1000 500 300 25 PL0UV1ER voor Uw waterdichte Schoenen VRIJDAG FEBRUARI EERSTE BLAD No. 31 69e Jaargang 1931 •RICHT iRTLIJNEN NDA TE VLISSINGEN Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-20, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- co Provincienieuws RECHTSZAKEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS BUITENLAND is vrijwel geheel te doordat de eleetrici- ken van den stroom rich in het korte eking snel een uitweg via de steeds grooter usschen de onderbn- vorm van een vonk vergelijken met dat unt. Hierbij sluit de ;ebiedend handgebaar eene richting. Da chting hebben, zullen het laatste moment •lijven overhollen, tot andere richting niet >rdt door de verkeers- verschijnsel gevonden aare maatregelen ge- heeft zij hiertoe, be- die de stopsignalen weerszijden een bij het geven van een ,ngers in de verboden streep verzamelt en •srichting weder door vrijgegeven. Hier, weer rennen tot op meden. van een electrischen tgelijke verkeersrege- •ltjes worden verkre- en weer vliegen dezer moment, hetgeen dan vormt, wordt verme- an bt de volgende methode Elk der verbrekings plaat van een con- van de witte strepen bij het eerste mo- ng gaan nu de electri- laar de andere zijde ectievelijke plaat ver, otechnisch uitgedrukt, allel aan den schake- •geladen door de elec- den vorm van een •n tijd tusschen de weer bewegen. Men zoo groot, dat zijn ;shoe veelheid kunnen zal er in het geheel Tanneer de onderbre- n den schakelaar we- rloeit de in de platen weder over den scha veroorzaken, een eenvoudigen con- capaciteit over de de storende vonk op- de resulaten. uw stofzuiger, bij uw ardroger, enz. Vraagt stalleur. md 775.7 te Stock- nd 744.0 te Isafjord. avond van 6 Februari: find, later uit Zuide- zwaarbewolkt, wel. Temperatuur om het st. Rott. naar Batavia nebr. te Kilindini Febr. te Belawan 'ebr. van Port Said Batavia n. Amst, tevelt" (thuisr.) p. 3 5 Febr. v. Londen p. 4 Febr. Sagres 4 Febr. v. Singapore r. van Madeira Febr. Galle (thuisr.) p. 2 Febr. ?br. te Marseille 'ebr. van Catania *ebr. te Port Said ebr. Perim rmakelijkheden, igen, enz. Openbare vergadering ie van Bouwvakarbei- traat 22, 7.30 uur. er dag 12 Februari. leeling C.K.W.O, Con- Feestconcert Gemeng- Concertgebouw, 8 3.31 16.02 4.17 16.47 5.01 17.29 5.43 18.16 Auto's, Fietsen rtulgen. uari uur 5.23 7 5.25 8 5.27 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Vooir de ove rige tanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 6 FEBRUARI. De arbeidende Jeugd. Gisterenavond hield de Christ. Besturen bond een vergadering in het Militair Tehuis alhier, waarin ds. H. A. Wiersinga de eerste van het drietal lezingen hield over het on derwerp „De arbeidende Jeugd". Na de gebruikelijke opening en na ingeleid te zijn door den voorzitter, den heer J. Ma rijs, die wees op de belangrijkheid van het te behandelen onderwerp ook voor onze rij pere jeugd, begon ds. Wlersinyi zijn rede met te wijzen op het verschijnen in Duitschland van het boek „Proletarische Jugend" van den predikant Günther Dehn, dat groot op zien verwekt heeft.' Dehn, die een groot ar beidsveld te bearbeiden heeft, doet daarin mededeelingen over de arbeiderstoestanden in een voorstad van Berlijn met ongeveer 200.000 inwoners en over de arbeidende jeugd. Misschien zal men vragen wat hebben wij daaraan maar spreker zegt dat evenals de Rijn zijn opstuwende wateren uitstort in de Hollandsche rivieren, ook de verschillende geestesstroomingen vanuit het Oosten ons land binnenkomen, en daarom moeten wij op onze hoede zijn, want het valt niet te ont kennen, dat de teekenen daarvan ook in ons land reeds te zien zijn. De bevolking waarover in het boek gehan deld wordt, is zooals men ook in de groote steden van ons land ziet, .voor het overgroqte deel afkomstig