moest worden en straks onder Gods leidingen, mede door Am brosius de autoriteitsmensch werd, wiens »Wil" de „Hefboom" werd, steunende op den autoriteitsgrond. We leerden kennen den van God-gegrepen Asceet, in wien de doelstellingen des levens (Eer en Huwelijk) stervenden Asceet, die komt door het „opperst-schouwen" tot „we- feh"den dronkene van Gods liefde, die zich matigen moet, omdat een werkelijke vervul- tog van het Gebod „God van ganscher barte lief te hebben", eerst in het „Jensei- tige" leven mogelijk is. Na de pauze werden enkele citaten gelezen de „Confessiones", het complex, dat Augustinus' innerlijke ontwikkeling geeft, ^als ze hem 12 jaar later verscheen, opge bouwd in den vorpi van het Gebed. 111 het laatste deel werd ons Augustinus v°°r oogen gesteld als de gecompliceerde geest, die door „pro's en contra's" als een der hunnen werd geannexeerd. De lijnen van Augustinus werden doorgetrokken in ons frotestantisme, want Augstinus is de man die „niet zoozeer van God verlangt te hoo- wat hij zelf wil, maar eerder tracht dat le willen, wat hij van God hoort." Luther en het Luthersche Protestantis me vinden we de beginselen van Augustinus khig. Deed Augustinus' geest niet onder- knalden het foris audire (luisteren met het en het intus audire (luisteren met de ziel)? Is de Thuringsche geloofsheld niet mede sterk beïnvloed door den Vader der Augus tijner-orde Komt het Augustijnsche zuur deeg („de universeele in de geheele Schep ping doorwerkende Liefde") niet Luther's beginselen doorzuren Spreker besloot met de gedachte, dat Augustinus en Luther tegenstellingen waren, als Augustinus stelt„Wij beminnen ons zelf, als we God liefhebben", terwijl Luther naar voren stelt„God beminnen is zichzelf te hebben gehaatDe donkere Afrikaan Augustinus en de Thuringsche bergzoon Lu ther leeren ons bidden „Laat ons nooit ontberen." „Al de troost van 't waar Geloof." „Erbarm U onzer Het was een goede ure in de Luthersche Kerk doorgebracht. De aanwezigen hebben den begaafden spreker met de grootste aan dacht aangehoord, toen hij den grooten Kerkvader ons „ten voeten uit maalde". Rapport commissie Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij. In het najaar van 1929 heeft het dage- lijksch bestuur van de maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land besloten, aan een commissie op te dra gen, de vraagstukken van de werkloosheids verzekering, arbeidsbemiddeling, alsmede ar beidsverhoudingen en arbeidsverrichtingen in studie te nemen en daaromtrent aan het hoofdbestuur te rapporteeren. Begin 1930 is deze commissie, bestaande uit de heeren ir. C. Stevens te Goes, voorzit ter, W. de Buck te Meliskerke, P. J. J. Dek ker te Wemeldinge, D. W. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke, A. Salomé te Aarden- burg, H. C. van de Zande te Nieuwerkerk, leden, en ir. J- Siebenga te Goes, secretaris rapporteur, geïnstalleerd. Thans is het eerste gedeelte van de werk- zaamEêdén der cbmmlssie beëindigd en is het desbetreffende rapport toegezonden aan alle gemeenteraden in Zeeland. De commissie komt tot de volgende con clusies. a. Ten aanzien van de arbeidsbemidde ling 1. De arbeidsbemiddeling in den landbouw door middel van de arbeidsbeurzen verdient ae volle aandacht van de landbouwers 2. Zal deze arbeidsbemiddeling tot haar recht komen, dan dient er geregeld contact te worden onderhouden met de landbouw organisaties en zoo mogelijk de individueele landbouwers 3. Bij de keuze van de bemiddelaars (cor respondenten) zal de eisch dienen te worden gesteld, dat deze voldoende met den aard van de werkzaamheden in het landbouwbe drijf bekend zijn 4. Het streven van de arbeidsbeurzen om aan de vraag naar werkkrachten op de juiste wijze te voldoen, zal een meerdere gebruik making krachtig in de hand werken 5. Bij het indeelen in districten verdient het overweging, dat de gebieden een econo misch geheel vormen. b. Ten aanzien van de werkloosheidsver zekering 1. Op grond van den slechten toestand van het akker bouwbedrijf in dé provincie Zee land is een sterke verhooging van de winter werkloosheid te verwachten 2. Ook al mogen tegen de werkloosheids verzekering in het algemeen en die tegen seizoenwerkloosheid in het bijzonder bezwa ren zijn in te brengen, achten wij werkloos heidsverzekering op grond van het werkloos heidsbesluit 1917 gewenscht 3. Het oprichten van plaatselijke werkloo- zenkassen is