500 25 eerste blad !lVo.39! 69e J argang MAANDAG litgavs: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 1931 16 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws Vereeniging Rywielpad „WsJïcheren" VLISSINGSC ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren t2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgifi, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanviagen van 1 5 repels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. ;ulden bij verlies van een ijand, voet of oog. gulden bij verlies van 'een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken adderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAjGBLADPERS1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 16 FEBRUARI. Prov. Statenverkiezingen. Dr. De Hullu, die voorkomt op de christ.- hist. candidatenlijst van de Prov. Staten voor GoesSluis, onder no. 9, heeft daar voor bedankt. Zijn opvolger is nu de heer Gunning te :e, die de candidatuur aanvaard heeft. De Christ.-hist, candidatenlijst in den Sta- tenkring Tholen luidt1. M. M. Schippers (aftr.) Kamperland 2. mr, R. M. van Dus- seldorp (aftr.) Middelburg3. W. Dronkers, Poortvliet4. W. M. Kloet, St. Maartens dijk 5. J. van Elsacker, Tholen6. Math*. Heijboer, St. Annaland 7. W. J. Geluk, Tho len 8. S. de Korte, Tholen. Luchtvaartterrein Vlissingen. De lange neonbuis, welke over den staart van de landings T lig,t is tot nadere aan kondiging buiten werkingde neonbuizen over de vleugels blijven branden. Feestavond Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel. Zaterdagavond werd in het Concertgebouw alhier het 25-jarig bestaan van de afdeeling Vlissingen van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel op feestelijke wijze herdacht. De voorzitter, de heer A. de Bart, opende de vergadering en riep de geheel gevulde zaal een hartelijk welkom toe. Spreker zeide dat hst bestuur er van overtuigd was dat dit 25-jarig jubileum op waardige wijze moest worden gevierd. Deze avond waren ook uit- genoodigd de heeren Sinke, oud-voorzitter, en de heer Gom, die werden verzocht op het podium bij het bestuur plaats te nemen. In het bijzonder heette spreker welkom af gevaardigden van de afdeelingen Draaibrug, Axel, Koudekerke, Kruiningen, Goes en Mid delburg. Het mag als een unicum beschouwd worden, dat feitelijk nu het geheele Zeeuw- sche spoor- en tramwegpersoneel bijeen is. Ook werden welkom geheeten de afgevaar digden van den Vlissingschen Bestuurders- bond en de afdeelingen Vlissingen en Sou burg. Spreker wees er op dat met deze af deelingen jaren lang is samengewerkt en vooral het tramwegpersoneel heeft in de ge meenteraden veel steun van die zijde onder vonden. Ook den afgevaardigde van het Belgisch Syndicaat bracht spreker dank en hij zeide £at dit op zeer hoogen prijs wordt gesteld dat men op zoo aangename wijze mag sa menwerken. Spreker noemde dezen avond een zeer ge wichtige. Het was 25 jaar geleden een daad van moed om zich te organiseeren in de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel. Na de staking van 1903 werden die zich aansloten, vervolgd en broodeloos gemaakt. Spreker bracht hulde aan enkele aanwe zige veteranen voor hun trouw gedurende deze 25 jaar aan de vereenigiiig betoond. De vereeniging is gegroeid tot een der machtigste organisaties in ons land en wij, hebben nu vertegenwoordigers in Eerste en Tweede Kamer, welke onze belangen beplei ten. Vroeger stonden de afgevaardigden der S.D.A.P. steeds voor ons op de bres en hij herinnerde aan hetgeen mr. Troelstra steeds heeft gedaan. De heer Van der Peijl voerde als voorzitter van den Vlissingschen Bestuurdersbond het 'word namens alle aangesloten organisatities. Spreker deed dit met groot genoegen, daar de jubileerende afdeelingen een der oudste toten is aan den stam van den Bestuurders kond. Spreker trok een parallel met 25 jaar geleden. Toen lange en slechts arbeidstoe standen, de arbeiders in hun weinigen vrijen tijd in de