van het platteland, en behóo- len tot den geordenden arbeidersstand. Het leven van deze menschen heeft in de stad in den loop der jaren een algeheele rerandering ondergaan. Behalve het merk waardig vasthouden aan traditioneele kerke lijke plechtigheden, heeft men het contact met de Kerk verbroken. Het is ©en leven van hard werken en de rader en de oudste kinderen gaan den ge- heelen dag van huis, naar hun werk, en ko men op ongeregelde uren thuis, wat funest is voor het gezinsleven. De schrijver teekent het leven van de ar beidende jeugd uit persoonlijk onderzoek. Zjj hebben geheel de Kerk uit het oog ver loren. Hun aandacht is alleen gericht op het materieele, het tastbare. Alleen de dag van f h e d e h is voor hen belangrijk en met de traditie en de historie van hun land zijn zij absoluut onbekend. Zelfs gebeurtenissen uit den laatsten tijd, zooals die van de keizerlijke .dynastie en de stichting der republiek, om maar enkele voorbeelden te noemen, zijn voor hen volkomen onbekende zaken. Van vereenigingsleven, ook ten opzichte van de vakvereeniging, hebben zjj een afkeer. Ver dienste en amusement zijn de eenige punten, vzaar alles voor hen om draait. Zelfs voor de socialistische beginselen voelen zij niets. Mo narchie of republiek laat hen volkomen koud. Verschillende antwoorden op vragen door Dehn aan honderden jonge menschen ge daan, geven een ontstellend beeld van het absoluut gemis aan geestelijke behoeften. Aan 1200 jonge menschen vroeg Dehn wat bun grootste begeerte was, en het antwoord was eenstemmig„Wij leven voor de sport". In de tweede plaats komt dan de interesse voor het vak, alhoewel dit vermindert, en dan soms nog voor de politiek. Wat de geslachtsverhoudingen betreft, Iedere jongen van 16 jaar heeft een „vrien din" en ieder meisje van 17 jaar een „vriend", te het openbaar of in het geheim. De sexueele omgang is tusschen hen geen zaak van zedelijkheid meer, maar alleen vau Het spreekt van zelf dat dit absoluut ge mis van hoogere geestelijke behoeften een zeer groot gevaar medebrengt voor het ge- beele maatschappelijk leven, omdat daaruit toch later de mannen en vrouwen moeten bomen, die dan zonder richting of stuur zijn en een gemakkelijke prooi worden van het communisme. Hun grootste verlangen ls om 's Zondags den dag door te brengen in de natuur, om zich te vermaken met motor, kano of roei bootje op de meren of andere sport. Het bioscoopbezoek is niet zoo groot als'men wel denken zou. Spreker zag nu onder het oog, wat de oor zaak is van dien ontstellenden achteruitgang °P geestelijk gebied, bij de kinderen van ouders, die vóór een 20 jaar nog trouw gods dienstig waren. Spreker schuift voor een groot gedeelte de schuld op de Kerk, in de eerste plaats de vroegere Duitsche staatskerk, die öf modern piëtistisch is. Die wèl Christus bracht voor het vroom gemoed, maar geen rekening hield met de groote behoeften en worstelin gen van de arbeidersziel in het maatschap pelijk leven. Den Christus niet bracht als den herschepper voor heel het wereldleven. Spreker eindigde met een vergelijking te trekken met de jeugd in ons land, waaronder ook het materialisme al meer een eerste plaats inneemt en met te wijzen op de taak welke ieder die het weimeent met het op groeiend geslacht, in dit opzicht heeft. Op dit leerzame onderwerp volgde nog een drukke bespreking, waarna ds. Wiersinga met dankgebed eindigde. De Nutsspaarbanb. In de Nuts-spaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier, werden in de maand Janu ari 1907 inlagen gedaan tot een bedrag van f 188.897.18 en 654 terugbetalingen tot een bedrag van 115.107.87. Er werden in die maand 104 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6646 en hun tegoed tot 2.306.002.38. Ter lediging werden 152 spaarbusjes aange