500 300 25 EERSTE BLAD No. 35' 69e Jaargang 1931 WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 11 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" BINNENLAND Stads- en Provinrienieuws VUSSINCSCHE COURA ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Minister Deckers onderscheiden. Ter gelegenheid van het bezoek, dat de minister van defensie, mr. dr. Deckers tijdens zijn verblijf te Tunis aan den Bey van Tunis bracht, is hem het Groothuis in de Orde der Nichau-ïftikhar van Tunis verleend, terwijl aan den commandant van Hr. Ms. „Witte de Wih", den luitenant ter zee der 1ste klasse Heydt het Commandeurskruis in die orde werd verleend. Oud-minister J. B. Kan beëedigd als lid van den Raad van State. Gisterenmiddag werd in de vergadering tan den Raad van State als lid van dat hooge staatscollege beëedigd mr. J. B. Kan, oud-minister van het departement van bin nenlandsche zaken en landbouw. Na de beëediging wenschte de vice-presi dent van den Raad van State, mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, het nieuw-benoëmde lid in een korte toespraak met zijn benoeming geluk. Mr. J. B. Kan zal deel uitmaken van 's Raads 2e afdeeling (justitie) en 6e afdeeling (financiën), in welke af deelingen door het orerlijden van wijlen mr. dr. G. F. M. Baron tan Hugenpoth tot Aerdt een vacature was ontstaan. Radio-censuur. De heer J. Sternheim zou Maandagmorgen, naar „het Volk" meldt, in het radio-zieken- uurtje eenige gedichten van Adama van Scheltema voordragen. Het Algemeen Pro gramma werd door de VARA verzorgd. Het reeds 20 jaar oude gedicht „De verovering van de Gouden Vloot" mocht op last van de commissie van toezicht op het Algemeen Programma niet worden voorgedragen. Re den van het verbod is, naar aan het blad bij informatie bij de VARA bleek, niet opge geven. Abonnementskaarten voor bewaren van rijwielen- De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 1 Maart af, behalve de abonnementskaarten voor het in bewaring geven van rijwielen tegen f 2 per kalendermaand, ook verkrijg er stellen dergelijke abonnementskaarten gedurende 3, 6 en 12 maanden, tegen i prijs van 5, 9 en 16. De geldigheid er kaarten kan slechts aanvangen den sn van elke maand. Opcenten op den tabaksaccijns. In een te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van de Nederlandsche vereeniging van sigaretten-importeurs is het voorstel van den minister van financiën om 30 opcenten te heffen op den tabaksaccijns op sigaretten, nader onder het oog gezien. De zeer druk bezcchte vergadering deelde unaniem de meening, dat de gevolgen van deze accijnsverhooging indien zij door de Kamers wordt aangenomen van zeer ern- :en aard zullen kunnen zijn voor de impor teurs van sigaretten. Immers zijn dezen reeds ^r gehandicapt door de hooge invoerrech ten, die op het artikel drukken, nl. 45 en waardoor het bijna niet mogelijk is, tegen de binnenlandsche sigarettenindustrie te con- ^heeren, thans worden de moeilijkheden om voor het publiek zoo gewenschte Egypti sche sigaretten tegen eenigszins behoorlijke Prijzen in te voeren, nog vergroot. Kunnen de binnenlandsche fabrieken de voorgestelde accijnsverhooging gemakkelijk J gen, waar deze voor een groot deel al ge vonden zou kunnen worden door beperking der exorbitante uitgaven, veroorzaakt door eadeaux, welke door de Nederlandsche siga renfabrieken in de doozen van hun artike- len worden bij gepakt, de importeurs, die hun kracht hebben gezocht in de zeer j^°g staande kwaliteit hunner artikelen, heb- kn geenerlel marge, waarin zij de verhooging kunnen onderbrengen. Het zal dus te voorzien zijn, dat de voor ten groot deel van het publiek zoo gewilde "Vptlsche importsigaretten in prijs zullen stijgen, hoewel, naar in de vétgade- ^g van de zijde van enkele importeprs werd eeoPperd, de mogelijkheid toch onder het dient te worden gezien om eerst af te wachten wat de binnenlandsche fabrikanten len doen ten opzichte