500 300 25 PLOUVIER voor Uw waterdichte Schoenen WOENSDAG 4 FEBRUARI EERSTE BLAD KE STAND ARTLIJNEN 5ERICHT END A «-No.29 69e Jaargang 1933 TE VLISSINGEN ta Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniüinü „de nederlandsche dagbladpers" Dit nummer bestaat uit twee bladen Bij den dood van Van Speijk blijven de beide Vlissingers aan boord in leven. Stads- en Provincienieuws O6.00 Kinderuurtje. -7.30 Onderwijsfonds ,30—8.00 Lezing. 8.00— kweekschool-demon des Heils, te Amster- .1011.30 Gramofoon- 10.35 Morgenwijding. mofoonplaten. 1.20 Or- ïrt, alt en tenor. 2.45 Concert, orkest, cello, ider uurtje. 6.20 Lezing, meert, cello en piano, 0 Concert, viool, decla- t. 9.20 Berichten. 9.35 Ijezing. 10.55 Berichten. :k. 1725 M. 8.05 en Gramofoonplaten. 9.05 6.20—7.20 en 9.35- oonplaten. 12.25—1.50 .10 Orkestconcert. 8,35 aarna berichten en tot 11.20—1.20 Orkest- rkestconcert en voor- milien Hansen". 7.35— 8.30 Hoorspel. 8.30— :5—10.20 Kamermuziek. ik. 5.20 Gramofoonplaten. en 7.50 Gramofoonpla- Liederen. 8.50 Muziek. M. 5.20 Orgelconcert, mofoonplaten. 7.35 De- foonplaten. 8.20 Muzl- loncert, orkest en viool. 5.4011.20 Voordrach- .ofoonplaten. 12.15—1.20 ramofoonplaten. 2.20— 04.50 Concert. 4.50— lezingen. 7.20 Solisten, ialoog. 8.30 Siebzig Mi- Berichten en daarna JLBURG. O U W D Rosendaal, 23 j. en M. L L E N Iven, z. EDEN: J. Hendrikse, 74 j. - a. A. F. Witte, 73 j - 77 j. 31 Jan. Perim Jan. v. Paramaribo Jan. van Dover Febr. van Port Said 'ebr. Ouessant 1 Febr. Kaap del Arrai p. 2 Febr. Ouessant Febr. te Antw. 1 Febr. van Padang - Febr. te Durban r. te Batavia van Rott. egonde" (uitr.) P- 31 30 Jan. van Dakar 1 Febr. te Marseille •"'ebr. van Sabang en" (thuisr.) 1 Febr. p. 1 Febr. Perim p. 31 Jan. Dungeness Jan. van Manila te New-York van Rott. sr.) p. 1 Febr, Gibraltar Jan. van Colombo Febr. 15 u. te Marseille Jan. van Suez itand 776.5 te Stenseel. tand 741.6 te Isafjord. avond van 4 Febru- iostelijke wind. Gedeel- it eenige sneeuw. Tem- spunt tot lichte vorst. ermakelükheden, ingen, enz. - Lezing Christelijk® Llitair Tehuis, 8 uur. Feestconcert Gemeng* ig, Concertgebouw, 8 2.02 14.32 2.46 15.15 3.31 16.02 4.17 16-47 Auto's, Fietsen ertuigen. >ruari 4 5 6 7 uur 5.19 5.21 5.23 N 5.25 M ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuut.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 repels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Verklaring afgelegd voor den Vlissingschen boekhandelaar N. J. Mestdag'a door den Vlissingschen loods. dqi staf van generaal Chassé voer de mari tieme aangelegenheden van No. 6 woei. Hij liet de kanonneerbooten, naar gelang van het weder öf op stroom, óf nabij het Vlaam- sche hoofd post vatten. De bemanning der Scheldevaartuigen moest voortdurend op hare hoede zijn tegen allerlei aanslagen en beleedigingen, welke zij haast niet konden - verkroppen en toch niet mochten straffen. Daarentegen werden velen onder hen de luitenant-ter-zee Van Speijk, 3) commandant van de kanonneerboot No. 2, in November en December benoemd tot ridder der M. W. O. Voor de gelukwenschen hiermee bedankte Van Speijk in boven geciteerd schrijven, toen zijn oorlogsbodem op de Schelde was inge vroren in die Decembermaand. Op 5 Februari was de kanonneerboot No. 2 ten Noorden van Antwerpen door storm van haar ankers geslagen en tegen de kaai van het bassin gedreven. Terstond springen ge wapende Belgen aan boord en stroomt het grauw van alle zijden toe om het gehate Minder bekend dan de bovengenoemde dood zal waarschijnlijk zijn, dat er onder de bemanning van de kanonneerboot, die zoo'n ontzettend einde had, ook een paar Vlissin gers waren, die echter den dood ontkomen zijn. Vandaar, dat ik dit door de historie ge- boekstaafde feit, waaraan intusschen