500 300 25 DINSDAG 3 FEBRUARI EERSTE BLAD DENTIE jRTEN BRIEK RTLIJNEN NDA rE VLISSINGEN 69e Jaargang i 1^31 Firn F. MS DE ÏEIBE lr„ llalsM ill-ill, tlissinp. Itltl. 19. Poslriltaini ffül Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christeiijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND at enkele belëedi- aarom kunnen wtf ook met uw vollen hebben geen be en aan het zakelijk Red. Jemeente. straat 34. ebruari ES, Nieuw-Beijerland. bruari. vro. 8.009.50 Gra- 50 Morgenwijding. ,et. 12.302.00 Con- ïwenhalfuurtje. 3.00 ,30 Gramofoonpla- iemuziek. 5.006.00 iemuziek. 5.006.00 Lezing. 6.30—7.00 he les. 7.4011.00 chouwbarg te Am- Mozart's „Zauber- foonplater. 2e pau- 12.00 Gramofoon- —9.15 K.R.O. 8.00 30 -12.00 Godsdien- 0 Concert, trio. 1.30 2.003 00 Vrouwen- •sus. 3.30 -4.00 Zen- Gramofoonplaten. irtiertje. 6.45—7.15 7.15—7.30 Gramo- mcert. In 'de pauze 10.40—11.30 Grarao- 10.35 Morgenwijding, pel. 1.20 Orkestcon- chooluitzending. 4.50 iruurtje. 6.20 Lezing. ,no. 7.20 en 7.45 Le- alt en tenor. 8.20 Ï.20 Berichten. 9.40 k. 11.05—12.20 Dans- 1725 M. 8.05 en platen. 6.50 Gramo- Intführung aus dem 6.207.20 en 9.35— ïplaten. 1.50 Orkest- irt, orkest en tenor. 7.50 Hoorspel. - 11.20—1.20 Orkest- ert, orkest en viool. 4.20—5.00 Concert, t en zangeres. 9.20- solisten. 20 Gramofoonplaten. foonplaten. 7.50 Gra- testconcert en zang, !0 Orkestconcert. 6.20 imofoonplaten. 7.50 amofoonplaten. 8.20 11.50 Berichten en 15 Gramofoonplaten. 20—2.20 Gramofoon- drachten. 3.504.50 drachten. 6.50 Con- Berichten. 8.30 Solis«- 0.00 Berichten en uziek. Jan. v. Port Said ,n. Vlissingen v.Antw. 19 Jan. Ouessant te Buenos-Ayres Jan. van Colombo 'an. van Marseille *0 Jan. Ouessant velt" (thuisr.) 29 Jan. iden" 31 Jan. te aB- p. 31 Jan. Sagres an Batavia n. Rott. Jan. Gibraltar 0 Jan. te Kaapstad (thuisr.) 30 Jan. v. 'an. te Suez 29 Jan. van Mar- 30 Jan. te Durban Jan. te Catania van Suez rmakeiykhcden, gen, enz. Lezing Christelijke tair Tehuis, 8 uur. M. 1,17 13.45 2,02 14.32 Auto's, Fietsen rtuigen. uari 5.17 m 5.19 m iNo. 28' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel.meer 25 cenL Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., it der e regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt, in gevolge artikel 30 2e lid van het Dienstplicht besluit ter openbare kennis, dat door den Commissaris der Koningin in Zeeland, bij beschikking van 28 Januari 1931 A no. 19, 3e afdeeling van den dienstplicht zijn vrijgeste'd wegens broederdienst, de ingeschrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1932 J. Davidse, J. Hekhuis, W. J. van Hoe pen, L. J. Iseboud, J. Jongepier, J. van Keu len, J. W. Kuyper, F. J. A. Lenaerts, H. Leijnse, H. Mannaart, J, H. van Marion, P. Mulder, A. C. Murk, P. de Nooijer, A. Peters, A. Post, A. Post, H. M. Roeting, A. van Rijs wijk, A. A. Scheers, D. Schroevers, J. Schroe- vers en D. J. de Wette. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de gemeen te ingeschreven personen c. de wettige ver tegenwoordiger. Het verzoekschrift aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt hst verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 2 Februari 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Eerste Kamer. Het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden der Eerste Kamer heeft zijn gisterenmiddag gehouden zitting in vacature, ontstaan door het overlijden van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, tot lid van die Kamer benoemd verklaard ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer. Mr. J. A. N. Patijn. het „Vad" staat het thans zoo goed als vast, dat mr. J. A. N. Patijn, de vroegere burgemeester van Den Haag, ge- eant te Rome wordt. Huwelijk, echtscheiding, geboorte. De „Statistiek" brengt weder cijfers om trent den loop der bevolking, waarin naast cijfer-materiaal veel zedelijke gegevens ver borgen