100 dfUJcJ. b/jUr/ï lu 500 300 150 EERSTE BLAD VLISSINGEN ^-No. 26' 69e Jaargang i -1931 ZATERDAG lijpe: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walslraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66281 31 JANUARI Verschijnt dsgeliiks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Eerste HuSp PUROL - Stads- en Provincienieuws 5 Lezing. 7.45—8.45 Dias. 9.00—H.oo Tolksbond te Eind- solisten en gramo- ramofoonplaten. 0.35 Dr: 5.1 .05 Morgenwijding. )rkestconcert. 4.00 5.05 Orgelspel. 5.35 uwsberichten. 7.00 7.20 en 7.40 Le- solisten. 9.20 Be- erhaal. 10.10 Frag. r". 10.55 Dans- „Little Tommy ?ucker" uit ismuziek. 5 M. 8.05 Gra- orkest en solisten. 1.05 Kinderuurtje, concert. 9.50 Orgel- 5.207.20 Concert, ofoonplaten. 12.25— -5.20 Orkestconcert, >olyke avond. Daar- 11.20—12.20 Dans- 12.05—12.35 en 2.50 voordracht. 7.20— 0 Gramofoonplaten. Vervolg concert. -11.20 Voordrachten doorspel. 12.10—1.20 nofoonplaten. 2.20— ,50 Orkestconcert, ïgen. 7.20 Vroolijks arna tot 11.50 Dans. ibruari. 8.50 Voetbalnieuws, ia. 9.35 Ochtendcon- ,ing. 10.15 Vervolg 11.00 Concert. 12.00 101.00 Concert, oc- ilfuurtje. 1.30—2.00 J0 Lezing. 2.304.00 iw te Amsterdam. 00 Vaz Dias. 5.00— Hierna V.P.R.O. 8.15 eest. 9.3010.15 Ro- no. 10.15—11.00 Or- ramofoonplaten. -9.30 N.C.R.V. Mor- Kerkdienst. 12.00 512.30 Toespraak. .30 Boekencauserie. t. 4.005.00 Zieken- nst. 7.45—8.10 K.R.O. luitslagen en inten- es Gebeds 8.1510 40 Dias. 10.40—11.00 3.20 Kerkcantate inderkerk. 4.35 Con- Liederenvoordracht, !0 Kerkdienst. 9.05 .10 Berichten. 9.25 ooi. 10.50 Epiloog. 1725 M. 8.05 en 2.20 Gramofoonplfc- ;n. 5.50 Concert, or* ►ppenkast. 8.20 Con* 6.20—7.20 Orkestcon. onplaten. 8.259.20 .50 Orkestconcert en ramofoonplaten.12.23 stconcert. 7.05 Con- rna berichten "en tot 11.20—12.20 Orkest- lofoonplaten. 1.50— ■soli. 3.50—4.20 Kin- estconcert. 8.209.05 i.20 Cembalo-so!i. H. 8.20 Orkestcon- 0 Concert. 7.208.10 jding. 9.25 Berichten, iserie. 11.20 Concert. Dansmuziek. 3.20 ■achten. 7.20 Militair :n daarna tot 11.50 miJNEN an. van Karachi Jan. v. Alexandria Jan. te Suez tt. n New-Orleans Jan. van Padang dt 1 Febr. 10 uur te an. v. Dar es SaClam Jan. Perim m. te Marseille elt" (thuisr.) 29 Jan. Jan. v. Southampton Batavia n. Amst. Tan. Finisterre Jan. van Algoabaai n. van aLsPalmas 28 Jan. Gibraltar in. van Genua 28 Jan. 6.08 u. 1130 2nd 29 Jan. de Azoren 7 Jan. Gibraltar 11.05 23.37 luto's, Fietsen tuigen. ari uur VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 repels 75 ct, iedere repel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis,-zijn GRATIS verze kerd'tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen KAMEROVERZICHT Eerste Kamer. Vergadering van Vrijdag. Gemeentewet. Het verzet tegen de partieele herziening der Gemeentewet had niet zoo heel veel aan het lijf. Men kan nu wel een veel breedere wijziging verlangen, maar dat is geen reden om de voorgestelde verbeteringen af te wijzen, tenzij men meent een algemeene revisie daar door te kunnen forceeren. Maar die kans is gering. Minister Ruijs had het niet zwaar om zijn ontwerp te verdedigen. Hij kon gemakke lijk zeggen dat een volledige herziening op die oogenblik ondoenlijk is, omdat op tal van belangrijke punten niet de minste eenstem migheid bestaat. Men ziet nu al dat gansche partijen tegen het onschuldige puntje zijn van verkiesbaarheid van de vrouw als bur gemeester. Wat zou er terecht komen als de wenschen van den heer Wibaut werden voor gesteld als wetsartikelen. Do Minister achtte de toelating van de vrouw een fout, maar de Tweede Kamer aanvaardde dat amendement en de Minister kan daarom alleen de wet niet terugnemen. Overigens