van hun detailprij- ,Z€n en in verband daarmede ook een even- ueele handhaving van de winkelprijzen van geïmporteerde sigaretten te overwegen. Met klem werd in de vergadering erop aan gedrongen, den minister van financiën in een request te verzoeken, het zwaar drukkende invoerrecht op de sigaretten te doen verval len of belangrijk te verlagen. Naar nog werd medegedeeld, zou deze kwestie de volle aandacht hebben van de Egyptische regeering, waarbij niet uit het oog dient te worden verloren, dat de Neder landsche handel en industrie zeer groote be langen hebben bij een onbedreigden uitvoer naar Egypte. De griep onder de militairen te Groningen. Bij het garnizoen te Groningen is 25 pCt der militairen door griep aangetast. De ziekte heeft echter een goedaardig karakter en het aantal ziekte-gevallen neemt af. De patiën ten worden verpleegd in het noodhospitaal en in de kazerne. Verplegend personeel, on der leiding van dr. M. v. d. Reis, chef van den militairen geneeskundigen dienst, is uit 's-Gravenhage overgekomen. Nieuwe onderhandelingen over het Schelde-regiem. De burgemeester van Gent, Vanderstegen heeft gisteren in een commissie-vergadering uit den gemeenteraad medegedeeld, dat nieuwe onderhandelingen met Nederland over het Schelde-regiem zijn geopend. Grenscontrole in Duitschland. Officieel wordt vanwege de inspectie der Koninkl. Marechaussee, grensbewaking en vreemdelingendienst medegedeeld, dat in Duitschland weliswaar slechts steekproeven op de vreemdelingen in de grensstreek wor den gehouden, maar dat het toch noodzake lijk blijft, dat men van geldige papieren is voorzien. Wie zonder deze papieren bijv. een kwartier van de grens wordt aangetroffen, is strafbaar volgens de Duitsche wet. De Nederlandsche vreemdelingenwet kent voor vreemdelingen, die zich zonder ver- eischte papieren langs de heerbanen naar Nederland begeven, geen strafbepalingen. Zulke vreemdelingen stellen zich slechts bloot om over de grens te worden verwij derd, soms door tusschenkomst van den grenscommissaris. De beurs be lasting: demonstreert de malaise De cijfers van de opbrengst der beursbe- lasting over 1930 zijn bekend geworden en deze toonen duidelijk de malaise aan, welke er heerscht. De opbrengst sloot een laagte record van vijf jaren. De opbrengst der beursbelasting bedroeg als volgtIn 1926 4.949.000 '27 5.877.000; '28 7.459.000; '29 8.530.000 '30 4.619.000. In 1930 bedroeg de opbrengst dus slechts 55 van het jaar te voren en nog een heel stuk minder dan die van 1926. VLISSINGEN, 11 FEBRUARI. De „Dempo". Hedenmorgen is de „Dempo" van het fa brieksterrein der Kon. Maatsch. „de Schelde" verhaald naar de nieuwe sluis. Een viertal sleepbooten verleenden assis tentie. Met hoog water, vanavond om half negen, zal de „Dempo" door de nieuwe sluis naar buiten worden gebracht. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Vlissingen. Maand Januari 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd 60.710.87 en terugbetaald- 42.845.17 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald17.865.70 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 39. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven 9600.— Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 2. Buurtcommlssie Walstraat. Gisterenavond heeft de buurtcommissie van de Walstraat en Kleine Markt bij den heer Van Druten vergaderd, ter bespreking van de verandering, noodig geworden door de wijzi ging van den datum der feestviering bij de opening van de haven. Nadat de voorzitter, de heer A. J. van Ockenburg, de bijeenkomst had geopend en een uiteenzetting had gegeven van de wijzi gingen, kwam de contributieheffing aan de orde. Van de bestuurstafel kwam het voorstel om hetzelfde bedrag op dezelfde manier te innen, maar nu slechts om de 14 dagen in plaats van elke week. Daartegenover werd uit de vergadering het voorstel gedaan om niets te wyzigen, met de inning voort te gaan tot 1 