liggen. Regelmatig loopt het aantal geboorten te rug, hetgeen beduidt dat abnormale verhou dingen in het huwelijksleven groeien. In 1840 wanen er per 1000 inwoners 33.54 geboorten, lh 1929 was dit cijfer tot 22.78 gedaald. Dit geldt echter voor het koninkrijk als geheelgaat men de afzonderlijke provincies na, dan wordt het beeld anders. Noord-Brabant bijv. is gelijk gebleven Limburg is iets gedaald, doch slechts van 80.06 tot 28.25. Drente daalde weinig. Noord-Holland, Zuid-Holland en ook Zee land gaan van 35 k 40 tot 20 of nog daar beneden terug. Dat doen natuurlijk vooral de groote ste den. Maar in de provincie Zeeland heeft men Been groote steden. Het algemeene verschijnsel der geboorte vermindering wordt niet, zelfs niet ten deele, veroorzaakt door vermindering van het aan tal huwelijken. Want dit aantal stijgtwel is waar met schommelingen, doch ten slotte stI]gt het. Tegenover 14.78 per 1000 inwoners In 1840, staat voor 1929 het cijfer op 15.61. In Noord-Holland en Zeeland is er ter zake ^n zeer kleine achteruitgang, doch niet noe- Er worden ook statistische gegevens gepu bliceerd over de echtscheidingen. Het aantal per 1000 echtparen was in 1840 slechts 0.10maar in 1909 was het 0.76 een verzevenvoudiging in deze 70 jaar. De vol gende 20 jaar klimt het dan van 0.76 tot 1.83, d l. twee en een half maal zooveel. Het tempo dus vrij wel gelijk. Alleen is er in 1929 E^n groei. 2.4 per duizend huwelijken gaat men Ijeen binnen het eerste jaar Het klimt tot m 6 gedurende -een 8-jarig huwelijk. aarna springt het op 12 of 14. Een opgave van het aantal kinderen in het ontbonden huwelijk toont, dat op 2740 ge vallen er 1122 waren zonder kinderen, 739 met één kind. Geen lust in een reisje naar Rusland. Henri Polak, de oud-voorzitter van de S.D. A.P., is door den heer Nathans uitgenoodigd eens mee naar Rusland te gaan en daar den toestand met eigen oogen te aanschouwen. Hij heeft er feestelijk voor bedankt. In een artikeltje over deze kwestie in „het Volk" zegt hy „Al zou ik geld toe krijgen, ik ging er niet heen. Ten eerste omdat het malligheid is, zich te verbeelden, dat men in een paar v/eken ook maar iets van beteekenis zou kun nen te weten komen omtrent de toestanden op velerlei gebied in een reusachtig land, van welks taal men tittel noch jota kent en waar het overigens niet zou baten als men haar wél kende, omdat toch niemand iets zou dur ven zeggen, dat den hesrschers onwelgevallig zou kunnen zijn. Ten tweede, omdat ik er geen zin in zou hebben mij te laten bedotten door vertooningen van allerlei fraais, dat vermoedelijk ten gerieve van buitenlandsche bezoekers gesticht word en in stand gehou den wordt. Ten derde, omdat ik bitter weinig opgewektheid gevoel tot een bezoek aan een land door een tyran en zijn satellieten gere geerd, waar alle vrijheid is gedood, waar niemand zich vrijelijk mag uiten, waar alle bladen regeeringsorganen zijn, waar geen oppositie wordt geduld, waar men omringd is door spionnen, waar geen mensch veilig is voor zijn medeburger, waar een gruwelijke instelling als de Gepoe sluipt en moordt naar willekeur, waar de rechtspraak comediever- tooning en prcpaganda-middèl is, waar men mijn partijgenooten vermoordt, verbant, ker kert, martelt en vermoordt, waar hun, die den dictator niet naar de oogen zien, de keuze wordt gelaten tusschen laffe, natuur lijk volkomen onoprechte erkening van fou ten cf langzamen of onmiddellijken dood. Neen, ik ga niet met Nathans mee. Ook niet, omdat ik het geheel oneens ben met de stelling, waarmede hij zijn uitnoodiging in leidt, deze namelijk, dat „met het slagen of falen (van „wat in sovjet-Rusland gebeurt") het lot van de geheele arbeidersbeweging ten nauwste verbonden is tenzij hij bedoelt, dat 't met 't falen deze beweging gediend zou zijn, hetgeen Nathans echter stellig niet bedoelt. Naar mijn meening heeft het Russi sche communisme, en