500 300 150 100 25 Goed geraden manrne- BUREAU VOOS BEROEPSKEUZE 7 FEBRUARI EERSTE BLAD IVo.32 69e Jaargang 1931 Bericht artlijnen te vlissingen lilim: firma F. ïi* Dt VUD! k, Halslint SI-U, Vlissingen. Itltl. 10. PisMtug 0010) Versriiijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR Natuurlijk is het Chief Whip Die prachtsmaak en kwaliteit herken je onmiddellijk uit dui zenden l VIRGINIA De beste voor Uw gezondheid l BINNENLAND Februari. 8.50 Voetbalnieuws, 9.30 Orgelspel. 10.30 12.00—12.30 toro. eert, octet. 2.00—2.30 :.00 Aansluiting Con- 4.004.30 Lezing, aten en Vaz Dias. 5.00 00 Concert, orkest en SangüeniOnstratie. 8.00 10.45 „De groot-herto- comisch zangspel in 3 kest en koor. In de 10.45—12.00 Gramo- K Ï.15- -9.30 K.R.O. Mor- Kerkdienst vanuit Apeldoorn. 12.00—1.30 .302.00 Godsdien- rnderen. 2.002.30 Li- .15 Concert, zang- iekenlof. 5.50 N.C.R.V. .R.O. Lezing. 8.10— -10.45 Concert, or- ).4011.00 Epiloog. 3.20 Kerk-cantate. Concert. Militaire or- spel. 6.206.35 Lezing. Liefdadigheidsoproep. icert, octet, bariton, so- ..00—11-20 The Silent 1725 M. 11.50 en m 4.50 Gramofoonpla- 3t en solisten. 7.50 Cur- Concert. 9.05 Concert, 6.20—7.20 Concert, laten. 8.259.20 Mor- Orkestconcert. 2.05— bas en piano. 3.50—5.20 estconcert. 7.50 Inter- ten en tot 11.20 dans- 11.2012.20 Orkesfc- amofoonplaten. 1.50— voordracht. 3.504.20 Orkestconcert, vocaal >orspel. 9.0510.05 Or- .0511.50 Dansmuziek. 5.20 Dansmuziek. 6.20 ten. 8.20 Orkestconcert, eert. 6.20 Concert. 7.20 Le- ing. 10.20 Gramofoon- mcert, daarna populair /landolineconcert. 2.50 3.35 Tooneelspel. 5.20— Concert. Daarna ope en daarna tot 11.50 )ïO-LUISTERAARS RLAND. ce bezitter van een ra- plicht hiervan aangifte teur van het telegraaf- aats. Op 1 Maart jl. be- ;iften 253.527, terwijl op .ngeslotenen aan radio- .ren ingeschreven. In neer op 55 radio-luii* lers. ind 775.3 te Haparanda. stand 738.3 te Seydis- avond van 7 Februari stelüke tot Zuid-Ooste- ichtbewolkt. Weinig of ;hts matige, plaatselijk matige tot lichte 4 Febr. n. Duinkerken 'ebr. te Southampton 4 Febr. v. Barbados Febr. Kaap del Armi Febr. te Genua p. 4 Febr. Gibraltar 5 Febr. Vlissingen van >r. van Pernambuco ;br. van Colombo 5 Febr. Gibraltar van New-York naar de ?ebr. te Marseille ;r.) p. 4 Febr. Ouessant Febr. van Catania Febr. Perim NDA ermakelijkheden, ngen, enz. derdag 12 Februari. 'deeling C.K.W.O, Con- ir Feestconcert Gemeng- ïg, Concertgebouw, 8 4,17 16.47 5.01 17.29 K. 5.43 18.16 Auto's, Fietsen irtuigen. ruari uur 7 5.25 8 5.27 u VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Hum en Verhuur,Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden, bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 4 bladen STREMMING VERKEER OVER SCHIPBRUG EN SCHUTSLUIZEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kermis, dat in verband met het ver trek van het motorschip „Dempo" de Schip brug over het Marinedok, alhier, door den Rijkswaterstaat zal zijn weggenomen Maan dag 9 Februari a.s., vanaf ongeveer 9 uur voormiddags tot ongeveer 12 uur 's middags Dat het verkeer over de Schutsluizen van het Kanaal door Walcheren op Maandag 9 Februari a.s. zal zijn gestremd vanaf onge veer 4 uur tot ongeveer 7 uur n.m. dat bü de schutsluizen vanwege den Rijks waterstaat gedurende dien tijd zal worden gezorgd voor een kosteloos roeibootverkeer. Vlissingen, 7 Februari 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, in- gevolg. artikel 30 2e lid van het Dienstplicht besluit ter openbare kenni3, dat' door den Minister van Defensie, bij beschikking van 4 Februari 1931, 7e afd. no. 271 V, met ingang van 16 Maart 1931 voor een jaar' van den dienstplicht is vrijgesteld wegens kostwinner schap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente,, lichting 1931Jan