boden, inhoudende 1667.88 en met 5051 spaarzegels werd bespaard 252.39, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijgeschre ven. De Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Het nieuwe gebouw der Industrie- en huis houdschool op het Molenwater heeft zich de laatste dagen in een druk bezoek mogen ver heugen. Dinsdag kwamen vele genoodigden een kijkje nemen. Woensdag dieden dit 210 aldaar verschijnend blad „Strand en Land" het volgende Maandag 11. werd te Knocks in den Prince's Schouwburg het blijspel „Haar Laatste Wil" opgevoerd door het tooneelgezelschap van Breskens, onder leiding van den heer J. C. Ie Bleu. Deze opvoering kon ook wel eenigszins beschouwd worden als een vriendelijk tegen- beaoek uit sympathie voor dat der Knocke- naren aan Breskens in den loop van den vo- rigen winter. De heer Salomé, technisch ambtenaar in dit Zeeuwsche badplaatsje en voorzitter #der lokale vereeniging voor Volks ontwikkeling, wil het vuur warm houden, dat kameraadschappelijk oplaait tusschen beide grenstadjes en had er dus dit prachtig feestje op bedacht en het werd een schitte rend succes. 18 Bressiaansche auto's met een 80 tal onzer Zeeuwsche vrienden, tuften, Knocke binnen en bewonderend werd de lange autosliert, de pacifieke weerwraak op ons talrijk bezoek, door onze bevolking nageoogd. Dra was de zaal met een sterk sympathiseerend publiek gevuld en onze symphonische kring „Or pheus" zette den genoeglijken avond in met een knetterende ouverture. En toen rees het doek voor „Haar Laatste(n) Wil" Wat een heerlijk ineengestoken stukje, hetwelk pleit voor den fijnen smaak onzer bezoekers. Ste vige humor van prima woordenballast, maar snedig doorspekt van spiritueele vondsten en verrassend-leuke zetten, rats op den man af en direct naar de lachspieren grijpend. En de vertolking Eveneens van solide kwaliteit, flink beheerscht en heelemaal in de vereisch- te lijn van het komisch gebeuren. Met het leeuwenaandeel ging de regisseur de heer J. O. Ie Bleu loopen, een 'acteur van allereerst gehalte. Wat een soberheid, en bezonken tooneeltechniek, plankenvast tot in het vol- Het is zeker een goede gedachte geweest van de V.V.V. op deze wijze om contact te zoeken met onze kunstzinnige Zuiderburen, ze is dit jaar wel bijzonder actief, zoo orga niseert ze voor 21 Februari een zang- en dansavond, waarvoor zij o.a. heeft geënga geerd de danseres mej. Nusbel van het Thea tre Royal de la Monnaie van Brussel die on der meer zal gevm „La mort du Cyque" van Saint Saens, het stuk welke de onlangs in Den Haag overleden Anna Pawlowa op zulk een sublieme wijze wist te vertolken. Verder heeft deze vereeniging nog op haar program voor dit seizoen een lezing van dr. Van der Veen uit Vlissingen over het bekende werk „Kristin Lavansdochter", van Sigrid Undset, en dan komt nog dr. Portielje, inspec teur van de levende have van den dierentuin te Amsterdam, die des middags met de schoolkinderen en des avonds met de leden der vereeniging door middel van lantaarn plaatjes een wandeling door Artis zal ma ken, en dan komen de Knockenaren nog een tegenbezoek brengen met Vlaamsche humor en jolijt. GROEDE. 'i Gisteren had alhier in het café van den heer P. Lagendijk een algemeene vergadering plaats van de varkensvereeniging „Help U Zeiven" te Groede. Uit het jaarverslag over 1930 bleek, dat de vereeniging op 31 December 1930, bestond uit 230 leden, 16 donateurs en 2 eere-leden. De ontvangsten bedroegen 1346:34 en de uitgaven 1170.69, alzoo een batig saldo van 175.65. Er werd in totaal voor gestorven varkens uitgekeerd 496.70. Over 1930 wer den 304 varkens verzekerd. De bezittingen der verzekering bedroeg in totaal 2517.79. personen tegen entrée en gisteren, den gra- tisbezoekkdag, kwamen 717 bezoekers van hun belangstelling getuigen. Ongeval of moordaanslag Gisterenavond ongeveer kwart over negen hoorde het dienstmeisje van den koster van de R.