noodzakelijk 4. De landbouworganisatie en het plaatse lijke vereenigingswezen dienen de oprichting daarvan te bevorderen 5. Een verplichte werkloosheidsverzekering zal voorhands niet tot uitvoering kunnen komen. c. Ten aanzien van de werkverschaffing 1. Een toenemende werkloosheid ten plat- telande is te verwachten 2. Het is gewenscht, dat thans reeds hierop de aandacht van autoriteiten worde geves tigd en worde bepleit, dat door het verleenen van subsidies voor particuliere werkver schaffingen wordt getracht de werkloosheid onder de landarbeiders zooveel mogelijk te voorkomen. Verder merkt de commissie op, dat van de 109 gemeenten in Zeeland er 77 zijn aange sloten bij het werkloosheidsbesluit 1917. De ontbrekende 33 gemeenten tellen tezamen 35.326 zielen (14.2 der Zeeuwsche bevol king.) Voorschotten landarbeiderswet. Bij beschikking van den minister van fi nanciën van 16 Februari 1931, is aan de ge meente Wolphaartsdijk een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van 6052.50, ter verstrekking aan de vereeniging in die gemeente uitsluitend Werkzaam ter be vordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje, alsmee voor den aankoop van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als plaatsjes in eigendom of als los land in pacht uit te geven, welk voorschot in 30 'jaren zal worden afgelost. De landarbeidersstaking in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Ofschoon nog niet geëindigd, kan van actie onder de stakende landarbeiders in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen niet meer worden ge sproken. Wij vernemen dat de landbouwers te Nieuwvliet, Groede en Retranchement zijn overeengekomen om gedurende de winter maanden 23 cent per uur loon aan te nemer, met een werkdag van 9 uur en in de zomer maanden 30 cent per uur. Mocht de prijs van de tarwe minder zijn dan 12 en die van de bieten minder dan 14, dan behouden de werkgevers zich voor het loon te verminderen. Men gelooft niet dat de arbeiders hiermede accoord zullen gaan en zoo wordt met het aanstaande voorjaar weer een algemeene sta king verwacht. SOUBURG. Gisteren werd in de Marnix-school alhier een druk bezochte ouderavond gehouden. Nadat het werk der leerlingen bezichtigd was, hield mej. C. Brasser een interessante lezing over „Een eerste schooldag" en de heer H. van Sighem over het onderwerp „Kindervragen", die beide mét aandacht wer den aangehoord. Nadat de heer Dey eenige practische wenken gegeven had, gingen allen voldaan huiswaarts. KOUDEKERKE. De afdesling der S.D.A.P. heeft op een aan Burg. en Weth. gericht schrijven bericht ont vangen, dat het college niet bereid was voor de Woensdag a.s. te houden raadsvergadering met het afdeelingsbestuur de regeling van de werkloozenzorg te bespreken. Daarop heeft de afdeeling een adres gericht tot den raad met verzoek een door haar ontworpen regeling vast te stellen, ongeveer gelijk aan die, welke verleden week door het naburige Oost- en West Souburg is vastgesteld. BRESKENS. Gisteren had de aanbesteding plaats van bestratingswerken in Vogelenzang. Hoogste inschdijver voor Waalklinkers de heeren A. en L. Brugge te Schoondijke voor 6250, laagste de heer W. du Bois te Breskens voor 4998. GROEDE. In het verslag van den gemeenteraad is een kleine vergissing geslopen bij de vermel ding van de benoeming van leden van het stembureau. Als zoodanig zijp nl. benoemd de heeren J. de Vlieger en P. Lombaard. Besmettelijke veeziekten. In de maand Januari zy'n in onze provincie, blijkens opgave in de „Staatscourant", 28 ge vallen van mond- en klauwzeer voorgekomen. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken naar links bij het inhalen van een voertuigJ. S. te Koudekerke 5 b. s. 5 d. h., met toewijding der civiele vordering van getuige K. V.G. de R., te Vlissingen f 10 b. s. 10 d. h.lo. met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenkomen van een trekdier, 2o. buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden, en 3o. met een motorrijtuig rijden, terwijl het rijtuig niet is voorzien van een nauwkeurig werkend stuurtoestelP. de P. te Koudekerke 50 b. s. 25 d. h.rijden met een motorrijtuig zonder voldoende remmenM. L. te Goes, vrijspraakJ. v. L. te Borsselen 10 b. s. 10 d. h.een rijwielpad buiten noodzaak anders berijden dan met een rijwielA. C. P. te Nieuw- en St. Joosland f 5 b. s. 5 d. h.met een rijwiel op zoodanige wijze en met