niet veel nieuws is toe te voegen, nog eens in dit blad ophaalbovendien is het dan toch ook wel up-to-date, daar bij de marine deze dag met piëteit herdacht wordt. Maar niet alleen by de marine leeft deze daad voort, geen schooljongen is er, of hij zal in het kort de daad van dien eenvoudigen Amsterdamschen weesjongen kunnen vertellenen ook in dezen tijd, waarin a-nationalisme soms hoog ste goed schijnt, als reactie waarschijnlijk op wel eens hinderlijk chauvinisme, zal de her- I innering aan deze daad veler belangstelling wekken. Men meene niet, dat deze „heldendaad" een spontane uitbarsting is geweest in de hitte i van den strijd, in de opwinding van het jlik, 't is wel degelijk rijpelijk over- en zelfs geprofeteerd lang te voren. I Men oordeele over het briefje, dat hier volgt en dat vijf weken vóór zijn dood geschreven li aan boord van dezelfde kanonneerboot „Aan boord Zr. Ms. Kanonneerboot No. 2, noch liggende voör Antwerpen den 19den December 1830. „Hartelijk Geliefde Nicht „Uw voor mij zoo aangename en harte lijke letteren van den 9den dezer maand gedateerd zijn mij den 18den geworden. Hartelijk dank voor Uw felicitatie met de Militaire Willems Orde. Ik verkeerde ook ten allen tijde in het denkbeeld Uw alle het mij van harte zoude gunnenmaar Lieve Nicht, een tweede Chassé te worden, daar behoort veel toe. Vertrouw stellig van ieder, welk in de Marine is, alles veil heb ben voor onze Dierbare Koning maar waar is de gelegenheid daartoe Liggende nabij een klomp ijs, 't welk reeds te voor schijn komt, hoe dan Weg dan behaalde Bravoer, en de Land Soldaat is in eene ge- legentheid zich te kunnen onderscheiden. God gave maar geen ijs in het water kwam, dan zoude ik nog moed behouden. Maar vast en aan den grond, kijk dat is een toer en voor ons zeer onvoordeelig. Intusschen moet ik Uw zeggen (zoo ik hoop mij te willen gelooven) dat eerder Boot met kruit en mü in de Lugt gaat dan immer een infame Brabander te worden of het vaar tuig over te geven. Liever word ik een Klaassen dan een Deine. Echter de on- ondervinding doet leeren. Nu beste Nicht, vaart met Neef en uw beide lieve kinderen bestendig en hartelijk wel en zyt steeds overtuigd dat ik blijve zal Uw dankbare en verpligte Neef S. C. J. VAN SPEIJK, Ridder, Lt. t. Z." Bij het uitbreken der Belgische onlusten ?as het Schelde-eskader natuurlijk ook ver kerkt. In de zeeplaatsen werkte men ijverig !n het najaar van 1830 aan de uitrusting van alle beschikbare bodems, het geheele perso- neeI der zeemacht was mobiel. Er wer den vrijwilligers opgeroepen en drie defensiën k water vastgesteld. De eerste linie van de Wester- Schelde zou bestaan uit drie divisiën Van den mond der Schelde tot het Sloe, van bet Sloe tot Bath en van hier tot Antwerpen de tweede linie was die der Ooster-Schelde enz. Te Vlissingen werden de korvetten "Amphitrite" en de „Heldin" in dienst ge stold en verschillende andere vaartuigen wer den naar de Schelde en Antwerpen gediri- B«erd. De voor Antwerpen gestationneerde vl°ot onder bevel van den kapitein-ter-zee kwe van Aduard 2) werd ter beschikking Besteld van den luitenant-generaal Chassé tot behoud van de rust, zoo noodig tot ver dediging van de vesting en de citadel van Antwerpen. Het Schelde-eskader werkte op slechts eenige kanonneerbooten achter bleven °nder bevel van den kapitein-luitenant ter Koopman, wiens standaard als chef van October 1830 mede tot het in bedwang bonden der opstandelingennaarmate het ^getijde verliep keerden vele schepen tofug, zoodat na 26 December op de Schelde den heer N. J. Mestdagh, boekhandelaar, de volgende ervaringen verteld (hij was zooals ik reeds zeide, mede aan boord). „Op den 5den Februari met de boot voor het Vlaamsche hoofd liggende, gingen wij, des ochtends te 9 uur