Augustus en daarna nog eens bij elkaar te komen tot bespreking der zaken. Dit voorstel werd aangenomen, maar de bode kreeg op dracht te informeeren of soms bezwaren tegen de uitvoering daarvan geopperd werden. Mocht dit het geval zijn, dan zou binnenkort nogmaals een vergadering worden uitgeschre ven. Na deze besprekingen ging de vergadering in een huishoudelijke over, tijdens wélke de heer Kulberg, de ontwerper van het versie ringsplan, binnenkwam. De voorzitter heropende nog even de ver gadering om mededeeling te doen van het feit, dat hoewel de geopperde plannen door de datumwijziging niet konden doorgaan en de heer Kulberg daardoor oók niet meer hier in de stad zou wonen, hij zich toch bereid had verklaard de Walstraat-buurtcommissie zoo veel mogelijk te helpen en te steunen. Lezing Doopsgezinde Kerk. Gisterenavond hield in de Doopsgezinde kerk alhier ds. O. L. van'der Veen een lezing over den „Islam". Spreker begon met een aïgemeene ken schetsing van dezen godsdienst en besprak het land van ontstaan en de verdere ver breiding, waarbij hij de aandacht vestigde op het zeer groote aantal Mohammedanen dat men ook thans nog aantreft. In de Arabische wereld met haar lagen vorm van godsvereering kwam Mohammed's prediking aanvankelijk als een vreemd en nieuw geluid. Spreker schetste de overleve ring omtrent Mohammed en gaf een levens beschrijving van den profeet volgens de ons ten dienste staande gegevens. Hoe afwijkend is het beeld van dezen godsdienststichter van die der andere groote godsdiensten. Hier zien we een handelsman, een regent, een veld heer, die tevens profeet was. Mohammed's leer bevat zeer vele Joodsche en Christelijke elementen. Hijzelf erkent trouwens ook deze overeenstemming, maar acht zijn eigen gods dienst, hem, naar zijn zeggen, geopenbaard door den engel Gabriël, toch hooger. Verder werd door spreker behandeld het heilige boek van den Islam, de Koran. Daarna besprak hij den invloed van het geloof en de inwer king van het geloof op het practische leven. Bij de geloofsvoorschriften trof vooral dat van de Hadzj, den tocht dien elke Moslim zoo mogelijk eenmaal in zijn leven naar de hei lige stad Mekka moet ondernemen. Tenslotte wees spreker er op, dat de Islam ook in onze dagen een zeer levende gods dienst is. Het Christendom heeft totnogtoe zeer weinig vat op den Islam gehad. Hoe is dat te verklaren Waarschijnlijk niet in de laatste plaats uit de sterke rassentegenstel ling die tegenwoordig gevoeld wordt. De Mo hammedanen over de heele wereld sluiten zich meer en meer aaneen tegen den invloed van Europa en dus ook tegen het Christen dom dat door hen met Europa als verbon den wordt beschouwd. Het is mogelijk dat het zeer strijdbare Mohammedanisme, met zijn fatalistische opvattingen nog een groote rol in het toekomstige leven der wereld zal spelen. Het is goed op deze dingen acht te geven, temeer waar de dragers van het Christelijk geloof niet geheel zich van schuld kunnen vrijpleiten in de wijze waarop zij hun geloof belijden en beleven. „Luxor"-theater. De spookvlieger. Pas op je man. Reeds het voorprogram is veelbelovend een revue der sporten en een vermakelijke twee-acter. Na deze inleiding vlieger-acrobatiek van je welste in het eerste hoofdnummer. Natuur lijk van eqn jongen vliegenier en z'n dito mecanicien, die den strijd tusschen twee eigenaars van boerderijen in het verre Westen komen beslechten en de traditioneele ongure typen onschadelijk maken. Alles zeer span nend en onderhoudend, trots de narigheid met het bekende gevolg dat de vliegenier enz. enz. Een mooie film met Lillian Gilmore en Al Winson in de hoofdrollen. De tweede hoofdfilm brengt de charmante Laura la Plante, die, gehuwd met een boeken wurm van een advocaat, zich op de schilder kunst toelegt en naar Parijs wil om haar ta lenten verder te ontwikkelen. Ze gaat en ge durende haar verblijf zal manlief met een oude vlam den tijd passeeren. Dit bevalt