-Kath. kerk te Ovezande, plotseling bui ten een schot vallen. Bij onderzoek bleek, dat de 30-jarige echtgenoote van den koster Brakke met een schotwond in den hals dood werd gevonden, niet ver van de woning. Een jachtgeweer lag er naast. De koster zelf be vond zich op dat moment m de pastorie. De politie te Ovezande werd onmiddellijk ge waarschuwd en stelt een onderzoek in. Of men hier met een ongeval of met een aan slag te doen heeft, kon men nog niet vast stellen. Bij een door de politie ingesteld onderzoek, wees de vrouw haar man als den dader aan, terwijl ook moet zijn gebleken, dat de vrouw inderdaad het schot zelf niet kan hebben gelost. Dr. Huese verleende de eerste hulp, terwijl de vrouw daarna naar het ziekenhuis, te Goes ter verdere behandeling is overge bracht. Koster B. ontkent het feit te hebben ge pleegd, doch de politie heeft blijkbaar termen gevonden B in arrest te stellen. De justitie uit Middelburg vertoefde heden ter plaatse. SOUBURG. Lijst van gevestigde of vertrokken perso nen gedurende de 2e helft der maand Janu ari 1931. GEVESTIGD! D. Poppe, Buteuxstraat B 208, van Hoek. A. van Sluijs, Padweg B 42, van Vlissingen. G. Hijman en gezin, Vrijburgstraat C 80, van Vlissingen. S. Joziasse—Bosschaart en kind, Tuindorp D 88, van Vlissingen. A. van Hese en gezin, Nieuwe Abeele C 261, van Vlissingen. VERTROKKEN! Mej. C. Bruijnooge, Wissel C 130b, naar IJzendijke. Mej. A. LiefheidOlivier en gezin, Van Turnhoutstraat E 47, naar Hepkelum. Mej. M. Christiaanse—Duvekot en gezin, Vrijburgstraat C 80, naar Nijmegen. K. Faasse en gezin, Nieuwe Abeele C 228, naar Vlissingen. J. B. A. Koelhuis, Kanaalstraat B 7, naar Ned.-Indië. Mej. M. de Voogd, Oranjeplein A 166, naar Ermelo. G. P. Liefheid, Van Turnhoutstraat E 47, naar Curasao. BRESKENS. Over het bezoek dat onze tooneelclub onder leiding van de Vereeniging voor Volksontwik keling bracht aan Knocke lezen we in het maakte en schitterende mimiek Wat een gierstorm bij het vervoerde publiek, dat her haald losbarstte in stuipachtig geproest bij het pyramidale gedoe van den pantoffelheld Groen, een perfect conterfeitsel van de men- schelijke malligheid. Knap stond de begaafde actrice mevrouw R. de Hullu hem terzijde als de kregelige, kribbige mevrouw Groen, kort aangebonden als een Engelsch haantje en spuwend als een rusteloos pruttelend kratertje, lava- golven van haat, afgunst, laster en venijnigen menschenwrok. Ook een sterke, kloek-bezon ken tooneelkracht. Het echtpaar Smetselaar, kwam ook met zijn vertolkers mej. Van Put ten en de heeren H. Kouwe tot zijn volle recht. De korzelige mevrouw Snetselaar met haar watervallen van giftige woorden was ook een kostelijke verschijning. Varensgezel Vierkant werd snedig verper soonlijkt door J. van Donk, die met zijn Zeeuwsch dialect de blije noot nog intenser opvoerde en alleszins den lachstorm af en toe nog een paar graden deed zwellen. Mej. W. van Luyk als het nichtje Tilly de Veer was een gracielijke verschijning, be koorlijk en volmaakt uitgerust om het ont vlambare hart van denletterkundige Her man Alkema in rooden gloed te doen op laaien. Onmiddellijk won ze dan ook stormender hand de gunst van het toejuichend publiek. En als we hier nog aan toevoegen dat de no taris in J. de Hullu een perfect type vond, gestreng en onroerbaar en sceptisch als een gezegelde acte, dat de klerken elkaar over troefden in ambtsgetrouwheid en mathema tische twistberekening, dat huisknecht en ka mermeisje nauwgezet hun onglorieuze rollen vervulden, dan geloof ik dat iedereen begrij pen gaat dat hier geen openingen zaten in een gaaf geheel, dat drie uur lang de lach spieren heeft bewerkt van honderden