Maar- tehse,.' fw;V Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk' den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bü den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 7 Februari 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt, In- gevolg artikel 30 2e lid van het Dienstplicht besluit ter openbare kennis, dat door den Commissaris der Koningin in Zeeland, bü beschikking van 3 Februari 1931, A no. 19, 3e afdeeling van den dienstplicht is vrygesteld wegens broederdienst, de ingeschrevene voor 4en dienstplicht dezer gemeente, lichting 1932 Pieter Johannes Heüdens. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlyk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor .de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zün omkleed en worden ingediend bü den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 7 Februari 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Vrijstellingen. He Burgemeester van Vlissingen. brengt, in- gevolg artikel 30 2e lid van het Dienstplicht besluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie bij beschikking van 2 Februari 1931, 7e afd. no. 206 V, het ver zoek om vrüstelling wegens opleiding tot een geestelijk ambt, (art. 12, punt d der Dienst plichtwet) van Florent Matthüs Gerrit Dob- belaere, ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1932, is afgewezen. Tegen deze uitspraak kunnen iflterlük den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht 111 beroep komen de ingeschrevene wien de ^spraak geldt, elk der overige voor de ge beente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te bukten, moet met redenen zün omkleed en ^°ruen ingediend bü den Burger "2ste> - CHIEF WHIP 1 1 1 g1 de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 7 Februari 1931. De Burgemeester 'oornoemd, VAN WOELDEREN. De budgetaire crisisdienst. Naar wü vernemen, heeft de regeering in December jl. besloten tot'het aanhangig ma ken van een wetsvoorstel om gedurende en kele jaren den sedert 1924 afgesloten budgetairen „crisisdienst" weder open te stel len. De voorbereiding van het ontwerp is thans zoover gevorderd, dat de indiening bü de Tweede Kamer dezer dagen kan worden ver wacht. Het gevolg van de ontworpen regeling zal zyn, dat uitgaven, welke als „crisisuit gaven" worden aangewezen, ten laste komen van het Leeningsfonds 1914, terwül in ver band hiermede een tüdelijke aanvulling van de middelen van het Leeningsfonds wordt voorgesteld. Het Tarwewetje. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer, over het wetsontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt. De regeering zet hierin uiteen, dat er aan leiding is voor de overheid, om te overwegen in te grüpen, zoodra het niet meer winstge vend zün van, het .landbouwbedrijf gevolgen van ver boven het individueel belang der be trokken landbouwers uitgaanden aard zou kunnen hebben^ Nu behoeft het wel geen be toog, aldus de memorie, hoezeer de toestan den in den.landbouw van invloed zün op het algemeen economisch aspect ten plattelande en ook in de steden. Gewone conjunctuurs schommelingen moeten hierbij buiten be schouwing worden gelaten. Zoodra echter de prüzenniveau's van sommige, in dit geval de akkerproducten, zulke diepten vertoonen als thans, ontstaat er gevaar voor ontreddering onder de landbouwende bevolking, welke zich kan uitbreiden over andere groepen. De be zwaren, aangevoerd tegen het stelsel van productiepremies deelt de minister geheel. Terwül de commissie van advies zich bezig houdt met het bestudeeren en uitwerken in onderlinge vergelüking van de twee stelsels volgens de in de Tweede Kamer gedane toe zegging, wordt over het geheele land een inventarisatie van de aanwezige voorraden tarwe uitgevoerd. Hierbij zal er voor worden gewaakt, dat geen vreemde tarwe als inland- sche