eerste blad DONDERDAG 13 FEBRUARI 1090 500 300 25 -IVo.3©. 69e Jaargang 1931 ITLIJNEN VLISSINGEN DA Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissinp.Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER DEMPO IS BOOS SPORT dik en 5 c.M. in irde van 500 c.M. constructie is de massaproduct ge- tegelijk geperst ;n ide variabele thans ien d. con- niet meer te prijs- l welkome lagen in prijs niet e koopen, het kan alle opzichten W. P. worden voor onze 'antwoord door on- 'eeters, Amsteldijk VAN HET IET VATIC AAN. Ie Paus spreken ns mede, dat het ortegolfzender van lari zal worden in- en in verband met ist negen jaar ge- s gekroond werd. aats van 15.20 tot opening zal plaats den zender, vervol- inator Marconi uit- .Pontificia Acca- ijl verwacht wordt, de luisteraars zal jn reeds microfoons Paus geïnstalleerd, an echter nog niet s zelf zal spreken, niet geuit heeft, ig zullen de ver- vertaald worden ra-trs van verschil- lending zullen kun- ,der ook reeds kun- 1.20 A.T. vond een :olflengte van 19.84 \.T. zal op 50.26 M. de beide volgende tijden uitzendingen zingen en gewijde raars zullen in den innen nagaan of de in ons land goed te „Maasbode" verne- A.T. in het Latijn ken. zal ook door den m. De onderhande- ,og gaande, om den zender van te verbinden met echter moeten op- lienst slechts over n, die bovendien Daar de plechtig- d, waarin het tele- is, maakte de tele- n het afstaan van mogelijkheid, dat Donderdagmiddag ,d met Rome zal echter niet geheel •ent nog besprekin- icht blijken, dat ook an worden, dan zal uit den aether op- iden. br. van Gibraltar van Amst. naar van Santos ladras van Rott. ebr. te Port Said. 9 Febr. v. Sabang 0 Febr. te Lorenzo Febr. v. Port Said ide" (uitr.) 9 Febr. van Rio de Janeiro Febr. te O.-Londen ;hai van Rott. >r. 8 uur te Rotter- an Rott. n. Batavia van Aden 9.16 22.10 10.46 23.24 11.54 uto's, Fietsen uigen. ri uur 5.34 5.36 5.38 akelükheden, ergadering anti-reV, lir Tehuis, 8 uur. estconcert Gemend- Concertgebouw, 8 Lezing Evang» VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.KIeine advertenties betreflëndeHuui enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 repels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn G.RATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gultien bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 12 FEBRUARI. Verkiezing Prov. Staten. Het referendum onder de leden der S.D. A. p. heeft in de voordrachten van de ge westelijke vergaderingen geen wijzigingen gebracht, zoodat de definitieve lijsten nu, naar „het Volk" meldt, als volgt luiden Kieskring Middelburg 1. L. Onderdijk 2. A. C. de Baare 3. A. M. Overhoff 4. A. C. de Pauw 5. J. Catshoek6. Ch. Bank 7. H. J. C. van der Snoek 8. J. P van Riel 9 w. P. Cornelisse 10. L. M. de Kok Kieskring Vlissingen 1 A. c de Baare 2 L. Onderdijk 3. A. M. Overhoff 4. A. C. de Pauw 5. J. Catshoek6. J. de Priester; 7. J. de Meij 8. A. König 9. I. J. Luteijn 10. A. C. van Hal. Kieskringen Goes, Tholen en Sluis 1. A. M. Overhoff 2. A. C. de Pauw 3. L. On derdijk 4. A. C. de Baare 5. J. Catshoek 6 L. M. de Kok 7. H. van der Veen 8. B. F. Burkunk9. J. Overbeeke 10. P. J. No- tebaart11. L. van Ginkel12. M. Scheele. Kieskring Zierikzee1. J. Catshoek2. A. M. Overhoff 3. L. Onderdijk 4. A. C. de Fauw5. A. C. de Baare 6. J. H. Pik 7. J. A. Hubregtse 8. J. P. Priem9. P. van der Linde10. A. Hooze. Kieskring Hulst': 1. A. C. de Pauw 2. L. Onderdijk3. A. C. de Baare 4. A. M. Overhoff; 5 J. Catshoek j 6..C. Hamelink: IJ. N..'t Gilde 8. J. de Leux. De Ifavenfeesten. In een gisterenavond gehouden vergade ring van de bewoners van de Oude Markt in verband met de havenfeesten, is besloten voorloopig op de gewone wijze met de con tributie-inning