handhaafde de Minister zijn stand- punt, dat hij niet verder kon gaan met wijzi gen, dat hij de tolitie onder den burgemees- ter wenschte te laten. i De anti-revolutionnaire en christelijk- I historische partijen bleven zich eenparig te gen dit ontwerp verzetten. Het werd met 25 tegen 11 stemmen aangenomen. In de Tweede Kamer waren slechts 10 tegenstemmers. Al weer een eigenaardige situatie in ons regeer- e!M Uitvoerig werd nog gediscussieerd over het ontwerp tot voorziening in het tekort van het Spoorwegpensioenfonds. Natuurlijk betoogde de heer Moltmaker, dat de Staat hier meer geld beschikbaar moet stellen. Hij meende dat de lasten van het pensioen voor het spoor wegpersoneel thans zijn overgebracht op het personeel zelf. Deze grondlijnen werden uiteraard bestre- Prins Hendrik te Berlijn. Prins Hendrik is gisteren te Berlijn aan de lunch de gast geweest van H. M. gezant en mevrouw van Limburg Stirum. Een dertigtal andere genoodigden hadden aan de met een weelde van gele tulpen versierde tafels plaats genomen. Onder de aanwezigen bevonden zich gezantschapsraad mr. Thorbecke, ge zantschapsattaché mr. Star Busmann, de vice-consul Meerens, de vier Nederlandsche officieren die te Eerlijn deelnemen aan het concours hippique en een aantal bekende le den der Nederlandsche kolonie, waaronder verschillende vertegenwoordigers van de Ne derlandsche pers. Raming en opbrengst posterijen, telegrafie en telefonie. De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie hebben over de maand December 1930 opgebracht respectievelijk 4.728.138, 500.107 en 1.922.185, tegen 4.447.880, 570.228 en 1.927.801 over dezelfde maand van het vorige jaarterwijl de raming over twaalf maanden beliep 47.898.00, 7.302.600 cn 25.222.200. B« een gelijkmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten zou de opbrengst hebben bedragen 1 4.959.455, 413.830 en 2.118.692. De overval van Willemstad. Op het militaire kerkhof te Willemstad is In November een gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van de politiemannen Vaas, Marcusse en Van Zuilen, die bij den overval van Venezolaansche opstandelingen op 8 Ju ni 1929 hun leven hebben gelaten bij de ver dediging van Nederlandsch grondgebied. Het opschrift op dat gedenkteeken is. naar "Heerlandia" meldt, in.... het Spaansch ingebracht. Het hoofdbestuur van het Alg. Hederlandsch Verbond heeft nu aan de ver eniging Oost en West voorgesteld, gezamen- tik maatregelen te nemen om te bewerken. h®t opschrift ook in het Nederlandcch ingebracht wordt. RAADSOVERZÏCHT Voor de benoeming van een gemeentege neesheer, tevens geneesheer van het gasthuis, werd door Bujg. en Weth. aanbevolen de heer A. P. Smitt, schoolarts. Het bleek dat over deze aanbeveling geen eenstemmigheid be stond en daarom oordeelde de voorzitter het beter de openbare vergadering te doen over gaan in een met gesloten deuren, omdat b.j de discussies het persoonlijk element zeker niet uitgeschakeld zou kunnen worden. In de breedvoerige <jiscuss;es is door alle leden met den grootsten lof over dr. Smitt gesproken en geen der leden had dan ook eenig bezwaar tegen zijn benoeming om zijn persoon. De heer Huson kwam er krachtig tegen op, dat re genten van het gasthuis over de voorziening in de vacature niet geraadpleegd waren. De voorzitter zeide dat regenten niet gepasseerd waren, wat de heer Huson echter volhield. De heeren Harts, Poppe en Rorije meenden, dat dr. Smitt voor een te zware taak gesteld zal worden en daarom gaven zij er de voorkeur aan, dat op andere dan de voorgestelde wijze in de vacature zou worden voorzien. Ook de heer Van Oorschot kon zich niet met de be noeming van den heer