wordt aangegeven. Voorts zullen uitge breide proefnemingen worden opgezet ten einde te komen tot een selectie van de voor verwerking in brood meest geschikte tarwe. Tegeüjkertüd wordt een. tarv.voercom- missie in het leven geroepe:., die Looveej mo- gelük met gebruikmaking van den bsstaan- den graanhandel, voor een voldoenden en regelmatigen aanvoer van tarwe zorg draagt onder algemeene leiding van een centraal lichaam, dat contact heeft met de groepen van afnemers, de meelfabrikanten. Bij aflevering wordt de tarwe op kwaliteit gekeurd en naar deze verrekend. Is de afle vering eenmaal geschied, dan is het overige werk het controleeren van de aflevering van meel en bloem volgens de voorschriften. Een en ander geschiedt zooveel mogelük met ge bruikmaking van bestaande organisaties in voortdurend onderling overleg. Regeling van het aanvallend onderwijs. Het voorloopig verslag is verschenen van de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het aanvullend onderwy's. Sommige leden meenden, dat een twee slachtig geheel is ontstaan, waarbü de ge- wenschte uniformiteit niet aanwezig is. Verscheiden leden gaven als hun oordeel te kennen, dat dit ontwerp ten onrechte uit gaat van de gedachte, dat er een groote be hoefte bestaat aan onderwüs voor de niet meer leerplichtige jeugd, wül juist in den overgangstyd, tusschen 14 cn 19 jaar, voort gezet onderwüs dringend noodig is. Andere leden waren van meening, dat het geringe resultaat, dat in dit opzicht bereikt is, voor het grootste deel te wüten is aan de omstandigheid, dat nog vóór dat het ver volgonderwijs tot behoorhjke ontwikkeling was kunnen komen, de financieele steun van het Rijk werd ingetrokken. Sommige leden waren van oordeel, dat hier van een financieele gelijkstelling geen sprake behoort te zün. Naar hun meening had deze beperkt moeten blüven tot die takken van onderwijs, waarvoor zij aanvankelük is inge steld. Van Speyk-herdenking. Donderdag werd ook te Batavia de Van Speyk-herdenking door het Algemeen Neder- landsch Verbond op schitterende wüze ge vierd. De heer N. van Zalinge sprak het ope ningswoord, waarna de luitenant ter zee J. J. Wichers een redevoering hield. Velen gaven door hun aanwezigheid van hun belangstelling blük. De daad van Van Speyk. „De Standaard", het anti-Tev. hoofdorgaan, schrijft, wüzende op de verschillende beoor deelingen van Van Speyk's daad voor Ant werpen Sommigen hebben haar veroordeeld als ongeoorloofde zelfmoord. Wat dan zoowel dient te slaan op de bemanning als op den commandant, aangezien men elkaar plechtig beloofd had het schip liever in de lucht te doen vliegen dan het in handen van den vüand te doen vallen. De bemanning kende het voornemen van den commandant en stemde er mee in. Anderen hebben haar hoogelyk gej" ?z«n en de dichtkunst van voor een eeuw heeft de daad van Van Speyk bejubeld in alle moge- lüke toonaarden. In dit laatste is hier en daar eenige over drijving niet te miskennen. Zoo heel buiten gewoon kunnen we de daad van Van Speyk niet zien. Hü heeft gedaan wat men redelij- kerwüze verwachten mag van een aanvoer der, die in gelyke omstandigheden zou ver- keeren. Dat de daad destijds grooten indruk maakte en de volksstemming in Nederland in die dagen zeer bepaaldelijk beïnvloed heeft, kan niet worden ontkend en is ook begrüpe- lük. De tüden van Tromp en De Ruyter la gen al heel ver terug. Met opzienbarende heldendaden was men in Nederland nu juist niet verwend. De laatste maanden van 1830 hadden op militair gebied allerminst roem gebracht. Integendeel, de toestand moest door ieder die nog aan nationale eer hechtte, als smadelijk gevoeld worden. De stemming zal wel zoowat geweest zijn, als korten rijd ge leden onder ons gevoeld werd, toen de smade lijke gebeurtenissen op Curagao zich afspeel den. In