kroeg. Hoe is dit alles veranderd. Spreker bracht hulde aan de pioniers, die al die jaren hun beste krachten aan de veree niging hebben gegeven. Spreker bood namens den Vlissingschen Bestuurdersbond een bedrag in enveloppe ten dienste van het vaandelfondk De heer Van Outryve sprak namens het Belgisch Syndicaat en bood een prachtige bloemenmand aan. Hierna complimenteerden nog de afgevaar digden der verschillende organisaties de jubi lerende afdeeling, wat gepaard ging met het ov^rrijken van stoffelijke bewijzen van sym pathie in den vorm van bloemstukken of gesloten enveloppes voor het nieuwe vaandel, dat dien avond zou worden onthuld. Dit geschiedde door den heer A. C. van Hal die namens de leden met eenige welgekozen woorden het vaandel, dat geleverd was door de firma J. van den Berg te 's-Gravenhage, het bestuur aanbood. Zeer toepasselijk werd hierna door de zangvereeniging „de Volksstem", onder lei ding van haar directeur, den heer A. Bleek rode, gezongen „Vaandellied" van Otto de Nobel. Vóór de vaandelonthulling werden nog een drietal betuursleden, nl. de heeren Janssen, Bouf en Polderman door den voorzitter ge huldigd, waarvan de heer Janssen, die 12i/2 jaar de functie van penningmeester had ver vuld, een boekwerk in ontvangst had te nemen. Hierna voerde nog het woord de oud-voor zitter, de heer Sinke, die allen aanspoorde een voorbeeld te nemen aan de oude garde en te strijden voor de Ned. Vereeniging. De voorzitter bracht nog een woerd van hulde aan den heer Bom, die zoovele jaren geijverd heeft voor de belangen van het tramwegpersoneel en het vertrouwen van dit personeel bezat. Al deze toespraken werden met spontaan applaus door de aanwezigen beloond. Nadat „de Volksstem" nog een drietal keurig gezongen strijdliederen had gezongen, werd gelegenheid gegeven aan de Eerste Vlissingsche accordeon-vereeniging „Cres cendo", onder leiding van den heer M. P. Ventevogel, die het vereenigingsbondslied inzette en daarna nog een drietal andere muziekstukken ten gehoore bracht. Als feestredendaar trad vervolgens op de heer R. van der Weerd, hoofdbestuurslid en soc.-dem. raadslid te Rotterdam, die den tos stand schetste van het spoorwegpersoneel 25 jaar geleden. Toen bestenden er geen regle menten, kende men geen rechten, doch enkel plichten. Spreker herinnerde aan den toestand van de arbeidende klasse vóór 25 jaren. De ont wikkeling liet veel te wenschen over, vrou wen- en kinderarbeid tierde weligsociale wetgeving ontbrak geheel, de arbeiders waren ongeorganiseerd. In deze 25 jaar is veel gewijzigd. Bij vroe gere crisissen kregen de werklooze arbeiders als het al te erg werd, een brooduitdeeling en nu keert bijv. de gemeente Rotterdam elke week 200.000 uit aan de werkloozen. Het kapitalisme streeft er nu weer naar om uit deze crisis te komen door loonsverla ging en werktijd-verlenging, maar dezen wis sel van de bourgeoisie accepteeren wij niet. Integendeel, wij eischen verhooging der loo- nen om de koopkracht grooter te maken en de werkloozen weer aan het werk te zetten. Een bijna tachtig-jarig kras oud-lid der N.V. als genoodigde aanwezig, had blijkens de rede van een der complimenteerende sprekers den tijd nog gekend dat alle leden der personeel-organisatie onder een geheim nummer aan elkaar bekend waren om de wraak der directie te ontgaan voor het lid maatschap. De heer Jac. van Elsacker, declamator uit Rotterdam, thans optredend en met applaus begroet, gaf hierna eenige voordrachten ten beste, o.a. „de Machinist", van Adema van Scheltema, een opstandig lied uit de sta kingsdagen in 1903, dat in deze omgeving natuurlijk uitbundig succes oogstte. Na een korte pauze traden achtereenvol gens dezelfde medewerkers op, met tot slot „de Internationale", gezongen door „de Volksstem", waarbij alle aanwezigen staan de meezongen. Een ernstig ongelnk. Op het stations-emplacement alhier had gisterenmorgen een ernstig ongeluk plaats. De 27-jarige spoorwegarbeider J. H., wonende te