Smitt vereenigen. De voorstanders van de benoeming van den heer Smitt stonden stevig, door dat zij alle medici te dezer stede achter zich hebben, die unaniem voorstelden den heer Smitt voor de opengevallen functie aan te wijzen. De heer Van Spanning meent dat het gerust aan den heer Smitt kan overgelaten worden om 'te beoordeelen of hij in staat is de hem opge dragen werkzaamheden naar behooren te kunnen vervullen. Hij heeft een te hooge roe ping van zijn ambt, dan dat hij een taak op zich zou nemen, die te zwaar voor hem zou zijn. De voorzitter ontkende tegenover den heer Huson zoo beslist mogelijk dat geen rekening zou gehouden zijn met de belangen van het gasthuis. Deze belangen worden door de be noeming ten volle gediend. De heer Van Hal wilde een positief antwoord op de verklaring van den heer Huson, dat de benoeming kon worden beschouwd r.ls een begin van het eind van de gemeenteziekenhuisverpleging in het gasthuis. Ook hieromtrent kon de voorzitter een alleszins geruststellende verklaring afleg gen. Hoe konden nu de leden die tegen de be noeming van den heer Smitt waren, dit met hun stem bekrachtigen Er was toch een aanbeveling van slechts één persoon. De op lossing werd gevonden, doordat de heeren Harts, Huson en Rorije een voorstel indienden om een oproep te doen voor een nieuwen ge meente-geneesheer. Dit voorstel werd verwor pen met 14 tegen 5 stemmen, waarna de heer Smitt werd benoemd met 16 stemmen. Uit de verklaring van den heer Van Oorschot bleek, dat deze evenals zijn partijgenoot, de heer Poppe, hun stem aan den heer Smitt hadden gegeven, omdat zij hem ten volle geschikt achten voor de functie en het verzet op zake lijke overwegingen berustte, zooals ook uit de discussies gebleken was. Het nader voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van de vergoeding voor een boventallige leerkracht aan de Vlissingsche Schoolvereeniging voer het tijdvak van 1 September tot 31 December 1929, heeft den twijfel bij den heer Van Hal nog niet wegge nomen. Hij meent dat het minst genomen dubieus is of de Schoolvereeniging recht heeft op de vergoeding en daarom was zijn idee nog geen beslissing te nemen, dan gaat de vereeniging bij de Kroon in beroep en wordt in hoogste instantie uitspraak gedaan. Dit standpunt werd ook verdedigd door den heer Van Oorschot. De wethouder van finan ciën wilde het voorstel van Burg. en Weth. handhaven, omdat dit op goede motieven be rust, waar ook de Vereeniging voor Neder landsche Gemeenten verklaard heeft, dat de school recht heeft op de vergoeding. De wethouder van onderwijs voelde er wel iets voor alle onzekerheid op te heffen en de ver goeding dus niet toe te kennen. Dan kan de Schoolvereeniging recht zoeken. Zonder stemming werd alzoo besloten en zal in Den Haag dus worden uitgemaakt wie het aan het rechte einde heeft. Wij kregen daarna het voorstel betreffende het nemen van maatregelen inzake de werk loosheid. Het spreekt vanzelf dat dit voorsetl de belangstelling had van de direct belang hebbenden. De publieke tribune was dan ook dicht bezet. Het eerst moest gestemd worden over het voorstel Van Spanning c.s. om een kolen- en huurtoeslag te geven aan de werkloozen, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. De discussie over het voorstel stond op het punt heropend te worden, doch door de heeren De Ridder, Rorije, De Meij en Van Oorschot werd er op gewezen, dat dit in strijd met de usance was. De heer Harts wilde heropening der debat ten, niet op principieele gronden, doch omdat hü een tactisch bezwaar had. De heer De Meij meende dat dit kon opgelost worden als een beslissing gevallen was. Daar de raad au grand complet was