hetgeen er de uitwas sen van zijn in andere landen, ook aan de arbeidersbeweging onnoemelijk nadeel be rokkend, nadeel van allerlei aard en in aller lei vormen." Tot zoover de heer Polak. Wij geven hem volkomen gelijk. Het haalt niets uit een reisje naar de sovjet-republiek te maken, omdat men in geen enkel opzicht een kijkje in den werkelijken toestand krijgt. Niemand durft zich openlijk te uiten, omdat ieder die het zou durven bestaan, op welke wijze dan ook, te ageeren tegen het verfoeilijke stelsel in Rusland, het kind van de rekening wordt. Bovendien heeft de heer Polak volkomen gelijk als hij schrijft dat men in enkele we ken niets van beteekenis te weten kan ko men. Sluiting der Groningsche bioscopen. In een gisterenmiddag gehouden zeer druk bezochte ledenvergadering van den Nederl. Bioscoopbond is met algemeene stemmen be sloten om van bondswege over te gaan tot sluiting der bioscopen in Groningen wegens de aldaar niet meer op te brengen vermake lijkheidsbelasting die, zooals bekend is, 25 der onzuivere opbrengst bedraagt. Voorts is besloten aan de leden te Gronin gen ter vergoeding van de schade, welke zij ten gevolge van deze sluiting lijden, uitkee- ring uit de weerstandskas te doen. Tevoren had de bedrijfsafdeeling-filmver- huurders, waarin alle filmleveranciers ver- eenigd zijn, vergaderd en ook in deze verga dering was met algemeene stemmen besloten, het voorstel tot sluiting aan te nemen en geen films meer ter vertooning in de gemeen te Groningen te leveren. „De Huishouding". Wij ontvingen het nummer van 1 Februari van „De Huishouding", halfmaandelijksch tijdschrift voor de moderne huisvrouw, dat weer met aardige en interessante bijdragen verschijnt. Truus Eijgenhuijsen opent dit nummer met een beschouwing over „De vrouw, de man en hèt kind", waarin zij op pittige wijze de fout van het „generaliseeren" aan de kaak stelt. Dicky Wafelbakker heeft het over de verzorging der handen. Zeer belangrijk is de bijdrage van dr. A. van der Laan, directeur der gemeentelijke vischvoorziening te Amsterdam „Hoe leer ik visch kennen", waarin de huisvrouw wordt gewezen op de verschillen tusschen schar, tong en tongschar, aanschouwelijk toegelicht met duidelijke illustraties. Mr. D. S. Jessurun Cardozo geeft in de ru briek „De Vrouw en het Recht" een goed geslaagde schets over „Een Huwelijk met Hindernissen." Wie kennis wil maken mot dit tijdschrift kan, naar men ons mededeelt, bij de admi nistratie, Weteringschans 229, Amsterdam C, een gratis proefnummer aanvragen. VLISSINGEN, 3 FEBRUARI. Havenfeesten. Gisterenavond werd onder voorzitterschap van den burgemeester een vergadering ge houden in het Grand Hotel Britannia, met het centraal comité, hst uitvoerend comité en de dagelyksche besturen van de buurt- commissies voor de Havenfeesten 1931. Nadat de burgemeester de vergadering had geopend werd door spreker medegedeeld, dat, met uitzondering van de Walstraat, het ge deelte Boulevard de Ruyter van Hotel Noordzee Boulevard af tot aan den Oprit aan de Weststraat en het bouwblok Goed Wonen e.o., de geheele gemeente is onder verdeeld in 27 buurtcommissies. Dit noemde spreker een prachtig resultaat, omdat het nog wel niet dikwijls zal zijn voorgekomen dat een groote gemeente als de onze bijna in haar geheel aan de feesten deelneemt. De bewoners van de enkele straten waar geen buurtcommissies in het leven zijn ge roepen, zullen door tusschenkomst van de financieele commissie nog in dé gelegenheid v/orden gesteld cm hun eventueele bijdragen te storten in de centrale kas. Vervolgens deelde de burgemeester mede, dat in de laatstgehouden vergadering van de buurtcommissies is verzocht, de havenfeesten uit te stellen en zeker niet reeds te houden in de maand Juni. Het uitstel zal evenwel nog veel grooter moeten worden, wegens de groote vertraging, die de stichtingsdatum der Naamlooze Vennootschap Haven