met een sterke westenwind onder zeil naar Austruweel. De boot aldaar niet van lager wal willende draayen, liet men vervolgens het anker vallen, ten einde niet in 'svijands handen te geraken. De Belgen zich hierop op het fort aldaar vertoonende, zeide Van Speyk tegen mij „Indien zij beginnen, dan zullen wij ons best doen". Van Speyk en ik staken toen ieder een sigaar op, doch ik weet niet, of daarmede het kruit is aan gestoken, daar ik zelf niet beneden ben ge weest. Ik gaf nu bevel, om het zeil half in te halen en kluiver en stagf k op te zetten en heit touw van het anker te kappen, ten einde vrfj van den wal te komen. Dit gelukte wel in zooverre, doch toen men de boot aan het fort van St. Laurent door den wind zocht te krijgen, wilde dezelve weder niet draaien. Hierop werd andermaal een anker uitgewor pen en zeil gestreken, doch het anker wilde door den harden grond niet vatten en zoo werd de boot tegen den wal geslagen. Men wilde hierop de sloep uitzetten en daarmede bezig zijnde, kwamen de Belgen aan boord, wier getal ik niet weet op te geven zij beletten met het werk voort te gaan en bevalen de sloep niet uit te zetten, maar hun te gehoorzamen. De kommandant Van Speyk ging hierop bedaard naar omlaag, alwaar hij eenige oogenblikken bleef. Het opperhoofd der Belgen .hierop naar Van Speyk vragende en hem begeerende te spre ken, vertoonde deze zich op den kajuitstrap. Korte oogenblikken daarna hoorde ik den kommandant zeggen „Een moment, dan zal ik u mijne papieren laten zien." een been was afgezet. Deze kreeg later een baantje op de Rijkswerf te Vlissingen tegen 1 daags en bij ontslag een pensioen van 96. Toen de prins-admiraal prins Frederik in Mei '31 Vlissingen bezocht, dat onder bevel stond van vice-admiraal Gobius, ontbood de prins den matroos Pieper op de marinewerf bij zich om hem te complimen teeren. De mast werd later Overste Koopman als geschenk aangeboden. In 1842 werd deze mast geplaatst voor het Koninklijk Instituut van de Marine te Medemblik. Thans prijkt hij te Willemsoord vóór de Inrichting van Militair Onderwijs. Het volgend jaar, dus 5 Febr. 1832 werden te Vlissingen uitgereikt aan J. C. Pieper, H. F. Wijier, M. J. van de Velde namens Zee mans-Hoop te Amsterdam een goud vijf gul denstuk ieder, teneinde zich op dien dag met hunne kameraden te vermaken en Van Speyk en hun gesneuvelde makkers te herdenken/' H. G. VAN GROL. Archivaris. 1) Generaal N. Daine was uit Nederland- schen dienst naar de Belgen overgegaan en werd als deserteur afgevoerd. Reinier Claessen liet zich, zooals bekend, in den oorlog tegen de Spanjaarden in 1606 ook in de lucht vliegen. 2) Later, den 12 December 1832, gesneuveld als schout-bij-nacht bij de Kruisschans tegen de Franschen aan boord van zijn vlagge- schip, het fregat „Eurydice", en begraven op het kerkhof aan de Kerkhoflaan alhier, waar een monument is opgericht door zijn offi cieren. 3) Bij Kon. Besl. van 16 Nov. 1830 werd Van Speyk benoemd tot Ridder M. W. O. 4e klasse. vaartuig, dat op 27 October jl. mede de eerste schoten op de stad had gelost, te vermeeste ren. Van Speijk is onmachtig om met dertig schepelingen aan het toenemend aantal be stormers het hoofd te bieden. Reeds klimt één in den mast om de Nederlandsche vlag naar beneden te halen en de Brabantsche te hij - schen. Twee anderen roepen Van Speijk toe „Geef u over, haal uwe papieren „Ik ga al", antwoordt Van Speijk. Hij snelt de trap af, waarschuwt zijn oppasser, den marinier Weiier „Jongens, berg je", om over boord te springen, steekt den brand in het kruit en vliegt met vriend en vijand in de lucht. Slechts zeven schepelingen ontkwamen aan den dood hieronder was de genoemde Wei- Ier, een Vlissinger, die ook nog den bootsman waarschuwde, deze deed dit den loods