zooda nige snelheid, dat de veiligheid van het ver keer wordt in gevaar gebrachtJ. D. te Vlis singen ƒ15 b. s. 15 d. h.straatschenderij M. J. S. te Vlissingen 5 b. s. 1 w.t.A. P. te Vlissingen 5 b. s. 5 d. h.dronkenschap op den openbaren weg terwijl nog geen jaar is verloopen sedert eene vroegere veroordeeling voor gelijke overtreding onherroepelijk is ge worden M. H. te Vlissingen 15 b. s. 15 d. h.overtreding arbeidsbesluitA. D. te Grijpskerke 2 b, s. 2 d. h.ingevolge de dienstplichtwet ter inlijving moetende opko men, niet verschijnen op tijd en plaats, voor zijn verschijning bepaald J. J. W. te Oost en West Souburg, vrijspraak te Vlissingen waren aanwezig hebbsn in een voertuig (ver- koopen), die in ondeugdelijken toestand ver- keeren P. J. van H. te Vlissingen f 5 b. s. 5 d. h.als hoofd van een bedrijf in een loca- liteit, waarvoor een verlof is verleend, sterken drank aanwezig hebben A. H. te Vlissingen 10 b. s. 10 d. h.te Vlissingen zonder ver gunning van den burgemeester op den open baren weg een vertooning geven J. Q., en H. S., beiden zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, ieder 5 b. s. 5 d. h.door misbruik van gezag opzettelijk uitlokken de overtreding in de gemeente Serooskerde een trekdier besturen, terwijl men den leeftijd van 14 jaar niet heeft bereiktC. T. te Seroos- kerke f 0.50 b. s. 1 d. h. Een zilveren predikants-jubileum. Morgen is het 25 jaar geleden, dat ds. W. Reus, Ned. Herv. predikant te Westkapelle, te Eikerzee, zijn eerste gemeente, in het ambt bevestigd werd. In 1913 is hij in zijn tegen woordige gemeente gekomen. Hij heeft er ook op sociaal gebied met veel resultaat gewerkt, voor ziekenverpleging, drankbestrijding enz. Op zijn initiatief is er van Westkapelle naar Vlissingen een tramverbinding voor arbeiders gekomen, en zoo zijn vele inwoners van Westkapelle te werk gesteld bij de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen. De Kantklos- vereeniging, waarvan ds. Reus de oprichter is, heeft aan 60 meisjes het kant vervaardigen geleerd en sommigen zelfs het ontwerpen van eigen patronen. Ds. Reus zal Woensdag een receptie hou den en Zondag een gedachtenisrede uitspre ken. Behalve scriba-questor van den ring Vlis singen en zijn lidmaatschap van het classi caal bestuur van Middelburg, bekleedt de jubilaris «en zeer groot aantal leidende func ties in yereenigingen en instellingen van alerlei aard. Van de hand van den jubilaris verschenen meerdere stichtelijke stukjes in de „Nieuwe Zondagsbode" „De Wereldstrijd", het or gaan van de Nat. Christ. Geheel Onth. Ver. en een enkele maal een artikel in „Enkra- teia" en den almanak van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen. Verder schreef hij voor de drankbestrijding verscheidene tractaten en ook een vlugschrift.: „Oude gewoonten en nieuwe idealen in Zeeland". Een vastenrede van den Paus. Z. H. de Paus heeft gisteren, der gewoonte getrouw, de vastenpredikers in bijzondere audiëtie ontvangen. De Paus hield een rede, waarin hij o.m. critiek uitoefende op het feit, dat de pers dikwijls immoreel en zondig is de bioscoooptheaters door hun variété-bij - programma de deugdzaamheid der jeugd kwetsen, en verder het niet naleven van de Zondagsrust laakte en het tolereeren van protestantsche propaganda te Rome, in strijd met de Lateraanverdragen tusschen de Curie en Italië. De Paus verzocht den bezoekers met deze onderwerpen in hun vastenpreker rekening te willen houden. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse W. N. Bart, van de afdesling Arsenaal op 's Rijkswerf te Willemsoord, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 18 Maart met het stoomschip „Patria" uit Rotterdam zyn nieuwe bestemming vol gen. De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse J. B. P. Haanappel, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt 23 dezer overgeplaatst naar de onder- zeedienstkazerne aldaar. De officier van den marinestoomvaartdienst 3e klasse J. M. Hillenius is bestemd voor den dienst in Oost-Indië en zal 10 Maart met het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt" uit Amsterdam daarheen vertrekken. Begrafenis overste Quadekker. Nadat in de R.-Kath. kerk aan het Bezui- denhout te 's-Gravenhage een rouwdienst had plaats gehad, is gisterenochtend het stoffelijk overschot van luitenant-kolonel J. J. Quadekker, commandant van het 3e regi ment infanterie te Bergen op Zoom, op de R.