Souburg, die nog slechts enkele maanden gehuwd is, deed dienst als hulprangeerder. Hy stond op een rangeerenden trein op de treeplank en is bij wachtpost 66, doordat hij te veel was voorover gebogen, met zijn hoofd tegen een seinpaal geslagen. De man werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeval is overleden. Inbrekers aangehouden. De vorige week is des nachts ingebroken in een keet op een der haventerreinen alhier, waarbij o.a. eenige oliegoederen werden ver mist. Zaterdag heeft de politie op een Rijn aak, liggende in de Buitenhaven, de 2 ma trozen aangehouden, een Pool en een Duit- scher, die bij onderzoek bleken zich aan deze inbraak te hebben schuldig gemaakt. Zij zijn in politie-arrest gesteld. Een buis van de waterleiding gesprongen. In den afgeloopen nacht is een buis van de waterleiding op den Singelweg gesprongen, waardoor een zoodanige lekkage is ontstaan dat deze een gevaar voor het verkeer ople verde. Dadelijk zijn maatregelen genomen om het defect te herstellen. 1926 - 15 Febiuari 1931 Federatie Zeeland Vrijzinnig Democratische Bond. De algemeene vergadering van de Federatie Zeeland van den Vrijzinnig Democratischen Bond, welke Zondag te Middelburg werd ge houden, is geopend door 'den voorzitter, den heer D. N. van Gelderen, die inzake een even- tueele mobilisatie er op wees, dat de vrijzin nig democraten nog steeds staan op het standpunt „gehoorzaamheid" aan het wette lijk gezag, aan het wettelijk gegeven bevel, ook al zou hen dit zeer onaangenaam zijn. Zü zijn tegen dienstweigering en ook tegen een saboteeren van een wettelijk gegeven mo bilisatiebevel. Een andere vraag is echter of zij mogen berusten in de wijze, waarop deze zaak wettelijk geregeld is. En dan moet het antwoord ontkennend luiden. In den toe stand, dat alleen de regeering beslist over mobilisatie en oorlog mogen zij niet berusten. Met mr. Marchant zullen alle vrijzinnig-de mocraten het eens zijn, dat grondwetsherzie ning aan dit euvel tèn spoedigste een einde moet maken. Tot zoolang échter zullen zij, al is het dan ook met bloedend hart, ook bij een wettelijk bevel tot mobilisatie hun plicht tot gehoorzaamheid aan de wet gestand die nen te blijven. Spreker behandelt dan het artikel van een vooraanstaand kundig lid der partij in „de Groene Amsterdammer" over „nationale ont wapening" en zegt, dat zijn van de meerder heid der vrijzinnig-democraten afwijkende inzichten niet aangenaam aandoen en in staat zijn onrust te veroorzaken ook binnen de gelederen der partij. Hóe komt het dat de mogelijkheid, dat ons land bij een toekom- stigen oorlog zich neutraal kan verklaren, zoo verschillend beoordeeld wordt, ook door per sonen binnen een zelfde partij Spreker staat op het standpunt, d&t'uet lidmaatschap van den Volkenbond een neutral biijven bij een volgenden oorlog, op een hoogst enkele uitzondering na, niet toelaat. - Het ware z.i. echter zeer gewenscht als over dit punt een algemeene en vaste meening ingang kon vin den. Komende tot de crisis, en tot de uitdruk kingen malaise en werkloosheid, vraagt spr. of dit wel zoo erg is als men het doet voor komen. Spr. wijst er op, dat café's vol zitten, dat men queue maakt bij bioscopen, dat rijen auto's wachten voor schouwburg en restau rant, dat reisvereenigingen steeds in ledental toenemen en ook in aantal reizen, die steeds verder uitstrekken dat uitvoeringen, feest vergaderingen, bals enz. niet zijn bij te hou den dat het mastbosch antenne's toeneemt. Een gepaste ontspanning heeft een ieder noo- dig, ook in tijden van tegenspoed, doch. dit al les kost geld, zelfs gedeeltelijk veel geld, en dan klinkt het steeds herhaalde refrein ma laise wel zonderling. Wat verstaat men heden ten dage onder werkloosheid Valt daaronder de regelmatige periode van niet werken, dan zijn de cijfers te hoog en roepen een beeld te voorschijn, dat meer angst aanjaagt, dan noodig en gewenscht is. De slachtoffers van slapte in de bedrijven en abnormaal