van Vlissingen ondergaat en daarmede tegelijk het in werking treden van het aanstaande nieuwe havenbedrijf. Parallel daarmede loo- pen de vele werkzaamheden, die door den rijkswaterstaat nog met het geheele haven complex moeten gebeuren, als daar zijn de aanleg van wegen, van spoorwegen, het ma ken van nieuwe spoorwegemplacementen, een nieuwe hal, een travers, aanlegplaats voor de nieuwe pontons en het verwisselen dier pon tons enz. enz. Omdat vele van die werken slechts opeenvolgend kunnen geschieden, zal daarom ruw geschat het geheele havencom plex pas in Augustus of September 1932 ge heel gereed kunnen zijn. Als men nu nagaat, dat het wetsontwerp tot het oprichten der N.V. Haven van Vlis singen, in strijd met de verwachting dat dit sneller zou gaan, nog verschillende instan ties en adviezen moet ondergaan, voordat het in de Tweede en Eerste Kamer kan be handeld worden en dat dan nog eerst de commissarissen en daarna door dezen, de nieuwe directeur zal moeten worden be noemd, dan moet het voor ieder duidelijk zijn, dat het niet meer mogelijk lijkt, dat nog in 1931 de nieuwe N.V. het bedrijf van het rijk zal kunnen aanvaarden en in werking stellen. Het blijkt dan ook, dat onvermijde lijk de ingebruikstelling van de nieuwe ha ven pas in het jaar 1932 zal kunnen plaats hebben. Waar nu ook het voorjaar zich minder leent voor hét houden van feesten en de buurtcommissies hebben verzocht de feesten niet te houden in Juni, komt het spreker daarom wenschelijk voor nu reeds te bepalen dat de feesten ter gelegenheid van het in gebruik nemen van de nieuwe haven zullen plaats hebben ongeveer einde Augustus 1932. Deze geheele aangelegenheid gaat buiten de gemeente om, alleen kunnen wij trachten onzerzijds alles zooveel mogelijk te bevorde ren. Zulks is door mij steeds geschied, aldus merkt de burgemeester op, zoodat over dit uitstel aan niemand in Vlissingen eenige verwijten mogen worden gedaan. Na deze uiteenzetting door den burgemees ter werd door enkele vertegenwoordigers van buurtcommissies gesproken over het doorbe talen van de contributies. Vele ingezetenen hebben ingeschreven voor een tijdvak van 10 a 12 maandennu wordt dit 18 k 20 maan den. Zij waren van meening dat dit wel op eenig bezwaar zou stuiten. De burgemeester meent, dat dit niet zoo'n groot bezwaar behoeft te zijn. Diegenen, die hebben ingeschreven voor een zeker bedrag per week, maand of kwartaal te contribuee- ren en dit nu meenen te hoog te achten voor den tijd dat nu de feesten worden uit gesteld, zullen In de gelegenheid worden ge steld door een algemeene nieuwe inschrijving hun bedrag te herzien, waardoor de geop perde bezwaren kunnen worden opgeheven. En nu meent spreker tevens te mogen wijzen op de zgn. buurtvereenigingen, welke geregeld contribueeren met bijv. 10 cent per week, dit zijn dus de permanente buurtcom missies, die men ook in andere steden, vroe ger ook in Vlissingen, menigmaal ziet. Een goed voorbeeld geeft hiervan het Eiland comité. Spreker meent, dat het goed zou zijn dit voorbeeld thans meer algemeen te vol gen, dan zullen daardoor de commissies op gemakkelijke wijze over meerdere gelden ko men te beschikken, zoodat we nog met een beter verzorgd programma tijdens de feesten uit zullen komen. Spreker doet een beroep op de dagelij ksche besturen van de buurtcommissies om de le den zoo spoedig mogelijk in een vergadering bijeen te roepen en de leden volledig in te lichten omtrent den stand van zaken en hen op te wekken de zaak te blijven steunen zoo als nu reeds verschillende maanden is ge daan, opdat de goede samenwerking blijft voortbestaan en het welslagen der haven feesten, al is het dan ook in 1932, financieel zal blyven verzekerd. Hierna werd door den voorzitter mededte- ling gedaan van het ontwerp-kinderootocht. Spreker zette uiteen, welke voorstellingen daarin zullen voorkomen en verzocht dit in de commissies