docr te gaan en over eenigen tijd weer een vergadering te houden, daar wegens de geringe opkomst geen definitieve besluiten konden worden genomen. Gisterenavond vérgaderde de buurtcom- missie Groenewoud, Lepelstraat en Plein Vierwinden, ten bespreking van het uitstel der havenfeesten en de contributieregeling. Met algemeene stemmen werd besloten de toning van de contributie voorloopig te sta ken en 8 maanden vóór de vaststelling van den datum, waarop de feesten zullen plaats hebben, wederom te gaan contribueeren. De „Dempo" Boor den sterken wind kon ook gisteren de „Dempo" niet door de nieuwe sluis worden gebracht. Het schip ligt nu voor deze sluis, to afwachting van beter weer. Wy hebben in onze tijdinghal een foto voorgehangen van de „Dempo" op weg naar de buitenhaven. De grootte van het ma- jestueuse schip komt hierop wel goed tot haar recht. Be foto werd ons verstrekt d^or het atelier Scherpenseel alhier. Sportavond C. K. W. O. Gisterenavond gaf in het Concertgebouw de vereeniging C.K.W.O. voor het eerste deel harer leden een feestavond van de sport- fifdeehngen. Be algemeene voorzitter, de heer J. Marijs, opende den avond op de gebruikelijke wijze eP riep de geheel gevulde zaal het welkom toe. Spreker deelde mede, dat deze avond der vereeniging is aangeboden door de sportaf- deelingen, gymnastiek en korfbal, en hij hoopt, dat het gebodene in den smaak zal vallen, in het bijzonder bracht hij dank aan het bekende orkest onder leiding van mej. He Hondt, hetwelk geen aanbeveling meer behoeft. Hierna gaf spreker de leiding over aan den voorzitter van het sportbestuur, den heer C. de Zwart, en volgde de voorstelling van de fcden en adspirant-leden der sportafdeelin- 8en> die in een mooie groep op het podium V!a*en opgesteld, met de kleintjes in het Be heer De Zwart deelde mede, dat de kportafdeelingen het hoofdbestuur* zeer dankbaar zijn voor de hen geschonken gele genheid dezen avond te kunnen geven. Hij doopte, dat de verwachtingen niet te hoog sullen gespannen zijn, want de oefentijd was oehts kort en de medewerkenden zijn geen beroepsspelers. fcÜ? orkesfc bracht nu ten gehoore „Heil van Fritz Jalema, Het programma werd zeer vlot afgewerkt. De dames-gymnastiek afdeeling begon met een Reienzang met begeleiding van het or kest, en gaf in het verdere van den avond brug- en stokoefeningen en paardspringen. Het publiek toonde zich zeer dankbaar en gul met applaus en behoudens een enkel zwak puntje kunnen wij constateeren, dat kranig en mooi werk verricht door de dames, waarvoor den leider dezer afdeeling, den heer L J. Jansen alle lof toekomt. Het nummer verwekte veel hilariteit en viel zeer in den smaak. De standen van de dames- en van de ad- spirant-afdeeling werden goed uitgevoerd en het was aardig om te zien met welk een ernst de kleintjes hun prestaties verrichtten. Uit den aard der zaak kon de korfbal- aideeling niet voor den dag komen als zij wel zouden wenschen, maar zij gaven toch een paar mocie standen te zien, onder leiding van den heer C. Jansen. Ook gaven enkele leden dezer afdeeling een samenspraak „Hans Dussel op 't Ge meentehuis" met meerdere vroolijke episodes. Het onvermoeide orkest zorgde den gehee- len avond voor aangename afwisseling. Be halve verschillende marschen werd gespeeld „Cadetten-Marsch" van J. P. Sousa, „Ballye" van P. C. Costus en tot besluit „Hoch Hei delberg" van R. Herzer. Het orkest oogstte veel bijvalsbetuigingen. De heer De Zwart eindigde den goed ge slaagden avond met gebed. Vereeniging van Arbeiders Radio-Amateurs. Volgens achterstaande advertentie worden de leden van bovengenoemde vereeniging her innerd aan den kaartenverkoop voor het con cert te geven door het V.A.R.A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot, in