haar toch feitelijk maar half en spoedig telegra feert zij, dat zij kennis heeft aan een idealen man. De advocaat begeeft zich met z'n dame van gezelschap ook naar de lichtstad, allen komen b'ij elkaar, het echtpaar wil zich groot houden en de wederzijdsche gevoelens voor elkaar verbergen, maar per saldo wordt toch de vrede maar geteekend. Voortreffelijk spel en amusante tooneeltjes maken deze rolprent tot een waar genot. De muziek past zich goed aan en illustreer de lofwaardig met Schubert-Berté's „Drei- maderlhaus". A. G. O. Het bestuur van A.G.O. meldt ons Het Hongaarsche Székely Trio, dat eind Februari en begin Maart eenige concerten in ons land zal geven, zal dit Donderdag 19 Februari voor onze leden doen. Plaatsbespre king Zaterdag 14 Februari. De zesde avond van het seizoen is nog niet vastgesteld. In onze Tijdinghal. Verschillende foto's van het ijsvermaak ge durende de laatste dagen van den bridge- wedstrijd m het Jaarbeursgebouw te Utrecht van den nieuwen secretaris-generaal bij het departement van binnenlandsche zaken en landbouw, dr. K. J. Frederiks van het Bo- heemsche strijkkwartet dat een afscheids- tournée door ons land maaktvan een gou den huwelijkspaar te Rotterdam enkele fo to's van de werkzaamheden aan de Park sluizen te Rotterdam van het Arsenaal te Doesburg, dat binnenkort in publieke veiling zal komen. Oud-minister J. J. C. van Dtfk. Voor de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier zal op Vrijdag 13 Februari a.s. als spreker optreden oud-minister J. J. C. van Dijk, met het ondewerp „Gezag en Vrijheid". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Provinciale stoombootdienst. Ged. Staten hebben overeenkomstig de des betreffende verzoeken der betrokkenen eer vol ontslag verleend aan W. Ie Feber, als werkman op de werkplaats der Prov. Stoom bootdiensten te Vlissingen met ingang van 15 Augustus aan P. J. de Bilde en W. Cor- stanje, dekknechts bij den Westerschelde- dienst resp. met 1 Mei en 1 Juli aan H. Kramer, dekknecht bij den Oosterschelde- dienst met ingang van 1 Augustus a.s. Voorts hebben Ged. Staten A. L. van Dijk definitief benoemd tot dekknecht bij den Westerscheldedienst met ingang van 1 April. Een benoeming. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot buitengewoon opzichter-teekenaar bij den rijkswaterstaat te Utrecht de heer P. G. Bo- Iier, thans in gelijke betrekking te Vlissingen. Verkiezing gemeenteraad. Burg. en Weth. van Middelburg hebben de stemming voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad bepaald op Woensdag 17 Juni. P. T. en T. Met ingang van 1 Maart wordt verplaatst de commies bij den post-, telegraaf- en tele foondienst J. A. Reuvers van het postkantoor te 's-Gravenhage naar het post-, telegraaf - en telefoonkantoor te Goes. SOUBURG. Gedurende de maand Januari 1931 werd aan het hulppostkantoor alhier op spaar bankboekjes ingelegd 8784 24 en terugbe taald 4835.56. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 3948.68. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 13. KOUDEKERKE. Gedurende de maand Januari 1931 werd aan het hulppostkantoor alhier op spaar bankboekjes ingelegd 4303.98 en terugbe taald 111.96. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 4192.02. Het aantal nieuw uit gegeven spaarbankboekjes bedroeg 3. ZOUTELANDE. De heer C. Janse Azn., lid van den ge meenteraad, zal zich bij de a.s. gemeente raadsverkiezing niet meer herkiesbaar stellen. BRESKENS. Gedurende- de maand Januari 1931 werd aan het postkantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd 10.728.70 en terubetaald 4759.19. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald 5969.51. Het aantal nieuw uitgege- geven spaarbankboekjes bedroeg 6. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 400 en afgeschreven nominaal 100. Derhalve meer in- d#*" af geschreven 300. GROEDE. Gedurende de maand Januari 1931 werd aan het hulppostkantoor alhier op spaar bankboekjes ingelegd 10.331.50 en terugbe taald 1188.72. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 9142.78. Het aantal nieuw uit gegeven spaarbankboekjes bedroeg 4. Dinsdagnamiddag had op den provincialen weg Groede—Nieuw vliet, onder de gemeente Groede, nabij de steenbakkerij, een aanrij ding plaats tusschen een auto, bestuurd door den heer P. L. te Groede en een tweewielig motorrijtuig, bestuurd door den heer J. R. te Oostburg. De motorrijder kwam door de aan rijding met zijn motor te vallen. Met een ge broken been werd hij opgenomen. Nadat door dr. Sommer te Groede en dr. Wallien, die toevallig bij eerstgenoemde aan wezig was, de eerste hulp was verleend, is hii naar het St. Anthoniusgestichtte Oost burg overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. SCHOONDIJKE. Gedurende de maand Januari 1931 werd aan het hulppostkantoor alhier op spaar bankboekjes ingelegd -7918.63 en terugbe taald 1050. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 6868.63. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboejes bedroeg 11. OOSTBURG. Gedurende de maand Januari 1931 werd aan het postkantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd 11.829.37 en terugbetaald 7672.49. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald 4156.88. Het aantal nieuw uitgege ven spaarbankboekjes bedroeg 20. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Aïgemeene Synode Ned. Herv. Kerk. De Haagsche Hervormde predikanten dr, H. Schokking en A. B. te Winkel zijn door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land benoemd tot resp. lid en tct secundus lid an dev Aïgemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Opzienbarend bericht. Wij lezen in het „Alg. Wbld." van prof. Obbink „We plaatsen hier opzettelijk boven Op zienbarend bericht, niet opzienbarende vondst, omdat de opgravers tegenwoor dig soms de onbehoorlijke gewoonte aanne men, mededeelingen omtrent hun vondsten aan het groote publiek te verstrekken, nog vóórdat de beteekenis ervan wetenschappelijk Ls vastgelegd. Wat er nu bericht wordt omtrent de op graving van dr. Sukenik te Jeruzalem, is in derdaad opzienbarend. Dr. Sukenik heeft te Berlijn een voordracht gehouden over zijn opgravingen in de nabijheid van Jeruzalem. Hij groef verschillende graven op uit den tijd van Jezus' leven op aarde. Volgens de ontdekte gegevens placht men toen de doo- den eerst in een rotsgraf te begraven, en wanneer het lichaam was vergaan, verza melde men de beenderen en borg die in zgn. „ossariën" (beenderenkisten)welke men dan van een opschrift voorzag. Die opschrif ten zijn soms in het Hebreeuwsch, soms in het Grieksch gesteld. Zoo vond dr. Sukenik op de deksels van zulke ossariën allerlei bij- belsche namen als Maria, Johanna, Elisa beth, Salome, Safira, enz. Maar ook, en dat is het opzienbarende, de naam Geschua Bar Johoseu, dat is Jezus, de zoon van Jo zef. Dr. Sukenik schijnt er met bij vermeld te hebben waar hij deze kist vond, maar wèl schijnt hij te hebben gesuggereerd, dat hij mogelijk de beenderen van Jezus heeft gevonden Buitenlandsche bladen beginnen dan ook al te praten over de vraag hoe deze vondst rijmt met de lichamelijke opstanding van Jezus. Opzienbarend is dit bericht ih elk geval." Te Wageningen slaagde heden voor het ingenieurs-examen Koloniale Landbouw onze stadgenoot de heer J, A. Maas. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse F. J. Kist, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is be stemd om na expiratie van het aan hem verleende verlof op te treden als comman dant van Hr. Ms. torpedoboot Z 8 te Nieuwe- diep. Overgeplaatste onderofficieren bij de ma rine Bootsman P. C. Gitz van wachtschip Wil lemsoord naar Z 7, onder intrekking der be volen overplaatsing naar marinekazerne Wil lemsoord bootsman J. J. M. A. Rombout van Z 7 naar marine-kazerne Willemsoordser-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1