schate rende toehoorders, van wie de eene helft zwoer een einde te stellen aan het pantoffel martelaarschap en de andere helft dit tyran- schap tot in der eeuwigheid te bevestigen. En hierop past geen Amen De heer Leon Verheve, lid van het inrich- tingskomiteit reikte de lieve juffer W. van Luijk een sierlijk bloemenkorf je toe uit naam der dankbare toehoorders, en de heer Ward Vervarcke dankte de Bressiaansche tooneel- groep voor haar heerlijke opvoering. Hierin werden de heer Salomé en de heer Van Zuyen, burgemeester van Breskens niet ver geten, die zooveel tot het welslagen van dit feestje bijdroegen. En nu vond nog de heer Le Bleu een flink geïmproviseerd woordje, dat een wenk bleek aan zijn geknechte ge- slachtsgenooten den heiligen strijd te wagen voor hun roervolle ontvoogding. En hierna werd gedanst en nog eens ge danst, dol en gelukkig tot in het eerste mor- gengrauwen de laatste Bressiaansche auto voorzichtig en godvmclitig wegsliere naar het klarende Oosten. Een blije, mooie herinnering te meer En tot ziens, vrienden in Breskens Vervolgens werd een ingekomen stuk voor gelezen van den heer J. de Rooij, caféhouder te Groede, waarin hij verzocht, om ook in zijn café, nu hij deze had uitgebreid, op zijn beurt een vergadering mocht hebben van de var kensverzekering. Nadat over dit verzoek was gestemd, bleek dat er 116 stemmen waren uitgebracht, waarvan 74 vóór en 42 tegen, zoodat dit verzoek zal worden ingewilligd. Daarna moest worden overgegaan tot ver kiezing van bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren A. Mol, J. de le Lijs en W. Fenijn, welke bij acclamatie werden herkozen. Het inleggeld bij intrede in de verzekering werd wederom op 3.50 vastgesteld. De con tributie werd, na gehouden stemming vastge steld op 0.25 per maand. OOSTBURG. De prijs van den electrischen stroom be draagt in deze gemeente 50 cent per K.W.U. Er circuleert nu een adres in deze gemeente, waarop druk wordt geteekend, met verzoek dezen prijs te verlagen. Mishandeling van een rijksveldwachter. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de ge broeders K., fabrieksarbeiders te Nieuwe-Pe- kela, wegens mishandeling van een rijksveld wachter te Alteveer, veroordeeld tot twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Winschoten had hen veroordeeld tot vijf jaar. Inschrijving in het handelsregister. De vijfde kamer der rechtbank te 's-Gra- venhage heeft het vonnis van den kanton rechter te 's-Gravenhage bevestigd, waarbij het Tweede Kamerlid dr. L. G. Kortenhorst in zijn kwaliteit van bestuurslid van de ge mengde Bedrijfsvereeniging, opgericht inge volge de Ziektewet door de R.-Kath. Werk geversvereniging, was veroordeeld tot 50 ct. boete, wegens het niet laten inschrijven dezer vereeniging in het Handelsregister, van welk vonnis hooger beroep bij de rechtbank was aangeteekend. Het betrof hier de vraag, of een bedrijfs vereeniging een pub'iekrechtelijk orgaan is. Het moorddrama te Cuyk. Gisteren moesten voor de rechtbank te 's-Bosch verschijnen D. v. D., een zwervende arbeider, 57 jaar, en de vrouw B. M., d*e zich „dichteres" noemt. Ook zij, een robust, grof, guur type, behoort tot een gevaarlijk soort zwerversvolk en is thans gedetineerd. Zij worden verdacht ter zake van moord op den zwervenden koopman Berend Tap, wiens lijk ernstig aan hoofd en armen verwond, in een sloot gevonden werd onder Cuyk. Verdachten hebben hun slachtoffer in een schuur op het gehucht „hét Rot" met een zwaar voorwerp doodgeslagen en zijn lijk op een kruiwagen vervoerd naar een sloot, welke op niet verren afstand gelegen is. De vrouw heeft het slachtoffer beroofd van de koopwaren, waarmede hij ventte en die in haar bezit gevonden zijn. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de ambtenaar van het O.M. tegen D. v. D. 8 jaar en tegen vrouw M. 12 jaar gevangenis straf wegens roofmoord. Diefstal van een postzak. Op 30 October van het vorige jaar heeft de rechtbank te Haarlem een zaak behandeld tegen den besteller der posterijen J. D„ die in den nacht van 10 op 11 September in den postwagen van den trein uit een postzak eenige brieven, welke in totaal ongeveer 16.000 aan geld en geldswaardige papieren bevatte, ontvreemd. De eisch luidde 2 jaar gevangenisstraf, doch de rechtbank gelastte een nieuw onderzoek. Gisteren werd ae zaak opnieuw behandeld en .nadat eenige nieuwe getuigen waren ge hoord, persisteerde de officier van justitie bij zijn vorigen eisch. De verdediger, mr. G. L. van Dam, vroeg op juridische gronden vrijspraak en vestigde er de aandacht op, dat verdachte, die reli gieus-Israëliet is en reeds vijf maanden in voorarrest zit, ritueel voedsel werd geweigerd. Pleiter heeft hierover gecorrespondeerd met den minister van justitie," die hem mededeel- de, dat wel ritueel eten verstrekt kon worden, doch dat verdachte dit zelf zou moeten be talen, waarvoor hem 1.75 per dag in reke ning zou moeten worden gebracht. De pre ventieve hechtenis is in verband hiermede voor verdachte dubbel zwaar. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar St. Annaland door ds. A. van Willigen te 's Grevelduin-Capelle. Opheffing openbare school. De Kroon heeft gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Zeeland waarbij de ge meenschappelijke openbve lagere school aan den Oostdijk van de gemeenten Krabbendijke en Kruiningen wordt opgeheven. De ophef fing gaat in op 1 Maart. Examens. Aan de Technische Hoogeschool t^ Delft is geslaagd voor het proponents-examens schei kundig ingenieur de heer H. F. van der Laan te Middelburg. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaats-examen klas sieke letteren C. J. Haartsen te Oost-Souburg, Aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen is geslaagd voor het landmeters-examen (koloniale richting) de heer A. J. Wisse, ge boren te Kruiningen. Voor het examen van kraamverpleegster is geslaagd mej. P. Trijers te Hulst. DE VOORBEREIDING DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Gisteren is te Genève bijeengekomen de Volkenbondscommissie van budgetaire des kundigen, die preciese voorstellen moeten uit werken en bij den Volkenbondsraad indienen over de verwezenlijking van de in het ont- werp-ontwapeningsconventie neergelegde be ginsel van de beperking der militaire uitga ven. Zooals men weet is de commissie-Lou- don tot de overtuiging gekomen, dat een der belangrijkste middelen om wapen verminde ring te verzekeren is de vermindering der militaire uitgaven. Met groote belangstelling ziet men dus het werk dezer budgetaire des kundigen tegemoet, die in deze zitting hun rapport aan den raad moeten opstellen. FRANSCHDUITSCHE SAMENWERKING, In „l'Europe Nouvelle" heeft graaf Wladi- mir d'Ormesson een artikel gepubliceerd over een samenwerken van Frankrijk en Duitsch land tot vermindering van de gevolgen van de economische crisis in Duitschland. Hij ontwikkelt daarin een plan, volgens hetwelk voor de eerstvolgende 2 jaar de be talingen voor de schadevergoeding met de helft verminderd zouden worden, welke maat regel gepaard zou moeten gaan met een ver mindering der militaire uitgaven, zoowel van Duitschland als van Frankrijk, met 1/12, al- thans voor de jaren 1930—'31 en 1932—'33^ Frankrijk zou aldus een milliard francs be sparen, Duitschland 58 millioen mark. In de „Ere Nouvelle" bespreekt thans Her- riot dit artikel van graaf d'Ormesson. Herriot constateert, dat Duitschland ontegenzeggelijk ziek is, doch het beschikt over een goeden en tevens moedigen geneesheer. De sleutel-van

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1