-Kath. begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag ter aarde besteld. Een groote kring van hooge militairen en particulieren heeft op den doodenakker den ontslapene een laatsten groet gebracht. Er waren o.a. kransen van het 3e regiment en het 14e regiment infanterie en van de A. R. K. O. te Bergen op Zoom. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Het zij ons vergund op het ingezonden stukje d.d. 16 Februari '31, geteekend door „Ingezetene" van eenige repliek te dienen. Wij weten niet of de bedoeling van diens schrijven is geweest onzen „zoogenaamden" Werkloozenbond in een verkeerd daglicht te plaatsen. Waar hij nog niet eens weet, wat de be doeling van ons is, waar hij zelfs niet eens weet of er een reëel bestuur is, past het op zijn minst genomen, hem toch niet om over deze aangelegenheid een „zekere" stemming te wekken. In verband met bovenstaande, zij het ons langs dezen weg geoorloofd, in het kort ons doel en streven nader uiteen te zetten. Ook wij weten dat het Burgerlijk Armbe stuur aan zekere grenzen is gebonden, dat echter juist die grens zoo is, dat zij aan steuntrekkenden maar zooveel kan uitkeeren dat dit alleen voldoende is om hen voor den algeheslen ondergang te behoeden, weet ech ter niet een ieder. Waar wij weten dat ook van gemeente-* wege vele menschen pas werkloos gekomen zijnde, bij de werkverschaffing geplaatst worden of den zoogenaamden crisissteun genieten, waarvan wij op een of ander mo tief worden uitgesloten, is het dunkt ons, een billijke wensch, om ook althans gelijk met hen gerekend te worden. Wij willen deze wenschen langs ordeïie- venden weg zien te bereiken en wij vertrou wen dat ons geen moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd door de politie. Waar de inzender ons den raad geeft, in kalm afwachten en in gepaste handeling ,t.o. de heeren van het Armbestuur op te treden, zouden wij hem willen vragen of hij tot op heden het tegendeel kan bewijzen. Hiermede, Mijnheer de Redacteur, willen wü voorloopig eindigen. U dankend voorde verleende plaatsruimte, Het Werkloozen-Comité. Luchtpostbrieven voor Indië. Donderdag 19 dezer vertrekt weder een vlijiegtuig van den regelmatigen luchtdienst naar Indië. De correspondentie, welke hier mede moet worden verzonden, moet zoo tijdig gepost worden, dat deze uiterlijk Woensdag avond te Amsterdam aankomt. Volledigheidshalve zij hier nog eens ver meld, dat het luchtrecht, hetwelk boven het gewone port verschuldigd is, bedraagt voor briefkaarten en brieven tot 5 gram 30 cent, boven 5 tot en met 20 gram 75 cent en ver, der 75 cent voor elke 20 gram. Ook voor tusschenliggende buiten-Europee- sche landen wordt correspondentie medege-, nomen. Voor kleine tuinen. De boomen en heesters in onze tuinen worden nu, voor zoover dit noodig is, ge snoeid. Dit snoeien is geen eenvoudig werkje en het is niet juist, wanneer men meent dat hij, die het meeste hout wegknipt, het beste kan snoeien. In het algemeen wordt er dan ook eer te veel dan te weinig gesnoeid. Het is niet mogelijk om hier in een kort bestek duidelijk uiteen te zetten hoe de verschillen de houtgewassen behooren gesnoeid te wor den. We willen ons dan ook alleen bepalen tot hoofdzaken en eerst aangeven waarop we bij het snoeien van heesters moeten letten., De meeste heesters bloeien op het hout dat in den loop van den vorigen zomer werd ge vormd. Bij velen dezer heesters vinden we, behalve bladknoppen, nu ook dikkere bloem knoppen lét sering, sneeuwbal, sierkers, Chi- neesch klokje, Roode Ribes e.a. Bij andere zijn de bloemknoppen niet duidelijk zichtbaar, maar dan zien we toch krachtige jonge, scheuten, waaraan we geen bloemresten vin den, waaruit blijkt dat deze het vorige jaar niet bloeiden en het waarschijnlijk dit jaar zullen doen. Dergelijke scheuten, al of niet zichtbare bloemknoppen dragende, snoeien we natuurlijk niet weg wél duimen we ze, indien noodig, zoodanig uit, dat het licht,' ook straks als ze bebladerd zijn, tot in het binnenste der struik kan doordringen. Na tuurlijk worden daarbij de oudste en zwakste deelen het eerst weggenomen. Bij een ander gedeelte der heesters zien we, dat de jonge scheuten in hetzelfde jaar waarin ze groei den, ook bloeiden. Aan deze zijn de bloem resten nu nog duidelijk zichtbaar. De meeste bloeiden dan ook pas in den nazomer of

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1