ter sprake te brengen en ver der overleg te plegen met de commissie voor de kinderfeesten, voorzitter de heer D. L. H. van Raalte, secretaris de heer J. L. Buising. Ook vroeg spreker reeds nu in de buurt commissies ter sprake te brengen de deel name aan den grooten optocht met bloemen corso. We beschikken nu over voldoenden tijd, zoodat alles dan ook werkelijk af kan zijn. De heer M. Laernoes deelde nog mede, dat de buurtcommissies in de gelegenheid wor den gesteld om gebruik te maken van de ge kleurde electrische lichtballonnen uit Den Haag. Spreker verzocht ook dit in de com missies ter sprake te brengen, dan zal over leg met Den Haag worden gepleegd om zoo goedkoop mogelijk deze ballonnen in huur te krijgen. De burgemeester vroeg nog aan die buurt commissies, welke haar opgave van de ver moedelijke inkomsten nog niet hebben inge diend, dit alsnog te doen, doch thans aan het adres van den algemeen penningmeester den heer A. van de Sande, Singel 2. Hierna werd de vergadering gesloten. In onze Tydinghal. Ter gelegenheid van het jubileum van het Haagsche electriciteitsbedrijf werd door het personeel een gedenkteeken aan de gemeente aangeboden. Wij geven twee foto's van het monument, resp. bij avond en bij daglicht. Op 96-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de heer Marius Heijl, oudste lid van „Arti" en een van Amsterdam's bekendste schilderstypen. Te Wageningen is in den ouderdom van 86 jaren overleden de heer W. K. H. Magen dans, oud-directeur der gestichten van de Vereeniging tot Chr. liefdadigheid te Wage ningen. Zaterdag is te Scheveningen de tweede binnenhaven in gebruik genomen. Deze twee de haven staat door middel van een kanaal in verbinding met het achterland, zoodat ook vrachtschepen de haven kunnen bereiken. De taptoe der marine. De taptoe der marine ter gelegenheid van de Van Speijk-herdenking zal niet Donder dag-, doch morgenavond (Woensdag) 8 uur in het Bellamypark worden gehouden. Na afloop wordt een rondgang door de stad gehouden. Scheepvaartberichten. De Nederlandsche sleepboot „Hoek van Holland" heeft bij het assisteeren van een bunkerschip in de haven een stuk staaldraad in de schroef gekregen en is daardoor op de steenen glooiing vastgeloopen. De sleepboot is later met hoog water vlot gekomen. Vereeniging Kinderzorg. De vereeniging „Kinderzorg", gevestigd te Middelburg, zal op 21 Februari a.s. 25 jaar bestaan. Bij gelegenheid van dit jubileum heeft het bestuur als blijk van waardeering aan allen, die de vereeniging steunen, een gedenkboekje aangeboden Ds. J. de Visser heeft de beteekenis uit eengezet die ds. N. M. de Ligt heeft gehad voor „Kinderzorg", die meer dan 20 jaar voorzitter is geweest van deze stichting. Ook de tweede secretaris van de stichting, ds. H. Jonker, wordt door ds. De Visser her dacht. Verschillende andere personen hebben voor het gedenkboekje bijdragen geleverd, o.a. prof. dr. H. Th. Obbink te Utrechtde bur gemeester van Middelburg dr. G. J. Weyland. te Veere mr. G. J. Sprenger, voorzitter van den voogdijraad te Middelburg D. J. Wolf- son, officier van justitie te Middelburg mr. G. W. baron van der Feltz, substituut-offi cier van justitie mr. J. H. Bijbau, kinder rechter te Middelburg. Ds. E. H. Blaauwendraad. Ned. Herv. predikant alhier, schrijft dat „Kinderzorg" een gezin is cm spoedig lief te krijgen en nooit te vergeten en dat ons aan den ande ren kant ook dankbaar lesrt zijn voor de voorrechten, die God ons in ons eigen gezin gaf of geeft. En daarom deelen wij allen in het zilveren feest en is het ens feest. Ds. J. de Vries te Wilhelminadorp. pen ningmeester, deelt iets over de financiën van „Kinderzorg" mede. Gaarne wordt op den steun van allen gerekend. De Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Bij de opening van deze school werd gis terenmiddag, na de openingsrede van mevr. Dumon TakVan Trigt, het eerst