weer, eveneens een Vlissinger, nl. Martinus Johan nes van de Velde. Van Speijk had zoodoende het besluit uit gevoerd, waartoe op 19 December 1830 veer tien scheepsbevelhebbers zich plechtig had den verbonden, om liever de hun toever trouwde oorlogsvaartuigen aan vernieling prijs te geven dan te dulden, dat de oude landsvlag door de opstandelingen zou worden gehoond. „De heldendaad van Van Speijk maakte een diepen indruk op geheel ons volk en in den vreemde. In de woningen der aanzienlijksten als in de stulp der behoeftigen was geen Hollandsch hart, dat niet sneller klopte bij de mare van zijn heldhaftig bedrijf. Drie dagen droegen de krijgsmachten rouw over Van Speijk. Niet alleen'de bodems der Ko ninklijke Nederl. Marine, maar ook vreemde vaartuigen op de Schelde heschen vlag en wimpel halfstok. De daad van Van Speijk wekte den moed, het zelfvertrouwen en den strijdlust weder op, bezielde allen, die de wapenen voerden met de zucht om zijn dood te wreken. Ook in het buitenland, waar men in den laatsten tijd de dapperheid der Belgen hoog had verheven, op de Nederlandsche laf hartigheid gesmaald had, begon men weer betere gedachten te koesteren omtrent het volk, dat zonen telde als Van Speijk. Willem I droeg nog in den kabinetsraad van 8 Februari diep ontroerd op aan den prins-admiraal 4) om de naar Rotterdam vervoerde overblijfselen van Van Speijk voor- loopig te Delft te laten bijzetten, in afwach ting dat te Amsterdam een gedenkzuil boven het graf van den gesneuvelden held, die in het weeshuis aldaar zijn opvoeding had ge noten, zou zijn opgericht. Voorts gelastte de koning, dat ten allen tijde een schip der Koninklijke marine den naam „Van Speijk" zou voerenlater werd ook de vuurtoren van Egmond naar hem genoemd." De Vlissingsche loods Martinus Johannes van de Velde, (aan wien bij Kon. Besl. van 23 Nov. 1831, No. 72, voor het teloor gaan zijner plunje de som van ƒ100.40 werd uitgekeerd met nog een extra t ~e van ƒ44) hoft op 12/13 Maart 1831 te Vlissingen op verzoek van Ik mij hierop naax achteren begeven heb bende, sprong de jongen (d-t. de 23-jarige Hendrik Frederik Wijier, geb. te Vlissingen, zoon van Johannes Hendrik en Catharina Petter) over boord, zwemmende naar den waltoen de jongen aldaar was aangekomen, ging ik naar den voorsteven, waar de boots man of zeilmaker Poolman (deze werd ge kwetst, maar bracht er het leven af) bij mij kwam, fluisterend „Loods Loods het vuur is in 't kruid hetwelk ik beantwoordde met te zeggen „ik kan er niet in doen, maar veel liever mede springen, dan mü aan verraad schuldig maken". De bootsman voegde er bij, dat hij dit van den kajuitsjongen vernomen had, vóór dat hij over boord was gesprongen. Deze jongen bevond zich omlaag, en ziende de kruidkamer open en Van Speyk in dezelve, vroeg hij „Kommandantgaat gij vuur in 't kruid steken Waarop Van Speyk ant woordde „Maak dat gij wegkomtTerwijl dit voorviel, hoorde ik van den wal roepen „Gij moet de vlag neerhalen", dit geschiedde ook, maar ik weet niet door wie. Ik zag ook, dat de op den wal staande troepen hunne ge weren laadden, en kort daarop vloog de boot in de lucht. Ik weet niet, hoe ik in het water ben ge raakt, als geheel bedwelmd zijnde, maar bo ven water komende ben ik naai* het wrak ge zwommen, waaraan ik nog eenige oogenblik ken bleef hangen totdat het zonk, toen ben ik in de mast geklommen en door een matroos van een andere natie aan wal gehaald en al- zoo gered. Ik werd op het wapenplein te Antwerpen gearresteerd en naar de wacht gebracht en vervolgens door den consul Eller- man en den commissaris van politie met een koets afgehaald en met den bootsman naar het Gasthuis gebracht. Men heeft mij daar een verklaring laten teekenen, die ik getee- kend heb zonder ze te lezen. Andere