het Concert gebouw op Woensdagavond 18 Februari a.s. Op. dezen avond, welke gedeeltelijk uitge zonden wordt, zal als spreker optreden de heer G. J. Zwertbroek, omroep-secretaris van deze vereeniging. Na de districtsraadsvergadering. welke Zondag in het Volksgebouw „de Vooruit" te Middelburg wordt gehouden, zal door den heer J. W. Lebou, secretaris-penningmeester van de V.A.R.A., het zender-vraagstuk wor den uiteengezet. Deze vergadering, welke ook toegankelijk is voor leden der omliggende af- deelingen, vangt om 2 uur aan. Feestvereeniging „Het Eiland". Op de gisterenavond gehouden ledenver gadering is besloten om met het oog op het uitstellen der havenfeesten, een kinderfeest te organiseeren. Dit kinderfeest zal plaats vinden op Zater dag 11 Juli a.s. en zal omvatten kinderspelen voor jongens en meisjes van 6 tot 15 jaar. Verder een gecostumeerden voetbalwedstrijd en een vliegerwedstrijd, terwijl getracht zal worden de kinderen der leden den klepper- marsch te doen uitvoeren. Het geheel zal opgeluisterd worden door muziek. Als terrein zal gebruikt worden het z.g. Eiland-strand en het thans nog uit een mod derpoel bestaande terrein gelegen aan de Kanaalstraat, hetwelk tegen dien datum hopenlijk geschikt gemaakt zal worden. Tevens heeft het bestuur nog besloten de thans bestaande contributie te handhaven, zoodat deze op 10 cent per week blijft. Scheepvaartberichten. Door den storm is gisteren een Belgisch visschersvaartuig op het paalhoofd bij Nieu- wesluis geslagen. De 4 opvarenden wisten zich met moeite te redden en moesten een heel eind door het water waden om den vas ten wal te bereiken. Het gestrande vaartuig is de motorvis- schersboot „Gerard Helena", Zeebrugge 37. Het schip is over den tweeden berm heen geslagen. Het tjalkschip „Nooit Gedacht", schipper Vercouteren, gehad en met klei, van Saaftin- gen naar den Margarethapolder, geraakte gisterennamiddag aan den grond op den Westberm van den Oostelijken havendam te Ter Neuzen. Door de sleepboot „Raymond" is het schip vlot getrokken en in de haven van Ter Neuzen binnengebracht. Buitenlandsche werkkrachten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Men schrijft aan de „N.R.Ct." uit Zeeland De vestiging van eenige buitenlandsche in- dustrieele ondernemingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren blijkt op de vermindering van de werkloosheid in dit gedeelte onzer provincie niet zooveel invloed ten goede te hebben ge had als indertijd verwacht werd. De nieuwe fabrieken stellen weliswaar vele arbeiders te werk, doch voornamelijk buitenlanders, in hoofdzaak bewoners van Belgische dorpen, even over onze grens gelegen. Te Sas van Gent, dat 3100 zielen telt, vinden 2099 per sonen in de aldaar gevestigde fabrieken werk. Toch zijn in die plaats ruiin 100 Nederland- sche arbeiders ingeschreven bij de gemeen telijke arbeidsbeurs. Gebleken is, dat van de 975, in drie bedrijven te Sas van Gent te werk gestelde arbeiders, 653 een vreemde nationa liteit hebben. Besmettelijke ziekten. Van 17 Februari kwamen in onze pro vincie slechts twee gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 1 geval van roodvonk te Grauw en Langendam en 1 geval van febris typhoïdea te Waarde. RITTHEM. De vereeniging voor Chr. Onderwijs hield Dinsdagavond haar algemeene jaarvergade ring. In zijn openingswoord wees de voorzit ter er op, dat een Chr. school een school is van de ouders en het dus goed is, dat de school steeds hun volle belangstelling heeft. De verslagen van den secretaris en van het hoofd der school gaven een overzicht van den loop der zaken in 't afgeloopen jaar. Het verslag van den penningmeester getuigde van een gezonden financieelen tosstand der ver eeniging. Tot