en in de vorige zitting de heer Rorije afwezig was, kon verwacht worden dat het voorstel thans met de kleinst mogelijke meerderheid zou worden aangeno men. Dit geschiedde ook, daar zich 10 leden voor het voorstel verklaarden en 9 er tegen. Na deze belangrijke beslissing werd de dis cussie over het werkloosheidsvraagstuk voort gezet. Deze gewichtige kwestie, die thans allerwegen aan de orde komt, stelt hooge eischen aan de gemeentelijke schatkisten. Deze kunnen- geen groote aderlatingen verdragen, omdat het toch reeds zoo veel moeite kost de touwtjes aan elkaar te binden. Het voorstel door Burg en Weth. ingediend, werd algemeen met instemming begroet en hulde gebracht aan dit college voor de wjjze waarop dit vraagstuk door hen is voorbereid. Natuurlijk er blijft altijd meer te eischen, doch in Jt geheel genomen waren de vakver- eenigingen tevreden over wat in de conferen ties met Burg. en Weth. bereikt is geworden. Er bestond verschil tusschen het dagelij ksch bestuur over het bedrag van den steun aan de werkloozen en eveneens over het feit, dat Burg. en Weth. de uitkeeringen aan de werk loozen op het stadhuis willen doen plaats vinden, terwijl de vakvereenigingen deze zaak zelve ter hand willen nemen. De heer Van Spanning verdedigde in een krachtig pleidooi deze beide voorstellen en hij vond daarbij een uitstekend pleitbezorger in den heer Van Oorschot. Deze schetste op de hem welbeken de duidelijke wijze het lot der werkloozen, die de dupe zijn van de maatschappelijke ma laise, waaraan zij geen schuld hebben, zoodat de gemeenschap verplicht is hen te steunen. De heeren Sorel en De Ridder, eveneens ver tegenwoordigers van vakvereenigingen steun den eveneens de voorstellen door deze ver- eenigingen in onderling overleg vastgesteld. Het was voor den heer P. G. Laernoes geen gemakkelijke taak zich te verzetten tegen den gezamenlijken aanval op de voorstellen van Burg. en Weth., doch hij sloeg zich er goed doorheen. Hij wees er op dat onze gemeente in vele opzichten ten voorbeeld mag gesteld worden voor wat betreft de regeling van het werkloozen-vraagstuk. Hij bleef zich op fi- nancieele overwegingen verzetten verder te gaan met steun dan door Burg. en Weth. wordt voorgesteld. Voorzichtigheid is geboden bij de uitkeeringen, want de tering moet overal naar de nering gezet worden en wie weet voor welke verdere uitgaven wij nog ko men te staan. Ook had hij bezwaar de uitkeering aan de werkloozen door de vak-vereenigingen te doen plaats hebben. Hij achtte het. stadhuis daar voor de aangewezen plaats. Zoolang wij nog geen steun van het rijk krijgen, zijn wij nog vrij te handelen, zooals wij willen en dan gaf hij aan het voorstel van Burg. en Weth. de voorkeur. Toen de stemming plaats had werd het voorstel om de steunverleening te verhoogen aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. De heer Wesseling had de vergadering verlaten. De heer Van Westen stemde voor het voor stel Van Spanning c.s. Was dit een vergis sing Daar hy dit niet heeft kenbaar ge maakt, heeft zynstem den doorslag gegeven. De stemmen zouden anders gestaakt hebben. Het tweede voorstel om de uitkeeringen aan de werkloozen te doen plaats hebben via de vakvereenigingen werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. De samenwerkende vakvereenigingen heb ben dus ten opzichte van het werkloozen- vraagstuk over de heele linie de gewenschte resultaten bereikt. Na deze werkloozen-debatten waren de en kele andere punten op de agenda in een paar minuten afgehandeld en kon de voorzitter even 5 uur de hamer laten vallen. Het twintigste Raadslid. Om in het gezin aan groot en klein, dadelyk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snywonden en alle andere Huidverwon dingen, is het zoo veilig thuis altyd by de hand te hebben een doos of tube -l VLISSINGEN, 31 JANUARL Verkiezing Prov. Staten. De R.