gesprekken van Van Speyk heb ik niet gehoord. Deze heeft nog wel twee andere matrozen geroepen, maar ik weet niet waar toe of wat hfj tot hen gezegd heeft. Het duurde nog eenige minuten voor de boot is ontploft, daar de jongen, na over boord te zijn gesprongen, nog eerst is gered en in een huis gebracht. ïk schreef mijn behoud hier aan toe, dat ik, op den voorsteven zijnde, van den wind afstond, waardoor de stukken van mij afsprongen, als liggende regt op den wind." De hierboven genoemde in het Fransch gestelde verklaring behelsde, dat de Bel gen waren toegeschoten om het in het nauw gedreven schip te helpen, wat intusschen on juist was, maar moest dienen om eventueele weerwraak bij voorbaat te ontwapenen. De Hannoveraansche consul Ellerman hierboven genoemd deelde den eskader- commandant de namen der geredden mede. Overste Koopman eischte hun onmid dellijke uitlevering, waaraan gevolg werd ge geven. Een ander, de matroos Pieper, kon eerst den 23en worden uitgeleverd, daar hem 4) Prins Frederik aan het groote werk aan hem gewijd door F. de Bas ontleen ik o.a. deze bijzonderheden, maar meer nog aan J. Koning, Leven van Jan Carel Josephus van Speijk, Amsterdam 1832. VLISSINGEN, 4 FEBRUARI. Hoofdstembureaux voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten. Door Ged. Staten zijn benoemd met ingang van 18 Februari a.s. voor den tijd van vier jaren tot leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden der Prov. Sta ten in den kieskring Middelburg de heeren mr. A. A. de Veer, J. Onderdijk, J. C. F. Lar- sen en mr. H. Doorenbos en tot plaatsvervan gende leden de heeren C. van der Weel, J. F. Heemskerk en J. A. M. Lambermont, allen te Middelburg in den kieskring Vlissingen de heeren M. J. Harts, P. G. Laernoes, J. de Meij, mevr. de wed. H. C. Engering, geboren Spillner en tot plaatsvervangende leden de heeren M. J. Hemmekam, W. L. Huson en J. C. Paap, allen te Vlissingen in den kieskring Zierikzee tot leden de hee ren A. Timmerman Cz., L. Koopman Cz., mr. Ch. F. M. de Witt en A. de Boer en tot plaatsvervangende leden de heeren W. de Boer, J. A. Biermasz en L. J. Guinee,' allen te Zierikzee in den kieskring Tholen tot leden de heeren J. M. Wagemaker, H. J. Laban, H. Goossen en Th. A. Aertsen en tot plaatsvervangende leden de heeren H. G. Deurloo, L. Bal en P. K. Baaij, allen te Tholen in den kieskring Goes tot leden de heeren J. M. Broekstra, D. A. Constandse, A. de Bruijne en J. de Kok en tot plaatsvervangen de leden de heeren P. J. Simons, J. van der Meulen Bosma en J. Laport, allen te Goes in den kieskring Sluis tot leden de heeren A. F. J. Aernoudts, H. van Mazijk, Iz. Brevet en E. F. Janssens en tot plaatsvervangende leden de heeren J. N. Metz, P. F. van Over- beeke en H. M. Kerpestein, allen te Sluis in den kieskring Hulst tot leden de heeren C. J. Burm, E. Th. Lockefeer, Jos Maertens en A. C. M. Poppe en tot plaatsvervangende leden de heeren C. J. van de Walle, G. M. Veugelers en L. F. M. van Waesberghe, allen te Hulst. De bezichtiging van de „Dentpo". Het trotsche zeekasteel dat op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" wordt gebouwd en thans voltooid is, heeft terecht de bewon dering getrokken van ieder die dit mailschip aan de Dokkade zag liggen. Uitwendig maakt het kolossale schip reeds een machtigen in druk en vooral des avonds als de duizenden electrische lampen het schip verlichten, wordt deze zelfs fantastisch. Toch krijgt men eerst een goeden indruk van dit drijvende paleis, als men een kijkje aan boord kan nemen. Dat de directie van de Kon. Maatsch. „de Schelde" het publiek in de gelegenheid heeft willen stellen de „Dempo" te bezichtigen is op hoogen prijs gesteld. Dat is wel hieruit gebleken dat men letterlijk storm liep om kaarten