kasopnemers voor 1931 werden benoemd de heeren Joh. Breel en Kr. Lou- werse. De aftredende bestuursleden M. Hoo- gesteger, P. J. de Pagter en H. M. van de Putte werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer B. J. de Meü, hoofd der school, besprak de voornaamste wijzigingen, die de Staatscommissie Rutgers in de onderwijswet voorstelt. De geheele vergadering was het met den spreker eens, dat naast de enkele goede voor stellen er bepaald één voorstel is, dat bij aan neming voor het platteland met zijn kleine scholen zeer nadeelige gevolgen zal hebben, n.l. het voorstel tot verhooging van de leer- lingenschaal- De bezuiniging, die hierdoor verkregen zou worden, bedriegt de wijsheid. Het is noodig, dat de schoolbesturen en de gemeenteraden van 't platteland met alle macht tegen genoemd voorstel ageeren. De leerlingenschaal dient te blijven, zooals die thans is. Op deze inleiding volgde eenige bespreking. De financiën der Zending. Het Zendingsbureau meldt ons Gemeten naar den maatstaf van de in komsten in de overeenkomstige maand van 1930 is de maand Januari niet ongunstig ge weest. Er is totaal ontvangen een bedrag van bfjna ƒ33.000. Aangezien er dit jaar elke maand 83.000 noodig zal zijn, heeft Januari wel reeds een aanzienlijken achterstand ver oorzaakt, maar deze is kleiner dan die van Januari 1930. Ook de eerste week van Februari is beter geweest en heeft 12.000 opgebracht. Er zijn alzoo teekenen, dat de boodschap, welke op de verschillende vergaderingen is gebracht door degenen, die haar gehoord hebben, wordt doorgegeven en dat men met het toen medegedeelde gaat rekening houden. Het zou zeer verblijdend zijn als dat inderdaad het geval was en als er zooveel mogelijk gewaakt werd tegen verderen achterstand. Dr. J. van Lonkhuizen. Dr. J. van Lonkhuizen, geref. predikant te Zierikzee, ontving door prof. Maclean te Edinburgh de uitnoodiging, dezen zomer in enkele Schotsche kerken voor te gaan in den Dienst des Woords men bedoelt daardoor het contact tusschen de geref. kerken in Schotland en Nederland te versterken. Dr. van Lonkhuijzen nam de uitnoodiging aan, en hoopt nu 2 of 3 Zondagen in de Schotsche geref. kerken te preeken. „Practisch Christendom". Het is voor het kerkelijke en maatschap pelijke leven in Nederland een dag van histo rische beteekenis geweest, schrijft het „Hbl. Te 's-Gravenhage is een Ned. Raad voor practisch Christendom gesticht. Het heeft vry lang geduurd, eer de gedachte aan een vereenigden socialen arbeid der kerkgenoot schappen in ons land doordrong, althans eer men aan eenige uitvoering van deze gedachte kwam maar ten slotte heeft de kracht van het wereldcongres van Stockholm, het levens werk van den Zweedschen Lutherschen aarts bisschop Söderblom, die wel de leider van het internationale protestantisme wordt genoemd, dan toch ook in ons land een organisatie tot stand gebracht, en wel een met een belang rijk program. Het tot stand komen van dezen Raad voor practisch Christendom is voor een belangrijk gedeelte te danken aan het werk van prof. dr. J. A. Cramer te Utrecht, die voorzitter is van de sinds eenige jaren bestaande afd. Ne derland van den Wereldbond van Kerken en tevens secretaris van de commissie voor de buitenlandsche kerken uit de Hervormde Sy node, Zoo is hij de schakel geworden tusschen het grootste protestantsche kerkgenootschap in ons land, dat het initiatief tot de oprich ting van den Raad behoorde te nemen, en de afdeeling, die als wegbereider van den „geest van Stockholm" hier te lande bestaat. De Wereldbond van Kerken, die verbroede ring van de volken door middel van de ker ken wil, heeft overigens een ander en meer beperkt speciaal pacifistisch program dan het congres van Stockholm voor prac