-Katholieke kiesvereeniging te Mid delburg heeft tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren L. J. Mes (aftr.) te Middelburg, W. P. Edelman te Vlissingen en J. Lambermont te Middelburg. Op 1 Maart zal over deze candidaten een proefstepiming worden gehouden. Alhambra -Theater. Tusschen 14 en 17. De ontembare vrouw. In Remarque's tweede werk van waarheid „De weg terug" komt een buitengewoon treffende episode voor. De ex-soldaten ne men weer als leerlingen plaats in de houten banken en een studeerkamer-rector, die de zelfde gebleven is en dit altyd blyven zal, leutert in zyn welkomstrede over den hel denmoed van de jonge stryders, totdat het hun, den zwijgenden, teveel wordt, en één het uitroept„Wij eischen rekenschap U er uws gelijken hebt ons met uw praatjes en uw slagwoorden in den oorlog gestuwd, die d'r heel anders uitzag, dan u het vroeger liet voorkomen Een eveneens droevig wanbegrip spreekt ook uit de deftige, zeu rende leeraarsvergadering van het bekende Wedekind's „Frühlings-Erwachen". Van de jeugd deugt er niets de aan het leven ont groeiden kunnen in hun dwaas superiori teitsgevoel slechts veroordeelen. Doch even als met vv\> men ook dit Lente-thema onder het oog te zien in de landen, waar de groote tragedie van den oorlog de oogen open scheurde eer der dan hier in de zelf-verzekerde onberoerd de kalmte der welgesteldheid. De jeugd van heden heeft het geestelyk moeilyker dan de vroegere. Vroeger waren er minder problemen, méér waarheden. Daar door meerdere houvast. De ontwikkeling, de vooruitgang en niet het minst de satanische oorlog hebben nu eenmaal veel klatergoud afgeslagen, achter de décors doen zien, le gendarische of traditioneele stellingen als vermolmd en zeer onwaar doen vallen. Neen, de ouderen hadden de wysheid niefj in hun vaak zalvende betweterij, evenmin echter heeft de jeugd die in soms pedanten overmoed. Zy wil die ook niet hebben, om dat wysheid haar te vroeg bedachtzaam en aftandsch maakt. Zij vraagt daden, vaste, geen sentimenteele, leiding, houvast in ware idealen, vóóraan alles begrip. En gehaast door dezen grooten, actieven tyd, die de vroegere slaperigheid en brave-Hendrikke- righeid heeft weggevaagd, ontstaat 'n nieuw elkaar begrijpen tusschen de volkeren, tus schen de kerken, tusschen de klassen, tus schen de geslachten. Het mét elkaar moet het tégen elkaar vervangen. Het nieuwe in zicht, dat onder tranen en ellende geboren werd, is de scheidende afgronden te over-* bruggen door beter begrijpen en liefde, zoo-* als de hoofdfilm Shaw laat zeggen. En al die ouderen, die leeraars, die ouders, die diplo maten, die voorgangers, welke zoo diep over tuigd waren van hun absolute onfeilbaar heid, ook die komen tot dat inzicht, dat zij door gemakzucht of waanwijsheid te lang negeerden. Zoo is de tendenz van de film. Want niet door veel redeneeren, veel uit huizig vergaderen, geweldige boeken, zooals de ietwat gewilde .moeder" uit de film, ge lukt het den afgrond tusschen ouders cn, kinderen te overbruggen, doch zooals een „moeder" in de Maasbode schreef, diep ont roerd door deze teere en belangryke waar* schuwingsfilm, bovenal door begrijpende liefde en een werkelijk tehuis. Ieder heeft dien brief wel gelezen wy behoeven daarop niet terug te komen. De oontrasttwerking met de filmmoeder is. helaas, te goedkoop, waar de laatste wel al te veel haar tyd ver- ITét ydels referaten over paedagogie,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1