ontslag, dienen gesteund te worden. Toch zij men ook hier voorzichtigpast men niet het zuivere verzekeringssysteem toedus een. stelsel ge dekt door premiebetaling, dan zijn aan deze steun verleening enge grenzen te stellen. De pas gehouden beschouwingen door den En- gelschen arbeiders-minister van financiën Snowden geven stof tot zeer ernstig naden ken. Is het toelaatbaar dat, waar tegenwoor dig verscheidene vakorganisaties nauw ver bonden zijn met politieke partijen, deze vak organisaties de draagsters zijn der werkloos heidsverzekering, zooals deze heden gere geld is In Zeeland is de werkloosheid werkelijk groot. Dieper hierop in te gaan ligt thans niet in sprekers bedoeling. Toch uit hij zijn spijt over het feit, dat Ged. Staten geen gevolg hebben gegeven aan het verzoek van de vrij zinnig-democratische fractie om de nieuw te bouwen provinciale veerboot te doen ma ken op de werf der Kon. Maatsch. „de Schel de". Deze was wel niet de laagste inschrijf- ster, doch sprekers inlichtingen luiden, dat wanneer het werk in Zeeland gebleven was, dit slechts een zeer luttel bedrag aan de pro vincie zou hebben gekost. En daartegenover stond het feit, dat een beduidend aantal werknemers gedurende bijkans een jaar werk hadden gehad en nu grootendeels ten laste van den werkloosheidssteun komen. Wie geregeld Zeeuwsch-Vlaanderen Oost bezoekt, voelt zich trots op de groote en tal rijke industriën, die zich langs het kanaal Ter Neuzen—Sas van Gent hebben gevestigd. Droevig klinkt dan het feit iemand in de ooren, dat daar de werkloosheid zeer groot is, terwijl dagelijks honderden arbeiders van over de grens hier een flink stuk brood kömëu verdienen. Waarom wordt hier de Nederland- sche arbeider achtergesteld bij den vreemde ling Zou het niet op den weg van het pro vinciaal bestuur liggen daarnaar eens een WAT m BAT t GEEN V R .W.ÜÖ EN DAN Dl5 ÖIT mi CflCTABiS fWmSMEt5T& J iXiWLHSf V t HKUUL ÖGAKR£UAftSt«Ag 33 Vilgjjgft. Gij 14000 fieisers en fietsters op Walcheren, liet U zich reeds inschrijven als lid? Minimum-contributie 50 cent per jaar. Denkt om uw jubileumgave Zie het artikel in de „Vlissingsche Courant" van Zaterdag j.l. diepgaand onderzoek in te stellen. Nog veel zou spreker over de werkloosheid, zeker niet in de laatste plaats bij den land bouw kunnen vertellen,, doch hij eindigde met de verzekering, dat malaise en werkloosheid de volle aandacht van ieder vrijzinnig-demo craat hebben. De voorzitter deelde nog mede, dat dr. Sta- verman de vergadering wegens ziekte niet kon bijwonen en wenschte hem namens allen een spoedig en volledig herstel toe. De vergadering behandelde vervolgens een huishoudelijke agenda. Centraal Genootschap voor Kinder- Herstellings- en Vacantiekolonies De afdeeling Middelburg van bovenge noemd genootschap hield haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer dr. C. Orbaan. De penningmeester bracht de rekening uit over 1930, welke aanwijst in ontvang 1659.32 en in uitgaaf 1635.57, alzoo een goed slot van 23.75, tegen ongeveer 98 over 1929. De rekening gaf den voorzitter aanleiding te wijzen op het lage subsidie der gemeente, zijnde slechts 25 per kind, wat thans ƒ550 beteekent en hoogstens 750 zal zijn, terwijl de afdeeling Vlissingen van de gemeente 2700 .krijgt. De secretaresse bracht het jaarverslag uit. Daaruit blijkt dat dit jaar 62 kinderen door onderwijzend personeel en 6 door doktoren werd aangegeven, van wie er 22 konden wor den uitgezonden, het grootste aantal, naar de secretaresse vermeent, dat ooit de afdeeling heeft uitgezonden. Van deze patiëntjes wer den er 17 voor Oostvoorne, 3 voor Heelsum en 2 voor het Boschhuis bestemd. Later werd nog voor een kind. plaatsing te Heelsum gevonden, omdat op dat oogenblik het Boschuis besmet was en eerst ontsmet moest worden. De resultaten van de uitzending liepen nogal uiteen van onvoldoende tot zeer goed. De gemiddelde gewichtstoename bedroeg ruim 2.5 K.G. Voor vele kinderen zou her haling gewenscht