tisch Christendom, „On Life and Work", „Voor Leven en Werken". De nieuw gestich te organisatie wil voor ons lanc^ gelijk het elders gebeurt, uit algemeen-christelijk oog punt invloed uitoefenen op het maatschappe lijke leven, op de verhouding der maatschap pelijke groepen en op het leven van hen, die in eenigen vorm steun noodig hebben. Dat de verscheiden kerkgenootschappen in ons land daartoe de handen ineengeslagen heb ben, is een verheugend teeken van verlangen naar eenheid. Juist in Nederland, waar het gevoel van eenheid zoo dikwijls in geloofs- en maatschappelijke groepen ontbreekt. En de keuze van prof. Slotemaker de Bruine tot voorzitter schijnt ons een aanwijzing, dat men bij de uitvoering van de eenheidsgedachte ook de goede krachten gevonden heeft. Reisroute torpedojager „Van Galen". De reisroute van Hr. Ms. „Van Galen", van Curasao naar Oost-Indië luidt als volgtver trek van Curasao 21 dezer, aankomst te Bar bados 23 dezer, vertrek van Barbados 26 dezer, aankomst Trinidad 27 dezer, vertrek van Tri nidad 3 Maart, aankomst Pernambuco 9 Maart, vertrek van Pernambuco 14 Maart, aankomst Nobi (Ango-Ango) 23 Maart, ver trek Nobi 28 Maart, aankomst Kaapstad 3 April, vertrek van Kaapstad 14 April, aan komst Mombassa 23 April, vertrek Mombassa 29 April-, aankomst Colombo 8 Mei, vertrek van Colombo 16 Mei, aankomst Sabang 20 Mei, vertrek van Sabang 28 Mei, aankomst Tand jong Priok 1 Juni. De torpedobootjager „Witte de With". Minister Deckers heeft aan „de Tijd" eenige mededeelingen gedaan over zijn reis met den torpedobootjager „Witte de With". Wij ont- leenen er het volgende aan Wat het schip de „Witte de With" betreft, niet slechts van de zijden der autoriteiten, die aan boord kwamen, de vertegenwoordigers der Portugeesche regeering, die den minister voor zijn verblijf te Lissabon een specialen adju dant toevoegde, van den burgemeester van Napels en den Commissaris des Konings, de Italiaansche marineofficieren, die te Napels, en de admiraal en officieren van het tegelij kertijd te Lissabon liggend Engelsch eskader, die aldaar den torpedojager bezochten, klonk lof, maar ook via een omweg over derden nam de minister waardeering van het Hol- landsche schip waar. Typisch was de verbazing van de Italiaan sche marinedeskundigen, toen zij het bezoek van de Hollanders aan de marinewerf te Cas- tellamare beantwoordden, over de aanwezig heid van slechts één keuken aan boord van de „Witte de With". Op den op hun werf in aanbouw zijnden kleinen kruiser, waarop een bemanning zou komen, die slechts honderd man grooter zou zijn, waren vijf keukens ont worpen, voor den commandant, voor de of ficieren, de onderofficieren, de korporaals en de gewone manschappen. Benoemingen. Op grond van de bepalingen van het plichtbesluit voor Nederlandsch-Indië zijn benoemdtot luitenant ter zee der 3de klasse bij de Kon. marine-reserve, de heeren G. A. Dilweg, M. Borsch, D. van Beusekom, J. Hakkert, J. Koopman, Ir. C. Doornik, T. H. Rompelman, T. J. Gernaat, P. J. Balder en J. Bottema tot officier van den marine- stoomvaartdienst der 3de klasse bij de Kon. marine-reserve, de heeren P. E. Jansen Schoonhoven, N. F. Hissink, R. van den Brug, G. Vischer, J. L. G. Wellen, J. J. E. Gouverneur, J. A. Leeflang, H. M. Vreeswijk en C. J. W. Smeeman. Blijkens een bij het departement van de fensie ingekomen bericht is Hr. Ms. „Heems kerk" gisteren uit Palermo vertrokken. De vice-admiraal, adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin, A. ten Broecke Hoekstra, kapitein-luitenant ter zee J. S. C. Olivier, officier van gezondheid le klasse der zeemacht, luitenant ter zee 2e klasse H. F. Bach Kolling, zoomede officier van den marine-stoomvaartdienst 2e klasse C. A. Vos zijn uit Oost-Indië teruggekeerd en gisteren te Genua aangekomen. De luitenants ter zee 2e klasse G. P. Kuiler, G. Koudijs, W. van Haaften en B. C. Matieu, allen onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, worden 16 dezer geplaatst bij de marine kazerne te Willemsoord. o Toen ik Dempo bij de sluis zag, Met zijn achterste naar zee, Dacht ik hij is „en collère", Dempo is niet wèltevreê. 