het woord geveerd door mej. Michels, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs. Zij zeide, dat het haar aangenaam was namens den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te mogen spreken. De opening van deze school geeft spr. een speciale reden tot vreugde, daar het onderwijs hier veel te danken heeft aan den onbaatzuchtigen ijver en werklust van het schoolbestuur en van het toegewijde werken van directrice en leerkrachten. Het steeds in bloei toenemende Nijverheidsonder wijs voor meisjes tobt op vele plaatsen met nijpend plaatsgebrek, en vele scholen moeten jaren wachten voor dat in deze behoefte kan worden voorzien. De Middelburgsche school was volgens spr. op dit punt wel het zwaarst getroffen. Reeds in 1S21 bleek de toestand der school onhoudbaar en telken jare herhaalde pogingen van het bestuur om verbetering te krijgen liepen op een teleurstelling uit. Maar met blijmoedig optimisme werd *doorge werkt en werd dit goed einde bereikt. Daarvoor brengt spr. dank aan het bestuur en vooral aan mevrouw en den heer Hartman, die blijk gaven van groote liefde voor het onderwijs en van groote belangstelling voor directrice en leerkrachten. Vervolgens nam de Commissaris der Konin gin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het woord en bracht mede namens zijn echtgenoote dank voor de uitnoodiging en voor de woorden van welkom. Alhoewel er geen band meer bestaat tusschen de pro vincie en het nijverheidsonderwijs, meent spr. toch namens het provinciaal bestuur ge- lukwenschen te kunnen aanbieden. Jarenlang heeft het bestuur gewerkt om het doel te bereiken, hetwelk het voor oogen had en thans is het er in geslaagd dit pand te koo- pen en grondig te verbouwen. Spr. weet niet of men gelegenheid zal krijgen het door te loopen, maar als dat zoo is, dan weet hij vooruit dat deugdelijkheid en degelijke wijze van inrichting vaststaan. De referendaris bij den Rijksgebouwen dienst, mr. Th. J. van der Doll, bracht dank voor de uitnoodiging en zeide, dat in de meeste gevallen de Rijksgebouwendienst komt bij plechtigheden als deze in de functie van bouwer. Het geldt dan de gereedkoming van een Rijksgebouw, voor een Rijksdienst be stemd. Thans was de taak éen gansch andere en wel het beadviseeren van het bouwplan en het toezien op en het controleeren van den bouw. Uit technisch oogpunt kan spr. verklaren, dat de uitvoerder, de heer Camerling uit Dordrecht, goed werk heeft geleverd. Namens den Rijksgebouwendienst, feliciteert spr. ten slotte bestuur, directrice en leeraressen van harte met het bezit van de nieuwe inrichting, welke naar spr. hoopt, lange jaren zal be staan en tallooze vruchten voor het industrie- en huishoudonderwijs zal mogen afwerpen. De Burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak, zeide, dat het gemeentebe stuur van Middelburg gaarne gevolg heeft gegeven aan de uitnoodiging. Hij verzekert de presidente, dat het gemeentebestuur met groote aandacht de ontwikkeling van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes te Middel burg heeft gevolgd. Dit onderwijs is niet al leen van beteekenis voor het volkskind, maar voor allen en dat niet alleen voor kinderen, maar ook voor ouderen. De toestand waar bij men op vrij grooten afstand een gemeente school moest huren, was een surrogaat en daarom is ook spr. zeer verheugd, dat men thans dit nieuwe gebouw kan betrekken. Na tuurlijk moesten vele moeilijkhedcr uit den weg worden geruimd, daar men niet alleen te maken had met den Minister van Onder wijs, maar ook met dien van Financiën. Het gold hier echter de ontwikkeling der meisjes en de gemeente is niet alleen belangstellend, maar is ook door vrij sterke financieele ban den bij de zaak betrokken. Spr. brengt allen betrokkenen ook gaarne hartelijke gelukwen- schen en dat vooral ook aan mevrouw en

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1