die atmosfeer moest de daad van Van Speyk als een verlossing doorvoeld worden, als iets heel büzonders. Terwül zü in den grond der zaak van een flinken aanvoerder verwacht mocht worden. De moreele bedenkingen, die er tegen in gebracht worden, zyn o.i. niet houdbaar. Onder andere vormen, komen bü de oorlog voering handelingen, die een zekeren dood meebrengen, bü herhaling voor. Voor dezen vorm van optreden een uitzondering te ma ken, lijkt ons dan ook volstrekt willekeurig. Wie ten oorlog trekt, moet bereid zyn het leven te offeren. Onze vaderen hebben dat verstaan en Van Speyk staat in dit opzicht met hen op één lijn. In zooverre hü leefde in 'n tijd, die niet uitmuntte door groote volkskracht, door drang tot groote daden, steekt hü boven zün tijd uit, heeft zy'n daad ook grooter beteekenis dan wanneer zü ver richt ware in den tüd van onze gouden eeuw en verdient zij mitsdien ook de bijzondere waardeering van het nageslacht. liiiiiiiiiniiiiilmm TE VLISSINGEN. Zitting op a.S. DINSDAG 10 FEBRUARI in het voormalig Burgerweeshuis aan dQ Badhuisstraat, van 1\'29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jon* gens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind ii* overleg met het Bureau. iiiiiiiiuni Aardappelvoorraden. Evenals vorige jaren heeft de directie van den Landbouw een onderzoek ingesteld naar de omstreeks 15 Januari bü de verbouwers aanwezige aardappelvoorraden. De beteelde oppervlakte in H.A. in 1930 was 58.665, de totaal-opbrengst in H.L. was 18.900.000, de voorraad, op 15 Januari 1931 bedroeg 2.954.880 H.L. Prysvraag der Nederlandsche Jaarbeurs. De „Zakenwereld" schrüftDe Raad van Beheer der Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht verlangt een verhandeling over de ontwikkeling van tentoonstelling en jaar beurs in de 19e en 20e eeuw en de functie van de jaarbeurs in het huidig handels verkeer. De vraag moet worden beantwoord in de Nederlandsch taal. De antwoorden, geschre ven met een andere hand dan die van den in Doozen 20 en 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten auteur of met een schryfmachine, moeteri vóór 1 Januari aan den secretaris-generaal der Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht worden toegezonden. Zü moeten worden ge- teekend met een motto en vergezeld gaan van een gesloten briefje, dat hetzelfde motto of opschrift heeft en den naam en het adres des schrijvers bevat. Op den aanvangsdag van de Voorjaarsbeurs 1932 wordt het oor deel der jury, bestaande uit de heeren dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, prof. dr. N. J. Polak en prof. dr. Z. W. Sneller, bekend gemaakt en worden aafi de schrijvers der antwoorden, die door de jury een bekroning zün waardig gekeurd, de volgende prijzen uitgereiktle prijs gouden Jaarbeurspenning en 400 2e prijs zilveren Jaarbeurspenning en 250 3e prijs bronzen Jaarbeurspenning en 150. De bekroonde antwoorden blüven he* eigendom van de Nederlandsche Jaarbeurs, die tevens het recht verkrijgt tot publicee ring. Cursussen voor plattelands-gemeentepolitie. De Commissaris der Koningin in Gelder land heeft in een aanschrüving aan de burge meesters in zijn gewest medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt te bevorderen, dat voor het onderricht van plattelands-gemeei^tepo- litie in wetenschappelüke speurkunst de daar voor noodige cursussen in het leven worden geroepen. Deze cursussen zouden kunnen omvatten onderricht in de volgende verplichte vakken S algemeene wetskennis, kennis van de ver keersregelen, het hanteeren van wapenen, dactyloscopie en eerste optreden op de plaats des misdry'fs, terwül facultatief onderricht zou kunnen worden gegeven in motorkennis, zelfverdediging gymnastiek en eerste hulp by ongelukken, -1

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1