te bekomen en de toeloop was zelfs zoo groot, dat gisteren zeer vele personen, teleurgesteld zijn moeten worden. Niet min der dan 2000 personen hebben gisteren dit nieuwe mailschip bewonderd. Want er was maar één roep over dit laatste product van Nederlandschen scheepsbouw. Natuurlijk konden de bezoekers slechts een, vluchtigen indruk krijgen van het mooie passagiersschip, maar zij hebben zich kun nen overtuigen dat onze mailbooten met het volste recht den naam verdienen van zee-* kastellen. Hedenavond zal de belangstelling van het publiek niet minder groot zijn dan gisteren het geval was, want ook hedenmorgen ver drongen honderden personen zich voor da hoofdpoort om kaarten te bekomen. Ook uit Middelburg was de belangstelling gisterenavond zeer groot. Wij deelen mede dat hedenavond het schip reeds van half acht af kan bezichtigd worden door hen die in het bezit zijn van een kaart. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 letterzetters, 1 boekdrukker, 12 grond werkers, 5 metselaars, 10 opperlieden, 13 schilders, 1 steenzetter, 18 timmerlieden, X verver, 1 waterbouwkundig opzichter, 2 ijzer- betonvlechters, 2 stoffeerders, 3 meubelma kers1 kapper, 1 kappersleerling, 1 kleer maker, 1 leerling-schoenmaker, 1 teekenaar bekend met bouwkunde en werktuigkunde, 177 metaalbewerkers, 1 tuinman, 1 magazijnbe diende, 2 kruideniersbedienden, 1 kellner, 1 chauffeur, 15 transportarbeiders, 10 kantoor bedienden (w.o. 5 vrouwelijke), 1 werkster, 2 dagdienstboden, 2 portiers, 12 varensgezellen en 70 losse arbeiders. Totaal 371 ingeschrevenen, vorige week 309 personen. Alzco een vermeerdering van 62 werkzoekenden. Sportfeestavond C.K.W.O. Blijkens achterstaande advertentie zal de C.K.W.O. volgende week Woensdag en Don derdag een sportfeestavond geven. De dames-afdeeling gymnastiek en de af- deeling adspiranten zullen onder leiding van den heer Jansen laten zien, wat door hen in korten tijd is bereikt. Ook de korfbal-afdeeling zal door tableau en voordracht aan het welslagen van den avond medewerken, terwijl mej. De Hondfc met haar vol orkest voor een goede stem ming en aangename afwisseling zal zorg dragen. Deze avond zal ook toegankelijk zijn voor niet-leden en voor de kinderen der leden. De werkloosheid te Middelburg. In verband met de groote werkloosheid ta Middelburg zal einde Februari worden over gegaan tot uitzending van een 35-tal arbei ders naar Drente, waartoe bereids toestem ming van den minister is verkregen, aldus meldt „het Volk". Het ligt in de bedoeling de uitzending niet langer te doen duren dan 6 weken, waarna weer gedurende 6 weken tewerkstelling volgt bij de gemeentelijke werkverschaffing. Vorengenoemde maatregel wordt getroffen, omdat wegens den verren afstand de werklooze arbeiders slechts één maal per drie weken naar huis kunnen gaan. Bij de gemeentelijke werkverschaffing zijn thans een 150-tal arbeiders werkzaam. Voor een nieuw uit te voeren werk, waaraan een 40-tal arbeiders gedurende een half jaar werkzaam kunnen zijn, is thans een belang rijk subsidie van het rijk toegezegd. Vereenigingen. De „Staatscourant" no. 23 bevat de gêwij- zigde statuten van de vereeniging Kruinin- gen—HansweertSchore „het Groene Kruis", thans genaamd afdeeling KruiningenHans- weert „het Groene Kruis", gevestigd te Krui ningen. SOUBURG. Gisterenavond hield de afdeeling Souburg van de vereeniging „Draagt Elkanders Las ten", gevestigd te Middelburg, in „Concor dia" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. Melis, sprak een kort openingswoord en wess er op hoe in 1930 deze afdeeling met succes heeft gewerkt. Het ledental nam toe, terwijl aan een tweetal verpleegden in .Vre derust" steun werd verleend, cn waar dez:

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1