'k Ken zoo'n beetje zijn manieren, 'k Weet zoowat wie Dempo is. 'k Wou eens weten wat hem scheelde, Wat gaf stof tot ergernis. 'k Legde toen mijn oor te luist'ren Op zijn dikke pantserhuid En ziet hier wat hij mij zeide Met een dof-grom-bromgeluid. 'k Lig hier „sakkerbonbonniére" Nou al achtenveertig uur Op het ruime sop te wachten, Op mijn navigatiekuur. In geen jaar ben ik gewasschen, 'k Heb een jas vol vlekken aan. Heel mijn „kiel" zit vol met mossels En mijn „boord" is als saffraan. Om een ak'lig Zuidenwindje Legt men mij hier aan een touw. 't Is om uit je huid te springen, Is zooiets niet vrees'lijk flauw Maar het ergst nog van alles, ,,'k Ben daarom zoo woedend kwaad", Is het feit dat men geen koning „Andersom" de deur uitlaat. Wie krijgt het nu in zijn hersens, Wie kan nu toch zooiets doen, Om mij aan mijn staart te trekken. Mij een schip van tien millioen. Achterst-voren moest ik loopen Van de kraan tot aan de Sluis, 'k Leek zoowaar een dronke kerel, Die gesleept wordt uit zijn huis. Maar ik heb nog wraak genomen, Lachte Dempo in 't geniep, 'k Heb een meerpaal meegenomen, Liever dan de Spaausche griep. H. v. W. De luitenant ter zee 2e klasse C. Moolen- brugh is eervol ontheven uit zijn functie van officier van den algemeenen dienst bij het Kon. instituut voor de marine te Willems oord en opgetreden als adjudant van den commandant der marine aldaar. Opkomst voor herhalingsoefeningen en griep. (Officieel.) De dienstplichtigen, die op 12 en op 16 Februari 1931 voor herhalingsoefe ningen moeten opkomen bij het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch, worden te Breda gelegerd in de Chassékazerne zij moe ten niettemin zich overeenkomstig hun op roeping eerst naar 's-Hertogenbosch begeven. Zij worden na aankomst van daar naar Breda vervoerd. Het 6e reg. inf. te Breda en de mitrail leurcompagnie van het 14e reg. inf. te Mid delburg, worden vanaf 6 tot en met 12 Maart sls. gedetacheerd tot het houden van de ver- volgoefeningen, in vereeniging met het 3e reg. inf. en detachement 14e reg. inf. te Ber gen op Zoom in garnizoen. Het muziekkorps van het 6e reg. inf. zal van 9 tot en met 12 Maart a.s. aan de oefeningen aldaar deel nemen. De reserve le luitenant J. van Aarts van het 14e reg. inf. komt 19 Februari a.s. voor 24 dagen in werkelijken dienst te Bergen op Zoom tot het bijwonen van de vervolgoefe- ningen. De auto verdringt den trein ook in Zuid-Afrika. Zelfs in de binnenlanden van Afrika, lezen v/jj in „Modern Transport", ondervindt het spoorwegverkeer de mededinging van de auto's en zelfs in zoodanige mate, dat het noodig is geworden om hec dubbele spoor over de brug over de Zambezi te wijzigen voor enkel spoor- en autoverkeer. Deze brug is 23 jaar geleden over de Zambesi gebouwd, ongeveer 650 M. benedenstrooms van de be roemde Victoria-watervallen zij ligt 120 M. boven het stroombed, dat zij met een boog van 152.5 M. en een pijlhoogte van 27.45 M. overspant. Tot nu toe werd het spoorwegverkeer door twee lijnen onderhouden, doch het nam zoo af, terwijl het autoverkeer toenam, dat het noodig werd geoordeeld, een van de lijnen op te breken en de daardoor vrijgekomen ruimte voor auto- en voetgangersverkeer in te richten. Ten Zuiden van de boogbrug ligt als land verbinding een vakwerkbrug van 26.7 M.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1