zijn, wat ook blijkt uit de beoordeelingen der doktoren na thuiskomst en verdere observatie der kinderen. kans verkleind zou worden op vermindering van garnizoen." Naar aanleiding van deze dreiging verga derde het comité om te bespreken wat nog gedaan zou kunnen worden. De leden meen den dat de bevolking te weinig warm liep voor deze zaak en te weinig bewust is wat de gevolgen zullen zijn van die vermindering en. later mogelijke opheffing, ondanks dat enkele malen berichtjes zijn gelanceerd. Men ben sloot daarom voorloopig de actie te stoppen, af te wachten wat metterijd met het garni zoen zal gebeuren, en de zaak weder aan te pakken indien zulks noodig mocht blijken of wanneer van verschillende zijden daartoe de wensch wordt te kennen gegeven. Verlengingsduur der kasuitkeeringen. Door den minister van arbeid is aan het gemeentebestuur van Middelburg, aldus meldt „het Volk'', bericht gedaan, dat verlenging der kasuitkeeringen is toegestaan voor de meubelmakers, kleermakers, metaalbewerkers, landarbeiders en de werkloozenkas voor „do Schelde". Het garnizoen te Middelburg. Het „Comité tot behoud van het garnizoen in Zeeland", hetwelk door zijn werken in 1922 het garnizoen voor Middelburg mocht behouden, kennis genomen hebbende dat het garnizoen verminderd zou worden, heeft te laatste maanden zijn actie hervat om te trachten alsnog het geheele garnizoen voor Middelburg en Zeeland te behouden. Succes mocht tot nu toe niet verkregen worden. Het grootste struikelblok voor 't behoud is wel „gebrek aan oefenterrein". In verband daarmede werd een schrijven door het comité gericht aan den minister van defensie, behelzende o.a. de vraag of bij uitbreiding van oefenterrein het mogelijk zou zijn dat het garnizoen in zijn geheel te Mid delburg bleef of mogelijk werd uitgebreid. Het antwoord dat het comité daarop mocht ontvangen luidde o.a. „dat het aanbeveling verdiende gevolg te geven aan het voorne men om pogingen aan te wenden tot ver grooting der oefenterreinen, waardoor de RITTHEM. De gemeenteraad hield Vrijdagmiddag een openbare vergadering. Alle leden tegenwoor dig, behalve de heer P. J. de Pagter, die door ziekte verhinderd was. Daar het de eerste vergadering was in 1931 spreekt de voorzitter een toepasselijk ope ningswoord, dat door den wethouder J. Me- liefste werd beantwoord. De heer H. M. van ae Putte, als oudste raadslid, sluit zich bij de woorden van den wethouder aan. Verschillende ingekomen stukken worden, voor kennisgeving aangenomen. Een ingeko men schrijven van het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg meldt, dat deze ge meente bereid is 375 M. van den Ritthem- Schen straatweg over te nemen, doch dat de ze eerst opnieuw moet worden bestraat, daar de verbetering, die Ritthem heeft doen aan brengen, naar het oordeel van Souburg niet voldoende is. Bij de discussie, naar aanleiding van dit schrijven, merkt de heer Joh. de Visser op, dat hij niet kan begrijpen, dat Souburg vit op het wegenonderhoud dooreen andere ge meente, terwijl haar eigen straten zoo slecht zijn, dat zij vrijwel onberijdbaar zijn. Hierbij komt nog, dat Souburg voor het aanbod, vroeger door Ritthem gedaan, een straat had kunnen hebben, die iets breeder was en ook goed bestraat. Maar Souburg heeft, naar het schijnt, dit aanbod niet eens in overweging genomen. Met algemeene stemmen wordt besloten op het schrijven van Souburg niet in te gaan. Ingekomen is een verzoek van den slager H. Lobbezoo om van gemeentewege bij het gemeenteslachthuis een varkenshok te bou wen. Besloten wordt eerst eens naar de kos ten te vragen. Ook vraagt hij voor het slacht* huis een tweede loopkat, twee dubbele draai- haken en een tweede hakblok. Met algemeene stemmen wordt besloten geen tweede hakblok te koopen. Burg. en Weth. worden gemachtigd tot het doen aan brengen van een osseboom en een paar draaibare haken. De bewoners van het zoogen. Hofje vragen

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1